ft MMW8- B AIITERTESTIEIILAI) ÏIIIIR SHEER Ei MSTMi. Parlementairisme. Zaterdag 10 December 1910. 65e Jaargang. Ja Mamaatje. j XTo. @9. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. R COURANT, de hoofdge- zijn, antwoordde mevrouw Ei- zou I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. rood en opgewonden geworden en zij begreep niet hoe een meisje van 20 jaren zoo stijf en stil kon blijven zitten. In geen geval gaan we morgen naar het feest, her haalde zij nu al voor de derde maal. Wij zullen de menschen eens laten zien hoe weinig wij dien Hans Eibers noodig hebben. Dat laat ik mij maar eenmaal door die onbeschofte Eibersen zeggen, dat wij hem zoo in de wacht willen sleepen. En dat heeft men bijna tien jaar lang een vriendin genoemd Het aardige meisjeskopje zonk nog dieper over haar haakwerk heen, ’t Was alsof er een lange, diepe snik door haar geheele lichaam ging. Maar mevrouw Hellmann bespeurde daar niets van. En wanneer er dan eenige reden tot die praatjes waren geweest 1 Wanneer de vriendschappelijke ge voelens, die jullie voor elkaar hebt, uit iets anders voort sproten dan uit kinderlijke genegenheid ja, dan zou ik mij er niet zoo over opgewonden hebben. Jullie hebt met elkaar gespeeld als alle anderen, bent samen aangenomen, hebt samen wel eens op een bal van Con cordia gedanst, toen hij als student hier was maar lieve hemel, die lummel van een Hans heeft wel andere dingen aan zijn hoofd gehad dan liefde en verliefdheid. Geloof jij ook niet Lore P Ja mamaatje. Je behoeft daarom morgen nog niet thuis te blijven, vervolgde haar moeder op wat kalmer toon, toen zij het mooie meisjesgezichtje zonder eenige uitdrukking zag. Je kunt b.v. den geheelen middag naar de bosch- hut gaan. Daar zul je nu wel al den nieuwen aardbei- wrjn kunnen krijgen daarvan kun je mij dan een flesch halen. En de vrouw van den boschopzichter zal je dan wel over het gemis van het feest heen hel pen. Je gaat toch wel gaarne naar haar toe, Lore? Jammer ook voor de verslaggevers der groote bladen, die zich moeten aftobben om toch een eenigszins dragelijk verslag te kunnen samen stellen, waarin de lezer ten minste nog zoo veel mogelijk reëele zaken bijeen vergaard vindt. In Duitschland heeft de Rijksdag een seni oren convent; waar in den Rijksdag bijna vier honderd leden zijn, telt dat senioren convent slechts de voornaamste leden, de leidende geesten der verschillende partijen. Die kunnen veel pasklaar maken, wat anders niet zoo spoe dig zou gereed komen, wat anders misschien in den stroom der oraties en onder den last der amendementen zou kunnen bezwijken. Zooiets moest ook in onze Kamer kunnen bestaan. En dan moest er niet zoo veel nut teloos gesproken worden. Waartoe is ’t noo- dig, dat sommige leden de vergaderzaal der Kamer gebruiken om voor de wereld van hun politieke richting te getuigen. Er wordt veel te veel gedaan aan algemeene beschouwingen, die even goed achterwege konden blijven. Enkelen spreken in de Kamer met de bedoe ling, door hunne kiezers gelezen te worden. Waarom beleggen die heeren geen vergade- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij de oude Romeinen bestond eerst als re- geeringslichaam de senaat, een vergadering van waardige, bezadigde, reeds op leeftijd zijn de mannen. Wat moet reeds de aanblik van zoo’n verzameling deftige ouderlingen tot ont zag gestemd hebben. In zoo’n vergadering kon alleen ernstig gesproken worden, was tijd- verbeuzeling ondenkbaar. Die mannen waren zich hun hooge waardigheid bewust en toen eens de woeste Galliërs Rome binnen trokken, zoodat de verdedigers zich op het Kapitool moesten terugtrekken, bleven de se natoren achter; zij weigerden naar ’t laatste toevluchtsoord te snellen, maar tooiden zich in hun lange tabbaarden en de barbaren vonden hen, gezeten in hun ruime zetels vóór hunne woningen. Vol ontzag bleven de woeste man nen uit 't Noorden staan en ze moesten eerst die groote onbestemde eerbied overwinnen, vóór zede eerwaardige mannen durfden dooden. Vergelijk daar eens mede de vergaderingen der tegenwoordige regeeringslichamen! En ’t eigenaardigste is, dat juist de hoogste verga deringen, de minst deftige zijn. In sommige raadsvergaderingen kan ’t nog behoorlijk net jes toegaan, (al is ’t in sommige plaatsen ook meermalen een janboel,) maar neem bijv, de Tweede Kamer. Het voornaamste regeerings- lichaam van de kalme Nederlanders. mervergadering uit den tegenwoordigen tijd! Het is waar, in Rome ging ’t ook niet altijd even kalm, want later kwam nevens dén Senaat de volksvergadering, waar ’t heel wat minder deftig kon toegaan. En ook in den Senaat werd ’t wel eensdruk. Denk er bijv, aan dat Julius Cesar, toen hij op het toppunt van zijn macht gekomen was en zich imperator kon noemen, in den vollen Senaat vermoord werd; door talrijke dolksteken getroffen, neer viel aan den voet van ’t standbeeld van Pom- pejus, die eens door hem verslagen en van alle macht beroofd werd. Toen viel de man, die allen en alles aan zich onderworpen had, ge troffen door mannen, die weer de oude vrij heid wilden herstellen, dus voor een hoog doel streden, maar die toch van een deftige vergadering een bloedig tooneel maakten. We zouden hier kunnen spreken over ver schillende vergaderingen van rijksdagen en parlementen in de middeleeuwen, van de volks vergaderingen der oude Germanen, van de zittingen der Fransche nationale vergaderingen tijdens de Groote Revolutie. Doch laten we niet te uitvoerig worden en allen vinden, dat de man, van wiens ergernis we zooeven gewaagden, toch maar deugdelijk gelijk heeft. Het lijkt daar werkelijk maar al te vaak een janboel in onze Tweede Kamer. Het is net, alsof die honderd slechts bijeen komen, om elkaar het leven zuur te maken, om af te breken in plaats van op te bouwen. Er wordt door sommigen te veel gesproken, niet in ’t belang der landszaken, maar om door de kiezers gelezen te kunnen worden. De nationale tijd wordt verknoeid door haarklove rijen, door replieken en duplieken, door ellen lange redevoeringen, die even goed achterwege hadden kunnen blijven, door interrupties, vit terijen en in den laatsten tijd ook door per soonlijke feiten. Een jaar geleden kwam dr. Kuyper plotseling op den president der Kamer toe met: «Mijnheer de voorzitter, ik vraag het woord voor een persoonlijk feit!« En thans ’t regent persoonlijke feiten, waarvoor ’t woord gevraagd wordt. En dan, in plaats van tijdig ter vergadering te zijn, schitteren vele leden telkens door afwezigheid, zoodat wegens on- voltalligheid niet gewerkt kan worden. Op die wijze loopt de regeeringsmachine maar al te traag, schijnt dikwijls heelemaal stil te staan. Jammer voor de stenografen, die zich moei pennen aan zoo’n massa onnoodig gehaspel. Ja mamaatje. ellmann was nu volkomen gerust gesteld. t en wreef zich de oogen uit. Naar ik gehoord heb, zeide zij na een paar minuten, blijft die dokter maar drie dagen hier. Gisteren is hij ---:j wel weer weggaan. Je behoeft die paar dagen nu niet Naar het bosch kun je achterom wel heerljjk zijn. Zoo’n dag als vandaag mocht men niet thuis blijven zitten. Mevrouw Hellman zette haar hoed op en wandelde naar een bank bij het gedenkteeken in het park. Toen zij langzaam en waardig langs den goed onderhouden weg liep, wandelde een dame voor haar uit en juist toen zij op de bank wilde gaan zitten, deed ook de andere dame dat. Beide dames keken elkaar aan en de een werd nog rooder dan de andere. Het kon niet anders, men moest elkaar groeten, en bij elkaar gaan zitten, wilde men niet onbeleefd worden of zich door een vlucht belachelijk maken. Ik dacht dat n op het feest van Concordia zou zjjn, mevrouw Eibers, begon Lore’s moeder op een toon zoo koel als mogelijk was. Dat dacht ik van u ook, bers, precies even koel. Mevrouw Hellmann zat kaarsrecht. Nu kon zij haar groote troef uitspelen. Neen, toen wij hoorden dat uw zoon het feest meemaken, had Lore geen zin er heen te gaan. Mevrouw Eibers was wel een beetje bleek geworden, maar zij wist zich te beheerschen. Dan is juffrouw Lore wel veranderd dat moetik zeggen. Voor twee jaren heeft zij nog bijna dagelijks met mijn zoon in het stadspark gewandeld ik heb an sichtkaarten gevonden en brieven van uw dochter nu, u zult het begrijpelijk vinden, dat ik aan een der gelijke kalverliefde paal en perk stelde en heelemaal niet gesteld was op bezoeken van mijn zoon hier in de stad. Hoe veel ik ook van Lore houd mevrouw Hellmann ging met een boos gezicht nog wat verder van de spreekster af zitten een meisje zonder eenig vermogen, neen, daarvoor heeft dan toch de studie van mijn zoon mij te veel geld gekost. Ja mamaatje. Mevrouw Hf Zij legde haar handwerk neer, zette haar bril af wreef zich de oogen uit. Naar ik gehoord heb, zeide zij na een paar minuten. J-Liji__- gekomen, morgen is het feest en overmorgen zal hij de stad in te gaan, langs de wei gaan. Ja mamaatje. Mevrouw Hellmann stond op, keek toen naar ’t blond gelokte meisjeshoofd en zuchtte. Als je maar niet altijd zoo teruggetrokken tegenover alle mannen was, Lore. De laatste paar jaren ken ik je niet meer. Hans Hoffmann, mijnheer von Lemke wel, jij behoeft maar één woord te zeggen, zoo verliefd als die twee op jou zijn. Ditmaal zeide Lize niet ja zij haakte en haakte maar en was blij dat haar moeder eindelijk zweeg en de kamer verliet. Nu behoefde zij tenminste geen moeite meer te doen, haar tranen in te houden en haar verlan gen naar Hans te onderdrukken Den volgenden dag was het warm en zonnigeen echte dag om buiten feest te vieren. Des middags tusschen vier en vijf uur was de hoofd straat, die naar een groote uitspanning leidde, als be zaaid met feestelijk gekleede menschen, in lichte kleeren, de dames met groote hoeden vol bloemen. Mevrouw Hellmann, die de drukte uit haar raam.had aangezien, was heel blij haar dochter zoo rustig en stil in de boschhut te weten, en nu hadden de menschen niets te praten en mevrouw Eibers zou zich van er gernis niet weten te bergen. Vanavond zou het in het natuurlijk leege stadspark ringen in hun kiesdistrict, al of niet met de bat? En bovendien, men weet immers van ieder Kamerlid de richting en t dachten. Waarom moeten die telkens herhaald worden? Zeker, een Tweede Kamer van den tegen woordigen tijd is geen vereeniging van ouder lingen, geen bijeenkomst van uitsluitend aristo craten. Het volk, in al zijn lagen, is er ver tegenwoordigd en dat blijkt uit spreken en handelen. Maar toch, er moest wat minder georeerd, wat meer gehandeld worden. Dat herhaaldelijk getuigenis afleggen van reeds lang bekende beginselen dient nergens toe en dat opeen stapelen van persoonlijke feiten brengt de wetten niet nader bij haar oplossing. Persoonlijke feiten moest men maar buiten de Kamer afmaken. Men moest ook alle zaken niet even uitvoerig behandelen. Het gaat te veel op z’n elf en dertigst. Parlementairisme is een prachtig ding, dat te veel ontaardt en daardoor reeds lang een ongunstige beteekenis heeft gekregen. Niemand zal kunnen beweren, dat men de parlementen maar weer moest afschaffen; maar de werkwijze moet veranderd worden, opdat men meer kan afdoen en het niet jaren en Hans Eibers was weer in de stad. Dokter Hans Eibers, zeiden de menschen met veel respect, die het verder vertelden. Hij had gestudeerd, was gepromoveerd, had zich een half jaar geleden als dokter te Berlijn gevesti/d en nu was hij ongeveer twee jaren weggeweest van het kleine plaatsje, waar hij vroeger gewoond had. Zijn moedei, weduwe van den postdirecteur, was herhaalde malen bij haar dochter in de keizerstad ge weest, had natuurlijk haar zoon gezien en vertelde zeel van dien zoon, maar deze zelf scheen nooit tijd gehad te hebben voor zoo’n verre reis. Tot men plot seling tijdens de laatste mooie dagen van dezen zomer hoorde Hans Eibers is er Vreugde was er inde families, waar huwbare doch ters waren. De meesten hadden als kind met den aar- digen, vroolijken jongen gespeeld en daar het herinne- ricgsfeest van de stichting van Concordia, de voornaam ste vereeniging in het stadje, juist in deze dagen viel, verheugden de jonge meisjes zich dubbel op den wei bomen danser. Lore Hellmann verheugde zich niet. Met groote verschrikte oogen zat zij in de huiskamer Daast haar moederen hield haar haarnaalden vast alsof die kapot moesten. Mevrouw Heilmann, de weduwe van den inspecteur der telegrafie, had al ruim een kwartier tegen haar dochter gepraat en zij praatte nog. Zij was warm en We hoorden eens een man, die uit een der Friesche dorpjes voor’t eerst Den Haag bezocht en toen ook een vergadering van de Tweede Kamer bij woonde. De. man schrok van ergernis en zei: Voor zoo’n stel wil ik nooit weer de moeite doen, te gaan stemmen. De goede, eenvoudige ziel had zich een voorstelling ge vormd van de Tweede Kamer, zooals voor heen zeker de Romeinsche Senaat kon geven en hij vond daar mannen, die elkaar plaag den, uitlachten, in de rede vielen, die heen en weer liepen onder de ernstigste rede, die interrumpeerden, waar ’t heel geen pas gaf, die lui in de koffiekamer zaten, als ze in de zaal der Kamer moesten zijn, die als zoutzak ken tegen of in hun banken hingen, die den nationalen tijd op de ergerlijkste wijze verbeu zelden en bij wien een totaal gemis aan ernst viel te constateeren; hij meende in een plaats te zullen komen, waar de ernst op allen en alles te zien was, omdat er het wel en wee van een geheel volk behandeld werd en hij vond een troep onruststokers, die geen oogen- blik rustig hunne plaatsen konden innemen, die spotten als ernst te pas kwam en op de onbehoorlijkste wijze ernstige woorden weg lachten, die elkaar uitmaakten, zooals ’t alleen op de vischmarkt scheen thuis te behooren, die ieder oogenblik op 't punt stonden, elkaar in de haren te vliegen. Neen, daar moest on ze Fries niets van hebben en hij nam ’t vaste besluit, nooit weer een stap in die zaal te zet ten en niet de geringste moeite te doen om me de te werken tot de verkiezing van een honderdtal, die alles zoo in ’t honderd lieten loopen. Jammer, dat de man ook niet even onze Eerste Kamer had zien vergaderen. Want dan was zeker weer eenigszins 't respect bij hem teruggekeerd; omdat daar ten minste nog eenigszins ernstig gehandeld werd en de aan blik van mannen, die meest alle een behoor lijken leeftijd bereikt hebben, tot meer eer bied stemt. Maar neen, de Tweede Kamer had hem zoodanig ontstemd, dat was hem reeds te veel. En dat in ’t kalme Nederland! zal hij ge peinsd hebben. Hoe moet ’t dan wel in landen gaan, waar de menschen door zuidelijker bloed spoediger verhit worden en heftiger uit kunnen varen. Nu, ’t is wel een groot verschil tusschen dien ouden Romeinschen Senaat en een Ka-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1