VWS SNEER EN MSTfflEN. NIEEWS- EN ADVERTENTIEBLAD SPORT. 66e Jaargang. Zaterdag 15 April 1911. No. 30. Van den Hak op den Tak. „BLOOKER” Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. in het noorden niet kreeg i WAT DE KEUR 18 OP GOUD EN ZILVER. IS DE NAAM OP EEN BUS CACAO. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. enger bestek: vinden het voetballen een en hopen alleen maar, dat de jongelieden niet al te zeer in dit spel op gaan. ze zich moesten vereenigen en moesten wer ken om die sport te doen bloeien. Bloeien, ondanks al het nieuwe, dat er kwam. Ondanks de fietsen, die de buitenmenschen tot toertjes- maken dwongen, de fietsen, die juist op het platteland een behoefte werden; ondanks voet bal, korfbal, enz., die er zoo spoedig in kwamen. Een mooie hulp ter bevordering van het kaatsen brachten de Belgen. Immers, nu kon er internationaal gekaatst worden. Een inwoner van Middelburg had al lang veel last van muggen in den kelder; vooral de huisvrouw vond dat een verdrietige plaag. Daar las men in de krant een middeltje een chemisch praeparaat dat in Duitschland met succes zou zijn toegepast. Het mid del werd gehaald bij den apotheker, op een paar scho teltjes gedaan en in den kelder gezet, en teen, volgens voorschrift, in brand gestoken. Drie uur moest de kelder gesloten blijven en dan zou men de muggen- cadavertjes kunnen opvegen. Maar het duurde slechts een poos, toen een buurman luid kwam bellen: er was brand in den kelder en daardoor stond zijn kelder vol rook, zoo meende hij; en even later kwamen de bo venburen naar beneden stormen: wat er toch te doen was, vroegen ze, daar ze op ongewone wijze door muggen geplaagd werden. De oorzaak van dit alles was, dat de muggen door een z.g. kattegat tusschen beide kelders, waarvan men het bestaan niet wist, waren ontsnapt. Het toegepaste middel had dus slechts in zooverre geholpen, dat hg, die het toepaste, de muggen, althans voor het oogen- blik, kwijt was. Voor den last, aan de buren veroor zaakt, kon hij niet aansprakelijk gesteld wotden. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. is; en omdat Doch begrepen, dat er kracht bij te we wilden het nog eens zien. te wijken, waardoor zij dus van de verplichting om hare aankondigingen in de nieuwsbladen te doen, voor waardelijk wordt ontheven. Dit ontwerp van wet is reeds door de Kamer be handeld;' b Mededeeling van het Fransche Oonsulaat-Gene- raal te Rotterdam, dat het «Office National du Com merce Extérieur® te Pariis, gevestigd rue Feydeau no. 3, beschikt over een lijst van alle Fransche fabrikanten en uitvoerders van goederen naar het Buitenland en de koloniën. Belanghebbenden, die dergelijke adressen wensehen te hebben, kunnen zich schriftelijk wenden tot den Directeur van het bovengenoemde bureau. Koopers of vertegenwoordigers, die in Frankrijk komen, kunnen zicli op dit kantoor vervoegen en gratis alle inlichtingen bekomen. c Schrijven van de Kamer van Koophandel te So phia (Bulgarije), dat zij heeft gevestigd een «speciale dienst voor het gratis verschaffen van inlichtingen omtrent de soliditeit van Bulgaarsche handelshuizen en firma’s® Vroeger werden dikwijls verkeerde inlichtingen hier omtrent verkregen uit niet officiëele bronnen, waardoor èn de buitenlandsche handelaren èn het Bulgaarsche crediet geschaad werd. Dit bureau heeft sedert zijn oprichting reeds vele en groote diensten bewezen en daarvoor tallooze dank betuigingen ontvangen. Aanvragen om dergelijke inlichtingen moeten gericht worden tot de Kamer van Koophandel te Sophia. d Schrijven van B. en W. van Sneek, dat de .reke ning en verantwoording der Kamer, dienst 1910, door den Gemeenteraad is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. e Schrijven van het Comité te Milaan, dat aldaar zal worden gehouden een Concours Internationaal van nieuwe systeems elastieke-banden voor voertuigen met stoomkracht op gewone wegen. Idem alsvoren. f Rapport van dr. P. P. C. Hoek inzake Schelpen- dierenvisscherij en -teelt in de Noordelijke Zuiderzee, toegezonden door den H.E.G. heer Commissaris der Koningin in de provincie Friesland. Wordt besloten dit stuk bij de leden te laten circu- leeren g Afdruk van een adres aan de Tweede Kamer van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, gevestigd te Utrecht en vertegenwoor digende 10 patroonsvereenigingen met 244 aangesloten firma’s, waarin genoemde Bond de overtuiging uit spreekt, dat de aanneming van het Wetsontwerp «tabaksbelasting® een ramp zou zijn voor de sigaren industrie in Nederland. Na uitvoerige motiveering van deze meening, verzoekt het .Verbond dringend aan de Tweede Kamer, H. M. in overweging te geven, het ontwerp zoo spoedig mogelijk terug te. nemen, bij welk verzoek er op gewezen w ordt, dat zich nu reeds de nadeelige gevolgen doen gevoelen van het reeds voor eenige maanden aangekondigde debietrecht. daar fa- brikanten en winkeliers geen nieuwe merken durven invoeren en aan voorgenomen uitbreiding van zaken geen gevolg durven geven. Met het oog op de groote belangen van een belang rijken tak der Nederlandsche industrie, verzoekt het Verbond de Kamers van Koophandel dit wetsontwerp in studie te willen nemen en aan de Tweede Kamer te berichten, dat ook h. i. de voorgestelde wet bij aan name de nijverheid aanzienlijk zal schaden. Wordt besloten dit stuk ter kennismaking bij de leden rond te zenden en in de volgende vergadering te behandelen. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. in zit. oog. Het gaat met voetballen in het- groot, als met ons Friesche kaatsen in duizenden komen er naar zien. Als er kaatsen is in de echte kaatserslandouwen, in de dorpen van het Friesche noorden en noordwesten, (Er kunnen tegenwoordig meer deelen van ons Friesland genoemd worden!) dan zijn het allemaal kenners. Kom eens in de echte dorpen, waar de ouden even goed als de j on gen, weten, hoe ’t kaatsen behoort te gaan. Maar waarom heeft het kaatsen in de laatste jaren zooveel opgang genomen? Ja, het is er gelukkig mee gegaan, zult ge zeggen. In onze dagen van sport moest een spel als het kaatsen wel kans hebben op uitbreiding, kans om in grooter kringen in den smaak te vallen. Doch wat is de reden, dat het in andere plaatsen, waar de kaatssport niet geheel in- heemsch is, toch zooveel toeschouwers trekt? Mogen we het kort aanduiden, dan zullen we zeggen: Kaatsen is een spel, waar beweging in zit. Beweging, vlugheid, dat trekt ieder mensch aan. Lange jaren geleden gingen we wel eens naar Franeker, dat het centrum van ’t kaatsen we begrepen er niet al te veel van, we de regels van het spel niet kenden, we zagen de vlugge bewegingen, we pas kwam en Zoo werden we vertrouwd met het kaatsspel en begonnen het mooi te vinden. We zouden zelf geen goeden bal kunnen maken, maar we wisten toch, hoe het moest en nu zien we met belangstelling naar het oude Friesche spel. De Friezen, die in de kaatsgedeelten wonen, hebben begrepen dat ook hun oude sport, naast al die nieuwe soorten van sport, die er in de laatste jaren bijkwamen, recht van bestaan had en ook, dat van vooral van de wed en Belgen, verslag ook vrij uitvoerig verslag te geven. Zoodoende is het kaatsen van «maar een boerenspek verhoogd tot een erkend soort sport. We wenschen het Friesche kaatsspel veel succes toe, opdat het moge worden een spel, dat zich steeds meer binnen onze Friesche grenzen en ook daarbuiten een aldoor grocter wordende plaats verovere. Maar meer nog dan ’t kaatsen lokt het voetballen ook de niet-kenners aan. Dat is een en al beweging. Ja, er blijft nog steeds de toeschouwer, die het een wilde schopperij vindt of die meent, dat die jongelui toch maar dun en dwaas gekleed zijn. Maar och, die menschen raken als ouderen hoe langer hoe meer in de minderheid. Ze zullen niet te bewegen zijn, om een kaartje te nemen, als er op een afge sloten terrein gevoetbald wordt, maar als het zoo onder de wandeling, vrij te zien is, dan loopen ze er onwillekeurig of met opzei langs en ze blijven staan kijken. Neem dan verder de ouders, die er zelf geen verstand van hebben en 't voetbalspel een leelijke schop perij vinden; de jongens zeuren wel zoolang, dat ze vrij hebben voor het spel, dat ze naar een vriendschappelijken match mogen gaan kijken en meedoen. De moeders, die van al die schopperij niets geen verstand hebben en het maar een schopperij blijven vinden, voelen zich toch wel gedwongen om te zorgen, dat hun jongens behoorlijk voor den dag komen. Och, de wereld is zoo veel veranderd. De vaders en moeders fietsen zelf ook en ze zien zooveel sportbeweging, zooveel van het nieuwe, dat ze hun kinderen de jongere sport niet meer kunnen weigeren. De couranten, die met ouderen en jongeren goede vrinden moeten blijven, die vooruitstre vend moeten zijn en dus in de eerste plaats moeten denken aan de jongste uitingen van sport, vullen kolommen met enthousiastische verslagen over de sport, zoodat ook de ouderen wel moeten gelooven, dat daar wat in zit. Vooral de laatste tijden is dit druk gewor den. Inplaats van alleen maar stemmige Ne derlandsche navolgers van het internationale voetbalspel, zijn we nu internationale menschen geworden. Hadden de jongelui het eerst alleen maar over hun kleine wedstrijden of op z’n allerhoogst over hun nationale, die dan de groote heetten, thans zijn we op voetbalgebied geest driftige internationalen geworden. Onze jon gelui met hun Westelijke en Oostelijke le klasse-wedstrijden en hun tweede en derde klasse-clubs over alle provinciën verdeeld, zoe ken nu al jaren hun beste elftallen bijeen om tegen België te kampen, strijden tegen de beste Duitsche elftallen en ook tegen de En- gelschen. En tegen de Belgische en Duitsche clubs deden ze dat in de laatste jaren met succes. Onze Nederlandsche elftallen zijn te genwoordig sterker dan de Belgische en de Duitsche. Zoodat een niet allerzwaarst elftal Het is eigenlijk te gewaagd, om op mid delbaren leeftijd over sport te willen schrijven. Want de jongere lui denken toch, dat een ouder persoon toch heelemaal geen verstand van sport heeft. De jongere luiZe voetballen I Doen ook, natuurlijk, net zoo goed en nog meer dan de ouderen, aan fietsen, spelen tennis, spelen korf bal, enz. Maar bovenal, ze voetballen! De jonge wereld gaat heelemaal op in het voetballen, zoodat dit spel alleen, de andere nieuwe sport niet meegerekend, voor hen een hoofdzaak geworden is. Nu willen we dadelijk zeggen: We gaan niet mee met de oudere menschen, die het een rare, een gekke schopperij vinden. Daarvoor heeft zich dit spel een te groote plaats veroverd. Ge zult zeggen, als ge ouder zijt, dat het een wilde, gevaarlijke schopperij is, maar dan oordeelt ge al zeer eenzijdig en ook zeer dom. Er staan menschen naar dat voetballen te zien, die het dwaas vinden; die zeggen, dat die jongelui zich met hun luchtig costuum in het vroege voorjaar lichamelijk ten gronde richten; menschen, die van het heele spel niets snappen en er toch naar blijven kijken. Waarom? Hoofdzakelijk, omdat er beweging En alles, wat beweging heeft, lokt het Het kaats spel, dat gewoonte was in een klein gedeelte van onze provincie, maar dat geen naam had, kreeg nu groote beteekenis. Het zijn niet alleen meer de plaatselijke blaadjes, die ver slagen van de wedstrijden geven. Neen, ook de groote bladen rekenen zich verplicht, de hoofdwedstrijden, en strijden tusschen Friezen en VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag, 11 April 1911. Aanwezig de heeren: P. Reinouts van Haga, voor zitter, 8. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Bren- ninkmeijer, S. vd Meulen Szn. en J. Lindeman, secre taris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Na het openen der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierna geeft de secretaris lecture van de uitgegane stukken a Schrijven aan den Directeur der Posterijen en Telegrafie te ’s Hage, dat de Kamer adhaesie betuigt met het adres van de Kamer van Koophandel te Ber gen op Zoom, waarin verzocht wordt het maximum gewicht voor postpakketten te verhoogen; b Verzoek aan den Raad der gemeente Sneek de toegezonden rekening en verantwoording, dienst 1910, goed te keuren; c Aanvraag aan B. en W. van Sneek om de eerste helft der gewone jaarlijksche bijdrage in de kosten over 1911. j Vervolgens komen in behandeling de volgende in- gekomen stukken a Afschrift van een adres van de Kamer van Koop handel te Hengelo aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inhoudende twee opmerkingen betreffende het ontwerp van wet tot wijziging der Naamlooze Vennootschappen. De Kamer is tegen een uniforme regeling en geett in overweging te bepalen: lo dat de in het ontwerp voorgeschreven publici teit slechts dwingend zal gelden voor de Naamlooze Vennootschap, wier aandeelen geheel of gedeeltelijk aan toonder luiden; 2o dat het aan de Naamlooze Vennootschap, wier aandeelen allen op naam zijn gesteld, veroorloofd zal zijn, door eene bepaling in de akte van art. 45a af reeds ambitie heeft voor een tocht naar Italië en de Oostelijken het winnen, zonder hulp van de talrijker, geoefender en dus machtiger Wes telijken, van de beste spelers die Rijnland en Westfalen wisten bijeen te brengen. (Al was die overwinning ook iets geflatteerd?) Alleen voor de Britten zijn ze nog bang, omdat die het beter kunnen. Maar de jongelui doen alles om ook de Britsche hoogte te bereiken en engageeren Engelsche trainers om geheel in stijl te geraken. Als er eens op Paasch-Maandag een Neder landsche overwinning op de Britten kon be haald worden! Of maar een gelijk spel ver kregen! Wat zal er een gejuich opgaan door geheel Jong-Nederland. En dan zal ’t ook zoo ver zijn, dat de ouderen, die van die nieuwe sport niets moeten hebben, omdat ze er niets van afweten, doch die door de jongeren wel gedwongen waren zich, zij het ook alleen fi- nanciëel, voor deze sport te interesseeren, die hooren gewagen van de overwinningen, door de jongelui onderling behaald, van de interna tionale wedstrijden, tegen Belgen en Duit- schers gewonnen, dat die ouderen zullen juichen over een nationaal succes. We roerden in ons artikel, behalve het k-aatsen en het fietsen, bijna alleen het voet balspel aan. Doch het is ook buitengewoon, zooals dit spel zich in de laatste jaren in ons land ontwikkeld heeft. Zelfs zoo ingeburgerd is het spel, dat iedere losse steen, of welk los voorwerp dan ook, door de schoppende jeugd tot voetbal gepromoveerd wordt, zoodat er gemeenten zijn, die zoo’n schopperij op den publieken weg verboden hebben. Doch genoeg, we '.’...d—- gezonde beweging C - J o gaan. Juist onder de studeerende jeugd, die lichaamsbeweging wel noodig heeft, is de jonge sport het sterkst ontwikkeld. Laten we hopen, dat de studie er niet onder lij de. Het spreekwoord, dat gewag maakt van een gezonde ziel alleen in een gezond lichaam, we juichen het toe, maar laten de studeerende jongelui niet vergeten, dat ze ook en in de eerste plaats moeten studeer en. OURANT. NEE j' I'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1