NIEUWS- ES iPÏERTEJTIEBLlD ïvOli SJEEk i.l MSTHEkEl. 1 Robert’s droom. 1 II p lï Woensda&r 13 April 1310. 65e Jaargang. No. 30. Uitgever: B FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton, Amsterdamsche Brieven. beginnen zoo’n beetje 't voorjaar doch dat om Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. eenmaal Zij liet Dauvers knarsend op zijn tanden daarop volgen. Ge hebt een gezin ongelukkig gemaakt. Geluk en vrede heerschte er, voordat gij uw vervloekten voet daar over den drempel hebt gezet. Wat een toeval, dat ge mij nu juist in handen moet vallen. Och kom, Dauvers, ge spot slechts, zeide Fuisel lachend, uw heele familie lijkt wel te bestaan uit zulke spotvogels en dan is daarvan uwe zuster, die mij -1 om den hals is gevallen, wel de ergste. Als een tijger sprong Dauvers op Fuisel, zijne vin gers klemden zich om zijn hals. Een korte, maar ver woede strijd volgde, beide mannen worstelden op den vloer. Dauvers lag boven en kneep met een on gekende woestheid en kracht de keel dicht van zijn slachtoffer. Hij zag de uitpuilende oogen en de uitgestoken tong. Hij gevoelde hoe het lichaam van den ander zich wrong en kronkelde, hij hoorde een rochelend geluid. Plotse ling was het stil dood doodstil Mijne zuster is door jouw toedoen grafwaarts ge dragen, daarom heb jij moeten sterven door mijne hand, zeide hij wreed. Hij stond op en rekte zich als iemand die een vol daan gevoel heeft, kalm uit. Een gevoel van vreugde tintelde door zijn aderen; er was immers een schurk minder op de wereld en bovendien zijne zuster was gewroken. Dauvers genoot een eigenaardige rust. Bij gevoelde zich als door opium bedwelmd. Slechts een enkele maal, wanneer hij aan zijne goede moeder, een weduwe, dacht, werd hij bang, doch dat duurde dan ook maar een paar minuten. Het was hem of hij plotseling in de lucht zweefde. Ternauwernood herinnerde hij zich dan hoe de wanden beefden en de vensters rinkelden, Robert Dauvers was met gunstig gevolg aan het hoofd geopereerd. Nadat hij eenige dagen in een chaos van verwarde droomen buiten kennis had gelegen, was zijn bewustzijn teruggekeerd. Toen hij ontwaakte lag hij in een ziekenstoel in den turn zijner moeder, waarin de eerste teekenen van het lenteleven prijkten. Zoo langzamerhand kreeg hij zijn herinnering terug en doorleefde hij weer dien verschrikkelijken Februari- waarvan hem alles met bovennatuurlijke duide- p.. voor den geest kwam. Hij had gereisd in een coupé le klasse van dea D 4 ,n’ a*6 ’n dien stikdonkeren nacht van Keulen naar Antwerpen reed. Hij was ingeslapen en droomde van een bandiet, dien men maar ongestoord liet rondloo- Pen. Hij was ontwaakt en had toen plotseling den fflan, van wien hij zooeven droomde, voor zich gezien, s aa,i e. ’n de SatlP van de coupé. De ander had hem staan ^eü<^ aan8ez*en- Hevig ontsteld was Robert gaan en ik zijn dezen nacht de eenige passagiers in ezen wagon, Robert Dauvers, had de man gezegd. Ik eb alles doorzocht en vond alleen u in den slaap des rechtvaardigen. Het is heerlijk niet waar, zulk een slaap te kunnen slapen. Weet u wel dat ik naar bloed dorst, naar uw bloed, nn volgens ’t beweren der dragers werd er ook nog een omweg gemaakt. Toen ze dicht bij de begraafplaats gekomen waren, weiger den ze voor ’t bedongen loon verder mee te gaan. Gelukkig werd de zaak geschikt, zoodat deze staking nog geen tien minuten duurde. Natuurlijk worden hierover meerdere grapjes verkocht. Zoo wist een outsider te vertellen, dat ’t vroeger eens gebeurd was, dat een on dernemer van begratenissen voor een nette teraardebestelling zorgde, onmiddellijk daarna loon wel eens niet uitbe- Kort van beraad, laat hij weer terugbrengen op zijn sters zijn) op de straat een heele file. Bloemen in de bloemenwinkels, gaat ’t heele jaar even druk door. Veel bloemen ook in de winkels voor dames hoeden. Veel bloemen. Vooral de firma Mars in de Kalverstraat heeft geen moeite gespaard om de prachtigste natuurbloemen op de be- driegelijkste wijze te imiteeren. En de dames zijn er dus op aangewezen een heelen kunst- bloemtuin op hare mooie hoofden mee te dra gen dezen zomer. Nu, zoo’n bloemenhoed lijkt heel wat mooier dan een echte chantecler-hoed. Ten minste in ’t oog van ons, mannen, die eigenlijk niet mogen beweren, verstand van de damesmode te hebben. Een stationchef le klasse loopt vol waardig heid over het perron. Een trein staat tot vertrekken gereed. Een generaal in groot tenue komt haastig zenuw achtig aangeloopen en tikt den stationchef op den schouder. Conducteur zoo spreekt hij hem aan waar staat de trein naar Utrecht? Chef (doodkalm): Tweede perron, korporaal hoe de vlammen alles dreigden te vernielen en verder wist hij niets, tot op het oogenblik, dat hij zich in den tuin zijner moeder bevond. Eén gedachte bezielde hem steeds wanneer hij over deze verschrikkelijke zaak nadacht, nl. door het spoorwegongeluk zou zijne daad nimmer kunnen wor den ontdekt. Zijn moeder zou nooit de waarheid vernemen. Mocht de wroeging voor hem zijn leven lang een bijna .ondragelijke last zijn, het strekte hem toch tot troost, dat zijn moeder gespaard werd voor de wetenschap dat haar zoon, na den dood van haar dochter, haar eenig kind, een moordenaar was. Toen Dauvers opzag, trokken de bloeiende takken van een appelboom zijn aandacht en hij bemerkte dat daaronder een aardig meisje zat, dat in een boek bla derde. Zij droeg een witte nauw-aansluitende japon, die haar mooie vormen prachtig deed uitkomen. In heur baar had zij een paar bloesems van den appelboom gestoken. Het aanschouwen van dit meisje verdrong voor een oogenblik alle andere gedachten en hij begon zich op geruimd te gevoelen. Zij klapte haar boek dicht, keek op haar horloge in haar d'rmband, stond daarna op en verdween in de richting van het huis. Toen Dauvers haar niet meer zag, overviel hem een eigenaardig gevoel van verlaten heid. Wie was dat meisje? Waar was zijne moeder? Wie zou bet hem kunnen zeggen? Och, er waren zoo vele vragen, die hu zijne moeder wilde stellen en ook zoo vele, die hij niet durfde te doen. De lente was er nu al, alles wees er op. Februari was het, toen het ongeluk gebeurde. Wat was er al niet geschied in die vele dagen, die er tusschen hel toen en het heden lagen? Waarom liet men hem hier alleen Ha! daar kwam eindelijk zijn moeder. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. gende: Het werk aan de Nieuwe Tolstraat van den heer Jansen is dat, waar reeds con flict kwam één dag vóór de stakingsplan- nen publiek werden. Het werk aan de Fre- derik Hendrikstraat is dat, waar de metselaars en opperlieden de partiëele staking wilden toe passen. Eerst wilde men daar de patroon tot toegeven dwingen om natuurlijk later op an dere werken ’t zelfde middel te beproeven. Waarop de vereenigde patroons, gedwongen door hunne statuten, de staking voor alle anarchistische metselaars en opperlieden pro clameerden. Verder werken de patroons aan een blok huizen in de Valeriusstraat, achter het Concert gebouw. Natuurlijk veel politie om toezicht te hou den: gewone politie, bereden agenten en re chercheurs. Tal van stakers posten overal, maar vooral bij de drie genoemde werken De politie moest verleden Donderdagavond, bij ’t naar huis bren gen der werkwilligen, met de blanke sabel de menigte uiteendrijven. Laat ik verder zeggen, dat aan de Admiraal De Ruyterweg (langs de electrische tram, in de gemeente Sloten, vlak bij de stad), aan nieuw werk gearbeid wordt, dat aldaar aan de nieu we R.K. kerk, onder Sloterdijk, ook goed doorgewerkt wordt, zoodat daar voor een week met veel plechtigheid de eerste steen gelegd kon worden, dat ook aan de nieuwe R.K. kerk in de Jacob Obrechtstraat (achter ’t Concertge bouw) weer een weinig gearbeid wordt, (ik zag er ten minste steenen naar boven hijschen), dat men met den opbouw in gewapend beton van een huis aan de N. Z. Voor burgwal geregeld doorgaat, dat klein burger- werk ook zoo ongeveer doorgaat; maar dat overal elders ’t nieuwwerk stilstaat. Ik heb me Donderdag de moeite getroost, dit te kunnen constateeren. Wat echter een lastig onderzoek is. De afstanden zijn zoo groot in de nieuwe stad en er zijn uren mee gemoeid om ook maar enkele plaatsen te be zoeken. Voor een globaal overzicht van den stand der staking is zelfs de ijverigste correspondent aangewezen, ten minste gedeeltelijk aangewe zen, op de Amsterdamsche dagbladen, die voor ’t plaatselijk nieuws in alle wijken hun aan brengers hebben, die dus elk slechts een deel van ’t geheel behoeven te observeeren. Ge begrijpt dit gemakkelijk. In een stad als Sneek ga je in een half uurtje alles afkij ken, maar hier is dat anders. Loop eens alle werken af, tracht dan nog de vergaderingen der stakers in Handwerkers Vriendenkring (Nieuwe Achtergracht bij de Roeterstraat) of elders bij te wonen, wees pre sent bij ’t naar huis brengen van de werkwilligen en zorg daarbij niet in ’t gedrang te geraken, tracht verder te weten te komen, wat op de patroonsvergaderingen besloten wordt, en zoo voort. Wie ook last van de staking kan krijgen, dat is de gemeentelijke telefoondienst. Zooals ik reeds eerder schreef, heeft de ge meente een centraalgebouw aan de Raadhuis straat, hoek Singel en Spuistraat, vlak bij ’t Hoofdpostkantoor. Dit gebouw kan slechts voor ruim 10 duizend abonné’s zorgen en daar dit getal al bijna bereikt is, terwijl 't getal aansluitingen reeds ver over de 11 duizend loopt, was de gemeente tijdig begonnen voor een tweede telefoongebouw te zorgen, dat ge maakt wordt aan de Hobbema-kade, achter het Rijksmuseum. Tijdig, ja! Maar eerst kwam verleden jaar de staking der grondwerkers en nu ligt ’t met selwerk sedert 5 maanden stil. Laat ik nog op een feit wijzen: Een patroon was in rechten aangesproken wegens niet op- tijd-oplevering van een werk. De kantonrech ter heeft echter uitgemaakt, dat deze patroon docr een wettig contract met de andere patroons verhinderd was door te laten werken en daarom geen boete wegens te late oplevering behoeft te betalen. De winkeliers van de Dapperstraat, waar ’t midden der straat over de geheele lengte wel een sloot, een diepe sloot gelijkt, (men zou er juist beginnen met ’t metselen van een groot riool), klagen steen en been en zonden adres sen aan de overheid. Men boorde mompelen, dat hier de genie zou helpen. Maar intus- schen blijft ’t midden dier drukke winkelstraat een sloot en kunnen de winkeliers constatee ren dat hun stand verloopt. Doch nu basta over de staking. Ze had zoo vlug moeten geëindigd zijn als die van de dragers eener R.K. begrafenisvereeniging. De zen moesten een lijk uit de Indische buurt naar ’t St. Barbara-kerkhof brengen en waren aan genomen tegen een bepaalden prijs. Nu is dit een afstand als Sneek Nijland. Minstens. Terwijl we dit schrijven, gaat ’t nog slecht met de staking. Of beter gezegd: Het staken gaat nog jammerlijk best, maar de daardoor veroorzaakte toestand wordt er niet beter, eer slechter op. De bemiddeling van den heer Delprat, destijds waarnemend burgemeester, werd door de patroons onmogelijk geacht; eveneens die van den heer Hovy. Deze laatste gaf echter zijn pogingen partijen bij elkaar te brengen, niet op; piet anderen vereenigd, deed hij een nieuwe po ging. Alweer bleven de patroons op hun stuk staan en de arbeiders, gedreven door de niet- georganiseerde (partij van Domela N.) metse laars en opperlieden, wilden evenmin over de verzoeningsbrug komen. Verleden Donderdag begonnen een 50-tal patroons, op drie karweien. Te voren hadden zij bekend gemaakt, daar te zullen beginnen, s morgens om 7 uur. Werkwilligen konden zich aanmelden en dan zouden de patroons zien, of er ook op meer plaatsen kon gewerkt worden. De drie werken, waar de patroons, bijgestaan door weinige gezellen, begonnen, werden met zorg uitgekozen. Men nam wer ken, die, wat ’t metselwerk betrof, ’t verst ge vorderd waren. Nog merkwaardig is ’t vol- Maar hoe vermoeid zag zij er uit. Toen hij echter dat eene woord »moeder« riep, klaarde haar gezicht op alsof op eens alle zorgen van haar hart waren afge wenteld. De dokter bad haar gezegd dat haar zoon weer geheel genezen zou en nu reeds had hij «moederge roepen. Hij had haar dus herkend! Geheel opgemonterd liep zij op hem toe, de tranen, die van vreugde over haar wangen gleden, droogde ze af en hartelijk drukte zij hare lippen op die van haren zoon. Lieveling, fluisterde zij. Jij bent mij weergegeven. Ik had zonder jou ook niet kunnen leven en Rob, juist op den dag van jou ongeluk is ons leed verzacht, want Fuisel is dood. Ja, dat weet ik, antwoordde hij, het gelaat van haar afwendend. En nu beste Rob, zeide zij vol moed, wij zullen nu niet meer over hem spreken, wij zullen nu in het vervolg alleen voor elkander leven. Neen, we zullen niet meer over hem spreken, zeide hij bij zich zelf denkend: het spoorwegongeluk heeft het geheim begraven. De hemel geve, dat het steeds begraven Hijft. Moeder, zeide hij na een kort zwijgen, wat was dat voor een meisje daar zooeven onder den appelboom? Heb jij haar al gezien? De dominee noemt haar je beschermengel. Zij heeft je helpen verplegen. Hoe veel zij reeds voor je gedaan heeft, zal je wel nooit vernemen. Is zij dan een verpleegster? Zij lijkt nog zoo jong, antwoordde hij. Neen. De verpleegster is vandaag weg gegaan. Wij dachten, dat het je aangenamer zou zijn ons alleen om je te hebben. Maar Lieske heeft meer dan een verpleegster voor je gedaan, zei mevrouw Dauvers. Zjj bemerkte, dat het taald kon worden. dadelijk ’t lijk kosten Ziezoo, we 1 te bespeuren. In de parken reeds perken met mooie bloemen; de knoppen beginnen uit te botten. Er komen reeds buitenlanders in de stad, natuurlijk ook met de bedoeling de prachtige bloemententoonstelling in ’t naburige Haarlem te bezichtigen. De booten op Zaandam varen weer om ’t half uur, in plaats van om ’t uur, zooals in den winter. Op ’t Leidsche plein vormen de bloemen- verkoopers (eigenaardig dat ’t geen verkoop- 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1