VOOR SMB tl O1STKEIES. JIEEW8- EJi AIIVERTESTIEBLAD BLOOKER’S 4 De mooie vreemdeling. IF 5 Woensdaec 29 Maart 1911. No. 25. 66e Jaargang» DAALDERS Feuilleton, Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. CACAO; Amsterdamsche Brieven. I 1 nog J 0. J. 0. L d- n GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, 9 HOUDT VAST AAN Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. om te e- )n li d- ze .t- te V. G N Tweede Kamer maximum werktijd, gaat vinger en de heele ze: Ge wee dan Beheersch in uwe zaken alle onderdeelen, weet altijd meer dan van u verwacht wordt. Grijsaards gelooven alles, mannen betwijfelen alles, jongeren weten alles. zonder eenige poging te doen zich met freule Ellen in verbinding te stellen. Ik kan maar niet tot een besluit komen hoe wij moe ten handelen, zeide John met een zucht. Kitty schudde droevig haar hoofd en John krabde het zijne. Dit scheen hem te inspireeren, want eens klaps klaarde zijn gezicht wat op. Ik zal je zeggen wat ik doen zal, Kit. Morgen is het Kerstavond en de baron zal dan tegen den middag thuis komen. Dan ga ik ’s avonds naar hem toe en vertel hem alles. Hij is de vader van freule Ellen, en kan doen, wat hij wil. Als ik het hem verteld heb, is het van mijn geweten af. Je hebt gelijk, John, antwoordde Kitty, met een zucht van verlichting. Doe dat, dan is het van ons af. Toen John Penticross op De Jacht kwam op Kerstavond, was het al donker. Hij vroeg naar de huishoudster en vernam, dat zij in de lange laan was met freule Ellen, die haar avondwandeling maakte. Hij liet toen aan den baron zeggen, dat hij een on derhoud verzocht over een gewichtige zaak, werd in de bibliotheek gelaten en door den baron vriendelijk ontvangen. Toen verhaalde John Penticross de geschiedenis van den mooien vreemdeling en Kitty’s verontrustende ont dekking. Toen de baron had vernomen, dat de man, die zijne dochter in een geheim huwelijk had gelokt dat de bedrieger, de schurk, die voor de justitie vluchtte, was teruggekeerd en zeer nabij »De Jacht* zijn intrek had genomen, kende zijn woede geen grenzen. Die schurk riep hij uit die vervloekte schurk 1 Maar nog hedenavond zal hij gevangen worden genomen! Hij belde en gaf order dadelijk in te spannen. Je gaat met mij mee, Penticross, zei de baron. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groot® letters naar plaatsruimte. lil (Slot.) Ik zou hem dolgraag eens willen zien alleen uit nieuwsgierigheid, weet je. Nu, kindlief, niets is gemakkelijker. Je kunt naar boven gaan, alsof je hier thuis hoort en vraagt uit mijn naam, welken wijn hij wenscht te bestellen. Als ik een muts had, zou ik best voor een dienst meisje kunnen doorgaan. Kan je mij niet helpen aan een muts? Juffrouw Crichet verliet de kamer en kwam terug met een muts van een der kamermeisjes. Kitty zette die op, juffrouw Crichet zei dat het best ging en dat zij nog slechts een schort behoefde voor te doen om de japon te verbergen, die niet paste voor een dienst- bode. De schort was spoedig gevonden, en Kitty, na zich nog eens te hebben bekeken, verklaarde, dat zij zich zelf voor een kamermeisje zou hebben gehou den, als zij onverwacht voor een spiegel was ge komen. Juffrouw Crichet had pleizier in de grap en Kitty trippelde de trap op. Zij klopte aan de deur van de zitkamer, die juffrouw Crichet haar had aangewe zen en een mannenstem gaf haar verlof binnen te komen. Zij opende de deur eenigezins verlegen en zag bij het venster een heer staan, die naar buiten keek. Mijnheer, de juffrouw vraagt, zei Kitty, welken Terwijl men in de niets maakt van een i het hier een beetje anders. In de Kamer heeft indertijd het R.K. Ka merlid Aalberse (de opvolger van wijlen dr, Schaepman en door Almeloo gekozen diens meer democratische voetstappen drukken), geijverd voor een maximum-werk- tijd en hij kreeg er een meerderheid voor in de Kamer, maar niet in het ministerie, dat gewoon de motie naast zich neerlei. Aalberse schikt zich daarin, zooals hij zegt, om redenen van coalitie-belang, maar van links valt men hem om die zoetsappigheid nog al eens aan, o. a. de heer Schaper, die niet altijd zoetsap pig is in zijn uitdrukkingen. Maar in de hoofdstad durfden Burg, en Weth. het wel aan, den negen-urigen werkdag voor gemeente werklieden voor te stellen en reeds van te voren durfde men in de bladen voorspellen, dat het ontwerp zonder sterke oppositie zou worden aangenomen. Natuurlijk zal hiermee het verlang-lijstje der gemeente-arbeiders volstrekt niet uitgeput zijn, zullen ze er niet minder rood om worden, wat hun politieke kleur betreft. Dit laatste natuur lijk ook alweer, tot grooten angst van dege nen, die zoover mogelijk van ’t roodgetinte zich verwijderd houden. den, dat onderwijzers uit A’dam en R’dam naar Den Haag solliciteeren, waar men dus wel het neusje van den zalm, het puik der paedagogen zal krijgen. De reden is niet ver te zoeken: Den Haag geeft thans meer dan de beide groote koopsteden. Zoo merkt men dus ook hier een cirkelgang, ofschoon deze cirkel zal wel nooit voltooid worden; de heeren en dames onderwijzend per soneel, die eenmaal de groote steden bewonen, gaan niet weer naar het platteland terug. Alleen financieel is de mogelijkheid reeds bui tengesloten en dan wie eenmaal Amster- damsch of Haagsch leven gewoon is, voelt zich niet meer op zijn plaats te Holwerd of Hollum of Houtigehage, te Emmer-compascum of Nieuw-Schoonebeek. Ge zult me zeggen: Maar er trekken toch zeer veel uit A’dam, zoodat juist daardoor de bevolking soms onbeteekenend vermeerdert, soms zelfs achteruitgaat. Het geboortecijfer is hier wel zeer laag, maar 't sterftecijfer ook en daardoor zou alleen reeds het geboorte overschot £en behoorlijke toename geven. Dus er trekken enkele duizenden meer uit de stad dan er inkomen. Zoo is ’t ten minste enkele jaren achtereen geweest; in 1910 was’t gun stiger. Maar de menschen, die hier uitgaan, hebben hier niets meer te doen; kunnen hier geen werk vinden; zijn renteniers geworden. En slechts weinigen, die hier nog werk heb ben, vinden in andere deelen des lands hoo- ger verdienste. Ten minste in doorsnede ge nomen. En die renteniers gaan niet naar Houtigehage of Nieuw-Schoonebeek. Zij trek ken naar mooie oorden, veelal dicht bij de hoofdstad en doen zoo die plaatsen bloeien van ’t geld, dat in onze stad verdiend is. En bleven zij, die hier hun zaken hebben, nog maar allen in de hoofdstad! Maar och, het Gooiland is zoo nabij en ook de duinstreek bij Haarlem. De rijkaards met auto’s spotten met zoo’n afstandje en anders gaat men naar Watergraafsmeer, of naar den Admiraal De Ruyterweg; beiden zijn als ’t ware een stuk Amsterdam. Reiskosten van geen beteekenis, want in een groote stad ga je toch trammen. En bovendien, 't wint weer uit op de belas tingen, die hier hoog zijn en in gemeenten als Bussum en Watergraafsmeer zeer laag; de hoofdelijke omslag is daar ongeveer één per cent. O, heb ik meermalen hooren beweren, Curieus zijn de redeneeringen, die men in zulke gevallen hoort. De een zegt: Laten wij ze toegeven, dan zien ze, dat aansluiting bij ons in hun belang is, al zijn we ook niet rood Een ander: Sluit u aan bij rood; vra gen, eischen, steeds .driester, steeds meer, nooit ophouden; dat is de manier. Wat we eenmaal verkrijgen, behouden we wel en dan maar weer opnieuw een schrede verder op den vra- gersweg. Enkelen zeggen: Niets toegeven; want die lieden zijn van ’t bekende spreek woord, dat ’t over den hand heeft. Als tegenspraak krijgen zoudt ’t tot de revolutie brengen en uw toekomst. En ondertusschen gaat de evolutie door. Er blijft veel van waar, dat de grootste schreeu wers den meesten kans hebben, maar lotsver betering van den een moet die van de an deren tengevolge hebben. Ge kunt zelf het cirkelgangetje van feiten opmaken. Er moet thans wel algemeen meer verdiend worden en daardoor verdient men eigenlijk toch niet meer. Burg, en Weth. hadden gelijk met hun voor stel. Er is een leger van bijna dertien dui zend personen in gemeentedienst en daar moet goed voor gezorgd worden. Ik hoop niet dat ge u verbaast over dit groote getal, dat ook relatief hooger moet zijn dan bij u, omdat hier bijv, meer gemeentebedrijven zijn. Bij u zult ge wel geen stedelijke scheepswerf hebben en denk dan eens aan de gemeentetram met z’n honderden geëmployeerden, denk aan de brandweer met z’n vast personeel, terwijl er bij u slechts particulieren voor werken, als het eens noodig is. Toch moet ge niet denken, dat we, wat tractementen en loonen betreft, boven alle an dere gemeenten des rijks staan, Amsterdam is een dure stad voor de bewoners, maar ook Den Haag en Rotterdam zijn duur en vooral het Haagje, de regeeringsstad met haar resi- dentie-allures, haar groote weelde, haar repu tatie van verreweg de rijkste stad des lands te zijn, haar zomerleven te Scheveningen is duur. Voor verscheidene jaren trachtten on derwijzers en ook hoofden van plattelandsscho- len uit de provincie in de hoofdstad een plaats te krijgen, want dan was je in Mokum en op zoo’n dorp was lang geen 1500 gld. te halen. Maar sedert eenigen tijd ziet men uit de bla- John, zei Kitty, toen zij de stad achter zich hadden, nooit in mijn leven heb ik een geheim voor je gehad en ik kan er nu ook geen voor je hebben. Een geheim Wel, liefje, wat heb je Je bent toch niet ziek, Kitty O, John, wat zal ik doen wat moet ik doen In. »De Groene Draak* heb ik den man gezien, van wien je me hebt verteld Den mooien vreemdeling Ja, John en zoo waar als ik leef, het is mijnheer Mayfield de man die freule Ellen trouwde 1 Kitty’s herkenning van den man, die den naam van een edelman had aangenomen en freule Ellen in een geheim huwelijk gelokt, had John Penticross heel wat onrust bezorgd. De eenige conclusie, die de jonge pachter kon maken, was dat de schurk plan had met de arme jonge dame in verbinding te komen en haar te bewe gen met hem te vluchten. Kitty dacht er ook zoo over. Zij was overtuigd, dat de man uit vreemde streken was gekomen om freule Ellen mee te voeren, en de andere schurk, de advocaat, zooals Juffrouw Crichet hem noemde, moest hem bij zjjn slechte plannen helpen. Toen herinnerde de pachter zich de woorden van tante Tabitha, die, zoodra zij van de geheimzinnige gas ten hoorde, verklaard had, niet rustig te kunnen slapen, voordat deze in de gevangenis zaten. Om mijnheer Mayfield in de gevangenis te krijgen, behoefde John slechts met Kitty naar de stad te gaan en den man aan de justitie te verraden. Maar had deze eenmaal de hand gelegd op den man van freule Ellen, dan kon er geen twijfel zijn omtrent het vreeselijk lot, dat hem wachtte. Had hij zich kunnen verdedigen tegen de beschuldiging van valschheid in geschrifte, dan zou hij zich geen vijf jaar verborgen hebben gehouden, als er sprake was van Watergraafsmeer an- nexeeren; o, dan gaan we nog wat verder wenen. Nu voor iemand, die een'stevige tien duizend gulden inkomen heeft, scheelt het alleen op den hoofdelijken omslag een half mille. En dan zijn er nog wel meer zwarig heden. Amsterdam heeft wel eens een groot annex atieplan in ’t hoofd gehad, maar zoover kun nen ze niet annexeeren, of de menschen, die er uit willen, gaan nog verder. Dan zou er eerst een algemeene, en uitsluitend, rijksbelas- ting in de plaats der gemeentelijke moeten komen en zoover zal ’t voorloopig nog wel niet komen. Ik was zooeven in de politieke kleuren ver diept, die men hier natuurlijk van 't zwartste zwart tot het vurigst rood heeft. Zooals in elke plaats tegenwoordig het geval is, zult ge zeggen. Goed, ge hebt gelijk; maar hier kan elke soort een partij formeeren, terwijl er in kleine plaatsjes nauwelijks partijgangers voor de een of andere kleine groep zouden zijn om het bestuur te kunnen installeeren, In een stad als A’dam kan men dan ook alle mogelijke vergaderingen hebben. Zoo bijv, op Zondag 19 Maart. In de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt waren Katho lieken om het Romenische Vraagstuk te be spreken. Dat is al lang opgelost, zegt de tegenwoordige regeering van Spanje en ze benoemt koning Victor Emmanuel van Italië rot eere-kolonel van een der voornaamste re gimenten. Doch in het Paleis voor Volksvlijt was een groote menigte bijeen, die luisterde naar redevoeringen, waarin de éen-wording van Italië, besproken en verafschuwd werd, die geestdriftig een lied zongen, door Schaepman aan Pius IX gewijd. En dat, nu Italië zijn gouden feest der eenheid viert. Zoover mogelijk daarvan af stond op dien dag de vergadering in Plancius (over den ingang van Artis), ter herdenking der Parijsche Com mune. Deze vergadering ging uit van het Nationaal A rbeiderssecretariaat en loofde de petroleuses en de andere helden der Commune van 1871. Wel de beide uitersten Kitty voltooide den zin niet. De man had zich van het venster afgewend en was midden in de kamer gekomen, in het volle licht van de reeds aangestoken kaarsen op de tafel en op het buffet. Hij echter zag niets dan een zwaaiende schort en een zich snel uit de voeten makend kamermeisje. In plaats van zijn order af te wachten, was zij de kamer uitgesneld, de deur achter zich dichttrekkend. De heer, die vermoedde dat het meisje zich had vergist en op de verkeerde kamer was gekomen, keerde terug naar het venster. Maar Kitty, met doodelijk verschrikt gezicht, was de trap afgesneld alsof zij vluchtte voor een spook en wan neer juffrouw Crichet de armen niet had uitgestrekt, zou zij zeker gevallen zijn. Kitty Penticross had een gevoel alsof zij flauw zou vallen, maar met groote inspanning herstelde zij zich en stamelde verlegen Wat dom van mij. Ik dacht, heel goed komedie te kunnen spelen maar toen de heer zie.h naar mij toekeerde en mij aankeek toen werd ik zoo raar en snelde weg. Juffrouw Crichet lachte. Wat ben jij een gansje. Ik dacht, dat je een heel dapper vrouwtje waart, en best een grapje kunt uit halen. Maar kom hier binnen en neem een hartsterking je ziet er uit alsof je een geest hadt gezien. Kitty nam de Hartsterking, die haar wat opwekte. Maar zij zei, dat zij zich akelig voelde en toen John terugkwam, deelde zij hem mede, dat haar zenuwen haar parten hadden gespeeld, toen zij een grapje wilde uithalen en nu liever naar huis wilde. Het paard werd voorgebracht; met veel verontschul digingen over haar kinderachtigheid nam Kitty plaats naast haar man, en een oogenblik later ratelde de sjees door de hoofdstraat. I ■g I M W mr«.-nB »lr -i lir.ifTTir lllliwn ia 5t NEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1