VOOR EN WTfflES. MEI WX- ES AIIVERTEÏTIEBL1D I Woensdag 26 April 1811. 66e Jaargang. No. 33. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Amsterdamsche Brieven. zooveel weken Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 21 April 1 911,’s namiddags 7l/s uur. L Tegenwoordig zijn eerst 10, later 11 leden; afwezig j do heeren Visser, Gorter en Bakker; éen vacature wegens het overlijden van den heer Jobs. H. Schijfsma. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Lezing van Notulen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de notulen der drie voorafgaande vergaderingen, die allen ter visie hebben gelegen, onveranderd vast te stellen. 2 Mededeeling van ingekomen stukken enz. Door den Secretaris wordt mededeeling gedaan van: a en b Besluiten van Oed. Staten, houdende goed keuring van het 3e suppletoir kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1910, en van het primitief kohier van hondenbelasting, dienst 1911; c Een idem, houdende beslissing tot verdaging van het raadsbesluit dd. 9 Februari 11., no. 15, strek kende tot vaststelling eener verordening, houdende verbod tot bouwen of herbouwen op grond, welke in de naaste toekomst is bestemd voor den aanleg van straten, kade en pleinen; d Het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 12 April jl.; e Een schrijven van Burg, en Weth., geleidende het verslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1910; f Een rapport van den heer L. Dokkum, deskun dige voor het onderzoek van het water der gemeentel, waterleiding; g Een schrijven van Z. E. den Minister van Bin- nenl. Zaken, berichtende dat de benoeming van den heer P. Sipma tot leeraar in Nederl. Taal aan het Gymnasium alhier, wordt goedgekeurd; h Een idem van den heer P. Sipma te Warffum, dat hij zijne benoeming tot leeraar in Nederl. Taal en Letterkunde aan het Gymnasium en de H. B, School alhier, onder dankbetuiging aanneemt; i Een idem van Mej. I. Tigler Wijbrandi te Assen, waarbij zij hare benoeming tot tijdelijk leerares in de Fransche Taal aan de H. B. School alhier, aanneemt; j Een idem van den heer T. Hoekstra te Noord- wijk (Gr.), dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aan school no. 3 aanneemt; k Een idem van Mej. G. van der Sluis te üreterp, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school no. 1 onder dankbetuiging aanneemt; l Het verslag van de Commissie van bijstand voor het beheerder gemeentelijke wandelplaatsen en plant soenen over 1910; m Een schrijven van het Bestuur der Ver. Sneeker Ambachtsschool, geleidende het verslag en de rekening en verantwoording dier school over 1910; n Een adres van Mr. E. P. van Lanschot, burge meester van Breda, en mede-onderteekenaren, inzake oprichting eener Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten; o Een idem van Jac. Kingma e.a., allen huurders van woningen aan den Leeuwarder straatweg, verzoe kende om' aanleg van gas- en waterleiding naar die perceelen; p Een idem met bijlage van de heeren P. Abbinga en R. Gorter, resp. voorzitter en secretaris der yeree- niging .Middenstand» alhier, verzoekende den prijs van het gas vast te stellen in overeenstemming met andere steden; q Een idem van W. J. van der Held te Rotterdam en H. W. Versteenen te Schoonhoven, resp. voorzitter en secretaris van het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Loodwitfabrikanten te Rotterdam, onder overlegging van een brochure inzake het loodwitvraag- stuk verzoekende, bij eventueele aanbestedingen van verfwerk met de in de bijgaande stukken uitgedrukte meeningen rekening te willen houden; r Een rapport van de Commissie voor Openbare Werken, met teekeningen, inzake stratenplan aan de Stationsstraat; s Een schrijven van den heer A. Bakker alhier, dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van den Raad; t Een adres van de firma Borneman, verzoekende om gebruik van meerder terrein op de Aschbelt. De Voorzitter stelt voor de stukken, genoemd onder a tot en met d, tot en met k, m en q, voor kennis geving aan te nemen; van sub e aan de leden ieder een exemplaar van bedoeld verslag in druk te ver strekken; het verslag sub l in het te drukken officieel verslag op te nemen; sub n te stellen in handen van Burg, en Weth. ter voorbereiding; sub o te behandelen bij punt 14 der agenda; sub p te stellen in handen der gascommissie om prae-advies; sub r nader aan de orde te stellen; sub s voor kennisgeving aan te nemen de allereerste specialiteiten. Onze specialiteiten directies doen echter hun uiterste best en, roeiende met de riemen, die zij ter beschikking hebben, zorgen zij, dat in ons land het best- mogelijke komt. Gelukkig is elke variété- onderneming geen zaak op zich zelf; Flora is niet enkel in A’dam, in Den Haag heb je geregelde concurrentie tusschen Flora en Scala; Rotterdam doet ook mee, en verder Utrecht, Arnhem. Gewoonlijk worden pakkende en natuurlijk zeer kostbare revues op meer dan eene plaats gespeeld). Henri ter Hall, die in Rotterdam minstens even inheemsch is als in A’dam, die verder de tusschenruimten aanvult met het bezoeken van de provincie, onze Henri ter Hall had weer voor de revue gezorgd. Verg nu niet van mij, dat ik deze revue ontleden zal; dat is werk voor degenen, die gezamenlijk zoo iets in elkaar brengen. Een revue moet men als toeschouwer in haar geheel nemen en dan zeggen: De algemeene indruk is zóo of zóo. Aan jeugdiger broekjes laten en sub t ter nadere voorbereiding te stellen in handen van het Dagel. Bestuur. Naar aanleiding van het adres sub p merkt de heer Blok op, dat het door hem in de vorige vergadering gesprokene gebleken is onjuist te zijn. De eerste onderteekenaars van een vorig verzoek om verlaging van gasprijs, waarvan in de vergadering van Midden stand werd gezegd, dat zij geen antwoord hadden be komen, hebben wel bericht ontvangen; de afwijzende beschikking is nl. ontvangen door de firma Tonnema. Door den Secretaris is hem een en ander opgehelderd. De Voorzitter dankt den heer Blok voor zijne me dedeeling en geeft in overweging, als er weer klachten van dien aard mochten zijn, deze hier ter tafel te brengen. 3 Benoeming van een Onderwijzeres in de nuttige hand werken aan School no. 2. Daar het advies van den arrond.-schoolopziener nog niet is ingekomen, wordt op voorstel van den Voor zitter besloten, dit punt van de agenda af te voeren. 4 Benoeming van een vader en moeder in het Old Bur ger Weeshuis. Door heeren Regenten is het volgend tweetal ter benoeming opgemaakt, onder opmerking dat de aanbe veling niet alphabetisch is: 1 J. A. K. Jouvenar en zijne echtgenoote Mina Petronella van Kleef, te Winterswijk; 2 A. Th. van Raukema en zijne echtgenoote Antje Doorenbos, te Amsterdam. De uitslag der gehouden stemming is dat eerstge noemd echtpaar is benoemd met 9 stemmen, terwijl 1 stem op het andere was uitgebracht. 5 Rekening van het Old Burger Weeshuis, dienst 1910.' De commissie voor het nazien van begroetingen en rekeningen brengt bij monde van den heer Zelvelder rapport uit en stelt voor ovengenoemde rekening, be dragende in ontvang en uitgaat f 161.543 716 en met een I batig saldo van 19956.29, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form de conclusie der commissie besloten. 6 Rekening der Gezondheidscommissie, dienst 1910. Dezelfde commissie stelt voor ook deze rekening, groot in ontvang en uitgaaf f 816.59, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7 Adres van Joh. Faber, om vermindering van school geld H. B. School. Met het oog op de desbetreffende verordening, die voorschrijft dat voor vakonderwijs ten volle in eens betaald moet worden, en er alzoo geen termen aanwezig I zijn om het verzoek in te willigen, stellen Burg, en Weth. voor, afwijzend op het adres te beschikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. 8 Adres van het bestuur van den Bond van Af cl. der Geref. Vereeniging van Drankbestrijding in Friesland, in zake instellen eener Commissie als bedoeld bij art. 49 der Drankwet. Burg, en Weth. stellen voor, daar bedoelde commis sie h.i. voor deze gemeente niet noodig wordt geacht, afwijzend op het verzoek te beschikken. De Voorzitter zegt dat dit verzoek in de vorige verga dering werd aangehouden en thans weer ter visie is gelegd met de Drankwet er bij. Bedoelde commissie kan misschien nuttig zijn voor groote plaatsen, voor een betrekkelijk kleine plaats als hier wordt het nut er niet van ingezien door het Dagel. Bestuur. De heer Blok kan zich met het prae-advies van het Dagel. Bestuur niet vereenigen en betoogt dat die com missie eerst werkzaam moet zijn om te zien of ze nuttig werkt. Alle richtingen alhier zijn werkzaam om de verkeerdheden van drankgebruik en -misbruik tegen te gaan en bestrijden met succes de ellende, die er uit gebruik en misbruik van drank voortvloeit. Veel is op dat gebied gedaan maar er kan nog meer ge beuren. Hier zou een commissie, waarin alle richtingen zijn vertegenwoordigd, z.i. nuttig werkzaam kunnen zijn en den Raad kunnen dienen van advies inzake te nemen maatregelen ter bestrijding der drankellende. Spr. is er voor een verzoek te dezer zake te richten tot H. M. de Koningin; mocht er op worden ingegaan dan zal een instructie voor de commissie noodig zijn; de kosten zijn z.i. niet onoverkomelijk en als vergader plaats zou wel een lokaal in het gemeentehuis kunnen worden aangewezen. De heer Zelvelder is in ’t algemeen niet voor com- missieën; de heer Blok heeft gezegd dat hij voor be doelde commissie is in de hoop dat deze goed zal werken; ’t wil spr. voorkomen dat men overtuigd moet zijn dat een dergelijke commissie hier noodig is; ’t noodzakelijke er van is door den vorigen spreker 1 niet aangetoond. De commissie zal werkzaam zijn om ge- en misbruik van drank tegen te gaan, is er gezegd; ’t wil spr. voorkomen dat bestrijding van drankgebruik I niet is het standpunt der wet, wel om het misbruik tegen te gaan. Door een commissie uit verschillende richtingen samen te stellen, zullen, naar spr.’s meening, de zaken langer loopen, waarom hij in dezen huiverig van een commissie is. De heer Blok vindt dat hetgeen hij heeft beweerd, allerminst door den heer Zelvelder is bestreden; spr. heeft er op gewezen dat de verkeerdheden van drank gebruik en -misbruik door verschillende richtingen Men kan niet zeggen, dat A’dam reeds in den komkommertijd leeft. Wel is de winter voorbij, zult ge zeggen. Al denkt ge daarbij ook: Mag ik dit zoo wel zeggen, zonder geat taqueerd te worden? Want winter hebben we dezen winter niet gehad en juist in de laatste tijden, na den officiëelen winter, is het daaren tegen behoorlijk koud geweest. Onze kunst ijsbanen hebben niet veel beweging gezien en als ’t zoo doorgaat, nog een paar winters, zul len er heel wat leden een bedankje inzenden. Gebeurt ’t in kleine plaatsen nog, dat de ijs- vereenigingen op andere wijze trachten de leden aan zich gebonden te houden, hier be merkt men daar niet veel van. Als er winter is, kost het vooral aan ijsclubs als die op het Museumterrein, veel geld; maar er wordt ook geld ingebeurd en er komen veel nieuwe leden bij; het blijft een behoefte, lid van de ijsclub te zijn, al kost het nog al hooge con tributie; want buiten de ijsclubs valt er in de stad niet veel te rijden; de vijvers van het Vondelpark zijn voor de groote behoefte te klein en buitenaf is er zoo weinig gelegenheid en daar is de Amsterdammer ook niet thuis. Als er echter jaren achtereen geen winter is, bedanken er te veel leden en dan komt er zelfs geen geld genoeg in kas om de steeds doorgaande uitgaven te bestrijden. Als ’t dus nog eenige jaren zoo doorgaat, hindert het niet meer, dat de ruimte achter het Rijks- museum voor bouwterrein, bijv, paleisbouw, bestemd wordt. Eens moet dat toch gebeuren; want als het Zuider-uitbreidingsplan-Berlage doorgaat, dan komt er veel Zuidelijker toch weer een groot sportterrein. Doch op deze wijze blijven we door keuvelen over een win ter, die al voorbij is en er eigenlijk niet eens geweest is, dus vergeten heeft, voorbij te kunnen gaan. Maar we zijn nog volstrekt niet in den komkommertijd. Er is nog volop van alles te doen geweest in den laatsten tijd. Zelfs Eduard Verkade, die in de provincie »laatste« voorstellingen gaf, speelde hier nog, al is zijn gezelschap ook ten doode opgeschreven. Maar Carré is weg, zult ge zeggen. Ge hebt gelijk. De eigenlijke Carré, die ons dezen winter lan gen tijd vermaakt heeft met zijn dressuur van paarden en vooral met zijn reusachtige ballet ten, hij is vertrokken. Maar de groote massa gaat nu naar Frits van Haarlem en noemt dat even goed: Naar Carré gaan. Het was er dadelijk reeds een volle zaal; en dan komt het op geen honderd menschen aan. Natuurlijk was er van alles het beste, wat er hier in Holland te krijgen is. (We zeggen dit met opzet zoo; want we hebben hier nog geen kans op we over, elke mop, elk complet meer of minder jouissant te vinden. Voor de heeren vaklui, als daar zijn dichters, musici, costumiers, acro baten, enz. en dan in de eerste plaats de man nen der regie, om ’t zoo maar kortweg uit te drukken (regie, aankleeding, ensceneering) komt elk onderdeeltje er op aan; zij moeten zorgen, dat het geheel pakt, dus ensemble-succes, maar ook, dat er voor elk wat wils is; en er zijn onder de toehoorders zooveel genres; de vraag is dan, hoever men gaan moet in de richting der gewaagde moppen; daarbij weet men, dat de groote massa ze, zij ’t ook als verboden vrucht, gaarne wil zien. En dan moet er liefst éen stukje zoodanig inslaan, dat ’t van ’t tooneel naar ’t draaiorgel, naar den volkszanger in de Jordaan en verder per draai orgel het heele land in gaat. Zie je, het volk moet die mop zingen als een zooveel weken durend modewijsje. Ge begrijpt, voor de mannen, die zoo’n revue in elkaar zetten, is noodig: routine, be kendheid met het volk, bekendheid met de politiek van den dag, enz. Isalberti! Ook hij, de voor ons zoo bekende Italiaansche zanger, is weer hier geweest om van tout-Amsterdam z’n triomfen te genieten, alvorens dezen zomer naar de groote mode- badplaats Ostende te gaan. Isalberti is hier ingeburgerd, kwam hier ’t eerst, voor enkele jaren, onder leiding van impressario De Hondt. De Italiaansche opera speelde, ik meen vier jaren geleden, voor de laatste maal; naast Isalberti had De Hondt ook een zangeres als ster weten te engageeren, maar de Ital. opera was ten doode gedoemd. Alleen Isal berti kon men niet vergeten. En. zoo trad hij ook dezer dagen weer in een zijner groote creaties op den voorgrond. De lezer zal misschien opmerken, dat ik nooit veel détails geef over voorstellingen. Laat ik daarop antwoorden: Vooreerst is éen brief per week daartoe onvoldoende; 2o. niet alles kan men voor alle ooren zeggen; 3o. de smaken der lezers zijn zoo verschillend; 4o. enzoovoort. Ieder, ook bijna ieder uit de provincie, weet bijv, dat je bij Carré en Flora moet zijn om verscheidenheid; dat Prot steeds piquante attracties geeft voor zeer velen; dat de Nederl. Tooneelvereeniging steeds uitstekend werk geeft in den Holl. Schouwburg; dat Stoel en Spree steevast hun publiek trekken met hoofd zakelijk volksstukken, dat Royaards up to date is en, naast vertaalde (veel Engelsche) stukken, ook het oud-Nederlandsch aandurft, terwijl juist door dit laatste een eigenaardig deel van zijn succes en ook van den financiëelen steun begonnen is; dat Van Lier geen gezelschap meer heeft en de laatste winters met Hans Edmund’s Duitsch operette-gezelschap werkt; dat het Rembrandt-theater is en blijft de attractie voor allen, die van vlugge, losse, en toch goede operette-kost houden, dat dit too neel zoo spoedig mogelijk in ’t Hollandsch dezelfde stukken geeft, die Hans Edmund in het origineele Duitsch geeft. Doch genoeg hierover; ik ben geen dage- lijksch recenseur van alles wat hier op de planken gebeurt en ’t spijt me, dat ik nu geen ruimte overhoud om te schrijven over de ge beurtenis van de laatste tijden, over de eervolle nederlaag der Hollanders tegen ’t beste elftal, dat de Engelschen konden samenstellen. Een nederlaag 01. We gelooven niet, dat een beteekenend deel der Nederlandsche voetbal wereld aan een Nederl. overwinning geloofde, maar toch -- men hoopte. En men hoopte met reden. De Duitschers werden de beide laatste malen door ons verslagen, de Belgen zijn reeds zoo geslagen, dat zij zich eigenlijk wel de minderen van de Hollanders mogen rekenen, Enfin: 01. Niet met schande ver loren en een reuzendagl NEEKER COURANT. Li I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1