MMS- ES ADVERTENTIEBLAD VOOR SNEEK ES OMSTREKEN. Woensdag 6 Juli 1910» 66e Jaargang. No. 54. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Amsterdamsche Brieven. en man van Maar De die Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Meneer, ge hebt gelijk. Indische buurt woont en de stad, maar daar een goed half uur dan komt de tram er bij. Och, dat rekent men niet zoo erg. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, oent. Groote letters naar plaatsruimte. dicht houtgewas, waartusschen verscheidene fraaie kastan jeboomen De zon scheen helder en wierp haar stralen tusschen de takken door in het schrijfvertrek, waar zij, zacht weerkaatst, hun licht wierpen op het portret eener daine, die juist boven de schrijftafel aan den wand hing. On willekeurig bleven Willy’s blikken op dat portret rusten. Het was zijn moeder, in de eerste jaren van haar huwe lijk door een schilder op doek gebracht. Met een zucht keerde hij eindelijk het gelaat af, trad aan het venster en staarde peinzend in het park. Even als alle zwakke naturen kon hij niet tot een besluit komen liever wachtte hij in werkeloosheid op een of andere toevallige gebeurtenis, dan door een beslissende daad aan alle onzekerheid een einde te maken. Plotseling schrikte hij op. De deur van zijn kamer ging open, en vriendelijk lachend stond zijn vrouw voor hem, in haar volle schoonheid, nog verhoogd door haar sierlijke halfrouwkleeding. Doch ondanks haar vriendelijken lach, voelde Willy zijn hart door een ijzi ge hand omklemmen. Inde harde, staalblauweoogen zijner vrouw las hij de onuitgesproken vraag Waar toe dat getalm maak.er een einde aan. «Ik hoorde, dat ge den koetsier bevel gaaft om in te spannen,» begon zij. «Wilt ge voor ’t diner nog uitrijden?» «Neen, Rogalla, ik blijf hier. Het rijtuig moet naar het spoorwegstation.» «Naar het station verwacht ge iemand «Natuurlijk, er is nog veel te regelen, vóór wij op reis kunnen gaan. Ik verwacht mijn advocaatde koetsier zal hem af halen.* Rogalla’s vriendelijk gelaat van zooeven werd plotse ling somberer kwamen rimpels in haar voorhoofd, en zij beet op haar lip. Snel trad zij op haar man toe en legde haar hand op zjju arm. lang in het bezit van het geslacht von Altenbrak, die ge tuigden van den hoogen ouderdom van ’t kasteel en van den ouden adel der Altenbraks. En Rogalla was trotsch op dit oude geslacht, waartoe zij door haar huwelijk ook behoorde, en waarvan haar kinderen den naam droegen. Haar trots was dus de reden, waarom de linkervleugel van het slot, met de vertrekken van den ouden baron, geheel niet werden aangeroerd door de decorateurs, die in het overige gedeelte van het slot alles op nieuwerwetschen voet moesten inrichten. Hier droeg alles nog den ouden stempel. De donkere kleuren der gobelins en de zware eikenhouten meubelen gaven aan de kamers en de lange gang ’n duister aanzien, dat nog versterkt werd door de vele donkere olieverf portretten van voorvaderen der Altenbraks. Aan het eind van dezen vleugel stond een zware vierkante toren, die bijna geheel begroeid was met klimop, zoodat men de kleine getraliede schietgaten nauwelijks kon zien. Deze toren was het laatste overblijfsel van het vroegere burchtslot der heeren von Altenbrak, dat in den loop der tijden allengs het fraaie verblijf van thans was geworden. In de benedenverdieping van dezen toren bevond zich het familie-arcbief van het oude geslacht. Tot dit ar chief had men toegang door een deur in het schrijfver trek van den majoraatsheer de deur bevond zich in den dikken muur en was verscholen achter het tapijtbe hangsel, zoodat ze alleen te vinden was door iemand die het geheim kende. Andere toegangen had de toren niet. Uit het archief voerde een smalle wenteltrap naar de bovenverdieping, waar men een prachtig uitzicht had op de rondom gelegen bezittingen. Hier was ook een enge poort, waardoor men slechts met behulp van een ladder op den vlakken grond kon komen. Bij den toren groeide HOOFDSTUK IX. 12). Vervolg.) Reeds meermalen had hij aan zijn schrijftafel plaats genomen om aan Eduard’s vrouw een brief te schrijven, met de uitnoodiging, naar Altenbrak te komen. Doch telkens scheen het hem dan, of de oogen van zijn vrouw dreigend op hem neerzagen, en met een zucht had hij de pen weer neergelegd. Om echter zijn geweten in slaap te sussen, had Willy aan een zaakwaarnemer, die hem reeds vroeger in discrete aan gelegenheden hielp, last gegeven om naar Margherita Montelli en haar toestand een onderzoek in te stellen. Daarbij koesterde hij heimelijk de hoop, dat een onver wachte gebeurtenis het vraagstuk zou oplossen, zonder dat hij daarbij een vinger behoefde te verroeren. Heden verwachtte hij mijnheer Tirschner, om mondeling ver slag uit te brengen. Onrustig liep Willy heen en weer in het schrijfver trek zijns vaders, dat hij nu zelf in gebruik had genomen. Al had Rogalla in de andere vertrekken het ouderwetscbe ameublement laten vervangen door ander van den nieuwsten smaak in de kamer van een ouden baron had hij niets veranderd, want die kamer.bevatte de kostbaarste oude meubelen, de fami- he-portretten en nog andere kostbare voorwerpen, reeds afwachten wat ’t worden zal. Maar voor den directeur Ressing, die reeds een poosje verlof heeft, ziet ’t er slechter uit dan voor den ontslagen onderdirecteur De Gelder, wien in deze zitting nog verder uit- keering (de 3 mnd. waren met 1 Juli j.l. ge passeerd) van ’t volle salaris gewaarborgd is. «De Telegraaf* was er Donderdag weer haas tig bij en wist te vermelden, dat de commis sie voorsloeg: Ontslag van den directeur Ressing met één jaar traktement, handhaving van ontslag De Gelder, maar met toekenning van twee jaar vol salaris en dan zouden er er nog twee aan moeten gelooven. Dus spijkers met koppen. Niet zoo gedecideerd als deze commissie was de Raad inzake toekenning van rentegevend voorschot 120 mille voor woningbouw aan de overzijde van het IJ, in de z.g. Vogel- wijkslanden (de Volewijk, zooals het van ouds heet). De bouwvereeniging dr. Schaepman, dus blijkbaar een katholieke vereeniging, vroeg het geld aan en ’t kath. raadslid Hendrix, die pas herkozen is voor de Prov. Staten, was er tegen. De huurprijs is te hoog, zegt hij; daarvoor wordt geen voorschotgeven bedoeld. en de daartoe onder voorzitterschap Levy benoemde commissie had den arbeid haar groote taak belichaamd in sier, dat je zoo maar niet even onder fiedrinken doorleest. We zullen Het zou verleden Woensdag een sensatio- neele Raadszitting worden. De tribunes, die, zoowel voor de pers als voor 't publiek, niet te groot zijn, (het Prinsenhof blijft ook maar steeds een hulp-raadhuis!) waren vol nieuws gierigen, want de heer Ketelaar, oud-onderwij- zer der hoofdstad, lange jaren Kamerlid voor district V en reeds een paar jaren schoolopzie ner in ’t arrondissement Hilversum, ridder in de orde van Oranje-Nassau, (waarmee tegenstanders hem in spotbladen zoo gaarne mogen sieren en dan liefst met 'n zeer vergroot ordeteeken) zou Burg, en Weth. interpelleeren naar aan leiding van de bekende zaak, die ik zeker niet meer behoef aan te duiden. Ge weet ’t, Rot terdam is, na de bekende rede van Ossendorp, (voorzitter van den Bond van Ned. Onderwij zers,) voorgegaan met te eischen, dat de ge- meente-onderwijzers verplicht zijn eerbied voor Staatsgezag en Vorstenhuis te bevorderen bij de jeugd. En Amsterdam heeft 't lang niet dunnetjes nagevolg'd. Kleinere plaatsen eischen bij ’t oproepen van sollicitanten, dat deze in genoemden zin een verklaring afleggen, maar Amsterdam heeft meer gedaan. Hier gaat de strijd om meer. De onderwijzers willen de tegenwoordige verhouding tusschen hoofden en klasse-onder- wijzers veranderen, achten het gezag der hoof den niet noodig op de wijze, zooals dit steeds door de overheid bedoeld werd, confereeren met de ouders, geven een blaadje uit «voor school en huis*, trachten langzamerhand hun ne beginselen, voorgestaan door den Bond van Ned. Ond., in practijk te brengen. De meerder heid van den Raad is overwegend libetaal en nog al sterk links gericht. Drie der vier wet houders zijn mannen van links, alleen mr. De Vries, korten tijd Kamerlid voor Sneek, (Co- lijn, de Indische specialiteit werd immers zijn opvolger in uw district) is ook lid van ’t col lege van wethouders en nog wel wethouder van onderwijs. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Want bij de algemeene raadsverkiezingen werd Wethouder De Vries, vooral door ’t werken der onderwijzers, dus van degenen waarover hij gesteld was, niet her kozen. Een ander anti-revol., dr. Ruys, die thans zijn belooning heeft ontvangen, want hij is verleden Dinsdag bij de herstemmingen, in IX, gekozen tot lid van de Provinciale Staten, Och, dat rekent men niet zoo erg. Natuur lijk, ’t is gemakkelijk en ieder wil dicht bij z’n werk wonen, maar de meesten wonen er Een ander vond, dat het zoo mooi was, als er aan de overzijde met woningbouw begonnen werd, De veerdienst zou er zijde bij spinnen, bij zoo’n bewoonde overzijde. Een lid stelde voor om te stemmen, of men ’t verleenen van het voorschot zou overwegen en over die overweging staakten de stemmen. Zoodat het een overweging in de tweede macht wordt. En de architect van »dr. Schaepman* doet z’n werk nog wel gratis. Anders werden de woningen nog duurder. Maar woningbouwen is hier niet goedkoop. Neem vooreerst de grondprijs, maar dan vooral de hooge loonen en vooral nu, dat er zooveel werk aan den winkel is. Ge zult zeggen: Maar als daar aan de over zij van ’t IJ menschen wonen, die in de stad hun arbeid verrichten, dan komen er buiten de huur ook nog de kosten bij van den veerpont. Maar als ge in de uw werk is ook in vandaan, «Ja, natuurlijk,* zei ze, «er is nog veel te regelen vóór ons vertrek, en ik denk, dat ge mijn hulp wel kunt gebruiken bij de regeling van die aangelegenheden. Ge verwacht een advocaat, zegt ge. Is dat wegens de aanspraken van die vrouw «Ja «Zegt ge me dat nu eerst «Rogalla «Ik heb recht om te weten, wat ge doen wilt. Ik heb er recht op, alles te weten, want het geldt hier de toekomst van mijn kinderen.* «He zult alles weten, Rogalla. Maar vooral wil ik zekerheid hebben omtrent alle omstandigheden. De man, dien, ik verwacht, is geen advocaat het is een zaakwaarnemer, die tevens een particulier informatie- kantoor houdt. Ik heb dien man last gegeven, om onderzoek te doen naar de vrouw van mijn broeder.* «De vrouw van je broeder Rogalla lachte spottend. «Ik dacht dat ge dit dwaze sprookje reeds vergeten zoudt zijn.* «Uit de papieren heb ik gezien, dat het geen sprook je is.« «Waar zijn die papieren «In het archief.* «Laat ze mij eens zien, eerder geloof ik toch niet aan dat zoogenaamde huwelijk.» Gehoorzaam stond Willy op, en het echtpaar begaf zich naar het archiefzorgvuldig sloot Rogalla de kleine ijzeren deur achter zich. Toen keek zij onderzoekend in het rond. De muren van het archief waren geheel verborgen achter boekenrekken, gevuld met oude besto ven bundels akten en geel geworden perkamenten. Enkele met ijzer beslagen kastjes, zooals men vroeger gebruikte tot het bewaren van geld en geldswaarden, stonden verroest en bestoven in de hoeken der kamer. z’n werk wonen, een eind af. Neem bijv, eens de kantoormenschen. kantoren zijn in ’t hart der stad, maar de kler ken kunnen daar niet wonen. En de fabrieken staan niet precies, waar de betreffende arbeiders de voor hen geschiktste woningen vinden. Neem bijv, de menschen van de groote werf en de fabiek van werktuigen en spoor- wegmaterialen. Meent ge, dat deze menschen op de eilanden wonen? De overgroote meer derheid woont daar liefst niet. Maar bovendien, die veerdienst is zoo goed koop. Ja, één kaartje kost 2 cent en dat zou per week voor een groot gezin nog al wat worden. Maar voor een dubbeltje heb je tien kaartjes of één cent per stuk en voor één dub beltje kan men weekkaarten krijgen, die gel den van Maandagmorgen vroeg tot Zaterdag avond laat. Daarmee kun je overgaan zoo vaak je verkiest. En wilt ge dan op Zon dag heen en weer, ja, dat is uw eigen zaak. Ge ziet dus, ’t kost maar weinig. En och, als er menschen gaan wonen, komen er ook wel scholen en winkels en de melk- en groen teboeren wonen toch heusch niet verder af. Om kruidenierswinkels behoeft ge niet te zoeken. zich aan de linkerzijde van de gewoonste libe ralen afkeert en zooals we reeds zeiden wethouder De Vries is er gekomen door de rechterzijde, maar alleen met krachtige hulp der m^est nabijstaande liberalen. Nu dan, Woensdag zou de heer Ketelaar interpelleeren. Hij had vijf vragen te richten tot B. en W. Het zou ’n moment worden. Maar toen de andere nummers van ’t program ma waren afgehandeld, liep’t hard naar vijven en bovendien moest er nog een gesloten zit ting gehouden worden. De heer Ketelaar ver zocht zijn interpellatie te mogen uitstellen tot de volgende vergadering. Het pièce de résistance kwam niet. Da delijk liepen de tribunes leeg. Men had ver geefs gewacht. Doch morgen, Woensdag, zal ’t zeer waar schijnlijk van wal gaan. Dus de Raad ging over in comité gene raal. Het liep over de even bekende zaak der G. E. W., (Gemeentelijke Electriciteitswerken,) van mr. van een lijvig dos- ’t kof- bedankte om gelegenheid te geven aan mr. De Vries, die immers zijn Kamerzetel had op geofferd voor ’t wethouderschap. Het zou frappant geweest zijn, als ze hem nu uit den Raad wipten. Want wordt dan eens wethou der van onderwijs? Doch met moeite kwam De Vries er en met moeite werd hij bij tweede stemming door den Raad tot wethouder benoemd. De Bonds mannen zagen hun tegenstander weer boven hen gesteld. Wat onze burgemeester precies is? Ja, hij is jonkheer en doctor en meester in de rechten aanzienlijke familie. Roëll, die naam heeft grooten klank in ons land, wat precies de politieke richting is van onzen burgervader? Vrij-liberaal zal wel de beste benaming zijn. Dus ons college van B. en W. is overwe gend liberaal vrijz. democraat; wethouder mr. Z. v. d. Bergh is immers vrijz. democraat, al gaat hij wel eens z’n eigen weg. Een so ciaal minister is daarom nog geen minister-so- ciaal, zou Briand zeggen. En daar kwam de bekende circulaire van Burg, en Weth. aan ’t onderwijzend personeel. Als een electrische schok voer er door de ge lederen. Met handen en voeten waren de onderwijzers aan mr. De Vries overge leverd. Want bij strenge doorvoering van de bedoeling, de woordelijke bedoeling der mis sive konden de onderwijzers niets doen, niets zeggen buiten de school, of ze zouden 't Da- mocles-zwaard van ’t ontslag boven hunne hoof den zien trillen. Zelfs de plaatselijke commis sie voor schooltoezicht sprak onverholen zijn afkeuring uit. En de «Groene» liet Braaken- siek een plaat teekenen met Mozes-De Vries en de nieuwe steenen tafelen der tien geboden. Nie mand behoefde ’t onderschrift te lezen om te weten, dat ’t mr. De Vries, de anti-revol. wet houder was. Vergaderingen zijn gehouden. In ’t Paleis voor Volksvlijt was de zaal tjok vol. De voormannen van den Bond spraken luide hun afkeuring uit. En dan nog, de verkiezingen voor de Prov. Staten wijzen in de hoofdstad op een duidelijke strooming. Wel zijnde kerkelijken met eigen getal uit de stembus gekomen, maar de lin kerzijde toont een duidelijk merkbare opschui ving. De vrije liberalen en die van Vooruit gang hebben vier zetels moeten afstaan aan de democraten. En dit wijst er op, dat men i AielMs 61 MisM.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1