MHIIl SSEEK ES OMSTREkEn. mm- h jfflfflWMUB DLOOKER’S DAALDERS CACAO. !U Woensdag 5 April 1911. No. 27. MILITIE. 66e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. ss GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS B De verlofgangers der lichting 1908, behoorende de ’t groote gebouw te bepleiten. J ZATERDAGS. 10,40 per 3 maanden, J- Opkomst onder de Wapenen. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. huis weer terug te krijgen en 5 April, zal er, ging sAmsterdamsche Belangen« ojagers, het 2e, 3e, 4e, 6e enTÓereg infanterie, op 4 September (Israëlieten op 8 Augustus); de le, 2e, 3e en 4e cornp hospitaal soldaten op 4 September (Israëlieten op 14 Augustus); de 8 maanders van de le, 3e en 4e comp en de 4 3e comp wielrijders, op 4 de 8 maanders van de 2e comp wielrijders op 4 inl f b. jH ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER van SNEEK, roept de in deze gemeente in het register, bedoeld in art. 122 der Militiewet 1901, ingeschreven miliciens-verlofgangers, behoorende tot de hieronder vermelde lichtingen en korpsen, op, om op de aangegeven tijdstippen in 1911 ingevolge artikel 111 der Militiewet 1901 bij hun Korps onder de wapenen te komen, voor zien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot-verlof medege nomen. A De verlofgangers der lichting 1904, behoorende tot de 9e en 10e comp van het le reg vesting-artillerie, op 18 April (Israëlieten op 26 Juni); de 4e, 5e, 6e en 7e comp van het le reg vesting-artil lerie, op 24 April; de le, 2e, 3e, 4e, 5e en 10e comp van het 2e reg vesting-artillerie en de le. 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e en 10e comp van het 4e reg vesting-artillerie, op 1 Mei; de le. 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e en 10e comp van het 3e reg vesting-artillerie, op 12 Juni; de 4e comp van het korps pantserfort-artillerie, op 19 Juni; het pionier bataljon en de technische spoorweg-comp van het regiment genietroepen, plaats van opkomst legerplaats bij Zeist, op 28 Juni; de 3e comp van het korps pantserfort-artillerie, op 3 Juli; de le, 2e, 3e en 8e comp van het le reg vesting artillerie, op 10 Juli; de 2e comp pantserfort-artillerie, op 24 Juli; de telezraafcompagnieën, met uitzondering van milicien-telegrafisten van het regiment genietroepen, I op 16 Augustus; de le comp van het korps pantserfort-artillerie, op 4 September, en de le en 2e comp van het korps pontonniers, op 19 September (Israëlieten op 21 September). B De verlofgangers der lichting 1905, behoorende tot de 2e comp van het korps torpedisten (plaats van opkomst den Helder), op 8 Mei. C De verlofgangers der lichting 1906, behoorende tot de 9e en 10e comp van het le reg vesting-artillerie, op 26 Juni; het pionier-bataljon en de technische spoorweg-com- pagnie van het regiment genietroepen (plaats van op komst legerplaats bij Zeist), op 27 Juni; de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e en 10e comp van het 3e reg vesting-artillerie en de 2e comp van het korps pantserfort-artillerie, op 3 Juli; de le, 2e, 3e en 6e batterij van het le regiment veld-artillerie, de 4e comp van het korps pantserfort- artillerie en de telegraaf-compagnieën, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten van het regiment genie troepen (plaats van opkomst legerplaats bij Zeist), op 10 Juli; de le, 2e, 3e en 8e comp. van het le reg vesting artillerie, op 31 Juli; de 3e comp van het korps pantserfort-artillerie op 14 Augustus; de le, 2e, 3e, 5e, 6e en 7e comp van het 4e reg vesting-artillerie (plaatsen van opkomst, 3e comp fort Prins Frederik bij Ooltgensplaat, 5e comp Brielle), op 21 Augustus; de 4e, 8e, 9e en 10e comp van het 4e reg vesting artillerie en de le comp van het korps pantserfort- artillerie op 4 September; de 4e en 6e comp van het 2e reg vesting-artillerie, op 11 September (Israëlieten op 1 Mei); de 2e comp van het korps pontonniers op 11 Sep tember (Israëlieten op 28 Augustus); de le comp van het korps pontonniers op 18 Sep tember /Israëlieten op 28 Augustus); de le, 3e, 5e, 8e en 9e comp van het 2e reg vesting artillerie, op 9 October (Israëlieten op 1 Mei); de 2e, 7e en 10e comp van het 2e reg vesting-artil lerie, op 16 October; de 4e. 5e, 6e en 7e comp van het ie reg vesting artillerie, op 30 October. D De verlofgangers der lichting 1907, oehoorende tot de 2e comp van het korps torpedisten (plaats van opkomst den Helder) op 7 Augustus; de 4 maanders van de 4e comp wielrijders, op 8 Augustus; het le, 5e, 7e, 8e, 9e en 11e reg infanterie, op 1b Augustus; de 4-maanders van de 2e comp wielrijders, op 21 Augustus; het regiment grenadiers en 8 Augustus); September (Israëlieten op 14 Augustus); 2 -J- 'l~ maanders van de le en September (Israëlieten op 8 Augustus); de 8 maanders van de 2e comp wielrijders op 4 September (Israëlieten op 21 Augustus). E De verlofgangers der lichting 1908, behoorende tot het 4e reg veld-artillerie, op 12 Juni; de 2e en 4e comp van het korps pantserfort-artillerie, op 3 Juli; het pionier-bataljon en de technische spoorweg-comp van het regiment genietroepen (plaats van opkomst legerplaats bij Zeist), op 10 Juli; de 8e comp van het 3e reg vesting-artillerie (plaat sen van opkomst, le peloton, fort bij Pannerden, 2e peloton, fort bij Westervoort), op 18 Juli; de 3e comp van het korps pantserfort-artillerie en de 4 maanders van de 4e comp wielrijders, op 14 Augustus; het le, 5e, 7e, 8e, 9e en 11e reg infanterie op 1b Augustus; de le, 2e, 3e, 5e, 6e en 7e comp van het 4e reg vesting-artillerie (plaats van opkomst, 3e comp fort Prins Frederik bij Ooltgensplaat en 5e comp Brielle) en de 4 maanders van de 2e comp wielrijders, op 21 Augustus; het regiment grenadiers en jagers, het 2e, 3e, 4e, 6e en 10e reg infanterie, op 4 September (Israëlieten op 8 Augustus); de le. 2e, 3e en 4e comp hospitaal soldaten, op 4 September (Israëlieten op 14 Augustus); de le comp van het korps pantserfort-artillerie, op 4 September (Israëlieten op 28 Augustus); de telegraaf-comp, met uitzondering van de miliciens- telegrafisten van het regiment genietroepen, op 4 Sep tember (Israëlieten op 10 Juli, plaats van opkomst legerplaats bij Zeist); de 4 en 8 maanders van de te en 3e comp wielrij ders op 4 September (Israëlieten op 8 Augustus); de 8 maanders van de 2e comp wielrijders op 4 September (Israëlieten op 21 Augustus); de 8 maanders van de 4e comp wielrijders op 4 Sep tember (Israëlieten op 14 Augustus); de le comp van het korps pontonniers, op 5 Sep tember (Israëlieten op 28 Augustus); het le reg huzaren, op 11 September (Israëlieten op 14 Augustus); het 2e reg vesting-artillerie, op 11 September (Is raëlieten op 1 Mei); de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 9e en 10 comp van het 3e reg vesting-artillerie, op 18 September (Israëlieten op 3 Juli); de 2e comp van het korp pontonniers, op 18 Sep tember (Israëlieten op 28 Augustus); de 9e en 10e comp van het le reg vesting-artillerie, op 25 September (Israëlieten op 26 Juni); de 4e, 8e, 9e en 10e comp van het 4e reg vesting artillerie, op 25 September (Israëlieten op 1 Mei); de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 7e comp van het le reg vesting-artillerie op 2 October (Israëlieten op 30 Oc tober). t De verlofgangers der lichting 1909, behoorende lot de 2e comp van het korps torpedisten (plaats van opkomst den Helder) en de milieiens-telegrafisten van het regiment genietroepen, op 4 September. de 8 en 4 maanders van de 2e comp wielrijders op de 4 én 8 maanders van de le en 3e comp wielrij ders op 4 September (Israëlieten op 8 Aug); de 8 maanders van de 4e comp wielrijders op 4 September (Israëlieten op 14 Aug); de le, 2e, 3e en 4e milrailleur-afdeeling op 27 No vember. De verlofgangers van oudere lichtingen uan iu, behoorende tot de regimenten infanterie, de compag nieën hospitaalsoldaten, de compagnieën wielrijders en de mitrailleurafdeelingen, die in 1910 met de mili ciens der lichting van dat. jaar hun eerste oefening hebben aangevansren, moeten dit jaar tegelijk met de verlofgangers der lichting van 1910 voor hun eerste herhalingsoefening onder de wapenen komen. De verlofgangers der lichtingen van 1907 en iyiJ8, behoorende tot de regimenten infanterie, de compag nieën hospitaalsoldaten en de compagnieën wielrijders, die in 1910 hunne eerste herhalingsoefeningen hebben volbracht, moeten dit jaar niet voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen. De van de regimenten huzaren bij de treinafdeelin- gen van de regimenten veld-artillerie overgeplaatste verlofgangers der lichting van 1906, die krachtens art. 99 der militiewet 1901 in het jaar 1907 zijn ingelijfd, moeten dit jaar ook voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. De verlofgangers worden er op gewezen lo dat zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich op de i dag, voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddag bij het korps moeten aan melden; 2o dat zij, die woonachtig zijn binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag, voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden: voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven; voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddag. Zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden datum in werkelijken dienst kunnen komen, moeten zich na hun herstel onverwijld naar hun korps begeven. Hij, die inwoont bij of samenwoont met een gezin, waarin een besmettelijke ziekte heerscht, behoort van leze omstandigheid raededeeling te doen aan den bur gemeester onder overlegging van eene geneeskundige verklaring. Hij mag eerst onder de wapenen komen, wanneer acht dagen zijn verloopen, nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundige, in dat gezin geweken is, tenzij eerder ontsmetting heeft plaats gehad. De verlofgangers ontvangen het daggeld, waarop zij aanspraak hebben, onmiddellijk na aankomst bij en door de zorg van het korps. Zij kunnen echter, als zij uit drukkelijk verlangen het reeds vóór hun opkomst te verkrijgen, het ter Secretarie der gemeente ontvangen, waar zij het dan op den laatsten werkdag vóór hun vertrek moeten komen halen. Voor zoover zich in de zakboekjes geen of geen vol- doend vervoerbewijs bevindt (dat met roeden inkt moet zijn ingevuld), kan zoodanig stuk eveneens op den laatsten werkdag voor het vertrek ter Secretarie ver kregen worden. Afteekening van den verlofpas bohoeft vóór uc op- komst niet plaats te hebben. Het verdient aanbeveling, dat zij, die ontheffing van den werkelijken dienst of toekenning van vergoeding ter zake van het verblijf onder de wapenen wenschen te vragen, daartoe spoedig een verzoekschrift mdienen. Zoodanig verzoekschrift behoeft niet op zegel te zijn gesteld en kan ongefrankeerd worden verzonden. Wordt ontheffing of wel ontheffing of vergoeding gevraagd, dan moet het worden gericht aan H. M. de Koningin, wordt enkel vergoeding gevraagd, dan aan den Minister van Oorlog. Sneek. den 29 Maart 1911. De Burgemeester voornoema, F. J. DE HOOP. en lijn 14 het pad Als hier onteigend zal worden, kost Denk maar eens aan ’t mooie der sociëteit »de Groote Club« (hoek kalverstraat—Paleisstraat). En als dit dan ook in orde is, dan blijft nog steeds de eigenlijke hoofdzaak: het Paleis moet weer Stadhuis worden. Het is nu ruim een eeuw geleden, dat Lodewijk Napoleon in den zin kreeg om Amsterdam als woonplaats te krijgen en ’t gemeentebestuur der hoofd stad zoo goed was de grootsche schepping van Jacob van Campen, ons beroemd Stadhuis, »’s waerelds achtste wonder« voor koninklijk pa leis af te staan. Toen, na den lugubren Fran- schen tijd, onze Oranjes terugkwamen, ver klaarde Honing Willem I het stadhuis-paleis slechts tijdelijk te willen betrekken, maar eila- cie, niets is in ons goede Nederland duurzamer dan het tijdelijke. Zoodat het bestuur der hoofdstad zich nog steeds behelpt met ’t min trotsche Prinsenhof en onze Koningin elk jaar een week woont in een gebouw, dat groot ge noeg is, maar totaal ongeschikt voor vorstelijk verblijf, vooral nu er ook ’t kleine prinsesje is, waar de inrichting heelemaal niet voor deugt; hoe zou Jacob van Campen ook aan kinderka mers hebben kunnen denken. Het ergst is nog dat er geen tuin bij ’t gebouw is, terwijl klein Juliaantje, zoo gewoon aan de buitenlucht en aan dennengeur, toch noodzakelijk van de frissche natuur moet kunnen genieten. Ge weet, hoe een gemeentelijke commissie, met den architect der rijksgebouwen, dr. Pe trus Cuypers, aan het hoofd, ’t gebouw heeft onderzocht, zelfs graafwerk liet verrichten om de hechtheid der fundamenten te onderzoeken, en hoe die commissie adviseerde: Geschikt voor Raadhuis. Bovendien is er nog zooveel gesproken en geschreven, alles met de bedoeling het Stad- - 1—i nu Woensdag 7 door het initiatief der vereeni- een verga dering gehouden worden om de teruggave en van ’t groote gebouw te bepleiten. bepaalde een som, die ongeveer evenveel bo ven de gemeentelijke als beneden de particulie re schatting was. Met elkaar wordt het een groot bedrag en ’t is voor onze gemeentelijke schatkist te hopen, dat de stukken, die later voor nieuwen verkoop overblijven, flinke prij zen opbrengen, opdat de schadepost voor de gemeente niet al te groot zij. Het is ook te hopen, dat men later, als al les een nieuw aanzien gekregen heeft, zal zeggen: Gelukkig, dat de gemeente toen de zaak zoo aangepakt heeft. Nu, daarop hebben we wel goed vertrouwen. Vooreerst, als dat leelijke Commandantshuis verdwijnt, geeft het bepaald opluchting. En dan die min artistieke gelegenheid, tot 99 tellende, daar achter dit gebouw. Maar vooral ook het lastige punt, waar Dam, Rokin en Vijgendam bij elkaar komen. Een achttal trams moeten daar elke vijf mi nuten in beida richtingen passeeren. Verle den jaar was er eens een school uit de pro vincie; een honderdtal kinderen, netjes in rijen, geleid door hun onderwijzers, kwam van de Damstraat. Ik geloof dat ze wel vijf minuten gewacht hebben, voor dat ze het durfden wa gen in de richting der Kalverstraat voort te gaan. Maar als dan aan deze zijde de Dam in orde gebracht is, dan is men er nog niet. De Mo- zes- en Aaronstraat (tusschen Paleis en Kerk) is nu, sedert de verdwijning der bekende »kast- jes«, behoorlijk ruim. Doch de Paleisstraat, aan de tegenovergestelde zijde van het Paleis, loopt nog steeds als een trechter toe, met de nauwe opening aan de Datnzijde. En door dien nauwen trechter moeten ook de trams van lijn 1, lijn 13 vinden. ’t ook veel. gebouw Zoo langzamerhand komt het in orde, met de onteigeningen ten behoeve van de Dam- verbetering. Zoo langzaam aan. Want ’t is te begrijpen, dat er nog al eenig verschil in taxatie bij ongeveer alle te ontei genen perceelen aan en bij den Vijgendam bestond. En nog begrijpelijker is, dat het kleinste cijfer steeds van Burg, en Weth., het hoogste van de eigenaars der perceelen was. De rechter betrad gewoonlijk den middenweg opkomst dtn Helder) De vei lof gangers der lichting 1910, behoorende Vet le, 5e, 7e, 8e, 9e en He reg infanterie op 31 Juli; het regiment grenadiers on jagers, het 2e, 3e, 4e, oe en 10e reg infanterie op 8 Augustus; de le, 2e, 3e en 4e comp hospitaal-soldaten en de 4 maanders van de 4e comp wielrijders op 14 Augustus; .1 >ie| lie ±e, uc - G j - - - tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1