VOOR WEI EJ M8TREIEI JIMS- EI illlEHTEWIEBLAll No. 27. Zaterdae; 2 April 1910. 65e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. r - G. J. BLEES Kz. na afloop van de Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tjjde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2 7, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Toen een achttal jaren geleden de beweging voor Huisvlijt zich hier te lande begon te ontplooien, zal wellicht niemand gedacht hebben, dat deze be weging een zoodanige vlucht zou nemen, dat zij zoo spoedig reeds de aandacht zou trekken van plaatselijke autoriteiten en regeeringspersonen. Dank zij de mach tige propaganda van vele Volksbondafdeelingen in ons land, dank zij mede de aandacht, die de geestelijkheid, vooral in het Zuiden, aan de ontwikkeling van Huis vlijt schenkt, is de bekendheid met hetgeen «Huisvlijt* wil, meer en meer toegenomen, doorgedrongen tot in alle hoekeu van ons vaderland en straks zal die be kendheid zich uiten in tal van knnstvolle, merkwaar dige voorwerpen, bijeengebracht op de Nationale Ten toonstelling voorHuisvlijt, uitgaande van den Volksbond, van 15 Juli tot 15 September in den Haag, of om juister uit te drukken, in Scheveningen. Alles is daar welkom, mits de ingezonden voorwerpen een eigen karakter dragen, d.w.z. mits daarin een ontwerp, een denkbeeld, een gedachte schuile. Huisvlijt-beoefenaars, hetzii mannen of vrouwen, jongens of meisjes, moeten onderscheid maken tusschen gedachteloozen arbeid, waartoe o.a. figuurzaagwerk gerekend moet worden en arbeid, waarbij de mensch zichzelf ontwikkelt, die vergt een ernstig overdenken, een zoeken, een raadplegen, een arbeid, die ten slotte de grootste zelfvoldoening schenkt. >Ik ken niks«, zei een jongen, toen hem gevraagd werd, iets voor de Tentoonstelling te maken, onver schillig wat dan ook. »Zeg dat niet, jongen*, werd hem geantwoord, «je weet nog niet wat je kunt*. En diezelfde jongen was het, die met behulp van de kromme takken, welke bakkers gebruiken bij het aanmaken hunner oven, en van een oude, buiten ge bruik gestelde waschtobbe zijner moeder, met behulp van die bijna waardelooze grondstoffen dus, wat zwarte lak en kurkschors, een bloemenmand maakte, die een sieraad van de Tentoonstelling vormde. Voor eenige jaren terug was op de Zaandamsche Tentoonstelling voor Huisvlijt een eigengemaakte pho- nograaf te zien, samengesteld uit een veer van een afgedankten wekker, een dekseltje van een poetspo- madedoosje, een stukje mika, een plank en een stuk blik. Met bijgekochte rollen wist de jeugdige knut selaar zijne huisgenooten te vergasten op muziek, die een dure phonograaf niet zou kunnen verbeteren. En op de Amsterdamsche Handvlijt-Tentoonstelling was in het afgeloopen jaar een automobiel te zien, waarvan blik, houten wieltjes en het uurwerk van een ouden wekker het grond materieel vormden en een locomotief, waartoe een inlegbus en verscheidene Verkade’s blikken trommels gebezigd waren. Dergelijke voorwerpen en zoo zijn er nog vele worden hoog gewaardeerd door hen, die zich met de organisatie van de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt hebben belast. Die voorwerpen toonen, dat er meer in onze jongens zit, dan men oppervlakkig zou denken, dat een ieder meer kan dan hij meent, als de lust maar wordt gaande gemaakt. En ze toonen, dat een ieder rijker is dan hij meent, dat ook oogenschtjnlijk waardelooze grondstoffen gebruikt kunnen worden, om voorwerpen te vervaar digen, die terecht veler aandacht trekken. Wat toch kan men al niet van sigarenkistenhout maken! Doosjes, kistjes, spaarpotten, naaidoosjes, inkt- stellen, schenkblaadjes, portretlijstjes, poppen meubelen, molens, werktafeltjes, ja, zelfs de Sint Pieterskerk te Rome js van sigarenkistenhout nagemaakt. Nu is sigarenkistenhout wel niet een artikel, om practische voorwerpen van te maken, doch uit de omgeving nagebootste modellen, vernist en hier en daar beschilderd, voldoen als versiering goed. Welkom, hartelijk welkom zijn alzoo al die voorwer pen, welke van waardelooze grondstoffen zijn ver vaardigd, doch groote waarde wordt tevens gehecht aan die inzendingen, waarbij van kostbaarder grondstof gebruik is gemaakt. En daarbij denken we dan onwillekeurig aan die vele en velerlei besneden of beschilderde voorwerpen, die de woonkamer tot sieraad strekken, in elk geval een nog open hoekje thuis vullen. Geduld en tijd zijn er voor noodig geweest, met eenvoudige hulpmiddelen wellicht een kunstwerk ontstaan. En wat geen kunstwerk is, dat heeft den mensch toch doen denken, dat heeft hem doen streven naar een doel, dat heeft hem kracht bygezet om dit doel te bereiken. Huisvlijt is niet altijd knutselwerk of prutswerk, zooals sommigen wel eens beweren, Huisvlijt kan kunstwerk zijn. En vergeten we niet, dat onze uit vinders en kunstenaars in hunne jeugd ook knutselaars zyn geweest, dat men door vallen en opstaan voor waarts gaat, dat de kunstvaaidigheid van een menschen- hand verre die van eene machine overtreft. Anderen noemen Huisvlijt »ongereglemeuteerde slöjd*. Zeker, we geven gaarne toe, dat slöjd als opvoedings middel, Huisvlijt krachtig bevorderen kan, en de handvaardigheid van den mensch op onmiskenbare wijze verhoogt. Doch vernuft, vindingrijkheid laat zich niet reglementeerende scheppende kracht is reeds jong in den mensch aanwezig en zoekt zich een uitweg door nabootsing in de eerste plaats van datgene, wat in de naaste omgeving gevonden wordt. Zien we toch niet in Zaandijk het verschijnsel, dat de jongens met de aller-primitiefste hulpmiddelen scheepjes gaan maken sommigen uit een afgedragen klomp, anderen uit boomschors waarmede ze in de Sluissloot wedstrijden gaan houden? En het zijn niet altijd de kostbaarste vaartuigjes, die het in zeilvlug heid van de anderen winnen. Een open oog voor al wat ons omringt, doet reeds veel. Kunstig nagemaakte molens, forten, bruggen, schepen, gebouwen treft men aan in het bezit van vele familiën, sommige in miniatuur, andere in grootere uitvoering, doch bijna zonder uitzondering alle zorg vuldig de zich in de plaatselijke omgeving bevindende voorwerpen nabootsend. Ook dit soort van voorwerpen vraagt de Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Van Vlissingen, den Helder, Hellevoetsluis kunnen we scheepsmodellen, misschien zelfs zeer mooi getuigde exemplaren tege moet zien, doch ook van andere plaatsen wordt ver wacht, dat de beoefenaars van Huisvlijt ook dat zullen inzenden wat hunne omgeving het meest typeert. Wat ge schept is voor voor uwe familie kostbaar, doch laat hetgeen ge schept ook kunstwerk zijn. Van postzegels bijv, worden soms wanstaltige voor stellingen gevormd, doch het postzegelwerk van Felix Wijlick uit Brussel vindt zeer veel bijval en wordt door vorsten gekocht en vorstelijk betaald. Scherven-mozaïek wordt een enkele, maal op bloem potten of klompjes toegepast men kent dit werk als een bonten, kleurenrijken, spoedig vervelenden arbeid. Doch de heer Semler uit Rijperkerk vormt van die scherven fraai gepolijste tafelbladen en vuur schermen, waarin wapens en allegorische voorstellingen de middenversiering vormen, een arbeid, die voor het zoo beroemde marmer-mozaïek uit Italië niet behoeft onder te doen. En vergeten wij niet de voorbeelden van been-snij- werk, die in étagère-voorwerpjes, als duiventillen, Zwitsersche huisjes, klompjes, stoeltjes, tafeltjes, enz. te koop worden geboden en meerendeels van den be kenden beensnijder Van der Gronden uit Oosterbeek afkomstig zijn, of de stoommachine, met uurwerk gedreven en uit been gesneden door den heer H. Scholtens van Koog aan den Zaan. Zij allen zijn beoefenaars van Huisvlijt en trachten hun werk, waaraan zij zich, buiten hun dagelijkschen arbeid, wijden, zoo goed en zoo nauwkeurig mogelijk te maken. Ge kent toch de fabel van het viooltje? Zoo niet, dan zal ik ze u mededeelen. Een hovenier loopt door zijn tuin en beschouwt nauwkeurig boomen en planten. Deze beginnen te klagen, de een al erger dan de ander. Daar is de trotsche eik, hij klaagt: waar ben ik nuttig voor, ik breng geen enkele bloem voort. Iets verder staat de roos in vollen bloei. Zij klaagt: ik kan even goed sterven, ik draag toch geen vruchten. Elders de wijnstok, beladen met trossen, hij klaagt: wat voor goed doe ik in de wereld, ik verspreid niet eens schaduw. De tuinman gaat verder en staat stil bij het nederig viooltje; wat zal hij hier voor klaagtoon vernemen! Waar de eik en de roos en de wijnstok klagen, wat zal het viooltje dan wel! Wat is het viooltje, vergeleken bij eik en roos en wijnstok! Maar dat kleine ding steekt heel tevreden het frissche kopje omhoog en ziet den hovenier vergenoegd aan. En deze vraagt verwonderd: wat maakt je zoo vroolijk, de anderen kijken allen zoo treurig? En het eenvoudige antwoord was: gij hebt mij hier geplant; ik dacht dat ge mij hier noodig hadt, daarom doe ik mijn best om een goed viooltje te zijn. Zie, als alle eenvoudige menschen eens probeerden frisch uit de oogen te kijken en hun best deden in den kring, waarin ze nu eenmaal zijn geplant en even gaarne deden wat hun krachten niet te boven gaat, hoe zou dit de achting, die men voor zichzelf behoort te hebben, bevorderenKlein van zichzelven denken is zeer zeker beter dan het overschatten van eigen beteekenis, maar het kan leiden tot een valsche be scheidenheid, waardoor meu nooit tot stand kan bren gen wat men met zjjn vermogens toch wel zou kunnen. Een eenvoudig tuinman maakte in zijn vrijen tijd een bureaustoel en een schrijftafel, beiden zeldzaam mooi bewerkt en gepolitoerd, en een miniatuur-stoom- draaimolen. Het draaiorgel, dat door de stoom-machine in beweging werd gebracht, was het eenige voorwerp dat geheel gereed was gekocht, al het overige, tot zelfs de stoommachine, was door den knutselaar zelf ver vaardigd. En terecht trok het vernuftig mechanisme, vervaar digd door J. Elzinga van Suameer, de aandacht onzer geëerbiedigde Koningin en die van haar doorlnchti- gen gemaal bij hun bezoek aan Leeuwarden, het me chanisme, »Salomo’s rechtspraak* voorstellende. Tooh kan dit kunstwerk, dat ook reeds elders werd geëx poseerd, als een product van Huisvlijt beschouwd worden. En was het Planetarium te Franeker, dat thans nog steeds de aandacht trekt van vreemdeling en landgenoot, en dat tot heden nog door niemand is nagemaakt kunnen worden, ook niet het werk van een Huis vlijt beoefenaar? En welk een genie moet niet in dien jongen man uit Schermerhorn schuilen, die, zonder ooit een stoom machine in werkelijkheid te hebben gezien, een model machine samenstelde, wier zuiverheid van afwerking door een vakman zou worden benijd! Die jonge man werkt nog op het land en haalt tegenwoordig het kroos uit de slooten, doch zou men niet meenen, dat de expositie van zijne machine op de a.s. Nationale Tentoonstelling er toe zou kunnen leiden, dat hij «ontdekt* werd als de drager van eene geheel andere levensbestemming, als die, welke hij thans schijnt te hebben? Zulke «ontdekkingen* zijn reeds meer gedaan en ze hebben geleid tot verrassende resultaten. Een koper werken, die in zijn vrijen tijd sierlijke modellen van rijtuigjes, scheepjes e. a. vervaardigde, zag zich bij een goudsmid eene betrekking aangeboden, waaraan een salaris verbonden was, driemaal zoo groot, als dat, waarvoor hij werkzaam geweest was; een bekwame houtsnijdster werd aan een meubelfabriek verbonden, waar zij thans tot de uitnemendste krachten behoort. Wie zegt ons, dat zich onder onze Nederlandsche jongens ook geen verborgen talenten bevinden? Huis vlijt wordt druk door hen beoefend, ze knutselen reeds veel en vervaardigen tal van uitnemende voorwerpen. En wat volwassenen kunnen prestoeren, een blik in de catalogi van de wel op 60 verschillende plaatsen gehouden locale of provinciale Huisvlijt-tentoonstel- lingen doet ons reeds vaag een voorstelling vormen van de groote verscheidenheid van voorwerpen, die jaarlijks door een groot aantal mannen en vrouwen vervaardigd wordl, deels uit zucht om de ledigheid van zich te weren, deels uit zucht om uit te beelden, wat er leeft in hunne fantasie. Hun zij deelneming aan de Nationale Tentoonstelling aanbevolen! Daar kan men het vrerk ook van anderen zien, daar kan men vergelijken, daar leert men het terrein, waarop men zich beweegt, verkennen, daar krijgt men gelegenheid eigen fouten en tekortkomin gen op te merken, daar kan men aanschouwen, wat een mensch met geringe hulpmiddelen kan vervaar digen. Zend de voorwerpen, die ge vervaardigt of reeds vroeger vervaardigd hebt, in, wend u daartoe tot de dames 1. TROOST en E. D. ALMA en den heer L. HERTZBERGER, en alle inlichtingen, die ge wenscht, zullen u verstrekt worden. Om de kosten behoeft men ’t niet te laten, die zijn nihil of bjjna nihil. Komt, laat de plaats uwer inwoning op de Tentoon stelling een goed figuur maken; veel is reeds toege zegd, maar nog meer, nog veel meer moet daaraan worden toegevoegd. Wilt dan de Huisvlijt bevorderen, door haar zelf te beoefenen, door de Huisvlijt-voorwerpen aan anderen tot leering en tot voorbeeld te doen strekken, door de lust er voor bij uw huisgenooten op te wekken en moge het zijn daardoor uw huiselijk leven te ver aangenamen. Zaandam. van af- en overschrijvingen op de gemeente-begrooting, dienst 1909: c Een idem, tot goedkeuring der gemeente-begroo ting voor 1910; d Een idem, houdende goedkeuring van het 2e sup pletoir kohier van den hoofdel. omslag, dienst 1909; e Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit tot verkoop van gemeentegrond aan den heer P. Reinouts van Haga; f Een schrijven van heeren commissarissen van den Mac-adamweg Sneek—Bols ward, geleidende een exemplaar der door heeren Ged. Staten goedgekeurde rekening over 1909; g Een besluit van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie, houdende de benoeming van den heer F. Blok tot lid van het college van Zetters in deze gemeente; h Het verslag der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, over 1909; i Alsvoren van heeren Curatoren inzake den toe stand van het Hooger Onderwijs over 1909; j Alsvoren van de gemeente-veearts betreffende den gezondheidstoestand van den veestapel en van de keuring van vee en vleesch over 1909; k Alsvoren van de Gezondheidscommissie zetelen de te Sneek, over 1909; l Alsvoren van de Commissie tot wering van school verzuim over 1909; m Alsvoren van Burg, en Weth. betreffende den toestand en de exploitatie der gemeentelijke gasfabriek over 1909; n Alsvoren van hetzelfde College, betreffende de wording, den toestand en de exploitatie der gemeente- waterleiding, gedurende 1909; o Alsvoren van de rekening van het St. Antonius- Ziekenhuis voor besmettelijke ziekten over 1909; p Een schrijven van den heer P. Reinouts van Haga, dat hij de voorwaarden inzake verkoop van gemeentegrond aan de Stationsstraat aanneemt; q, r en s Berichten van de heeren J. Velsing, L. Dokkum en dr. G. A. Wumkes, waarbij zij resp. aan nemen hunne benoeming tot onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan school no. 3, als deskundige voor het onderzoek der drinkwaterleiding en tot tijde lijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium alhier; t Een conceptverordening op het hygiënisch schooltoezicht alhier, met memorie van toelichting, in gediend door het raadslid, den heer F. Blok; u Een schrijven van Burg, en Weth. der gemeente Idaarderadeel, verzoekende adhaesie te betuigen met een bij de Prov. Staten ingediend adres, inzake het nemen van maatregelen ter voorkoming van water schade; v Een idem van Burg, en Weth. van de gemeente Franekeradeel, betreffende den provincialen water stand in verband met de afsluiting der Zuiderzee; w Een idem van H. ter Braak te Hengelo, aan gaande dierenbescherming op de Veemarkt; x Een adres van J. Larooy en mede-onderteekena- ren, alhier, verzoekende bij school no. 2 een lokaal voor gymnastiekonderwijs te willen bijbouwen; y Een idem van het Bestuur der Sneeker Badinrich ting, verzoekende verbetering te willen aanbrengen in de bestrating der Badhuisgracht; Een idem van den heer H. Pollema en anderen, van gelijke strekking; al En idem van S. van der Horst, verzoekende hem een betere woning te willen verschaffen; 61 Een idem van de Vereeniging van Nederl. lood- witfabrikanten te Rotterdam, verzoekende voorloopig geene verandering te willen brengen in het gebruik van loodwit en zinkwit; cl Een idem van het Bestuur der »Olso« Spaar- licht Maatschappij te Utrecht, inzake gebruik van »Olso«-spaarlichtbranders; dl Een idem van A. T. Aukema alhier, daarbij een stukje gemeentegrond aan den Kerkhofsweg in huur verzoekende voor het plaatsen van een fotografisch atelier; el Een idem van het Bestuur van de afd. Sneek der S. D. A. P., inzake gemeentelijke woningbouw; ƒ1 Een idem van Jan Keulen en andere huurders van gemeentelanden, verzoekende een polderdijk op gemeenteland te verbeteren; gl Een schrijven van den heer dr. K. E. W. Stroot- man alhier, berichtende dat hij, wegens vertrek, tegen 1 Mei as. zijn ontslag neemt als lid der commissie voor de Gem. Muziek- en Zangschool; hl Een idem van den heer dr. T. F. Risselada, daarbij eervol ontslag verzoekende als curator van het Gymnasium, wegens vertrek naar Haarlem; il Een idem van den heer mr. J. M. van Hettinga Tromp te Leeuwarden, daarbij berichtende, dat de pleidooien in de zaak-Conveut Ee op verzoek van den advocaat van de wederpartij zijn uitgesteld tot 14 Sep tember as jl Een adres van het Bestuur der Coöperat. Ver eeniging tot aankoop van landbouwbenoodigdheden to Leeuwarden, met 2 teekeningen, inzake het gebruik van den Trekweg onder Leeuwarden; VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag, den 29 Maart 1910, ’s namiddags 7 uur. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig met kennisge ving, wegens ziekte, de heeren dr. G. Bouma en A. Bakker, wegens verhindering de heer mr. D. Okma. Voorzitter P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Lezing van Notulen. De notulen der op 28 Januari 11. gehouden verga dering worden, na lezing door den Secretaris, onver anderd goedgekeurd en gearresteerd. Den heer Blok wordt toegestaan, om na afloop van de agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over aanvragen tot gebruik van muntgas. Den heer Visser zal dan gelegenheid worden gegeven ’t woord te voeren over herziening van bouwverorde ning en politie-reglement. 2 Mededeelt ng van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van: a Een schrijven van Z. Exc. den Minister van Bin- nenl. Zaken, waarbij de benoeming van den heer dr. G. A. Wumkes tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium wordt goedgekeurd; b Ben besluit van Ged. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen Mn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1