t, VOOR WKK lil «mwj. Robert’s droom. TnMëzingfin in nioU. Zaterdag 16 April 1910. 66e Jaargang. XTo. 31. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. maar der En toch verkiezingen, die ook van be- ook opmaken, dat —o— Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tjjde aangenomen. voelt neem i ken heb. en Drente zijn -- Friesland eigenaardig geval. De geheele omge- ten van Zuid-Holland of Overijsel weer om gaan en dus een liberale meerderheid krijgen, der Eerste Kamer Of de regeering de verschillende provinciën. Om een voorbeeld te geven: In 1901 gin gen de Prov. Staten van Zuid-Holland om; de meerderheid, die steeds links geweest was, werd toen rechts. Maar voorloopig bleven er Dauvers, oude beste jongen, dat is fameus hoor. Dauvers had in zijn zwaarmoedig gepeins in het geheel niet de komst van den predikant gemerkt. Hij schrok toen hij den dominee hoorde. Ik dank u, waarde heer Atherton, zeide hij, zijne krachten inspannende, ik hoop dat ik nu weer geheel zal genezen. Ik hoorde dat u steeds zoo veel belang stelling in mij getoond hebt, ik dank u daarvoor. O laat dat, zeide de goede oude man, ik heb u ech ter niet eenmaal mogen zien, die kleine juffrouw Lieske liet niemand toe. Zij is een uitstekend verpleegster, een betere hadt u moeilijk kunnen krijgen. Zonder haar was uw moeder radeloos geweest. Zoo spoedig u kunt, moet u alles met haar goedmaken, maar juf frouw Lieske moet dat ook doen met u. De dominee knipte vergenoegd met de oogen. Meer dan eens had hij ondervonden, dat een aardige ver pleegster zich met een patiënt verloofde en het was hem ondenkbaar, dat een flinke man als Robert Dau vers aan deze verleiding weerstand zon kunnen bieden. Dauvers knikte ook. maar droefgeestig. Hij had slechts een wensch, nl. om zijn ongelukkige geschiedenis aan den dominéé te vertellen, doch de gedachte aan zijn moeder weerhield hem. Atherton vermoedde echter niets van den inwendigen strijd, dien zijn jonge vriend streed en kalm praatte hij maar verder. Uw moeder zal u wel verteld hebben, dat Hendrik Fnisel bij dat spoorwegongeluk om het leven is ge komen? Ja, ze vertelde het mij. Hij verdronk geloof ik op denzelfden tijd, zoo vervolg de de dominee. Ik zag hem vijf minuten, voordat hij in de rivier reed, in een dolle vaart in zijn automobiel voorbij mjjn pastorie rijden. Dauvers vloog overeind. Was hij dan niet bij het spoorwegongeluk dat ik in België heb meegemaakt? stamelde hij. Neen mijn jongen, zeide de dominé, hoe kon dat? Hij is immers denzelfden nacht verdronken. Maar - wie waren dan de andere reizigers in mijn waggon? vroeg Dauvers opgewonden. De dominee keek hem verwonderd aan. Je waart de eenige reiziger in dien waggon en nie mand heeft bij het ongeluk zijn leven verloren. Robert begon te weenen. Ik dacht, dat ik hem vermoord had. Ik dacht, dat hij en ik alleen in den waggon waren, dat ik hem geworgd had. Niets dan een droom, mijn jongen, antwoordde de dominee vriendelijk. Toen je je bewustzijn terug kreeg, heb je je een deel van je ijlen herinnerd en je dacht dat het waarheid was. Ik was steeds in de meening Stil nu maar, ik geloof dat je op den besten weg bent om een hemel op aarde te krijgen, vervolgde de dominee, daar komt zij met je moeder. Geef mij tot steun uw arm, waarde heer, zeide h|j, ik wil haar zelf tegemoet gaan. Dat is een belofte voor de toekomst, zeide de dominee lachend. En die belofte is vervuld. I Veronderstel eens, dat dezen zomer de Sta- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 30 links (waarvan 8 soc.-dem.), in Overijsel 22 links (waarvan 2 soc.-dem.), 42 links (waarvan links en ten slotte een geheel vreemd meisje zoo in eens in uwe onmid dellijke nabijheid te zien. Was het vroeger niemand anders aangenaam in uwe omgeving te zijn? O, dat weet ik niet, ik heb daarover nooit gedacht. U zei toch, dat het mij niet aangenaam zou zijn geweest. Hij bemerkte hoe zij bloosde, wat haar lief stond. Ik dacht dat ik dood was, in den hemel was ont waakt en u waart een engel, fluisterde hij. Ik heb anders weinig engelachtigs over mij, zeide zij bedaard. Uwe moeder en de heer Atherton hebben mij dik wijls verteld, dat gij zelf steeds goed en vriendelijk tegen iedereen geweest zijt. Wanneer u wist-zei hij somber. u op het oogenblik weer niet zoo goed, me niet kwalijk, dat ik zoo lang met u gespro- Laat u me maar een paar minuten alleen, dan zal het wel weer beter worden, zeide hij zacht. Zij stond op en ging. Hij zag haar rijzige gestalte en bemerkte hoe zijn hart klopte. Hij beminde haar, dat gevoelde hij nu reeds, maar de gedachte aan die liefde was hem on aangenaam. Hij leed verschrikkelijk in dit kwartiertje. Zijne daad, ook al zou zij nooit ruchtbaar worden, zou de poorten van dit liefdesparadijs toch voor altijd voor hem gesloten houden. Hij gevoelde hoe zijne moeder in haar waarachtige liefde hem dezen beschermengel gaarne toedacht en hij doorzag haar goed in elkaar gezet plan och, als het zoo eens had kunnen worden! (Slot.) Och toe, laat u dat toch, zeide zij met een afwerend gebaar. Maar och, ik ben zoo blij dat u alweer zoo ver genezen bent. Zij hield den kop met bouillon aan zijne lippen en hand6611 P OtSellnge ingeving bevangen,'kuste hij haar bang V°°I me? vr°eg hij vriendelijk, toen hij zag hoe zij bloosde. *1 bang voor u kunnen zÖn. antwoordde J zacht, ik, die u zoo heb zien lijden en mij nu zoo uw beterschap verheug. Wij uwe moeder en 8 A W1J waren zoo bang Dat ik niet meer beter zou kunnen worden, hé? Dat u ons niet meer zoudt kennen, zeide zti en hii 5e*°elde hoe zij beefde. -toe, drink den kop leeg, zeide zij bevelend en hij gehoorzaamde. En nadat hij gedronken had, zeide hij: u komt mij 8in6ri ,aal niet vreemd voor, het is alsof ik u reeds s lang ken. Waarom waart ge zoo ver van mij af toen ik ontwaakte? Ja, ziet u, antwoordde zij bedeesd, de dokter zei danht-J ^,e.u7r bewustzijn zoudt terugkrijgen en nu 1 ik dat het dan voor u niet aangenaam zou wezen Eerste Kamerleden voor Zuid- Daarvan rechtsche leden, Leeuwarden, Heerenveen Franeker linksche. Doch bij die 30 leden der linkerzijde zijn niet minder dan 8 soc.-democra- ten en de kerkdijken doen steeds hun uiterste best om het Franeker’ bolwerk te bestormen, wat hun wel eens met een enkel lid (Kamstra) gelukt is. N. Brabant en Limburg zijn natuurlijk vaste katholieke provinciën; doch ook in Utrecht, Gelderland en Zeeland was geregeld de meer derheid rechts. Overijsel is de provincie, waar het ’t meest spant en eerst bij de laatste ver kiezingen in 1907 kreeg rechtsch een kleine meerderheid. Dat kan bij elke volgende ver kiezing anders worden. Zuid-Holland lijkt een goede burcht voor de rechterzijde. Immers 51 rechtsche tegen 31 linksche Statenleden; een meerderheid van 20. Maar Zuid-Holland was vóór 1901 steeds liberaal en vele van de 51 rechtsche zetels zijn ver van zeker. Dus ook Z. Holland is geen vaste provincie voor de rechterzijde. We zullen ons er niet ’t volgende opmerken: Noord-Holland, Groningen vaste burchten voor de liberalen, verkeert in een provincie is voor de Prov. Staten in 5 districten verdeeld, die ieder 10 Statenleden kiezen. kiezen Sneek en Dokkum steeds en Pardon, verontrust u niet, waarde lezer, we bedoelen niet, dat er dezen zomer weer een zwaar verkiezingstijdperk zal komen, zooals we in 1909 pas gehad hebben. De Tweede Kamer wordt niet ontbonden, zoodat het ge- heelé land weer op stelten gezet wordt en fel de partijen elkaar de zege zullen betwisten. Als er niets in den weg komt, zullen we met de verkiezingen en stemmingen voor de Kamer van honderd moeten wachten tot 1913. Nog drie jaren kunnen de vroede heeren van ons voornaamste regeeringslichaam met elkaar re- deneeren en kibbelen, voor ze naar huis ge zonden worden, de meesten slechts om een nieuw 4-jarig mandaat te aanvaarden, enkelen of misschien verscheidene heeren om voor goed den bons te krijgen. Dus geen verkiezin gen om de verhouding 6040 te wijzigen. En toch verkiezingen, die ook van be lang zijn. Binnen enkele weken treedt de helft van de leden der Provinciale Staten in de verschillen de provinciën af en moet daar weer in voorzien worden. Nu zijn dit voor een goed deel geen natio nale, algemeene belangen. Ieder heeft slechts met z’n eigen Provinciale Staten te doen en ’t belangt bijv, een Fries bitter weinig, welke mannen door de Limburgers of de Zeeuwen naar hunne Staten afgevaardigd worden. Wat kan ’t een Groninger schelen, of ze in Brabant al lemaal ervaren of minder knappe lui aan ’t provinciaal roer plaatsen. Maar de leden der Provinciale Staten kie zen op hunne beurt de vijftig leden van ons Hoogerhuis. En daar dit Hoogerhuis een be langrijken invloed heeft op ’s lands zaken, vor men in dit opzicht ook de verkiezingen der Prov. Staten niet slechts een provinciaal, maar ook een nationaal belang. Laten we hier even opmerken, dat de leden der Eerste Kamer niet gelijktijdig met die der Prov. Staten aftreden. Ook treedt van ons Hoogerhuis om de twee jaren slechts een der de deel af. Zoo kan ’t dus gebeuren, dat de meerderheid der Eerste Kamer geen getrouw beeld geeft van de som der meerderheden in meer Statenleden genomen. Deze getallen veranderen niet met den loop der bevolking, maar zijn eenmaal vastgesteld in verband met den toenmaligen stand der bevolking. Dit blijkt duidelijk uit ’t lijstje. N.-Brabant bijv, heeft 64 Statenleden tegen Gelderland 62, terwijl thans de bevolking van Gelderland talrijker is dan die van Brabant. Friesland heeft meer Statenleden dan Overijsel, terwijl thans in Overijsel meermenschen wonen dan in Friesland. Zeeland heeft meer Statenleden dan Utrecht, terwijl deze laatste provincie meer zielen telt dan Zeeland. Verder zien we uit dit lijstje, dat de rech terzijde de meerderheid heeft in de Staten van Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Zee land, Utrecht, Overijsel en Limburg; de linker zijde heeft de meerderheid in Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drente. Hieruit is af te leiden, dat de zeven eerste provinciën rechtsche, de vier laatstgenoemde linksche Eerste-Kamerleden kiezen. Laten we alleen opmerken, dat voor Over ijsel ook één liberaal lid, namelijk de heer Stork, in ons Hoogerhuis zetelt. Geven wij thans het aantal leden der Eerste Kamer. In dit hooge college zitten 19 liberalen, 18 katholieken, 10 anti-revolutionairen en 3 chr.- historischen, waarvan aftreden 7 liberalen, 7 katholieken, 2 anti-rev. en 1 chr.-hist. Nu ook ’t aantal Eerste-Kamerleden ge noemd, dat elke provincie kiest. Zuid-Holland 10, N.-Holland 9, N.-Brabant 6, Gelderland 6, Friesland 4, Overijsel 3, Groningen 3, Limburg 3, Utrecht 2, Zeeland 2 en ook Drente 2 Ka merleden. We zouden hieruit de gevolgtrekking kun nenmaken, dat Frieslanden Drente een schreefje vóór hebben. Friesland heeft thans minder inwoners dan Overijsel en zendt één lid meer naar de Eerste Kamer. En als Drente 2 Ka merleden kiest, zou Zuid-Holland, naar even redigheid der bevolking, er minstens 16 of 17 moeten kiezen. Laten we hierbij opmerken, dat ’t lastig was het bepaalde getal van 50 Kamerleden zoo billijk mogelijk over de elf provinciën te ver deden, terwijl de traditie maakte, dat Friesland, ’twelk in de vroegere Kamer van 39 ook een lid meer koos dan Overijsel, bij de nieuwe re geling voor 50 Kamerleden, dit voorrecht heeft behouden. (Friesland had vroeger een talrijker bevolking dan Overijsel.) Merkt ook nog op ’t groote gewicht, dat Zuid- tien liberale Eerste Kamerleden voor Zuid- Holland zetelen, zoodat de meerderheid der Eerste Kamer links bleef. Eerst langzamer- hand, als er om een of andere reden een nieuw Kamerlid voor Zuid-Holland gekozen moest worden, werd natuurlijk het liberale lid door een van de rechterzijde vervangen. Holland in de schaal legt. Ge zult zeggen: N.-Holland kiest toch één Kamerlid minder dan Z.-Holland. Ge hebt gelijk, maar zie eens naar ons eerste lijstje. Noord-Holland is een vaste liberale burcht en kiest dus vast en zeker 9 liberale Senatoren. Zuid-Holland is in 1901 c~ gaan, hetgeen dus beteekent: 10 rechtsche de plaats van 10 linksche leden. Z.-Holland beslist, hoe de meerderheid Eerste Kamer zal zijn. Nu geven we nog het lijstje der aftredende Kamerleden. Dit is: voor N. Brabant 2 recht sche, Gelderland 2 rechtsche, Z. Holland 3 rechtsche, N. Holland 3 linksche, Zeeland 1 rechtsch, Utrecht 1 rechtsch, Friesland 1 linksch, Overijsel 1 linksch, Groningen 1 linksch, Drente 1 linksch en Limburg 1 rechtsch lid. Merkt hierbij op, dat voor Overijsel juist het ééne liberale lid Stork moet aftreden. Zal de lezer nu van ons verwachten, dat we voor hem de horoscoop trekken en uitleg gen, hoe t zal gaan als over eenige weken de verkiezingen voor de Prov. Staten (om de drie jaren treedt de helft af) plaats hebben? We zullen ons er niet aan wagen en alleen dan blijft de meerderheid voorloopig nog rechts. zou de Eerste Kamer moeten ontbinden. Dit is echter hier te lande geen usance. Zelfs ontbinding van de Tweede Kamer behoort hier tot de zeldzaamheden. Onze Tweede Kamer is zoozeer het wetge vend lichaam en de Eerste Kamer slechts ’t controleer end, dat zelfs, wanneer de meerder heid van ons Hoogerhuis een andere kleur heeft dan die van ’t Lagerhuis, dit niet van beslissenden invloed is op den aard der nieuw te maken wetten. Niet van beslissenden in vloed. Maar toch van eenigen invloed. Stel, dat de meerderheid der Eerste Kamer eens links was, dan zou een rechtsch ministerie en een rechtsche meerderheid der Tweede Kamer zich wel wachten, wetten te maken, die al te zeer den partijstempel droegen. In dit opzicht beschouwd, is dus de keuze der Eerste Kamerleden en daarom ook van de leden der Prov. Staten, van groot belang. Laten we nu eerst eens nagaan, hoe thans de verschillende Prov. Staten zijn samenge steld. In Noord-Brabant heeft men 64 leden der rechterzijde, in Gelderland 39 rechts en 23 links, in Zuid-Holland 51 rechts en 31 links, in Noord-Holland 23 rechts en 54 links (waar van 4 soc.-dernocraten,) in Zeeland 26 rechts en 16 links, in Utrecht 29 rechts en 12 links (waarvan 1 soc.-dem.), in Friesland 20 rechts en r~ 25 rechts en f" in Groningen 3 rechts en 4 soc.-dem.), in Drente 42 in Limburg 45 rechts. Uit dit lijstje kan men aantal leden der Prov. Staten der verschillende provinciën niet precies evenredig is met de grootte der bevolking. De wetgever heeft indertijd gezegd: We nemen voorde provincie met de dunste bevolking een vast aantal Sta tenleden; en toen heeft men voor de overige provinciën, al naar de bevolking grooter was, raws- us iiimmiBUD ’t l. ...j in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1