VOOR SJIH KJ MSTRF1EJ. (l JIHIJWS- ES IDWTEJiTIEBLlD CLOTHILDE. 2To< 7a Zaterdag 9 September 1911. 9Be Jaargaxig. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton, «mi RAADSVERGADERING SNEEK. I KER COURANT, laatstgenoemde, en Bolton bleek te zijn. 17!. Wordt vervolgd. I •I i en een blik van verstandhouding gewis- Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 8 maanden, franco per postf0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Vereeniging «Dorpsbelangen» (W.), verzoekende: 1. de bestaande lan- u willen nemen «Ik? Ja, als ge denkt zei Hugo weifelend. «Waarom zijt ge dan zoo wankelmoedig zeg een- voudig Ja De taak is gemakkelijker, dan ge getuige riep Berquin opspringend. opgeroepen. nu plotseling een bekende van 1' "„1 Misschien wist hij nog veel, dat van gewicht kon zijn. «Deedt ge ook zaken met Bolton vroeg Berquin. «O neen, ik dreef alleen geregelden handel ik heb mijn vermogen in den handel met spek en gezouten vleesch verkregen. Het toeval voerde ons echter dik wijls samen, eerst in Californië en later te Chicago, toen hij reeds in goeden doen was. Het deed me waarlijk leed, toen ik van zijn noodlottig uiteinde hoorde. Als iemand jaren lang gezwoegd heeft en eindelijk een vermogen bezit, dan is het hard, als hij zoo ellendig om het leven komt als Bolton. Maar het was zijn eigen schuld Wij ontmoetten elkaar het laatst, toen hjj reeds besloten was naar Parijs te gaan, waar hij nog nooit geweest was. Ik ried hem aan zjjn intrek te ne men in het Grand-Hotel, waar ik ook woon. Hjj was echter knijperig en zocht een hotel van lageren rang op, waar hij goedkooper terecht kon, doch hij vermoedde niet, dat hij zijn gierigheid met zijn leven zou boeten. Maar zeg mij nu eens, wat is de moordenaar voor een man Hoe ziet hij er uit «Wel, hjj is groot van gestalte, evenals u, en hij heeft ook dezelfde donkere gelaatskleur alsu.« «Ik hoop, dat hij overigens niet op mjj gelijkt. Men mocht ons anders eens verwisselen, en dat zou mjj volstrekt niet aangenaam zijn.« «Neen, dat is niet wel mogelijk. Hij is werkelijk een schoon man.« «Daar kan ik geen aanspraak op maken,zei Sanqui- net lachend, «maar daar ben ik volstrekt niet bedroefd om en ik benijd niemand, hem allerminst.» HOOFDSTUK VI. Vervolg). Berquin vervolgde «Het onbeduidendste toeval wijst ons soms den goeden weg en gij zijt ver standig genoeg om dien op te merken en uit eigen be weging verder te volgen. Zooals ge wel opgemerkt zult hebben, zjjn er in deze zaak verscheidene punten, die bjj het gerechtelijk onderzoek onopgehelderd zjjn ge bleven, en die volgens mijne overtuiging zeer wel op te helderen zijn, als het slechts gelukt sommige lieden aan het praten te brengen. Ik zou dat zelf wel be proeven en mjj daarvoor in de allereerste plaats naar het hotel du Commerce in de straat Tiquetonue wen den. Ik zou trachten in kennis te komen met den hotelhouder Biroulas, met zijn bedienden en met de heeren, die reeds langen tjjd bij hem inwonen en bij een flesch wijn zou ik hen in vertrouwelijke gesprek ken zooveel mogelijk uithooren. Ik ben overtuigd, dat men op die manier zeer gewichtige zaken zou ver nemen, maar helaas, ik kan dit niet zelf ondernemen, omdat die lieden mij bjj de terechtzitting in mijn kwaliteit van advocaat hebben leeren kennen. Tegenover mij zouden zjj niets uitlaten, of mjj slechts wat wijs willen maken. Zuudt gij mij dus dien vriendschaps dienst willen bewijzen en in myne plaats deze taak op VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 5 Septem ber 1911, ’s avonds 8 uur. Tegenwoordig zijn eeist 8; na de beëediging en in stallatie der nieuw gekozenen, 13 leden; twee vaca tures. «Waarom zijt ge dan zoo wankelmoedig zeg een- denkt. Ge zult er belang in gaan stellen, zoodra ge eenmaal een begin hebt gemaakt. Zeer zeker zult ge wel gewichtige dingen vernemen als ge de oogen en ooren goed open houdt want niet alleen de tijd, maar ook het toéval is een groot helper.» Op dit oogenblik werd de deur van den kleinen salon geopend en op den drempel verscheen een lang mager man, ieenig als een Yankee en bruin als een Maleier. Zonder complimenten trad hij op den advocaat toe en vroeg «Is Bolton’s moordenaar werkelijk ver oordeeld «Ja, tot de straffe des doods,* antwoordde Berquin, op wiens gelaat duidelijk te zien was hoe aangenaam hem deze manier van ondervragen stemde. «Met wien heb ik de eer te spreken «Sanquinet Jacques Sanquinet ik ben nog niet lang lid van de club, maar ik geloof toch reeds kennis met u gemaakt te hebben. Ik had juist de bank bjj het bacarat in den speelsalon, toen iemand toevallig zeide, dat ge hier waart. Ik heb toen spoedig een einde gemaakt om u op te zoeken.* «Met welk doel, als ik vragen mag «Wel, om van u iets naders te vernemen omtrent de terechtzitting van heden.* «Dan zult ge mij moeten verontschuldigen. Ik heb in de zitting een uur lang gesproken en wil niet voor de tweede maal beginnen. Als ge belang stelt in het proces, kunt ge morgen in de couranten een getrouw verslag van het verhandelde vinden.» «Nu, ik stel zeker belang in het proces. Ik heb Bolton ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. goed gekend, in Amerika heb ik hem dikwijls genoeg ontmoet.* «Wat zegt ge En ge zijt niet eens gehoord als «Ik ben niet opgeroepen. «Dan hadt ge u uit eigen beweging moeten aanmel den.* «Ik weet niet, waar ik me zou moeten vervoegen,* antwoordde Sanquinet schouderophalend. «En wat had ik kunnen zeggen «Ge hadt inlichtingen kunnen geven omtrent Bolton’s persoon en verleden.* «Daar is weinig van te vertellen. Toen ik hem in Californië leerde kennen, was hij een arme duivel, een avonturier, tot hem eene speculatie in mijn-aandeelen gelukte. Voor dien tijd had hij zoo wat van alles bij de hand gehad. Een tijd lang hield hij zelfs een speel hol in de Chineezenwijk van San-Francisco, vervolgens was hij marskramer, goudzoeker en wie weet wat nog meer. Toen kwam hij eindelijk op den gelukkigen inval voor een spotprijs de aandeelen te koopen van een mijn, die door de eigenaren van weinig waarde ge acht werd. Twee maanden later verkocht hij die mijn voor een half millioen dollars.* Terwijl Sanquinet dit verhaalde, hadden Berquin Hugo de Carolles seld. Misschien bood zich hier reeds een gewichtige kaas om licht in de duisternis te brengen, als men er een goed gebruik van wist te maken. Hugo moest erkennen, dat zijn vriend gelijk had gehad, toen hij over de macht van het toeval sprak. Het trof werke lijk wonderbaar, dat deze vreemdeling, dien zij alle dagen in de club zagen en die tot heden geen woord had gesproken over den moord in de straat Tiquetonne, dorp te beperken. et dorp Woudsend door ge heid die voor het publiek verkeer gevaar kan opleveren, vooral met het oog op een bocht in den weg, verzoekt adr. een paar borden te willen plaatsen, waartusschen met beperkte snelheid moet worden gereden. Burg, en Weth. herinneren er aan, dat bij een vorig raadsbesluit een dergelijke bepaling werd gemaakt voor de kom der dorpen Hommerts en Jutrijp. De ondervinding heeft echter geleerd dat het hoogst moeilijk is toe te zien en tegen overtreding te waken, VERGADERING van den Raad der gemeente Wymbritseradeel, op Dins dag, den 5 September 1911, ’s mid dags 12 uur. Tegenwoordig zijn eerst 10, later, na de installatie van de nieuw gekozenen, 15 leden. Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Na opening der vergadering door den Voorzitter, wordt het gebed door den Secretaris uitgesproken. Punt en van behandeling: 1. Beëediging en installatie van raadsleden. De Voorzitter doet mededeeling van een resolutie van Ged. Staten, waarbij wordt bericht dat er geen bezwaren zijn ingediend tegen het raadsbesluit tot toe lating van de nieuw gekozen leden, de heeren K. Breeuwsma te Abbega, A. Hoekstra te Hommerts, Tj. Miedema te Idzega, P. Nauta Az. te Ypecolsga en dr. J. E. van Welderen baron Rengers te IJsbrechtum. Daarna verzoekt spr. den secretaris de nieuwe leden binnen te leiden. Nadat de heeren verschenen zjjn, leggen zjj allen de bij de wet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter af, waarna deze hun geluk wenscht met hunne benoeming. Spr. vertrouwt dat het onnoodig zal zijn hen aan te sporen de gemeentebelangep te behartigen en hoopt dat zij kracht en lust hebben om die belangen naar beste weten te bevorderen; trouwens de namen Rengers, Breeuwsma en Nauta hebben hier steeds een goeden klank gehad en de heer Miedema, die reeds eenige jaren zitting had, heeft getoond te willen medewerken. Spr. spreekt de verwachting uit, dat hij, die opnieuw werd gekozen, zoowel als zij die voor ’t eerst tot leden van dezen Raad werden be noemd, de gemeentebelangen zullen voorstaan over eenkomstig de eeden,zopeven door hen afgelegd. (Ap plaus.) Na teekening der presentielijst nemen de nieuw- gekozenen de voor hen bestemde zetels in, zoodat nu alle (15) leden tegenwoordig zjjn. 2. Notulen van 22 Juli j.l. Deze notulen worden, na lezing door den secretaris, onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van: a Een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente begrooting, dienst 1911; b Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1911; Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. c Een adres met memorie van toelichting van de afd. «Sneek* van den Bond van Nederl. Onderwijzers, verzoekende de verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, te herzien, vooral op de volgende punten: 1. verhooging van het minimum; 2. verkorting der perioden voor verhooging; 3. ver hooging van de periodieke verhoogingen; 4. vergoe ding van woninghuur ook voor gehuwden beneden 9 Benoeming eener commissie voor de armenzaken, De leden dezer commissie, die tot nu toe bestond uit de heeren Hokwerda (thans vertrokken), Kooistra en Jorritsma, treden telken jare met de eerste vergade ring in September af. In de vacature-Hokwerda wordt, na 2 vrije stemmin gen en daarna in herstemming met den heer Wesse- lius, eerst benoemd met 8 stemmen, de heer Oppedijk. Deze kan de benoeming echter niet aannemen, waarna opnieuw gestemd wordt. De uitslag hiervan is dat benoemd wordt de heer Wesselius met 11 stem men. Daarna worden herbenoemd, resp. met 13 en 12 stemmen, de heeren Kooistra en Jorritsma. Deze heeren nemen allen hunne benoeming aan, zoodat de commissie dus nu bestaat uit de heeren Wesselius, Kooistra en Jorritsma. 5. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening, dienst 1910. l’e in de vorige vergadering benoemde commissie, bestaande uit de heeren Oppedijk, Koopmans en Mie dema, heeft, buiten medewerking van laatstgenoemde, die verhinderd was, de gemeenterekening met de daarbij behoorende bescheiden op 4 Augustus jl. onderzocht. Uit de voorlezing van het rapport blijkt, dat het onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van op- of aanmerkingen, waarom de commissie voorstelt, onder dankzegging aan Burg, en Weth. voor hun zuinig gehouden beheer en aan den gemeente-ontvanger vonr zijn nette en nauwkeurige administratie, de gemeenterekening, dienst 1910, voorloopig vast te stellen als volgt: Ontvangsten f 165.458,876 Uitgaven 153,008,78 Batig saldo f 12,450.09““ Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt, overeenkomstig deconclussie van het rapport, en buiten medewerking van heeren Wethouders, tot voor loopige vaststelling der rekening besloten. 6. Aanbieding van de gemeentebegrooting en die van het burgerlijk armbestuur voor 1912. Burg, en Weth. bieden deze begrootingen den Raad aan. De Voorzitter stelt voor, evenals andere jaren, de gemeentebegrooting ten fine van onderzoek te stellen in handen van een raadscommissie, waartoe hij met goedkeuring der vergadering de leden aanwijst en wel de heeren Ages, Reitsma en Rengers, en verder de begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur met hetzelfde doel in handen van de vaste commissie voor Armenzaken. Conform wordt besloten. Beide commissies worden verzocht binnen 3 weken bare rapporten te willen uitbrengen. 7. Adres van het bestuur der Vereeniging Dmpsbelan- gen te Woudsend, om het snelle rijden met auto’s en motor rijtuigen in de kom van dal dorp te beperken. Wijl in de kom van het dorp Woudsend door ge noemde voertuigen soms gereden wordt met een snel- daar er altijd twee ambtenaren noodig zijn om een overtreding te constateeren. Burg, en Weth. moeten dan ook ontraden uitbreiding aan de betreffende ver ordening te geven en stellen mitsdien voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De Voorzitter licht het voorstel van het Dagel. Be stuur nader toe; een overtreding is zeer moeilijk te constateeren omdat er de eene dag een of meer en dan soms weer gedurende een paar dapen geen enkele auto langs den weg rijdt en natuurlijk nooit op vast gestelde uren. Er is dan ook nog geen enkel proces verbaal wegens te hard rijden gemaakt. Bij stoom- booten is dit anders, omdat men weet dat bijv, ’s Dins dags tientallen van stoombooten langs een bepaald water varen. De heer Oppedijk wil eerst nog eens afwachten tot er een overtreding is geconstateerd alvorens een af wijzende beschikking op het adres te nemen. Wanneer men nu het verzoek afwijst, zullen de bestuurdeis der voertuigen er zich niets meer van aantrekken. De Voorzitter is er niet tegen de behandeling van het adres aan te houden; er kan thans misschien ook wat meer op de bepalingen van de verordening gelet worden, nu de veldwachters het langzamerhand niet meer zoo druk hebben met bewakingen in verband met het mond- en klauwzeer. Hierop wordt zonder hoofdelijke stemming, over eenkomstig het voorstel van den heer Oppedijk, beslo ten tot voorloopige aanhouding der beschikking op het adres. 8 Adres van het Bestuur der afd. Gauw der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholh. dranken, houdende verzoek tot toekenning eener jaarlijksehe subsidie. De Voorzitter stelt voor, daar ook vroeger wel eens voor dit doel iets is gegeven, de behandeling van dit adres aan te houden en er bij de behandeling der begrooting op te letten. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De heer Miedema vestigt, naar aanleiding van de vele klachten die hij er over hoort, de aandacht van het Dagel. Bestuur op den slechten toestand, waarin de nieuwe weg van Oudega naar Gaastmeer verkeert. De Voorzitter is onlangs per fiets dezen weg ge passeerd; de toestand laat inderdaad veel te wenschen over. De weg is nooit mooi geweest maar de lang durige droogte zal er ook geen goed aan gedaan heb ben. Spr. zal de klachten overbrengen aan den ge- meente-opzichter en met het Dagel. Bestuur zoo moge lijk plannen beramen om een beteren toestand te krijgen. Ter behandeling van het laatste punt 10, Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelij- ken omslag, gaat de vergadering in besloten zitting over. 28-jarigen leeftijd en toeslag voor ongehuwden gelijk aan die vergoeding voor woninghuur. Waar de betreffende verordening voor nog geen halfjaar is herzien, zijn Burg, en Weth. van meening dat men deze dadelijk niet weer opnieuw wil wijzigen en stellen zij dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. d Een adres van de te Oudega taarns, die nu te ver van elkaar zijn geplaatst, dichter bij elkaar te doen plaatsen; 2. ook lantaarns te plaat sen aan de einden van het dorp, en 3. de lantaarns langer te laten branden dan nu het geval is, met het oog o. a. op de reizigers van den laatsten trein, die steeds hun weg in donker moeten vinden; e Een idem van ’t Bestuur der Ver. Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Sneek, een jaarlijksehe bijdrage van minstens f 200 verzoekende; f Een idem van de veldwachters in deze gemeente, ook voor 1911 eene tegemoetkoming verzoekende voor het houden van een rijwiel; (Bij de begrooting voor 1912 is reeds op dit verzoek gelet). g Een idem van Jacob Tamminga, brugwachter te Tirns, houdende verzoek hem voor het loopende dienst jaar van de betaling der pacht geheel of gedeeltelijk vrij te stellen, daar hij aan zijn plaatsvervanger, ge durende zijne ziekte, f 72 heeft moeten uitkeeren; h Een idem van J. Jongstra te Heeg, verzoekende een gedeelte wegsloot in koop te mogen ontvangen, om door demping aan zjjn erf toe te voegen; i Een idem van Tjeerd de Vries te Oppenhuizen, verhooging van traktement verzoekende als boekhouder bij het Algemeen Armbestuur; Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit laatste adres om advies te stellen in handen der com missie voor Armenzaken, de adressen sub een in handen der straks te benoemen commissie voor onder zoek der gemeente-begrooting ener tij de behandeling der begrooting op te letten en verder de adresssn sub d, g en h te stellen in handen van het Dagel. Bestuur om prae advies en ze dan in een volgende vergadering te behandelen. j Een schrijven van den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, met verzoek de kosten ad f 76 30 voor inrichting van een intercommunale telefoon te Woudsend, bij een der Rjjksbetaalmeesters te storten. De Voorzitter vraagt namens het Dagel. Bestuur machtiging de betaling te bevorderen, ’t geen wordt toegestaan. 4. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke af treding van den heer A. F. de Boer. De uitslag der gehouden stemming is dat de heer De Boer is herbenoemd met 12 stemmen; op de heeren Wesselius en Jorritsma was ieder een stem uitge bracht terwijl een briefje blanco was. De heer De Boer verklaart, onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen, de benoeming opnieuw te aanvaarden en beveelt zich in de welwillendheid zijner medeleden aan. De Voorzitter wenscht den heer De Boer geluk met zijne herbenoeming en hoopt dat hij nog veel zal kun nen doen in het belang der gemeente. Alsnu wordt eerst overgegaan tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1