VWL SNEES EN MSTfflFl NIEUWS- EN AhVERTESTlEBLA» I CLOTHILDE. 66e Jaargang. Woensdag 6 September 1611. No. 71ü Kinderlectuur. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. kind is het beste slechts boek. 16). hem kon overhalen om het verzoekschrift tot h Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 3 maanden, franco per postf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. G. Dijkstra alhier, dat hij de van een stoep op ge* ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. HOOFDSTUK VI. (Vervolg). «Overigens heb ik vandaag genoeg van rechtszaken en ga liever een poosje in den speelsalon kijken*, zei De Carolles. «Daar heeft Sanguinet de bank; hij wint voortdurend zooals altijd*, zeide een der omstanders. «Wie is dat toch?* «Och, die rjjke Californiër, dien wij de vorige maand als lid hebben aangenomen.* «Juist, nu herinner, ik me,« antwoordde De Carolles. «Nu, als hij altijd wint, zal hij ten minste mijn geld niet opstrijken, dat zou mijn goeden luim bederven.* «Daar komt Berquin ook,* merkte een ander op. «Dat is goed, ik moet hem spreken,* sprak Hugo en ging zijn vriend haastig tegemoet. Deze drukte hem de hand, nam hem bij den arm en trok hem mee naar ■een kleinen salon, waar zij ongestoord konden praten. «Zoo,* zei Berquin, «laten wij hier eens rustig pra ten ik heb geen lust om op de vragen van allen te antwoorden. Hoe vondt ge mijn pleitrede van daag «Voortreffelijk ge hebt alles gedaan, wat in uw vermogen was.* De advocaat schudde het hoofd. «Ik was niet te vreden over mij zelven, ik was niet in de rechte stem- van de kinderen van den tegenwoordigen tijd, dan is er een reuzen-vooruitgang te bespeuren. Loop eens een boekhandel binnen en kijk eens wat daar voor de kinderen te vinden is. De typografische kunst heeft met medewerking van kunstenaars en opvoedkundigen voor uwe kinderen voortgebracht lectuur die reeds pakt door het fraaie uiterlijk van het boekwerk, aan welks uitvoering geen zorg is gespaard, en wat den innerlijken vorm, den inhoud aangaat, precies wordt afgemeten naar de be hoeften van het kind, in overeenstemming is bovendien met de voorwaarden eener goede paedagogische vorming, Echter bij dat alles, wat daar voor ons komt te liggen, is er heel wat schoonen schijn. Het is ook bij het kinderboek niet alles goud wat ei; blinkt. Door dien schijn mogen de ouders en op voeders zich niet laten verlokken. Ja, al vraagt het kind ook, al smeekt het om dat mooie prentenboek met het verhaal uit het vreemde wonderland, al wil de knaap het mooie boek van roovers en Indianen, wij mogen het hem niet maar zoo geven. Vooral bij het kind geldt het: wie bedachtzaam geeft, geeft dubbel. Wij mogen nooit vergeten dat het boek voor het kind een vriend, een begeleider is bij het ver dere leven en evenmin als het ons onverschil lig is welke vriend het kind begeleidt, even min mogen wij achteloos op den schijn afgaan als wij het kind een papieren vriend, maar toch een vriend van invloed geven. Er komen bij de keuze van liet boekge schenk voor kinderen heel wat moeielijkheden te overwinnen. Dikwijls zal het harde, schel gekleurde uiterlijk hun ontwakend schoonheids gevoel eer kwetsen dan ontwikkelen. Hoe vaak niet is de tekst allesbehalve kinderlijk ot in overeenstemming met den graad van ontwikke ling van het kind. Waar er zooveel kaf onder het koren schuilt, zooveel onkruid onder de tarwe is, daar is wel de eenige waarschuwing die men moet doen hoorengeef het kind geen boek in handen dat gij niet zelf gelezen hebt, of dat u niet is aanbevolen door een beoordeelaar in wien gij vertrouwen kunt stellen. Gaan wij na wat wij voor boekgeschenken zouden willen geven. In de eerste periode is het prentenboek uit den aard der zaak het meest geliefkoosde Daarbij is de prent de hoofdzaak. Het ming. Maar dat gaat mij altijd zoo, als ik een zaak niet helder inzie. Maar enfin, ik heb toch beter ge sproken dan de staatsprocureur. Hij was vandaag weer zeer zwak, onze goede Sauveterre.* Misschien op hetzelfde oogenblik, dat Berquin dit zeide, roemde Sauveterre thuis bij zijn vrouw op zijn redevoering, die volgens zijn inzien beter was geweest dan die van Berquin. «Maar ik heb vandaag toch de nederlaag geleden,* vervolgde de advocaat, «en dat ergert me. Als ik wist, dat mijn cliënt schuldig was, zou ik me daar gemakke lijk in troosten, maar «Wat Twijfelt gij werkelijk aan zijn schuld «Daar twijfel ik zeer aan. Maar in dit proces is het laatste woord nog niet gesproken, als de veroordeelde zich slechts laat overhalen om in hooger beroep te gaan. Voorloopig schijnt die stijfhoofdige kerel er niet toe te bewegen te zijn. Gaarne zou ik vijf en twintig gouden Napoleons uit mijn eigen beurs betalen, als ik hem kon overhalen om het verzoekschrift tot hooger beroep te onderteekenen, dat hem misschien redden kan.* «Ik ken eene dame, die er zekerlijk nog meer voor zou willen geven.* «Dat verwondert me in het geheel niet. Hjj heeft ze allen het hoofd op hol gebracht, maar zijn zaak is er niet door bevoordeeld, want onze wakkere gezwo renen dwepen volstrekt niet met zulke lievelingen der dames. Ik heb zeer goed bemerkt, hoeveel deelnemende en teedere blikken mijn cliënt uit zooveel schoone oogen troffen, zelfs uit de oogen der vrouw, wier echt genoot zijn hoofd van de gezworenen eischte.* «Wat Was mevrouw Sauveterre er ook Hoe ziet zij er uit «Ge moet haar wel gezien hebben. Zij zat onmid- lijke zal doen om dit doel te bereiken. Morgen vroeg zie ik den veroordeelde in de Conciergerie, waar hij zich nog bevindt en dan zal ik al mijn welsprekend heid aanwenden om hem over te halen. Als hij toe geeft, win ik tijd om grondigs nasporingen te doen en dan hoop ik, dat het mij zal gelukken den werkelijken moordenaar van den Amerikaan te ontdekken.* «Wilt ge hem zoeken «Natuurlijk. Ik zou dat reeds lang gedaan hebben, indien ik er den tijd voor had gehad. Maar ge weet, dat de verdediging van den ongelukkige mij als het ware eerst op het laatste oogenblik werd opgedragen, zoodat het mij geheel ónmogelijk was den grondslag te leggen voor eene verdediging, die een goeden uitslag kon doen verwachten.* «Heeft hij u ook niet toevertrouwd, wie hij is «Neen Onder ons gezegd ik weet evenveel van hem als gij zelf weet, maar ik ben genoeg menschen - kenner om overtuigd te zijn, dat hij geen gewone moordenaar, geen misdadiger van beroep is. Blijkbaar is hij iemand, die door geboorte tot de hoogere krin gen behoort en zich daar lang in bewogen heeft. Hoe en waardoor hij echter in andere omstandigheden is gekomen, weet ik niet. Waarschijnlijk zal het ook hier wel zijn Zoek de vrouw 1* Hugo had wel willen uitroepen «Die heb ik reeds gevonden maar hij had aan mevrouw Sauveterre het diepste stilzwijgen beloofd. Berquin, die hem scheen te doorgronden, zeide weer «Wilt ge mij helpen zoeken «Naar de vrouw «Neen, die mogen wij niet in ongelegenheid brengen, maar naar den moordenaar den werkelijken moorde naar. Ge zoudt me daarmee een grooten dienst kun nen bewijzen ge hebt veel vrijen tijd en zoudt daarmee zakelijk. Voor het goed genoeg. Maar denke er aan: dat beste is niet altijd gehuld in den mooisten vorm en ook de fraai ste uitvoering is zelfs geen waarborg voor een goeden inhoud. Kijk daarom goed toe, wat voor boeken gij den kinderen als vrienden mee geeft. Gij kunt een kind bijna geen fraai er geschenk geven dan een boek, maar dan moet het een goed boek zijn. N. H. Crt. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 1 September 1911, ’s avonds 8 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; twee vacatures. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1 Vaststelling van Notulen. De notulen der op 8 Augustus jl. gehouden verga dering, die ter visie hebben gelegen, worden onver anderd vastgesteld. 2 Mededeeling van ingekomen stukkenen». De Secretaris doet mededeeling van a Een schrijven van 3. E. den minister van Binnenl. Zaken, dat het raadsbesluit ter benoeming van dr. W. G. C. Wagner tot rector van het Gymnasium, wordt goedgekeurd b Een besluit van Ged. Staten, dat geene bezwaren zijn ingebracht tegen de toelating als raadsleden van de heeren S. E. Westra,J. J. de Boer, mr. S. Vellinga, J. EL Bont en R. S. H. Visser c Een idem, waarbij niet is goedgekeurd het raads besluit van 8 Aug. j.l. tot verlaging van den borgtocht van den gemeente-ontvanger van f 22000 op f 15000; d, Een schrijven van den heer P. Fennema alhier, dat hij met 5 September a.s. wenscht ontheven te worden van de betrekking van Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand dezer gemeente e Een idem van den heer H. F. Pijttersen, van ge lijke inhoud alsvoren f Een idem van Dr. W. G. 0. Wagner te Middel burg, dat hij zijne benoeming tot rector van het Gym nasium aanneemt g Een idem van mej. J. Piersma alhier, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school no. 2 aanneemt; h Een idem van J. Jedema Jzn alhier, daarbij dank betuigende «oor de verhooging zijner jaarwedde als secretaris-boekhouder bij het Burgerlijk Armbestuur; i Een idem van D. de Vries en echtgenoote alhier, dank betuigende voor de verhooging van hunne jaar wedde; Een idem van voorwaarden voor het hebben meentegrond aanneemt; kind kan nog niet lezen, maar het kan reeds zien wat een plaatje voorstelt. Wat hij op het plaatje ziet, roept zijn verbeelding wakker, vooral als moeder of zus er aardig bij weet te vertellen. Waarom is het prentenboek zoo’n groote schat? De bekende peadagoog, de heer J. G. Zijlstra, zegt daarover dit: «Zeker omdat het zijn verbeelding bevre digt; het kind toovert de beelden om tot wer kelijkheid. Doch ook om de emotie van het herkennen. Wat het kind door directe aan schouwing heeft waargenomen, ziet het in het prentenboek terug, en dit verschaft den kleine innig genoegen. Het boek geeft een krachti- gen stoot aan zijn geestelijk leven, het kind blaast het doode leven in, het dramatiseert de handelende personen, verdiept zich in alles en combineert op zijne wijze, blijkens de gesprek ken, die het voert met de afgebeelde dieren en menschen, het vraagt aanhoudend en ant woordt zelf onmiddellijk daarna. Heeft uw kleine u nooit den koek van het plaatje laten proeven, niet de geteekende roos laten ruiken? Ja, niet waar! Welnu, dit is een duidelijk tee- ken, dat hij in de plaat meer ziet dan gij zelf: de plaat staat voor jonge kinderen veel dichter b.ij de werkelijkheid dan voes-groote menschen! Uw kleine ziet allerlei overeenkomst, waar gij die niet ontdekt: zijn huisjes, zijn booten en treinen, zijn geteekende huismeubels zijn voor hem «echt* al ontdekt gij nauwelijks, wat de enkele lijntjes, die teekeningen heeten, moeten voorstellen. Wij kunnen zonder tegenspraak beweren, dat jonge kinderen er niet veel om geven, of een paardje bijv., precies geteekend is, of alle kleuren en vormen juist met de werkelijkheid overeenstemmen, of de armen van een meisje te lang, of te kort zijn geteekend. De critiek komt later, als gevolg van nauwkeurig zien en opmerken. Dit wil echter niet zeggen, dat wij zouden aanraden wanstaltige, onharmonische vormen en kleuren onder de aandacht van het kind te brengen; geen onnatuur, geen voorstellin gen van woeste wreedheid, geen carricaturen, die den smaak in verkeerde richting zouden leiden; het aesthetisch gevoel wordt alleen ge wekt door het schoone, en dat is te zien in menig vriendelijk tafereeltje, dat door den kun stenaar in lijn en kleur is weergegeven.* Leiding bij de keuze der boeken is dus nood- Op het bekende: >zeg mij wie uw vrienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt* is geen va riatie zoo waar als deze: «zeg mij welke boeken gij leest en ik zal u zeggen wie gij zijt.* Daarin ligt de groote beteekenis van het boek, van de lectuur; zij is ons een vriend die ons leidt naar het betere, of een misleider die ons op verkeerde paden voert, maar in elk geval een geleider van groote beteekenis in het leven. De invloed van het boek, van lectuur in het algemeen, is ontzachelijk groot, niet alleen voorzoover het den ontwikkelde, den volwas sene betreft, maar bijzonder ook ten opzichte van het kind. Dat wordt gelukkig meer en meer erkend; zoo zelfs dat wij tegenwoordig een uitmuntende voorraad goede kinderlectuur hebben. Juist het inzicht dat de lectuur van zoo’n geweldig groote waarde is, heeft vele opvoeders er op bedacht gemaakt te zorgen dat het kind althans kan voorzien worden van goede lectuur. Ja, dat is heel anders dan vroeger. Vergelijken wij onze eigen jeugd met die dellijk naast uw tante. Een oogenblik scheen zij in zw^jm te zullen vallen, maar ze kwam spoedig weer bij-’ «Wat? Diebleeke brunette met die vurige oogen «Dat is de vrouw van Charles Sauveterre, die geen stuiver bezat en haar alleen om haar geld getrouwd heeft, of eigenlijk om het geld dat zij moet erven van haar vader, die verscheidene millioenen bezit.* Het was Hugo of bij uit de wolken kwam vallen. Dus die onbekende dame, die zooveel belang in John Name less stelde, was de vrouw van den staatsprocureur, die alle krachten had ingespannen om den man zonder naam te doen veroordeelen. Dat had hij waarlijk niet verwacht en veranderde de zaak aanmerkelijk. Hij vroeg zich zelven af, of hij het recht had om het geheim te verraden, dat mevrouw Sauveterre hem had toevertrouwd blijkbaar was hier een geheim in het spelzij kende den veroordeelde, en haar echtge noot had daarvan niet het minste vermoeden. «Naar het schijnt, zijt ge verwonderd, dat mijn cliënt deze dame betooverd heeft zooals alle andere,* schertste Berquin, «maar wat wilt ge De vrouwen van staatsprocureurs hebben in dit opzocht niets voor op hare medezusters.* «Oh, ik heb volstrekt niet gezegd, dat dit het geval is,« zeide Hugo afwerend. «Nu, ge behoeft mij niemendal te verraden van het geen die schoone vrouw u" heeft toevertrouwd. Ik heb echter toegezien op welke manier zij den be klaagde verschillende keeren aankeek en dat i.s mij voldoende. Of zij bijzondere redenen heeft om belang in hem te stellen weet ik niet, het gaat mij ook niet aan. Wanneer zij, zooals ik vermoed, de dame is, die u zeide, dat haar er veel aan gelegen was, als hij in hooger beroep gaat, zeg haar dan, dat ik al het moge- R COURANT. 9 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1