I f Burgerlijke kStand. Plaatselijk Nieuws. Algemeen Nederlandsch Verbond. I I Dat is interessanter dan Alleen -i- sw->>. 111 ii -i mi R. van der Veen te Balk. Ked Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem ds. Van van het 2e van zjjn Doch om nu tot het eigenlijke onderwerp van den avond te komen! Dit was niet het zingen van liederen, maar eene rede van den Zeergeleerden Heer Doctor W. van Everdingen, die in het land wel bekend is, wat geen verwondering behoeft te wekken, als men weet, dat spreker reeds meer dan 30 malen het onder werp behandelde, waarvoor hij ook nu de aandacht kwam vragen. Wij weten niet of het lag aan de tal rijke malen, dat spreker reeds met het onderwerp optrad, maar er lag over de rede iets mats, we misten het heilige vuur dat we bij Max Rooses en Pol de Mout voot deze zaak vonden. Intusschen neemt dat volstrekt niet weg, dat de verhooging van het stam- bewustzijn een ernstige zaak is, die door het Neder- landsch verbond met vollen ernst betracht wordt. En al moge de rede van den spreker niet een geestdriftig tintelende en vlammende peroratie zijn geweest, leer zaam was ze zeker en ons heeft ze vervuld met eer bied voor de mannen, die zich, zóóveel moeite, zóóveel opoffering en kosten getroosten om het Groot-Neder- landsch gevoel bij alle stamgenooten over de heele wereld levendig te houden. Hoe dat dan gebeurt? Schijnbaar heel eenvoudig! Het Nederlandsch verbond, dat niet, zooals men wel eens geneigd is te gelooven, louter eene vereeniging is van taal puristen, tracht zich over den ganschen aardbol in verbinding te stellen met die Nederlanders, die voor het behoud van hun nationaliteit veel gevoe len. De eerste moeilijkheid, die zich hierbij voordoet, is natuurlijk te weten waar die Nederlanders of Neder- landsch sprekenden te vinden zijn. Voor een particuliere vereeniging zou dat zonder steun van regeeringswege onmogelyk zijn. Doch de regeering, het werk der vereeniging op hoogen prjjs stellende, heeft haar con sulaire ambtenaren den uitdrukkelijken last gegeven, de vereeniging in haar streven zooveel mogelijk te steunen. Het zou ons te vervoeren na te gaan, waar de vereeniging zoo al connecties heeft gekregen; we vermelden alleen maar, dat zelfs op de Bareikn. eil in de Perzische Golf de Nederlandsche zeelui boeken en tijdschriften uit het vaderland ter lezing vinden. Toch is de «zending* onder de zeelieden niet de voor naamste taak der Boekenkommissie. Vooral richt zij zich op Zuid-Afrika, waar na den rampzaligen Boeren oorlog, het Nederlandsch als volkstaal dreigde ten onder te gaan, en daarmee zou dan ook de Groot-Neder- landsclie nationaliteit van de Zuid-Afrikaanders verloren zijn gegaan. Men begrijpt licht, dat niets den Engel- seheu aangenamer zou geweest zijn, die dan ook niet verzuimden geheel Zuid-Afrika met Engelsohe littera tuur te overstelpen. En het stond te verwachten, dat het Afrikaanders-ras, zij het ook met weerzin, ten slotte zijn toevlucht tot de Engelsche boeken zou hebben genomen, te meer daar het aantal overgebleven boeken in het Nederlandsen wel op nul gesteld mag worden. Bedenken we daarbij dat de vrome Boeren zelfs van Nederlandsche bijbels verstoken waren, dan begrijpen we hoe nabij de ondergang was van Nederlandsche taal en stam in Zuid-Afrika. Daarom moeten we de kloekheid van geest bewon deren van hen, die in die ontzettend moeilijke tijden, toen de Afrikaanders den materieelen strijd verloren De overledene had voor en na in verschillende corpo raties zitting en was o.a. van 3 Febr. 1868 tot 3 Sept. 1901 lid van den Raad dezer gemeente en van 13 Oc tober 1877 tot 3 Sept. 1901 Wethouder, eu heeft als zoodanig een werkzaam aandeel gehad bij de totstand koming van verschillende werken. Ook maakte de heer Kingma o.m. eenige jaren deel uit van het college van zetters in, deze gemeente. Woensdagmiddag hield de afdeeling «Friesland* van de vereeniging »Tot steun* te Leeuwarden hare jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer ds. van Papenrecht alhier. -Uit het jaarverslag bleek dat in 1911 de voogdij over 12 kinderen werd aanvaard en de vereeniging thans zorgt voor 48 kinderen, die voor het grootste gedeelte in het huisgezin verpleegd en opgevoed worden. Door de groote uitgaven verkeert de vereeniging financieel in niet al te schitterenden toestand (de ontvangsten wezen een tekort aan van f 598.50‘, terwijl aan ver- pleeggelden f 6603.2l6 werd besteed); een grooter steun van particulieren zal der vereeniging dan ook zeer wel kom zijn. In de plaats van ds. van Papenrecht, die Friesland metterwoon gaat verlaten, werd dr. J. H. de Muiuck Keizer, predikant te IJsbrechtum, als bestuurslid ge kozen. Bij de rondvraag bracht ds. Menzei uit Beetsterzwaag namens alle aanwezigen en vooral namens het bestuur een hartelijk woord van dank aan den scheidenden voorzitter, ds. v. Papenrecht, die door zjjne ijverige SNEEK. In den ouderdom van ruim 86 jaar is hier Woensdagmorgen na een langdurige ongesteldheid overleden de heer Hijlke Jansz. Kingma. WYMBRITSERADEEL, van 2 tot 9 Febr. 1912. Geboren: Tiede z v Sijberen Rejjenga en Grietj e Samplonius te Woudeend. Ge hu wd: Jelle Brouwer en Jeltje Feenstra te Idzega Overleden: Teunis Dijkstra 90 jr ongehuwd te Westhem Wjjtske Bakker 28 jr ongeh te Hijdaard overt te Tirns Hantje van der Meer 18 jr ongeh. te Oudega Durk Zeilstra rm 11 jr te Gauw Gerrit Roodhof 83 jr echtgen van Anna Seekles te Heeg Sijmen Verbeek 18 jr ongeh. te Oudega. WONSERADEEL, van 31 Jan. tot en met 6 Febr. 1912. Geboren: Sikke zv Bauke Hellingwerf e daar juist beeft geschreven in de Allg. Musikzeitung, dan is het oordeel niet erg vleiend: «Ware kunst en wetenschap behoort de reclame aan cacao-fabrikanten en sigarettenhandelaren over te laten. De ervaring leert, dat juist de middelmatigen trachten door reclame naam te maken Het oordeel van Messchaert klinkt niet malsch, hoewel hij gelijk kan hebben. Zeker is het echter, dat artisten en verdere beoefenaars der kunst vaak een moeilijk en ondankbaar werk hebben. Echte kunst vindt niet altijd waardeering bij het publiek; dilettan ten vaak nog meer. Mag men Barbarossa, medewer ker van de «Tel.*, gelooven, dan komt het publiek om heel wat anders dan om te genieten, wel te verstaan: te genieten van de voorstelling. Hij schrijft in zijn blad: Bij de meeste dilettanten-voorstellingen doe je het verstandigst met je rug naar het tooneel te gaan zitten en de zenuwachtige ma’s, de ietwat sceptische pa’s, de cynische broers, de smachtende verloofden, de nodige tantes, de jaloersche nichtjes en de op een mal figuur hopende intieme kennisjes van de spelers en speelsters, aandachtig gade te slaan. Dat is interessanter dan het spel op ’t tooneel. Laten we van het spel de comedie terugkee- ren tot het werkelijke leven. Lijkt ook d i t niet vaak op spel, is bijv, het huwelijksleven van velen niet veeleer een comédie, dan een samenleven in ernst en liefde Een paar staaltjes Voor het «Oberlanders- gericht* in München werd een proces gevoerd. Een fotograaf had een rijken mijnheer aangeklaagd, omdat hij weigerde de door zijn echtgenoote bestelde portretten te betalen. Voor den rechter bleek, dat de vrouw haar portret had laten maken met goedvinden van haar ge maal twee dozijn kunstkieken moest ze hebben. Maar 24 stuks Heken onvoldoende; zij wilde er nog ander half dozjjn bij bestellen voor haar huisvrienden En hiertegen had haar echtgenoot bezwaar. Wat hem echter niet baatte. Mevrouw bestelde nog achttien foto’s na. Toen evenwel de reaening kwam, weigerde de rijke echtgenoot te betalen. Vandaar het proces. De rechter veroordeelde echter den man tot betaling, daar hij van oordeel was, dat iemand, die zoo’n luxu euze huishouding ophield, zijn vrouw geen kunstfoto’s mocht weigeren, zelfs al waren die bestemd voor haar huisvrienden. Of door deze uitspraak de zoete eendracht tusschen de echtgenooten zal zijn weergekeerd, mag betwijfeld worden. Eigenaardige verhoudingen treft men vaak in hoogere kringen in het huwelijk aan, die bij onthulling den lachlust en den spot der wereld opwekken. Er kwam dezer dagen in Londen een echtscheidingsproces in be handeling, waarvan het publiceeren van een aantal hu- weljjks-eigenaardigheden het gevolg was. Zoo kwam er tot uitbundig vermaak van de volle rechtzaal een boek ter tafel, dat geheel was ingericht als grootboek met «Debet-* en «Creditzijde* de boek houder was de echtgenoot, die met uiterste regelmaat en zorgvuldigheid zijn boekhouding had bijgehouden. Alle liefkoozingen, aanhalingen, voorkomend-, vrien delijk- en hartelijkheden stonden daar geschreven, aan de creditzijde van de vrouw en aan de debetzijde ston den onberispelijk genoteerd de van den kant van den man geschonken liefdesblijken. Zoo sloot een van de weekrekeningen met 176 kussen in het saldo van de echtgenoote, aangezien zij haar man 273 maal had omhelsd en deze zijn vrouw slechts 97 maal had terug gekust. Billijkheidshalve kon de ad- vokaat van een der partijen er op wijzen, dat deze re kening Zaterdagmiddag was afgesloten zoodat de huiseljjke Zaterdagavond den echtgenoot nog alle gele genheid kon hebben geschonken, zijn nadeelig saldo aan ta vullen. De voorlezing van dit eigenaardige Grootboek, dat, op elke pagina het correcte »S. E. en O.« bevatte, heeft, zooals gezegd, de rechtzaal onbedaarlijk doen lachen. Vooral om het komische contrast met de twee ver bolgen echtgenooten, die voor den rechter verschenen waren, ten einde hun echtscheiding te bewerken. Het Grootboek der Liefde vormde een bijna onover komelijk belemmerende getuigenis, Mocht het altijd zoo zijn, dat gegeven en ontvangen kussen nooit vergeten werden Een ander geval behandelde de rechtbank te Nord- hampton, waarbij bleek, dat de man met zijn vrouw ruilhandel had gedreven. De 30-jarige metselaar Leonard Goodwin had in Aug. van het vorige jaar de wedrennen te Derby bezocht in gezelschap van zijn wettige echtgenoote en daar kennis gemaakt meteen zekere Elizabeth Martin, die meteen anderen man naar de beroemde wedrennen was gaan kijken. De twee mannen sloten vriendschap en spraken ten slotte af-de hen vergezellende schoonen om te ruilen. Daarbij verzweeg Goodwin echter dat zijn «dame* tevens zijn wettige vrouw was. De twee leden der zwakke kunne schenen tegen den ruil niets te hebben in te brengen, en na zich goed geamuseerd te hebben, reisden mevrouw Goodwin met de vreemdeling en haar man met zijn nieuwe aanwinst, miss Martin, naar huis. Twee maanden later liet Goodwin zich met haar in het huwelijk verbinden, zonder baar iets te vertellen van zjjn eerste huwelijk, Pas onlangs werd de bigamist aangegeven en gearresteerd. Voor de rechtbank ver klaarde de man, niet te hebben geweten, dat hij zich aan een strafbare handeling bad schuldig gemaakt. Hadden we geen gelijk, toen we zeiden, dat van het huwelijk vaak een spel wordt gemaakt In de rechtzaal te Parjjs deed zich een ander tooneeltje voor, in-droevig. Een kerel van een jaar of twintig stond terecht, beschuldigd van een kleinigheid te hebben ge stolen. Hij ontkende. Wel had hij vroeger gestolen, en juist hierdoor "Verdacht men hem, doch aan dezen dief stal was hjj onschuldig en hij had iemand meegebracht, bereid dit te getuigen. Een vrouw. Deze vrouw werd binnengeroepen. Een oud menschje, gebogen, moeilijk loopend, droevig. Of ze er wat van wist Ja, jongere jongens dan die twintigjarige hadden den diefstal gepleegd Wie dan Het oudje aarzelde, begon te huilen, beefde, is ons de gansche waarheid schuldig. Toen keek ze op, maar even, en ze zei het met bevende stemDe dief is mjjn zoon- De ander werd vrijgesproken. Arm moedertje Keüvelaab. De Elfstedentocht is dan Woensdag toch nog gehouden, ondanks den vorigen dag krachtig ingeval len dooi. Bij meerderheid van stemmen is Woensdag morgen door de deelnemers uitgemaakt dat de tocht zou doorgaan. ’t Aantal deelnemers, dat van Leeuwarden vertrok, bedroeg voor den wedstrijd 37 en voor den tocht 23, onder welke een dame, mej. J, Gaastra van Leeuwar den. Ondanks het feit, dat er hier en daar nog al wat water op het jjs stond en velen daardoor kletsnat werden, hielden de meesten het tot het einde vol en 22 deelnemers aan den wedstrijd en 21 aan den tocht bereikten, de een vroeger de ander later, het punt van uitgang: Leeuwarden. De geheele af te leggen afstand bedraagt 195,1 kilo meter. Het eerst kwam te Leeuwarden aan en wel te 5 uur 20 min. O. C. J.de Koning van Arnhem. Deze heeft den geheelen afstand afgelegd in 11 uur 40 minuten en verbeterde daarmee het record, dat tot nu toe ten name stond van den heer W. Mulier, die de tocht in December 1890 in 12 uur en 55 minuten volbracht. Op 2 Januari 1909 werd de tocht door den heer M. Hoekstra van Warga afgelegd in 13 uur 50 min. Tweede aankomende was sergeant J. Ferwerda uit Leeuwarden, die te 5 uur 35 min. arriveerde. Vervolgens zijn te Leeuwarden aangekomen: Sj. Swierstra van Offingawier te 5 uur 51. J. Keizer van Taoozijl een seconde later. J. IJsbrandi van Leeuwarden te 6 uur 10. H. IJpma van Arum te 6 uur 11. 8. Bouma van Alkmaar te 6 uur 25. Mr. Hepkema van Leeuwarden en 8. Rjjpma van Irnsum te 6 42. T. Geertsema van Groningen te 6 uur 56 en vervol gens nog 14 anderen. Te ongeveer 7 uur werd hier teSneek een telegram ontvangen waarin aan de van hier nog niet vertrokken rijders werd afgeraden het traject Sneek—Leeuwarden per schaats af te leggen, wegens ’t onbetrouwbaar ge worden ijs op de Leeuwarder Trekvaart onder Leeu warden. Aan dit bericht werd toege’oegd, dat zij, die per trein van Sneek naar Leeuwarden gingen, niette min geacht zouden worden den tocht volbracht te heb ben. Van deze bepaling hebben de daarna aangekomenen dan ook wijselijk gebruik gemaakt. Te zamen zijn hier binnengekomen 22 deelnemers aan den wedstrijd en 21 deelnemers aan den tocht. Friesch Rundveestamboek. Het verzamelboek van het stamboek waarin is opgenomen het vee, dat op 15 November 1911 in Friesland aanwezig was, bevat een opgave van 24183 stuks vee, een getal dat weer be langrijk grooter is dan vorige jaren: in 1910 22085, in 1909 19870, in 1908 17130. Van de 24183 dieren zijn 738 stieren, 11294 koeien, 2576 enterrieren, 3665 hokkelingen en 5910 kalveren. Het drama te Rijswijk De rechtbank te ’s Graven- hage veroordeelde gisteren mevrou w van Hall te R(js wjjk, die haar echtgenoot dood schoot, tot acht jaren gevange nisstraf. De rechtbank heeft aangenomen verminderde ontoerekenbaarheid, doch niet ontoerekenbaarheid. Aan de gevolgen overleden. De 21-jarige H. Wiering, uit Haarlemmermeer, die, na zijn zuster gedood te heb ben zichzelf van het leven trachtte te berooven, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. Reeuwijk te Oosthem. Met »Stct.«, uo. 31, zjjn verzonden de akten be treffende de Coöperatieve Boerenleenbank te Warns, gemeente Hemelumer Oldephaert en Noorwolde. LEEUWARDEN. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft gewijzigd de instructie voor de gemeen te- veld wachters in deze provincie in dezen zin, dat hunne beëediging moet geschieden in handen van den commissaris van politie; of, hjj gebreke van dezen, van den burgemeester der gemeente voor welke zij zijn benoemd. Om mogelijke bezwaren over de rechtskracht van op gemaakte processen-verbaal te voorkomen, acht de Commissaris der Koningin het gewenscht, dat niet alleen de nieuw te benoemen, maar ook de reeds in functie zijnde gemeente-veld wachters op de nieuw voor geschreven wijze worden beëedigd Wat de beëediging van de door de burgemeesters be noemde dienaren van politie betreft, wordt de aandacht gevestigd op het daaromtrent door den minister van binnenlaadsche zaken opgemerkte. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren bevestiging geëischt van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij mr. Jac.S. wegens oplichting werd veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis sinds 5 September 1911. De Kamerverkiezing in het district Hilversum. De uitslag van de Woensdag gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der S.-G. is als volgt Aantal kiezers 12,669 uitgebracht 9010 geldige stem men daarvan verkreeg mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 4942 en de heer W. de Jong (U. L.) 4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers gekozen is. Bij de eerste stemming waren uitgebracht 8299 gel dige stemmen, waarvan op de heeren mr. H. Th. ’s Jacob (C.-H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H. Rutgers (A.-R.) 3584, dr. Th. van der Waerden (S. D.A.P.) 784 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen. Wijziging leerplichtwet. Verschenen is een wetsont werp tot gedeeltelijke hierziening van de Leerplicht wet, ter wegneming van eenige door de praktjjk aan getoonde leemten. Treinongeluk. De personentrein, welke 8.28 ’s av. van Leeuwarden naar Groningen vertrekt, is Dinsdag avond ongeveer 9 uur nabij Buitenpost op een goede rentrein geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is echter belangrijk. Dientengevolge kwam de laatste trein te Winschoten eerst om half vier dien nacht binnen. Landverhuizers. Uit Friesland vertrokken in 1911 als landverhuizers 242 hoofden van gezinnen en 369 vrijgezel Dn. Van dezen behoorden 28 tot de welge- stelden, 499 mingegoeden en 84 behoeftigen. Er ves tigden zich in Duitschland 83, Noord Amerika 498, Nederl. Oost Indië 15, Zuid Afrika 3, Engeland 5, Belgie 3, Zuid Amerika 3, Frankrijk 1. Met de hoofden van gezinnen vertrokken 219 vrouwen, 578 kinderen en 1 dienstbode. Van bovengenoemde hoofden van gezinnen eu vrijgezellen waren 517 mannen en 94 vrouwen. Poëzie en toonkunst hebben het ons, Nederlanders Groot-Nederlanders als ge wilt in den laatsten tjjd niet aan goede echt-Nederlandsche liederen laten ontbreken. Zooals op velerlei ander gebied valt ook hierin heuglijke verbetering waar te nemen, maar: zelfs al ware dit niet zoo, dan behoefde men nog niet verlegen te zitten met de vraag: kan een behoorlijk programma voor een puur Nederlandsch concert wel worden samengesteld? Dat heeft ons de avond van Woensdag bewezen. We bezitten een schat van goede, geestige (en ook stichtelijke) liederen uit onze oude tjjden. En al moge het nu waar zijn, dat onze poëzie niet kan bogen op voortbrengselen als de «Marseillaise* of «Die Wacht am Rhein*, al heeft onze heldentijd ons niet zulk een heldenzang nagelaten, in andere genres kunnen we ons gerust meten met het buiten land. De Nederlanden, die nooit zulk een massale staatkundige eenheid waren in hun glorietijd, zooals Frankrijk en Duitschland in hun heldentijdperk, waren niet de plaats waar het epische lied het rijkst kon opbloeien. Veeleer was de eindelooze verdeeldheid van het land, zooals dat in gewesten, gouwen, steden, stadjes en dorpen, alle met eigen bevolkingstrots en historie, verbrokkeld was, de geschikte bodem voor het ontstaan van het kleinere huiselijke lied, waarin niet het opbruischen van eene gansche natie zich hooren deed, maar waarin de eenling uitzoug zyn vreugde of smart op eenvoudige, maar toch innig treffende wijze. De heer Hoogslag heeft ons bewezen, dat ook het publiek van heden genieten kan van die toonkunst, die niet meer is van onze dagen. Maar dan, en daarop leggen we den nadruk, dan moet ze ook ten gehoore gebracht, worden door iemand, die ze doorvoelt en laat doorvoelen, zooals de heer Hoogslag dat doet. Er viel te genieten van de zang. Het a Capella Koor, ofschoon onvoltallig, was op dreef en het publiek, voorbereid door de korte inleidende verklaringen van den dirigent, voelde zich aangenaam thuis bij de oude liedjes. Die eenvoudige wijsjes met hun simpele be geleiding sloegen in. Wjj hebben niet nagegaan hóe- veel er geapplaudisseerd is en weten dus niet, wat het meeste werd toegejuiebt, maar we hebben groote ver- eering voor het talent, dat ons het «Ghejaecht heb ic mijn leven lanc* aanbood in den eenvoud van een Gregoriaansch kerklied. Wij bewonderen den goe den smaak van den directeur die de minnesmart van het «Ghequetst ben ic van binnen*, zoo roerend wist voor te stellen maar die ook het geestige: «Daer zat een sneeuwwit vogeltje* zoo keurig tot zijn recht liet komen. Het gaat niet aan, over al de ten ge hoore gebrachte nummertjes uit te weiden. Alleen nog dit: Wanneer de heer Hoogslag een programma samenstelt, dan is het aan goede handen toevertrouwd en wanneer hij met zijn koortje dat programma uit voert, dan kan het publiek er zeker van zijn, dat het iets superieurs te hooren krijgt. hadden, de grootsche gedachte opvatten om zelfs dan daar nog den Nederlandschen Stam voor ondergang te behoeden. Het zou ons te ver voeren in bijzonder heden te treden, om stuk voor stuk na te gaan, hoe het Alg. Ned. Verbond de verschillende moeilijkheden te boven worstelde, hoe het zijn invloedssfeer al méér uitbreidde, en hoe het dat mag nu reeds gezegd worden in Zuid-Afrika den Nederlandschen Stam gered heeft; hoe het ook in Amerika, Indië, China, ja waar niet al, het besef van Nederlanderschap steeds wist wakker te houden. Hoe het voor zjjn verre stam- en landgenooten deed, wat nog door geen andere natie, en zeker niet met zulke geringe hulpmiddelen, gedaan is. Wanneer wij dan in aanmerking nemen, dat de heer Van Everdingen van het begin af, de ziel geweest is van dat groote werk, dan mogen wij het hem wel vergeven, dat hij in zijne rede veel van i k en niet van het traditioneele w ij sprak. Aan mannen die zulk een groote taak op zich genomen hebben, is eene groote mate van ik-heid wel vergund. Zonder dat zou hun werk niet geworden zjjn wat het nu is, want op al te veel steun kan het Nederlandsch Verbond nog niet rekenen. En voor het werk der boekenkom missie is steun in allerlei vorm een vereischte. Wie zich gedrongen mocht gevoelen tot aansluiting, weet dus dat te Sneek een afdeeling van het Verbond bestaat Bjj de door Burg, en Weth. gehouden verpach ting is de staanplaats voor een sehouwburgtent op de Kleine Palen, gedurende de as. kermis, voor f 111 gegund aan den heer Frans Hart te Beverwijk. De gunning van de beide staanplaatsen voor een draaimolen werd aangehouden. Voor de betrekking van helpster aan de Stedel. Bewaarschool alhier, op een jaarwedde van f 150, hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. De watervoorziening door diepboring voor de te bouwen villa, stalgebouw en woningen te Rijs (Gaas- terland) is opgedragen aan de firma Joh. Volkers Zoon alhier. Ekke de H., een 45-jarig los arbeider alhier, is Woensdag door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens mishandeling, tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis ver oordeeld. De eisch was 5 dagen gevangenisstraf. De Staatscourant no. 33 bevat o.m. de wijziging in de statuten van de vereeniging Sociëteit Amicitia alhier. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1913, bedraagt in de gemeente Sneek 111, in de gemeente Wymbritseradeel 123. Intern, kaatswedstrijd. Naar we vernemen zal de internationale kaatswedstrijd, die tot nog toe alhier op Hemelvaartsdag werd gehouden, dit jaar plaats hebben op Zondag 23 Juni. bemoeiingen een zeer groote drijfkracht voor de ver eeniging is geweest. Bij de Woensdag te Amsterdam door het Depar tement van Koloniën gehouden aanbesteding waren laagste inschrijvers voor perceel 21, 33000 kg. gekookte en 26000 kg. ongekookte lijnolie, de heeren C. A. Nauta te Ulst met een bedrag van f 23,821.70. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Sanders is te Amsterdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. De le luitenant A. Cramwinekel, reg. veld-art., wordt 31 Mei a.s. ontheven detacheering bij het 3e reg. veld art. te Bergen op Zoom en komt alsdan te ’s Gravenhage in garnizoen. Met ingang van 1 Februari is verplaatst van Sneek naar Rotterdam (postkantoor) de surnumerair der post, en tel. E, Giliam. Gerefor. Gem. Beroepen te Hindeloopen en Stavo ren de heer O. J. Hakman, cand. te Rotterdam. Doopsgez. Gem. Beroepen te Barsingerhorn ds.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2