met PataalsliiiM. I I Plaatselijk Nieuws. B. FALKENA Mzn. I I ’1 «Zonale het klokje thuis tikt, en Qe hebt op u genomen om tegen betaling van vier- honderd-duizend francs uw vrouw in tegenwoordigheid van getuigen daad merkelijk te beleedigen, zoodat Gé- menos goede gronden kreeg om een echtscheidingspro- ces tegen u te beginnen.» Sauveterre verbleekte en zocht allerlei uitvluchten, doch Berquin onderbrak hem. «Wij zullen echter geen van beiden onnoodige drukte maken. Wanneer ge u schriftelijk wilt verbinden al het mogelijke te doen om het echtscheidingsproees spoe dig en natuurlijk ten gunste van uw vr >uw te doen afloopen, wanneer ge verder bereid zij t van dit oo- genblik af alle rechten op uw vrouw te laten varen en haar niet persoonlijk te naderen, dan ben ik bereid u een wissel van vier-honderd-duizend francs te geven.» Sauveterre dacht een oogenblik na en zeide toen »Ik neem het aan.« «Zeer verstandig van u,« zeide Berqnin. «Wees zoo goed-en hij wees naar de schrijftafel. Sau veterre schreef de verklaring en in ruil daarvoor gaf Berquin hem den wissel, waarop de staatsprocureur tevreden heenging. Toen de advocaat daarop aan mevrouw Sauveterre de verklaring overhandigde, die haar de zekerheid ver schafte, dat zij haar mans naam binnen korten tijd niet meer zou voeren, reikte zij hem vol dankbaarheid de hand, waarop hij met meer warmte een kus drukte, dan gewoonlijk in het verkeer tusschen advocaten en hun cliënten betoond wordt. «En wat moet ik Heuri namens u melden, wanneer ik zoo straks met zijn zuster hem ga bezoeken?» vroeg hfl. «Dat ik hem in mijn hart altjjd trouw gebleven ben en dat ik de uren tel, die nog moeten verloopen voor dat ik hem kan toebehooren wanneer hjj mij nog wenscht te bezitten. Mijn levenstaak zal dan zijn hem te danken voor zijn liefde en hem schadeloos te stellen voor het vreeselijke leed’ dat eigenlijk toch om mijnentwil over hem gekomen is.» Slot volgt. Gisteren, Maandag, had alhier op het Spoorkanaal bij het Tramstation, vanwege de ijsclub «Friso* een hardrijderij plaats onder h.h. leden in 2 klassen, tot en met 35 jaar en daarboven. In de klasse tot en met 35 jaar, waarin 32 deelnemers, werd de eerste prijs gewonnen door Herke Wijnja, de 2e prijs door Joh. Zwart. In de klasse boven 35 jaar, waarin 16 rijders, werd de le prijs behaald door P. Oly, de 2e prijs door Tj. Hokwerda van Offingawier. In deze klasse hadden vooral spannende ritten plaats tusschen den premiewinnaar en Sj. de Vries, welke op de 3 na 4 ritten afviel. Aan laatstgenoemde werd daarom nog een troostprijs vereerd. De uitdeeling van de prijzen, bestaande uit fraaie luxe voorwerpen, had na afloop der rijderij plaats in het café »Het Rood Hert« van Hanenburg. Vrijdagavond hield de Sneeker Onderlinge Brandwaarborgvereeniging haar jaarlijksche ledenver gadering. De Voorzitter opende de bijeenkomst met de mede- deeling dat de vereeniging in 1910 een groote schade had geleden wegens den brand bij de firma Borvoets, maar dat ze zich thans weer in een gunstigen toestand mocht verheugen. De winter gaat met grillen gepaard; de dooi wisselt af met vorst en sneeuwbuien. Juist is het een drietal dagen zoo vinnig koud geweest, als we ’t in geen jaren hebben gekend, waien de banen er weer door, de zeesluizen gesloten het ijs vertrouwd en kon er weer naar hartelust worden gereden, al schrok de hevige koude en de vrij harde wind velen af tochtjes te maken, of nu, heden Dinsdagmorgen viel een krach tige dooi in. Ofschoon er reeds dadelijk vrij veel water op het ijs kwam, hadden toch nog heel wat schaatsenrijders heden een tocht naar onze stad ge maakt, de liefhebberij is er echter af. Veel last en weinig lust, is ’t oordeel der meesten over dezen wintër. SNEEK. Misschien voor een 300 personen gaf mej. G. Veen van Bolsward Zondagmiddag jl. in Atnicilia een Matinee Musicale met haar Kinderzangschool en de Jongedameszangvereeniging »Zanglust«. ’t Programma bestond bijna geheel uit zang, één nummer: «O, wir Madenen», was piano voor vier han den en gaf ons al spoedig den indruk dat mej. Veen zich op dat sr areainstrument volkomen thuis gevoelt. »Schaatsenrijderslied« en ,’t vervolg: «Koor van Ka bouters*, de eerste nummers van ’t aardige piogramma ’t was of we den aanval van den Noordoostenwind hoorden tarten, de lieve Roza hoorden uitnoodigen om ijskoningin te zijn, haar smeeken om mee te ko men ’t aansporen van de Kabouters om met lust en vlijt aan ’t werk te gaan voor de Lente, die den winter verjagen moet. We hebben niets dan lof voor ’t juist terugbeven van ’t geen de schrijver in zijn werk heeft neergelegd. Dat noemen we zangonderwijs in de rechte betee- kenis van ’t woord. Onderwijzen, hier wijzen op de uitspraak, op het geen wat men zingt, wijzen op de overeenstemming, die er moet bestaan tusschen woord en noot. Bij elk nummer was dat streng doorgevoerd. Vaak bleek ’t tekstboenje overbodig, o.a. in «De Historie van Prins Muizepoes», «Martijntjes Danspartij», »Een Spookgeschiedenis», «Van een satanschen Kater en Eendengesnater», een van v. Tussenbroek’s juweel tjes, hoe moeilijk de koren ook waren, men bracht ’t er zóo uitnemend af, dat er aan handgeklap, van het jonge volkje vooral, geen eind kwam,toen aan ’t slot de Kater door den molenaar werd gedood en hij nu onbegraven ten prooi lag voor de boven hem fladde- rende hongerige raven. No. 5 van ’t programma: »De eerste Kerstnacht», was lief, ’t slotkoor echter, dunkt ons, vooral wat het tweede vers betreft, had wel iets krachtiger kunnen zijn- Misschien was dat vers meer tot zijn recht geko men, als de jongensstemmen wat talrijker waren geweest. »Het Klokje van Innesfare» van Prange, een sprookje voor Koor, Soli en Declamatie, was een kras stukje voor dit gezelschap. Gelukkig kwam ’t, behoudens een enkele uitzonde ring, goed tot zijn recht. Voor de Declamatie nebben we echter weinig lof. De voordracht liet zeer veel te wenschen, waaraan misschien ’t niet uit het hoofd kennen van ’t voor- gedragene wel ietwat schuld droeg. Onzen dank ten slotte aan mejuffrouw Veen voor den aardigen middag van 4 Februari. We hebben er ons kunnen overtuigen dat zang- en piano-onderwijs bij deze dame in voortreffelijke handen zijn. als particulieren zich er mee bemoeien, komt het zoo goed niet in orde; hij respecteert de bijdragers tot het fonds voor schoolvoeding, maar wanneer het van de gemeente uitgaat, dan is het meer volgens de draag kracht. De heer dr. Bouma kan zich vereenigen met het geen is aangevoerd door den heer Westra en wenscht niet te ver te gaan op den weg van staatsbemoeienis; spr. heeft inzake schoolvoeding ook een onderzoek gedaan; in de Stadsbewaarschool namen er 36 kinderen aan deel, in school 3 zag spr. dat 3 H.L. soep door 250 kinderen werd gebruikt, het eten is uitstekend. Wat betreft het verwijt, dat de commissie niet vol doende is opgetreden, spr. merkt op dat het nu ge beurt door menschee, die liefde voor het werk hebben en ’t zou z.i. door de gemeente slechter worden uitgevoerd. Adr. vragen ook kleeding, klompen worden verstrekt, waarvoor zijn dan schoolpantoffels noodig, vraagt spr. Een onderwijzeres wist spr. ook niet te antwoorden, waarvoor ze noodig waren. Spr. ziet er er iets in dat overgewaaid is van elders. De heer IJtsma gelooft de verschillende heeren wel in eens te kunnen beantwoorden en zegt dat men op het spreekwoord «Oost west», ook wel laat volgen «thuis de pest», en op bet gezegde van «Zooals- het klokje thuis tikt, tikt het nergens» merkt spr. op dat soms wel het klokje heelemaal niet thuis tikt, omdat het naar de lommerd is gebracht. Z.i. worden de gezinnen uit elkaar gerukt door het kapitalisme, waar van door spr. voorteelden worden genoemd. Er wordt gezegd om naar de diaconie te gaan, net alsof er geen eergevoel meer is. Schoolvoeding is z.i. geen bedoe ling, maar behoort bij goed ouderwijs. Spr. heeft nooit gemerkt, dat het voor heeren, die aan een hoogeschool hebben gestudeerd, zoo’n raar idee was, dat ze bedeeld zijn geweest. Werkelijk heeft de bedeeling een grooten omvang aangenomen, doch sprekers partij is tegen bedeeling. maar vraagt schoolvoeding om het onderwijs goed te kunnen genieten. Spr. moet toegeven dat sommige huisgezinnen vuil zijn zonder noodzaak, doch grooter aantal gezinnen zijn er, waar de huisvrouwen nooit gedaan hebben omdat ze uit werken zijn en waar door het huisgezin uiteengerukt wordt. Spr. wil de commissie niet treffen, doch vindt dat deze het niet zoo goed kan doen als de gemeente, waarom hij nog dezen winter schoolvoeding en -kleeding aanvraagt. Door den heer dr. Bouma is gezegd dat ’t van buiten af is geïmporteerd, hetzelfde had spr. kunnen zeggen bij de behandeling van het vorige punt; zoolang de wethouders remmen, zal men door het lange wachten anderen moeten naapen. Verder toont spr. het nut van schoolpantoffels aan en stelt ten slotte voor dat de Raad besluite schoolvoeding en -kleeding ter hand te nemen. De heer dr. Bouma vindt, dat de heer IJtsma met 'hem heeft geduelleerd zonder hem te treffen. Z.i. is het hier de kwestie moet de gemeente de schoolvoe ding overnemen nu er een commissie is. Naar spr.’s meening alleen dan wanneer de tegenwoordige com missie te kort schiet, dan moet zij subsidie hebben of de gemeente die taak overnemen. De vergelijking tusschen schoolvoeding en medisch hygiënisch school toezicht gaat niet op, daar dit laatste nooit door par ticulieren kan geschieden en de kwestie van school voeding op bevredigende wijze plaats heeft. De heer Westra merkt op, dat de heer IJtsma de be deeling in een andere baan heeft geleid door te zeggen dat studenten aan de Hoogeschool ook bedeeld worden nu is het van algemeene bekendheid dat de S. D. A. P. de armoede wil opheffen, doch als men de bedee ling uitbreidt, zal ait die klasse niet verheffen,» waarom spr. bad gedacht dat de heer IJtsma er tegen was. De heer IJtsma antwoordt dat zijn partij tegen be deeling doch voor voldoend onderwijs is en het rijk dat bekostigt net als bij de studentenhij ziet er niets vernederends in maar verheffing zijner klasse. De Voorzitter vindt de zaak nu voldoende bespro ken. Het Das el. Bestuur is niet tegen schoolvoeding, maar nu er op andere wijze in wordt voorzien, wenscht men het niet van gemeentewege. Het voorstel van den heer IJtsma, gesteund door de heeren Elzer en mr. Vellinga, wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Westra, Huges, Visser, Gorter, Bont, dr. Bouma, Dwarshuis, Brouwer en Wilhelmy. Hierop wordt conform het voorstel van het Dagel. Bestuur hesloten. 13 Wijziging strafverordening en bouwverordening. Deze wijziging wordt voorgesteld, opdat het nu, door de waterleiding, mogelijk wordt, waterclosets in te richten. Bij de politieverordening was zulks tot nu toe verboden. Na toelichting van den Voorzitter, waaruit tevens blijkt, dat de kosten van inrichting van waterclosets komen ten laste van de gebruikers van perceelen en het ledigen der beerputten van gemeentewege zoo hy giënisch mogelijk zal geschieden wordt de voorgestelde wijziging goedgekeurd. De Voorzitter deelt nog mede, dat het Dagel. Bestuur spoedig met nadere voorstellen te dezer zake zal ko men. 14 Vaststelling pensioensgrondslag van den leeraar H. B, School J. L. Dijknuis. Als leeraar aan de H. B. School wordt de pensioen grondslag van den heer Dijkhuis vastgesteld op f 2100. 15 Betaling uit den post Onvoorziene Uitgaven, dienst 1911. 16 Wijziging begrooting, dienst 1911 en 1912. De voorstellen van Burg, en Weth aangaande beide vorenstaande punten betreffen administratieve maatre gelen en worden zonder discussie en hoofdelijke stem ming aangenomen. Alsnu bekomt de heer IJtsma het woord en vraagt waarom het zoontje van den heer Endel, dat deze van school 1 heeft afgenomen en voor den nieuwen cursus van school 2 had aangegeven, op deze school niet werd toegelaten, terwijl toch in 1887 een voorstel van den heer Beekhuis is aangenomen, waarbij men tegen be taling van het hoogste schoolgeld op alle scholen toe lating kon verkrijgen. De Voorzitter herinnert den heer IJtsma dat deze kwestie in besloten vergadering is besproken en besloten dat de heer Endel een geneeskundige verklaring moest overleggen, waaraan deze niet heeft voldaan. De heer IJtsma zegt dat door een der Wethouders aan den heer Endel den raad is gegeven een kort ver zoek zonder een geneeskundige verklaring in te dienen. De Voorzitter heeft in de vorige vergadering begre pen, dat er een geneeskundige verklaring moest overge- legd worden over de toelating tot de scholen moeten Burg, en Weth., volgens de bestaande verordening be slissen men kan daarover de menschen niet vrijlaten, wat nadeelig voor school 1 zou kunnen zijn. De heer dr. Bouma zegt dat hij den heer Endel den 12 Adres van de Afdeeling Sneek van den Bond van Nedet landsehe Onderwijzers, inzake schoolvoeding en klee ding. Adr. vragen zulks alleen voor school 3. Burg, en Weth. achten het verzoek, om ’t alleen voor school 3 te vragen, in strijd met de Leerplicht wet, daar deze wet spreekt van openbare en bijzondere scholen, ’t Dagel. Bestuur stelt zich op het standpunt, genoemde zaak over te laten aan ’t particulier initiatief en indien blijkt dat dit onvoldoende is, dat dan de gemeente bijpast. Door de alhier bestaande commissie wordt voeding verstrekt op school 3 en aan de andere lagere scholen die zulks verlangen; ook worden door haar tvel klompen verstrekt. Burg, en Weth. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer IJtsma kan niet deelen het advies van B. en W. en meent dat het ligt op den weg dar gemeente om daarin te voorzien; hij vindt het een ouderwetsch standpunt om de zaak aan het particulier initiatief over te laten; vroeger liet men ook de verwarming aan particulieren over, wat men nu belachelijk, dwaas en verouderd zal Vinden. Z.i. is een kind niet vatbaar voor onderwijs als het slecht gevoed en gekleed is, moeten nu particulieren of de gemeente daarin voorzien. Spr. heeft in dezen een onderzoek gedaan, ’t spijt hem niet alle lof te kunnen zeggen van de commissie. Ver leden jaar is de schoolvoeding overgegaan; aan een contribuant, die naar de reden vroeg, werd geantwoord dat het niet noodig werd geacht; bij de open winter van toen was het toch wel noodig geweest, niettegen staande feiten is toen niet ingegrepen. Commissie en het hoofd der school hebben z.i. niet de bevoegdheid om volledig in te lichten, daarom wenscht spr. dat de gemeente er in zal voorzien; men kon dan de com missie, die zooveel liefde voor die zaak heeft, vragen om het verder te laten uitvoeren. De heer Dwarshuis gelooft met het Dagel. Bestuur dat het niet op den weg der gemeente ligt; z.i. worden de huisgezinnen er door uit elkaar gerukt en komt het kind op die manier alleen thuis om te slapen; de band van het huisgezin wordt uitgerafeld en de liefde tusschen ouders en kinderen gefnuikt; er zijn van die oude spreekwoorden, zooals «Oost west, thuis best* en «Zooals het klokje thuis tikt, zoo tikt het nergens*, die heel wat anders uitdrukken. Men krijgt op die manier toestanden, die de eenheid van een volk verbreken. Zün de ouders niet bij machte hunne kinderen te voeden, dan zijn in de eerste plaats daarvoor de diaco nieën aangewezen; als deze verzuim plegen, kan er op gewezen worden. Ook zou het indruisciien tegen het organisme van het huisgezin. De heer Brouwer kan geheel meegaan met het Dagel. Bestuur en den heer Dwarshuis. Niemand zal ontkennen dat goede voeding en kleeding mede ten goede komt aan het onderwijs, doch straks komt er ook nog schoonmaken bij, want dat laat in enkele gezinnen ook wel te wenschen over, 't Zal naar spre kers meening zoover komen, dat de ouders zeggen, hier zijn de kinderen, verzorg zc maar. Spr. is tegen voeding in de scholen; ’t kind behoort thuis, de ouders moeten ook letten op ’t gedrag bij ’t eten. De heer Westra moet, naar aanleiding van het ge sprokene, aan de particuliere commissie nulde brengen en z.i. zal haar werk niet door de gemeente verbeterd kunnen worden. Als de gemeente dergelijke zaak uitvoert, wordt deze duurder en slechter, dan wanneer particulieren dat doen. Wordt het gemeentezorg, dan ziet spr. daarin een uitbreiding van de bedeeling en in dezen staat ons land veel achter bij andere landen, omdat de bedeeling hier zoo uitgebreid is. Spr. meent dat ook de sociaal-democratie zooveel mogelijk werkt tot inkrimping van de bedeeling; gaat men de school voeding beschouwen als een recht, dan zal spr. dat zeer gevaarlijk achten. Spr. is er in dezen voor de zaak aan het particulier initiatief over te laten; mocht dit tekort schieten, dan zou men met gemeentesubsidie het tekort kunnen dekken. De heer Gorter herinnert, in de vorige vergadering het werk der commissie te hebben uiteengezet; die commissie heeft met haar streven veel succes gehad. Om subsidie te vragen van de gemeente, daartoe zal zij niet gemakkelijk overgaau. Twee jaar geleden was er geld tekort, en dit is toen door eenige particulieren gedekt. De kinderen aan huis te laten eten, zooals de heer Brouwer wil, gaat niet. Nu weet de commissie, dat het alleen voor de kinderen is. Op dit oogenblik zjjn er 369 kinderen, die goed gevoed worden en, als ’t noodig is, voor rekening der commissie van schoeisel voorzien worden. De heer Elzer staat aan de zjjde van den heer IJt sma en vindt het een noodweud'g gevolg van de Leer plichtwet; ’t is de plicht der overheid, in dezen de gemeente, dat de kinderen het onderwijs kunnen volgen; IJLST. De afdeeling Patrimonium alhier heeft be sloten zich tot den burgemeester te wenden met ver zoek om in den kerktijd de heibergen te sluiten. OPPEN HUIZEN. IJsclub «Rept u«. 34 rijders. Prijs f 20 R. Doting; premie f 7.50 W. Hoekstra; cadeau f 2.50 M. Bakker. Allen te Oppenhuizen. De Elfstedentocht. Het Centraal Bestuur van de Elfstedenvéreeniging heeft besloten den Elfstedentocht met wedstrijd nu op mo-gen (Woensdag) te doen hou den. Voor den wedstrijd zijn ingeschreven 85, voor den tocht 80 deelnemers, ouder wie twee dames. Qouden vijf'guldenstukken. In de Memorie van Antwoord op het eindverslag van de Eerste Kamer over bet hoofdstuk financiën, deelt de minister mede, dat bij den Raad van State een wetsontwerp aanhan gig is, waarin o.a. opgenomen een voorstel, om over te gaan tot aanmunting van gouden vjjfguldenstukken. Zondagsrust. Onder de Christelijke veehouders, die lid zijn van de Friesche Maatschappij van Landbouw, is, naar de «Stand.- meldt, een actie begonnen collec tief hun lidmaatschap op te zeggen, wanneer niet in het reglement wordt opgenomen, dat de tentoonstel lingen dezer maatschappij op Zondagzullen gesloten zijn. Gelezen werden de notulen van twee vergaderingen, waarna ’t jaarverslag aan de beurt kwam. In 1911, meldde dit, had de vereeniging een schade beloopen van f 119.75. waarvan echter door herverze kering ruim f 83 was vergoed; terwyl de Vereeniging thans over een kapitaal beschikt van f 48460.93. De Commissie die ’t vorig jaar belast werd met het nazien der rekening over 1911, kon bij monde van den heer 8. vd Meulen medeelen dat de finantiën zich in de volmaakste orde bevonden; dat er aan winst was gemaakt de som van f2153.906, aan intrest van belegde gelden f 189890*, aan onkosten f 1128.92. Zoodat de nettowinst had bedragen f 2923 89. In de plaats van den heer B. A- Lamne. die niet weer als bestuurslid in aanmerking wenschte te komen, werd met 32 stemmen gekozen de heer J. H. Dood- korte; op den heer F. H. Lampe werden 8, op den heer F. Blok éen stem uitgebraebt, terwijl een briefje blanco was. De heer Doodkorte. niet ter vergadering aan wezig, zal met deze benoeming in kennis worden gesteld. Tot commissieleden voor 't nazien der rekening over ’t loopende boekjaar, benoemde men met respec tievelijk 42, 42 en 39 stemmen, de hh. A. Brouwer, R. J. Gorter en C. G. Schrakamp. De Voorzitter deelde aan ’t slot der vergadering mee, dat over een dag of acht ’t Bestuur de leden weer hoopt op te roepen ter behandeling van ’t uieuwe concept-reglement. Door het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering derbouwkunst is o.a. benoemd, onder goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Za ken, tot lid van de commissie, belast met het afnemen van de in Februari en Maart te houden examens voor bouwkundig opzichter, bouwkundig teekenaar en uit voerder van bouwwerken (onderbaas) de heer O. Sta- pensea, architect alhier. Bij Kon. besluit van 3 dezer is ingetrokken de benoeming van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen den heer J. A. de Lussanet de la Sablo- niére te Twello, tot ontvanger derzelfde middelen te Sneek, gedaan bij Koninklijk besluit van 14 November 1911 en is hij benoemd tot ontvanger te Middelburg, en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Sneek, de heer U. Rijpma, ontvanger derzelfde middelen te Blokker. Op de aanbeveling voor de benoeming van secretaris van Wonseradeel zijn geplaatst de heeren: 1 Katrijnes Salverda, commies-chef van de afdeeling financiën der gemeente-secretarie te Dordrecht, 2 Jan Krol, secretaris van Hemeiumer Oldephaert en Noord- wolde. Bij Kon. besluit van 2 dezer is, met ingang van 1 April 19'2, de heer H. J. Ament, geneeskundige te Vlieland, op zijn verzoek, eervol ontheven van het ge zondheidsonderzoek van uit zee aldaar en te Terschel ling aankomende schepen. Benoemd tot hoofd der school te Goïngarijp de heer S. Bergsma te Wierum. Voor het examen in de nuttige handwerken hebben zich 480 candidaten aangegeven. Onder presidium van Ds. D. P. Koopmane, werd Woensdagavond in de Noorder consistoiie de jaarver gadering gehouden van de A. R. Kiesvereeniging «De Vrije Fries». Na het lezen der notulen volgden jaar verslagen van Secretaris en Penningmeester, waaruit bleek dat het ledental in het vorig jaar steeg, dat de inkomsten bedroegen f 248.53, de uitgaven 254.02, zoodat er een nadeelig saldo is van f 5.49. Namens de commissie tot het nazien der boeken van den penning meester, rapporteerde de heer K. Blok, dat de boeken en bescheiden in volkomen orde zijn bevonden. De Voorzitter zegt Secretaris, Penningmeester Commissie dank voor het verrichte werk. De heer L. D. Tromp werd als bestuurslid met bij na algemeene stemmen herkozen. Benoemd werden als afgevaardigden naar het Prov. Comité in 1913 de heeren F. Blok en Ds. H, M. Dethmers. De vergadering betuigde haar hartelijke instemming met den inhoud der bekende Almelosche motie inzake schoolbouwsubsidie. In verband met hetgeen over de motie Dokkum in de Nederl. is geschreven, nam de vergadering met alge meene stemmen de volgende motie aan «De kiesvereeniging «De Vrije Fries» vergaderd te Sneek 31 Jan. 1912, kennis genomen hebbende van den smaad, de Centrale A.R. Kiesvereeniging Ned. en Oranje te Dokkum aangedaan ten opzichte der door haar aangenomen motie, gevoelt zich gedrongen hare instemming te betuigen met genoemde motie.» Nadat onder «Varia» nog een en ander was bespro ken werd de flink bezochte vergadering door ds. H. M. Dethmers gesloten met dank aan God. «F. D.« raad heeft gegeven om een kort verzoek in te dienen daar ziekelijke omstandigheden niet meer als een motief konden gelden z.i. dient de verordening, waarbij geen maatstaf is, te worden herzien. Na nog eenige discussie geeft de heer IJtsma Burg, en Weth. alsnog in overweging om op hun besluit te rug te komen en den heer Endel in de gelegenheid te stellen zijn zoontje op school 2 te plaatsen, en spoedig met een herziening der verordening te komen. De heer De Wolf vraagt in welk stadium het bouw- verbod van terrein aan den Stationsweg verkeert. De Voorzitter deelt me te dat gisteren in dezen is ontvangen het advies der Gezondheidscommissie en het de bedoeling is het bouwverbod spoedig ter visie te leggen. De heeren De Wolf en Elzer dringen in dezen op spoed aan. De heer Wilhelmy juicht den maatregel van het Dagel. Bestuur toe, om voor aangeslagenen in den hoofdel. omslag beneden f 600, cokes beschikbaar te stellen tegen 35 cent per H.L. en zou die grens gaarne zien uitgebreid en met de voorwaarden eenigszins de hand te lichten. De heer Elzer zou dien cokesprijs gaarne op 25 cent zien gebracht, terwijl de heer IJtsma, pr(js stellende op dezen maatregel van het Dagel. Bestuur, in over weging geeft ’s zomers de cokes niet aan buitenwonen den te verkoopen tegen minderen prijs, maar er hier een opslagplaats voor te zoeken. Na nog eenige verdere discussie zegt de Voorz'tter toe een en ander te zullen overwegen. Hierna sluiting der vergadering.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2