ft MfflWS- EB limiWIM VOOR SSffl Efl OMSTREKEN. De zilveren beurs. No. 103. Zaterdag: 24 December 1310. 65e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton, OU RANT. Wijk, steenhouwer alhier, Wordt vervolgd. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ver bet Ik een hansworst I Moeder rekende uit dat d>t alles bij elkaar vijf of zes francs zou kosten. Daar kon zij het in een goedkoopen winkel wel voor krijgen. Nu kinders wie weet wat je krijgt De kinders klapten in de handjes, juichten van vreugde en gingen alle drie hangen aan den hals van hun moeder. De geheele week die volgde, spraken de kinderen over niets anders dan over dien heerlijken Nieuwjaars dag. En hun moeder vroeg zichzelve droevig af of het haar mogelijk zou wezen haar belofte te houden. Ofschoon zij vier vesten bij den kleermaker kon bren gen van 8 franc het stuk, maakte zij zich ongerust, want onlangs had zij een voorschot gehad van 40 franc, om den apotheker te betalen. En zou het loon nu wel uitbetaald worden Het is 31 December. Een lekker vuurtje brandt in de kachel, de dokter heeft voorgeschreven dat de her stellende het goed warm moet hebben. Marie heeft haar hoed opgezet en gaat naar de kleer maker. Het vierde vest is juist klaargekomen. Vlug loopt zij naar het midden van de stad en heeft weldra het huis van den kleermaker bereikt. Een cou peur bekijkt het werk Het is zeer goed, is zijn uit spraak. Krijg ik geen ander werk vandaag, mijnheer Neen kom over drie dagen terug. Hij stelt haar een papiertje ter hand, waarmee zij naar den kassier kan gaan. Men wist dat de slotenmaker ziek was geweest ook was men geheel op de hoogte van de armoede, welke in het gezin heerschte. Marie dacht dat men mede lijden had met dien treurigen toestand en dat de kas sier bevel zou hebben gekregen, haar naailoon te betalen. Bevende wendde zij zich tot den kassier. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2 7, cent. Groote letters naar plaatsruimte. O, is u het juffrouw Bertin. Hij nam het papiertje aan, keek het in en legde het onder de presse-papier. Toen zij bevende voor hem bleef staan, zeide hjj kortafNu, waar wacht u op? Mijnheer ik dacht ik hoopte Wat? Wij zijn aan ’t eind van ’t jaar en hebben geen cent in huis. Het spijt mij wel, maar wat kan ik daar aan doen Zeer bleek en met tranen in de stem fluisterde zij Mijnheer, zou u mij die twee en dertig franc niet kunnen geven Ónmogelijk. Ge hebt veertig franc voorschot gehad. En ’t is 31 December vandaag, ik moet het boek af- sluiten en kan het nieuwe jaar niet met een voorschot beginnen. Ge kunt gaan. Aandringen zou niet veel helpen. De ongelukkige vertrok, gebogen onder een zwaren last. Arme kinderen mijn lievelingen, sprak zij hardop en zuchtte. Op straat gekomen kon zij haar tranen niet meer bedwingen. Zij liep waggelend voort, het was alsof de teleurstelling, die zij ondervonden had, haar loopen belette. In de Drouotstraat gekomen, zocht zjj steun tegen een huis om niet te vallen. Zij zag weldra twee steenen paaltjes aan beide kan ten van een koetspoort aan den overkant. Zij stak de straat over en ging op een der paaltjes zitten. En zij snikte van smart. Het begon donker te worden, de gaslantarens werden opgestoken, er waren weinig voorbijgangers en niemand lette op de ongelukkige vrouw. ongesteldheid. Hij werd ernstig ziek, kreeg longont steking en zijn leven, zoo onuitsprekelijk veel waard voor vrouw en kinderen, kwam ernstig in gevaar. Dank zij de trouwe zorgen van den geneesheer en de toe wijding van zijn vrouw, die dagen en nachten aan het ziekbed doorbracht, werd zijn leven gespaard. Maar zelfs nog langen tijd daarna vereischte hij groote zorgen, hjj mocht niet onvoorzichtig wezen en de dokter verklaarde dat hij voor het eind van Januari er niet aan mocht denken zijn werk te hervatten. Ofschoon Marie niet had opgehouden met werken en dikwijls een gedeelte van den nacht over haar naai werk heengebogen zat, had zij niet in alle behoeften kunnen voorzien. Bij bakker, slager en andere leveranciers had zij schulden moeten maken. Men had vertrou wen in haar en men gaf haar op crediet, met het oog op de ziekte van haar man. Het was een verdriet voor Marie om niet te betalen, zij schaamde zich zoodra zij haar geld van den kleer maker ontvangen had, haastte zij zich dan ook steeds een gedeelte van haar schuld af te doen. En het ging de arme vrouw bitter aan ’t hart dat zij de kinderen nooit eens iets lekkers kon geven en ook het Kerstfeest onopgemerkt moest laten voorbijgaan. Toen de kinderen dien morgen niets in hun schoentje vonden, had zij de tranen niet kunnen weerhouden. Wees maar niet bedroefd, lievelingen, zei ze schrei- ende, het is bijna Nieuwjaar en ik denk zeker dat er dan wat in je schoentjes zal komen. Wat zou je het liefst hebben De traantjes waren spoedig gedroogd en de oogjes schitterden. Ik een wagentje met een paardje, riep de kleine André. Ik een pop, die met haar hoofd kan draaien en slapen in een ledekantje. besluit tot onderhandsche verhuring van den Trek- schippersstal te Leeuwarden; d Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit tot onderhandsche verpachting van de opbrengst van bruggelden aan P Batstra; e Een idem, tot goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het Tolhuis met de opbrengst der tollen te Leeuwarden; f Een schrijven van I. J. Verwer te Zorgvlied, mede namens zijne moeder berichtende het overlijden van zijn vader Mr. L. G. Verwer, in leven bestuurder der Dr. L. A. Buma’s stichting voor twee beurzen voor academische studiën, met kennisgeving dat hij door wijlen zijn vader bij acte van 12 Juli 1909, verleden voor notaris K. Bakker te Oosterwolde, tot medebe- windvoerder en opvolger als bestuurder der stichting is benoemd; g Een idem van het bestuur van den Nederland- schen Bond van Gemeente-ambtenaren, inzake het be drag der zekerheid van den gemeente-ontvanger; h Een idem van het bestuur van den Handels- eursus, uitgaande van de Vereeniging Middenstand, begeleidende de begrooting van den Handelscursus over 1911; i Een idem van K. van Wijk, steenhouwer alhier, dat hij de voorwaarden, gesteld bij raadsbesluit van 8 schipperij, waarom spr. vraagt of er dienaangaande ook een reglement bestaat en zoo niet of er dan bij de publieke verpachting ook op gelet kan worden. De Voorzitter antwoordt dat er bepalingen bestaan. De heer Westra zegt te bedoelen een speciaal regle ment voorde veiligheid; dat er een zekere orde wordt in acht genomen, door eerst voetgangers, dan karren, daarna bespannen wagens enz. de brug te laten pas- seeren, ter voorkoming van 'ongelukken. Nu gaat bv. Dinsdags, wanneer er daar veel volk passeert, alles tegelijk over de brug, wanneer deze afgedraaid is ge weest. De heer Fennema zegt dat dit meer een politiezaak is maar niet de verpachting raakt, ’s Dinsdags be hoort er een agent te staan om voor de orde te waken. De Voorzitter zegt toe op de wenken van den heer Westra te zullen letten, waarna besloten wordt punt 17 van de agenda af te voeren en de Oosterpoortsbrug publiek te verpachten. Hierna stelt de Voorzitter nog voor de adressen sub w en v te stellen in handen van Burg, en Weth., resp. ter afdoening en ter voorbereiding. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school no. 3 (punt 10) nog niet is ingekomen en ook nog niet zijn ontvangen de adviezen der Gezondheids commissie omtrent de punten 36 en 37, waarom hij voorstelt deze 3 punten van de agenda af te voeren. Conform het voorgestelde wordt besloten. 3 Adres van dr J O G W van Nooten, om eervol ont slag als Directeur-Leeraar H B School, leeraar aan het Gymnasium en tijdelijk Directeur Burgeravondschool. Overeenkomstig zijn verzoek wordt aan adressant het gevraagd ontslag eervol verleend met ingang Van 2 Maart 1911. 4 Adres van A Keuning, om eervol ontslag als onder wijzer aan school no. 1. Aan adressant wordt, overeenkomstig zijn verzoek, het gevraagd eervol ontslag wegens lichaamsgebre ken, met ingang van 1 Februari 1911 verleend. 5 Adres van D Dijkstra, om eervol ontslag als onder wijzer aan school 3. Wegens benoeming te Drachten verzoekt adr. eervol ontslag ingaande 15 Jan, a.s. Naar aanleiding der verordening stellen Burg, en Weth. voor aan adr. eervol ontslag te verleenen met ingang van 21 Januari 1911, of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Dienovereenkomstig wordt besloten. 6 Adres van mej T P van der Zee, om eervol ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school 3. Het eervol ontslag, dat door adr. was aangevraagd tegen 1 Januari, wordt verleend met ingang van 3 Februari of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. 7 Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium. De aanbeveling (voor de vaeature-dr. Dokkum) be staat uit de heeren: 1 Dr. D. Heeringa te Groningen, en 2 A. Heijboer te Zutphen. Met 12 stemmen wordt benoemd de heer Dr. Hee ringa terwijl de heer Heijboer 1 stem verkreeg. 8 Benoeming van een hoofd van school no 3. De, na vergelijkend onderzoek, opgemaakte voor dracht bestaat uit de heeren: v Een idem van J. Noordenbos en mede-onderteeke- naren, met memorie van toelichting, verzoekende in voering van den geregelden 10-urigen werkdag voor de werklieden in dienst der gemeente; w Een idem van H. Brandsma, verzoekende hem onderhands de brug bij de Leeuwarder straatweg voor een zeker aantal jaren te verpachten voor een jaarlijk- sche pachtsom van f 725. De Voorzitter stelt voor de stukken, genoemd onder a tot en metz en m tot en met q, voor kennisgeving aan te nemen. Op een vraag van den heer Blok, of het schrijven sub f wel genoeg waarde heeft om als officieel te worden beschouwd, antwoordt de Voorzitter, dat hier vroeger al mededeeling van den overleden beheerder is ontvangen, dat hij zijn zoon tot zijn opvolger had benoemd, terwijl de heer Visser er nog aan toevoegt dat zulks in overeenstemming met de voorwaarden der stichting is; wanneer de nieuwe bewindvoerder komt te sterven, dan wordt het bestuur opgedragen aan de gezamenlijke notarissen te Sneek. Verder stelt de voorzitter voor: het adres sub te renvoyeeren aan Burg, en Weth. ter afdoening; op het adres suk k te antwoorden dat het bewuste land reeds is verhuurd; aangaande het schrijven sub l dien overeenkomstig te besluiten. De heer Schijfsma maakt uit het advies inzake aan stelling van een onderwijzer en vorming van een 9e klasse aan school no. 1 op, dat men niet voldoende op de hoogte is; spr. vraagt of er kans is meer subsi die te krijgen en ’t dan mogelijk is school no. 1 meer als geheel af te ronden; hij is er niet voor een over ijlde beslissing te nemen. De Voorzitter antwoordt dat men zooveel subsidie geniet als kan verkregen worden. De heer Elzer is er voor eerst de zaak goed te onderzoeken en ondersteunt het voorstel van den heer Schijfsma. De heer Dwarshuis merkt op dat in de 8e klasse van school no. 1 slechts 4 leerlingen zijn; voegt men er nu nog een 9e klasse bij dan zal het onderwijs in deze klasse voor slechts enkele leerlingen, voor de gemeente duur uitkomen. De heer Schijfsma antwoordt dat het onderwijs voor de gemeente finantieel nooit een gunstig resultaat heeft gegeven. Het voorstel van de heeren Schijfsma en Elzer, om de beslissing aan te houden teneinde eerst een nader onderzoek te kunnen instellen, wordt hierna in stem ming gebracht en verworpen met 9 tegen 4 stemmen, die van de heeren Elzer, Westra, Huges en Schijfsma. Het voorstel van Burg, en Weth. is hierdoor aan genomen. Dan stelt de Voorzitter voor: sub r te stellen in handen van Burg, en Weth. ter voorbereiding; het gevraagd ontslag onder s eervol te verleenen; naar aanleiding van de adressen sub t en w, beide verband houdende met punt 17 der agenda, en die zijn inge diend nadat de punten waren opgemaakt, thans te besluiten tot publieke verpachting van de Ooster poortsbrug en punt 17 van de agenda af te voeren. De heer Westra wijst er op dat er bij de Ooster poortsbrug niet voldoende gezorgd wordt voor de veiligheid van het publiek; dit staat achter bij de November jl., aanneemt; j Een adres van J. Faber, smid alhier, daarbij zoekende in aanmerking te mogen komen voor maken van smidswerk voor de gemeente; k Een idem van den Voorzitter en Secretaris der Sneeker Voetbal Vereeniging, daarbij verzoekende hun het stuk land, gelegen achter de Ambachtsschool, tegen een billijken prijs in huur af te staan; l Een schrijven van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs inzake aanstelling van een onderwijzer en vorming van een 9e klasse aan school no. 1 m Het proces-verbaal van kasopneming bij den Directeur-Boekhouder der gemeentelijke Waterleiding; n Idem alsvoren betreffende de opneming der kas van de gemeentelijke gasfabriek; o Idem alsvoren bij den Gemeente-ontvanger; p Een schrijven van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, betreffende den publieken verkoop van het gebouw »de Sok« met gedeelte Krom Elleboog steeg aan M. J. Houwink alhier; q Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het’raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het voormalig gemeentelijk Ziekenhuis aan Gebr. Bervoets; r Een schrijven van het raadslid, den heer R. S. H. Visser, met memorie van toelichting, houdende een voorstel tot wijziging der verordening op het pensio- neeren en het pensioenfonds; s Een idem van L. R. Veen, eervol ontslag verzoe kende als lid der commissie tot wering van schoolver zuim; t Een adres van J. Zwart en R. Bomhof, verzoe kende hun de brug bij den Leeuwarder straatweg onder hands te verpachten tegen den prijs van f 850 per jaar; u Een idem van J. Brandsma en P. Atsma, vrij stelling verzoekende van de betaling van gelden we gens aansluiting bij de Waterleiding; VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag, den 20 De. cember 1910, ’s namiddags 6 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig met kennis geving de heer Bakker; verder de heer Zelvelder. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Visie van notulen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de notulen der 3 voorafgaande vergaderingen, welke ter visie hebben gelegen, onveranderd goed te keuren. De heer Elzer zou gaarne na afhandeling der agenda een vraag tot het Dagel. Bestuur willen richten aan gaande het destijds ingezonden adres van de afdeeling alhier van Volksonderwijs, verzoekende de namiddag- schooltijd aan school no. 1 om 2 uur inplaats van om half twee te laten aanvangen. De Voorzitter merkt op dat deze kwestie nog han gende is, zoodat die zaak binnenkort hier toch ter tafel komt. 2 Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a Een besluit van Ged.Staten, houdende goedkeu ring van het aanvullingskohier van hondenbelasting, dienst 1910; b Een idem, tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen eener rechtstrecksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven; c Een idem, houdende goedkeuring van het raads- Op de derde verdieping in de Trois-frèresstraat te Montmartre, in een kleine woning, bestaande uit twee kamertjes en een keukentje, woonde Bertin met zijn vrouw en drie kinderen een jongetje van zeven, een meisje van vijf en een ventje van nog geen vier jaar. Van hun meubeltjes kan ik u niets bijzonders vertellen, heel eenvoudig maar keurig netjes men kon zien dat moeder de vrouw ze uitstekend onderhield. De Berlin's waren, zoodra zij getrouwd waren, daar komen wonen; het waren nette menschen, volkomen gelukkig met elkaar, dol op hun kinderen en door iedereen geacht. Bertin was slotenmaker van zijn ambacht hij was een oppassend man en bracht geregeld iedere veertien dagen al zijn loon thuis. Dat moest ook wel, als hij er op gesteld was dat zijn vrouw en kinderen netjes voor den dag kwamen. Marie Bertin werkte ook flink mee, niet alleen in haar huishouden; zij naaide voor een kleermaker en was een zeer ervaren naaister van vesten van wat zij verdiende, gevoegd bij de zeven franc per dag van haar man, konden zij heel aardig en fatsoenlijk leven. Maar overleggen, daar kwam niet veel van. Zij betaalde alles uit de hand en had dus gelukkig niet van die kleine schulden, die iemand het leven zoo lastig kunnen maken. Dat was de toestand waarin de familie Bertin zich bevond, toen tegen de tweede helft van de maand November de slotenmaker te bed moest blijven wegens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1910 | | pagina 1