MEBWS- BJ AHMJTIBUD VOOR 8NH ES M8TWM. CLOTÏÏILDE 11). 'IBpl Zaterdag 19 Augustus 1911» B6e Jaargang. ïT Oa 66ü Groote hervormingen in. Engeland Van den Hak op den Tak. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Feuilleton, «s het steeds op de menschen - Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. stooten was de schok zoo hevig, dat ik bijna viel en mij slechts met moeite op de been kon houden. Alles kwam mij nu zoo vreemd voor, dat ik mij tot verdedi ging tegen een verborgen aanvaller meende te moeten gereedmaken. Blijkbaar was hier iets ontzettends ge- gebeurd, waarschijnlijk een moord, en de moordenaar was hier misschien verborgen en kon mij gemakkelijk overvallen. Het dolkmes, dat ik altijd bij mij droeg, haalde ik uit mijn zak en opende het. Zoo liep ik op goed geluk af rondtastende verder, doch nauwelijks had ik drie schreden gedaan, of ik struikelde over een lichaam, dat op den vloer lag. Ditmaal viel ik lang uit op den grond en bezeerde daar mijn voorhoofd bij. Terwijl ik weer opstaan wilde, raakte ik het lichaam aan, waarover ik gevallen was ik voelde, dat het nog warm was, maar ik bemerkte ook, dat door het aanra ken mijn handen van bloed dropen. Bij het vallen was het dolkmes uit mjjn hand gevlogen. Zoo heeft men het later onder een stoel gevonden. Mijn gedachten waren geheel verward, ik kon mij niet helder voorstel len, wat er voorgevallen was. Op dat oogenblik hoorde ik buiten de kamer voetstappen zonder lang na te den ken liep ik naar de deur, opende die zacht, nam den sleutel van de buitenzijde en sloot toen aan de binnen zijde.* »Het zou toch veel natuurlijker geweest zijn, de deur te openen en om hulp te roepen,* viel de presi dent in. »Ik beken openhartig, dat ik niet recht wist wat ik deed.* antwoordde de beklaagde. «Ik gevoelde dat ik in gevaarlijke, mij verdacht makende omstandig heid geraakt was ik was bang, dat men mij in de ka mer zou vinden en wilde trachten onbemerkt het huis te verlaten, zoodra er niemand meer in de nabijheid was. Dat dit inzicht van mjjn toestand niet dwaas of ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/« oent. Groote letters naar plaatsruimte. Kan het er ten onzent in verkiezingsdagen soms vrjj warm toegaan, in Amerika zijn de verkiezingscampag nes nog van heel anderen aard. In het Zuiden en Westen der Vereenigde Staten vooral worden den laat- sten tijd echte bombariefeesten, optochten en parades, gehouden, waardoor men de populariteit van den can- didaat tracht te bevorderen. Een voorbeeld uit den jongsten tijd kan hiervan een voorstelling geven. Ex-gouverneur Tames K. Vardaman van den staat .Mississippi wil in den Senaat gekozen worden en voert daarvoor een flinke campagne. De campagne draait geheel om de negerkwestie. Vardaman is de «blanke* candidaat, d.w.z. hij wordt gesteund door de blanken partij, die den negers geen politieke rechten wil toe staan. De candidaat trekt nu het land door, houdt in alle groote en kleine plaatsen redevoeringen en biedt zijn kiezers feesten en vertooningen aan. Wan neer decandidaat in een plaats aankomt, wordt hij af- gehaald met een triomfkar, een ossenwagen, bespannen met niet minder dan 160 ossen. Alles is wit: de wagen, de ossen, de dekken der ossen, de kleeding der voorrijders en het lange gewaad van den candidaat. Van het station trekt de witte stoet door de propvolle straten naar het met witte tropheeën versierde hotel. Tegen den avond heeft dan de groote optocht plaats; weer alles in het wit. Honderd wit-gekieede burgers te paard vormen het eere-escorte, witvermomde fakkel dragers gaan voorop. De optocht wordt opgeluisterd door «muziek*. Een dozijn fanfarekorpsen bulken er op los en houden kabaal wedst rijd. Tot slot groote vechtpartij. En menig geestdriftige «blanke* of «zwarte* beleeft de overwinning of nederlaag van zijn candidaat niet. Zulke tooneelen kunnen ons zeker niet toelachen. Zij getuigen al heel weinig van vrede en verdraagzaam heid, ondanks de witte tropheeën en de blankheid, waarvan alles spreekt. Aantrekkelijker schijnt oi,s het doel der «School Peace Leagues* (School-vrede- bonden), opgericht reeds in 24 staten der Unie, waarvan op het Rassen-eongres te Londen mrs. Lucia Mead merkwaardige dingen vertelde. Het doel dier bonden is vooral de kinderen ware vaderlandsliefde te leeren. De kinderen moeten leeren, dat patriotisme niet mag beduiden zelfverheerlijking van eigen land, maar moet HOOFDSTUK V. Vervolg). ‘Voor mijn ophelderingen heb ik niet veel tijd noodig,* begon thans de beschuldigde. «Terwijl ik de trap opging naar de eerste verdieping, kwam ik niemand tegen; in de 8ang voor de kamers was het gaslicht reeds uitgedraaid; ook hoorde ik boven geenerlei gerucht, het scheen wel of alle daar wonende gasten reeds sliepen. Ik stak een waslucifer aan en vond dadelijk de kamer No. 1. Ik klopte aan, doch kreeg geen antwoord. Ik klopte daarom wat harder, maar ik hoorde geen beweging in de kamer. I dacht ik, Bolton is bij het wachten misschien in slaap gevallen; hij moest wel in de kamer zijn, want de sleutel stak van buiten in het slot. Zonder veel omslag opende ik daarom de deur en trad binnen, maar tot m(jn verwondering was het donker in de kamer, “ij het open en dichtmaken van de deur had de wind ®yn waslucifer uitgeblazen en stond ik in de diepste kU^8tJ'rnt8, Het verwonderde mijdat Bolton geen licht nad branden en ik riep hem meer dan eens bij zijn naam. Toen ik geen antwoord kreeg, luisterde ik cnerper toe en meende nu gekerm te hooren. Zonder den tjjd te gunnen om een anderen lucifer aan te trijken, deed ik een paar schreden in de richting van geluid. Hierbij stootte ik tegen een stoel die om- lel> wat een groot gedruiseh veroorzaakte. Bij het Men begrijpt dus, dat de Ieren weinig sympathie voor het Hoogerhuis koesteren. Maar ook de liberalen, radicalen en werk liedenpartijen zijn tegen de macht van de lords. In de laatste jaren ging volgende wijze: Was er een conservatief ministerie, dan werden diens wetten grif door het Hocgerhuis goedgekeurd. Maar o wee, als een liberaal ministerie, steunende op een meerderheid in het Lagerhuis, wetten in ’t Hoogerhuis bracht, die den conservatieven lords te vrijzinnig toe schenen. Onherroepelijk werden ze verworpen. Zoodat een liberaal minister ongeveer niets kon uitvoeren. Zelfs de ongeschreven Britsche adat, die wil, dat het Hoogerhuis geen financiëele wet ten mag afstemmen, werd niet meer door het Hoogerhuis gerespecteerd. De straf daarvoor hebben de honorabele lords verleden week ontvangen. Toen is de veto-wet aangenomen; en de groote meerder heid der conservatieve lords durfde het niet bestaande veto-wetten, die hun macht groo- tendeels vernietigen zouden, af te stemmen. Zij onthielden zich uit vrees, dat de koning een groot aantal liberale lords zou benoemen en teekenden daarmee hun eigen doodvonnis. Het gejuich der liberalen in ’t Hoogerhuis, bij ’t bekend worden van de stemming, was buitengewoon en sloeg dadelijk over naar het Lagerhuis. Dit gejuich is zoowel voor Ieren, liberalen, radicalen als werklieden zeer verklaarbaar. Het coöperatieve Britsche rijk wordt nog coöperatiever. Want de Ieren zullen spoedig zelfregeering krijgen en wie weet, of er nog niet meer afscheiding komt. Want ook Wales heeft aspiraties voor zelfbestuur en het kan zijn, dat de schitterende kroning van den jon gen prins van Wales in de oude Waalsche hoofdstad, slechts een voorproefje was van wat er later komen zal. De toestand in Engeland is nuzoó, als ze eigenlijk nog nergens ter wereld bestaat. Over al elders acht men het noodig, dat een tweede Kamer (bij ons de eerste Kamer geheeten) er voor waakt, dat al te dolle sprongen van de andere Kamer tegengegaan worden. Mén is er huiverig voor, die rem af te schaffen. En in Engeland heeft het Lagerhuis thans alles te zeggen. Want in dit land is ook de toeschieten, men opende met de deur en vond mij.* «Gij beweert, dat ge door de aanraking van met bloed bevlekt werd. Waarom hebt ge dat niet dadelijk gezegd, toen de menschen de kamer binnen drongen «Die zouden mij toch niet geloofd hebben. Ook was ik door de onverwachte gebeurtenissen, die mij in een gevaarlijk parket brachten, zoo in verwarring geraakt, dat ik niet in staat was om mij te rechtvaar ligen en te verdedigen. Ik voelde, dat ik een verloren man was, en 3e feiten hebben bewezen, dat ik mij daarin niet vergiste* «Ge hebt nu echter besloten u te verdedigen.* «Omdat ik niet zonder protest voor een dief en moor denaar wil aangezien worden. Ge kunt mij gelooven of niet, doch verder heb ik niets mee te deelen. Wan neer ge John Nameless veroordeelt, zal mijn werkelijke naam althans niet geschandvlekt worden onschuldige personen zullen dan ten minste niet lijden onder zulk een onrechtvaardig vonnis.* «Hierover zal ik niet verder bij u aandringen,* ant woordde de president, «doch op éen punt zou ik gaarne nog inlichting ontvangen. Wist ge, dat Bolton naar Parijs kwam om een belangrijke zaak af te sluiten en dat hij den 28 Februari na den middag bij Rotschild een aanzienlijk bedrag wilde ontvangen «Welzeker, dat wist ik.« «Waar is dat geld gebleven «Daar weet ik niets van.* «De geldriem, die dat groote bedrag bevatte, is ver- bezitten, zijn sterk, doordat de macht van het moederland haar schraagt. En toch, dat die koloniën gevoelen, bijelkaar en bij ’t moeder land te behooren, dat heeft diezelfde Zuid- Afrikaansche oorlog bewezen. Toen Engeland zijn uiterste krachten moest inspannen, zonden zoowel Canada als Australië en Nieuw-Zeeland hulptroepen om Engeland te steunen. Zoo heeft zich dus het Britsche wereldrijk ontwikkeld als een groote coöperatie. Laten we nu nog even de regeeringsvorm in het eigenlijke Britsche rijk, in Groot-Brit- tanje en Ierland dus, beschouwen. Dit rijk heeft de oudste grondwettige re- geering van heel Europa. Voor ruim 7 eeuwen reeds werd Jan zonder land, de broéder en opvolger van Richard Leeuwenhart, gedwon gen de Magna Charta te teekenen, waarbij het Parlement de wetgevende macht grooten- deels in handen kreeg. Latere koningen hebben getracht de macht van dit parlement te brexen; die macht heeft bijv, aan Karel I in 1649 het leven gekost. Na de heerschappij van Crom well kwamen er weer koningen, maar in 1688 moest Jacobus II, die katholieke aspiratiën koesterde, wijken voor zijn schoonzoon, onzen stadhouder Willem III, die, om den Britten in het gevlei te komen, de rechten van den troon nog meer inkortte, zoodat hij, zeer teekenend wel eens koning van Holland en stadhouder van Engeland genoemd werd. Alleen Ierland, dat Jacobus II gesteund had, moest het gelag betalen. Doch stappen we nu met groote schreden naar de 19e eeuw. Ierland, dat zijn droevigste dagen beleefde, dat zijn bevolking schrikbarend zag verminderen, dat hongersnoodperiodes door stond, waarvan heel de wereld rilde, Ierland zag toch ook een nieuwen dageraad gloren. Eerst werd de Katholieke godsdienst, door ’t grootste deel der Ieren beleden, vrij verklaard in heel het koninkrijk, al bleef de Anglicaan- sche kerk staatskerk en moet de koning tot deze kerk behooren en nog steeds elke koning bij zijn troonsbestijging een voor de katho lieken zeer onaangename geloofsformule be zweren. Nog later kwam de strijd voor Home rule, voor zelfregeering. De groote Gladstone was voor lersche home rule en wist deze in het Lagerhuis er door te krijgen; maar het Hooger huis stemde die zelfregeering met groote meerderheid af. ongegrond was, blijkt ten duidelijkste uit de gevolgen, die ik nu ondervind, omdat men mij bij het lijk heeft gevonden. Wat verder gebeurde is u reeds bekend de kellner maakte alarm, van alle kanten kwamen men opende met geweld het lijk dwenen.* «Ik heb hem niet genomen. Op het oogenblik, dat ik gevat werd, zou men hem dan bij mij gevonden hebben.* «Misschien hadt ge een helper, die tijd had om met het geld te ontkomen.* «Dan zou ik wel met hem meegegaan zijn. De man, die Bolton vermoordde, heeft ongetwijfeld ook het geld geroofd, maar die moordenaar ben ik niet «Verdenkt ge soms iemand van dien moord?* «Ik onderstel, dat Bolton vermoord is door iemand, die hem het geld zag ontvangen, hem toen gevolgd is en zich op de eene of andere wijze met hem vertrou welijk heeft gemaakt. Dat was niet moeilijk, want Bolton was gewoon met iedereen een gesprek aan te knoopen. Niet zelden gebeurde het, dat hij met geheel onbekende personen over de intiemste zaken praatte. Een vreemdeling kon op die manier gemakkelijk te weten komen, in welk hotel Bolton logeerde en welke kamer hij daar had. Onbemerkt zal dus die persoon het hotel binnen geslopen zijn, dat was volstrekt niet moeilijk. Bolton verwachtte mij. Op het kloppen van den moordenaar zal hij de deur geopend of «binnen* geroepen hebben, meenende dat ik het was en toen is de misdaad gepleegd, zeer kort voor dat ik tot mijn ongeluk kwam opdagen. Wanneer ik vijf minuten vroeger gekomen was, had ik ongetwijfeld den moordenaar op heeterdaad betrapt.* Hij sprak zoo helder en ongedwongen, dat deze ver klaring der feiten wel geloofwaardig scheen. Wantrou wende menschen mochten denken, dat hij een verzon nen en van buiten geleerd verhaal opdischte, maar de algemeene stemming scheen hem gunstig te zijn en Clothilde herademde met een verlicht hart. IForJf vervolgd. macht des konings van geen beteekenis. De adat van eeuwen zegt, dat de koning over geen wetten zijn veto uitspreekt. En thans kan het Hoogerhuis nog wel wetten verwer pen, die door het Lagerhuis zijn aangenomen; maar als het Lagerhuis diezelfde wetten opnieuw aanneemt, is de goedkeuring van het Hooger huis niet meer noodig en zooals we reeds zeiden sedert eeuwen heeft geen Britsch vorst zijn goedkeuring geweigerd. Men moet respect hebben voor den durf der Britten, die er niet voor vreezen, toestanden in het leven te roepen, zooals ze nergens ter wereld bestaan. (S 1 o t). We zeiden in ons vorig artikel, dat Enge land veel geleerd heeft van den opstand der Amerikaansche Koloniën. Die kolonisten wil den zich niet laten ringelooren door ’t moeder land, weigerden invoerrechten te betalen om de Britsche schatkist, die door zware oorlogen in desolaten toestand verkeerde, weer in nor malen toestand te brengen. Het moederland wilde doorzetten en -- dat heeft de volkomen onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten ten gevolge gehad. Sedert is het Britsche moederland voorzich tiger geworden en gunt het zijn koloniën hoe langer hoe meer zelfbestuur. Zelfs Zuid-Afrika, waarvan een belangrijk deel door een (van Britsche zijde) onrechtvaardigen oorlog van duizend dagen bedwongen werd, heeft volledig zelfbestuur gekregen. Canada, Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland zijn Britsche koloniën, die volkomen eigen bestuur hebben. (Alleen: de gouverneurs worden door den Engelschen koning benoemd). Zij zijn ook onafhankelijk van elkaar, willen zelfs eigen oorlogsvloten A 1 I i te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1