Woensdae: 3 Mei 1911» 66e Jaargang. No, 35. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Uit de Raadszaal. over geving a f De uitgaaf f 816.59; nen voor Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. zeer groot ge heel weelderig ge- zandsteen ziet men f 17971.96s 15287.47* f 268,1.19 definitieve Want de ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Raad der gemeente Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 29 April 1911, des voormiddags KP/g uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig met kennis geving de heer A. H. Tromp. Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den Secretaris uitgesproken. Punten van behandeling. 1. Notulen van den 18 Maart j.l. Deze notulen worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2 Tngekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van: a—d Resolution van Ged. Staten, tot goedkeuring van: het primitief kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1911; het primitief kohier van hondenbelasting, dienst 1911; twee kohieren van schoolgeld voor het herhalings- onderwijs, cursus 1910'11, en van het raadsbesluit tot verkoop van een strookje grond en van gedeelten bermsloot aan Gatze de Boer te Idzega, B. de Boer te Oppenhuizen en G. Gorter te Sneek; e Het proces-verbaal van de door Burg, en Weth. gehouden opname van boeken en kas bij den gemeente ontvanger; Deze ingekomen stukken worden alle voor kennis geving aangenomen. f De rekening over 1910 van de Gezondheidscom missie, zetelende te Sneek, bedragende in ontvang en 't Bioscoop-théater, bijgekomen. Daar was reeds een tijd lang een zaak in gramophoons, gramophoonplaten en alles, wat bij dit vak behoort. Die zaak is nog in hetzelfde pand, maar voor-onder is ’t een zaaltje geworden, waar ’t publiek vrijen toegang heeft. Geregeld ziet men de stoelen langs den wand bezet met menschen, terwijl er achter de stoelen nog andere menschen wachten. De zittenden bla deren in een vrij dikken catalogus, zoeken een nummer uit, draaien de vier knopjes rond (er kunnen dus getallen gemaakt worden tot 9999), tot ’t verlangde nummer te voorschijn komt, werpen hun geldstuk in een gleufje en nemen daarna de beide horentjes van de hou der en doen die tegen de ooren. Zooals ik zeg, ’t ding schijnt wel in trek te zijn. Wat de groote bouwwerken in de stad aan gaat, de Diamantbeurs aan ’t Weesperplein schiet hard in de hoogte. Of liever, de hoogte is er reeds, maar nu komt ’t verdere voltooien. Het wordt een zeer hoog en bouw. Of ’t nu juist zoo bouwd wordt? Hard- en niet veel aan den buitenkant. Neen, dan wordt er meer hardsteen gebezigd voor de Ned. Indische Handelsbank, niet zoo groot als de Diamantbeurs, maar toch ook groot. Evenmin als aan de andere nieuwe bankgebouwen, zooals bijv. Labouchère Oyens en Cie.’s bank (Spui straatSingel, naast ’t centrale telefoongebouw) wordt hier de hardsteen gespaard, zoodat men van buiten niets anders ziet. Deze bank wordt opgericht Singelhoek Raadhuisstraat, dus ook op een beste plaats. En beste plaatsen zijn duur. Het duurste stukje grond was verleden jaar ’t bijkantoor voor een der effectenfirma’s, Leidschestraat hoek Keizersgracht, dat ruim 1200 gld. per vierkante meter kostte. Ik meen, dat Kreym- borg indertijd 7 80 gld. per meter betaalde voor z’n groot pand Leidschestraathoek Heeren- gracht. Nu heeft de Nationale, ’n Rotterdam- sche verzekeringsmaatschappij, een paar oude wrakke huizen op ’t Koningsplein aangekocht voor 760 gld. per meter. Ook met de Effec tenbeurs is men reeds bezig; aan de Warmoes- straat ligt ’t Bible-hotel reeds geheel neer. Zooals er ook van ’t oude gebouw van Hirsch en Cie., aan ’t Leidscheplein, niet veel meer te zien is dan de grondvesten. sprake. Maar ik bedoel de particuliere post- automaten. Verleden jaar vertelde ik u, dat ze op enkele plaatsen te vinden waren: Sophia- plein bij de Munttoren, Rembrandtplein, Ko ningsplein, tegen ’t Beursgebouw. Natuurlijk moest de ondernemer het hooidzakelijk hebben van de aangebrachte annonces, want de post zegels kostten evenveel als aan de kantoren en dan kan er op de zegeltjes niet veel ver diend worden. Bovendien had de ondernemer ook nog te rekenen met de lieve jeugd, die op verschillende wijzen den ondernemer last veroorzaakte. Vooreerst door het inwerpen van waardelooze stukjes metaal; en dan door het houden van allerlei krachtproeven, die schade lijk werkten voor de gezondheid van de auto maten en maakten, dat het publiek wantrou wend werd ten opzichte van de solide werking. Waar zelfs de rijksautomaten na inwerping van ’t gevraagde geldstukje wel eens weiger den de verlangde zegeltjes of briefkaarten af te geven, terwijl deze rijksvoorwerpen behoor lijk bewaakt en verzorgd werden, waren die particuliere dingen heelemaal niet te vertrou wen. En ze zijn dus verdwenen. Een gebouw, dat ook nog al eens van be stemming veranderd is, als teeken, dat ’t niet wou, was ’t vroegere hotel de France, midden in de Kalverstraat. Het gebouw heeft een flinke zijtoegang in de Bagijnesteeg, waarmee ge dus meteen u oriënteeren kunt. Voor een kleine twintig jaren heette ’t gebouw Deligen- tia en werd er zoo van alles vertoond, wat meer in de Warmoesstraat thuis behoort. Na een paar veranderingen werd ’t hotel-café-restau- rant »de France*, met vier biljards. Het zag er van uit de Kalverstraat steeds zoo on gezellig uit en was ook eenigszins bekend als geschikt rendez-vous voor heeren, die er met »dames« konden logeeren. Zoo iets duldt een hotelier, die een naam heeft op te houden, volstrekt niet. Voor een half jaar meldde ik u reeds, dat er behalve ’n nieuwe bioscoop aan den Heili genweg, ook nog zco’n onderneming in de Kalverstraat zou komen. Nu dan, in Januari werd hotel de France gesloten en sedert ging men van binnen druk aan het verbouwen. Ik meen dat er nog voor 24 mille verwerkt wordt. Hier komt een eerste-klas-bioscoop-variété; ’t wordt allereerste-klas, dus tiptop. (Dit laatste in de gunstige beteekenis genomen; want ’t heeft ook een minder gunstige: in de Vrou wensteeg bij v., tusschen Damrak en Nieuwen- dijk, is een »tiptop-bar« en dat is er eentje met gordijntjes en dus met damesbediening). Hier zullen de zaken door de bekende Parij- sche firma Pathé frères, die de meeste films (voor de bioscoop-vertooningen) ter wereld le vert, zelve gedreven worden en men-zal trachten alles te overtreffen, wat tot nu toe in ons land op dit gebied te zien was. Voor een paar jaren is door een of andere wijsheid georakeld: »De 20ste eeuw wordt de eeuw van ’t kind!« Anderen zeggen: »De 20ste eeuw wordt de eeuw van de verovering der lucht!» Weer anderen: »Van de verbroedering der rassen!» »Van den wereldvrede!» «Van ’t gele ras!< Enz. Doch voorloopig schijnt de nieuwe eeuw, die nu bezig is zijn gekste jaar tal te doorleven, wel de eeuw van bioscoop en phonograaf te zijn. Geen avond bij Frits van Haarlem zonder bioscoop. Bij Flora dito. Het bioscoop-théater beschouwt de bioscoop als hoofdzaak. En dan heb je het Moderne Bioscoop-théater op den Nieuwen dijk, ’n bios coop in de Dapperstraatbuurt, in de Damstraat. Het ding aan den Heiligenweg, dat in twee maanden gereed was, afbreken en opbou wen te zamen heet Elite-bioscoop en tracht ook alle dagen z’n zaaltje (voor ruim 300 per sonen) vol te krijgen. En nu laatst is er nog iets nieuws in de Reguliersbreestraatvis-a-vis Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze rekening, waartoe de gemeente Wymbritseradeel f 130.016 heeft bijgedragen, goed te keuren. g Het verslag der Sneeker Ambachtsschool 1910; h Het door Burg, en Weth., ingevolge art. 182 der Gemeentewet, opgemaakt verslag van den toestand der gemeente over 1910; Deze beide verslagen zullen voor de leden op de Secretarie ter inzage worden neergelegd. i Een adres van het bestuur der Ver. «Dorpsbe langen» te Oudega, daarbij verzoekende den rijweg naar Gaastmeer, welke gedeeltelijk verbeterd is, doch ge deeltelijk nog slecht is, geheel in bruikbaren toestand te brengen; er is nl. gezegd dat dit jaar niets meer ter verbetering gedaan zou worden. Uit het rapport van den gemeente-opziohter blijkt dat van bedoelden weg het zuidelijkste deel tusschen de beide vaste bruggen, ter lengte van ongeveer 300 meter, nog niet is verbeterd. Met het oog op het gras gewas, was het niet wenschefijk met het afsteken van zoden voort te gaan, doch aan adressanten kan worden bericht dat zoo spoedig mogelijk met de verbetering zal worden doorgegaan. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten in dien zin aan adr. te berichten. De heer Visser vindt het wel wenschelijk dat spoe dig met de verbetering wordt doorgegaan. De Voorzitter zegt dat er weken aaneen een tijdelijk wegwerker op den weg is bezig geweest. De heeren Miedema en Visser deelen mede dat deze tijdelijke wegwerker niet recht met het werk op de hoogte was; ’t was misschien beter geweest dat de man er niet geweest was; de gemeente-opziohter had dit h. i. moeten weten. De hoer Jorritsma vraagt, nu gezegd wordt dat de tijdelijke wegwerker verkeerd werk maakte, of er dan geen opzicht was. De Voorzitter antwoordt dat er zeker wel opzicht is geweest; ’t kan zijn dat de man misschien wat onoor deelkundig is opgetreden, doch de nieuwe weg ziet er altijd slecht uit, ’tgeen vooral komt omdat er geen voldoende gebruik van gemaakt wordt. De heer Hettinga meent, dat de weg ook te grof is aangelegd, waarop de Voorzitter nog zegt, dat een nieuwe weg in ’t eerst nooit mooi is, doch bij een druk gebruik is spoedig verbetering zichtbaar. Hierop wordt besloten aan adressanten te berichten in dier voege als dcor den opzichter is voorgesteld. j Een adres van de Ver. «Dorpsbelangen* te Wonds- end, verzoekende plaatsing van meerdere lantaarns en verschillende verdere verbeteringen, als bestrating enz aldaar; Dit adres zal in een volgende vergadering worden behandeld. i k De rekening over 1910 van ’t Burgerlijk Arm bestuur, bedragende in Ontvangsten Uitgaven en alzoo met een batig saldo van Ten fine van onderzoek wordt deze rekening gesteld in handen van de Commissie voor Armenzaken. 3 Adres van de weduwe G. R. Veldhuis te Uitwellin- gerga tot aankoop van een perceeltje aanwas aldaar. Burg, en Weth. stellen voor aan adr. in koop af te staan het bij haar huis gelegen stukje aanwas, ter grootte van ongeveer */4e pondemaat, voor f 100. De heer Visser vindt de som wel wat hoog, terwijl de heer Wesselius vraagt of er ook overleg met adr. gepleegd is en wat deze wil geven. De Voorzitter antwoordt dat adr. natuurlijk liever f 80 geeft. Nadat de heer Van der Leij nog heeft medegedeeld dat de aanwas bijna niet gemaaid kan worden, wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van Burg, en Weth. besloten. 4 Adres van de weduwe Rudolphi te Heeg om verhoo- ging van de jaarlijksche vergoeding voor het van haar in bruikleen gedeelte plein. De Voorzitter herinnert dat dit adres ook reeds in de vorige vergadering werd gelezen; de beslissing werd toen aangehouden om adr. inmiddels te vragen op welke voorwaarden zij de thans bij de gemeente in huur zijnde strook grond in koop wilde afstaan. Van adr. is thans bericht ingekomen dat zij niet tot verkoop genegen is en haar verzoek handhaaft, onder opmerking dat er ook druk gebruik gemaakt wordt van het niet verhuurde gedeelte plein. Bij contract van 27 April 1907 werd door wijlen den heer Rudolphi aan de gemeente in bruikleen afgestaan een gedeelte van het bij de herberg van adr. te Heeg gelegen plein, ten dienste van het publiek verkeer, naar de Nieuwe wal, tegen f 30 per jaar. Deze ver goeding vindt adr. thans te laag, omdat niet alleen het gehuurde gedeelte maar bijna het geheele plein voor het publiek verkeer gebruikt wordt, en verder, omdat het verkeer naar de Nieuwe wal over het plein in de laatste jaren zeer is toegenomen. Zij verzoekt nu den huurprijs met f 20 te verhoogen en dus te brengen op f 50 per jaar. Burg, en Weth. wijzen er op dat het pad naar de Nieuwe wal in 1907 van 1.15 tot 2.85 meter werd verbreed en de meerdere hiervoor in gebruik genomen Ook in een groote stad gelukt niet alles, wat men probeert. Ja, ik zou dit gezegde willen uitbreiden en zeggen: In een groote stad probeert men veel, wat alleen daar levens vatbaarheid zou kunnen hebben en in een kleinere plaats niet eens behoeft beproefd te worden. Nieuwe dingen worden eerst in de hoofdstad geprobeerd en als ze daar gelukken, dan waagt men zich ook in provinciesteden. Ziet men in kleinere plaatsen gevestigde zaken, die reeds tientallen jaren terzelfder plaatse be stonden, ook in een stad als A’dam heeft men zulke; maar ik geloof, dat ook. op zakengebied nergens zooveel variatie is als in de hoofdste den, Daar zijn van die magazijnen, die van klein zeer groot worden, terwijl andere van hoogen bloei tot niets teruggaan. Voorbeelden wil ik niet noemen, ofschoon ze voor het grijpen zijn. Daar hebt ge ook panden, waarin van alles geprobeerd wordt zonder dat iets gelukt. Zoo’n pand is bijv, in de Gravenstraat, vlak bij »De drie FleschjesTerwijl »De drie Flesch- jes« een eeuwenouden naam hebben, die maar niet schijnt te kunnen verdwijnen, terwijl de Gravenstraat steeds een zeer drukke verkeers weg geweest is, die er nog steeds drukker op wordt, vooral nu ze geasphalteerd is, schijnt ’t pand, dat ik bedoel, maar niet z’n goede be stemming te kunnen vinden. Voor eenige jaren was ’t bekend als restaurant Duval, waar men niet al te best dineeren kon voor niet al te hoogen prijs. Later is ’t veranderd en nog eens veranderd van bestemming en verleden jaar was er een Duitsche restauratie, dezen winter zelfs met concert. Voor de ramen werd zelfs aangekondigd, wanneer ’t een élite-mid- uag of élite-avond zou zijn en nu is het gebouw van binnen mooi verlicht, de gordij- zijn neergelaten, zeker om de bezoekers zonnesteek te vrijwaren, de deur is ge- o en, er zijn geen groote reclameborden, die en bezoeker inviteeren; alleen staat op de gesloten deur met kleine lettertjes te lezen: ocieteit. En -- vlak vcor die deur wordt geregeld door de politie gepost. e lezer zal met mij durven veronderstellen, ,at J gebouw nu zeker in ’t geheel niet z’n bestemming zal gevonden hebben, politie laat niet met zich sollen en op den duur moet de zaak wel misloopen. og een ding, dat niet wou, is de particu- uere postzegelautomaat. Die van het rijk, vier s u s tegen het hoofdpostkantoor, blij ven wel s aan, zoolang ’t hoofdbestuur ’t goedvindt, an uit kunnen of niet uit kunnen is hier geen NEEKER COURANT, raws- es amertestieblad voou sjees ia msmej.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1