O VOOR Slffi EJ OTOIM. llfflWS- ES ARVERTE5T1EBLAB 1 4 Zaterdag 3 September 1310. 65e Jaargang. 7 No. 71. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton, 4 <r VNrEd x d. Adeltrots si Misiaai. Denk aan Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. een gym- t van - ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent, Groote letters naar plaatsruimte. woning kunnen leven, als dat rampzalige geheim het bestaan van hem en de zijnen niet beneveld en ver duisterd had. Een weemoedig, smartelijk gevoel sloop zijn hart binnen. Hij wendde het oog van het vreed zame landschap af en richtte het naar de heuvelen in het Oosten, waar het trotsche slot Altenbrak stond. Dat prijkte daar als een bewijs van kracht van het oude geslachtTrotsch staken de tuinen en toren tjes van het gebouw tegen den helderen avondhemel af, omgolfd door het gouden licht der scheidende zon, welker stralen in de talrijke vensters weerkaatst wer den. Op den achtergrond verhief zich de oude, grijze toren van het verdwenen ridderkasteel, stijf en somber, pralende op zijn zwaren bouw, die eeuwen getrotseerd had. Van het geslacht, dat binnen die muren woonde, ongenaakbaar voor het volk, gevoelloos voor het ziels verlangen van een teeder hart, had Eduard Montelli geen medelijden te verwachten. Eduard’s gelaat werd hoe langer hoe somberder. Het stond bijna dreigend onwillekeurig balde hij de vuist. De toorn over het noodlot zijner familie, over de on gerechtigheid van die menschen daar, over zijn mach teloosheid, die toorn drong elk teeder gevoel uit zijn hart. Hij was vertoornd op de geliefde, die haren va der meer beminde dan hem hij was verbitterd op haar. Ik had er aan moeten denken, dat uit Altenbrak voor mij niets goeds kan komen, mompelde hij. Hij verhaastte zijn schreden en bereikte bij het val len der duisternis zijn woning. Toen hij den tuin bin nen ging, trof hij juist den brievenbesteller, die hem eenige brieven ter hand stelde. «Hier heb ik ook een aangeteekenden voor u, mijn heer Montelli,*zei de man, terwijl hij Eduard den brief en het ontvangbewijs overreikte. HOOFDSTÜK XVIII. 2ö). Vervolg.) Die vraag greep het meisje in het diepst van haar gemoed. Haar vader, dien zij zoo teeder liefhad en die haar boven alles beminde hij stond nu dreigend tusschen haar en haar geliefde Haar vader moest zij schuldig verklaren en veroordeelen haar geestkracht verlamde, zij sloeg de handen voor het gelaat en brak in hevig snikken uit. Teeder hield Eduard haar in zijn armen en trachtte haar te troosten. Toen sloeg zij haar armen om zijn hals en kuste hem hartstoch telijk. «Vaarwel, Eduard,snikte zij. ’Vaarwel; ik weet ©iet wat er gebeuren zal maar ik weet wel, dat ik je onuitsprekelijk lief heb moge de hemel alles ten beste beschikken.* Ze maakte zich uit zijn armen los en snelde weg. Eduard oogde haar na, tot zij achter het struikgewas verdween. Hij waagde het niet, haar te volgen. Nog een oogenblik stond hij daar en sloeg toen den weg naar huis in. De dag liep ten einde, en de ondergaande zon wierp haar gouden stralen over het landschap. Hoe vreed zaam lag het daar aan de voeten van den jonkman 1 Hoe rustig en gelukkig had hij daar in zijn lieve trad hel huis binnen, om in zijn kamer het allernoo- digste voor een korte reis in een koffer bijeen te pakken. Verwonderd bleef mevrouw Montelli in de deurope ning staan, toen zij de kamer van haar zoon binnentrad, om hem voor het avondeten te roepen. «Gaat ge op reis, Eduard vroeg ze. «Ja, moeder, ik moet naar Berlijn.» »Naar Berlijn Voor zaken «Natuurlijk voor zaken, maar het zijn zaken, waarin u en Greta nauw betrokken zijn. Daar, lees den brief van oom Hendiik »Wat is er gebeurd «Lees den brief maar, dan zult u zien, wat het gevolg is van uw streven om het rampzalig geheim van onze familie zoo zorgvuldig te bewaren.* ’Eduard Op zulk een toon had haar zoon nog nooit tot haar gesproken. Bevende las zij den brief en barstte toen in tranen los. «Die arme Greta 1* klaagde zij. »Ja, Eduard, haal mijn arm kind hier, dat zij dien ellendige vergeet en zij weer ons vroolijk onschuldig kind worde.* »Met de vroolijke onschuld van haar kinderlijk gemoed is het nu gedaan 1 Ik zal haar alles zeggen.* «Eduard, ge zult zoo wreed niet zijn.* •Zeker, ik zal haar alles zeggen; zoo alleen kan zij van die ongelukkige liefde genezen worden. En dien voor namen kwajongen zal ik tuchtigen »Je heftigheid zal nog onheil aanrichten Gerda, aan de liefde, die ge zelf koestert.* •Daar denk ik aan.*antwoordde Eduard somber. «Het berouwt me, dat ik die liefde in mijn hart wortel heb laten schieten. Gerda heeft me vandaag mijn afscheid gegeven. Zij weet, dat het haar vader was, die ons in onze rechten heeft tekort gedaan.* Wordt vervolgd. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Maandag, den 29 Augustus 1910. Vervolg.) Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heerJac. van der I aan. In de middagvergadering zijn eerst 12, later 14 le den tegenwoordig. De vergadering te ruim half een geschorst, werd na drie kwartier door den Voorzitter heropend en daarna aan de orde gesteld: 20 Benoeming van 4 leden der commissie Stedelijk Muziekcorps. Achtereenvolgens worden benoemd de heeren T. de Jong, hoofd der Jan van Nassauschool, R. Gorter, D. J. Bouma en Dr. Th. Dokkum. 21 Betaling uit den post onvoorziene uitgaven, dienst 1910. Dit betreft een som van f 16,956 ten behoeve van de, van den heer I. J. de Jong, overgenomen erfpachts- grond aan den Stationsweg. Het deswege opgemaakt concept-beslu’t wordt zon der discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. 22 Voorstel tot wijziging van het reglement en huis houdelijk reglement voor het Gymnasium. De heer dr. Bouma heeft enkele aanmerkingen, o. a. wil hij dat de vacanties voor het Gymnasium gelijk worden geregeld als die voor de H. B. School en dat de bepaling, waarbij het programma der lessen aan de goedkeuring van den Raad moet worden onderwor pen, bestaan blijft. De tijd, om alles goed na te gaan, is heel kort geweest; toch geeft spr. deze punten in overweging. De heer Schijfsma stelt naar aanleiding hiervan voor om de behandeling van dit punt te verdagen en de stukken inmiddels ter visie te leggen voor de leden. De Voorzitter heeft tegen aanhouding geen bezwaar; omdat de stukken laat zijn ingekomen, konden ze niet eerder ter visie worden gelegd. Het voorstel van den heer Schijfsma. ondersteund door den heer Zelvelder, om de behandeling te ver dagen, wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aan genomen. 23 Nadere vaststelling verordening op de heffing en invordering van belasting voor het bedienen der bruggen. Zonder hoofdelijke stemming worden de door Ged. Staten gewenschte wijzigingen goedgekeurd en de verordening daarna opnieuw vastgesteld. Deze zal op nieuw ter goedkeuring worden opgezonden. 24 Adres van Obbe Bouma alhier, om afstand in koop van gedeelte Draaisloot. Burg, en Weth. stellen voor, gunstig te beschikken op het verzoek van adr., om afstand in koop van een gedeelte van ’t vaarwater »de Draaisloot*, ter grootte van 970 cA., welk gedeelte hij dan wil afdammen en door demping aan zijn eigendom toevoegen, en den koop prijs te bepalen op 25 cent per cA. of f 242.50 voor het geheel, Uit de hierover gehouden discussie blijkt dat men den voorgestelden prijs wat hoog vindt en wordt zon- De heer Brouwer is niet voor de Fransche cursus aan school 2; Jbegint men er mee, dan zal men het volgend jaar onderwijs in Duitsch en weer later in En- gelsch vragen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Zelvelder, ondersteund door den heer Schijfsma, om het eens genomen besluit tot het instellen van een cursus in Fransch aan school 2 te handhaven, in rond vraag gebracht en aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die van de heeren Pijttersen, Dwarshuis, Blok, Fen- nema, Visser en Brouwer. 28 Adres van A. de Leeuw en A. Elzer inzake ver koop van gemeentegrond aan de Looxmastraat. Burg, en Weth. stellen voor, aan adr., volgens de overgelegde teekeningen, in koop af te staan 225 cA. gemeente-grond aan de Looxmastraat, tegen een koop prijs van f5 per cA., waarvan te rekenen f 3 voor den grond en f 2 voor kosten van ophooging en bestrating, op voorwaarden o.a. dat de rioleering moet aansluiten aan het te maken hoofdriool der gemeente, in welke kosten adr. f2.50 per strekkende meter moeten bijdragen, voor hun perceel door adr. een twee meter breede be strating moet worden aangelegd, en het terrein binnen een jaar moet zijn bebouwd op boete van f 200. De heer Blok vindt, dat de voorwaarden van dien aard zijn, dat geen bouwondernemer er op in zal gaan den grond te bebouwen. Spr. is er voor billijker voor waarden te stellen en zou gaarne zien, dat ook het stratenplan van de terreinen aldaar spoedig werd ingediend, om een vaste prijs voor den bouwgrond te kunnen bepalen. De heer De Wolf meikt op, dat adr. in geen geval op het voorstel zullen ingaan. De heer Fennema zegt dat de heer Lusthoff inder tijd f 4 per cA. heeft betaald maar ook een deel van den gekochten bouwgrond moest bestraten; zoodat z.i. adr. niets te veel moeten betalen. Ook de heer Huges meent dat de gevraagde prijs in verhouding met het door Lusthoff betaalde, niet te hoog is. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt alsnu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Elzer was gedurende de behandeling van dit punt niet aanwezig. 29 Adres van de firma Van Huiden en Van der Heijde om gebruik van den Irekweg. Burg, en Weth. stellen voor het verzoek van adr., om een sloot voor hun perceel over eene lengte van 20 meter te mogen dempen en een riool te leggen, in te willigen tegen eene retributie van f 100 per jaar. De heer Huges merkt op dat de commissie voor ge- meente-eigendommen voorstelde de retributie op f 125 te bepalen. De Voorzitter antwoordt dat aan de coöperatieve Ver. tot aankoop van Landbouwbenoodigdheden on langs een dergelijk verzoek is toegestaan tegen eene vergoeding van f 100; het Dag. Bestuur oordeelde dat de te betalen retributie gelijk moest zijn. De heer Fennema merkt nog op dat adr. 20 meter sloot zullen dempen, welk terrein geheel vrij blijft, terwijl de genoemde Coöp. Ver. 18 meter sloot heeft ge dempt tot het plaatsen van een elevator. Het vooistel van het Dagel. Bestuur wordt hierop zonder hoofdel. stemming aangenomen. 30 Adres van het bestuur der begrafenisvereeniging •De laatste Eer» om verlaging van de Hospitalerbrug Wijl met het oog op de scheepvaart door het ma ken van een beweegbare brug alleen aan het bezwaar van adr. kan worden tegemoet gekomen, stellen B. en W. om de hooge kosten voor, voorloopig afwijzend op het verzoek van adr. te beschikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 31 Adres van J. Larooij en mede-onderleekenaren om een gebouw tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der Gymnastiek. Burg, en Weth. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, onder verwijzing naar eene reso lutie van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld dat het onderwijs in de vrije en orde-oefeniugen der gym nastiek ook in de openlucht kan gegeven woider. De heer Zelvelder is van meening dat bedoelde missive meer geldt ’t platteland; spr. is er voor hier een lokaal disponibel te stellen en wijst er op dat het voorm. ziekenhuis aan den Westersingel daarvoor ge makkelijk is in te richten. De heer dr. Bouma is het niet eens met de bewering van adr. dat het onder wijs in de openlucht schadelijk is; de schaduwzijde van een lokaal is dat er nog al stof opdwarrelt. De heer Zelvelder heeft in Heerenveen c nastieklokaal gezien waar men bijna geen last stof had. De heer Schijfsma merkt op dat het op de speel plaatsen in den regel ook stoffig is, terwijl de heer Elzer herinnert dat ’t wel eenderde deel van het jaar ongeschikt weer is om in de buitenlucht gymnastiek onderwijs te geven. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Zelvelder zegt dat misschien een wet is te wachten waarbij de gemeenten verplicht kunnen worden een lokaal aan te wijzen, wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en aangenomen met 9 tegen 5 stemmen, die van de heeren De Wolf, Schijfsma, Zelvelder, Elzer en Brouwer. 32 Adres van dr. D. A. Kerkhoff en mede-onder- teekenaren, uitmakende het bestuur der vereeniging van Directeuren van Hoogere Burg er scholen met b-jarigen cursus, verzoekende een regeling inzake leeftijdsgrens. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, afwijzend te be schikken op dit adres, waarbij verzocht wordt mede te werken om den leeftijdsgrens, waarop Directeuren van Hoogere Burgerscholen ontslag moeten vragen, op 70 jaar te stellen. 33 Adres van W. K. Bakker, om gebruik van ge meentegrond. Door Burg, en Weth. wordt voorgestel! het verzoek van adr., om voor zijn huis aan de Parkstraat een stoep te mogen maken, tot wederopzegging toe te staan tegen eene retributie van f 1 per jaar. De heer De Wolf is van meening dat de stoep een belemmering voer ’t verkeer aldaar zal zijn. De heer Bakker acht ’t wenschelijk dat de stoep rond en niet verhoogd wordt gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het ver zoek in te willigen en B. en W. gemachtigd in dezen, naar aanleiding van dé opmerkingen van de heeren De Wolf en Bakker, in ’t belang van de veiligheid ter plaatse nadere voorschriften te bepalen. der hoofdelijke stemming op? voorstel van den heer Huges, ondersteund door den heer Elzer, besloten den koopprijs op 10 cent per vierk. meter te bepalen. 25 Adres van de N. V. Staalindustrie,^voorheen H. E. Oving Jr., om teruggave van beloopen boete Drinkwa terleiding. 26 Adres van George Wilson om schadeloosstelling inzake werken Drinkwaterleiding. De Voorzitter zegt dat deze punten in nauw ver band met elkaar staan, omdat de firma Wilson schade heeft geleden, doordat de firma Oving niet tijdig buizen leverde. Burg, en Weth. stellen nu voor, van da door de firma Oving beloopen boete ad f 4150, aan deze firma f 3550 kwijt te schelden en de resteerende f 600 als schadeloosstelling aan de firma Wilson te geven, wijl de eisch van f2200 van deze firma te hoog wordt geacht. De heer De Wolf is er tegen een deel van de boete van den eenen aannemer als schadeloosstelling te be stemmen voor den anderen. De heer Elzer vindt ’t ook niet billijk dat alleen aan de firma Oving een deel van de boete wordt opgelegd. Nadat de heer Pijttersen heeft medegedeeld dat de firma Oving de voorgestelde schikking billijk vindt en de Voorzitter de reden van de te late levering der bui zen nog nader heeft toegelicht, wordt het voorstel van het Dagel. Bestuur zonder hoofdelijke stemming aan genomen. 27 Voorstel inzake een avondcursus in de Fransche taal aan school no. 2. Mede naar aanleiding van het advies der commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, stellen B. en W. voor, niet over te gaan tot het instellen van even- genoemden cursus en het daartoe genomen besluit in te trekken. De heer Zelvelder herinnert dat op 9 December 1908 met 9 tegen 4 stemmen werd besloten een avondcur sus in Fransch aan school no. 2 te verbinden; hij wenscht dit besluit te handhaven en maatregelen te nemen, dat die cursus zoo spoedig mogelijk kan worden ge opend. In het belang der kleine burgerij acht spr. ’t gewenscht dat de cursus er komt. Da Voorzitter verdedigt het voorstel van het Dagel. Bestuur, dat liever school no. 1 zoo wil reorganiseeren, dat hooger rijkssubsidie kan worden verkregen, om daarna op billijke voor waarden leerlingen van scholen 2 en 3 tot eerstgenoemde school toe te laten. Voor een afzonderlijke cursus in Fransch, die ongeveer f475 zal vorderen, kan geen rijkssubsidie verkregen worden. Verder wijst spr. op den Handelscursus, waar ook Duitsch en Engelsch wordt onderwezen en waarvan ook door de kleine burgerij gebruik kan gemaakt worden De heer Zelvelder vindt de tegenwoordige toestand, wat betreft de overgang van leerlingen van school no. 2 naar school 1 ook niet goed; alleen omdat ze geen Fransch geleerd hebben, komen die leerlingen dan in een lagere klas; ook de Handelscursus voorziet z.i. niet voldoende in de behoefte. Wordt ■een cursus in Fransch aan school no. 2 ingesteld, dan kunnen leer lingen hiervan ook aan het toelatingsexamen tot de H. B. School deel nemen. De heer dr. Bouma vindt, dat ’t Engelsch en Duitsch meer nut voor de leerlingen van scnool 2 zullen hebben dan ’t Fransch. Eduard teekende het ontvangbewijs en gaf dit den besteller terug. De brief kwam uit Berlijn, van oom Hendrik. Welk gewichtig nieuws zou die te melden hebben Eduard opende het enveloppe, en begon haastig te lezen. Oom Hendrik had zelf geschreven, dat zag hij wel aan de lompe letters. Zcodra hij de eerste regels gelezen had, kwam een kreet van schrik over zijn lippen, en bij verbleekte. Dat was niet mogelijk oom Hendrik moest zich ver gist hebben. Die arme Greta zou zij werkelijk ziek zijn wegens een hopelooze liefde, zij, dat vroolijke, on schuldige kind? Oom Hendrik was altijd spoedig be zorgd. Maar wat was dat Hij moest verkeerd ge lezen hebben dat kon niet waar zijn 1 En toch daar stond duidelijk de naam Harry von Altenbrak. Dat was dus de man, die de rust zijner zuster ver stoord en haar door valsche liefdesbetuigingen gelokt had, om haar daarna trouweloos te verlaten Och, natuurlijk hij leefde in de groote wereld, hij was een Altenbrak, en zijn zuster was niets dan Greta Montelli, die het recht niet had, haars vaders naam te dragen, ja die den waren naam van haar vader zelf niet kende Een kreet van woede en wraak ontwrong zich aan de beklemde borst van den jonkman. Zijn liefde, Gerda, zijn hoop alles was vergeten hij dacht slechts aan zijn arme zuster, welker onschuld vernietigd was door den ellendeling, die den naam von Altenbrak droeg. Een woeste haat tegen die familie vlamde op in Eduard’s gemoed. Hij balde de vuisten, waarin hij den brief krampachtig ineen frommelde. Daar deed ’t geluid van de schel aan de tuindeur hem uit zijn gepeins opschrikken. Zijn moeder keerde van een kleine wandeling terug. Hij richtte zich in zijn volle lengte op hij had een besluit genomen. Hij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1