nieuws- n ADWiwimiD VOOR S.W1 ld (II8TIIM. CLOTHILDE. EIGENZINNIGHEID. Zaterdag 10 Februari 1913. 67e Jaargang. Van den Hak op den Tak. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Feuilleton, 1T Oe 12u I 61). EINDE. (Weekpraatje). Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek t 0,40 per 3 maanden, franco per poatf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. HOOFDSTUK XIX (Slot). Tien maanden waren sedert de laatst beschreven gebeurtenissen verloopen. In de wereldstad aan de Seine hadden reeds verscheidene andere sensatie-maken- de voorvallen de aandacht, bezig gehouden. Wie dacnt nu nog aan John Nameless, ondanks het groote opzien, dat de onthullingen over de merkbare wending in zijn levenslot en over de ware afkomst van den man zonder naam destijds gewekt hadden. Voor de Parijzenaars zijn veertien dagen reeds genoeg om dergelijke zaken te vergeten. Alleen Jacques Crambard werd nog steeds niet moede zijn toehoorders bij gelegenheid in het koffiehuis, waar hij soms kwam, te verhalen van zijn aandeel in die ongewone gebeurtenissen. Hij goot echter geen cognac meer in zijn bier, doch voerde een zeer deugdelijken levenswandel. Niets leed meer denken aan den vage bond van vroeger. Hij droeg de roode muts en de blauwe kiel niet meerintegendeel, hij was altijd ge kleed zooals dit bij zijn tegen woordigen staat in de burgerlijke maatschappij paste. Hij was namelijk eige naar van een photografisch atelier in de straat Rivoli. Door tusschenkomst van Berquin had hij eerst negen maanden als leertijd bij den vroegeren eigenaar der zaak doorgebracht, waarna mevrouw Sauveterre het atelier had laten aankoopen en grootmoedig aan den gewezen schilder ten geschenke had gegeven. Met den meesten ijver wijdde hij zich aan zijn nieuwe werkzaamheden, steeds trachtende nog meer te leeren en zich in zijn vak te volmaken, steeds vriendelijk en voorkomend jegens zijn klanten kortom, hij was een voorbeeldig kunstenaar in zijn vak. In zijn vrije uren nam hij nog onderricht bij een portretschilder en ook in dit vak maakte hij zulke aanmerkelijke vorderingen, dat hij de opdracht aannam om voor mevrouw Clothilde Sauveterre een portret te schilderen van haar vriendin Victoire. Niet lang nadat Henri de Vrains eindelijk als ge heel onschuldig uit de gevangenis was ontslagen, werd Victoire met Hugo de Carolles in den echt verbonden. Voor Jacques Crambard was het een gewichtig oo- genblik, toen «zijn vriend, de markies de Carolles* met zijn gelukkige vrouw' in zijn atelier was verschenen om eenige opnemingen te laten doen. Met trots toonde hij het gelukkige paar zijn werk, hetwelk met grond deed verwachten dat hij zijn zaak niet alleen op dezelfde hoogte zou houden, maar ze spoedig tot de meest be zochte van geheel Parijs zou maken. Natuurlijk ontbraken ook niet verschillende portret ten van Berquin, wiens roem door het proces van den man zonder naam nog gestegen was. Verder was er ook een reeks portretten van Adèle Rissler in verschil lende standen en costumes te zien. »Ah, heel mooi,« prees mijnheer de Carolles. »Hoe staat ge nu eigenlijk met uw kleine vriendin, Cram- bard «Ach, heer markies,* bekende Jacques. »ik geloof wel eenige hoop te mogen koesteren, maar ik heb het nog niet gewaagd haar mijn liefde te verklaren.* «Nu, ik geloof, dat mejuffrouw Rissler tegenwoordig niet het geringste op u aan te merken zal hebben,* zeide Victoire om hem aan te moedigen en haar echt genoot voegde er bij «Weet ge wat, Crambard Adèle is een verstandig meisje zij wenscht niets liever dan het tooneel met zijn bedriegelijktn schijn vaarwel te zeggen, wanneer zij een degelijken man vindt die haar een eigen haard kan aanbieden, en dien zij kan liefhebben. Wanneer ge dus meent, dat zij u niet ongenegen is, ga er dan gerust op af en doe aanzoek om haar hand. Op mjjn ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Een eigenzinnig mensch is iemand, die steeds zijn eigen wil doordrijft, zonder zich om de raadgevingen van anderen te bekommeren, ofschoon hij ervan doordrongen is, dat zijn eigen plan, zijn eigen idee hem minder kans geeft het gewenschte doel te bereiken. Meestal is de eigenzinnige iemand, die door gebrek aan gezond oordeelend verstand in den waan verkeert, dat hij den steen der wijzen gevonden heeft en dat niemand meer doorzicht heeft dan hij. Men zal den eigenzinnige' kunnen overtuigen, dat hij ongelijk heeft, doch daar van blijk geven zal hij nooit. Eigenzinnigheid, het niet erkennen, tegen beter weten in, van goede raadgevingen en nuttige wenken leidt, het ligt voor de hand, vaak tot schade of schande of tot beiden. Immers in het dagelijksch leven heeft men, hoe verstandig, hoe ontwikkeld, hoe geslepen en schrander men ook zijn moge, zoo her haaldelijk vo -rlichting en hulp noodig van ter zake deskundigen, dat wij het als een absolute onmogelijkheid mogen beschouwen in alles naar eigen inzicht te kunnen handelen. Meer zelfkennis, dat is bewustheid van eigen eigenschappen, gaven en krachten, van eigen gebreken en zwakheden, door nauwkeurig na- «Ziezoo*, zei m’n vriend Jaspers, die van een bezoek bij den tandarts thuiskomende, in den spiegel zich zelf ging bewonderen en met voldoening en welbehagen zijn fraai gebit en thans weer welgevulde konen be keek: «Ziezoo, zoo’n tandarts is toch maar een wonder man, die van oud weer nieuw maken kan; nietwaar vrouwtje?* En vrouwlief, die al eer een gelijke meta morphose had ondergaan, beaamde dit ten volle, er bijvoegende: «Zoo knap waren ze vroeger nog niet«. Maar hierin hal ze on gelijk, deed ze althans niet ge heel recht wedervaren aan de tandheelkunde in den ouden tijd. Men leze bv. eens ondeistaande adverten tie, welke naar het Tijdschrift voor Tandheelkunde mededeelt voorkwam in de ’s Gravenhaagsche verbond. Zij mocht nu Henri toebehooren. Het huwelijk werd in stilte voltrokken en in kleinen kring gevierd. Na afloop daarvan deden Hugo en Victoire en Berquin het jonge paar uitgeleide tot Havre, waar de stoomer gereed lag, die hen naar de Vereenigde Staten zou overvoeren. De berichten, die de vrienden van hen ontvingen, waren gunstig. Henri de Vrains had een fabriek op gericht, die hjj zelf bestuurde, en vond alzoo een goe den en voordeeligen werkkring. Clothilde deed daar, even als vroeger in Frankrijk, veel goed. Van Sanquinet, dien de politie na de bekentenis van Biroulas gezocht had, werd nooit eenig spoor .gevonden. De staatsprocureur Sauveterre werd niet tot procu- reur-ger.eraal bevorderd, maar overgeplaatst naar een provinciestad. Het is niet te verwachten, dat hij ooit bevordering zal maken, want hij leeft zeer ongeregeld, maar hij kan ontslag nemen, wanneer hij verkiest, daar hij van zijn «welverdiende* vier-honderd-duizend francs toch wel kan leven. Mejuffrouw Eugenie Chabot heeft zich getroost over het mislukken hater plannen. Zij trouwde met den zoon van een bankier, die nog rijker was dan haar vader. Het is een mariage de raison de eene partij bemoeit zich zoo weinig mogelijk met de andere. Ber quin neeft geen lust om op die manier te trouwen de eenige vrouw, voor wie zijn hart sneller klopte zonder dat zij er. iets van vermoedde is reeds lang in Amerika. Hij zal dus vrijgezel blijven, doch dat hindert hem niethij leeft geheel mede in het leven van zijn vriend Hugo de Carolles, wiens talent steeds meer erkend wordt, en in dat van zijn vroegeren cliëntJohn Na meless. woord, zij zal geen «neen» zeggen I» In den verderen loop van het gesprek vroeg Cram bard met belangstelling naar den beer de Vrains. Hugo kon hem mededeelen, dat hij nog steeds in Engeland vertoefde en daar zou blijven, totdat het echtscheidings- proces van mevrouw Sauveterre was afgedaan dit zou echter niet lang meer duren. Henri en Clothilde waren het spoedig met elkaar eens geworden. Henri de Vrains had besloten na zijn huwelijk niet in Frankrijk te blijven, doch naar Amerika terug te keeren, om alle pijnlijke herinneringen te ontgaan, en zich daar een werkkring te scheppen. Clo thilde was bereid hem te volgen en vond ook goed, dat Henri tot aan den afloop van het proces niet te Parijs bleef, doch tot dien tijd een studiereis door Engeland maakte, om daar de nijverheidstoestanden te leeren kennen. Zijn zwager had hem voorloopig de mid delen daartoe verstrekt en was recht verheugd uit Henri’s brieven te zien, hoe ernstig hij zijn taak op vatte. Hugo en Victoire hadden Clothilde op hartelijke wijze aangeboden bij hen te komen inwonen, totdat zij met Henri naar Amerika zou vertrekkendoch zij had er de voorkeur aan gegeven, met Prudence in de straat Rochebrune te blijven. Zij had de naai- en breischool overgenomen en was voornemens bij haar vertrek huis en school in vollen eigendom af te staan aan haar trouwe dienstbode, wier toekomst op deze wijze ver zekerd zou zijn. Ook betoonde Victoire even als vroeger haar warme belangstelling in de school en vergat de armen en noodlijdenden niet, voor wie zij zoo lang gezorgd had. De zorg om deze instellingen blijvend te maken, had Clothilde met hare rijke geldmiddelen op zich genomen. Zij had de belendende huizen aan gekocht en liet die verbouwen tot een bewaarschool voor kinderen van werksters, die gedwongen zijn hare kinderen gedurende den dag alleen te laten, en tot een ziekenhuis voor arme vrouwen en meisjes. Eindelijk kwam de dag waarop de band werd ver broken, die haar nog aan haar verafschuwden echtgenoot denken verkregen, zou den eigenzinnige kunnen genezen. Eigenzinnigheid is dus gebrek aan zelfkennis. Zelfkennis sluit zelfbeheersching in zich en is de bron van nauwgezette plichts betrachting. De wijzen der grijze oudheid waren van deze waarheid zoo diep doordron gen, dat zij den tempel van.Delphi versierden met het gulden opschrift: «Ken u zelvenl* Bij kinderen is een eigenzinnigheid een gemoedstoestand, die, wanneer de ouders er geen acht op slaan, een zeer gevaarlijk karak ter kan aannemen. Zij is, uit zielkundig oog punt beschouwd, een hardnekkig willen, dat uit een heerschende begeerlijkheid voortspruit. Onderstel, dat men een gezond kind steeds na het ontvangen van voedsel in de wieg ge legd heeft, zonder het d«or wiegen in slaap te sussen, dan zal zulk een kind geen verlangen gevoelen om gewiegd te worden. Heeft echter de moeder ’t steeds met wiegen trachten te sus sen, dan zal het kind er steeds driftig naar verlangen gewiegd te worden. Voldoet de moeder aan dit verlangen, dan zal het kind langzamerhand meenen, dat er onrecht geschiedt, indien niet aanstonds op zijn eerste pogen daartoe, zijn verlangen bevredigd wordt. Geeft de moeder niet toe --en dat ware verstan dig gehandeld dan zal het kind al heel spoedig ontwaren, dat zijn schreien niet baat, dat zijn willetje niet wordt ingewilligd en dat zijn wil buigen moet voor dien der moeder. Het verwende, eigenzinnige kind meent in zijn schreien en dwingen een middel te be zitten, waardoor het al zijn wenschen bevre digen kan en het maakt van dat middel gretig gebruik met een hardnekkigheid, die wij met den naam van eigenzinnigheid bestempelen. Zulke kinderen groeien op tot heerschzuchtige en trotsche wezens, die eischen, dat alles voor hun wil bakken zal, zoodat zij, egoïst als zij zijn, verre blijven van de zelfopofferende, vre destichtende liefde, die de teederste banden smeedt en die de maatschappij als met een hechten band omvlecht. Behoeft het betoog, dat men bij kinderen reeds in de prilste levensdagen maatregelen moet nemen om eigenzinnigheid te verhoeden? Vraagt een kind iets, dan moet men nu en dan weigeren om in dat jeugdig hartje, in dat ontvankelijk hoofdje de leer te prenten, dat niet alles wat begeerd wordt, verkregen kan worden. Vele ouders zijn geneigd het eigenzinnig dwingen van jeugdige kinderen als cnschade- lijk te beschouwen. Men weet dat huilerig dwingen te vergoelijken door een: «het is ook nog zoo jongt, of door een lachend instemmen met den kleinen dwingeland. Kijk eens wat een driftig ding! Precies zijn vader! Precies zijn moeder! Dat is evenwel 2eer verkeerd. Treffend zijn de opvoedkundigen het er over eens, dat de beteugeling van verkeerde neigingen bij kin deren, vooral bij eigenzinnig dwingen, reeds vroegtijdig moet aanvangen. Hoe vroeger men ’t boompje buigt, hoe gemakkelijker men het een stand volgens zijn wensch kan doen aannemen. Weest er van overtuigd, dat ouders, die in dit gewichtig deel der opvoeding niet ernstig handelen en ten opzichte hunner kinderen geen maatregelen nemen om ze met liefde, doch tevens met kracht te leiden, allicht veel ver driet van hen beleven zullen en hun zwakheid bitter zullen betreuren. Leert daarom uw kinderen vroegtijdig zich ontzeggen van hetgeen zij gaarne zouden wen schen en gij beleeft van hen, zoowel in hun jonge jaren als op lateren leeftijd, veel ge noegen. Woensdagse Courant van 29 Sept. Ao. 1790, waaruit zal blijken, dat, al stond de techniek in die dagen nog verre achter bij die van den tegenwoordigen tijd, men toch al wist, waar het heen moest. De annonce luidde als volgt: N B. De Dentist Simon Nathans, zal gedurende deeze Arasterdamsche Kermis, alle Armen of Werk lieden Gratie Bedienen van ’s morgens 8 tot JOuuren, woond in de Hoogstraat bij de Zand-DWaksstraat, naast een Bakker buren du Galanterie-duikel van Tobias Philip, daar de naam Simon Nathans, geadmit teerd Dentist aan de Deur staat te Amsterdam. Hij verrigt de volgende Operation alles wat Nuttig, Noodig en Dierlijk aan ’s Mensehen Tanden kan gedaan worden, zoowel aan bedaagde Lieden als Kinderen (zo als genoegzaam bekend is). 1. Zet vals.he Tanden in als Natuurlijke, (al had men niet eenen Tand in zijn geheele Mond), zeer dien stig in ’t spreeken, bijten en opvallen des Aangezichts, zonder pijn. 2. Maakt de zwartste en morsigste Tanden zoo wit r als ivoor, zondes ’t verglaas te hinderen. 3. Zet de kromme Tandjes van Kinderen regt, en doet dezelve egaal gioeijen. 4. Plombeert de holle en vijlt de scherpe. 5. Neemt de pijnlijke Kiezen, Tanden, Worteltjes en onafgebroken stukjes uit, zonder de minste pijn. 6. Die bang voor ’t uitnemen zijn, smeert dezelve iets aan, dat ze zonder hinder van zelfs uitvallen. 7. Veilt de scherpe en puntige. 8. Separeert de dicht op elkaar zittende Tanden. 9. Bevestigt de losse en waggelende Tanden van bejaarde lieden. 10. Rangeerd de Tandjes der kinderen en doet de zelve gemakkelijk groejjen. Niet waar, dat was lang niet mis En wat ver stond Simon Nathans de kunst van reclame-maken al opperbest, niet minder dan de zakenmenschen van onzen tijd. »Nu, zonder reclame gaat het tegenwoordig niet«, zegt men. Ieder past ze toe, zelfs de dienaren der wetenschap en der kunst achten het niet beneden zich van haar gebruik te maken. Lees eens, welke -reclame er tegenwoordig voor artisten gemaakt wordt: Eenige Duitsche bladen plaatsen een telegram uit St. Petersburg van den volgenden inhoud: «De violist Bronislaw Habermann heeft te Lodz in arrest gezeten. Gelukkig maar een half uur en niet in den kerker; het is slechts kamerarrest geweest en om het nu pre cies juist te zeggen: artistenkamer-arrest. De ovaties van het publiek na afloop van het concert waren zoo geweldig, dat een in de zaal aanwezige politie-inspec- teur, voor ongelukken vreezende, den kunstenaar beval zich in de artistenkamer op te sluiten om daar een half uur te blijven. Voor de deur van het vertrek werden agenten geplaatst en eerst toen de opgewon den menigte het concertgebouw verlaten had, heeft Hubermann de vrijheid herkregen*. Dat riekt wel wat al te sterk naar reclame, hé? Wanneer wij hierop toepassen, wat Johan Messchaert

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1