Nationale Militie. KENNISGEVING. Plaatselijk nieuws. Burgerlijke Stand. BEKENDMAKING. Aambeien en aandoeningen der huid. Drankwet. RECLAMES. r tSMOtSV r' Januari door hem, Geene. Auke Brattinga 3 rand te Westhem BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sn eek, brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Henderika van Gor- kum, weduwe van Daniël Jager, zonder beroep wonende te Sneek, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie B. No. 2689, gelegen aan de Nieuwe Veemarkt alhier, wijk 8 no. 22. Binnen twee weken na de dagteekeuing dezer bekend making, kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof, schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Sneek, den 12 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester JAC. van bek LAAN, Secretaris. Ohermedizinalrat Dr. von Merkel, te Nürnberg, schrijft»Het natuurlijke trans Josef-laxeerwater kan wèl aanbevolen worden, omdat het zeer zacht werkt, en ook gedurende langen tijd achtereen, zonder prikke ling teweeg te brengen, ingenomen kan worden.* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, voldoende aan het besluit van heeren Gede puteerde Staten van Friesland van den 4 Januari jl. no 40 le Afdeeling B (Provinciaal blad no. 2), brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende U1TNOOD1G1NG. De Gedeputeerd»Staten van de provincie Fries ian d, Gelet op art. 102, laatste lid der Kieswetnoodigen de inwoners der provincie uit, om, indien zij in andere provinciën in de Rijks directe belastingen zijn aange slagen, daarvan voor den loden Maart aanstaande aan hunne vergadering te doen blijken, ten einde door haar daarop kunne worden gelet bij het opmaken van de lijst der hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Ge- neraal. Sneek, den 10 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester JAC. VAN DER LAAN, Secretaris verzoek niet inwilligen doch heeft het personeel be volen het publiek zooveel mogelijk bij het wisselen ter wille te zijn. 5 Verzoek aan den Raad dezer gemeente de nieuwe straten namen en bordjes te geven. De Raad besloot terstond aan dit verzoek te voldoen. 6 Adres aan idem tot demping van de Wip. Dit adres werd door den Raad voorloopig voor ken nisgeving aangenomen. 7 Verzoek aan den Raad van Adm. der H. IJ. S. om trein 9.37 van Sneek naar Stavoren ook te Kou- dumMolkwerum en te Warns te doen stoppen. Hierop ontving de Kamer het antwoord, dat deze trein ingaande 1 December 1911 bij genoemde plaatsen zal stoppen. Als antwoord op missive 436, verzonden in 1910 be treffende de besteldienst van brieven, werd bericht ontvangen van den Inspect, der Post en Telegr. te Leeu warden, dat geen aanleiding werd gevonden tot wijzi ging in de wijkverdeeling, doch dat bij verdere uit breiding der stad hierop zal worden gelet. Zeven maal werd door de Kamer aan haar toegezonden adressen van andere Kamers en corporatiën adhaesie betuigd en wel 1. Bij dat van de K. v. K. te Bergen op Zoom aan den Dir. Gen. der Posterijen, tot verhooging van het maximum gewicht van postpakketten. 2. Bij dat van de K. v. K. te Haarlem aan de Tweede Kamer, inhoudende verzoek tot niet aannemen van de Tariefwet. 3. Bij dat van de vereeniging van Fabrikanten en Handelaren aan den Min. van Justitie, tot wijziging van de faillissementswet. 4. Bij dat van de K. v. K. te Deventer aan de S. S. tot betere controle van ’t aantal reizigers te Zevenaar naar het Noordernet. 5 Bij dat van den Raad der Gem. Lemsterland aan Ged. Staten, tot wijziging van de bepaling op den diepgang van binnenvallende schepen door de Lem- stersluis. Hierop ontving de Kamer van Ged. St. de mededee- ling dat op haar verzoek bij de te nemen maatregelen zal worden gelet. 6 Bij dat van de K. v. K. te Zutfen aan den Dir. Gen. der Post., om Zondags van 7—8 ’s avonds de telegraafkan. geopend te houden in plaatsen van meer dan 10.000 inwoners. Een verzoek om adh. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden bij haar adres, om een halve Zaterdag vrij te verkrijgen, werd niet ondersteund, omdat men dit te Sneek wegens den detailhandel niet mogelijk achtte. Het verzoek van de ver. Middenstand alhier om adhaesie bij haar adres aan den Raad om subsidie voor een te houden congres, werd voor kennisgeving aan genomen. Tweemaal ontving de Kamer van den Min. van L., H. en N. de machtiging tot het afgeven van cer tificaten van oorsprong en wel bij pharmaceutische producten naar Italië, en bij goederen naar het Turkeche rijk. Door middel van de verslagen in dagbladen werd het publiek hiermede in kennis gesteld. Door hetzelfde middel werd ook gewezen op de heerschende duisternis op den stoep en den ingang van het Postkantoor en op de nadeelen voor den handel bij een mogelijke heffing van opslaggeld door den Raad. Verder verschafte de Kamer nog menigmaal in het belang van den handel inlichtingen en adressen van Firma’s aan binnen- en buitenlandsche corporatiën of verzamelde gevraagde gegevens zooals het aantal bui tenlandsche zendingen naar hier in 1910 ter toelichting van het adres aan den Min. tot verkrijgen van een douaneloods. Tot haar spijt ontving de Kamer Hierop van den Min. het antwoord, dat er vóór de totstandkoming der nieuwe tariefwet niet tot vermeerdering der losplaatsen kan worden overgegaan. Tot genoegen constateerde de Kamer, dat de ver beteringen aan het station alhier, n.l. een betere ingang van het Bagagebureau, een bestrating van (jen weg naar de veelading, verbetering van den weg naar de kraan en verbreeding van het 2de perron van 3 tot 6 meter, door haar in 1910 aangevraagd, in 1911 tot haar genoegen zijn tot stand gekomen. Zoomede dat de Directie der Nederlandsche Tram weg Maatschappij op verzoek der Kamer in de nieuwe rijtuigen een beter systeem van verlichting heeft inge- gevoerd en de deuren zoo heeft veranderd, dat tochten wordt buitengesloten. Ook wordt op haar verzoek gewaakt voor de veiligheid van het publiek bij het passeeren van de trams bij de Oosterpoortsbrug. Op de klacht van de Kamer aan den heer Directeur van de Directe Belastingen te Groningen, over de weinige ruimte voor het puliek in het kantoor der Directe Be lastingen alhier is gelet en hierin voorzien door het hu ren van het vroegere Telegraafkantoor op het Oud Kerkhof van de gemeente Sneek. De Secretaris, J. LINDEMAN. Vele menschen zijn aangedaan met aambeien en wanneer zij van tijd tot tijd verschrikkelijk daardoor lijden, komt dit doordat zij twee vergissingen maken: lo. omdat zij hun kwaal niet als ernstig beschouwen en 2o. omdat zij denken, dat er voor hen geen gene zing mogelijk is. Hun kwaal is ernstig, omdat zij een zeer slechten invloed uitoefent op bet humeur van den lijder, hem soms krankzinnig maakt door de onbedaarlijke jeuking en pijn, en bij verwaarloozing zich steeds kan uitbrei den en mettertijd een operatie noodzakelijk maakt. Genezing is mogelijk door toepassing van Foster’s Zalf, het geneesmiddel bij uitnemendheid. Reeds de eerste aanwending brengt verzachting en doet wel dadig aan. Foster’s Zalf is een speciaal geneesmiddel voor aam beien en alle jeukende huidziekten, als: eczeem, gor- deluitslag, roos, winterhanden en -voeten, huiduitslag, enz. Zij is te Sneek verkrijgbaar bjj den heer Joh. W. Meijer, drogisten te Dokkum bij den heer J. H. Boorsma. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. SNEEK. Gedurende het jaar 1911 werden aan de Waag alhier aangevoerd 329/4 en 48/8 vaten boeren- boter en 83/3 en 1631/6 vaten fabrieksboter, benevens 2854 K.G. kaas. Gewogen werden 402/3 en 60/6 vaten fabrieksboter en 884 K.G. koopmansgoederen. Aan marktgelden enz. werd over 1911 ontvangen een bedrag van f 128.526. Loop der bevolking in de gemeente Sneek in 1911: De bevolking bedroeg op 1 Januari 19116270 mannen en 6814 vrouwen, totaal 13084. Vermeerderd door geboorte met 167 mannen en 138 vrouwen, samen 305, en door vestiging met 449 mannen en 526 vrouwen, samen 975, totaal 1280. Verminderd door overlijden met 91 mannen en 86 vrouwen, samen 177, en door vertrek met 521 mannen en 616 vrouwen, samen 1137; totaal 1314. De bevolking is alzoo vermeerderd met 4 mannen en verminderd met 38 vrouwen en bedroeg alzoo op 1 Januari 1912 6274 mannen en 6776 vrouwen; totaal 13050. Er werden 94 huwelijken gesloten; 1 echtscheiding werd ingeschreven. Onze stadgenoot de heer J. Oosterwerff is door het gerechtshof te Leeuwarden benoemd tot deur waarder bij de rechtbank aldaar. De BURGEMEESTER van Sneek; Brengt ter kennis van de geestelijken en bedienaren van den godsdienst, de studenten in de godgeleerdheid enz., die daartoe aan erkende inrichtin gen van onderwijs worden opgeleid, die in deze gemeen te voor de militie hebben geloot, door den Militieraad voor den dienst zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie moeten worden inge- lijfd, of die reeds vroeger voor een jaar van den werke- lijken dienst ontheven zijn dat de aanvrage om ontheffing van den werkelijken dienst, vermeld in de eerste zinsnede van art, 113 der wet, door den dienstplichtige, die ontheffing wenscht te bekomen, eigenhandig onderteekend en met het vereischte bewijsstuk moet worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke hij voor de militie is ingeschreven en wel 1 in de laatste tien dagen van die ter volledige oefening, en in de laatste tien dagen van Maart door hem, die ter korte oefening moet wor den ingeljjfd 2 door hem, die op een ander tijdstip der inlijving bij de militie moet worden afgeleverd, binnen hen dagen na de dagteekening van den oproepingsbrief 3 door hem, die opnieuw van den werkelijken dienst wenscht ontheven te worden, vn de laatste tien dagen der maand, op één na voorafgaande aan de maand, waarin de duur van de verleende of laatstelijk ver leende ontheffing eindigt 4 door den ingelijfde bij de militie, die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wenscht te komen, zoodra hij meent op ontheffing aanspraak te kunnen maken. Het overgelegd bewijsstuk mag niet vroeger zijn af gegeven dan tien dagen vóór de inlevering er van bij den Burgemeester. Sneek, den 9 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. Uittreksel Jaarverslag 1911. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek werden in dit jaar elf vergaderingen gehouden. In de Jannari-vergadering namen de hb. P. Reinouts van Haga, S. Henstra, H. Brenninkmeijer en R. Gorter als herkozen leden weder voor den tijd van 4 jaren zitting. In dezelfde vergadering werd de heer P. R. van Haga weder herbenoemd tot Voorzitter en de heer Henstra tot viee-Voorzitter. Ook de commissies voor Post, Telegrafie, Spoorzaken en die van Wallen en Kaden bleven op dezelfde wijze samengesteld. Het aantal ingekomen stukken bedroeg 94, dat der uitgegane stukken 57. Door de Kamer werden o.a. de volgende adressen verzonden: 1 Verzoek aan den Min. van Waterstaat om trein 1771 der H. S. M vertrek uit Sneek naar Leeuwarden 8.45 ’s morgens, 20 of 25 min. te vervroegen om beter aansluiting te verkrijgen met de treinen der S. S. naar Heerenveen. Hierop werd door den Raad van Adm. geantwoord, dat dit niet mogelijk was door te weinig beschikbaar matrieel en door de daarop onmiddellijk achterloopende trein 767. 2 Adres aan den Raad der Gemeente Sneek om niet over te gaan tot sluiting der Bieschetorensteeg voor wagens en karren. Aan dit verzoek werd voldaan. 3 Adres aan den Raad der gemeente Sneek om verhooging der jaarlijksche subsidie, omdat de Kamer niet in allen deele aan hare verplichtingen kan vol doen. Op dit adres werd afwijzend beschikt. 4 Adres aan den Raad van Administratie der H. S. M. om de perronkaarten ook aan het loket verkrijg baar te stellen. Wegens overwegende bezwaren kon de Raad dit Tot hulp-keurmeester van vleesch en visch is door Burg, en Weth. benoemd de heer G. Feikema alhier. Gisteren is weer een aanvang gemaakt met ’t verstrekken van voeding aan leerlingen der openbare en bijzondere scholen in deze gemeente. Aan deze scboolvoeding namen gisteren deel aan: school no. 3 236, bewaarschool 18, R.K. Meisjesschool 56 en R.K. Jongensschool 30 leerlingen. Nauwelijks is er een dun laagje ijs in de slooten, of de jongens kunnen natuurlijk niet nalaten te pro- beeren of het ijs hen reeds kan dragen. Een 10-jarig zoontje van den heer S. aan de Park- buurt geraakte gisterenmorgen bij die pogingen in het nog al diepe kanaal bij de zwemschool te water. Ge lukkig slaagde een buurman van S; er, na eenige moeite in den knaap op het droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak af kwam. In een nog al diepe landsloot achter de Koopmans- gracht geraakte ook een jongen door het ijs hij kwam er minder goed af, daar, naar men zegt, hij bij het ongeval een zijner beenen had gebroken. In ons vorig nummer deelden we reeds mede dat de heer Pièrre C. Bos, die voor korten tijd van zijn tournée door Indië in ons land teruggekeerd is, a.s. Dinsdagavond in Amicitia een voordrachtavond zal geven. Nadere bijzonderheden dienaangaande vindt men in achterstaande advertentie. Waar de heer Bos ons, blijkens verschillende recen- ties, werkelijk goede kunst te genieten zal geven, twij felen we niet, of velen zullen a.s. Dinsdagavond naar Amicitia optrekken. Van de vele ons toegezonden critieken, verschenen in de voornaamste Indische bladen,nemen we hierover die van het SoerabaiaschNieuwsblad van 5 Januari 1911. De indruk, welke de vorige maal (21 Dec.) gewekt was, kreeg men ook nu weder, n.l. dat de Heer Bos in zijn genre uitnemend is en door zijn zeggingskracht en uiterst plooibaar stemgeluid zijn auditorium in hooge mate weet te boeien, dit geheel in zijn onderwerp doet opgaan en daarin doet meeleven. Zeer zeker was vooral do, met het eerste nummer verkregen, indruk eene zeer goede. De gave, door stembuiging en klank een vijftal per sonen voor te stellen, zóó, dat men een zeer zuiveren indruk van het voorgedragen drama verkrijgt, moet ieders bewondering wekken. ’t Zijn echter niet alleen de ernstige nummers, waar mee de Heer Bos succes inoogstte, ook de meer luimige als «Boeren-klompjesdans* en beide nummers uit»Cyra- no de Bergerac* werden met opgewektheid en entrain weergegeven, waardoor de zekerheid ontstaat, dat men te doen heeft met iemand, die zich door degelijke studie en energie tot groote hoogte heeft weten op te werken. In plaats van no. 4 van het programma gaf de heer Bos »De lente komt*, een fijn gevoelde voordracht, met veel sentiment gegeven. Tot slot werd voor de pauze het hoofdnummer «das Hexenlied* ten gehoore gebracht met zooveel gloed en kracht, dat het publiek onmiddel lijk onder den indruk kwam en daaronder bleef. Bij het afladen van een kist met glas, gisteren op het spoorwegemplacement alhier, voor den heer M. J. Houwink, had diens knecht M. de Jong het ongeluk bij het kantelen der kist er onder te geraken. Hij bezeerde zich nog al vrij ernstig en werd dadelijk naar het St. Anthonius Ziekenhuis vervoerd, waar dr. Bouma heelkundige hulp verleende. Woensdagavond is te Bolsward een reciteer- wedstryd gehouden waarbij een 3-tal onzer stadgenoo- ten prijzen behaalden. In de rubriek «Ernst* werd de 2e prijs, een verg, zilv med, toegekend aan den heer A. M. Sustring Jr. met «Het Jurkje*; de 3e prijs, een br. med, aan den heer H. Klom met «Het triomflied der beschaving*. In de rubriek «Luim* werd de le prijs, een gouden med., behaald door den heer F. Wielenga Jr. met «De wedstrijd in het reciteeren*, aan wien tevens met 65 van de 128 stemmen de publieksprijs, een zilveren eere- kruis, werd toegewezen. Huite G., 38-jarig venter te Bolsward, is Woens dag door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens diefstal van een waskom onder Nijland en van een waschtobbe onder Usbrechtum, bij herhaling van misdrijf gepleegd, tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld de eisch was 6 maanden. Geref. Keik. Beroepen te Ulrum (Gr.) ds. G. Ploos van Amstel te IJlst. Benoemd tot controleur aan de coöp. stoomzuivel- fabriek te St. Maartensbrug de heer S. M. Jongma te Oosthem. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Koudum, gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, de heer 8- Sierks, candidaat-notaris te Groningen. WYMBRITSERADEEL. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Jan 1911: 6171 m. en 6051 vr. totaal 12222. Zij vermeerderde door geboorte met 182 m. en 149 vr., door vestiging met 326 m. en 313 vr. samen 970 en verminderde door overlijden met 71 m. en 88 vr., door vertrek met 431 m. en 389 vr. samen 979. Zij verminderde dus met 9 personen en bestond op 1 Januari 1912 uit 6177 m. en 6036 vr. totaal 12213 personen. Er werden in 1911 94 huwelijken voltrokken. WYMBRITSERADEEL, van 5 tot 12 Jan. 1912. Geboren: Rients zv Watte Bruinsma en Sjj- brigje de Vries te Abbega Kornelis zv Gerrit Jel- lema en Fetje Hoekstra te Gauw Siemon zv An dries Koster en Jifke Swart te Heeg. Gehuwd: Overlede n: Auke Brattinga 3 mnd te Westhem IJke Walinga 75 jr echtgea van Sijtze Korfmaker te Oppenhuizen Ritske Upma 40 jr echtg v Jakobje Sijda te Hommerts. WONSERADEEL, van 3 tot en met 9 Jan. 1912. Geboren: Johannes zv Jentje Personius en Geertje Borger te Pingjum Wijtze zv Tjalling Tjalsma en Grietje Bijlsma Beitske dv Albert Al- gera en Idske vd Valk, beiden te Burg werd. Tot leden van de commissie voor Post-, Telegrafie- en Spoorzaken worden herbenoemd de heeren W Nieveen, E. Priester en H. Brenninkmeijer, tot leden van de commissie voor Straten en Wallen enz. de hee ren S. Henstra, S. vd Meulen Szn en R. Gorter. 2 De notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. 3 Voorlezing van de volgende uitgegane stukken: a Schrijven aan den heer Directeur-Generaal van den Arbeid dat, zoover het ressort dezer Kamer be treft, geen uitbreiding of wijziging noodig is in de lijst van bedrijven genoemd in missive no. 1924. b Schrijven aan den Raad der gemeente Sneek, dat nog steeds geen antwoord is ontvangen op missive No. 478, ingezonden 6 Juli 1911. 4 Behandeling van de volgende ingekomen stuk ken a Mededeeling van de Commissie voor den Neder- landsch—Zuid-Afrikaanschen Handel (centrale organi satie voor het bevorderen der Nederlandsche zaken verbindingen met Zuid-Afrika), dat met onderling goedvinden ook aan haar is opgedragen de werkzaam heden der Commissie voor de Nederlandsche Monster kamer te Johannesburg. Het zal de commissie aangenaam zijn, indien voortaan zoowel vragen betreffende zendingen aan de Monster kamer te Johannesburg, als vragen omtrent haren werkkring, tot haar worden gericht. Hoewel de ginds bijeengebrachte verzameling in zich zelf reeds belangrijk is, geeft zij den bezoeker, die niet bekend is met hetgeen Nederland werkelijk vermag voort te brengen, een veel te kleinen dunk van hetgeen ons land op industrieel gebied presteert. Het is de commissie gebleken, dat tal van artikelen ontbreken, die Nederland elders getoond heeft met goeden uitslag te kunnen stellen tegenover de concur rentie van andere landen. Artikelen van te grooten omvang, te kostbaren aard of aan bederf onderheven, kunnen worden vervangen door modellen, teekeningen, ph ito's of verpakking. Bepalingen omtrent de inzending van monsters wor den verstrekt door de Nederl. Kamer van Koophandel, P. O. Box 2888 te Johannesburg of door den heer Mr. H. Cosman, Heerengracht 477, Amsterdam. b Mededeeling van de Naamlooze Vennootschap Blauwhoedenveem te Amsterdam, dat tot mede-direc- teur is benoemd de heer J. M. G. Bekkertot procu ratiehouder de heer Th. Terweij, en .dat de heeren W. H. vd. Toorn Pz. en C. E. A. Schopmann, de uit sluitende bevoegdheid is verleend, voor wat het kantoor te Amsterdam betreft, de vennootschap collec tief per procuratie te teekenen. Voor kennisgeving aangenomen. e Antwoord op missive no. 498 van Burgemeester en Wethouders alhier, dat de Gemeenteraad afwijzend heeft beschikt op het verzoek om verhooging van de jaarlijksche toelage. Aangezien het D. B. zich in dit schrijven geheel ten onrechte op den inwendigen dienst der Kamer begeeft, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. 5 Voorlezing van het jaarverslag over 1911, opge maakt door den secretaris. Wordt besloten een uittreksel van dit Jaarverslag met het gewone verslag aan de «Sneeker* en «Leeu warder Courant* ter opname in te zenden. 6 Voorstellen en besluiten. Wordt ter sprake gebracht, dat de Engelsche post alhier 's middags met den trein van 3.55 arriveert en te ruim 5 uur besteld wordt. Aangezien de post voor Engeland van Sneek met den trein van 4 uur wordt verzonden, mist men deze ver binding en komen de stukken dientengevolge veel te laat in Londen aan. Met algemeene stemmen wordt besloten deze zaak in handen te stellen van de commissie van Post en Telegrafie, ten einde ze met spoed te onderzoeken en voorstellen te doen. Vervolgens wordt besproken de achteruitgang van de Boterwaagen de Veemarkt. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de achteruitgang van de botermarkten in Friesland alleen het gevolg is van veranderde tijdsomstandigheden. In die achteruitgang verbetering te brengen is pndoenljjk. Wat de veemarkt betreft, is de mindere aanvoer van het afgeloopen jaar, weliswaar, vooral aan hetheer- scheu van mond- en klauwzeer te wijten, maar toch zijn de cijfers over de andere jaren niet bemoedigend. Zeer zeker zou het aanbrengen van flinke gelegenheid voor stalling van goed vee en het aanbrengen van eenige overdekkingen op de markt, de aanvoer kunnen bevorderen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2