WW8- ES ADVERTENTIEBLAD VDDR SNEEÏ ES OMSTREKEN. DE HALFGOD. Woensdag 10 Mei 1911» 66e Jaargang. Feuilleton. No. 37b Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Amsterdamsche Brieven. werken voor den kleinen In ge- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 100.000 abonnees, lezen. Want wat lectuur voor een Den Haag heb je ook zoo’n blad. vincie vindt men bladen, die zich en en de andere adverten- als een bedorven kind te behandelen, bemerkte met leedwezen, hoe de gravin sedert dien avond, waarop zij den circus bezocht had, van dag tot dag al zenuwach tiger en prikkelbaarder werd. Haar mondje trok zich telkens pijnljjk samen, en haaroogen rustten vaak met een uitdrukking van onuitsprekelijke minachting op haar gemaal. Soms hield zij zich uren lang, zonder dat iemand begreep waarom, in haar kamer opgesloten. Op de teeder bezorgde vragen van haar echtgenoot gaf zij dan slechts vinnige, heftige antwoorden en de huisarts, die op den ongelukkigen inval kwam, ’t vreem de gedrag der gravin op rekening te schrijven van een aanstaande heugelijke gebeurtenis, kreeg in vijf minuten tijds meer grofheden te hooren, dan hij óp een ganschen dag den patiënten van zijn armenbus naar het hoofd placht te slingeren, hetgeen heel wat zeggen wil. Zij was verbazend ongemakkelijk zij vond alles verkeerd, ellendig en verachtelijk. Zij stond op voet van oorlog met haar man, met de gansche wereld en met zich zelf. Maar het ergst was zij tegen den ouden graaf, die misbruik makend van haar onnoozelheid en onervarenheid als jong meisje, haar voor haar gansche leven aan zich geketend had met knellende en onver breekbare boeien. Daarbij klonk haar voortdurend de uitgelaten vroo- lijkheid van den voltigeur in de ooren. Voor haar phantasie verrees hij als een halfgod. Een zonnige herfstdag vond de jonge gravin, tegen haar gewoonte, aan haar schrijftafel gezeten. Nadat zij haar monogram van een vel papier had afgesneden, schreef zij met bevende hand het volgende: «Als u met een dame, die bekoord is door uw kunst, een ontmoeting wenscht, kom dan morgennamiddag om vier uur aan den parkvjjver, rechts van de schaat- 40.000 30.000 Maar op las men een (Slot). Schooier Lap 1 krjjschte de vrouw, Heb je nu nog niet lang genoeg in de kroeg gezeten Kom naar huis, dan zal ik de soep voor je peperen. De kerel antwoordde met een vuistslag, die de muts der vrouw van haar hoofd deed vliegen. Toen grepen hem de omstanders en hij werd eindelijk met behulp van een paar agenten, niet zonder groote moeite in be dwang gehouden. Terwijl men hem de handboeien aanlegde, braakte hij de gemeenste scheldwoorden uit. Verschrikt en vol walging dook de gravin in haar hoekje. De agenten sleepten den arrestant naarde politiewacht de straatjeugd er achter. De vrouw van den gevan gene, die haar muts weder uit den modder had opge raapt, begon nu op haar beurt tegen de dienders uit te varen, schreeuwende, dat de politie zich niet met haar zaken te bemoeien had, en dat zij en haar man dit huiselijk krakeel wel onder elkander zouden uitma ken. Doch natuurlijk stoorden de agenten zich hieraan niet. Daar kwam de bende voorbij het rjjtuig. Met kin derlijke nieuwsgierigheid keek de gravin uit hét venster twee zwarte oogen staarden haar aan en als door den bliksem getroffen, trok zij het hoofd terug Die vuile, bebloede, met vuil van de straat bedekte ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» oent. Groote letters naar plaatsruimte. dronkaard, was niemand anders dan haar halfgod Een enkel oogenblik slechts had zij hem aangezien, maarzij herkende terstond zijne trekken. Toch, meenende dat zij zich vergissen kon, stak zij nogmaals het hoofd naar buiten, wenkte een der agenten en vroeg hem Wie is hijdie man - uw arrestant O, luidde het antwoord, dat is er een uit het paar denspel van Rienzi, een snuiter, die het ons al menig maal lastig heeft gemaakt. Een kwaje, mevrouw Alle dagen dronken en een vechtersbaas van den eersten rang De gravin drukte den agent een paar banknoten in de hand, met de woorden Geef dit aan zijn arme vrouw. Vervolgens riep zij den koetsier toe Naar huis 1 Opmerkelijk! Haar stem klonk zoo vroolijk, terwijl zij dit zeide, als die van een schoolmeisje, dat met vacan- tie naar huis gaat. Zij had een gevoel, alsof zij zich er werkelijk in verheugde, haar goeden ouden man te rug te zien. Nog nooit was zij met zoo’n lichten voet de trap opgeloopen. De graaf stond juist gereed om uit te gaan, en hij was niet weinig verbaasd, toen in de gang zijn mooi jong vrouwtje hem om den hals viel en een kus op zijn wang drukte. Maar zijn verbazing zou nog groo- ter worden, want vleiend nam het wijfje hem onder den arm en zeide tot hem Komaan, mijn oudje nu blijf je van avond eens bij mij thuis, niet waar Ik zal zelf de thee voor je zetten en je de krant voorlezen Maar liefste Ja, Ja En ik permitteer je van avond ook te roo- ken Graaf Zaitay, ofschoon reeds gewoon zijne echtgenoot® verongelukte, nam deze advertentie in de Cou rant, de Telegraaf en ook in het Handelsblad een halve pagina in beslag. Alleen had het Handelsblad de annonce gewijzigd opgenomen, zoodat er stond: In de hootdstad is één dagblad met één één dan de Stelio-reclame. helft der zelfde pagina tie van de Courant in het Handelsblad: De Courant heeft verover de 100.000 beta lende abonnees. De reclame van de Echo is niet best ge slaagd. Wat zal de Courant, die z’n 1000 guldens-verzekering reedsop 3000 gld, gebracht wijl een i De Courant 1 ’t Nieuwsblad heeft De Echo Eerst werd later bleek, dat ’t een Stelio-reclame heeft, nu doen? EEN SLIMMERD^ «Goeden morgen, Oom, hoe gaat het «Uitstekend, gelijk ge ziet«. «Ik wed om tien gulden, dat u niet weet, waarom ik u een bezoek breng «Om geld natuurlijk, gij komt anders nooit «Besté Oom, dan hebt gij tien gulden aan mij verloren, wantik kwam vragen hoe of het met tante gaat.* senrijdersbaan». Het adres luidde Mr. Edgard Brown, artist aan den circus Rienzi. Zij deed den brief op de post, en sloot zich op in haar kamer. Toen zij in haar spiegel keek, fonkelden haar oogen, een demonisch lachje speelde haar om de lippen en de plooi tusschen haar wenkbrauwen sprak van een booze vastberadenheid. Den volgenden dag zeide zij tot den graaf, dat zij dien namiddag een verren rijtoer wenschte te maken een plan dat door den ouden heer, die wat frissche lucht voor haar zenuwen zeer heilzaam achtte, ten volle werd goedgekeurd. Trillend dook zij weg in den hoek van haar rijtuig. Zij had zoo een gevoel, alsof de voorbijgangers haar aankeken en met den vinger nawezen, mompelende te gen elkander Ziet eens 1 die vrouw gaat op avontuur uit om haar man te bedriegen Zij verbeeldde zich dit natuurlijk slechts. Ten hoogste fluisterde de een den ander toe Daar rijdt de scboone en deugdzame gravin Zaitay. Het rijtuig rolde een nauwe straat in de voorstad in, toen het eensklaps langzamer moest gaan en ten slotte stilhouden, tot groote ergernis van de ongedul dige jonge vrouw. Gemeenlijk keek de gravin naar buiten en ontwaarde nu een geweldigen oploop van menschen. Men was bezig een magere, leelijke, oud achtige vrouw te bevrijden uit de vuisten van een dronkaard, die haar misnam lelde. De ruziemaker droeg een schunnig phantasiepakje, een gedeukten hoed met breeden rand en een rooden doek om den hals. werd de Telegraaf er dan ook van verdacht, dat bijv, de Parijsche brieven eigenlijk in de St. Nicolaasstraat (waar de Telegraaf z’n druk kerij heeft), opgesteld werden. Nu is dat niet zoo buitengewoon lastig. Je zorgt er voor, geabonneerd te zijn op de Parijsche bladen, een redacteur met behoorlijke algemeene ontwik keling veroorlooft zich de weelde, zich in gedachten naar la ville lumière te verplaatsen en och, dan gaat ’t wel. De gewone lezer merkt dat zoo spoedig niet. Alleen, je moet een beetje voorzichtig schrijven, anders loop je tegen de kaars. Voor vakgenooten, vooral als dat concurrenten zijn, blijft zooiets echter geen geheim. De Telegraaf heeft dus kwade jaren gehad, meer dan tien kwade jaren. Doch nu is het blad gearriveerd, vooral ook doordat de direc tie er de uitgave van een zoogenaamd volks dagblad aan verbonden heeft. Al voor een jaar of vier heette het: Ja, door de Courant kan de Telegraaf zich redden. Van die soort bladen bestaan er ook in Rotterdam en andere groote steden. Het Rotterdammer Nieuwsblad is voor de Maasstad «het* blad der kleine luiden. Ook buiten die stad wordt ’t nog al veel ge- ’t is goedkoop en geeft heel dubbeltje per week. In de pro- er in hun gewest voor goed ingewerkt hebben, Neem bijv, ’t Nieuwsblad van het Noorden, dat in heel de provincie Groningen onmisbaar is en zelfs daar buiten op tal van leestafels te vinden is. Neem in Limburg de Limburger Courier. Ik geloot echter, dat geen blad, als volksdag blad of dubbeltjes-dagblad, er zich zoo in ’t heele land heeft ingewerkt als De Courant. Het is wel te ondernemen voor de directie van een groot dagblad. Ge laat de handelsbe- richten en de g^Jeerde artikelen weg en neemt van ’t andere, zooveel als er van te plaatsen is; ook van de buitenlandsche correspondenties. Alleen ’t hoofdje van zoo’n correspondentie moet iets gewijzigd, zoodat er komt te staan: Van den specialen correspondent van De Cou rant. Vooral de dikgedrukte getallen aan het hoofd van het blad trekken aan. Je bent voor een duppie per week abonné, krijgt een massa papier, ontvangt tweemaal per dag ’t nieuwste nieuws, ook de telegrammen, ontvangt Zon dagsbladen en kindernummers en als je dood gaat of een vlerk breekt, ontvang je (of de nabestaanden) nog een lief sommetje. Ja, die lijn naar Amsterdam stevenen. Een reuzenrecla me! De Berlijnsche correspondenten van het Handelsblad deden hun best om de lezers van de Echo warm te houden. Een terrein bij Rozenoord (aan den Amstel, vlak bij ’t terrein der vliegweek) werd in orde gebracht. Onder de lezers van de Echo, die er courage toe bezaten, werden twee enkele reisjes met het luchtschip verloot, maar het weer werkte tegen. Harde wind en kans op onweer zijn lastige bij-omstandigheden voor de luchtvaart. Eindelijk werd de reis aanvaard. De A’damsche trams en ’t café de Bisschop hadden de sein- vlagjes reeds gereed, doch 't luchtschip ver ongelukte aan den anderen kant van Han nover, gelukkig zonder menschen te dooden of te verwonden. In plaats daarvan is verleden week, netjes ingepakt per spoor, een veel kleiner luchtschip gekomen, dat dezer dagen, terwijl de drie aviateurs hun triomfen vierden, enkele tochten bij en over A’dam gedaan heeft. Vol beminnelijkheid vond de Courant onder- mooie reclame uit, beginnende met: -heeft 100.000 abonnees, 7--'. 40.000 heeft 30.000 er een raadsel van gemaakt; -.—...c moest verbeelden. Op den dag, dat het luchtschip dikke getallen, ze man zoo aanstekelijk. Een lastige concurrent werd De Courant voor het Nieuwsblad voor Nederland, dat reeds vóór De Courant in heel ’t land gelezen werd en nu reeds jaren aan ’t hoofd van ’t titelblad afdrukt: Oplage 60.000 exemplaren; evengoed als het Nieuws van den Dag er steevast 37.000 abonnees beweert te hebben. Voor eenige jaren ging ’t hard tegen hard tusschen de Courant en het Nieuwsblad. Er verschenen groote advertenties in Courant en Telegraaf, waartoe eenige winkeliers hun naam leenden, door aan de volksbladen te vragen: Mogen wij door een vertrouwd accountant laten onderzoeken, hoe groot uw oplage is, opdat we weten, in welk blad we ’t voordee- ligst adverteeren? De Echo was toen nog onaf hankelijk en deed ook mee, om het Nieuwsblad te plagen. En de directie van het Nieuwsblad wees natuurlijk met booze verontwaardiging de listige en lastige vraag van de hand. Even later werd de Echo aangekocht door de directie van het Handelsblad. Evengoed als de Telegraaf er voor de. Courant een apart administratiegebouw op na hield (N.Z. Voor burgwal, dicht bij het Spui), vestigde het Han delsblad voor de Echo (die eerst irt 't bekende gebouw Felix Meritis op de Keizersgracht ge drukt werd), een apart bureau in de Paleis straat. Een paar jaren lang zagen we nu reeds de vervelende reclame-auto voor de Echo door de stad rijden. Nu zou 't dus gaan tusschen Echo en Cou rant. (Want het Nieuwsblad heet nog altijd meer een burgerblad, plaatst die groote ver- zekeringsgetallen niet als reclame aan ’t hoofd van ’t blad, al heeft ’t evengoed z’n abonnees verzekerd). De Echo maakte vooral reclame met één der verzekeringsgetallen. ’t Grootste getal van de Courant was: f 1000. De Echo nam hiervoor 3000 gld. Dit is voor levenslang ongelukkig door arbeid en wordt dus ongeveer nooit uitgekeerd. (De menschen verliezen veel vaker een arm of been, duim of vinger, gaan ook veel spoediger dood tengevolge van den arbeid). Intusschen ging de Courant voort met z’n steeds groeiende oplage te vermelden en meer dan eens wisselden beide volksbladen papieren degenstooten. Maar voor eenige weken, toen had de Echo de groote reclame in orde. Een bestuurbaar luchtschip, de «Parsival VI« zou tijdehjk «dag blad de Echo* heeten en rechtstreeks van Ber ik durf het haast niet te wagen, over onze vliegweek te schrijven, maar ’t moet wel. Ge hebt bij u in Friesland ook reeds vliegdagen beleefd, te Heerenveen en te Leeuwarden. Heerenveen was zelfs een der eerste plaatsen in ons land, die zoo iets up to date organi seerde. En ook onze stad moest toen natuur lijk wel laten vliegen. Hetgeen we nu iets royaler repeteeren. Daarbij komt nog de eerste «dirigeable*, de eerste bestuurbare luchtballon. Dat laatste is een reclame voor «De Echo*. Weken geleden werd ’t plan ontvouwd. Een reuzenreclame. «De Echo* zou het ’m doen. Of liever «Het Handelsblad*. Want, zooals ge weet, heeft 't Handelsblad voor een paar jaren’t eerst op zich zelf staande blad De Echo aangekocht, om dat als volksdagblad, als goed- koope uitgave van ’t Handelsblad te gebruiken en daarmee te trachten de concurrentie tegen Telegraaf en Courant vol te houden. Een zware concurrentie! Het Handelsblad op zich zelf mag nog steeds voor een der groot ste bladen van ons land doorgaan, al is het zeker, dat de Nieuwe Rotterdammer het groot ste blad van ons land is. Wel heeft het Handelsblad in de hoofdstad een leelijke con current aan de Telegraaf, wel is zelfs de Rot terdammer ook in onze stad een kwade partij voor beiden, wel heeft bijv, het Nieuws van den Dag in de stad en daar buiten z’n duizen den burgerlezers om van andere concurren ten maar te zwijgen -- maar toch Handels blad en Telegraaf zijn hier eikaars concurrenten. Het Handelsblad heeft verreweg de oudste brieven en wel heeft de Telegraaf aan het hoofd afgedrukt, dat in het blad is opgenomen de eeuwenoude «Amsterdammer*, doch de Telegraaf-zelf heeft de twee kruisjes nog niet te pakken. Handelsblad en Telegraaf zijn de beide groote bladen der hoofdstad, omdat ze beiden tweemaal (eigenlijk driemaal) per dag verschijnen. Nu is ’t jarenlang sukkelen geweest met de Telegraaf, die aan jhr. Tindal heel wat geld gekost heeft. Want in de eerste tien jaren kon de zaak lang niet uit. Tonnen zijn er verspeeld, maar men hield vol. In het eerst moest er wel eens handig gewerkt worden, alweer omdat ’t niet kon lijden. Een groot blad heeft al zooveel uitgaven, vooral om voor den handel eerstklassig te zijn. En dan die buitenlandsche correspondenten! Meer dan eens NEEKER COURANT, o- I V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1