ft JIMS- E1J AimiWimAIl VOOR SJEES EJ OISTMffl. CLOTHILDE. No. 65. Woensdag 16 Augustus 1611. 66e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Amsterdamsche Brieven. Uit de Raadszaal. Feuilleton. deze ver waar Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 8 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. kleine steden ’t warm en op Maar hier is 10). HOOFDSTUK IV. Vervolg). Evenals bij het begin van het verhoor was de beklaag de opgestaan, zonder af te wachten dat de president aem dit zei. Hoe meer het verhoor vorderde, hoe meer *J]n houding flink rechtop werd, en hoe luider zijn stem klonk. Mevrouw Sauveterre had nu zijn gelaat ojina en profiel voor zich en hoorde duidelijk zijn diepe welluidende stem, die zij zeer goed herkende. Zij kon “iet langer twijfelen. Haar oogen werden verduisterd, naar hart werd door een hevige kramp samengetrokken. "U gevoelde hare krachten haar verlaten en onwille keurig leunde zij tegen den schouder van de dame rechts snet haar. De barones vroeg op luiden toon, wat haar scheelde en reeds riep een der jonge advocaten, die 6 n P sneld© »De dame bezwijmt.* Aller oogen werden op haar gevestigd. De president gat een gerechtsdienaar een wenk, en ook Sauveterre reeds gezien, dat zijne vrouw de aanleiding tot --J onaangename stoornis was. Hij zelf werd door ^ambtsplicht aan zijn plaats gebonden er was ook genoeg hulp. Men reikte Clothilde flacons met re hfW rter toe en bracbt haar een glas water. De ge- cntsdienaar, door den president gezonden, bood haar Cl ju? om ^aar buiten de zaal te brengen, maar othilde herstelde zich en met tamelijk vaste stem »Ja.« »In welke betrekking stond ge tot Bolton »Ik deed zaken met hem «Hadt ge aanspraak op een deel van het geld, dat hij bij Rotschild ontving en nu verdwenen is »Dat is wel mogelijk.* «Schei toch uit met die ontwakende antwoorden. Zijt ge Bolton’s compagnon geweest in California misschien «Dat heeft met dit proces niets uit te staan.* «Toch wel, maar ik zal hier nk t langer over spre ken en ga over tot de omstandigheden, die onmiddellijk aan den moord vooraf gingen. Hadt hij Bolton het hotel in de straat Tiquetonne aanbevolen Rijke vreemdelingen nemen daar anders nooit hun intrek.* «Neer., ik kende dat hotel volstrekt niet. Een bekende van hem, die er vroeger gelogeerd heeft, gaf hem het adres en daarop afgaande bestelde hij van Havre uit per telegraaf kamer no. I hij dacht, dat die wel de beste zou zijn.* «Waarom hebt ge dan niet evenals hij in dat hotel uw intrek genomen «Het stond me niet erg aan, ook had ik in den trein zeer goed geslapen en was volstrekt niet moede, toen wjj aankwamen.* «Hebt ge hem omstreeks twaalf uur afgehaald P< »Neen.« «De hotelhouder heeft niet met zekerheid durven zeg gen, dat gij die heer waart, dat moet ik erkennen. Ook was Bolton alleen, toen hij bij Rotschild het geld ontving. Hebt ge zoolang op straat gewacht «Neen.* «Met wien was hij dan tot den avond in gezelschap «Daar weet ik niet van.« «Wat kwaamt ge zoo laat nog bij hem doen ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 50C regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. Duitsch en Engelsch op hun duimpje kennen en er niet tegen opzien, ook eens een Spaan- schen, Italiaanschen, Deenschen of Noorschen brief te vertalen. Nu, Lissone wil niet minder zijn dan Coock en heeft zich ook bij de Zuiderzee geïnteres seerd. Op den Alkmaarschen steiger ziet ge een opvallend reclamebord, meldende dat Lis- sone’s Zuiderzeetochtjes gaan over Urk, Enk- huizen, Hoorn en Volendam. Daar is dus het andere reisje over VolendamMarken maar kinderwerk bij. De groote reis-auto van Lissone is ook alle dagen in gebruik en dit verwondert me niets. Er kunnen elf personen mee, buiten den chauffeur, en dan zitten ze ruim en hebben allen een goed uitzicht, want men zit er am- phitheatersgewijze. De booten naar IJmuiden zijn soms vol pas sagiers en die naar Zaandam zijn thans in de week net zoo tjokvol als anders op Zondagen; en alle dagen is er op de vier booten muziek, die heel goede zaken maakt. Men kan het den passagiers aanzien, dat ze het korte water tochtje alleen maken om aan de ellendige hitte der binnenstad te ontkomen. Is ’t anders meest hossend goedje van om en bij de dui zend weken, nu ziet ge heele huishoudingen uit Jordaan of Jodenhoek. Of ze gelijk hebben, de menschen! Want op het water is het ten minste uit te houden. Ja, des zomers is het druk aan de De Ruy- terkade achter het groote station. Men zou haast beweren, dat het geheele stationseiland, dat voor een paar jaren heel wat vergroot werd aan de westzijde, toch eigenlijk nog te klein is. Aan de stadszijde heb je de groote beweging van reizigers naar en van de treinen. Dan al die trams; lijn 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11 en 13 maken allen van het stationsplein ge bruik. Want ook lijn 1, die vroeger ging van den Amstelveenschen weg naarden Dam, komt nu niet meer op den Dam, doch gaat langs N. Zijds Voorburgwal naar’t Centraalstation. Ook is men voor eenige weken gereed ge komen met de lijn onder het westelijk viaduct door, zoodat nu langs de De Rvyterkade wordt rondgereden. En nu zijn er twee lijnen die dit doen, de lijnen 2 en 4. Voeg hier nog bij de trambootjes van de Noordhollandsche tram, die aldoor de passagiers over het IJ brengen. En dan stationneeren er auto’s en aapjes, en staan er heel wat goederenwagens. duidt aan, dat ge uit dehoogere kringen der maatschappij afkomstig zijt men kan daarom wel aannemen, dat alle eergevoel bij u nog niet verdwenen is. Men kan eenigs- zins begrijpen, dat, nu een onteerend vonnis u dreigt, gij besloten hebt uw lot te ondergaan zonder uw naam bekend te maken, om uw familie de schande te bespa ren, die haar zou treffen als men vernam, dat één hunner op het schavot zijn leven geëindigd had. Want daar zal het op uitloopen, dat weet ge. Doch ik her haal het nogmaals, ge handelt verkeerd. Het is beter de waarheid te zeggen, wanneer ge u daardoor verze keren kunt van de toegevendheid der gezworenen en van het algemeen medelijden. Geloof me en zeg de waarheid Sedert het legin der zitting verried het gelaat van den beklaagde thans voor het eerst een innerlijke aan doening. Doch die had niets uit te staan met de toe spraak van den president. John Nameless luisterde daar nauwelijks naar, hij keek in een gansch andere richting. Zijn blik rustte op mevrouw Sauveterre en trachtte in haar oogen te lezen, die hem schenen te zeggen «Rechtvaardig ie toch, ik bid je er om.« «Ik wil u gaarne te hulp komen,* begon de president weer, «als ge den door mij aangewezen weg wilt be treden. Zeg ons tenminste eens, of ge Charles Bolton reeds vroeger hebt leeren kennen «Ja, is kende hem van vroeger,* antwoordde de be klaagde snel. «Waar hebt ge kennis met hem gemaakt In het buitenland «In de Vereenigde Staten.* «Zijt ge te gelijk met hem te Parijs aangekomen «Ja. ik ben met hem van Havre gekomen.* «Hadt ge in Amerika afgesproken elkander daar te ontmoeten? dan viji maanden duurde. Ik wil hiermee niet m’n vreugde uitdrukken, doch alleen de feiten constateeren. En nog minder wil ik beweren, dat de zeelieden geen lotsverbetering behoeven. En het feit, dat we nu moeten constateeren, is dit: Alles is er op dankte zij en verklaarde, dat het slechts een duizeling geweest was en zij zich nu weer geheel wel gevoelde. De gerechtsdienaar trok zich dus terug en de pre sident was gereed het verhoor voort te zetten. Nie mand in de zaal vermoedde de ware oorzaak van Clo- thilde’s flauwte, behalve de beklaagde. John Nameless had haar herkend. Gedurende de laatste minuten had men hem minder gade geslagen, en daardoor had men niet bemerkt, dat hij nog bleek er werd dan de dame, die onwel was. Eensklaps had een opmerkelijke verandering bij hem plaats gehad. Hij, diepte voren zoo’n zelfbewuste, zelf- aanmatigende houding had aangenomen, scheen thans als gebroken hij wankelde, zoodat hij zich aan de bank moest vasthouden. «Beklaagde,* sprak de president, «ge kunt gaan zit ten. Ge schijnt aangedaan te zijn ik hoop, dat ge spoedig het onrecht zult inzien dat ge u zel- ven aandoet, door uw weigering om u te verant woorden. De justitie is onpartijdig, en erkent, dat ge wel onschuldig kunt wezen, maar dat moet ge be wijzen. De aanklacht, tegen u ingebracht, is zeker verschrikkelijk, maar klaarblijkelijk is er nog veel duis ters in de misdaad, waarvan ge wordt beschuldigd. Helder ons dit toch op, of tracht ten minste te bewij zen, dat ge die ontzettende daad niet uit lage hebzucht bedreven hebt. Bewijs ons, dat ge in een opwelling van drift of ten gevolge van een twist zoo handeldet en niet om den man te berooven.* De uitnoodiging om eene bekentenis te doen, geleek veel op een strik doch de beklaagde liet zich niet vangen en volhardde in zijn zwijgen. De president gaf het echter nog niet op, maar zeide weer «Het zon in elk geval wel te verklaren zijn, hoe ge tot het be sluit zijt gekomen om uw naam te verbergen. Alles andere regimenten teruggekeerd. voor een paar weken, toen alleen de eigenlijke zeelieden in staking Een aardig moment was het, toen de laatste bereden marechaussees vertrokken. Veer tig van die kranige kerels trokken op den morgen van het vertrek naar het paleis van justitie om hun rechterlijke superieuren het afscheidssaluut te brengen. En nu ook de zeelieden de staking hebben opgeheven, konden ook de rijksveldwachters naar hunne standplaatsen terugkeeren. Rijks veldwachters zijn we hier zoo niet gewoon. Ja, in de Juliana week hadden we hier ook een honderdtal van die flinke menschen; maar anders ziet men ze alleen aan het paleis van justitie, de gevangenis en de boevenwagens. Doch hoe flink die veldwachters ook zijn, men ziet dadelijk dat het buitenmenschen zijn, die op dorpen thuis behooren. Met die zeeliedenstaking is het te A’dam eigenaardig gegaan. Terwijl de zeelieden te Londen, Antwerpen,Liverpool, Rotterdam, hun zaak grootendeels wonnen, moesten ze hier zwichten voor de groote reeders. De anarchisten of vrije socialisten hebben ’t verloren, even goed als verleden jaar, toen door hun drijven de staking in de bouwvakken vijf, ja meer goed en van het gezet om den zeelieden de victorie te bezorgen; schuitenvoerders, vrachtrijders, mede. Minister Talma trachtte op te treden, particuliere com- Maar alles tevergeefsch. bootwerkers, allen deden bemiddelend missies eveneens. Maar alles tevergeefsch. De groote reeders bleven op hun stuk staan en de zeelieden hebben toegegeven. Nu de staking is opgeheven, zijn ze echter lang niet allen weer in dienst: eerst moeten de plaats vervangers uit binnen- en buitenland weer af gemonsterd worden en daar gaan nog wel drie maanden mee heen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 8 Augustus 1911, ’s namiddags 71/, uur. (V e r v o 1 g). 13 Adres van de firma W. Borneman e.a., om bestra ting xijweg op het asehbeltterrein. Mede naar aanleiding van het rapport der desbe treffende commissie, stellen Burg, en Weth. voor, af wijzend op het verzoek te beschikken. De heer Elzer betoogt het noodzakelijke van harding der weg naar de plaats op de aschbelt, de timmerlieden hun afval moeten brengen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe en ove rigens overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. besloten. 14 Adres van J. Andringa en G. Kamstra, om afstand in koop of huur van gemeentegrond. Burg, en weth. zjjn van oordeel dat het niet ge- wenscht is het bedoelde terrein, hoek Truffelsteeg— Prins Hendrikkade, in koop of huur af te staan, en stellen mitsdien voor afwijzend op de verzoeken te beschikken. Op een vraag van Oen heer Huges of de heer Sanders ook recht heeft op dien grond, antwoordt de Voorzit ter dat deze behoort aan de gemeente. De heer Brouwer bevreemdt het, dat adr. Kamstra niet eerder bericht heeft gekregen, waarop de Voor zitter antwoordt, dat er in dezen drie aanvragen waren ingekomen en de concurrentie dus groot was; verder had genoemde adressant de opstandteekeningen niet dadelijk ingezonden. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop overeen komstig het verstel van het Dagel. Bestuur besloten. 15 Adres van firma Zwart en Co., om gebruik van ge meentegrond. Adr. vraagt vergunning voor het aanbrengen in de straat, voor haar fabriek aan de Oosterkade, van een Het Groene Weekblad heeft, zooals ieder weet, steeds een groote politieke plaat van Braaksensiek, die apart gedrukt is, en dan nog een klein Braakensiekje. Nu, de teekenaar deed het een vorige keer mooi; hij teekende z’n eigen, zittende met teekenstift en papier, met transpiratie-haardos en wanhoops-warmte-ge- zicht; en het onderschrift laat zich raden: Ook vacantie voor de teekenaars. Nu, het. is overal warm. In is ’t warm; op 't groene veld is de zandvlakten zal ’t heet zijn, ’t ook warm. De tram heeft wel wagens genoeg, maar niet voldoende voorraad open wagens. De wagenbestuurders van de wagens, die een glasbeschutting op de balcons kregen, zijn in den winter goed uit, maar nu kunnen ze ja- loersch zijn op de kameraden, die in den winter den snijdenden wind moeten verdragen, maar nu ten minste genieten van aangenamen luchtstroom. In de dichtbevolkte gedeelten der oude stad warm en dat zooveel Wie kan, ontvlucht die is het onuitstaanbaar dagen achter elkaar. benauwdheid. Zit ’t er niet aan, om wat reden dan ook, een groote reis te maken, dan trekt men naar Zandvoort of Wijk aan Zee of waar dan ook heen. De booten op Zaandam, IJmui den, Alkmaar, Marken, ze maken uitstekende zaken. Zooals ook reeds het vorige jaar, varen er dezen zomer drie bootjes op Marken. Op een der bootjes ziet men het vlagje van Coock, het groote reisbureau, dat ook te A’dam een filiaal op het Damrak heeft. Hieruit moogt ge dus opmaken, dat Coock’s bureau zich met het bezorgen van passagiers voor het bekende rondreisje A’dam—Broek in Waterland, Vo lendam, Marken onledig houdt. Een concur rent van Coock is het Nederlandsche bureau van Lissone, gevestigd aan den Singel, dicht bij de Torensluis. Lissone is geen wereld firma als het andere bureau, maar toch, ge kunt u niet voorstellen, hoeveel zaken er afgedaan worden. Reizen worden geprojec teerd naar alle deelen van Europa; er wordt gecorrespondeerd met adspirant-reizigers, met oteliers, stoomboot-ondememers en wie niet a de klerken op ’t bureau moeten hun Fransch, En ten slotte is men bezig met verandering en verbetering van de tramrails. Ja, in ’t drukke seizoen is het stationseiland eigenlijk nog te klein. Ik mag die drukte wel. Maar vele menschen uit de provincie zullen blij zijn, als ze wel van ’t station naar het trottoir Damrak gelaveerd zijn. Gelukkig, dat ook in andere opzichten de beweging aan den waterkant weer haar gewo nen gang gaat. Scheen ’t voor eenige weken, alsof onze stad in staat van beleg verkeerde, nu gaat alles weer gewoon. A’dam heeft geen groot garnizoen. Op sommige tijden des jaars zijn er zoo weinig soldaten, dat er nauwelijks genoeg zijn om de paleiswacht op sterkte te houden. Ge begrijpt dus, dat er bij het begin der havenstaking heel wat mannetjes uit andere garnizoenen naar hier gedirigeerd werden. Voeg hier nog bij al de marechaussees, be reden en onbereden, en de rijksveldwachters Maar nu is alles weer gewoon. Als we nu soldaten ontmoeten in de stad, zijn ze alleen van het zevende; die van het vijfde en van nog andere regimenten zijn weer naar hun kazernes teruggekeerd. De marechaussees vertrokken nog maar waren. 1 COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1