IMll WEI ES «MIES. Een verkiezingspraalje, NIEUWS- ES AhTERTESTIEBLAD BLOOKER’s DAALDERS CACAO; Om het geld. No. 101. Saterdag 17 December 1910. 65e Jaargang. J N Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. als weer ver. een reuzendrama reu- samen- de lords worden gekortwiekt, Ierland zelf regeering krijgt of Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ons opschrift niet toch op de ver- Duitschland. En wat ziet men als gevolg van dit alles? De Rus, waarvan men voor dertig jaren ge loofde, dat hij, steeds voortdringende in Azië, een vijand van de Britsche Aziatische politiek zou zijn, die een vernietiger der Britsche kracht in Azië zou worden; diezelfde Rus is eerst door Engeland in ’t gedrang gebracht. Engeland sloot een verbond met Japan en maakte het Japan mogelijk, Rusland uit de Gele zee te jagen; gekortwiekt in zijn grootsche plannen, door de schuld van Engeland, kwam Rusland tot den trotschen Brit en is er mee in entente vereenigd tegen Duitschland. Frankrijk, dat door Engeland uit Egypte werd gebannen, dat intusschen de geheele Sa hara veroverde, maar toen ’t bij die verovering de Zuidgrens van Egypte naderde, door En geland met brutale hoogheid teruggejaagd werd, dat zelfde Frankrijk is sedert eenige jaren verbonden door een entente met Rusland en Engeland. Zoodat de fiere Gallische haan, die in ’70 '71 moest ondervinden, wat Ger- maansche kracht vermag, nu schijnbaar al z’n trotsche veeren heeft afgelegd. Hendrik, riep zij verschrikt, en staarde de haar zoo bekende, krachtige gestalte aan. Ja, sprak hij kalm, en keek haar met zijn trouwe, blauwe oogenlachend aan,ik ben het werkelijk, Marietje. In haar volle lengte opgericht, bleef zij voor hem staan, een schoon toornig beeld. Hij had een andere ontvangst verwacht. Hij had nooit opgehouden haar lief te hebben. En zij, Marietje, had toen ook een ander genomen heel gauw zelfs. Hendrik wilde zichzelf wijs maken, dat hij zich niets te verwijten had, maar dan vergiste hij zich toch; met harde woorden bracht zjj hem zijn trouweloosheid onder het oog. Het arme meisje heb je laten loopen, maar de rijke weduwe staat je beter aan, niet waar, Hendrik Maar, Marie’je - verder kwam hij niet. Neen, Hendrik, laat dat. Mijn man heeft me geno men, omdat hij me liefhad, en hij is erg goed voor me geweest. Ja, antwoordde hij zacht, dat heb ik ook hooren ver tellen. En Marietje, ge kunt me gelooven, maar het dee me goed dit te hooren, want ik weet wat het be- teekent als het niet zoo is. Zij wist, dat hij de waarheid sprak en niettegenstaande haar toorn, had zij medelijden met hem. Maar vreemd toen zij hem een beetje minder ernstig in de oogen zag, die hij smeekend en vol verlangen op haar gericht had, was het haar plotseling of de gestorvene vóór haar stond en haar aankeek met zijn liefdevolle oogen, waarin nooit eenigen twijfel aan de liefde zijner vrouw te lezen stond. Toen ontwaakte ook weer in haar het berouw, en opnieuw ontvlamde haar toorn tegen den man, die nu smeekend vóór haar stond. Hendrik scheen evenwel aanhaar zwijgen een ande ren uitleg te geven, want hij trad op haar toe en hield ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. haar de hand voor. Kom Marietje, vleide hij, laten wij de zaak opvatten, waar wij haar geëindigd hebben. Met een heftige beweging duwde zij de baar toegesto ken hand terug. Ga, riep zij woest, en kom niet meer in dit huis en onder mijn oogen. Ach, zuchtte hij, dat geld dat vervloekte geld. Toén evenwel legde hij haar uit, dat ook hij niet met leege handen kwam. Het vaderlijk erfdeel was hem uitbetaald kort geleden was het hem uitbetaald, en werktuigelijk tastte hij in den borstzak van zijn jas. Een verachtelijke trek gleed over haar schoon gelaat. Hendrik bemerkte het wel en ging voort Neen, Ma rietje, je moet mij goed begrijpen Ga ga 1 riep ze koel en wees hem gebiedend de deur. Toen werd ook hij boos. Dat vervloekte geld is de schuld van alles, riep hij. Wil je mij niet, dan wil ik ook het geld niet 1 Hier, daar heb je het. Hij haalde een pakje bankbiljetten voor den dag en wierp het haar voor de voeten. Te gelijk was hij de deur en het huis uit. Bleek, met groote, brandende oogen staarde zij hem na. Plotseling sloeg zij de handen voor het gelaat en snikte luid. Na dien tijd leidde Hendrik een onbestemd leven een vaste betrekking kreeg hij niet meer. Met de weinige duizenden, die hij geërfd had, had hij een zaak kunnen beginnen; hij twijfelde er ook niet aan, of Marietje zou hem het geld dadelijk teruggeven, als hij er om vroeg. Maar dat wilde hij niet en zoolang hij werk had, dacht hij er niet aan maar op zekeren dag raakte dat gedaan, en nadat hij weken lang op de haven had rondgeslenterd, werd hij bang voor de toekomst. eerste koloniale mogendheid en ook de eerste industriëele staat! En juist in de laatste jaren heeft zich de Britsche wereldmacht niet weinig geconsoli deerd. Stormen hebben er gewoed; stormen, die andere groote rijken zouden gedegradeerd hebben; maar die ’t Britsche rijk er steeds krachtiger deden opleven. Neem den opstand der Sepoys, waardoor Indië ontrukt zou wor den aan de Engelsche heerschappij. Door ge weldige krachtsinspanning en in veel bloed werd de groote beweging onderdrukt en later noemden zich de Engelsche vorsten Keizer van Indië. De Franschen waren de lieden, die ’t initiatief namen voor ’t Suez-kanaal, die boven dien ’t protectoraat bezaten over ’t christendom in de Oostersche landen. Maar'de Engelschen hebben in 1882 Alexandië gebombardeerd, toen Frankrijk nog steeds zwak was van wege 1870’71 en Duitschland zijn vleugels nog moest uitslaan. Daardoor kon Engeland zich nestelen in Egypte. In 1899 kwam de oorlog in Zuid-Afrika, die met geweldige opofferingen en inspanning gewonnen werd. Heel Europa hoopte dat de Boeren ’t zouden winnen en er werd haat ge kweekt in de harten der Boeren en derNeder- Hij, die tot nu toe met eerlijken arbeid zijn brood verdiend had, zou tot den bedelstaf geraken, als hij niet naar Marietje ging en haar om het geld vroeg. Marietje zat voor het raam te naaien zij droeg nog steeds haar donkere rouwkleeren. Toen Hendrik bin- nenkwam, viel het werk haar uit de hand. Angstig staarde zij hem aan. Wees maar niet bang, Marietje, begon hij op ver ontschuldigenden toon, ik ga dadelijk weer weg, maar ik moet je een vraag doen. Wil je mij het geld terug geven, ik kan het op ’t oogenblik goed gebruiken. Zij huiverde, en op zachten, weifelenden toon ging hij voort Ik ben nu al acht weken zonder werk en zal ten gronde gaan, als ge mij niet helpen wilt. De jonge vrouw boog het hoofd en keek zwijgend voor zich. Vaalbleek werd haar gelaat. Hendrik keek haar vragend aan, maar geen geluid kwam over haar lippen. Plotseling kwam Hendrik op het denkbeeld, dat Marietje zelf in verlegenheid geraakt was, en het geld niet meer had. Die gedachte joeg hem schrik aan dan was hij verloren. Schuw keek hij om zich heen, en hoewel het vriendelijke vertrek er nog even- zoo uitzag als twee jaar geleden, meende Hendrik in zijn angst toch, dat het een armoedigen indruk maakte. Krampachtig drukte hij zijn hoed tusschen de handen, en ging moeilijk ademend voort Neen Marietje, laat het dan maar als je het zelf gebruiken kunt, wil ik er niets van hebben. Dan moet ik dan vaarwel, Marietje, en denk tusschenbeide nog eens aan mij. Met een bezwaard gemoed liep hij naar de deur, maar vóór hij zoover was, hoorde hij een zachte stem zijn naam noemen Hendrik Met gebogen hoofd bleef hij staan, maar keerde zich ia plaat» n» losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van ons 10 ets. M M 1 ons 18 pond 427, t» n n 1 pond 80 2 pond 15Q Engeland heeft heel wat voor in de wereld. Vooreerst is ’t, de koloniën er bij gerekend, de grootste macht in aantallen vierkante mij len; dan (na China,) de volkrijkste mogend heid, hetgeen veroorzaakt wordt door ’t bezit van Indië, waar ongeveer 300 millioen men- schen wonen; ook heeft het op zee de supre matie, met z’n oorlogsvloten reeds sinds meer dan twee eeuwen, met z’n handelsvloot reeds anderhalve eeuw; verder leidden de omstandig heden er toe, dat de Vereenigde Staten, die zich afscheidden van 't moederland, een reus achtige Engelsch-sprekende natie zijn geworden, waarin millioenen Ieren, Duitschers, enz. enz. zijn opgeslokt, die gehouden zijn het Engelsch als de landstaal te erkennen; daardoor is de Engelsche taal versterkt in de positie van te zijn de taal der scheepvaart en van alles wat daarmee annex is; en hierbij komt nog zooveel. We plaatsen hier een punt om uit te rusten van ’t zin-formceren. Want we konden nog doorgaan. Hoe lang, bijv., is Engeland thans niet op ’t toppunt van zijn bloei; hoe lang is ’t niet alleen de eerste handelsmogendheid, de ’t Was weer eensde oude geschiedenis. Hij beminde een meisje zonder geld, maar zijn ouders wilden van het huweljjk niet weten. Zij wisten een andere, rijke, voor hem. Hendrik zou wel dwaas zijn, als hij deze niet nam. Vader bromde, moeder huilde ’t was om dol te worden. En Hendrik trouwde de rijke, maar ’t huwelijk was er dan ook naar; en toen zijn vrouw op jeugdigen leef tijd stierf, herademde Hendrik en dacht meer dar. ooit aan zijn oude liefde, zijn Marietje. Ook zij was getrouwd, met een zeevarende, een wel gesteld man. Zij was voor hem een trouwe gade ge weest en toen hij na verloop van jaren met zijn schip verging, betreurde zij hem oprecht. H(j had haar liefgehad, dat wist Marietje. In haar rouw kon zij evenwel niet nalaten zich zelve aan te klagen, wel was zij haar echtgenoot nooit onaangenaam geweest, maar zij had hem toch bedrogen. Zij had Hendrik willen toonen, dut zij hem vergeten en uit haar hart verbannen had. Toorn tegenover den trouwelouze vervulde haar ziel, en zoo werd zij de vrouw van den taan, die haar werkelijk liefhad. Dit waren de gedachten, die na den dood van haar echtgenoot zich aan Marietje opdrongen, en als zij dan aan Hendrik dacht, werd zij telkens boozer. Op zekeren dag trad Hendrik bij haar binnen. On verwacht stond hij vóór haar, zeer onbeholpen in de lange, zwarte jas. wel eenige vrijheid geven, zoodra ’t er noodig bleek. Intusschen is Ierland eigenaardig ver minderd in aanzien, nadat ’t begin dier vrij heid kwam. In 1850 woonden er ruim acht millioen menschen en thans geen vijf millioen. (Vergelijk daar bijv. Nederland eens mede, dat sedert 1850 bijna verdubbeld is in bevol king.) De hoofdmassa derlersche natie woont thans in Amerika, opgenomen in den grooteri stroom, die daar uit zooveel landen ’t Yankee- ras hielp vormen. En nu? Reeds voor jaren streed Gladstone voor ler- sche home rule. Hij leed de nederlaag. Die strijd was slechts een onderdeel van den strijd tusschen de twee groote partijen, die reeds eeu wen in Engeland bestaan. Gladstone leed de nederlaag; hij bleef toch de Grand Old Man; zijn idee heeft deelen van de Engelsch liberale partij afgescheurd, heeft de tories versterkt daarmee. Maar zijn idee bleef doorwerken en nu staan, sedert een paar jaren, de Ieren op het midden der wipplank, waardoor zij een van beide helften kunnen doen overhellen.. Maar ook ondanks deze mooie positie, blijven zoowel liberalen als tories een echt En gelschen strijd voeren en ondanks deze mooie positie blijft de lersche kwestie van home rule slechts een bijkomende omstandig heid in den grooten Britschen strijd. En hoe die strijd ook moge eindigen (We weten nu reeds, dat de unionisten ten derden male ver slagen zijn), toch blijft daardoor het Britsche wereldrijk onaangetast. Een wonder grootsch schouwspel! Onder elkaar wordt daar een strijd uitgevochten, die in andere landen een revolutie zou brengen, minstens gelijk misschien aan de hevigste om wentelingen in andere landen, maar het rijk, in al zijn glorie, blijft onaangetast, blijft het groote, schitterende, alles vermogende Britsche wereldrijk. Daar wordt in Engeland afgespeeld en toch, dit drama schokt het zenrijk niet in zijn wondervreemde stelling. Als of niet, niet, het groote rijk blijft. Hoe groot gaat het in Engeland met de verkiezingen. En toch, hoe klein zijn ze nog, vergeleken met de beteekenis van het groote rijk De oorlog van duizend dagen, die een zee van haat in Zuid-Afrika scheen te kweeken, heeft opgeleverd een vereenigd Zuid-Afrika, trouw blijvende aan de Britsche hegemonie. Canada, waar zooveel Fransch sprekende en van Franschen afstammende menschen wo nen, dat zelfde Canada, zich ontwikkelend tot een flinke macht, heeft z’n volle vrijheid, maar blijft leven onder de beschermende vleuge len van ’t Britsche moederland. Australië werd even onafhankelijk als Ca nada, maar ook daar is men lid van ’t Britsche wereldverbond. Nieuw-Zeeland, evenals Australië een land van vrijheidlievende menschen, is ook even vrij als Australië en Canada. Geen Engelschman zou ’t in zijn hart krijgen, op dit tweelingeiland dwang uit te oefenen. En ditzelfde tweelingeiland blijft zich fier hou den onder de hoede van den Britschen lui paard. Diezelfde onafhankelijke koloniën, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland zonden regimenten naar Zuid-Afrika, om de Britsche suprematie te helpen vestigen. En thans gaan ze allen met den Afrikaander samen om de reusachtige Britsche wereldmacht landers tegen ’t perfide Albion, haat en hoop in - te consolideeren. Dit is reuzenwerk geweest. En vooral reuzenwerk, als men hierbij let op de besoignes, die de Brit in eigen huisgezin had te verwerken. Ziet ge wel, lezer, dat geheel verkeerd is, dat we kiezingen terecht komen. Terwijl Engeland een wereldrijk vormde, in alle zeeën stations voor zijn vloten bezette, reusachtige moeilijkheden te overwinnen had en ook overwon: (alleen de United States was een te machtig element!) had ’t dicht bij huis de Ieren. Een flink volk, want er zit verstand in. En toch geen flink volk, want er zit niet in de kracht, die meebrengt zelfstandig heid of de dood. (Er zijn van die volken, die geest en ver stand in overvloed hebben, maar die geen geestkracht genoeg bezitten om een eigen huishouding op te kunnen richten.) De Ieren zijn eeuwenlang onderdrukt, hebben diepe ar moede geleden, kregen eindelijk in den loop der 19e eeuw eenige vrijheid. Die vrijheid werd ruimer, steeds ruimer. Want de Brit, met zijn groot, wereldomvattend hart, kon daar MEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1