VlHHl SJiEEk BS MSWffl. SIEBWS- ES AWEfflSfflBLAD DE PROEF. 4 Woensdag; 5 Juli 1911. No. 53. 66e Jaargang. I Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Feuilleton. heel- maand op proef gei tuigd, na dien tijd E Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. a. b. in of krachtens j een sluitings- is bepaald, (de lezer begrijpt, dat hiermede en dergelijke Toen ik bij mijnheer Pomme, pruimedantenhandelaar en gros, als kassier was aangesteld, ontwikkelde ik bij mijn werk een ijver, die mij van den eersten dag af de sympathie van mijn patroon bezorgde. Hij had mij een maand op proef genomen, maar ik was er vast van over tuigd, na dien tijd in vaste betrekking te komen. lederen morgen liet mijnheer Pomme verscheidene couranten, die verslagen gaven van de paardenrennen, halen, die hij dan haastig las. Vaak keek ik ongemerkt naar hem en bemerkte dan, hoe hij verschillende plaatsen met blauw potlood aanstreek. Verscheidene dagen in de week verdween mijnheer Pomme een deel van den dageerst tegen 6 uur kwam hij dan terug, meermalen met een stralend gezicht en dan placht hij grapjes te maken met het personeel, op andere dagen somber, zoodat iedereen hem uit den weg ging. Op een goeden dag sprak hij mij aan. Interesseert u zich heelemaal niet voor de rennen, mijnheer Brac? Neen, antwoordde ik, ik ben daar nog nooit van mjjn leven geweest. Maar jonge man, zeide Pomme op een verwijtenden toon, je moet je toch interesseeren voor de verbetering van het paardenras in Frankrijk. Is dat je dan vol komen onverschillig Ik antwoordde op die vraag met een verlegen lachje Ik had besloten zoo weinig mogelijk van mijn winst mede naar huis te nemen. En dus inviteerde ik hen na het eten mee naar een theater en nam plaatsen op den eersten rang. Bij mezelf dacht ik Nu, als de baas met zulke ondergeschikten niet tevreden is, dan moet hij al een heel lastig mensch wezen. Toen mijnheer Pomme den volgenden morgen zijn neus binnen het kantoor stak, zag ik dadelijk dat bij een heel slechte bui had. Hij nam niet eens do moeite goeden morgen te zeggen. Ik zag hoe hij zijn brandkast opende en aandachtig zijn geld telde. Zijn verdrietig uiterlijk schoof ik op rekening daarvan, dat hij groote rekeningen had te betalen. Eindelijk wendde hij zich tot mij en legde de wei nige goudstukken, die mijn maandelijksch salaris wa ren, voor mij neer en zeide Ik was met uw werk zeer tevreden, mijnheer Brac. U bent een goede bambte, een voortreffelijke zelfs en het spijt mij daarom zeer dat wij scheiden moeten. Hoe moet ik dat verstaan mijnheer Pomme? vroeg ik. U wedt bij de rennen, mijnheer Brac. Wat ik weten wilde, weetik nu. Maar u-zelf hebt mij daartoe aangespoord, mij er als ’t ware met geweld toe gedreven... Dat is mijn gewoonte, viel hij mij in de rede. Ik onderwerp al mijn kassiers aan deze proef. Als zij de verleiding weerstaan, des te beter doen zij het niet, dan kan ik er niets aan doen. Niemand kan zeg gen hoever in een dergelijk geval de hartstocht van.het spelen gaat en kassiers die spelenkan ik niet gebrui ken. Ik ben bang voor meuschen die zich interessee ren voor de verbetering van het paardenras. Adieu. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. en een onbestemde beweging, zoodat ik mijn meening niet duidelijker behoefde te uiten over dit gewichtige vraagstuk Het kwam mij voor, dat mijnheer Pomme met deze onverschilligheid van mijn kant maar half tevreden was en dat veroorzaakte mij een onbehagelijk gevoel. Ik bemerkte, dat ook de andere beambten de cou ranten kochten en in hun vrije oogenblikken de berich ten over de paardenrennen bestudeerden, waaruit ik de conclusie trok, dat zulks wellicht noodig was, om de tevredenheid van den chef te verwerven. Ik volgde dus hun voorbeeld, las de betreffende mededeelingen met grooten ijver en besloot mij zooveel mogelijk voor de verbetering van het paardenras te interesseeren. De laatste dag van de maand viel op een Zondag ik at vroeg en begaf mij toen op weg naar Auteuil, waar de rennen plaats hadden. De aanblik van die drukpratende, koortsachtige, op gewonden of terneergeslagen menigte wond ook mij op. Maar ik gevoelde dat deze atmosfeer, in plaats van mij in een roes te brengen, mijn nuchter, rustig, van elke opwinding afkeerig temperament zóó onsympathiek was, dat ik tot mijzelf zeide Wanneer mijnheer Pomme op een kassier heeft ge rekend met wien hij zich van tijd tot tijd over paar denrennen en rasaangelegenheden kan onderhouden, dan heeft hij zich vergist, want dit is de eerste en de laatste maal dat ik mij laat verleiden er heen te gaan. Toch wilde ik niet vergeefs gekomen zijn en ik zette op goed geluk eenige francs op een paard. Die brach ten mij een honderd vijftig francs op en met mijn winst in mijn zak ging ik naar den uitgang, toen ik plotse ling mijnheer Pomme en zijn vrouw tegenkwam. Hij alle lokaliteiten, niet vallende onder b, doch die blijkens haar inrichting bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse der aldaar ver kochte eet- en drinkwaren. d. winkels in stations. Art. 3. Is op ’t uur, voor de winkelsluiting voorgeschreven, nog publiek in den winkel aanwezig, dan mag dit nog bediend worden, doch niet langer dan gedurende een half uur. Art. 4. Een winkel wordt voor het publiek geopend beschouwd, zoo lang er publiek aan wezig is, of er winkelbedienden aanwezig zijn, behoudens het geval in art. 3' voorzien. Art. 5. Het is verboden, in de inrichtingen en lokaliteiten, bedoeld in art. 2 (b en c), waren, welke uit die inrichtingen worden meegenomen, te verkoopen of af te leveren op de uren, waarop winkels volgens art. 1 moeten gesloten zijn. Hetzelfde geldt ten aanzien van apotheken voor alle andere waren dan genees- en middelen en chirurgische instrumenten. Art. 6. Onverminderd de bepalingen op het venten, in de Algemeene Politieverordening opgenomen, is het venten op den openbaren weg, behalve met drukwerken, dranken en Neen, de raadszittingen waren in heel ander opzicht belangrijk en in meer dan één opzicht. Zoo bijv, om de reden, die den burgemeester verhinderde, het begin der zitting te presi- deeren. Onze ijverige burgervader heeft meer zor gen dan alleen ’t presidium des raads te voeren. Als dit blad den lezer in handen komt, heb ben we hier hoog bezoek, dan is de Fransche president in ons midden en dat moet goed van stapel Joopen. In Frankrijk had men al de drukte van de ministerie-verwisseling, die zoo spoedig mogelijk moest geregeld worden. Want zoo’n reis als van president Fallières moge veel of weinig politieke beteekenis hebben, de hoogste ver tegenwoordiger der Fransche republiek gaat niet op officieel buitenlandsch bezoek zonder ’t ge zelschap van een minister van buitenlandsche zaken en dan moet er toch een werkelijk functionneerend min. van buit, zaken zijn. Doch voor A’dam komt er dan nog de kwestie der zeeliedenstaking bij. De president komt per pantserkruiser; ’t Fransche smaldeel neemt ligplaats aan de IJkade en vindt daar gezelschap van Nederlandsche oorlogschepen; een deel der feesten zal bestaan in een tocht op het IJ en dan moet er liefst geen onrustige, roerige stakersstemming aan de kaden heerschen. Terwijl de raadszitting begon, was de burgemeester dan ook druk aan ’t confereeren met bij de scheepvaart betrokken partijen om te voorko men, dat de zaken aan den havenkant juist tijdens ’t presidentsbezoek op de spits gedreven zouden worden. Redenen van staat derhalve! Maar ook op zich zelve was de raadszitting van beteekenis, want in behandeling kwam het ontwerp over winkelsluiting. Gemeentelijke verordening omtrent winkel sluiting. In een vorig nummer der Sneeker Courant stond een artikel over Nederlandsche vrijheid; nu, ’t kan zijn, dat men hier en daar hoort mompelen: Kijk, daar gaat al weer een deel der vrijheid verdwijnen; ten slotte wordt alles aan banden gelegd. Hierover wil ik echter niet discusseeren. De tegenwoordige maatschappij is zoo’n ingewik keld samenstel, dat van algeheele vrijheid voor alles en allen, zooals in den tijd van onze krachtige Friesche en Bataafsche voorvaderen, thans geen sprake meer kan zijn. Een gemeentelijke verordening voor winkel sluiting! Geen kleinigheid! En de zaak is er doorgekomen; met 22 tegen 14 stemmen (er ontbraken dus negen raadsleden,) is ’t ontwerp De zittingen van den gemeenteraad onzer stad waren de vorige week om meer dan ééne reden van groot belang. Ik bedoel niet, dat we tegen de raadsverkiezingen loopen en er dus in den raad gedeeltelijk een soort demissie-stem- ming moet heerschen. Och, daar bemerkt men, zelfs in den raad van groote steden, niet zooveel van als in de laatste zittingen van een demissionnaireTweede Kamer. Vooreerst om dat zoo’n aanstaande Kamerverkiezing van veel grooter belang is en meer partijhartstochten opzweept en dan ook, omdat de Tweede Kamer in haar geheel aftreedt en de gemeenteraden slechts gedeeltelijk vernieuwd worden. De candidaten der verschillende partijen zijn natuurlijk al gesteld en ook in A’dam begint er reeds werking te komen, een werking, die zich vooral concentreert om den wethouders- zetel van onderwijs. Ik zal hier niet repetee- ren, met hoeveel moeite de heer mr. S. de Vries (oud-Kamerlid voor Sneek) hier in den raad gehouden en door medewerking van de gewone vrijzinnig-liberalen tot Wethouder her kozen is en verwijs slechts ter loops naar de ingezonden stukken van dr. Bellaar Spruijt, voorzitter der commissie van toezicht voor ’t middelbaar onderwijs, van mr. S. de Vries en anderen. aangenomen en met genoegen constateerde ik, dat 't geen partijstemming was. Wel waren de meest links staande raadsleden allen voor ’t ontwerp, dus alle sociaal- en vrijzinnig-democraten, maar ook van de uiterste rechterzijde waren er voorstemmers. Artikel 1 luidt aldus: Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kapperssalons) voor het pu bliek geopend te hebben: lo vóór ’s morgens 5 uur en na ’s avonds 11 uur: op Zaterdag; op den dag, voorafgaande aan den He melvaartsdag; c. van 29 November tot en met 6 De cember, zoomede van 17 Dec. tot en met 24 December; 2o op andere dagen vóór ’s morgens 5 uur en na ’s avonds 9 uur. Artikel 2 luidt: De bepalingen van art. 1 zijn niet van toe passing op: a. apotheken; b. inrichtingen, waarvoor de algemeene politieverordening uur i hotels, koffiehuizen, lunchrooms inrichtingen bedoeld worden). c. werd een weinig bleek toen hij mij zag en ook ik ver anderde van kleur. Hij reikte mij vriendelijk de hand en zeide Jij kleine geheimzinnige kerel. Ja, ik dacht wel dat jij je voor de verbetering van het paardenras zoudt inte resseeren. Daar zie je ook heelemaal naar uit. Het is de allereerste maal, dat ik Jawel, al goed! ’t Haat me ook trouwens niets aan. Wil jij mijn vrouw zoolang gezelschap houden, terwijl ik eens kijk hoe de aandeelen fiTaan? Het is al laat - Het ongeluk wilde dat mijnheer Pomme een aardig sommetje verloor op een paard en nog erger was dat zjjn vrouw had willen hebben, dat hij op het winnende paard zou hebben gezet. Toch had hij zijn eigen mee ning gevolgd. Dat gaf aanleiding tot een vrij heftige woordenwis seling tusschen de beide echtgenooten, wat voor mij als toehoorder tamelijk pijnlijk was. Om de goede luim terug te krijgen en tevens in de gunst te komen bij mijn chef, verzocht ik hem en zijn vrouw met mij te gaan soupeeren. Zij aarzelden lang, maar namen eindelijk mijn voorstel aan en duidelijk hoorde ik mijnheer Pomme zeggen Dan zijn we althans gedeeltelijk voor ons verlies schadeloosgesteld. Ik bracht hen naar een restaurant van den eersten rang en liet champagne aanrukken. Van een bloemenmeisje kocht ik een bouquet theero zen, die ik mevrouw aanbood. Het menu liet ik samen stellen uit de kostbaarste schotels. Toen de kellner mij de nota bracht, was die ongeveer 70 francs. Het echtpaar scheen verbaasd over mijn rijkdom en over de manier waarop ik hen ontving. kleine eetwaren, verboden op de uren, waarop winkels volgens art. 1 moeten gesloten zijn. Art. 7. Burg, en Weth. zijn bevoegd bij openbare kennisgeving eene al dan niet voor waardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer akte: a. algemeen ten aanzien van alle winkels, voor enkele in die kennisgeving aan te wijzen dagen of gedeelten van dagen; b. ten aanzien van alle winkels op een ten toonstelling, fancyfair of andere soortgelijke inrichting van tijdelijken aard voor een in die kennisgeving vast te stellen tijdperk. Art. 8. De opsporing van overtredingen dezer verordening wordt opgedragen aan de inspecteurs, brigadiers en agenten der ge meentepolitie. Het 9e artikel, bepalende, dat inspecteurs, brigadiers en agenten der gemeente-politie de lokalen en woningen kunnen binnentreden om naleving der wet te waarborgen, werd inge trokken; doch aangenomen werd art. 10. Overtreding van een verbodsbepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Zooals men kan opmerken, is ’t al te barre optreden van gemeentewege tegengegaan en laat de verordening behoorlijke speling. Het geen ook wel noodig is, want och, ’t is zoo moeilijk alle zaken over één kam te scheren. Er werden natuurlijk aanmerkingen gemaakt. Zoo vreesde een der edelachtbare heeren, dat de menschen ’s avonds, als de bakkerswinkels gesloten zijn, in lunchrooms hun broodjes zou den koopen, welke vrees door een collega ge negeerd werd met de opmerking, dat men voor gewoon broodhalen in zulke inrichtingen wel wat in de dure apotheek is, Nu ik toch in de broodjes verzeild ben, wil ik even opmerken, dat hier toch nog weer anders gedaan wordt dan in kleine plaatsen. Let eens op, hoe vaak ge door den dag men- schen ziet, die in fijne bakkerswinkels, als bijv, van Stahle in de Spuistraat, pain de luxe koo pen en ter plaatse verorberen. Loop eens door Reguliersbreestraat of Amstelstraat, waar in een paar bakkers- en comestibleswir.kels heel wat gemeubileerde broodjes verorberd worden, vooral ’s avonds. Een broodje uit 't vuistje, dat zie je in kleine plaatsen zoo niet. Een andere belangrijke zaak van de laatste raadszittingen was de watervoorziening. Een stad als A’dam heeft heel wat water noodig; een massa Vechtwater voor reiniging, besproei- NEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1