f) ÏWR SHREK EJ OMSTREKEN. NIEUWS- EN AIHERTENT1EBLA9 66e Jaargang. Zaterdag 29 April 1911. No. 34. Uit de Raadszaal. Van den Hak op den Tak. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. gunning. Van finantieel en waterleiding naar prospecti verspreid, pes, postzegels ei Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek i 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Raadsel: Voeg zoet en zout te zaam, wat krijgt ge dan? Antwoord: het zuur. Gelooft ge het niet? Zie hier een praktisch voorbeeld tot bewijs: Uit Rotterdam werd een wagonlading haring verzonden aan het adres van een groothandelaar te Bodenbach, in Bohemen, de firma H. 0. Wünsch. Bij de grens bleek de wagon niet allesn haring, maar ook nog 800 kilo saccharine te bevatten, en werd door de douane in beslag genomen. De firma wist van de saccharine niets af, zei ze, maar werd niettemin veroordeeld tot een boete van ver over de honderdduizend kronen, zijnde f 50.000. Lang niet mis! Dat die firma nu van dat zoet en zout het zuur heeft gekregen, zult ge wel willen gelooyen. Een zeker heer Cummings te Tacoma in de Veree- nigde Staten heeft een niet minder onaangename er varing opgedaan. Hij had zich eenigen tijd geleden daar gevestigd, leek een vriendelijke, brave man, die gaarne voor zijn medemenschen wat over had, en was in de plaats zijner inwoning dan ook zeer gezien ja zelfs bemind geworden. Geen wonder, dat men zich nu ongerust maakte, toen de vriéndelijke brave, die meermalen op reis ging, langer dan gewoonlijk uit bleef men vreesde, dat hem een ongeluk was over komen. ’t Kwam echter heel anders uit. Ja, een on geluk was hem wel overkomen, maar een van een bijzonder soort: men had hem n.l. bij een inbraak betrapt! En nu kwam uit, dat de zoo geziene en beminde man een zeer gevaarlijke bandiet was, die herhaaldelijk in de Unie strooptochten ondernam en dan met zijn buit naar Tacoma weerkeerde om daar uit te rusten en er wèl te doen. De justitie heeft den weldoener tot 10 jaren gevangenisstraf veroor deeld. Zoo ondervindt ook Cummings, dat ondank des werelds loon is. Een weldoener van een betere soort is Dr. Daniël Pearsons, de Amerikaansohe millionnair. In de laatste kwart-eeuw heeft hij de millioenen, in vroegere jaren bijeen gebracht, voor allerlei philantropische doeleinden weggegeven. Cr -j -on jaar is geworden, heeft hij zijn laatste cheque gift geteekend: instellingen. Hr hij zijn laatste -o- het geheel heeft hij in al die jaren weggeschonken 7 millioen dollars. Hoe hij aan die schatten was geko men, weet ik niet. Stellig ook, door het adverteeren te baat te nemen, zou een Londensch blad zeggen, dat aan de hand van een ernstig onderzoek het volgende weet mee te deelen: Een Parijsch juwelier had 20.000 prospecti verspreid, wat hem aan drukloon, envelop es, postzegels en adresseeren f 1500 kostte. Het resultaat hiervan was: 30 antwoorden en een totale ADVERTENTIëN 4 oent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. oent Groote letters naar plaatsruimte. De heer Fennema zegt dat ieder raadslid verplicht is het gemeentebelang te dienen; meer wil spr. er niet van zeggen. De heer Zelvelder vindt dat het niet gewenscht is alle uitwonenden van gas en water te voorzien; ieder geval moet op zichzelf worden beschouwd. De nieuwe buurt kan zich ontpoppen als een gedeelte Sneek en het komt hem rationeel voor dat de gemeente de bui zen aanlegt. De heer dr. Bouma vraagt of er ook overleg gepleegd is met de Brandmeesters en den Directeur der water leiding over de wijdte der buizen, met het oog op den brand der fabriek van de firma Bervoets. Spr. heeft er destijds de aandacht op gevestigd, wat toen ver keerd is opgevat; maar meent toch gelijk te hebben, dat deskundigen óverleg moeten plegen. De Voorzitter antwoordt dat de toestand bij den brand der firma Bervoets niet lag aan te nauwe bui zen, maar volgens den Directeur moet de oorzaak in een verstopping gezocht worden. De heer D warshuis vraagt of er voor de waterleiding naar de fabriek van den heer Van Hoorn ook is be taald. De Voorzitter antwoordt dat de fabriek f 1400 heeft betaald voor den aanleg in de gemeente Wymbritse- radeel, terwijl de gemeente Sneek er f 400 toe heeft bijgedragen. Het voorstel-Westra, gesteund door den heer Blok, in stemming gebracht, wordt met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Fennema en Pijttersen, aangenomen. De heer De Wolf nam aan deze stemming geen deel. 15 Wijziging gemeentebegroting, dienst 1910. Dit betreft kosten van de gehouden volkstelling ad f 41.67. Het desbetreffend voorstel van het Dagel. Bestuur wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goed gekeurd. 16 Wijziging gemeentebegroting, dienst 1911. Ook dit voorstel van Burg, en Weth., dat een maat regel van orde betreft, wordt zonder discussie en hoofilelijke stemming goedgekeurd. 17 Reclames Hoofdelijken Omslag, dienst 1910. Ter behandeling van dit laatste punt der agenda, gaat de vergadering in besloten zitting over. meer bouwterrein worden vrijgemaakt. Door den aanleg is de gemeente in die richting ook verantwoord, i Bovendien zijn de exploitanten van het bouwterrein gedwongen hun terrein vol te bouwen. Zij halen de aarde uit de jachthaven op hun terrein. Voor weiland i is dat dus waardeloos. In hun eigen belang is ’t i het terrein zoo spoedig mogelijk vol te bouwen. Volgens teekening, die hier is goedgekeurd, komen aan weerszijden van het terrein 27 woningen; naast de kazerne 7 en is het doel aan den weg 8 woningen te bouwen. In het geheel zullen daar dus 69 wonin gen verrijzen. Wanneer men op dien basis een ren- dementsberekening mag maken dan komt men tot een jaarlijksche opbrengst indien het geheele terrein is volgebouwd en alles wordt aangesloten van gasge- bruik plm. f 1400 en aan waterverbruik f 700, geheel andere cijfers en waardoor dus de gemeente zich de aanlegkosten wel mag getroosten. Bovendien vergete men niet dat exploitanten den aanleg van alle leidin gen op het terrein zullen moeten dragen, wat bij een geheel volgebouwd terrein een uitgaaf zou vorderen van 460 meter leiding 4 gulden pl.m. f 2000, behalve aanleg in de woningen natuurlijk. Waar men hier twee arbeidzame en actieve onder nemers voor heeft, die trachten in de lang bestaande woningnood mede te voorzien, daar had spr. van het Dag. Bestuur inderdaad een meer conciliante houding verwacht en vindt spr. vrijmoedigheid een voorstel te doen om door de gemeente voor eigen rekening de lei dingen tot het terrein te brengen. De heer Blok kan zich geheel aansluiten bij het betoog van den heer Westra en wenscht op een enkel punt te wijzen. Waar de gemeente door het bouwen van 46 woningen een kolossale concurrent zal worden van andere bouwers, gaat het z.i. niet aan 40 pCt. yan adr. te vorderen in de kosten van aanleg der leiding naar hun bouwterrein en gelooft dat het ’t beste is dat de gemeente de kosten van de leiding geheel voor haar rekening neemt. De heer dr. Bouma vraagt of aan de bouwers ook de verplichting kan worden opgelegd van de wijdte der buizen. Spr. vraagt dit naar aanleiding van de brand der fabriek van de firma Gebr. Bervoets, waar de buizen te nauw waren. De Voorzitter zegt dat den Directeur der Waterlei ding hierop gewezen is en naar aanleiding daarvan naar de fabriek van de firma Halbertsma de 3-duims pijpen vervangen moeten worden door 4 duims. De heer dr. Bouma vraagt of er ook 4-duims leidin gen op het terrein van adr. komen. Spr. gevoelt veel voor het voorstel Westra, doch wenscht te weten, hoe de wijdte der buizen op het terrein wordt. De Voorzitter antwoordt dat hierop door den Direc teur zal gelet worden en de aan te sluiten buizen ook 4-duims worden. De heer Huges vraagt of de verordening ook iets voorschrijft over aanleg buiten Sneek. De Voorzitter antwoordt dat alleen 6 meter uit de huizen gratis is; buiten Sneek wordt hieromtrent niets bepaald De heer Huges vraagt of de firma Halbertsma oök voor de leiding heeft bijgedragen, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heer Brouwer vindt dat, waar door de firma Halbertsma niets voor den aanleg is betaald, het niet aangaat latere bouwers te laten profiteeren van de 40 pCt. vergoeding van adressanten. Spr, is van mee- ning dat de aanleg later voor de gemeente wel rendabel zal zijn, wat door den heer Westra wordt herhaald. De heer Huges vindt het een koopmanszaak en acht het noodig in dezen goed uit de oogen te kijken. De heer Elzer is van meening, dat de begrooting wel wat is opgeschroefd, waar dadelijk al f 250 kan worden afgetrokken voor buizen naar de fabriek yan de firma Halbertsma. Z.i. had men vroeger de leiding wel zwaarder kunnen maken, omdat men toen al van bouwen sprak. Spr. vindt het vreemd dat de bouwers eigen straat verlichting moeten betalen, waar de leiding in 20 jaren is afgelost. De Voorzitter antwoordt den heer Elzer, dat het onjuist is, dat de begrooting is opgeschroefd, daar het Dagel. Bestuur om de begrooting heeft gevraagd. Ver der kan men niet vooruit zeggen, wat komen zal, later zal blijken of 4-duims pijpen daar voldoende zijn. Neemt het bouwen daar toe dan zal de aanleg wel uit kunnen, maar ook dit moet afgewacht worden. De heer Fennema wenscht zich geen partij te stellen en antwoordt den heer Elzer, dat men niet behoeft te zeggen dat men hier voor het algemeen belang zit; spr. wenscht consequent te blijven. Sneek heeft grond gebied en het gaat niet aan om iedere woning, die zulks aanvraagt, maar van gas en water te voorzien. De voordeelen door den heer Westra genoemd, zijn geen zuivere winst. De bewoners hebben belang bij gas en water doch dit is ook een belang van de bouwers. De heer Elzer moet ten sterkste protesteeren tegen de schampere uitdrukking van den heer Fennema en laat die geheel voor rekening van den spreker. Spr. 1 heeft geen aandeelen in de zaak. er gezegd dat er een belangrijk bedrag als pot op het i werk stond, doch spr. heeft het stuk gezien en kan t mededeelen dat er f 70 is berekend om de onkosten der aannemers te dekken wat z.i. een billijk iets is. Spr. wil voorstellen om het werk te gunnen. De heer Elzer kan niet met den heer De Wolf mee- i gaan en meent dat bij herbesteding een stuk lager ingeschreven zal worden. De heer Blok vraagt of er nog niet een andere weg i is in te slaan, nl. om dit jaar het werk niet uit te 1 voeren, nu de ingeschreven som de begrooting zooveel overschrijdt; de wal zal het wel houden tot het volgend jaar. Het geld kan dan voor iets nood- zakelijkers worden besteed. De Voorzitter zegt dat er nu 3 voorstellen zijn,.nl. verdagen, herbesteding en gunning. Van finantieel standpunt beschouwd, is het voorstel van den heer Blok van de verste strekking. Den heer Zelvelder komt ’t voor, waar Burg, en Weth. voor een dergelijk werk geld op de begrooting hebben uitgetrokken, de Raad moet weten of het Dagel. Bestuur geen bezwaar tegen verdaging heeft. De heer Fennema zegt, dat het uitgetrokken bedrag niet toereikend is en weet niet of de commissie voor stra ten en wallen oordeelt of de wal nog 1 of 2 jaar kan blijven zitten. De heer dr. Bouma wenscht aan het voorstel-Blok toe te voegen om de f 5790, uitgetrokken voor den wal aan de Looxmagracht, te bestemmen voor rioleering van den Oppenhuizerweg, wat z.i. zeer urgent is. De heer Fennema wenscht niet dit verband, aan het voorstel-Blok te verbinden; z.i. moet de Raad in dezen vrij blijven, omdat er anders nog veel is te doen. De heer Elzer meent, uit een oogpunt van veiligheid, het voorstel-Blok te moeten ontraden; het onderhoud van den wal zal er dan blijven en dit eischt spoed. Het voorstel van den heer Blok, om dit jaar de wal- beschoeiïng aan de Looxmagracht niet uit te voeren, hierna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Wolf, Elzer en Pijttersen. 14 Voorstel inzake aanleg gas- en waterleiding naar bouwterrein van A. J. de Graaf en F. de Wolf aan denLeeu- w ar der Straatweg. Burg, en Weth. stellen voor, om adressanten in de kosten, geraamd op f 2190, 40 pCt. of f 876 te laten bijdragen, zoodat f 1314 in de kosten door de gemeente wordt bijgedragen. De heer Westra is van meening, dat de cijfers, ge noemd in de berekening bij het prae-advies van het Dagel. Bestuur, den indruk bij het publiek zullen ves tigen, dat, indien de gemeente overging tot het leggen van de leidingen, zij te veel zou werken in het parti culier belang. Spr. wil echter trachten een andere beschouwing aan de zaak te geven en dan wil hij allereerst het particulier belang uitschakelen. Hier blijft dan tweeërlei belang over, nl. dat der Gemeente en dat der bewoners van de huizen. Spr. wenscht zich in dezen op een breed standpunt te stellen en weet niet of het gewoonte is belasting betalende burgers tot de verlichting te doen bijdragen, maar hij betwijfelt of dit nog ooit is gebeurd. Boven dien hebben wij daar de marechausseekazerne en naar spreker’s meening zou de gemeente zeer wel mogen zorgen voor een betere regeling van den toestand daar, wat de verlichting aangaat. Spr. vindt daarom vrijheid om het gas uit te schakelen, dan wordt het kosten- bedrag alleen voor waterleiding teruggebracht tot f 1070. Verder is aan spr. medegedeeld dat de opmetingen niet juist zijn en de lengte van de Oosterpoortsbrug tot de Marechausseekazerne niet 420 maar 382 meter bedraagt, dus 38 meter te veel is berekend, waardoor men een f 140 lagere begrooting krijgt. Hermeting zou in dezen in elk geval gewenscht zijn. Rekent men dus de gasleiding niet en rekent men ook de 100 meter tusschen brug en fabriek Halbertsma niet, dan komt men tot een bedrag van f 800 voor extra kosten voor de gemeente, alleen voor de waterleiding. Nu staat bij de verdere beschouwing éen punt bij spr. duidelijk op den voorgrond, waar hij een groote beteekenis aan wil hechten, nl. dat waar de gemeente de monopolie-bedrjjven van gas en water eenmaal exploiteert, de Raad moet voorkomen dat er nog ge bruik moet worden gemaakt van regenbakken en pe troleumlampen. Om ten slotte gemakkelijk over het kostenbezwaar te kunnen komen,wenschtspr.eenrendementsberekening er aan vast te knoopen. Voor de 15 woningen, dje thans in aanbouw zijn, wordt de opbrengt voor gebruik van water geschat op f 120, voor de 3 woningen der kazerne op f 45, wat samen plm. f 170 maakt. Rekent men hierbij nog het gas voor de 18 wonin gen ad f 25 per woning, dan bedraagt dit f 450. Gas en water samen dus f 620 opbrengst voor de gemeente. Spreker acht, dat door deze opbrengst de uitgaven der gemeente voldoende zijn gedekt en vindt het niet verantwoordelijk particulieren in de aanlegkosten tot aan het terrein te doen bijdragen. Verder moet rekening worden gehouden hoe de toe stand daar later zal worden. De kazerne staat nu steeds in donker, dan wordt zulks beter en ook zal VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 21 April 1911,’s namiddags 7 7, uur. (Slot). 12 Voorstel tot het toestaan van een crediet voor het maken van een uitbreidingsplan der gemeente. Burg, en Weth. stellen voor een crediet van f 300 toe te staan aan de raadscommissie, belast met het maken van een uitbreidingsplan der gemeente, en dit bedrag te vinden uit den post voor onvoorziene uit gaven, dienst 1911. De Voorzitter licht toe, dat de commissie al heeft vergaderd en verschillende plannen besproken; nu er teekeningen gemaakt moeten worden, wordt voor de werkzaamheden, daaraan verbonden, een crediet aan gevraagd. Op een vraag van den heer Huges, wie de opne mingen en teekeningen moet uitvoeren, antwoordt de Voorzitter dat men, om de plannen op papier uit te werken, een teekenaar noodig heeft en daarvoor moet de som dienen. De heer Blok is er voor, dat er met ’t oog op even- tueele aanvragen om bouwterrein, eenige spoed met het plan wordt gemaakt. De heer Huges vraagt of het plan een deel van Sneek of ’t geheel omvat, waarop de Voorzitter ant woordt, dat er geleidelijk wordt doorgegaan, het eerst daar, waar het meest trek voor bouwen bestaat. De heer Elzer heeft zooeven van den Voorzitter gehoord, dat de f300 voor een extra teekenaar is; ’t wil spr. voorkomen dat het aardiger was, dat het uitging van den gemeente-architect; of wordt deze niet bekwaam genoeg geacht deze werken uit te voeren? De heer De Wolf licht toe, dat de som besteed zal worden voor opname van terrein door een landmeter en om den teekenaar van den gemeente-architect in de overuren schetsteekeningen te laten maken; de ge meente-architect heeft geen tijd over. De heer Elzer vindt ’t voor den gemeente-architect niet aangenaam dat het buiten dezen omgaat; wanneer een landmeter gebruikt moet worden, vindt hij de som niet erg hoog. De heer dr. Bouma veronderstelt dat het in dezen zal gaan als met de commissie voor de waterleiding, aan wie eerst een crediet van f 250 werd toegestaan; is bedoelde commissie meer noodig dan zal zij zich wel weer tot den raad wenden. De Voorzitter vindt, dat door den heer De Wolf duidelijk is gezegd waarvoor de gevraagde som moet dienen. Hierop wordt zonder hoofdelijke stemming het ge vraagde crediet toegestaan. IS Schrijven van Burgemeester en Wethouders inzake aanbesteding walbesehoeiing Looxmagracht. In dit schrijven wordt er aan herinnerd dat er voor het opruimen der houten walbeschoeiïng en het maken van een nieuwe steenen walmuur met ijzeren palen en dito deksloof, langs de Looxmagracht, ter lengte van circa 200 meter, is uitgetrokken de som vanf 5790. Dat bij latere berekening de architect met een begroo ting kwam van f 6500 en nu bij de aanbesteding is het laagst ingeschreven door J. Schrale te Warns en D. van Meekeren te Hindeloopen voor f 7087. Hiervan is de gunning door het Dagel. Bestuur aan gehouden. Daar deze som ongeveer f 1300 boven het uitgetrok ken bedrag en f 500 boven de begrooting is. wenschen B. en W. de beslissing aan deze vergadering over te laten De heer Elzer heeft het werk uitgerekend en komt dan tot de conclusie dat de laagste inschrijvers goed hebben ingeschreven; z.i. zijn de begroetingen tegenwoordig ontzettend laag en steeds de inschrijving hoven de raming. Volgens spr.’s berekening zullen de laagste inschrijvers 10 procent aan het werk ver dienen, wat onder vakgenooten een best putje genoemd wordt. Spr. verwacht in dezen van herbesteding de gewilde en gewenschte oplossing. De teer Fennema herinnert dat het vorig jaar f 5790 is uitgetrokken voor het werk; toen het Dagel. Bestuur kennis nam van het bestek is, na berekening door den architect, deze met een begrooting van f 6500 ge komen; omdat de begrooting niet meer toestand dan f 5790 en de laagste inschrijving ongeveer f 1300 hooger was, laat het Dagel. Bestuur de beslissing aan den Raad over. De heer De Wolf heeft het werk ook uitgerekend en vindt, wat de laagste inschrijvers hebben ingeschreven, voor het werk noodig is. Spr. herinnert, dat door hem vroeger 1000 meter steenen wal is gemaakt voor f 29000. Het werk aan de Looxmagracht wordt f 35 per strek kende meter. Men kan aannemen dat de loonen thans 20 pCt. hooger en de materialen ook duurder zijn als toen, waardoor hij tot de conclusie komt, dat de in geschreven som goed is. Bij herbesteding zal er Waarschijnlijk iets lager ingeschreven worden. Wel is .ming. Volgens spr.’s berekening zullen schrijvers 10 procent aan het werk ver- herbesteding de Een weldoener van een kwart-eeuw heeft hij de millioenen, in vroegere jaren 1-1 J *1- J a 1 m am *0 .ry Óp zijn laatsten verjaardag, toen hij 90 1-4vooreen 300.Ö0ÖJ dollars aan verschillende ij heeft nu zóóveel overgehouden, dat levensdagen onbezorgd kan slijten. In NEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1