VOOR SNEER ES OÜSTREEEN. IIEEWS- ES 1PVERTE5TIEBLA» CLOTHILDE. 66e Jaargang. Woensdag 23 Augustus 1911. No. 67. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. DORST. Feuilleton. 4 vermoeiden ALLERLEI. 12). Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 3 maanden, franco per postf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. uw voor1 ge bewij vertoeft- hebt, daardoor I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. zonder op de dames indruk gemaakt. Het was immers zeer goed mogeljjk, dat bij op den noodlottigen avond een samenkomst met een dame had gehad, maar dat hij hierover het stilzwijgen bewaarde om zijn dame niet in ongelegenheid te brengen. In tegenspraak hiermee was helaas, dat hij druipnat in het hotel van de straat Tiquetonne was aangekomen, want het was moeilijk te gelooven, dat die samenkomst op dien regen- achtigen avond onder den blooten hemel had plaats ge had. Thans begon het verhoor der getuigen het leverde echter niets nieuws of belangrijks op. Eerst verscheen de chef der Parijsche veiligheids politie om verslag te geven van de nasporingen, die in het binnen- en buitenland naar den beschuldigde gedaan waren hij voegde er bij, dat de ijverigste po gingen tot niets geleid hadden. Het verleden van Bol ton had men geheel kunnen naspeuren, maar van dezen John Nameless had men niets te weten kunnen komen misschien kon alleen het toeval nog meewerken om te ontdekken wie deze beschuldigde was. Vervolgens kwamen de kapitalisten, waarmee Bolton had onderhandeld on de beambten van Rotschild daar na de koetsier, die den Amerikaan van het spoorweg station naar het hotel gereden had allen herhaalden slechts bekende feiten. De dokter beschreef de aan het lijk gevonden wonden, die onfeilbaar den dood moesten veroorzaken en verzekerde, dat het gevonden dolkmes ontwijfelbaar gediend had om die wonden toe te brengen. Wel was slechts bloed gevonden aan het hecht, maar aan een goed polijst lemmet blijft geen bloed kleven. »Hoe lang heeft Bolton nog kunnen leven, nadat hem die wonden toegebracht waren vroeg Sauveterre. «Hoogstens vijf minuten,* verklaarde de dokter. warm werd, voortdurend op gezicht en hals met den zakdoek moest wegnemen wat den mond was ingegaan. De Fransche geneesheer, dr. Marcel Labbé, zette onlangs in zijn Medische Kroniek in het Journal des Débats* zijn zienswijze over dit thans zoo belangrijke onderwerp uiteen en wees er daarbij op, dat de behoefte aan drin ken niet voor iedereen dezelfde is. Zij verschilt met de voedingsgewoonten, de werking der huid, het seizoen, het klimaat. Wie veel melk gebruikt, krijgt genoeg water binnen om het zonder eiken anderen drank te doen, plant aardige voeding vooral met veel groene groen ten en ooft verschaft veel water en maakt drinken grootendeels overbodig. Met een ki logram druiven neemt men 800 gram water in. Vleeschvoeding daarentegen vraagt meer dran ken. Hij, die gemakkelijk zweet en dus door de huid veel water verliest, heeft veel meer drank noodig dan hij wiens huid meestal droog is. Constipatie vermindert, diarrhee vermeer dert de behoefte aan drank, een zonderlinge omkeering van the eternal fitness of things, zoudt gij zeggen. Het warme klimaat en het warme seizoen doen door zweet teweeg te brengen, de behoefte aan het opnemen van een grooter hoeveelheid vloeistoffen toe nemen en de Fransche dokter trekt hieruit de zeer gezellige conclusie, die gretig door ieder zal worden aanvaard: in dezen tijd van hevige warmte moeten wij meer drinken dan in den winter, moeten wij zelfs ons vrijwillig dwingen te drinken ook al zet de dorst ons niet daartoe aan! Wat men drinken moet? Er is l’embarras du choix, sedert de limonades, de niet-alko- holische wijnen en vele andere nieuwe dranken werden uitgevonden, wier aantal met elk sei zoen nog toeneemt. Tallooze badplaatsen ver zenden minerale wateren overal heen en de eenige zorg, die daarbij in acht genomen moet worden, is, dat deze dranken niet met behulp van onzuiver bron- of rivierwater zijn samen gesteld, of dat men niet als limonade drinkt wat eigenlijk verdund zwavelzuur moest heeten. Sterk alcoholische dranken, als cognac, rum, kirsch en likeuren als Curasao en anisette, kunnen, bij hoeveelheden van een theelepeltje op een glas water toegevoegd, den drank aanmerkelijk smakelijker en geuriger maken. Dr. Labbé begaat de onvoorzichtigheid, zelfs absint aan te bevelen, dat, naar hij erkent, een HOOFDSTUK V. Vervolg). »Het is toch wel opmerkelijk, dat niemand den per soon heeft gezien, die volgens uw onderstelling Bolton vermoord heeft,* bracht de president in. «Misschien was het dezelfde heer, die Bolton omstreeks twaalf uur kwam afhalen.* »Dan behoefde hij op straat geen kennis te maken, zooals ge eerst hebt ondersteld.» «Daar weet ik niets van te zeggen. Ik sprak slechts een vermoeden uit, omdat ik den dag niet in gezelschap van Bolton heb doorgebracht.* «Hoe en met wien hebt ge dan den dag doorgebracht, voornamelijk de avonduren Deze vraag scheen den beschuldigde eenigszins in verwarring te brengen, want hij antwoordde met minder vaste stem dan te voren «Als ik dat zei, zou ik mijn geheim in gevaar brengen. Ik kan daarom deze vraag niet beantwoorden.* «Doch ik moet u op het gewicht van die vraag na drukkelijk wijzen. Daar hangt alles van af. Gij beweert kort na negen uur in het hotel gekomen te zijn. Kunt ge bewijzen, dat ge tot negen uur op eene andere plaats vertoefd hebt, dan zou het verhaal, dat ge ons gedaan hebt, daardoor zeer veel geloofwaardiger worden. Gij zoudt dan uw alibi bewezen hebben. Dan zou nog wel lesschen, door een lichte zweeting te brengen, die een verfrisschend gevoel op de huid geeft. Anderen zoeken hun heil in koude dranken, zelfs met ijs. Zeer koud drinken, wanneer men last van warmte en een drogen mond heeft, is een uitgezocht genof, maar niet zonder ge vaar. Drinkt men al te snel, dan komt een groote hoeveelheid vloeistof de maag en inge wanden sterk afkoelen, waardoor kolieken ontstaan kunnen en dikwijls zelfs bezwijmin- gen, zoodat den drinker het koude zweet uit breekt. En ook zonder dat wordt het eigen lijke doel gemist, want wel geven ijsdranken of ijs den mond het eerste oogenblik van frischheid, maar weldra volgt een branderig ge voel en neemt de dorst toe. Ook om een andere reden moet men voor ijsdranken oppassen en wel omdat dikwijls on zuiver ijs wordt gebruikt. Het voorzichtigst is daarom het ijs niet in den drank te brengen, doch daaromheen te leggen. Overigens kan men ook zonder ijs koele dranken verkrijgen door het water, naar Arabischen trant in krui ken van poreuze aarde (alcaraza’s) te plaatsen, of wel rondom karaf of flesch een nat servet te wikkelen en het aan een luchtstroom bloot te stellen. Labbé’s slotsom is, dat men bij warmte geen weerstand behoeft te bieden aan zijn «recht- matigen* dorst, maar integendeel wijs doet, dien te bevredigen onder inachtneming van de voorzorgen, welke de hygiëne voorschrijft. W. C. ge ons niets anders mede te deelen. dan dit onwaar schijnlijk klinkende verhaal «Neen, want ik heb u de waarheid gezegd.» «Goed, dan zal ik dit verhoor niet verder voortzetten. Ik heb u er op gewezen; dat ge slechts uw alibi be hoeft te bewijzen om uw leven te reddendoch dit wilt ge niet of liever, ge kunt het niet. Gij volhardt bij het geheim houden van uw naam en uw verleden, het is dus nutteloos u verder nog vragen te doen. Wjj zullen nu de getuigen oproepen. Gij kunt hunne ver klaringen aanhooren en hen tegenspreken, zoodra uw belang dit medebrengt «Dat zal niet noodig zijn, denk ik. Voor zoover ik mij kan herinneren, hebben de getuigen voor den rech ter van instructie slechts de waarheid gezegd onge twijfeld zullen zij dat hier ook wel doen.* Hiermede was het eerste gedeelte van dit gerechtelijk drama afgespeeld. De toeschouwers hadden nu een oogenblik den tijd om over de ontvangen indrukken hun gevoelen uit te spreken. Velen oordeelden, dat de acte van beschuldiging veel te weinig bewezen aan voerde en te veel gewichtige punten in het duister liet. Anderen gaven als hun meening te kennen, dat het feit, dat de beschuldigde met bloed bevlekt bij ’t lijk was gevonden, reeds genoeg bewees, dat hij ook de moor denaar was. Dat de geldriem met een millioen ver dwenen was en niet bij hem werd gevonden, kon niet als bewjjs voor zijn onschuld gelden. Zooals de presi dent reeds zeide, had hij ongetwijfeld een helper gehad, die misschien den doodelijken stoot toegebracht en vervolgens onmiddellijk met het geld de vlucht geno men had. In dat geval zou deze beschuldigde zonder naam even schuldig zijn als wanneer hij zelf den moord ipleegd had. Hetgeen gezegd was over het alibi, had in het bq- In de warme dagen, die we nu beleven, wordt er meer over dorst dan over honger geklaagd en zien we menschen, die zich anders er op beroemen bijna geen water te drin ken, nu met een zekeren wellust naar een glas water grijpen. Handelaars in bier, spuitwater, limonades en andere niet alcohol bevattende dranken beleven gulden dagen. Vaak hoort men nu de vraag stellen, moet men in de warm te drinken of niet drinken. In het algemeen is drinken noodig, schrijft de >N. Ct.<, om een vaste vochtverhouding in ons lichaam te behouden; tot aanvulling van hetgeen door de uitwaseming der huid, het zweeten, de longen en langs anderen weg verloren gaat. Wie niet genoeg vocht door bemiddeling van de maag opneemt, behandelt zijn lichaam als een buizennet, dat niet voldoende wordt doorgespoeld. In zijn weefsels en voor al in zijn nieren vormt zich neerslag: oxaalzuur, urinezuur en verschillende andere prikkelende of vergiftige stoffen, die min of meer ernstige ziekten kunnen dcen ontstaan. Deze schadelijke bestanddeelen worden door vloeistoffen, welke men in het lichaam brengt, weggevoerd. De heilzame werking van een kuur met sommige minerale wateren bestaat voor een groot deel in deze zuivering. Voor de juiste hoeveelheid vocht, die het lichaam moet opnemen, hebben de physiologen cijfers aangegeven. Men wil, dat 40 gram water per kilogram lichaamsgewicht ongeveer voldoende is, zoodat een man van 65 K.G. ge wicht dagelijks 2.6 K.G. water zou moeten op nemen. Daar echter niet alleen dranken maar ook vaste spijzen water toevoeren, valt ’t niet ge makkelijk, de hoeveelheid, die men drinken moet, uit deze cijfers af te leiden. Moeten wij het dan aan het gevoel van dorst overlaten, deze hoeveelheid te regelen? Zonder geneesheer te zijn, kunt gij wel dadelijk antwoorden neen. Noch dorst, noch honger zijn betrouwbare raadgevers; in hooge mate zijn zij afhankelijk van gewoonten, geërfde, aangewor- vene, door geen regel betoomde. Men kan zich den dorst tot op groote hoogte afwennen en ik erken, dat ik er mij veel beter bij vond, en veel minder «last van de warmte* had, toen ik mij had afgewend te drinken, dan in den tijd toen ik het nut van die beperking niet inzag en zoodra het hevig Scene. Eetzaal in een huis van een deftige koopmansfa milie. Trotsche moeder toont aan een bezoeker de hu- welijks-cadeaux van haar dochter. Bezoeker: ’tie een prachtige collectie, maar ik zie dat er enkele stukken in duplo zijn. Moeder (iets ontstemd): Duplo? Neen, ze zijn al lemaal van echt zilver, dat kan ik u verzekeren, d’r is niets van duplo bij. De pantoffelheld. A. Heeft je vrouw spektakel gemaakt, toen je onlangs zoo laat thuis kwam? B, 0, je moest eans weten, wat ’t zeggen wil getrouwd te zijn met een vrouw, die onderwijzeres is geweest! Ze heeft me eenvoudig hondermaal den zin laten afschrijven: «Ik moet om 10 uur thuis zijn!* Gelukkig nog niet. Nou, meneer Hamer, heeft u al wat geschoten? Hamer (angstig naar de drijvers kijkend). «Neen, gelukkig nog niet*. bewezen moeten worden, dat tusschen u en den moor denaar geen afspraak bestond, maar men kan u dan toch niet meer van den moord zelf beschuldigen. Na drukkelijk wil ik u er op wijzen, dat het ons niet te doen is om van uur tot uur te weten, waarmee ge den 28en Februari van ’s morgens tot ’s avonds negen uur uw tijd hebt doorgebracht. Er is ons veel meer aan gelegen te vernemen, hoe en waar gij den avond hebt doorgebracht.* «Wanneer ik u dat zei, zoudt ge mij toch niet enkel en alleen op mijn woord gelooven,* antwoordde de be schuldigde. «Neen, maar de juistheid van uw verklaring zou gemakkelijk getoetst kunnen worden, al moest daarvoor proces geruimen tijd worden verdaagd. Als ge bij rbeeld verklaardet, dat ge tot negen uur of kort bij negenen in een koffiehuis of restauratie vertoefd hebt, dan kon men den kastelein, de kellners of de gasten, die daar geregeld komen, in verhoor nemen zjj zouden zich u wel zeer goed kunnen herinneren.* »Na vier maanden Dat zou moeielijk gaan Maar ik ben dien avond ook volstrekt niet in een koffiehuis of restaurant geweest.* «Waar hebt ge dan vertoefd «Ik liep door de straten.» «Tot negen uur Het was dien avond zeer slecht weder en het heeft herhaalde malen hard geregend.* «Ik was ook druipnat, toen ik gevat werd. Vraag slechts aan de menschen, die mij vastgegrepen hebben. Maar wie heeft mij op straat gezien Ik kan u de namen niet noemen van de menschen, die ik heb ont moet en dus moet ik het aan u overlaten of ge mij wilt gelooven of niet.* Waarschijnlijk dacht de president, dat de beschul digde hem misleidde, want hij vroeg kortweg «Hebt vreeselijk vergif is voor het zenuwstelsel, doch waarvan enkele druppels den smaak en de dorstlesschende werking van een glas water zeer kunnen verhoogen. Dit is trouwens met alle alkoholische dranken het geval, wanneer men ze in uiterst geringe hoeveelheden sterk verdund, bij wijze van parfum toevoegt. Ze moeten echter nog minder in den zomer dan in den winter onaangelengd genoten worden, daar het doel niet, als in den winter is, een opwekkende, maar alleen een dorstlesschende werking te verkrijgen. Niet te versmaden is voorts «Russische thee*, ook zonder alcoholi sche dranken eenvoudig als thee met een schijfje citroen en suiker opgediend. Dr. Labbe beveelt nog aan koud vleeschnat, dat boven dien voor herstellende zieken en vermoeiden uitnemend geschikt is. Van niet weinig belang is de vraag, wan neer men drinken moet. Bijv, tijdens den maaltijd of zonder er vaste spijzen bij te ge bruiken. Sommigen verheffen er zich op nooit te drinken tusschen hun maaltijden en zich aldus maagkwalen te besparen. Dr. Labbé noemt dit een dwaling; zij, die sterken drank gebruiken, behooren dat nooit te doen buiten den maaltijd, maar dat geldt niet voor de waterdrinkers, in tegendeel. In het algemeen besproken, is het schadelijk, bij het maal overvloedig te drinken, daar de vloeistof zich met de vaste spijzen vermengt, daardoor langer in de maag blijft, deze uitrekt en de spijsverteering belemmert, ten slotte reageert de vermoeide maag niet meer. Daarentegen bewegen dranken, tusschen de maaltijden ingenomen, zich snel door de maag om de ingewanden te bereiken, worden terstond opgeslorpt en dra verwerkt. Vloeistoffen, in genomen wanneer de maag leeg is, veroor zaken geen uitzetting van de maag. Bij de kuur in plaatsen als Contrexéville, Evian, Vit tel, Thonen en andere, laat men daarom de zieken vooral des ochtends vóór het ontbijt drinken. Gezonde lieden behoeven zich natuurlijk niet aan deze gewoonte te binden, maar het kan volstrekt geen kwaad, er nu en dan eens aan te denken; en wanneer zij in den zomer hun dorst lesschen willen, zonder hun maag te ver moeien, moeten zij bij voorkeur drinken tus schen hun maaltijden. Moet men warm of koud drinken? Beide methoden hebben haar voorstanders. Sommigen vinden, dat warme dranken beter hun dorst •i gei i R COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1