VOOR SNERK ES OMSTREKEN. SIHW8- ES APVERTENTIEBLA» LOOKER’S DAALDERS CACAO. Aanslagen. 66e Jaargang. Zaterdag 14 Januari 1911. Uit de Raadszaal. V. No. 4. Sa Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS koning Alfonso kan thans zijn de en der Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. hierop geen antwoord geven, dat tuchthuisstraf ook iets ons land toen, onder de koning Willem III, ADVERTENTIëN 4 cent per regel, regels 3 cent en van plaatsruimte. VERGADERING van den Gemeente raad van Sneek, op Dinsdag, den 10 Ja nuari 1911, ’s namiddags 71/, uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig met kennisge- ving, wegens ongesteldheid, de heeren Bakker en De Wolf. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jae. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Lezing van notulen. Na lezing dezer notulen door den Secretaris, zegt de heer Schijfsma in de notulen niet gehoord te hebben het voorstel ’an den heer Westra, betreffende de aan vraag van den heer M. J. Houwink, om dezen een derde en de gemeente twee derde in de kosten der verplaatsing enz. van de afschutting van het Kaatsland te doen bijdragen. De Voorzitter deelt mede dat de notulen op dit punt aangevuld zullen worden, waarna ze, aldus ge wijzigd, worden goedgekeurd. 2 Mededeeling van ingekomen stukken enx. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van: a Een schrijven van den heer G. Stüvel Azn te ’s Gravenhage, dank betuigende voor het hem toegekend cadeau b Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het voormalig Telegraafkantoor aan het Rijk c Een schrijden van Z Exc. deu Minister van Bin- nenl. Zaken, dat de benoeming van den heer Dr. D. Heeringa tot tijdelijk leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium, wordt goedgekeurd d Een idem van den heer Dr. D. Heeringa te Ut recht, dat hij zijne benoeming tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, onder dankbetuiging aanneemt e Een idem van den heer J. Velsing, dat hij zijne benoeming tot hoofd van school no. 3 onder dankbetui ging aanneemt f Een idem van Mej. D. Hoeneveld te Leeuwarden, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school no. 1 onder dankbetuiging aanneemt g Een idem van den heer Y. van der Feer, dat hij zijne benoeming tot Curator van het Gymnasium aan neemt; h Een idem van den heer dr. G. Bouma, dat hij zijne benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs aanneemt i Een idem van den heer L. J. Krook, dat hij zijne benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aanneemt j Een idem van den heer J. Smit Ez., waarbij hij zijne benoeming tot Regent van het Old Burger Wees huis aanneemt k Een idem van den heer S. G. Ruiter, dat hij zijne benoeming tot Armvoogd aanneemt l en m Een idem van de heeren G. A. M. Endel en P. Th. Potma, dat zij hunne benoeming tot com missaris der Muziek- en Zangschool en van het Stede lijk Muziekcorps aannemen n Een idem van h.h. Regenten van het Old Bur ger Weeshuis, daarbij voorstellende over te gaan tot wijziging van het reglement van het Weeshuis o Een idem van het college Brandmeesters alhier, daarbij zich verdedigende tegen de jegens hun college in de raadsvergadering van 5 Dec. j.l. uitgesprokene beschuldigingen inzake het optreden van de brandweer bij den brand der fabriek van de firma Gebr. Bervoets; p Een idem van Mr. P. C. Andreae en 3 mede- onderteekenaren, vormende het bestuur der Zeilver. Sneek, daarbij ten sterkste protesteerende tegen de, in de raadsvergadering van 20 Deo. j.l. uitgesproken be schuldiging, dat bij de jaarlijksche zeilwedstrijd, ter gelegenheid van de kermis, op de Meerpölle eene groote losbandigheid heerscht q Een idem van de Cooperat. Vereeniging tot aan koop en bewerking van Landbouwbenoodigdheden te Leeuwarden, daarbij berichtende, dat zij de voorwaar den van het raadsbesluit voor het leggen van een dam niet aanneemt r Een rapport van den heer L. Dokkum, apotheker alhier, omtrent het onderzoek van het water der ge meentelijke waterleiding; s Een schrijven van de Gezondheidscommissie, ze telende te Sneek, berichtende, dat blijkens een rapport van den heer Inspecteur der Volksgezondheid, dr. Goester, het water der gemeentelijke waterleiding zoowel chemisch als bacteriologisch zuiver kan worden genoemd t Een adres van het bestuur der IJsclub Ooster- wierum, verzoekende een lantaarn met rood en groen licht op de brug bij de Dille te plaatsen u Een idem van S. Boersma alhier, verzoekende hem een jaarlijksche uitkeering uit de gemeentekas toe te staan v Een idem van den Directeur der Leeuwarder Waterleidingmaatschappij te Leeuwarden, verzoekende een waterleidingbuis in den Sneeker Trekweg te mo- £T0D le^^en j w Een idem van den Secretaris van den Nederl. Bond van Kermisvakgenooten «Ons Belang», verzoe kende niet over te gaan tot inkorting van de kermis x Een idem van K. Idema en 126 mede-ondertee- kenaren alhier, verzoekende de motie, ten doel hebben de de kermis in te korten, niet aan te nemen ij Een besluit van Ged. Staten, berichtende dat niet is goedgekeurd het raadsbesluit van 8 November j.l., om tegen Mr. Tj. Sleeswijk, thans kantonrechter te Bolsward, eene rechtsvordering in te stellen wegens verschuldigde gelden der waterleiding x Een adres van F. Boeijenga, namens de afdeehng Sneek der Vereeniging «Patrimonium* alhier, adhaesie betuigende met het adres tot invoering van een 10- urigen werkdag voor gemeentewerklieden al Een idem van C. L. van der Graaf, alhier, eervol ontslao' verzoekende als leeraar aan de H. B. School tegen 10 April a.s., of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. De Voorzitter stelt voor de stukken, genoemd onder a tot en met m voor kennisgeving aan te nemen; sub n te stellen in handen van Burg, en Weth. ter voor bereiding; sub o voor kennisgeving aan te nemen. De heer Elzer heeft met genoegen het adres van Bjj abonnement van 500 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar Intusschen heeft Alfonso er zijn reis naar Marokko niet om onderbroken. Het lust ons niet, hier een volledig lijstje van aanslagen op vorsten en andere regee- ringsmannen te geven. Men weet, hoe meer dan éen Czaar een gewelddadigen dood onder ging, hoe keizer Napoleon III meer dan een aanslag te verduren had; hoe ook Fransche presidenten niet steeds gerust kunnen zijn; dat ook koning Humbert van Italië een geweld dadigen dood stierf; dat meer dan een presi dent der Vereenigde Staten gedood werd door aanslagen; hoe een anarchist in Zwitserland de moordenaar was van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, een vorstin, die zich nooit met regeeringszaken bemoeide. Ook haar echtge noot, de grijze Frans Jozef, bleef niet ver schoond van aanslagen; evenmin als koning Edward van Engeland. En de dubbele aanslag op ’t leven van koning Carlos van Portugal en zijn oudsten zoon, die zoo wel gelukte, ligt nog versch in ieders geheugen. Aanslagen op Russische grootvorsten zijn er meerdere gedaan en over Zuid- en Midden-Amerika zullen we maar niet spreken. Zullen sommige landen en steden nog steeds, na zooveel aanslagen op vorsten en anderen, vrijplaatsen blijven, waar de anarchisten ge makkelijk hunne booze plannen kunnen sme den Dat is de vraag, die vooral na de jongste voorvallen in Londen door velen gesteld wordt. dat door tegenstanders van de doodstraf in ’t oog wordt gehouden. De justitie kan dwalen en heeft meer dan eens getaald. Wie nu onschuldig in de gevan genis gebracht is, kan, als eindelijk de onschuld aan ’t licht komt, nog hersteld worden in zijn eer; dan kan veel goedgemaakt worden, wat bedorven was. Maar verkeerd toegepaste dood straf kan niet hersteld worden. Er zijn van die gruwelijke misdaden, waar voor de zwaarste straf niet te zwaar schijnt en, ondanks de grootere beschaving worden die wandaden er niet minder op, wordt de wreed heid zelts nog gruwelijker. Eigenaardig is hierbij ook op te merken, hoe de grootste po litieke misdadigers meest tot een drietal natiën behooren. Vooral Rusland en Italië hebben in dit opzicht geen schitterenden naam. Merkwaardig is ook, hoe sommige vorsten en hooge regeeringspersonen steeds gevaar loopen, terwijl andere nooit voor aanslagen op hun hoede behoefden te zijn. Oranjehuis! Naar bekend is, bestaat in doodstraf niet meer; in 1870, langdurige regeering van het ministerie Van BosseFock ’s lands zaken regelde en o. a. het zegel op 5 cent bracht, werd ook de doodstraf wettelijk afgeschaft. Feitelijk werd ze toch al in geen jaren toege past en we weten, hoe het toen reeds onge veer 20 jaren geleden was, dat de Harlinger moordenaar op ’t Zaailand te Leeuwarden de lange rij der terechtgestelden sloot. Nu is er sedert 1870 meermalen op aange drongen, om de doodstraf weer in te voeren en iederen keer, als weer een afgrijselijke aanslag bekend werd, scheen ’i, dat de aan hangers van weder-invoering der doodstraf groeiden in getal. Naar men weet, is ook een der politieke partijen, met name de anti revolutionaire, voor de doodstraf. Doch, ondanks ’t feit, dat de anti revolutio nairen de drijvende kracht der rechtsche co alitie vormen en deze coalitie in beide Kamers over een stevige meerderheid beschikt, laat de nieuwe doodstrafwet op zich wachten en zal misschien nog wel een heelen tijd achterwege blijven. Degenen, die voor de doodstraf zijn, gronden hunne meening vooral hierop: Als de dood straf weer bestaat, zit er in de boosdoeners grooter afschrik voor de gevolgen hunner gruwelijke feiten. Nu denken ze: Och, we krijgen hoogstens levenslange gevangenis straf en daar is steeds gratie mogelijk. Zou ’t zoo zijn? Zouden de ergste gruwe len door de vrees voor den dood achterwege blijven? We durven maar merken op, vreeselijks is. Dat ons land tot de weinige behoort, die de doodstraf afschaften, mogen we als bekend veronderstellen. Geregeld immers houden de bladen ons op de hoogte met ’t gruwelijkste nieuws uit ’t buitenland, want de redacties we ten, dat ’t grootste deel van ’t publiek die soort berichten verslindt. Zoo lezen we geregeld van terechtstellingen in Rusland, Duitschland, Frankrijk, Engeland en andere staten, waar de doodstraf niet alleen nog als wet bèstaat, maar ook nog wordt toegepast. Nu, wanneer men leest van gruwelen, zoo- als onlangs door anarchisten van de daad in Engeland’s hoofdstad bedreven werden, dan zal niet spoedig iemand beweren, dat de dood straf een te zware straf is. Vooral niet, als men volkomen zeker weet, de werkelijke daders in handen te hebben. En hiermee roeren we weer een punt aan, Neem byv. ons Oranjehuis! Geen vorst zal zich zoo vrij be wegen, als onze koningen ’t steeds deden, als koningin Wilhelmina ’t bijv, doet in de hoofd stad des lands. Vergelijk daar eens mee de voortdurende vrees voor bommen en andere moordtuigen, die ’t leven der Russische heerschers zoo ver galt, dat zij zich met hunne gezinnen geen oogenblik vrij durven bewegen en de Czarina er hare gezondheid door geknakt voelt. Als de Czarenfamilie reist, zijn massa’s geheime agenten en militairen in ’t geweer om voor de veiligheid te zorgen. Wat is ’t leven dan, al mag men ook de rijkste vorstenfamilie aarde heeten? Een ander vorst, die van aanslagen mee weet te spreken, is de jeugdige koning van Spanje. Schijnbaar vat Alfonso de zaak nog al gemoedelijk op en hij moet zelfs een muse um aangelegd hebben van voorwerpen, die met die aanslagen in verband stonden. Sedert Alfonso in Mei 1902 op zestienjari gen leeftijd de regeering aanvaardde, is hij dus reeds herhaaldelijk ’t mikpunt geweest van an archistische aanslagen. Eenige dagen na zijn troonsbestijging werden in Madrid een aantal anarchisten gevangen genomen, die verdacht werden een samenzwering tegen het leven van den koning te hebben gesmeed. Acht maanden later, in Januari 1903, werd een schot gelost op het rijtuig van den opper kamerheer van den koning, waardoor gelukkig niemand getroffen werd. Algemeen nam men toen aan, dat de aanvaller het op het leven van den koning gemunt had, die in het voor ste rijtuig zat. Den 31 Mei van hetzelfde jaar 1903 had de beruchte aanslag plaats in de rue de Rohan te Parijs, waarbij twee personen verwondingen opliepen. Alfonso bracht een officiëel bezoek aan de Fransche hoofdstad. Hij behield na den aanslag al zijn koelbloedigheid en werd daarom nog zooveel te meer door de Parijze naars toegejuicht. Precies een jaar later slingerde de anarchist Morral in de Calle Mayor te Madrid een bom naar ’t galarijtuig des konings. Alfonso had pas zijn jeugdig bruidje uit Engeland gehaald en keerde terug met zijn vrouwtje van de trouwplechtigheden in de hoofdkerk, toen de aanslag plaats had. Het vorstelijk paar bleef ongedeerd, maar 15 personen werden gedood en niet minder dan zeventig gewond. De dader zocht een toevlucht bij den later zoo veelbesproken Francisco Ferrer, en maakte, toen men hem wilde arresteeren, door zelf moord een einde aan zijn leven, na zijn ver volgers te hebben neergeschoten. Over Ferrer- zelf, om wiens terechtstelling vooral buiten. Spanje zooveel te doen is geweest, zullen wij hier niet uitweiden. Hierna komt er een tijdperk van rust. Ko ning Alfonso bezit steeds de grootst mogelijke kalmte na eiken aanslag en, zooals we reeds zeiden, maakte hij een verzameling van sou venirs aan de verschillende aanslagen, waarvan hij het mikpunt was. Daaronder bevinden zich o.a., behalve enkele bomscherven, de bouquet, waarin Morral zijn bom verborgen had, met bloed bevlekte lappen van kleding stukken, overblijfselen van vernielde hofrijtui- gen en een groot aantal in beslag genomen wapenen. Nu, koning Alfonso kan thans zijn verza meling completeeren, want na bijna zeven jaren van rust is er weer een aanslag op zijn leven gepleegd. En ditmaal te Malaga, een flinke stad in het Zuiden van Spanje. De koning was op weg naar Marokko, om daar de Spaansche bezittingen, die reeds zooveel goed en bloed gekost hebben, te bezichtigen. De censuur op de telegrammen maakt, dat men het fijne van de zaak niet spoedig te weten komt. Doch wel weet men, dat gearresteerd is de anarchist Cesar Rugas, die in bet Hotel d’Europe zijn intrek had genomen. In zijn koffer werden belangrijke papieren gevonden, die het vermoeden wettigen, dat hij een aan slag op den koning beraamde. NEEKERCOURANT I)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1