ft SHOTS- KJ AHMJTOLM VOOR SJ'M KJ M8TRM. CLOTHIIDE. No. 64. Zaterdag 12 Augustus 161L 66e Jaargang. Groote hervormingen in Engeland Uitgever: B FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton, Turksche wapenen bezweek. Slot volgt. 9). Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. in der beteekenis meer op gezag De tijd der Oudheid was van één persoonlijk initiatief van I van notulen. beide vorige vergaderingen, die ter die allen in verhoor geweest zijn. Van het oogenblik, dat hij het kantoor van Rotschild verliet, gaat voor ons het spoor van Bolton verloren. Wat heeft hij gedaan tot ’s avonds negen uur Met welke personen is hij in aanraking gekomen Daar van is niets met zekerheid te zeggen. Had hij bij zijn terugkeer in het hotel du Commerce zijn geldriem nog om het lijf? De kellner, die hem zag thuis komen, heeft daar niets van bemerkt, doch daar men in de kamer geen spoor van den riem heeft kunnen vinden, kan men terecht daaruit besluiten, dat Bolton zijn geld vooraf had toevertrouwd aan den beklaagde, dia het op een veilige plaats zal gebracht hebben. Het is be wezen, dat Bolton niet in gezelschap van den beklaagde den oceaan is overgestoken, en deze laatste hem hier in den middag van den 28en Februari heeft afgehaald. Vermoedeiijk zijn zij toen weer bij elkaar gekomen, nadat Bolton zijn zaken afgedaan en de koopsom ont vangen had. Zij hebben ’s avonds met elkaar gegeten en gedronken vermoedelijK heeft toen de beklaagde zijn slachtoffer dronken gemaakt. Hij verliet Bolton bij het hotel en sloop later het huis binnen, toen nie mand het bemerkte. Wat is er vervolgens voorgevallen In welke betrek king stonden deze twee personen tot elkander Ziedaar vragen, die men tot heden niet heeft kunnen beantwoor den, evenmin als men met zekerheid weet wiede beklaag de is, ondanks alle nasporingeu, die in Frankrijk en in Amerika gedaan zijn. Doch de misdaad is ’n bewezen feit. De beklaagde bekent niet, maar ontkennen doet hij ook niet, alleen weigert hij alle inlichtingen. Het is buiten twijfel, dat hij den ongelukkigen Bolton heeft vermoord, na hem eerst te hebben bestolen, waar het slachtoffer zich tegen verzette. De hardnekkigheid, waarmee hij zijn naam verborgen houdt, zal hem niet vrijwaren van de straf die hij voor zijn misdaad ver- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Na de Middeleeuwen heeft zich het Russi sche rijk gevormd, dat zich over een zevende deel der aardoppervlakte (de zee niet meege rekend,) uitstrekt. Een zeer groot rijk, dat onaantastbaar is in zijn bestaan en toch nog lang niet is, wat het zou kunnen zijn, datniet meer onaantastbaar blijft, als het zich zelf niet her vormt en Japan en China voortgaan zich wel te hervormen. Na de Middeleeuwen begon de wereldmacht van West-Europa, dat ongeveer geheel de nog niet bekende wereld in bezit nam. Ons land heeft onder de staten, die daaraan meededen, een roemrijken naam. Wij volgden, in tijds orde, als koloniale grootheid, op de Spanjaarden en Portugeezen en werden onmiddellijk ge volgd door de Engelschen. Aan den 80-jarigen oorlog heeft Noord-Nederland zijn grootheid te danken, maar als alle Nederlanden éen gebleven waren, dan zou er een grooter moe~ derland gebleven zijn om de bezittingen en koloniën bijeen te houden. Dat den bewoners van de Nederlanden het koloniseeren in het bloed zit, is eeuwen lang door Noord-Neder land bewezen en sedert een kwart eeuw door Zuid-Nederland. Maar het koloniseerende rijk is toch Enge land. Men moet respect hebben voor Frankrijk, dat ondanks zijn vernedering van’70’71 een koloniaal gebied heeft gevormd, waarvoor men respect moet hebben. Het Fransche initiatief is op koloniaal gebied gebleken, reusachtig te zijn. Doch dit is nog nieuw werk, waarvan men de gevolgen nog minder kan overzien dan de beteekenis van het heden. En met nieuw is het Britsche wereldrijk, dat in oppervlakte lands het Russische over treft, dat in bevolking alleen voor het Chinee- sche rijk behoeft onder te doen. Engeland begon iets later dan Nederland, maar Engeland begon te koloniseeren en in te palmen, terwijl Nederland alleen op inpalmen bedacht was. In de 18de eeuw, den verval tijd voor Nederland, heeft Engeland zijn inter- oceanische macht gevestigd en Napoleon, die despotisch het vasteland van een groot deel van Europa beheerschte, gaf juist Engeland de gelegenheid zich nog grooter oceanisch - ko loniale macht te verschaffen. In het laatst der 18e eeuw kwam een groote terugzet. De werkelijk Britsche koloniën van Amerika stonden op, verklaarden zich onaf- 476 een het Dagel. Bestuur, naar aanleiding van het verslag van den toestand der gemeente over 1910. Met goedkeuring der vergadering wordt dit den heer Westra toegestaan. 2 Mededteling van ingekomen stukken, enx. De Secretaris doet mededeeling van a Brieven van Dr. G. A. Wumkes, G. M. Reijntjes, Dr. D. Heeringa, Dr. W. H. C. van Esveld, M. E. van Terwisga, A. van der Groen, W. II. Huisman, Jan Rui nen, L. de Groen en J. J. van Buuren, berichtende dat zij hunne benoemingen tot leeraren, tijdelijke leeraren en amanuensis bij het Hooger en Middelbaar Onderwijs aannemen b Een idem van Mej. E. A. W. Broes van Dordt en van mej. I Tigler Wijbrandi, dat zij voor eene herbenoeming bij het Hooger en Middelbaar Onderwijs alhier, niet in aanmerking wenschen te komen c Een adres van den heer J. J. Bauer alhier, eervol ontslag verzoekende als leeraar aan de Hoogere Burger school en de Burgeravondschool alhier d Een idem van G. vd Weide alhier, verhooging zijner jaarwedde als concierge aan het Gymnasium ver zoekende e Een idem van H.Koopmans alhier, om verhooging zijner jaarwedde als stadstuinier f Een idem van P. Aukema te Koudum,en andere beurtschippers, verzoekende verschillende vaarwaters in de stad te willen uitdiepen g Een idem van T. Oosten, en mede-onderteekenaren, verzoekende verhooging van hunne loonen als stads werklieden h Een idem van H. G. van Daalen en anderen alhier, verzoekende hun voor hunne woningen in wijk 14, van straatverlichting te willen voorzien i Een exploit van J. H. Doodkorte, deurwaarder alhier, namens mrs. Stoop en Binsbergen te Leeuwar den, inzake overname van straten in de Woudvaarts- kade j De rapporten met bijlagen inzake de invoering van den 10-urigen ar beidsdag voor alle werklieden in dienst der gemeente k Het rapport van den Directeur der Gasfabriek, inzake het adres van 0. Nauta, e.a., over beweerde grieven als losse werklieden der gasfabriek l Een besluit van Ged Staten, waarbij het raadsbe sluit inzake het Convent Ee voor kennisgeving wordt aangenomen m Een adres van het Bestuur der Vereeniging tot Ziekenverpleging alhier, om een subsidie groot f 300 voor 1912 uit de gemeentekas n Diverse stukken inzake de invoering van water closets in verband met het rioolstelsel; o Een rapport van den heer L. Dokkum alhier, inzake het wateronderzoek der drinkwaterleiding; p Een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, dat de raadsbesluiten ter benoeming van dr. W. H. C. van Esveld, dr. D. Heeringa, dr. G. A. Wum kes en G. M. Reijntjes tot leeraren en tijdelijke leeraren aan het Gymnasium, worden goedgekeurd. q De begrooting van het Gemeentelijk Muziekcorps voor het jaar 1912, ingezonden door den commissaris penningmeester van dat corps; r Een adres van de afd. Sneek van den Bond van Nederl. Onderwijzers, met memorie van toelichting, verzoekende verhooging van jaarwedden enz, HOOFDSTUK IV. (Vervolg). Daar hij onmiddellijk na het plegen van den moord is gegrepen, en zijn zwijgen beschouwd mag worden als eene bekentenis, blijft ons alleen over naar de beweeg redenen van de daad te zoeken. Uit de gerechtelijke nasporingen in Amerika is gebleken, dat Charles Bolton eigenlijk geen koopman was, maar een speculant, die in mijnaandeelen veel geld heeft verdiend en langen tijd te San-Francisco woonde. Te Chicago, waar hij zich later vestigde, hield hij zich bezig met het koopen en verkoopen van huizen, landerijen en handelszaken. ^ün laatste onderneming betrof een fabriek, die door eenige Amerikaansche en Fransche kapitalisten zou wor den overgenomen. De Fransche deelnemers hadden als voorwaarde gesteld, dat Bolton voor hei afsluiten van het koopverdrag zelf naar Parijs zou komen en werke lijk is dit den 28en Februari afgesloten. Hij kwam den 47en te Havre aan en vertrok met den nachttrein naar Barijs, waar hij den volgenden morgen aankwam. Voor de koopsom van één millioen francs ontving hij een wissel op het huis Rotschild alhier en in den namiddag heeft hij ten kantore van die firma dit bedrag in bank biljetten ontvangen. De kassier, die de uitbetaling s t d voor den rechter van instructie getuigd, dat Bolton alleen vertrokken is. Ook is hij alleen in aanraking geweest met de hier wonende kapitalisten het toch staande te houden, dat t om Bolton te ver- hankelijk en wisten die verklaring, geholpen door Frankrijk, Spanje en Nederland, tot een blijvende waarheid, een blijvende werkelijkheid te maken. Niet anders dan roemlooze ervaringen heeft ons land daarvan. Frans I, die in 1525 te Pavia gevaigen werd genomen door het leger van Karel V, kon naar Parijs berichten: «alles is verloren, behalve de eer.« De Nederlanders konden, na DoggersbanK zeggen: «Onze onmacht is bekend geworden, onze eer bleef, gelukkig, ongerept.» Van dien opstand der Amerikanen heeft En geland zeer veel geleerd. Daarover in ons slotartikel. Eerst nog iets anders. Frankrijk heeft re volutie gehad, meermalen. De revolutie heeft gewerkt over een groot deel van West-Europa. In de Spaansch—(Portugeesch- Amerikaan sche Staten zit de revolutiegeest in het bloed; zoodat het regel is, dat ten minste één der Zuid- of Midden-Amerikaansche staten een omwenteling beleeft of bezig is ze voor te bereiden. Nederland heeft z’n 80-jarigen reuzenstrijd gehad en moest zwichten voor de revolutie van 1789. Maar Engeland bleef kalm. Het heeft een koning zien om hals brengen in 1649, heeft zijn »vreedzamerevolutie« beleefd in 1688, maar deed aan werkelijke omwentelingen niet mede, toen andere landen die moesten doorstaan. Welke omwenteling, alweer vreedzaam, be leeft Engeland nu? We plaatsen een vraag- teeken en zullen er in ons slotartikel ook wel vragend over moeten spreken. Het West-Romeinsche rijk scheen te herle ven met Karei den Grooten. In het jaar 800 kroonde Paus Leo III, die door Kareis hulp in zijn gezag bevestigd was, den grooten Frank tot keizer. De bedoeling was duidelijk: Er zou een nieuw West-Romeinsch rijk herleven, De geschiedenis heeft geleerd, dat zich geen wereldrijken van konden vormen, voorbij, toen alles afhing en de massa niet meetelde. Later heeft zich het Ottomaansche rijk ge vormd; een reuzenkracht, waarvoor men res pect moet hebben; wereldlijke kracht door geestelijke gedreven; een wereldrijk, waarvoor men nog in zeker opzicht respect moet hou den, omdat wel niet de wereldlijke, maar toch zeker de geestelijke, de godsdienstige macht gebleven is. De twee onweersverschijnselen, de beide Mongoolsche rijken, die zich beide over een groot deel der oude wereld uitstrekken, doch zoo’n kortstondig bestaan hadden, zullen we maar overslaan. Engeland blijft toch maar een merkwaardig land. Een wereldrijk als het Britsche heeft er nog nooit op de wereld bestaan. De wijze Daniël, de Israëlitische jongeling, die met het voornaamste deel van het Joodsche volk in ballingschap leetde in het groote Babylonische rijk, verklaarde het droombeeld van het reu zenbeeld met het gouden hoofd en de voeten deels van leem, deels van ijzer. Dit beeld moest voorstellen de vier wereldrijken. Eerst het Babylonische, Eet rijk van Nebucadnesar; daarna het Perzische rijk van Cyrus en Darius en de Xerxes vervolgens het rijk van den grooten Macedoniër, van Alexander den Grooten; en ten slotte het Ê.omeinsche rijk, dat zich van niets, van het stadje Rome, 753 jaren voor Chr., ontwikkelde tot een wereldrijk, veel grooter dan de vorige wereldrijken en eerst ruim elf eeuwen later, 375 na Chr., in twee deelen verdeeld werd, waarvan het West-Romeinsche rijk in roemloos einde beleefde, terwijl het Oostelijk deel zich tot 1453 handhaafde, welk jaar Konstantinopel voor de kracht mer aangetroffen bij bet lijk van den ongelukkigen Bolton. Ge hadt bloed aan uw handen, aan uw kleeren en zelfs aan het gelaat. Dat was zijn bloed. «Natuurlijk.» zei de man zonder naam. «Bij gevolg hadt gij hem vermoord.» «Volstrekt niet.« «Gij ontkent iets, wat ten duidelijkste blijkt. Of hoe wilt ge anders verklaren «Ik wil niemendal verklaren. Dit is uw zaak, niet de mjjne.« Dit onbehoorlijke antwoord maakte blijkbaar alge meen een ongunstigen indruk; overal hoorde men een afkeurend gemompel. «Daar zullen de gezworenen uitspraak over doen,« zei de president op koelen toon en vervolgde: «De dolk, dien men bij het lijk heeft gevonden, ligt daar op de tafel bij de overige bewijsstukken. Herkent ge dien?« »Ja.« «Erkent ge, dat hij aan u toebehoort?» «Dat erken ik.« «En waagt ge 1 ge u er niet van bediend hebt moorden?» «Dat waag ik.« Het gemompel onder het publiek werd luider, en de dame naast Clothilde kon niet nalaten te zeggen «Dat is waanzinnig! Hij spreekt zelf zijn veroordeeling uit «Dit wapen is niet van Fransch maaksel,» vervolgde de president, nadat het in de zaal weer stil geworden was, «waar hebt ge het gekocht «Dat herinner ik me niet meer.« «De deskundigen, die het onderzocht hebben, verkla ren. dat het wapen van Amerikaanschen oorsprong is.« «Dat is wel mogelijk.» Wordt vervolgd. diend heeft.» De griffier wachtte eenige oogenblikken en besloot toen zijn voorlezing met da formule, die aan het einde van iedere acte van beschuldiging voorkomt, nl. met eene opgave der artikelen van het strafwetboek, die toegepast moeten worden. Evenals alle aanwezigen had ook mevrouw Sauve- terre met groote aandacht toegeluisterd. Het was haar niet ontgaan, dat de acte van beschuldiging geen en kel afdoend bewijs van schuld noemde. De acte be vatte verschillende bezwarende omstandigheden en daaruit trok men het besluit, dat de beklaagde schul dig was; het bewijs van zijn schuld werd echter niet geleverd en daarom scheen vrijspraak volstrekt niet tot de onmogelijkheden te behooren. Dit was ook de al- gemeene indruk van het publiek. Charles Sauveterre verlangde natuurlijk dringend een veroordeelend vonnis, doch aan hem dacht zijn vrouw op dit oogenblik vol strekt niet. John Nameless had zich gedurende het voorlezen niet bewogen; hij zat met de hand onder het hoofd, zoodat Clothilde zijn gelaat niet meer zien kon. De president liet de getuigen binnen komen en gaf hun bevel de zaal te verlaten totdat zij elk afzonderlijk zou den worden cpgeroepen. Onmiddellijk daarna begon het verhoor van den beklaagde. «Ge weigert aan ons uw waren naam bekend te ma ken,» begon de president, «ik wil thans niet in herhaling vallen en den goeden raad in herinnering brengen, dien ik u op dit punt gegeven heb. Maar thans heb ik u eenige vragen te doen, die ge kunt beantwoorden zon der eenig nadeel voor u zelven, want ze hebben uit sluitend betrekking op de omstandigheden, waaronder de moord gebeurde. De feiten zijn reeds in uwe te genwoordigheid uiteen gezet, thans zal ik ze nog eens elk afzonderlijk behandelen. Men heeft u in de ka- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 8 Augustus 1 911,’s namiddags 7‘/s uur. Tegenwoordig zijn 12 leden; afwezig de heer Zel- velder; twee vacatures. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris daheer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Vaststelling De notulen der visie hebben gelegen, worden thans onveranderd vast gesteld. De heer Westra zou naafloop der agenda en als het niet te laat wordt, wel een vraag willen richten tot OU RANT,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1