1 JIMS- E!i AWÏERTESTIEBLA» Hoe Ida een man zon krijgen. 1 Woensdae; 11 Januari 1911. 66e Jaargang. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton, Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. No. 9. St vi Ri» twintig alles Bar- de pluimpje te Vereeniging voor de Beurs geen een 1 der panden en kunnen besteden aan nieuw pand. Nog een wel het verstraat. gaan terrein combinatie heeft overgedaan. i voor de gemeente, om monumentaal winkelgebouw te dat stichten komt nog niet veel geruchten, dat de vennootschap van ruim 2700 meter aan een We den Effectenhandel, die in voldoende ruimte vond, heeft klein millioentje besteed voor den aankoop zal zeker nog wel iets meer den aanbouw van haar Dit zeggende, ging zij weg en liet haar man met zeer gemengde gevoelens achter. Gelukkig echter was Mannert, een flink uit de kluiten geschoten, smal ge schouderd, kortzichtig mensch, veel te weinig man van de wereld om iets van den toestand, waarin zijn superi eur verkeerde, te bemerken. Ondertusschen had de predikant zich een plan voor oogen gesteld, om Münnert te vangen. Het beste was, volgens hem, direct op het doel af te gaan, natuurlijk met de noodige voorzichtigheid. Hij bood den jongen man vriendelijk een stoel aan en nam een kistje sigaren uit een der diepe laden van de schrijftafel. Steek een sigaar op, collega. Echte geïmporteerde, twee dubbeltjes per stuk. Bij sigaren mag immers de prijs genoemd worden. En goed, dat we juist alleen zijn, ik wou je al sedert eenigen tijd eens onder vier oogen spreken. Om kort te gaan, ik meen bemerkt te hebben, dat je wat op het hart hadt, misschien een ge heimen wensch. Mannert kreeg een kleur tot over de ooren. Oh, mijnheer, u hebt gemerkt Dan is het toch waar, dacht de predikant, die vrou wen hebben, wanneer zulke zaken in ’t spel zijn, toch een verbazend fijnen neus. En hardop voegde hij er aan toe Ja, waarde jonge vriend, je wordt mensehenkenner wanneer je meer dan dertig jaren het predikants-ambt vervult. Nu we toch zoo ver zijn, spreek maar gerust uit, wat je op het hart ligt. Waartoe dient die schuch terheid 1 Mannert veranderde van kleur. Ik dacht slechts, dat u het me eenigszins kwalijk nemen zoudt. Geen kwestie van, wees maar niet zoo bescheiden. De jonge man wreef zich verlegen de handen. in de plaats komt Natuur- We leven in de eeuw van de bioscoop. Niet genoeg, dat Carre (of liever Frits van Haarlem) en Flora tot slot steeds een paar films afdraaien, dat de heer Nöggerath (de directeur van Flora) voor een paar jaren het bioscooptheater liet bouwen in de Regu- liersbreestraat, dat er reeds jaren een kleine volksbiosco op is in de Damstraat, dat er in de bocht van den Nieuwendijk zoo’n inrichting staat, neen, er komen er nog een drietal bij. Op het oogenblik is men met koortsachtige haast bezig een bioscoop te bouwen aan den Heiligenweg, hoek Voetboogstraat, vlak tegen over het van ouds bekende café »de Roemers. Een werk toen zien was. kunnen, inrichtingen. gewoonten verdwijnen. onze voorjaarskermis. schreef ik over die zaak, een tien- een stuk kermis; het meeste op en Noordermarkt. Die kermis drietal weken, maar iederen van zes tot negen. Wat kan in 't laatst van April en begin z’n schitterende acht uur werd ’tim- negen uur moest onverbiddelijk gesloten worden; terwijl er niet ARVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. een druppel. Nog 5 mille moet er bij, om ’t tractement van den burgemeester bijeen te krijgen. Ge zult u misschien er over verwonderen, dat ik niet schrijf over de comedies en de Nieuwjaarsuitvoeringen? Och, ’t is alle ja ren ’t zelfde en dit jaar niets bijzonders. Na tuurlijk was de Stadsschouwburg op 1 Janu ari uitverkocht. Reeds dagen te voren uit verkocht. Dat behoort nu eenmaal zoo. Op Oudejaarsavond is ’t op ’t Leidsche plein ge sloten, maar Nieuwjaarsavond, dan is ’t élite- avond, je élite-avond. Dan zit de burgervader in z’n aparte loge; dan zijn de duurste rangen ’t eerst uitverkocht; dan is ’t voorschrift om in gala te komen. Dan wordt natuurlijk «Gijsbrecht van Aemstel* gespeeld en daarna De bruiloft van Kloris en Roosje* en daarin den Nieuwjaars- wensch van Thomasvaer en Pieternel. In dien berijmden wensch worden natuurlijk de ge beurtenissen van ’t afgeloopen jaar humoris tisch herdacht; (als er geen humor bij aan te brengen is, slaat men een gebeurtenis be slist geheel over!) daar komt aan ’t slot een heilwensch voor de leden van ’t Vorstelijk huis en dan, natuurlijk, een heilwensch en dank zegging voor den burgerpapa. En daar wé in den Stadsschouwburg zijn, waar uiterst netjes is, (afschuwelijk netjes, zou barossa van De Telegraaf zeggen!) kan burgemeester er vast op aan, een ontvangen. Alles traditie! En even traditioneel is ’t, dat Barbarossa van De Telegraaf de zaak af kamt, zoo goed als ’t maar eenigszins kan. Een concurrent van den Stadsschouwburg is, gelijk van zelf spreekt, het Rembrandt-theater, waar met Nieuwjaar een paar oorspronkelijke Nederlandsche operettetjes werden gegeven met een bruiloft van Kloris en Roosje tot slot. Overdreven geestig was men ditmaal niet, zoomin in Rembrandt als aan ’t Leidsche plein. Nu ik toch over schouwburgen schrijf, mag ik wel even memoreeren, dat de pers ’t nieuw ste stuk van Herman Heyer mans «Beschuiten met muisjes* danig heeft afgekeurd, maar dat de meerderheid van 't publiek het stuk mooi vindt. Nu, de Nederl. Tooneelvereeniging zorgt wel, dat ’t stuk in den Hollandschen schouw burg zeer goed gespeeld wordt. Ten slotte wil ik nog zeggen, dat Carré, i die sedert eenigen tijd z’n gewone bezoek aan de hoofdstad brengt en dus weer een gen. Zijne wederhelft schoot in een lach. Had ik hem misschien de deur moeten wijzen? Maar ik wil niet met je kibbelen. Wanneer ik zeg, dat MStmert zich voor Ida interesseert, dan zuig ik dat niet uit mijn duim. Helaas is de jonge man zoo schuchter, dat hij niet goed durft uit te spreken, wat er omgaat in zijn hart. Hij is een sufferd, dat heb ik ook altijd gezegd. Zijne vrouw was woedend. Ik vind je oordeel over den bescheiden, sympathieken jongen man zeer ruw en voor een predikant weinig liefdevol. Maar ik wil geen ruzie met je maken. Neen, neen, ik ben gelukkig veel te vredelievend, om in mijn gemoed plaats te geven aan haat en twistgedachten. Ook raken we van ons oorspronkelijk thema af. Kort en goed, het is je plicht als vader, om met den jongen man op eene vriendelijke manier om te gaan en het hem te verge makkelijken Ida te vragen. De predikant bewoog peinzend de hand over zijn kalen schedel. Maar wat behoor ik dan te doen? Ik kan toch niet naar hem toegaan en zeggen, waarde Mannert, trouw als ’t je blieft met mijn dochter. Ik vind den tijd thans zeer ongeschikt om zulke geestigheden te debiteeren. Alsof het noodig was, om zoo maar met de deur in huis te vallen. Stel je toch niet dommer aan, dan je al bent. Mannert zal over een half uurtje hier zijn. Dan laat ik je met hem alleen en dan zal je wel gelegenheid vinden, hem op een diplomatische manier te kennen te geven, dat ten opzichte van zijne aanvraag om Ida’s hand van jou zijde geen tegenstand te vreezen valt. Daar wordt gescheld. Dat is hij! Nou verzoek ik je, ééns in je leven flink bij de pinken te zjjn. Het geluk van je I kind -etaat op het spel. wijd open. Waarlijk, de gedachte, dat Ida trouwen zou, was in al de zes en twintig jaren, die hij als vader achter den rug had, nog niet in hem opgekomen. Maar als hij er goed over nadacht, moest hij toch erkennen, dat het niet te vroeg was. Dus knikte hij om zijne goedkeuring te kennen te geven. Je hebt gelijk, lieve Anna. Met haar zes en levensjaren. Vijf en twintig! antwoordde zijne vrouw scherp. Over ruim vijf weken zal ze zes en twintig zijn. Ove rigens doet de ouderdom heelemaal niets aan de zaak af. Ida is een lief meisje. De predikant liet een geluid hooren, dat iets op een geeuwend hm! hm! geleek, wat hem een bestraf- fenden blik van zijne vrouw bezorgde. Hij haastte zich echter de fout weer te herstellen door de opmerking: Ida is geheel en al je evenbeeld. Maar het scheen, dat hij vandaan voor het ongeluk uit het bed was gestapt, want zijne vrouw scheen deze opmerking zeer slecht op te nemen. Hare stem klonk scherp, toen ze uitviel: Ik wensch van alle dwaasheden verschoond te blijven. Gelukkig houden anderen er een beteren smaak op na dan jij. Ik weet bv., dat meneer Man nert onze Ida graag tot vrouw zou hebben! Mannert? De predikant viel van de eene verbazing in de andere. Mannert, mijn hulpprediker? Daar heb ik nooit iets van gemerkt. mannen ten opzichte van zulke dingen zoo blind zijt. Wanneer je een beetje meer belangstelling voor je kind hadt, zou het je al lang opgevallen zijn, dat meneer Mannert zoo dikwijls bij ons komt. Natuurlijk, omdat je hem altijd zoo vriéndelijk uit- de predikant in het midden te bren- ander hotel gaat verdwijnen en hotel de France, midden in de Kal- Dus het tweede logement in onze drukste winkelstraat, dat in den loop van een paar jaren verdwijnt. Immers de heer Albert -- j een royaal de prachtige galanteriezaak met het hotel een zaak, die steeds aan Het was er altijd in ’t café de straat af gezien, leek ’t zoo rein, en die indertijd dit heele terrein ruim acht ton kocht van daarop een stichten, van en er haar andere zullen zien. Wat we nu reeds zien, is, dat Hirsch en Cie, op het Leidsche plein, niet draalt. Dat wordt een gebouw. Ik weet de oppervlakte niet precies, maar meen, dat ze wel 3000 vierk. meter bedraagt. Terwijl men reeds lang de oude gemeenteschool, enz. heeft afgebro ken en reeds meerdere weken bezig is ge weest met heien en fundeering, verrijst thans op het pas gedempte water daarnevens een aardig houten hulpgebouw, waarin de bekende reuzenfirma haar zaken zal drijven van af 1 Maart als de oude winkel onder mokerslagen gaat verdwijnen. Ieder zal moeten zeggen, dat het Leidsche- plein door den nieuwbouw en de demping zeer verfraaid wordt. Als nu ook aan de stille zij den van dit plein maar eens wat verfraaid werd! Want daar is nog veel in orde te bren gen! En het Leidscheplein is toch een der allerbeste centra van de stad. Zoo verandert er dus langzamerhand veel in de oude stad. Oude zaken maken plaats voor nieuwe, grootere inrichtingen. En ook oude toestanden en Daar hebt ge bijv. Reeds meermalen l_. Voor eenige jaren stond er nog op tal plaatsen Amstelveld duurde een avond slechts in die uren, Mei, een stoomcaroussel met verlichting doen? Eerst om i™. mers zoo’n beetje donker en om er J Zondags heel niet geopend mocht worden. Verleden jaar stond er nog op vijf plaatsen iets. En thans stellen Burg, en Weth. voor, de heele voorjaarskermis af te schaffen. Scha depost voor de gemeente ten bedrage van ruim 15000 gld. Nu, voor Ijlst of Sloten zou zoo’n schadepost een ramp of ruïne beteekenen, t maar voor A’dam met een jaarrekening van over de dertig millioen, dan is zoo’n 15 mille leek kan wel zien, dat er haast bij het is; het platte dak was reeds aanwezig, van de muren nog ongeveer niets te Nu, zonder spoed zou 't ook niet daar ’t 1 Februari reeds opgeleverd moet worden. Het wordt een vrij klein zaaltje, plaats gevende aan 350 personen. Op de plaats van hotel de France zal wel gelegenheid zijn, meer menschen plaats te geven. En dan, naar men zegt, komt er nog een bioscoop in ’t pand aan den Nieuwendijk, dat door Van Embden verlaten is; dus vlak bij de, reeds op den Nieuwendijk bestaande bios coop. De heer Van Embden heeft z’n zaak in gereedschappen en machines verplaatst naar het veel grooter nieuwe pand, dat eerst door de Bijenkorf zou betrokken zijn. Van dien Bijenkorf gesproken, die, zooals heel Nederland weet, nog steeds winkelt in het houten hulpgebouw op het oude Beurster- Met het Bible-hötel verdwijnt zeer waar schijnlijk het oudste logement onzer stad. Wat al veranderingen heeft dit groote gebouw mee gemaakt. Voor een paar eeuwen was ’t van bescheiden afmetingen en had alleen entree in de W armoesstraat. Toen het later ver groot werd, grensde het aan de achterzijde aan het destijds open Damrak, was dus »te water uitgebouwd*, om met Vondel te spre ken. Aan de stille zijde van het Damrak was dus geen ingang; hoe zou het ook anders; het had dan een entree per pontveer moeten wor den. Toen eindelijk voor enkele tientallen jaren ’t Damrak gedeeltelijk gedempt werd, kwam de mogelijkheid om van front te ver anderen; wel bleef in de Warmoesstraat een ingang, maar de hoofdentree kwam aan ’t Damrak. En nu leefde ’t hotel, dat er altijd een van den eersten rang geweest is, z’n deftig bestaan voort tot de bouw van den nieuwen Beurs nieuw leven bracht; het hotel werd ver groot en er werd een restauiatie-kelder aan toegevoegd. Het hotel was ook zoo mooi gelegen bij den ingang van Mercurius’ tempel, bij de schepping van Berlage, die door de meeste menschen nog maar steeds leelijk ge vonden wordt. De nieuwe Beurs bracht dus nieuw leven in den Bijbel, maar, eilacie, die zelfde Beurs zou ook den dood van den Bijbel veroorzaken en spoedig zal het hotel met een vijftal aangrenzende panden (tot aan den hoek der Papenbrugsteeg) afgebroken worden; de Laat de krant maar even liggen, zei de vrouw van dominee Müller tot haren echtgenoot, toen hij, gelijk hij dat alle dagen deed, nadat hij zijn eerste kopje koffie gedronken had, naar zijn lijfblad greep. Laat de krant nog een oogenblik liggen, ik heb wat met je te bespreken. Dominee trok een gezicht, alsof hem iemand op zijn eksteroogen had getrapt, en liet in zijn geest vlug de gebeurtenissen van de laatste week de revue passeeren. Bij had toch niets op zijn kerfstok Want dat hij den vorigen Dinsdag, tijdens zijn bezoek aan zijn col lega Schulze, zich een kleinen roes gedronken had, kon Anna toch niet weten. En anders? Neen, waarachtig hij kon zich niet voorstellen, wat het toch wezen kon. Toch bracht hem de aankondiging van het te houden gesprek in een zekere onbehagelijke stemming en hij deed eene poging, die als altijd mislukte, om het dreigend onweer te ontloopen, door te vragen Kan het niet een oogenblik later Ik ben namelijk zeer nieuwsgierig naar het vervolg van het bericht van gisteren omtrent i - Dan moetje je nieuwsgierigheid maar een oogen- I Natuur.ijk, omdat jullie blik laten varen, besliste de vrouw des huizes op een nimrt toon, die de gedachte aan tegenspraak geheel buiten sloot. De zaak, die ik met je heb te be> preken, is gewichtiger dan dat bericht. Om kort te gaan, ik geloof, dat het tijd is, dat Ida een man krijgt I nsmmm», un De dominee deed van verbazing mond en oogen I noodigt, waagde Hoven had voor een paar jaar nog hotel, waar nu van Hoi g. gevestigd is. de France verdwijnt de tering leed, zeer stil; van somber. En wat er voor lijk een bioscoop. '1 NEEKER COURANT rnn sxeek eü Om.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1