VOOR 8JH BS OWffflEJ. MMS- ES AIIVERTESTIEBLAI) Als de avondwind zucht. BLOOKER’s DAALDERS CACAO; 66e Jaargang. Woensdag 22 Februari 1911* No. 15. Amsterdamsche Brieven. O Feuilleton. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. nu op r den brief niet voor* Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor 8 n e e k t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VRAAG, hl plaat* van kme cacao of pocderchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante butsen van */t ons 10 ets. 1 ons 18 M M pond 421/, m m 1 pond 80 M 2 pond 150 Ze dragen een zak met droom en op zij En maken de zoete kinderen blij, Om elk van ons blijde te maken En des nachts aan het bedje te waken. Nog weer 1 beveelt de heldere kinderstem. Zonder tegenspreken legt Hilde de hand op de toetsen en zingt nog eens hetzelfde liedje, nog een beetje hartelijker, wat schelmscher, en als ze geëindigd heeft, springt ze in jeugdige vroolijkheid op en breidt de armen uit, maar kleine Suze vleit er zich niet in, zij sluipt naar haar poppenhoek. Heb maar geduld smeekt zij goedig. Zoo vroolijk en helder is het haar plotseling te moede. Muziek heeft haar den rechten weg gewezen. Weet je, zegt ze glimlachend tot hem, niet wij voe den kinderen op maar de kinderen voeden ons op. Als een egoïste kwam ik tot je met kleine streekjes en coquetterieën je hart te heroveren. Ijdelheid. De zwijgende blik van het kind heeft mij geleerd dat er hoogere plichten zijn. Eerst wanneer ik dit jonge trot- sche hartje heb overwonnen, wil ik met jou beginnen. Twijfel je aan je overwinning fluisterde hij met ontwakend gevoel. En haar vast in de armen sluitende -- zooals eens fluistert hij haar in het oor :de jaren van hartstocht zijn nog niet voorbij Weken, maanden gaan voorbij, zonder dat Hilde nader bij haar doel komt. Is het moeilijk mij lief te hebben, vraagt zij in een oogenblik van verwijfeling. Bijna wilde zij hem soms verzoeken ’n einde te maken aan de kwelling als er niet een uur was het avond uurtje In het schemerlicht komt de kleine Suze schuchter naar mama en vraagt om het liedje van de engeltjes, heel voorzichtig klimt zij op den grooten zetel en Weth. brachten op 13 Febr. 1911 een bezoek aan ’t Konink lijk Paleis op den Dam, ten einde zich door eigen aanschouwing te vergewissen van de Wanneer ze heenging, zou niemand haar missen. Maar haar plaats is voorlaan hier. Om haar heen ziende, bemerkte zij nu pas de prachtige meubileering, alles ademt groote koopmansrijkdom En iets van den trots dier kringen schijnt het kind te bezitten, dat de besohrei- de oogen opslaat en een bitter boozen, kouden blik op de vreemdeling richt. Een diepe zucht is Hilde’s antwoord. Ginds in het halfduister van de aangrenzende kamer staat de piano, waarover het licht van een lamp met roode kap wordt uitgegoten. Langzaam gaat zij daar' heen en zoekt een plaatsje om na te denken. Geluk, ik meende je te grijpen Een laatbloeiende roos, die eerst in den herfst opengaat. Reeds waande ik mijn doel bereikt. Daar sluipt het noodlot op zachte voeten toe en schuift een grendel voor de deur van mijn ge luk de kleine Suze. Door het kinderhart gaat de weg naar het hart van den vader. Zing ons oen lied, zegt hij,op haar toetredende, muziek maakt harmonie. Sedert jaren heeft zij niet meer gezongen. Heden in den tweestrijd der gevoelens, in de koortsachtige span ning pakt het haar aan als een heimwee naar liederen. Klanken om tranen te bedwingen. Snel laat ze zich een harer koffers brengen en neemt daaruit een muziek boek, Hoor Suze, wat ik je zal voorzingen. Zoet en klagend, half juichend, half door tranen klinkt het schalksche kinderliedje Wanneer op aarde de avondwind zucht Dan dalen er engeltjes uit de lucht, Zij reiken elkander vroolijk de hand, Dansen op ’t land Aan den waterkant, phisch, onthield zich van verdere vreugde en vergat. Geen toon, die aan vroegere melodieën herinnert. Helder en duidelijk in sprekend steilschrift staat het daar de jaren der hartstocht zijn voorbij, Hilde. Wees voor mijn verlaten kind een trouwe moeder. Neem het aan je liefdevol hart en het schepseltje zal je dankbaar zijn. Afwijzen, zegt ze trotsch tot zich zelf. Hem zeg gen, dat je nog te jong en te mooi bent om het huwe lijk slechts als een beroep te beschouwen, dat je niet verlangt naar koude betrekkingen, Bliksemsnel slaat de stemming om. Iets als jeug dige trots is ontwaaktstrijden Zich de liefde van den man terugverwerven Wat zijn een handvol jaren P Wie breng ik je nu hier; lieveling vraagt Ewald, den drempel der kinderkamer overschrijdend. Je nieuwe mama. Hilde is verrast. Niet slechts door de buitengewone schoonheid van het kind, dat door de zachte lokken iets Madonna-achtigs heeft, meer nog door den droo- merig-peinzenden blik. Magnetisch aangetrokken door den vaderblik snelt zij vlug toe, geeft netjes een handje en verbergt het dan snel op den rug, om zich te ont trekken aan elke liefkoozing. Wil je mij een beetje liefhebben vraagt Hilde met vleiende stem. Suze schudt met het hoofdje. Niet als een kribbig kind maar als een kleine, zelfbewuste persoon. Hoe energiek haar afwijzing ook was, zoo vertwijfeld is nu het snikken, dat uit den speelhoek klinkt.Papa neemt het kind op en overlaadt het met liefkoozingen. Waarom schrei je, Suzetje Voor wie ben je dan bang- Als een vreemdeling staat Hilde midden in de kamer. R’dam zoo kan, maar ’t is te hyper-modern. De kleeren maken wel den man, zegt het oude spreekwoord; doch dit moet men niet over drijven, door van ’n tooneelstuk een etalage van first-classe-mode te maken, zoodat de cos tumes eigenlijk het stuk redden. Ge begrijpt, dat dit ook door een man ge schreven is, die den Liberty-knobbel of j-wrong niet in z’n bovenkamer heeft zitten, aannemen, dat de dames het heele ongeveer op toegeven en 7R en zei van overigens Toeval Geen toeval telegrafie der gedachten Een electrische vonk, die van u naar mij overspringt en mij dwingt den arbeid neer te leggen om aandach tig naar de deur te zien, waardoor men mij je brief zal brengen. Daar is hij jou brief Met bevende handen vouwt zij hem open. Triomf, ontnuchtering, kalmte,wisselen in den tijd eener minuut. Gelijk de kou gaat het over haar heen, midden in deze Juniwarinte, die door sombere kantoorvensters met gouden stralen naar binnen komt. Zoo had zij zich den inhoud van gesteld. Kalm zijn. Van alle lessenaars uit zien ze naar je. Geef hun nu geen aanleiding tot allerlei gedachten. Doe je werk. Maar terwijl zij werktuigelijk getallen en letters aan elkander rijgt, glijdt haar blik nog eens over het velletje postpapier of misschien niet tusschen de regels Niets, geen toon, die aan vroegere melodieën herinnert, aan dien liefdesroes, die haar noodlot was geworden als niet een verstandige oom hem te juister tijd van de hoogte zijner illusie gerukt had naar beneden op den beganen grond. Romantiek zweeg nu. Aan den breeden hoofdweg stond een trotsch fabrieks gebouw men voerde hem naar de jonge erfgename, hij zeilde met frisschen wind naar den rijkdom toe en ver gat. Zij vormde zich een werkkring, werd philoso- een oordeel ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. die uw oor- volkseigenschappen van Jansaliegeest en vrees voor ver- ons toch de hoop op deze dan een spoedige verandering, Ik wil stuk er komen om de mooie costumes te zien, tot ze er jaloersch van wor den, hetgeen papa’s financiën niet ten voor deel strekt. Wanneer ik ’t nu nog even waag te herin neren aan de nauwe rokken van het vorige saison, die dwingen tot het aanleeren van hup- pelpasjes, (een spotter beweerde onlangs, dat hij dames kende, die met de grootste attentie de beweging der musschen, wipstaartjes, en andere huppende vogels bestudeerden), en als tegenstelling aan de reeds oude hobbezak- historie, mag ik ook niet nalaten, dames, die er lust toe gevoelen lid te worden, te wijzen op het bestaan der vereenigingen tot verbete ring van vrouwen- en kinderkleeding. De dames zullen me misschien toeroepen: Gij, lid van de sterke sekse, die ♦'ot nu toe ’t geluk heeft gehad, tenminste officieel, de lakens uit te deelen, zult ge ons willen beletten een der weinige zaken, die vrouwengebied geble ven zijn, te ontnemen? Bovendien weten we wel beter. Jullie, mannen, kijkt toch ook ’t liefst naar een elegant modisch-gekleede dame. En dat «modisch* zult ge zeker niet gaarne missen. De dames uit den tijd der hoepel rokken waren voor hun tijd ook elegant, maar zult ge die tijd willen laten bestaan, zoodat ’t u niet mogelijk is een zeer zacht entrenoutje te houden vanwege den afstand, die de hoepel rokken u noodzaakten te bewaren (Ik, simpel briefschrijver, durf het niet wagen, als tegenstelling aan de tegenwoordige reuzen hoeden en dito hoedepennen te herinneren!) Zoudt ge soms liever willen, dat we ons kleed den als de eerbare matrones van voor eenige eeuwen, of als de nonnetjes, die volgens ’t oude liedje, niet dansen Ik zie ’t al, ik krijg den wind van voren, had dat vooraf moeten bedenken en me niet op glad ijs (ik bedoel niet Gladijs, de redactrice van ’t modegedeelte uit een onzer groote bla den!) moeten begeven en dat in een winter,waarin Ja, waarlijk, ge hebt het kunnen lezen in de bladen, het Dagelijksch bestuur van onze door luchtige stad heeft een kijkje genomen in het Paleis op den Dam. Dus, zal een eenvoudige vragen, binnenkort stappen de nazaten van onze fiere regenten der 17e eeuw, in ’t bewust zijn van hun kracht, uit ’t te nederig Prinsenhof weer in de trotsche hallen en zalen, die dezelf de fiere regenten van 1648 tot 1653 door Ja cob van Campen lieten bouwen als een «acht ste wonder der wereld*, tot een blijvend ge- denkteeken aan den vrede van Munster, die in 1648 gesloten werd en ons land vrij maakte en het gelegenheid gaf zich in zijn volle grootheid te ontwikkelen. Och, goede vriend, hoe wilt ge ons nu den blaam aanwrijven, het spreekwoord in praktijk te willen brengen, dat haastige spoed zelden goed is. Nederlanders en haastige spoed! Wat een combinatie! Neen, Burg, van het jaar geschiktheid van dit gebouw om tot stadhuis te worden ingericht. Ge zult zeggen, dat zulks overbodig was; want dat die heeren immers gewoon zijn alle jaren naar ’t Paleis te gaan, als de Koningin in de hoofdstad vertoeft en dat de Burgemees ter in zoo’n week zelfs tot de dagelijksche gasten behoort. Ik zal zeker niet behoeven te bewijzen, dat zno’n _bezoek wel weinig bevor derlijk is tot ’t verkrijgen van over ’t geheele gebouw. En pessimisten zullen ook gelooven, dat Burg, en zeer goede uitbeelding, waarin zij de teerste jjielesnaren deed klagen, ’n klein tikje door een ietwat ordinair uiterlijk. Ook neme zij een andere naaister. Eeuwige schande, dat zulk een bekoorlijk lichaam, waaromheen een grand opéra in zijde en liberty te dichten is, aldus wordt wegge moffeld in breed uitwaaiende doeken en lappen. Den volgenden dag bevatte De Telegraaf een ingezonden stuk, dat reeds des Zondags, den dag der recensie, geschreven was. Natuurlijk was mevrouw Erfmann op haar artistiek toontje getrapt en ze sprak van een schromelijke vergissing, van mannen, die totaal geen verstand van modeljaponnen hebben. Ze raadde hem aan voortaan z’n vrouw mee te nemen om over de damës-costumes te oordee- len (tusschen haakjes: een raad, waarvan de opvolging aan Barbarossa duur te staan kan komen; heeren, die hun dames wat lang voor de Libertyzaak in de Leidschestraat laten kij ken, worden dat al spoedig terdege gewaar in hun portemonnaie!). Mevr. E. vertelde verder, dat de drie japonnen die zij in dit stuk droeg, alle ouw drie zeer kostbare Liberty-japonnen waren niet ~°oZh, oerdeele» is zoo’n- moegelijke zaak. Dit alleen, maar dat de twee eerste ondervond dezer dagen nog de heer Barbarossa, (zeer na geparenteerd aan den hoofdredacteur van >De Telegraaf* Schröder, die reeds jaren lang een barbe rousse pleegt te dragen,) Bar barossa dan bezocht de voorstelling van «As ra* door «Het Tooneel* van Willem Royaards. (Tusschen haakjes gezegd, ge weet, dat Roy aards een dubbele ploeg heeft, waardoor ’t hem mogelijk is, iederen avond en des noods op twee plaatsen, te kunnen spelen.) Nu dan, Asra, (vroeger reeds gespeeld met Julia v. Lier—Cuypers en Frits Bouwmeester, broer van Louis, in de hoofdrollen) werd Zaterdag 11 Februari gegeven met Louis de Vries, de man van ’t jongejannen, (ge weet, hoe hij ook te Londen z’n «Brand in de Jonge Jan* gaf, van Heyermans, waarin hij-zelf zoo voortreffe lijk de verschillende rollen speelt; vandaar het werkwoord «jongejannen*!), dus met Louis de Vries en mevr. Erfmann-Sasbach in de hoofdrollen. Barbarossa was voldaan over t spel, roemde De Vries, die vol leven en gui tigheid was en een prachtigen kop had als den ouden, bierpimpelenden ex-zanger; mevr. Erfmann: Zij bedierf een del-japonnen zijn, in Londen gemaakt, van voor- beeldigen snit en kostbare zijden stof. En zoo voort. Hollandsche actrices zijn toch al in ongunstige conditie. In de groote wereldste den blijft dezelfde dame lang achtereen het zelfde stuk spelen, kan dus dezelfde dure klee- ding door veelvuldig gebruik goedkoop maken. Maar wij spelen telkens andere stukken in andere costumes, die daardoor duur worden. En dan op zoodanige wijze miskend. Foei, Barbarossa! Natuurlijk antwoordde de recenseur, dat hij alles terugtrok, wat hij gezegd had, maar deze soort japonnen leelijk bleef vinden. Dat actrices nog al iets voor kleeding moe ten over hebben, bewijst o. a. het Rotterd. gezelschap van Van Eysden. Wat zijn de dames prachtig duur gekleed, zegt een criticus. Te elegant haast. Te Rot terdam wordt ’t, als in Parijs, gewoonte, van af het tooneel de allernieuwste modesnufjes te lanceeren. Doch te Parijs gaat die mode er dadelijk in en te R’dam blijft 't tooneel- mode. Het was een overdaad van kleeren- weelde. Mooi, modern, aardig, dat het in nog blijven Weth. nog heel veel jaren naar de eerezalen van ’t Paleis op die wijze zullen trekken. Houdt op, heeren pessimisten, deel grondt op onze 1 traagheid en andering. Laat verandering, en behouden. Ik zei^daar zoo, dat wie'1 in (’de Oranjeweek op audiëntie komt bij de Koningin of zelfs de eer geniet aan H. M.’s tafel te mogen aanzit ten, of den balavond mee te maken, nog geenszins kan oordeelen over ’t geheele ge bouw. Bi R COURANT. •J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1