VOOR SNEER EJi OMSTREKES. TOWS- ES AhVERTESTlEBLAO Kindersterfte. jVIathurine. 65e Jaargang. Zaterdag 8 October 1910. No. 81. Feuilleton, Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. dat r Ik had Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. te besturen als de man op het land is, moet de vrouw thuis zijn, anders gaat het niet vooruit. Ik ben daarom in de noodzakelijkheid gekomen, weer te trouwen, en daar ik van u niets dan goeds heb ge hoord, vraag ik hierbij eerbiedig om uw hand. Boer Pautras kent mij ik denk niet, dat hij u slechte informaties over mij geven zal. Wees overtuigd, dat ik alles doen wil om u gelukkig te maken. Ik verlang slechts één ding, dat gij een moeder wilt zijn voor mijn beide kleine jongens, waarvan de oudste binnenkort zes jaar wordt. Hopende op een gunstig antwoord, heb ik de eer u te groeten. Bertin Bruneaux, pachter op Acacias. Op Mathurine’s wangen vlamde gloeiend rood. Haar neergeslagen blik verried diepe verbazing en verlegen heid. Misschien had zij de geheime gedachte, dat iemand een loopje met haar wilde nemen want zij vroeg Baas, kent u werkelijk dien man? Of ik hem ken Zeker ik zie hem dikwijls genoeg op de markt te Saint Fréjeau. Een beste kerel Heeft u misschien met hem over mij gesproken Neen, waarachtig niet, Mathurine 1 Je bent immers volkomen vrij, te doen wat je goed vindt. Natuurlijk 1 Dus wat moet ik hem antwoorden Ik zal er nog eens over nadenken. En Marthurine dacht na. Een nieuwe toekomst opende zich voor haar. Sedert bijna twintig jaar liet zij nu hare klompen klossen op de steenen der boerderij, altijd gehoorzaam aan ’t bevel van anderen, altijd tot werken en ploeteren bereid. Dit kansje moest wel buitengewoon verlokkend voor haar zijn Zij behoefde slechts één woord te zeggen, slechts toe te stemmen, zaam nagelezen, hem om zoo te zeggen uitspellen, de zinnen in hun beteekenis van buiten leeren. Van alles wat Pautras haar had voorgelezen, had zjj niet veel meer dan dat ééne onthouden de man, die naar haar vrijde, had twee kleine jongens en verzekerde haar, dat hij haar gelukkig wilde maken.. Gelukkig Was zij ’t tot dusver geweest Had zij cok maar een oogenblik ware vreugde leeren kennen Gelukkig Het woord deed, zonder dat zij het wist, haar beven, wond haar op, richtte haar verbeeldings kracht op een nieuwe wereld. Dan voelde zij zich in den grond van haar hart ge vleid. Iemand had haar opgemerkt, onderscheiden, haar zekere eigenschappen toegeschreven —.In haar nederige positie moest zij natuurlijk voor zulk een hulde zeer gevoelig zijn, zij was inwendig trotsch daarop en haar geest zwelgde in schitterende toekomstdroom tot een kleine Pautras, die zich aan hare rokken klemde, haar daaruit deed ontwaken. Op een avond, tegen Allerheiligen, vroeg de pachter, die een beetje had zitten dommelen bij ’t vuur, wakker wordend, haar opeens Wel, Mathurine, ben je al besloten Zij tilde een ketel heet water van ’t vuur, zette dien op den steenen vloer en fluisterde beschaamd Ik heb nog niets besloten. Je zult er nu toch tce moeten komen, vervolgde Pautras. ’t Is gauw Allerheiligen, en als je weg wilt, moet ik uitkijken naar een andere meid En Bertin Bruneaux ik zag hem gisteren op de markt wacht ook met ongeduld op je antwoord. Waarom be sluit je niet ’t Ligt toch voor de hand dat je aanneemt. Wat zit er in den weg de kinderen misschien Stilte. Een krekeltje piepte in den haard, waarbij de kinderen zaten te spelen. om eindelijk van de dienstbaarheid ontslagen te zijn. De meid zou in een dag verheven worden tot boerin. Zij zou heerschen als meesteres, zonder, de eeuwige zorg, voor het minste of geringste verzuim een beris ping te krijgen. Met één woord, zij zou de vrouw zijn Mathurine overdacht dit alles, doch niettemin werd haar gezicht niet helderder. Neen, integendeel, haar hart kromp ineen bij de gedachte, de hoeve Nielettes te verlaten. En dan was 't enkel angst om. de hoeve te verlaten Waren ’t niet veeleer de drie blagen, die van den morgen tot den avond aan hare rokken hingen de arme kleine wurmen, die de overleden moeder nog op haar sterfbed Mathurine zoo op ’t hart had gedrukt. Mathurine, had zij gezegd, zorg dat ze mij niet geheel vergeten geef hun een beetje van je zelve In plaats van een beetje had Mathurine hun liever alles gegeven. Haar aangeboren goedheid, haar toe wijding, haar onvermoeide arbeidskracht, had zij, zonder eenige berekening, voor hen gespild. Haar geheele hart had zij hun gegeven. Onontwikkeld als zij was, dacht zij er niet aan, angstvallig te berekenen, hoe ver hare rechten en hare plichten gingen. Zij voelde de draag wijdte der te vervullen taak meer instinctmatig dan door overleg. Zoodra de opvatting van haar plicht eenmaal gevestigd was, kon men over haar persoon beschikken tot zij uitgeput er bij neerviel. Van tijd tot tijd haalde Mathurine den brief heimelijk uit haar zak. vouwde hem open en beschouwde met een tegelijk nieuwsgierig en vroolijk gezicht het gekrabbel dat een geheele zijde van het groote, geruite papier innam. In zulke oogenblikken betreurde zij haar onwetend heid. Ze zou gaarne den brief hebben nagelezen, lang- 1000. Van 1 5 tot 10 jaar 2,8, van 10 tot 15 tot 20 jaar 1.5. heeft natuurlijk veel invloed kleine kinderen, maar onder de volksklasse wordt die invloed door andere omstandigheden gewijzigd. De mijnwerkers en textielarbeiders van dit land leven welva render dan de veldarbei Iers en toch is de kindersterfte onder de eersten grooter. Ierland is veel armer dan Engeland en niettemin heeft het veel kleiner kindersterfte doch Ierland is een agrarisch land en juist de groote steden Dublin en Belfast hebben een hooger kinder sterfte dan Londen, Liverpool of Glasgow. In Ierland zijn de gezinnen veel grooter dan in Engeland en toch is de kindersterfte er ge ringer. Kleine gezinnen geven dus geen waarborg. De welvaart speelt hier natuurlijk een groote rol. De armsten hebben veelal de grootste gezinnen, die in de ongezondste toe standen leven. Maar opmerkelijk is, dat de Engelsche graafschappen met de hoogste kin dersterfte een laag geboorte-cijfer hebben, 5 tot 21 pet. beneden het gemiddelde. De leeftijd der moeders is van groot belang; grootste kindersterfte in de gewesten met de meeste minderjarige moeders. Op volwassen leeftijd brengen de moeders sterker kinderen ter wereld. Natuurlijk heeft ook de onwetend heid der moeders een nadeeligen invloed op het leven en de gezondheid harer kinderen. Door ondoelmatige voeding worden jaarlijks duizenden jonge levens verwoest. Nu de woningkwestie. De kindersterfte is te Londen in oude arbeiderswijken hooger dan in moderne kazernewoningen, ofschoon in deze veel meer families een gegeven oppervlakte bewonen; de groote Peabody-buildings voor volkshuisvesting hadden het vorige jaar 504 personen op 0.4 Hectare, een 8-maal dichter bevolking dan over geheel Londen en toch was de kindersterfte er 92 per 1000 tegen 120 voor de geheele stad. Die groote buil dings zijn echter sanitair beter iogericht en hebben tevens gemiddeld minder inwoners per kamer. In de mijndistricten van Durham en Northumerland wonen de arbeiders in dorpen op grooter oppervlakte verspreid, en toch is de kindersterfte er hooger dan in vele dicht bevolkte Engelsche steden; natuurlijk omdat die dorpswoningen sanitair zeer slecht zijn ingericht. Vooral, wat betreft huisafval en privaten, valt ook in de steden veel te verbeteren. De keukenafval achter huis geworpen, wordt een broeiplaats voor veel onreins; ondoelmatige en niet veelvuldig geledigde en gereinigde priva ten zijn zeer schadelijk. Mesthoopprivaten zijn afschuwelijk. Nu ’t arbeiden der vrouwen. Staffordshire is *t Eng. pottenbakkersdistrict. Daar hadden 5 steden met 133,000 inwoners en 12 gehuwde arbeidsters op 100 vrouwen van 18 tot 50 jaar, in de laatste 3 decennia een kindersterfte We weten het nu maar al te goed, dat de menschen tegenwoordig veel ouder worden dan vroeger; en die waarheid is reeds zoo ver over al doorgedrongen, dat nog slechts enkele min ontwikkelde personen komen aandragen met ’t afgezaagde: Ja, vroeger, toen waren de men schen sterk en toen werden ze oud. Doch degenen, die goed met de sterftecijfers van voorheen en thans op de hoogte zijn, moeten toch ook niet te veel waarde aan die voor onzen tijd zoo voordeelige cijfers hechten. Niet vergeten, dat men vroeger in sanitair opzicht onder veel moeilijker omstandigheden moest leven, omdat men toen in zoovele opzichten bij onzen tijd ten achter stond, omstandigheden, die juist de grootere sterfte van voorheen goeddeels verklaren en verontschuldigen. Men moet bovendien niet meenen, dat we nu ’t sanitair toppunt bereikt hebben en er thans niets meer te verbeteren valt. Integendeel, er is nog zoo veel te verbete ren. Zeker, als men naar Rusland ziet, waar de sterfte ruim zoo groot is als hier te lande de geboorten, dan mogen we fier op ons Neder land zijn, maar als we ons daarmee vrij reken den van ’t nemen van nog betere gezondheids maatregelen, zou ’t ons gaan als de kleine misdadiger, die zich schoon wil wasschen, met Doch moge in genoemde gewesten de kin dersterfte voor ons land ’t grootst zijn, ook in de andere deelen des lands is nog genoeg te verbeteren. We willen enkele getallen geven, vooral uit Engeland, en meteen de opmerkingen en raadgevingen van Engelsche geneesheeren opteekenen, De Engelsche inspecteur van gezondheid schrijft in een onlangs te Londen verschenen rapport van den Local Government Board over de kindersterfte in Engeland: >Het is in hooge mate te betreuren, dat de groote meerderheid der sanitaire autoriteiten onverschillig schijnt te zijn voor een sterfte onder kinderen, gedurende de eerste levens maand van 55 per 1000 geboorten. Kwam te wijzen op anderen, die veel grooter misda den bedrijven; zou ’t ons gaan als den koop man, die meent, dat zekere handelstrucs er wel mee door kunnen, omdat er andere hande laars zijn, die volledige flesschentrekkers zijn. Neem bijv, de kindersterfte. Daar is nog heel veel bij te verbeteren. In sommige deelen van ons land is die nog verbazend hoog, zoo- dat ’t grooter geboortecijfer daar geheel nut teloos wordt wegens ’t hooge cijfer der kinder sterfte. Ge herinnert u zeker wel, dat daarover meerdere artikelen geschreven zijn en ook de regeering er zich mee bemoeide. Juist in Brabant en Limburg is de kinder sterfte, vooral ook in de eerste levensmaand zeer hoog en evenzoo ’t aantal geheel levenloos geborenen. Men zocht naar middelen om dat groote euvel te bestrijden en vond in de eerste plaats, dat er voor betere verloskundige hulp in die provinciën moest gezorgd worden. Er moest bijv, te Maastricht een kweekschool voor vroedvrouwen komen, zooals er een te Groningen en een in Holland bestaat. In vele streken van ’t zuiden des lands zijn veel te weinig artsen en bovendien is ’t gebrek aan vroedvrouwen nog grooter. Waren die laatsten er eerst maar in redelijk voldoend aantal, dan zou ’t met de verlossingen al veel beter gaan, dan zouden er meer levend gebo renen komen, dan zouden de aanstaande en de jonge moeders betere raadgevingen kunnen ontvangen, ten einde te weten: Hoe moet ik leven om gezonde kinderen te baren, hoe ook moet ik de jonge spruiten behandelen en voor al voeden? Doch moge in genoemde gewesten Baas Pautras was weduwnaar geworden, en natuurlijk nam zijn dienstmaagd Mathurine het huiselijk beheer op de hoeve Nielettes in handen. Zij was een stevige meid haar gezicht was verweerd door de stralen der Junizon. Men kon haar eer rood dan blond noemen, eer mooi dan leelijk zij bezat eenige bekoorlijkheden en stelde vol strekt geen eischen zij had ook heelemaal geen tijd het leven te beschouwen van een ander standpunt dan van dat van onafgebroken en moeizamen arbeid. Drie kleine kinderen verzorgen, voeder voor het vee klaar maken en eten voor het dienstpersoneel koken, hier met den bezem, daar met de poetslap te komen linnengoed en vaten wasschen, de ganzen naar ’t veld en de kinderen naar school sturen voorwaar, ’t zou haar moeilijk gevallen zijn, ook maar een minuutje voor haar eigen persoon te veroveren. Aan trouwen had zij waarschijnlijk nooit gedacht en zij naderde reeds haar twee-en-dertigste jaar, toen de brievenbesteller haar op een mooien Octoberochtend een brief bracht. De arme meid, hoewel flink en verstandig, kon niet lezen. Zij verzocht daarom baas Pautras, haar het epistel te vertolken. Het luidde Mejuffrouw 1 voor eenige jaren het groote ongeluk mijn vrouw te verliezen. Behalve de smart over het ver lies, had dit groote schade in mijn huishouding ten gevolge, weet wat het zeggen wil, een boerderij zulk een sterfte onder lammeren voor, dan werd er fluks een Koninklijke commissie be noemd om de noodige maatregelen tot beteu geling van een zoo onnatuurlijke sterfte te onderzoeken. Lammeren brengen echter me nigmaal 50 shillings per stuk op, wanneer ze zes maanden oud zijn. Doch kleine kinderen hebben blijkbaar zooveel waarde niet.» Overal is de kindersterfte veel grooter dan zij behoeft te wezen; de langzame vermindering daarvan door betere voorzorgen bewijst het. Vooral onder de lagere klassen, wier kleine kinderen eens zoo talrijk sterven als onder de welgestelde klassen, moest veel meer gedaan worden tot verbetering.Duitschland heeft een nog iets grooter kindersterfte, (’t geboortecijfer is er ook grooter!) en vooral Rusland en de Balkanstaten staan verreweg bovenaan, maar Noorwegen had in 1907 slechts een kinder sterfte beneden ’t jaar van 67 per 1000 ge boorten, terwijl in Engeland en Wales dit cijfer in 1908 nog 120 was. Ongeveer de helft dier jonge Engelschen hadden, met betere voor zorgen, behandeling en levensomstandigheden, behouden kunnen blijven. Ieder land wil gaarne een hooge bevolking hebben; nu, daartoe is een laag cijfer van kin dersterfte toch wel in de eerste plaats van belang. Dit leidt ook tot verhooging der volkskracht, want de statistiek bewijst, dat een hoog sterftecijfer beneden ’t jaar steeds gepaard gaat met een hooge sterfte onder jonge menschen tot bijv, een leeftijd van 20 jaar. Bij voorbeeld: Het Welsche graafschap Glamorgan heeft in Engeland en Wales de grootste kindersterfte. In 1908 stierven daar 151 kinderen per 1000 beneden’t jaar. Van 1 tot 5 jaar was ’t 60,7 per 1000 levenden, van 5 tot 10 jaar 3,7, van 10 tot 15 jaar 2,5 en van 15 tot 20 jaar 3,6. Daarentegen had ’t Engelsche graafschap Hereford (platteland) de geringste kindersterfte: 74 per 1000. Van 1 tot 5 jaar 74, van 1 15 jaar 1 en van De welvaart op het leven van i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1