VOOR SlHk en owm. SUMS- Eü \1IVLRTEMlEÜI.Ut BLOOKER’S DAALDERS CACAO. Trots en Liefde. Woensdag 1 Februari 1911. No. 9. BBe Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. i Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. 4 I i 'wr ZOO KRACHTIG ALS ge i GEEN CACAO SMAAKT^ NEEKERCOURANT i gebruiken. Geen nood! F is de voor sommigen toch eens zien. - ?s.-- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. dat »De Kroon ziek te geven, weerszijden wel en geen brutale hun deurtouwtjes De kastelein doet er de boterhammen. En brood bij zich, dan kleinigheid krijgen: brood kaas, eieren, worst en er je Bruusk stond zij op. Dus toch Je beroemt dus op En jij Florestine, je wilt het loochenen? Zij zag hem met fonkelende oogen aan. Loochenen Neen ik neem geen woord terug. Ik heb je lief Maar ik zal deze liefde weten te over winnen. Een gevoel beteekent niets, wanneer men er geen slaaf van is En waarom dat gevoel te overwinnen Omdat ik niet wil zijn zooals de anderen Omdat je niet zult groeien in het bewustzijn, dat ik juist zoo ben als die andere vrouwen, die jullie, tengevolge van de voorrechten van je kunstenaarschap om den tuin leidt 1 Maar ik ik, Florestine heb toch zoo vurig naar je liefde verlangd, niettegenstaande al je terughoudend heid. Ik was terughoudend, omdat ik bemerkte, dat je een ijdel man waart IJdel zou één mensch zonder ijdelheid zijn En zou je dat dan van een kunstenaar verwachten Door hem wordt toch alles levendiger en intensiever gevoeld. Overigens heb jij mijn ijdelheid geprikkeld, vergeet dat niet I En jij prikkeldet mijn trots. Florestine, je moest toch in mij waarheid van schijn weten te onderscheiden Wanneer je mij liefhebt. moest je weten wat echt is aan mij en wat slechts daar voor berekend is de menigte te verblinden Mij boezemt uw persoon geen belang meer in, zeide zij minachtend. Het gevoel dat u mij hebt ingeboezemd en dat ik u in een zwak oogenblik heb verraden, is tegen mijn wil, is een zwakheid, die ik zal overwinnen, eene ziokte waarvan ik genezen zal 1 Dat is geheel mijn zaak en gaat u niets aan 1 Haar blik was vijandig geworden. Hij schudde het hoofd. Tusschen ons is dus alles uit Ik heb u niets meer te zeggen. Zij koerde zich haastig om en verliet het vertrek. Zoo scheidden ze van elkaar. Florestine trotsch en het hoofd hoog opgericht, ofschoon innerlijk diep be droefd, hij, met gebogen hoofd en peinzend, maar ver vuld van onbepaalde wenschen en voornemens. De krenking, die zij hem had aangedaan, deed hem dolle plannen maken. Deze vrouw wilde hij najagen, totdat zij uitgeput voor zijn voeten nederzonk, De wil van den man overwint de trots van de vrouw I En hoe hooger de boom des te gemakkelijker wordt hij geveld door de kracht van den storm. Het bloed stroomde met groote kracht door hare ade ren de aangename geuren en melodiën, het geschitter van electrisch licht en het stemmengegons rondom haar hadden haar anders zoo trotsche terugbon iendheid dren plaats maken vooreen haar ongewone ongedwongen heid. Nadat de laatste tonen van den wals verstomd waren en zij met eene buiging van haar cavalier afscheid had genomen, begaf zij zich ongemerkt naar het naast de balzaal gelegen half donkere vertrek. Zij moest uitrusten. Wat wond haar toch zoo op Waarom vond zij het leven heden zoo schoon? Waar om klopte haar hart van zoo zeldzame vreugde Omdat zij jong, mooi en rijk was en van alles kon ge nieten, wat het leven bood Neen, dit besef zou voor haar niets nieuws geweest zijn. Dat was het niet, maar in haar jubelde iets ongekends, dat langen tijd wreed was vast gehouden door de boeien van het verstand, met konden trots tot zwijgen was gebracht»de liefde* Dat heerlijke gevoel dat haar zoo geheel vreemd was en haar toch zoo gelukkig maakte, deed haar hart on stuimig kloppen. Wanneer hij op dit oogenblik op haar toegekomen was, zou zij zwak en bedeesd geweest zijn als een dom verliefd bakvischje Zij, de trotsche Florestine, die slechts met tegenzin den machtigen indruk wilde erkennen, welken de jonge kunstenaar op haar had gemaakt. Zij zou de bekentenis Zij zagen elkander nergens meer, want Florestine vermeed alle plaatsen, waar zij dacht hem te kunnen ontmoeten. Dat beviel ham natuurlijk niet. Geërgerd en ook een beetje verlangend om baar weer te zien, schreef hij haar. Doch van zijn verlangen naar haar liet hij niets blijken. Hij prikkelde haar trots, door haar lafheid te verwijten. Of het haar aan kracht ont brak, zijn invloed te trotseeren Toen verscheen zij weder op de eerstkomende partij, maar niet koel en gereserveerd, zooals hij verwacht had, maar glimlachend, hoonend glimlachend met een minachtenden glans in haar oogen. Hij was woedend. Maar hij dacht aan haar kussen en glimlachte zooals zij. Hij zocht, tintelend van leven en geest, haar gezelschap. Hij gaf zich de grootste moeite, om haar aan het wankelen te brengen Zij scheen zijne bedoeling te raden. Haar glimlach werd boosaardig. En zijn glimlach maakte plaats voor een uitdrukking van wrevel. (Slot volgt.) van hare lippen hebben laten kussen zij zou het fijn gevormde hoofd tusschen hare verlangende handen hebben genomen, om onuitwischbaar zijne trekken in haar geheugen te prenten. Zij zou hem zeggen Het is zooals je vermoedt. Twijfel niet meer Ik behoor jou, jou alleen Johan Zij verschrikte van haar eigen stem, sidderde en sperde de oogen open, want tegenover haar zag zij plotseling een man, die haar schijnbaar bespied had. Het volgende oogenblik boog hij zich over haar heen. Florestine heb je me lief Mag ik het gelooven Zij sloeg haar oogen op, die anders zoo koel, nu vol teederheid op hem rustten en antwoordde Ja, ik heb je lief Johan Nedin zag haar vol verrukking aan, en kuste vol vuur haar mond, oogen en wangen. Sedert maanden ben je mijn eenige gedachte, fluis- ter ie zij. En jij mijn eenige hoop en verlangen Trotsche lieveling, je koelheid was schijn, je onverschilligheid leugen. Zij hoorden stemmen en namen vormelijk naast el kander plaats, slechts uit hunne oogen straalde het ge luk, daar hunne lippen moesten zwijgen. Johan verbrak het stilzwijgen het eerst. Dus toch, zeide hij fluisterend, terwijl een glimlach hem om de lippen speelde. Deze glimlach was vol triomf. Florestine werd plotseling bleek en zag hem met koelen, starren blik aan. Haar overgevoelige trots was ge prikkeld. Zij zag niet meer den man, die haar om haar persoon liefhad, zij zag slechts den zelfhewusten, door vrouwengunst en vrouwenhulde verwenden kunstenaar, wier gemakkelijke overwinningen hem een groot gevoel van eigenwaarde hadden gegeven. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. worden fooien gegeven. Wie nog iets netter wil, gaat bijv, naar zaken als ’t restaurant Dikkers op de Leidsche gracht. Daar heeft men menu's voor volledige diners a f 0,60, f 0,80 en 1 gulden; bij abonnement be langrijke reductie. En och, hoevelen, die geen volledig mid dagmaal noodig hebben, doen 't met een heel of half biefstukje in een der groote restau rants. Nu ik toch zoo druk met u aan ’t dineeren ben (al gaat’t ook op een koopje!), zou ik door moeten gaan en u ook de duurder diners laten genieten, tot de duurste toe in Riche (op ’tRokin) of bij Van Laar, vooraan in de Kal- verstraat. Geloof gerust, dat ’t daar wel eens duur toegaat. Bovendien zou ik met u kunnen binnengaan de lunchrooms, waar heel wat gedronken Komt in er weer ver- Heele reeksen panden komen op één dag onder den hamer en ’t is te begrijpen, dat daar publiek komt. In ’t levendige deel van de Nes, dus bij de Damstraat, zijn nog enkele winkels en eetge legenheden. Een der laatste, »De Gouden Bal«, is zeer bekend. Het is opmerkelijk, hoe goed men in zoo’n restaurant voor weinige stuivers kan eten. Nu, wat eten, enz. betreft, kan de kleine man in een groote stad toch maar veel beter terecht dan in een kleine stad. Daar hebt ge bijv, de Koffiehuizen van den Volksbond (te gen drankmisbruik) Die bond heelt zeker minstens wel een dozijn van die gelegen heden in de stad. Bootwerkers, glazenwas- schers, en zoo voort, zijn te ver van huis om bij de hunnen den boterham of de koffie te in en ook gegeten wordt. Een der mooiste zaken in dit genre nog nieuwe tea-room van Ledeboer. Ledeboer is een der bekendste winkels in groenten, fruit en andere comestibles in de Kal- verstraat, tusschen Spui en Heilige weg.’t Was een smalle winkel, waar echter ’t duurste en kostbaarste te krijgen is. Voor eenigen tijd is - ~de zaak echter enorm uitgebreid, zoodat er, achter een paar gebouwen om, een groote lunchroom bijgekomen is met een hoofdentree aan ’tSpui. ’t Ziet er eerstklassig uit. zoodat ik u kan aanraden: Als geweer eensin Mokum zijt, loop er dan eens in. En als ik u uitvoerig over eetgelegenheid wilde schrijven, zou ik moeten wijzen op de massa’s plats du jour, die tusschen 12 en 2 uur ’s middags worden verorberd. Ik had dan ook de aller-allergoedkoopste inrichtingen moeten noemen, zooals «Metropole* van ’t Leger des Heiis, waar alleen de lieden der zeer smalle gemeente komen. Bovendien moest ik dan schrijven over de muziek, die hoe langer hoe grooter rol bij ’t di neeren speelt. Het zijn niet alleen «Milles Co lonnes* en »De Nieuwe Karseboom*, die diner- concerten geven. Ook Riche, zooeven ge noemd, geeft fijne muziek en ’t Gouden Hoofd (Rembrandtplein) en de bekende, nog vrij nieuwe gelegenheid, Maison Bordelaise, mid den in de Leidsche straat, 59. Merkt hierbij op, dat »De Kroon* volhoudt met geen mu- en dat, terwijl de zaken aan aan muziek doen. Doch in datzelfde »doode« deel van de Nes is ’t wel eens vaker zeer druk. Frascati maar eens kijken, als kooping van huizen, enz. is. van I Vik is reeds lang ter ziele portiers trekken meer aan en uw jaspanden. En thans is bijna de geheele Nes voor den tabakshandel ingericht, die zich concentreert in ’t gebouw Frascati, waar de meeste publieke verkoopingen en de groote tabaksveilingen gehouden worden. In den omtrek leest telkens op bordjes: Makelaar in tabak. Ik heb er, naar ik meen, vroeger wel eens over geschreven, hoeveel beweging zoo’n ta baksveiling geeft. En met name de veilingen der Deli-tabak, die een keer of vijf per jaar plaats hebben. Vele Nederlanders, maar ook tal van buitenlanders logeeren voor zco n vei ling een week in A’dam, want ze moeten dezen tabak hebben voor dekblad van sigaren. Vóór de veiling moeten de monsters gekeurd wor den en daar gaan nog al een paar daagjes mee heen. Ge zult dit wel willen gelooven, als ge bedenkt, dat op één zoo’n Deli-veiling voor acht milfoen gulden tabak wordt omgezet en er merken bij zijn, die soms meer dan een rijksdaalder per vijf ons doen; hetgeen groothandelsprijs geen kleinigheid is. Ge hebt wel eens gehoord van de drukte, die er op onze Beurs kan zijn en ge zoudt er wel eens een kijkje willen hémen. Nu, dat is werkelijk de moeite waard. Doch geloof me, ook in Frascati is ’t een wondere beweging bij zoo’n veiling. gebruiken. Geen nood! Ze hebben hun brood bij zich en koopen in 't koffiehuis voor drie cent een flinken kop koffie. nog een bord bij voor heeft de bezoeker geen kan hij voor een met boter, brood met boter en cacao, chocolade, melk, brood met ook bier. Particuliere kasteleins, die zien hoe druk deze Volksbond ’t heeft, concurreeren er mee en trachten zelfs een ongeveer gelijkluidenden naam met gelijk gekleurd bord te plaatsen, om de menschen te lokken. Dan hebt ge de gaarkeukens, eet- of schaft - kelders, enz. Bekend zijn vooral de drie inrichtingen van de Maatschappij voor Gaarkeukens. Het is in zoo’n zaak niet zoo uiterst netjes, want er komt van alles; er komen nette, klein-burgerlij- ke menschen, die geen gulden of daalder voor een middagmaal kunnen besteden; derde- klas-reizigers, die geen reis- en verblijfkosten in rekening kunnen brengen; nette A’dammers van de smalle gemeente, die een slaapkamertje hebben van f 1,25 per week; doch ook Jan rap en z’n maat komen er en vaak komen er binnen, die al etende een stevigen kater heb- ben weg te werken. Massa’s soep, capucijners en bruine boonen worden er verorberd, be nevens aardappelen, rijst, groenten, varkenslap jes, ossenlapjes en nog meer. Doch, ge begrijpt, ’t publiek is niet altijd van ’t netste of beschaafdste en de tafellakens zijn spoedig vuil. Mooier gelegenheden en toch goedkoop zijn inrichtingen als »De Gouden Bal* in de Nes. Zulke zaken zijn er een viertal in ’t hart der oude stad: Nes, Sint Jansstraat, O. Z. Voor burgwal en Singel. Die zaken zijn netjes,'j’t linnen is schoon, de bediening net en daarom valt ’t de zooeven bedoelde laagste-klas-bezoe- kers niet in, hier te komen eten; voor zulken is ’t daar te net-burgerlijk. Vraag menu met, hoe goedkoop ’t daar is; ik heb voor de cu riositeit de uitgebreide spijslijst wel eens door gesnuffeld, zag er menschen voor vijftig en meer centen volop dineeren, doch zag er ook, die ’t met een eenvoudig «ossenlapje met aard appelen* voor 20 cents deden: zeker menschen, waarvan óf de maag óf de beurs geringe capa citeit bezat en die toch fatsoenlijk wilden zitten. Dat ’t daar netter is, blijkt ook hieruit: er Enkele perceelen, voor in de Nes. zijn nu ook 't eigendom der gemeente geworden Zoo als u kunt denken, zijn deze panden ook be grepen in ’t Damplan, dat in zijn voorberei ding steels meer vordert, al bemerkt een leek nog niets van de komende veranderingen, die, wanneer ze aangebracht zijn, groote verbete ringen zullen blijken te zijn. Arme Nes, waar is uw laag-bij-den-grondsche glorie van vroeger gebleven? Vroeger, ja, dan moest iemand, die de hoofdstad bezocht, in Artis en Panopticum en bij Krasnapolski geweest zijn; en dan hoorde ’t er voor velen ook bij, dat men ’s avonds even door de Nes trok om te kunnen zeggen, dat men een tipje van darkest Amsterdam gezien had. Of men trok zelfs de stoute schoenen aan en liet zich door de portiers een zaaltje binnenloodsen. Ja, dat moesten Eerst de nauwe straat een eindje door, telkens aangehouden of toegesproken door portiers, die bij uw nadering de deuren opentrokken om u een helverlichte zaal te laten zien met eenige mooi opgedirkte «dames* op den ach tergrond. En dan had men daar Victoria of liever kortweg de Vik met den bekenden »Moos van de Vik.« Maar thans is alles ongeveer verdwenen. De

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1