VOOR SMiEk EJ HSTHEkEl. gehsiniê JIEIWS- ES AHlEüïESÏIEIILIII Woensdag 20 April 1210. No. 32. 65e Jaargang. r Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton, Amsterdamsche Brieven. Woensdag een nieuwe eener groote stad gaan politieke wegen. Ook wethouder Zadok liever ’t heele Dagelijksch duw. Spoedig zou dan ook 't Wertheimpark inkrim pen. Neen, ’t was beter als men van den heer Van Hall, die te Utrecht woont, de afschuwe lijke Parkschouwburg-ruïne kocht, om deze mis geboorte te amoveeren en daarmee ’t open speel- en sportterrein te vergrooten. Hoeveel jaren staat daar nu reeds die ver velende ruïne. Haar koperen teest als ruïne heeft ze reeds achter den rug. Als ze behoorde aan iemand met kleine middelen, was haar reeds lang een andere bestemming gegeven. Maar och, de heer F. A. van Hall heeft geld genoeg en kan wachten. In een interview ver klaarde hij echter, den rommel wel aan de gemeente te willen verkoopen, als voor den bouw ook een redelijke prijs betaald wordt. De meerderheid van den Raad verklaarde zich tegen verkoop van ’t bedoelde terrein. Mr. Van den Bergh is den laatsten tijd niet gelukkig. In’t voorlaatste nummer van de Groe ne werd hij danig afgeborsteld, omdat hij geen oog had voor ’t schoon van oud-Amsterdam, ’tgeen bleek uit de verknoeiing van den antie ken gevel der Agnietenschool (O. Z. Voorburg wal.) Nu ik toch op dien burgwal verzeild geraakt ben, moet ik even melden, dat twee huizen van niet nader aan te duiden reputatie een billet met bevel tot sluiting gekregen hebben. Onze nieuwe burgervader gaat in dezen dus eenigszins anders te werk dan zijn voorgan ger. Mr. Van Leeuwen stuurde agenten, die dag en nacht post vatten voor zoo’n perceel, 't geen natuurlijk ten gevolge had, dat ’t zaakje verliep. Jhr. Roëll zegt kortweg: sluiten den rommel. Op ’t eerste gezicht zal ieder zedelijk mensch zeggen, dat dit uitstekend is. Vroeger wist ieder in de oude stad de verdachte huizen te vinden en thans zijn ze toch maar verdwenen. Verdwenen? Och arme! In de plaats van eenige verdwenen bordeelen, die gereglemen teerd en gecontroleerd hun werk deden, ver spreidde de prostitutie zich over de geheele, vooral over de nieuwe stad, gansche wijken verpestende. En deze rommel is niet geregle menteerd. Is dat verbetering? Neen, luidt hun ant woord. Dat de politie op zedelijkheidsgebied werk zamer is dan vroeger, blijkt uit meer dan één feit. Op de etalages wordt gelet en de welbe- toestand. Ik ren over het gras het paard tegemoet. Maar ik had even goed kunnen probeeren een orkaan tot stilstand te brengen als dit razende paard. Het schudde mij van zich af, alsof ik een lastige mug ge weest was en holde woest door. Maar deze hindernis, hoe kort zij ook geduurd had, had het beest genood zaakt toch een beetje uit den koers te wijken en slechts de wagenraderen raakten eventjes nog in het voorbij gaan Helena’s jurk. Hel is goed afgeloopen, hoop ik? vroeg ik angstig. Met verschrikte, wijd opengesperde oogen wendde zij zich tot mij. Best, dank u, mij scheelt niets, begon zij met beven de stem. Ik had hier niet moeten komen en moet nu maar gauw naar mijn oud plaatsje terugkeeren, zeide ze en strekte beide handen voor zich uit, langzaam, stapje voor stapje, onzeker voortgaand. Ik zag het: Helena is blind. Wat ik toen zeide en deed, weet ik niet meer, wel weet ik dat mijn hart geweldig klopte en dat mijn hoofd warm was als vuur. Toen ik haar naar de bank terug bracht, haar troostte en kalmeerde, had ik een gevoel alsof ik niet meer op aarde was. Voor het eerst in mijn leven vergat ik mijn misvormd lichaam, ademde en bewoog me als een vrij man. Voor het eerst liet ik mijn verstand en mijn fantasie den vrijen loop en hield haar zoo goed bezig, dat zij het gebeurde geheel vergat. Toen kwam Helena’s vriendin en toen merkte ik plotseling dat mijn kleeren stoffig en stuk waren, mijn hoed gedeukt was en, waaraan ik in mijn vreugde heelemaal niet had gedacht, dat mijn hand slap naar beneden hing en verbazend pijnlijk was. De vriendin legde beschermend haar arm om Helena’s schouders. Verleden Woensdag presideerde onze nieuwe burgemeester, jhr. mr. A. Roëll, een raads zitting, die niet voor alle leden even prettig was. Doch laat ik eerst even melden, dat jhr. Roëll van den Duitschen keizer de onderschei- dingsteekenen ontvangen heeft van eereridder der Johanniter Orde. Jammer, dat deze onder scheiding niet eventjes eerder gekomen is, dan had de nieuwe ridder de pelgrimsreis per stoomschip Statendam, onder leiding van ’s keizers tweeden zoon Eitel Fritz, naar Palestina kunnen meemaken. Doch keeren we terug tot de laatste raads zitting. Deze was vooral voor twee der wet houders minder aangenaam. Vooreerst Del- prat, die onlangs als oudste wethouder eenige weken waarnemend burgemeester was. Zooals ge weet, heeft ’t niet-op-verzoek gegeven eer vol ontslag van dr. De Gelder, onder-directeur der gemeentelijke electrische centrale, heel wat stof opgewaaid. Tegen den zin van ’t dage lijksch bestuur benoemde de raad een commis sie van onderzoek en in die commissie werd noch Delprat noch een der andere wethouders toegelaten. Delprat heeft toen ontslag gevraagd als wet houder van publieke werken. Intusschen vat de commissie, onder voorzit terschap van mr. Van Gich, haar taak zeer ern stig op en zoo uitgebreid wordt ’t onderzoek, dat er Woensdag niet meer of minder dan 3000 gld. door haar werd aangevraagd, ten einde een stenografisch verslag van de enquête te kunnen uitbrengen. Deze 3000 gld. werden door den raad toe- Een oogenblikje later kwam een jong meisje op haar toe en zeide Kom ik te laat? Heb je al lang gewacht, Leentje? In mijn werkkamer ben ik nu terug en het is me, alsof het hier somberder en eenzamer is dan ooit te voren. kende August Koster, die nu van Hartenstraat 3 naar Kloveniersburgwal 45 verhuist, heeft reeds een vonnis opgeloopen wegens uitstalling van zeker soort prenten en platen. Z’n uit stalling, des Maandags, op ’t Amstelveld, zal ook nog wel eens in den kijk loopen. Doch er is meer. Voor meer dan drie jaren schreef ik u reeds in een A’damschen brief, dat sommige straatmeiden een heelen morgen en middag de draaiorgels volgden en dan dans ten op een manier, die alles behalve netjes kon genoemd worden. Ge begrijpt. Zoo’n meid ging met verschillende kerels de kroegen in, die ’t orgel passeerde en werd er daardoor steeds wulpscher op in haar evoluties. Ook kinderen dansen nog steeds op de maat der orgelmuziek. En toch hoort men meer malen uit zoo’n kindermond: Neen, ik dans niet, ik mag niet van m’n moeder. Maar als grootere meiden ’t nog probeeren, dan houdt tegenwoordig de orgelman dadelijk op met draaien en met z’n geldophalers tracht hij, woedend, omdat z’n broodwinning gehin derd wordt, het gore stel te verjagen. Waarom De politie heeft uitdrukkelijk in last, het orgeldraaien te verbieden, als er zoo gedanst wordt. Nog wat anders. Voor enkele weken hebben de meeste urinoirs bordjes gekregen met: «Ver zoeke uw kleeding in orde te brengen, voor ’t verlaten dezer inrichting.* Zulke bordjes heeft men in den Haag en Arnhem, om maar twee steden te noemen, waarvan ik ’t zeker weet, reeds jaren. Nu, om de waarheid te zeggen, is dit niet overbodig en ’t is te wenschen, dat er nog meerdere lugubre gelegenheden ver beterd worden. Doch genoeg hierover. Laat ik eerst melden, dat de commissie voor de slachtoffers der «Prins Willem II« succes heeft. Het is waar, de directie der W. Indische Mail zal zelf de nagelaten betrekkingen hel pen, maar ieder begrijpt, dat er nog best een flink beetje financiëele hulp bij kan. De West- indische is een maatschappij met acht behoor lijke, maar toch voor de groote vaart niet zeer groote booten. De aandeelen staan gewoonlijk iets beneden pari, ’t geen dus aanduidt, dat 't dividend niet hoog is. In vergelijking met de Holland—Amerika- lijn, de Mij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd is de W. Indische dus een kleine maat schappij. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. gestaan en we hebben dus een zeer lijvig ver slag in ’t verschiet. Intusschen moest er wethouder benoemd worden. De heer Delprat, die zich vóór ’t begin der stemming geabsenteerd had, werd gekozen, maar hoe? De liberalen en vrijz. democraten brachten 20 stemmen uit op Delprat, de sociaal-demo- craten 8 st. op een der hunnen, verder was er nog een stem verdwaald op den katholieken bouwpatroon en aannemer Hendrix, terwijl de 13 kerkelijke leden blanco stemden. Delprat was dus gekozen met 20 van de 29 geldige stemmen. Maar men kan ook zeggen, dat van de 45 raadsleden, waarvan 42 aan de stem ming deelnamen, slechts 20 op Delprat stemden. Geen wonder, dat deze voor de eer bedankte. Zoodat er binnenkort opnieuw gestemd moet worden. Waarom de kerkdijken blanco stemden? Men beweert dat ze met de liberale partijen geconfereerd hadden, ten einde voor den eenen wethouder twee in de plaats te stellen, zoodat er dan vijf wethouders zouden zijn. Dan zou Delprat ook door rechtsch gestemd worden. De liberalen wilden daar echter niet aan en dit zou de reden zijn, waarom in een vergade ring der drie rechtsche partijen met één stem meerderheid besloten werd blanco briefjes in te leveren. Waarmede natuurlijk den val van Delprat een feit zou worden; want deze zou zich mis schien alleen door een overgroote meerderheid tot aanblijven laten bewegen. En toch was men aan kerkelijke zijde niet tegen Delprat. Ja, ja, ook de handelingen van raadsleden vaak langs duistere Het is nu Juni. Helena is sinds eenige weken op reis. Vandaag kreeg ik dezen briefLieveling, ik heb heel belangrijk nieuws voor je. Ik ben hier onder Twee weken woon ik in de groote, vreemde stad, en richt langzamerhand mijn kamer in. Zoo kocht ik de vorige week bij een uitdrager een merkwaardige, oude schrijftafel. Toen ik mijn schat nog denzelfden avond onderzocht, vond ik daarin een geheim vakje, waarin een manuscript lag. Het papier was dichtbe schreven en doormidden gescheurd. Natuurlijk ont maakte mijn nieuwsgierigheid, zorgvuldig legde ik ^ee^en t’D elkaar en las daarna het volgende: Wat was het, dat mij voor de eerste maal heeft gezegd, dat ik niet was zoo als andere knapen? Was bet de groote spiegel in de kamer van mijn moeder, me mij de bittere waarheid vertelde, dat ik een stum perige kleine jongen was, wiens gebogen hoofd op booge spitse schouders zat en wiens rug zich onder oen nek tot een grooten bochel vormde? Eenzaam was s, steeds eenzaam in de dagen van mijn jeugd. Slechts D.oens de schooluren onderscheidde ik mij. Later wijdde ik mij aan de rechten en werkte van den vroegen morgen tot den laten avond. Thans is mijn eenige hetp8^11^ 6en wan(^e^ng’ ’8 middags om vier uur in En op de wandeling zag ik vanmiddag Helena. Zij a alleon op een bank, en ik stond op eenigen afstand n keek naar haar. Heur bruin haar glansde als goud m den zonneschijn. Het is nu een maand geleden, dat ik haar het eerst heb gezien en eiken middag hen ik in die vier weken nabij deze bank in het park geweest. Dikwijls zie ik haar. Ik wacht, totdat haar vriendin komt en haar haalt en als ze weg is, neem ik een oogenblik plaats op de bank, waarop zij gezeten en gedroomd heeft. Voor niets ter wereld zou ik me daarheen begeven als zij er zich nog bevond; dan toch zou ik moeten zien, hoe hare heldere oogen zich met afschuw en medelijden op mij zouden richten. Neen, voor niets ter wereld! Mijn hoofd gloeit, mijn handen beven, ik kan nau welijks ademen, maar ik moet schrijven, hoewel ik gedwongen ben de linkerhand te gebruiken ik heb vandaag mijn rechterpols gebroken. Toen ik vandaag in het park kwam, was Helena er al en speelde met een jong katje. Plotseling pakte het beestje haar kluwen garen met de tanden beet en liep daarmede over het pad en het gras naar den hoofd weg. Helena stond op en liep het lachend achterna; terwijl zij het garen om haar hand wikkelde, bereikte zij deu kleinen misdadiger spoedig en boog zich om het kluwen op te rapen. Op hetzelfde oogenblik hoorde ik klakkende paarden hoeven en zag een woest paard voor een leegen wagen hollen. Helena slaakte een kreet van angst en ging staan. De kat rende de boschjes in, het jonge meisje echter bleef aarzelend staan. In een kort maar moeielijk oogenblik overzie ik den Leentje, Leentje, zeide zij verbaasd en verwijtend tevens, terwijl ze mij wantrouwend aankeek. O, Marie, het is maar goed dat je er bent. Hier is iets ernstigs gebeurd. Een hollend paard heeft me doen schrikken, toen ik het katje naliep, en deze heer heeft me naar de bank teruggebracht. Het jonge meisje kwam naar me toe. Al haar wan trouwen was verdwenen, slechts medelijden lag er in haar blik. Maar uw hand is gekwetst, zeide zij. Gekwetsten daarvan zegt u mij geen woord! riep Helena op zoo vriendelijken toon, dat het bloed mij naar het hoofd steeg. Ik kalmeerde haar zoo goed ik kou en zeide de beide dames goeden dag. Maar mijn hart klopte nog steeds van louter vreugde, ondanks de pijnlijke pols. Nu is het winter. Het park is stil en kaal. Ik be hoef nu niet meer er naar toe te gaan om de bank te zien. Nu is er een mooie, warme kamer met een ge zellig knappend haardvuur, waar ik altijd welkom ben en dagelijks Helena kan zien. Ik heb veel van haar geleerd. Eu ik ben kalm en tevreden, want Helena wordt mijn vrouw. Ik wil haar leven gelukkig maken, eiken steen zal ik haar uit den weg ruimen. Haar lieve, blinde oogen zien immers niet den armen misvormde, die haar tij den dag meer lief krijgt. En nu ben ik blij dat ik geestelijk goed ontwikkeld ben en gezond verstand bezit, want dit zal Helena’s leven vermooien. In Juli zal ons huwelijk plaats hebben. van den Bergh, of bestuur kreeg een Burg, en Weth. stelden voor, ’t terrein tusschen ’t Wertheimpark en de Parkschouw burg-ruïne te verkoopen aan buitenlandsche ondernemers, die er een rolschaatspaleis wil den bouwen. Verschillende raadsleden vonden, dat ’t zonde en jammer zou zijn gemeentegrond in ’t hart der stad te verhuren of te verkoopen voor bouwterrein. Ze vonden 't gladverkeerd van mr. Van den Bergh, onze stad van een der longen of een stuk der longen te berooven. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post fO,5O. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1