VOOR SN» KJ (IKTllEKEJ. I W& ZONNESTRAAL. Zaterdag; 26 November 1910. 65e Jaargang. No. 95. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Een eigenaardige groote mogendheid. I A Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bensen, een oogenblik De gastheer nam den jongen officier onder den arm en bracht hem dwars door de feestelijk versierde zaal naar een vensternis. Bensen liet zich behaaglijk in een gemakkelijken stoel vallen. Ziezoo, ik zit hier best. En nu vooruit maar Riedl, zeg wat je op je hart hebt. Als ik Riedl heette en niet Friedl, Friedl met de leege portemonnaie, en jij waart mij, dan zou ik me kunnen voorstellen wat dit ernstige onderhoud had te beteekenen een poging om geld van me te leenen. Maar nu De gastheer kauwde zenuwachtig op zijn blonde snor. Het spijt me, waarachtig, ik vind het vervelend, en jij zult het wel willen gelooven, dat ik niets persoon lijks bedoel, maar om kort te gaan ja, wat ik zeggen wilde die je meegenomen hebt Bensen was verbaasd. Wel, dit is de eerste maal, dat een gast op het slot Riedlsheim niet welkom is. Bovendien heb ik behoorlijk gevraagd, of ik den ander mocht meenemen, en de barones heeft me zelf geant woord Riedl trommelde zenuwachtig tegen het raam. Vol komen juist, natuurlijk, en ik verwijt je ook niemendal. Je hebt heel correct gehandeld, daar niet van. De fout, als er ten minste van een fout kan worden ge sproken, ligt geheel aan mijn kant. Ik heb sinds lang ingevoerd, dat mijn vrouw de correspondentie en alles Wat daarmede in verband staat, waarneemt. Bensen duurde het gesprek al veel te lang. Veilan- f Toen Napoleon naar St. Helena gezonden was, had men vijf groote mogendheden: Rus land, Engeland, Oostenrijk, Pruisen en Frank rijk. Daarvan was vooral Pruisen niet bijzon der groot, maar ’t had meegedaan om den over weldiger te verslaan, had ’t meest geleden en dus ook ’t recht zich ’t meest te wreken. Aan de landen buiten Europa dacht men toen nog niet zooals nu. Later kwam Italië bij de groote machten. Toen was Pruisen, door denzelfden oorlog van 1866, ook grooter geworden, had Oostenrijk uit den Duitschen statenbond gestooten, Han nover, Hessen-Kassel, Frankfort en Sleeswijk- Holstein opgeslokt, terwijl Italië nog slechts Rome behoefde om zijn, door revoluties ver kregen, eenheid te zien verwezenlijkt. In die jaren begonnen de Vereenigde Staten reeds geducht mee te tellen. Maar aan ande re staten dacht men nog niet. Sedert is er echter veel veranderd. De Uni ted States zijn een nog veel grooter macht geworden, doordat de bevolking zoo snel toenam en ze een koloniaal rijk veroverden op Spanje. Een paar Europeesche machten zijn nog grooter geworden. Haastig, bijna onbeleefd, baande hij zich door de dansende en wachtende paartjes een weg naar ’t hoekje, waar zijn vrouw en de Japanner samen zaten. Zij knikte hem toe en zei, ga bij ons zitten, de gasten kunnen het nu wel een oogenblikje zonder onze tegen woordigheid doen! Luister eens naar hetgeen meneer Kitasats vertelt van zijn geboorteland. O, wat moet het daar verrukkelijk wezen! Een land van bloemen, zonneschijn en levensvreugde. Maar jij kent het immers. Riedl knikte, maar zei geen woord. De fonkelende oogen van den Japanner schenen het bleeke gelaat van den gastheer te willen, doorboren, terwijl diens echtgenoote verder sprak: Stel u eens voor, mijn man heeft drie jaar lang in Japan gewoond, als attaché bij het gezantschap. Maar met geen woord heeft hij mij ooit over uw prachtig land gesproken. Ik mocht het zelfs nimmer aanroeren. En ’t is toch een land van zonneschijn, bloemen en liefde, zooals u daareven zei. De Japanner wendde geen oog van den gastheer af. Correct, maar met een vreemd accent, zeide hij: o ja, mijn land is wél een land van liefde. Bij ons sterft men zelfs wel eens aan de liefde, wat hier, naar ik hoorde, niet meer moet voorkomen. Ook mijn zuster, mijn eenige zuster, is het slachtoffer van haar liefde geworden. Oh! De oogen van de barones werden groot. Bijna had ze uitgeroepen: Hoe interessant. Op het laatste oogenblik bedwong zij zich nog en zeide op deelnemen- den toon Hoe droevig'.! Was zij nog jong Zeer jong. Zestien jaar nog maar. Zonnestraal was haar naam, want wij houden er van den meisjes poëtische namen te geven. En ze was voor ons een zonnestraal, voor mijn ouders, mijn broeders. Toen kwam er een man, die ons haar af nam. Wij treurden, maar wjj ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Engeland heeft zijn reusachtige bezittingen nog verbazend uitgebreid en met veel takt de steeds vrijer wordende koloniën aan zich ver bonden gehouden. Frankrijk, vernederd door 1870, heeft zich als modernste staat gehand haafd en zeer groote uitbreiding aan zijn be zittingen in Afrika en Azië gegeven. Pruisen is Duitsch Keizerrijk geworden en nam in an dere werelddeelen de landstreken in bezit, waar ’t kans toe zag. Zelfs Italië, dat slechts door anderen, niet door eigen kracht, grooter werd, heeft getracht aan koloniën te doen, doch ook op dit gebied wist ’t slechts nederlagen te behalen. Japan is intusschen machtig geworden, heeft zijn gebied uitgebreid en den Rus, die steeds verder in Azië doordrong, teruggeworpen. Intusschen is in ’t hart van Europa een eigen aardige grootmacht blijven bestaan, die zich zelfs nog op ’t Balkanschiereiland heeft weten uit te breiden. We bedoelen natuurlijk de tweelingstaat aan den Donau, OostenrijkHongarije. Vreemder combinatie is wel niet denkbaar. Waren de Oostenrijksche erflanden oorspronke lijk de eigen bezittingen van den Duitschen keizer, die over de andere staten van ’t Heilige Roomsche Duitsche Keizerrijk steeds minder te zeggen kreeg, werd Hongarije aan die eigen bezittingen toegevoegd, sedert Napoleon de ontbinding van dat oude Duitsche keizerrijk tot een feit maakte, bleven de Habsburgers slechts op die erflanden aangewezen en duwden de steeds machtiger wordende Pruisen ze uit den Duitschen statenbond: er konden geen twee groote masten op één schip zijn. Zoo staat daar dan op zich zelf de groote dubbelstaat der oude Habsburgers. Wat al stormen heeft dit keizersgeslacht niet doorleefd. In de eeuwen na de reformatie drongen de Turken steeds heftiger van den Balkan naar ’t hart van Europa, zoodat Weenen, de oude keizersstad, tweemaal de Halve maan en de dreigende kromzwaarden voor zijn muren zag. Maar de Turken werden steeds weer terug gedrongen, al kostte dit ook geweldige in span n in g. Zeer zwaar waren ook de jaren, toen Napo leon steeds weer aan ’t hoofd zijner legers te gen de Habsburgers optrad; zoowel in Italië als aan den Donau werden de Oostenrijksche le gers verslagen, al kostte dit Napoleon ook de grootste inspanning. Maar toch, de Oosten rijksche monarchie bleef bestaan. In 1815 kwam de vergelding. De Habs burgers herkregen al hun erflanden, bleven meester aan den Donau en beheerschten Noord- Italië. Doch alle leed was nog niet doorstaan. De revolutie in Italië, geholpen door Frankrijk en Pruisen, wist de oude keizersfamilie naar de Alpen terug te dringen, zoodat Milaan en Vi- netië zich bij de overige deelen van ’t Apen- nijnsche schiereiland moesten voegen. Wel had het oude keizersgeslacht veel te verdragen. Want in 1848 woedde de revolu tie in de groote hootdstad en de 18-jarige Frans Jozef zag zijn regeering in revolutietoe- stand beginnen. In ’66 werd zijn rijk door Pruisen vernederd en steeds benamen de Hongaren hem zijn rust. Maar na de nederlaag van ’66 verzoende de keizer de Hongaren, door zich apart als koning van Hongarije te laten kronen. Nog bleef te Weenen de gedachte zetelen, dat Hongarije slechts een inferieur gedeelte van ’t rijk uit maakte, maar de Hongaren hielden vol en wilden geheel de gelijkwaardige met Oosten rijk zijn. Zoo heeft zich dan deze staat, thans geheel een dubbelstaat, ontwikkeld. De Habsburgers zijn nooit rechte zeevaarders geweest en aan koloniseeren hebben zij nooit gedaan. En zelfs na ’66 dachten zij er niet aan, zich in andere werelddeelen schadeloos te stellen voor op eigen terrein geleden verlies. Terwijl van uit Berlijn, na de consolidatie van ’t nieuwe Duitsche rijk, al spoedig getracht werd koloniën te erlangen, hield men zich in Weenen terug; de Habsburgers waren te oud om nog aan dat nieuwe werk te beginnen. Toch hebben de Oostenrijkers op zee geen slecht figuur gemaakt. Bij Lizza versloegen zij de Italiaansche vloot, Triest werd een zee haven van beteekenis en een Oostenrijksche expeditie drong ver in de Noordelijke Ijszee door en vond 't Frans Jozefsland. Intusschen bleef Frans Jozef te Weenen re- geeren, revoluties overlevende, stormen van buiten trotseerende. Nieuwe strevingen begonnen duidelijker zich af te teekenen. Rusland scheen steeds sterker naar Konstantinopel te staren. Door meer dan één oorlog wist ’t den Turk te ver nederen en langzamerhand vormden zich vrije ze ook kunnen hebben? Ik zie dien man voor den eersten keer, den allereersten keer. Neem me niet kwalijk, maar dan begrijp ik het heelemaal niet. Met een wanhopig handgebaar wreef Riedl zich over het voorhoofd. Kerel, pijnig me niet langer. Ik zeg je immers, dat ik je toch geen opheldering kan geven. Ik kan dat gele ras niet verdragen; noem het dom, gek van me, goed, maar ’t is zoo. Ik weet dat die gele kerels sedert den laatsten oorlog in de mode zijn, maar het is me niet mogelijk die mode te volgen. Vroeger, tien, twaalf jaar geleden, toen ik nog attaché in Japan was, was dit ook heel anders. Kort en goed, Bensen, ik verzoek je, ik smeek je, zorg dat die man uit mijn huis komt. Er klonk een geheimzinnige angst, iets van afschuw in zijn stem, die Bensen een rilling door de leden jueg. Snel nam hij een besluit. Nu als je dan bepaald wilt, de zaak zal wel zoo opgelost kunnen worden, dat zij niet al te veel opzien verwekt. Men kan immers een uitvlucht bedenken. Laat dat maar aan mij over, ik zal wel iets vinden. Maar waar zit toch die Japanner? Zoekend keek hij door de zaal. Kijk daar zit hij, heel genoegelijk met je vrouw te praten. Hoe opgewonden is hij aan het vertellen! Nog nooit heb ik dat ventje zoo beweeglijk gezien. En wat luistert je vrouw met aandacht! Wacht maar ventje, je gesprek is gauw afgeloopen. Laat dat maar aan mij over, Riedl; binnen vijf minuten staat hij aan den anderen kant van de deur. Laat het maar. De stem van den gastheer klonk heesch en zijn gelaat was bleek. Laat het maar, het baat nu toch niets meer. Balkanstaten. Maar er was ééne staat, die ’t Rusland onmogelijk maakte, zijn gebied over den Balkan uit te breiden: Roemenië bleef als vrij land een Russische uitbreiding naar Kon stantinopel verhinderen. Schatten aan geld en manschappen heeft Rusland besteed, maar ’t kon zich niet op den Balkan vestigen. In de Krim, op eigen gebied, werd het door Frank rijk, Engeland en Turkije verslagen en toen ’t eindelijk, in ’78 voor de poorten van Konstan tinopel stond, dwongen de andere mogendhe den ’t, zijn legers terug te trekken en moest ’t zich tevreden stellen met de terugneming van Bessarabië en een gebiedsuitbreiding over den Kaukasus. Het congres van gende blikken wierp hij af en toe in de zaal, waar de muzikanten zooeven de eerste vioolstreken lieten klin ken. Op dat oogenblik had hij reeds den geheelen avond gewacht en nu stond natuurlijk die lange advo caat naast de blonde Meta en keek haar met zijn schelvischoogen verliefd aan en hij moest hier stil in een hoekje zitten! Och, beste kerel, zeur nu niet zoo alsjeblieft, ga toch recht op het doel af. Moet ik den Japanner er mis schien uitgooien? Het was als een grap bedoeld, maar de gastheer keek ernstig en ernstig was de toon waarop hij zeide: Dat had ik, eerlijk gezegd, het liefst. Bensen begreep er niets van. Zulke woorden uit den mond van Riedl, wiens gastvrijneid bekend was, van wien eens was getuigd, dat hij den Arabier overtrof, die den moordenaar van zijn zoon herbergde om het gastrecht niet te schenden. De gastheer zag de verbazing van zijn vriend en wreef zich verlegen in de handen. Ik zeg je, dat het een vervelende geschiedenis is. Waarom, dat moet ik voor je verzwijgen, dat wil zeg gen voegde hij er snel aan toe hier, op dit oogenblik. Bensen trok de schouders op. Je hebt natuurlijk het volste recht den vreemdeling den toegang tot je huis te verbieden, maar je moet alleen dan ook maar dit recht uitoefenen. Ik zou me slechts met het geval kunnen bemoeien, indien ik de bijzonderheden kende. Ik wil natuurlijk gaarne aan nemen, dat je goede redenen hebt, om den Aziaat, dien ik zelf niet bijster goed ken, uit je huis te zetten, maar Opgewonden viel Riedl hem in de rede: Goede redenen? Neen, die heb ik niet: Hoe zou ik Berlijn bepaalde den nieu wen toestand en daardoor zag Oostenrijk zich belast met de beschaving van Bosnië en Her- zegowina. Sedert werd aan Oostenrijk de begeerte toegeschreven, om zich tot Saloniki uit te zetten, aldus de eigenlijke Balkanstaat wor dende. We zullen er niet over uitweiden, of Oos tenrijk dezen kant uit wil en of de mogelijk heid op ’t bezetten van Saloniki door de Habs burgers bestaan heeft en nog bestaat. Zeker is, dat Oostenrijk zich met kracht toe legde op de beschaving van Bosnië, terwijl 't door 't verdrag van Mursteg, met Rusland gesloten, den status quo op den Balkan hand haafde. Toen kwam de revolutie in Turkije en de Jong-Turken, die den ouden sultan hadden af gezet, brachten nieuw leven en verheffing uit de vernedering van den ouden Turkschen staat. Maar toen ook begreep Oostenrijk, dat 't moest toeslaan. De Jong-Turken schenen aspiraties te hebben om halfverloren terrein te herwinnen. Kreta was bijna onafhankelijk en streefde naar vereeniging met Griekenland. Bulgarije met Oost-Roemelië waren nog niet volkomen vrij en BosniëHerzegowina heet te immers slechts tijdelijk door Oostenrijk bezet. Toen kwamen plotseling harde berichten. Vorst Ferdinand verklaarde zijn Bulgarijë een geheel vrij koninkrijk te zijn en Oostenrijk maakte den mogendheden bekend, dat Bosnië voortaan een integreerend deel der Donau dub belstaat zou zijn. Griekenland durfde niet toe pakken, had nog te veel herinnering béhouden van de nederlagen, in den oorlog met Turkije MEEKER COURANT. 5;1 mws- ej iiimmTiEiiLiii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1