Minis- EN illïEHTENTIEIILAD VOOR SNEES ES WWM. Tronen worden gevaarlijk. BLOOKER's DAALDERS CACAO; No. @1. Zaterdag; 12 November 1910. 65e Jaargang» Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. hebzuchtige stevigheid te geven, nu daaraan durft te- Ik heb vorsten I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VRAAG, hl plaats van knie cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante buasen van l/t ons 10 ets. M m 1 ons 18 N N 7t pond 42% m n 1 pond 80 2 pond 150 ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag, 8 November 1910. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, voor zitter, S. Henstra, E. Priester, H. Brenninkmeijer, R. Gorter en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren W. Nieveen en S. vd Meulen Szn. Punten van behandeling: 1 De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2 Behandeling der volgende ingekomen stukken: a Rapport, inzake de beteugeling der handstopperij in het bedrijfsleven, opgemaakt door een commissie, benoemd door de Maatschappij van Nijverheid. De commissie is van oordeel, dat ingeval de gele verde goederen hierdoor minderwaardig of hooger in prijs zijn, en alzoo uit de bevoorrechting voor den kooper nadeel volgt, de handstopperij het karakter van een onrechtmatige daad draagt. Naar het oordeel der commissie zal een partieele bestrijding weinig resul taat hebben, en is een algemeene wettelijke regeling novdig. Zoolang deze nog niet bestaat, dienen belang hebbenden zelf zooveel mogelijk dit euvel te bestrijden. Zich vereenigende met het principe, besluit de Kamer dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. b Afschrift van een adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin genoemde Kamer mededeelt met groote belangstelling kennis te hebben genomen van het bij Koninklijke Boodschap van 14 Februari 1910 ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen ia het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennootschappen, maar toch enkele opmerkingen, waartoe de praktijk haar aanleiding geeft, onder de aandacht der Hooge Verga dering wenscht te brengen. Wordt besloten dit uitgebreid adres, alvorens het te behandelen, eerst ter nadere kennismaking bij de leden te laten circuleeren. e Mededeeling van den Minister van L., N. en H., dat Nêderlandsehe Handelsreizigers voor het vervolg- in Oostenrijk-Hongarjje hun bedrijf kunnen uitoefenen zonder verplicht te zijn tot betaling van eenige belas ting of andere rechten en zonder aan formaliteiten onderworpen te zjjn, mits zij in het bezit zijn van een legitimatiekaart. Zoodanige kaarten worden afgegeven aan het Depar tement van dezen Minister. Aanvragen daartoe, dienen gericht te worden tot de Afdeeling Handel, Lange Houtstraat 36. Voor kennisgeving aangenomen. d Een schrijven van C. L. Hirschfeld te Leipzig, dat is verschenen de 2de uitgaaf van T «Jaarboek der Duitsche Handelskaai ers« met verzoek om hierop in te teekenen. Voor kennisgeving aangenomen. e Verzoek van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij te Amsterdam, om toezending van het verslag dezer Kamer over 1909, ten einde een opgaaf te ver krijgen van de alhier aanwezige stoomketels en zuig- gasinstallaties, gedreven door generatorgas. Wordt besloten aan genoemde Maatschappij een verslag toe te zenden. f Adres van de Firma A. M. Kuijt en mede onder- teekend door 32 firma’s hier ter stede, inhoudende verzoek, dat de Kamer van Koophandel wil bevorderen, dat alhier een kantoor voor inklaring wordt opgericht. Adressanten wijzen er op, welk een groote schade en belemmering de handel alhier ondervindt door het gemis van een dergelijk kantoor. Na gehouden bespreking wordt met algemeene stemmen besloten zich nogmaals per adres te wenden tot de Directie der H. IJ. S. M., maar tevens tot den Minister van Financiën en daarin krachtig aan te dringen op het verkrijgen van een kantoor van inkla ring alhier. 3 Voorstellen en besluiten. Hierna komt in behandeling het in de vorige ver gadering aangehouden punt omtrent de ruimte in het kantoor der Directe belastingen alhier. De Kamer is van oordeel, dat de ruimte voor het publiek te klein is, ook voor de aanname van documenten of betaling van accijnsen, zoodat op marktdagen de handelsbedienden tot buiten op straat moeten staan. Met algemeene stemmen wordt daarom besloten hierover een klacht in te dienen bij den Directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Groningen. Vervolgens wordt nog besloten zich te wenden tot den Directeur van het Postkantoor te Sneek, met een verzoek tot herziening van den besteldienst in enkele buitenwijken. Door de uitbreiding der stad wordt er bij name in de Stationsstraat, de Parkstraat, den Bols- warderweg en de Cementpolle, als aanhangsels van groote wijken te laat besteld, zeer tot schade en onge rief van de aldaar wonende handeldrijvenden en in- dustriëelen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergade ring gesloten. waren; een verbond om eikaars tronen te be schermen. Nu, ’t behoeft niet zoo te verwonderen, dat juist in deze dagen over een vorstenver- bond met zoodanige bedoelingen kon gedacht worden. Juist in dezen tijd! Meer dan ééne troon is gevaarlijk gebleken, schijnt kans op omvallen te hebben of is reeds omgevallen. Vooral dit laatste is nog al eens ’t geval geweest. Terwijl er reeds meerdere kroonpretendenten, afstammelingen van ver jaagde vorsten, waren, zijn er nieuwe bijgeko men. De Turken hebben hun ouden vorst verjaagd en houden hem gevangen bij Sa- loniki. De Perzen gaven hun vorst den bons en deze kon als balling zijn heil zoeken in Zuid- Rusland. Pas onlangs is de jeugdige ko- ning van Portugal verjaagd met zijn familie en heeft men daar de republiek uitgeroepen. Nog niet zoo heel veel jaren geleden brak er in ’t uitgestrekte Brazilië een omwenteling uit en de Braziliaansche keizerlijke familie kon haar heil vinden in een haastig vertrek naar ’t buitenland. Frankrijk is reeds 40 jaren lang een republiek en zoomin de Orleans als de Napoleons schijnen ooit weer kans te hebben den Parijschen troon opnieuw te bezetten. Terwijl geheel Amerika vroeger aan Euro- peesche staten behoorde, waar vorsten aan' 't hoofd stonden, gingen eerst de Vereenigde Staten voor Engeland verloren en scheidden zich Zuid- en Midden-Amerika voor goed van Spanje en Portugal. De uitgebreide vroegere koloniën van Spanje werden republieken, de groote kolonie van Portugal, ’t uitgestrekte Brazilië, werd eerst een afzonderlijk keizerrijk om nu reeds sinds jaren een republiek te zijn. Een heele reeks van Latijnsche republieken in Amerika en nu zijn er in Europa ook reeds twee Latijnsche republieken: Frankrijk en Portugal. Van die Romaansche landen zijn alleen Italië en Spanje koninkrijken gebleven. Maar Spanje is vroeger ook al eens een republiek geweest en toen zoo plotseling in Portugal de vorst door den opstand verjaagd werd, vroeg men zich dadelijk af: Hoe lang zal ’t nog duren in Spanje. Men denkt daarbij aan al de herrie, die er reeds in dit land geweest is; aan de republiek, die ’t er eenige maanden uithield, aan de Cataloniërs, die zooveel sepera- tistische neigingen vertoonen, aan de voor standers van Don Carlos, aan de talrijke repu- blikeinsch-gezinden, aan de vermindering van aauzien, die ’t Spaansche koningschap door ’t verlies zijner koloniën in Amerika en Azië geleden heeft; aan den strijd op kerkelijk gebied, die er zich thans ontsponnen heeft; aan de Marokko-zaak, die reeds zooveel last veroor zaakte en nog veroorzaken kan. Ja, met eeni ge reden kon men beducht zijn voor de Spaan sche koningsfamilie. In Italië doet niets aan afschaffing der mo narchie denken. Koning Victor Emanuël is in zijn land nog al populair en niets schijnt er op te wijzen, dat de Apenijnen een republiek zul len zien. Maar ook hier is jarenlang revolutie ’t menu van den dag geweest en de mannen, die in verschillende Italiaansche staten aan ’t hoofd der revolutie stonden, droomden wel van ’t élore Italië, (dit woord was zoo geschikt voor een strijdleus!) maar waren lang niet bij zonder gehecht aan ’t koningschap van ’t huis Savoye. Ook in Marokko verjoeg men een sultan om een ander in zijn plaats te zien treden. En in Turkije is toch een sultanaat bij de gratie van Allah en Mohamed gebleven, zult ge zeggen? Zeker, dit is waar. Maar de tegen woordige sultan regeert toch meest bij de gratie der Jong-Turken; of liever hij zit te Konstan- tinopel op den troon, zonder dat men juist kan zeggen, dat hij iets anders doet dan op den troon zitten; want regeeren, dat doen alleen de Jong-Turken. Eigenaardig is, dat juist in de Germaansche wereld de monarchieën gebleven zijn, waar zij waren. Het is waar, Zwitserland is een republiek; maar dit bergland is altijd een republiek ge weest, heeft zich voor eenige eeuwen vrijge maakt van Oostenrijksche onderdrukkers, doch hield er zelf nooit vorstenfamilies op na, die ’t verjagen kon. Verder zijn Duitschland, Oostenrijk, Enge land, België, Nederland, Zweden, Denemarken en Noorwegen monarchieën. Juist de Germaansche landen hebben de hoog ste beschaving, willen dus ook de meeste vrijheid voor ’t volk en juist daar kan men nog ’t best spreken van een vorst-zijn bij de gratie Gods. In Duitschland, dat toch wel in de eerste rij der groote staten mag genoemd worden, regeert een keizer met nog heel wat alleenheerschers ideeën. In Engeland, waar de grondwet reeds van voor zeven eeuwen dag- teekent, heeft men (den tijd van Cromwell uitgezonderd,) altijd een koning gehad. En al moge de vorst daar schijnbaar weinig invloed hebben op het landsbestuur, toch wordt de koninklijke familie er hoog geëerd, Zooals we dit ook zien in ons eigen land, in Denemarken en Zweden, welk laatste land nog heel wat aristocratischen invloed ziet werken. België is nog slechts 80 jaren een koninkrijk, doch toen men daar zich afscheidde van Neder land en een nieuwen koning koos, was ’t nog niet zoo gewoon, er een republikeinschen regee- ringsvorm op na te houden. Iets anders is ’t met Noorwegen. De Noor- wegers zijn kalm van aard, vormen een in telligente natie, zijn zeer vrijheidlievend van temperament, hadden schijnbaar niet de minste reden om een nieuw koningshuis binnen te halen en toch deden zij ’t; alsdus een konink rijk vormend met meer republikeinsche allures dan enkele republieken en waar men dus in ’t koningschap meer een permanent president schap moet zien. De Slavische landen kennen slechts vorsten- heerschappij. De Grieken kozen een vorst uit een vreemd land, uit Denemarken. In de andere landen der wereld, bij de Mongolen, Indo’s, enz. kent men slechts vor- stenheerschappij. Maar deze landen kan men ook moeilijk vergelijken met de staten der blanken, zoodat men ze niet kan aanhalen als voorbeelden van de stabiliteit van ’t koning schap. Toen Napoleon in 1815 voor goed verdreven was, dachten de vorsten weer den tijd van vóór 1789 terug te zien keeren en zij meen den, dat er alleen van hun vorst-zijn bij de gratie Gods sprake kon zijn. Men weet, hoe toen de keizers van Rusland en Oostenrijk met den koning van Pruisen een heilig verbond sloten, om hunne tronen Is ’t wonder, dat men rugdenken. Batavus Droogstoppel, die opging in zijn stijve koopmans ideeën, kon beweren: heel wat huizen zien vallen. Ook de van den tegenwoordigen tijd mogen zeggen: We hebben heel wat huizen zien vallen! Van heel wat tronen is meer dan de glans, is alles afgegaan; heel wat tronen zijn voor altijd om gestort. Is ’t wonder, dat zij in zich zei ven zullen keeren en vragen: Zal voor mijn troon de gratie behouden blijven, al is die gratie dan ook veranderd in: bij de gratie des volks? De vorsten van ’t Germaansche ras mogen tot hun geruststelling zeggen: Het is juist bij volken met een ongedurig temperament, dat de tronen instorten. Dezer dagen bracht de Czaar aller Russen een bezoek aan den Duitschen keizer te Pots dam. Nu, ’t was ook niet meer dan netjes; reeds maanden geniet hij in Hessen de Duit sche gastvrijheid; niet meer dan behoorlijk, zoo hij ook een bezoek aflegt bij den Duitschen landsvorst. Over dit bezoek is niet bijzonder veel geschreven. De pers uit de landen, die met Rusland een entente gesloten hebben, had uiterst weinig lust om aan dit bezoek politieke beteekenis, laat staan van hooge politieke be- teekenis toe te schrijven. Liefst wilde men het doodzwijgen en omdat zulks nu eenmaal niet kon, moest er de beteekenis van een verplicht bezoek uit niet te passeeren wellevendheid aan gegeven worden. Pe Russische bladen hebben er ook vrij koeltjes over geschreven; bij de Russen-zelf zit nog al eenige antipathie tegenover de Duitschers en nog meer tegen over de Oostenrijkers, die zoo nauw met Duitschland verbonden zijn. Men zou zelfs mogen vermoeden, dat Rus land getracht heeft om 't werk van koning Eduard, de isoleering van Duitschland, te vol tooien, door een bezoek van den Czaar aan den koning van Italië, om dit wankele Driebonds- lid van de beide Midden-Europeesche keizerrij ken af te trekken en daardoor den kring der entente-mogendheden om die staten nog groo- ter en dreigender te maken. Uit haat tegen Oostenrijk maakte de Czaar zelfs een zeer grooten omweg, ten einde Oostenrijks grond gebied op zijn Italiaansche reis te mijden. De toeleg schijnt mislukt te zijn; want voor eeni- gen tijd hebben de Oostenrij ksche en Italiaan sche premiers bezoeken met elkaar gewisseld en woorden gesproken, die den Driebond nog hechter maakten. De Duitsche en Oostenrijk- sche bladen zagen wel beteekenis in ’t czaar- uJk bezoek aan Potsdam en omdat persman nen nu eenmaal vindingrijk behooren te zijn, werd er zelfs beweerd, dat er, ondanks ’t ver trouwelijke, niet-officieele van ’t bezoek, toch heel gewichtige dingen behandeld zijn. Dat ’t niet enkel een gewone visite was, bewees trouwens reeds de aanwezigheid van de eerste ministers en ook van den nieuwen Russischen minister van buitenlandsche zaken. Het heet, dat er gesproken is over Perzië, waar Rusland en Engeland zeer bedoelingen schijnen te hebben. En ten slotte heette ’t, dat er gesproken was over een verbond tusschen de drie keizers, die in de vorige eeuw reeds eerder verbonden R COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1