c F 8 Plaatselijk nieuws. W M Burgerlijke Stand. Is uw kwaal misschien een nierkwaal k SE RECLAMES Be VS Tj< bu Amsterdam. aan het 25 jaar geleden dat de Si Amsterdam. Briefkaart Elberfeld. de va fai ce m wt 72 te: de W Sm mi tot te M om eei hei vai zijl me lii en en en co lui wi W 8ii Castricum -Hoorn, Castricum—Haarlem—VelsenII- mniden, Zaandam—Hoorn en Stavoren—Leeuwarden. De Dpenhare Leeszaal [en Bibliotheek alhier werd gedurende de maand Februari bezocht door 1331 personen Aan den heer N. P. Molenaar alhier is door B. en W. op verzoek eervol ontslag verleend als brand meester en in zijne plaats benoemd de heer A. Ring- nalda. Postkantoor te Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Februari 1912. Brieven Mej. J. Stofsma, Briefkaart waarnaar hij had gesmacht. Het ongeluk had hem eindelijk gevonden. Hij wilde, hij moest de lijdenskelk tot op den bodem ledigen. Hij sprong over den tuinmuur. Een reusach tige boom, die zijne takken tot bjj het huis uitstrekte, bood hem eene geschikte observatie-post. Hij beklom den boom, en schrijlings op een zwaren tak zittend, kon hij in de kamer zien, waar zijne vrouw zat. Hij ontwaarde hoe de deur openging en de jonge kapitein binnenkwam. Hij zag hoe zijne vrouw op gewonden opvloog en haren arm hartelijk om den hals des kapiteins legde. Door woede en smart overweldigd, sloot de lord een oogenblik de oogen toen echter kwam de toorn boven hij vloog plotseling de kamer binnen. Daar stond hij vóór de op heeterdaad betrapten. Eduard riep de lady uit, en zonk toen haren man bewusteloos in de armen. Getroffen door den toon, waarop zij zijnen naam had geroepen, legde de lord haar zacht en behoedzaam op een rustbank neer. Maar de kapitein stak hem zichtbaar verheugd de hand toe Lord Eduard Inderdaad? Veroorloof mij, dat ik u de hand druk en mij u als uw zwager voorstel. Het geheim, dat mjjne geboorte omgeeft, zal ik u later wel onthullen. Op dit oogenblik kwam Mary weer tot zich zelve, en in hare oogen schitterde het reinste geluk. Den lord was ’t, als viel hem een centenaarslast van het hart. Hjj trok zijne vrouw naar zich toe en zeide Nog altijd wil het geluk mij niet loslaten, maar thans, nu ik ondervonden heb wat smart en ongeluk beteekenen, nu zegen ik het geluk, dat mij uitjouw oogen tegen- straalt. De lord wijdde zich aan geregelden arbeid, terwijl hjj zich ook het beheer zijner goederen en het welzijn van zijne werklieden ten doel stelde. In dit streven en de liefde van zijn vrouw vond hij tevredenheid en gezondheid. RAUWERDERHEM. In de laatst gehouden raads vergadering is het nieuw gekozen lid, de heer P. Oosterhoff, geïnstalleerd. De voorzitter, de heer H. B. Slooten, deelde mee, dat hij, met het oog op de opvoeding zijner kinderen plan heeft, om met 1 Juli zich te Zwolle te vestigen en tegen dien datum ontslag als burgemeester zal aanvragen. Wegens het bedanken van den heer M. Feitsma is tot Armvoogd te Sijbranduren benoemd de heer J. A. de Vries aldaar. Na eenige discussie is op voorstel van burg, en weth. aan de weduwe van den oud-gemeente-veldwachter R. B. Weersma te Sjjbrandaburen een pensioen toegekend van f 150 ’s jaars. Met algemeene stemmen is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Irnsum de heer J. de Jonge, onderwijzer aan een school voor M. U. L. O. te Enschedé. Een voorstel van het lid P. Oosterhoff met betrekking tot het reglement van orde, kon volgens den voorzitter niet in behandeling worden genomen, omdat niet vol daan was aan art. 43 van genoemd reglement. GAASTERLAND. Ged. Staten van Friesland hebben afwijzend beschikt op een adres van dr. W. G. Poel- stra te Balk om vernietiging van het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij zijn ongegrond verklaard WYMBRITSERADEEL, van 23 Febr. tot 1 Maart 1912. Geboren: Durk zv Durk Jaarsma en Antje de Vries te Hommerts Akke dv Ruurd Njjholt en Sij- brigje van Ketel te Nijland Siebrigje dv Murk Kolk en letje Onossen te IJsbrechtum Atje dv Gerke Gerritsma en Harmke Walta te Heeg Sjjtske dv Folkert Bruinsma en Hotske Rusticus te Wolsum. Gehuwd: Geene. Overleden: Klaas Zwaga 67 jr echtgen van Trijntje Wijnja te Oppenhuizen Marten Klaver 70 jr echtgen van Hinke van der Veen te Tiras Willem. zijne bezwaren tegen het besluit van B. en W., waarbij deze hem hebben gewaarschuwd, dat zij zullen overgaan tot het bevelen van een nieuwe keuze van een raadslid, op grond, dat hij blijkens gedane kennis geving aan den gemeenteraad, zijn benoeming tot gemeente-geneesheer voor Balk, Harich, Mirns en Bak huizen heeft aangenomen en den vereischten eed in de vergadering van B. en W. heeft afgelegd. Deze beslissing is gegrond op de overweging, dat dr. Poelstra door het enkele feit der aanneming van de betrekking van gemeentegeneesheer zijn raadslidmaat schap heeft verloren en dat niet kan terugbekomen door een daad zijnerzijds als het nemen van ontslag als gemeente-geneesheer, maar uitsluitend door nieuwe verkiezing op de wijze bij de wet geregeld. De Amsterdamsche loting squaestie heeft gisteren haar oplossing gevonden. Zooals men weet, hadden bij de jongste loting voor de nationale militie te Amster dam vier lotelingen, twee aan twee hetzelfde nummer uit de lotingsbus getrokken. De betrokken lotelingen protesteerden. Gedeputeerde Staten hebben echter de gehouden loting gehandhaafd, doch voor de vier boven genoemde lotelingen een nieuwe loting uitgeschreven die nieuwe loting heeft, naar het Hbl. meldt, gisteren plaats gehad. De vier lotelingen hadden te trekken uit de nummers2459, 2559, 3548 en 3648, alle dienst plichtige nummers. Nog een bom gevonden. Aan den Adm. de Ruijterweg bij Amsterdam is bij in aanbouw zijnde huizen Dinsdag avond een tweede bom gevonden en door de politie in beslag genomen het projectiel was vervaardigd van een stuk gaspijp en gevuld met licht brandbare stoffen, stukken lood en ijzer. De Slotensche politie heeft een scherp onderzoek ingesteld. Een moordaanslag. Te Enschede heeft de arbeider G. een moordaanslag gepleegd op zijn medearbeider D,, wijl hij in de meening verkeerde, dat deze oorzaak zou zjjn van zjjn ontslag op de fabriek Schuttersveld. Bjj het uitgaan van de fabriek loste hij twee revol verschoten op hem, waarna er een worsteling ontstond en D met een dolk werd bedreigd. Toen deze hierop de vlucht nam, werden hem nog vier schoten nage zonden, echter zonder hem ernstig te verwonden. De dader is gearresteerd. A. de Pie, Uit het buitenland terug D. Schuring. Woensdag werden door de Rechtbank te Leeu warden o.a. de volgende zaken behandeld Eenigen tijd geleden scheen het, dat Douwe O., 46-jarig loswerkman alhier.den teteren weg zou opgaan. Maar het is een korte beterschap geweest. Den 31 December j.l. voegde hij den agent P. Terpstra op straat toe «ik heb weer sterken drank gebruiktnu kan je weer proces-verbaal tegen me opmaken, Terpstra je bent een flauwe kerel*. Even daarna bood hij den agent een sigaar aan, doch naar de goede raadgevingen van den agent wilde hij niet luisteren. Ten slotte moest Douwe gearresteerd worden en hij heeft zich daarbij hevig verzet- »'t Is al ellende met jou*, voegt de president hem toe »je moet je plicht jegens je huishouding doen «Jawel, mijnheer 1* zegt Douwe na elke vermaning. Er zijn tal van vrouwen, die voortdurend aan zenuw hoofdpijn lijden, die zich altijd even afgemat gevoelen en last hebben van uitputtende pijn in de lendenen en den rug, en van aanvallen van duizeligheid, flauwten en lusteloosheid, doch die niet begrijpen wat haar eigenlijk scheelt. Gewoonlijk dienen de nieren hiervoor aansprakelijk gesteld te worden. Zij zijn zwak of ziek en kunnen zoodoende uw bloed niet rein en krachtig houden, en gjj kunt niet gezond zijn tenzij dit behoorlijk geschiedt. Stelt het geen dag uit om te beginnen met het eebruik van Foster’s Rugpijn Nieren Pillen, wanneer gij waarschuwingen als de bovenstaande opmerkt die bij’ verwaarloozing zich spoedig zullen uitbreiden en leiden kunnen tot gevaarlijke ziekten. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor de nieren en dan ook alleen voor de nieren. Zjj geven de gezondheid aan deze be langrijke organen terug en wanneer de nieren gezond en sterk zijn, brengen deze gezondheid aan alle an dere organen door het volkomen gezonde bloed, dat dan uw lichaam doorstroomt. Wacht u voor namaak en let er daartoe op, dat de handteekening van James Foster op het etiket voor komt. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen zijn te Sneek verkrijgbaar bjj den heer Joh. W. Meijer, drogist; en te Dokkum bjj den heer J. H. Boorsma. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Het lukt niet 1 Keeren wij naar Londen terug. Vermoedelijk zullen mijne erfgenamen mij verdriet en ergernis berokkenen. Zoo gezegd, zoo gedaan de lord keerde naar Eu ropa terug. Te Londen aangekomen, nam hij onder een valschen naam zijn intrek in een bótel en ging toen information in winnen. Hij hoorde niets ten nadeele van zijne vrouw of van zijne bloedverwanten. Ontmoedigd en vermoeid ging hij een voornaam restaurant binnen. Naast zijne tafel zaten verschillende jongelui, in viooljjke greepjes bjjeen. Erken nu, kapitein, zei een van de heeren, dat gij bij Lady Sydenham, de rijke en verduiveld mooie we duwe, zeer in de gunst staat. De kapitein antwoordde met ernstig gelaat Ik verzoek u, spreek niet op dien toon over eene dame, die ik zeer hoog schat. Zij is eene van de meest achtenswaardige vrouwen in Londen. Zeker, zeker 1 antwoordde de ander, ik bedoel ook niets nadeeligs. Lady Sydenham heeft tot dusver haar rouw kranig gedragen en ik zie er niets kwaads in, wanneer zij na een vol jaar de hulde van een fat soenlijk man wil’aanvaarden. De kapitein werd zichtbaar verlegen en bracht haas tig het gesprek op iets anders. Tien minuten later verliet hij zjjne vrienden. Lord Sydenham had, zoodra de naam van zijne gade werd genoemd, ieder woord beluisterd, en plotseling maakte zich een nooit gesende gewaarwording van hem meester. Zou dat smart, zou dat ongeluk zijn vroeg hij zich af, terwijl hij opstond om den kapitein te volgen. Deze liep de richting van het Paleis Sydenham uit. Daar gekomen, betrad de kapitein het huis door eene achter deur. Geen twijfel, de jongelui hadden gelijk de kapitein was Mary’s gunsteling. Als aan den giond genageld, stond de lord daar, gedrukt door den last van een vree- selijke jalouzie. Hij gevoelde eindelijk al de pijnen, notaris binnen het arrondissementReeren veen, ter stand plaats Joure, gemeente Haskerland, de heer Ph. J. van der Werf, candidaat-notaris te Harderwijk. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Arnhem door ds. T. G. van Reeuwijk te Oosthem. Onder vele blijken van belangstelling vierde ds. H. Gerbrandy te Marrum Dinsdag zijn 25 jarig jubilé als predikant bij de Ned. Herv. Gem. De jubilaris was werkzaam te Wanneperveen, Oosterzee, Woudsend, en sedert 1897 te Marrum. Geref Kerk. Beroepen te IJlst de heer K. Dijk, cand. te Wolvega. Het verzwaren van den zeedijk tusschen Mod dergat en Wierum is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren Schrale en Van Meekeren te Warns en Hindeloopen voor f 105.400. De eerste Zuiderzeeharing is Woensdag te Hin deloopen aangebracht, 5 stuks. De voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, de heer dr. E. van Welderen baron Rengers, van IJsbrechtum, heeft Woensdag in eene openbare vergadering te Leeuwarden de commissie van scheidslieden, die door het Nederlandsch Landbouw comité ingevolge art. 31 der statuten van de Friesche Landbouw onderlinge benoemd is, geïnstalleerd. Voetbalwedstrijden. Het wedstrijdprogramma van den Frieschen Voetbalbond voor Zondag a.s. bestaat uit een drietal ontmoetingen, die allen te Leeuwarden plaats vinden. «Voorwaarts* ontvangt op haar terrein in de Schrans nl. «Frisia III». »U D I L« speelt des morgens op het terrein het Nieuwe Kanaal tegen »S V O* van Sneek. «Rood Geel* krijgt des middags op hetzelfde terrein bezoek van «V A C« van Heerenveen. De Zondag jl. gespeelde wedstrijd «Frisia lil*— «F C A«, die door eerstgenoemde met 2—0 gewonnen werd, is op verzoek van «F C A« ongeldig verklaard, wegens het door «Frisia III* laten meespelen van een niet gerechtigd speler. De wedstrijd wordt dus in Bols ward overgespeeld. Snelle wandelaars. Zondagmiddag hadden twee jongelieden uit Bolsward, de heeren J. en D., de aar digheid eens te beproeven in hoe korten tijd zij van daar naar Sneek konden marcheeren. In gezwinden pas ging het bij de Sneekerbrug «los* en precies 48 minuten later was de overweg van ’t spoor te Sneek bereikt. Voorzeker is er dan flink «getippeld*, want wie ’t in anderhalf uur doet, moet vlug opstappen. Van ouds heet de afstand 2 uur te zijn maar dat is wat ruim genomen. De sport zit tegenwoordig maar in onze jongelui, ’t Record loopen Bolsward—Sneek is dus nu 48 minu ten. Wellicht zien we weldra weer anderen dit record verbeteren, want «bard gaat ie» is de geest des tijds. WOÜDSEND. Er heeft zich hier eene commissie gevormd om te komen tot oprichting van een electri- sche centrale voor IJlst, Woudeend en Balk. RIJS. Er bestaat veel kans, dat hier een omnibus dienst, via Balk op Sneek en terug over Sondel en Oudemitdum zal worden geopend. Het voornemen bestaat 3 auto’s voor personen en 1 voor vrachtgoede ren in dienst te stellen. Een commissie is reeds gevormd en de stukken zijn naar Den Haag opgezonden, teneinde de Koninklijke goedkeuring te erlangen. BALK. Naar wij vernemen, zal het bestuur van «Plaatselijk Belang* zich in verbinding stellen met het comité voor electrische verlichting te IJlst, om, in vereeniging met Woudsend, aansluiting te verkrijgen voor een eventueel op te richten electrische centrale. BOLSWARD. Woensdag werden in «De Doele* de 13 boereplaatsen provisioneel geveild, liggende in den N. en Z. Makkumer Meerpolder. Er waren tal van belangstellenden opgekomen, zoodat de groote zaal flink bezet was. Nadat te elf uur de verkoopsvoorwaarden bekend gemaakt werden, begon de beschrijving. Zathe no. 1 werd in 4 onderdeelen geveild en werd geboden per pondemaat op perc- I f 395, II f 299, III f 448, IV f 327, totaal op die zathe groot 113’/io pondemaat f 41,298. Toen ’t le perceel van zathe no. 2 weer door den- zelfden bieder werd beschreven, ging een uit het publiek opstaan en ried alle schrijvers aan, maar niet meer te bieden, wijl hier blijkbaar gangmakers waren besproken en de aanwezigen weigerden nu de aange boden bordjes op ’t volgende perceel. De notarissen beraadslaagden even en hielden een oogenblik pauze. Na eenigen tijd werd bekend ge maakt dat de eigenaar gemeend had, dezen verkoop op Hollandsche manier te moeten houden, maar nu zou de inschrijving op zathe no. 1 ingetrokken worden, en men dus van voren af beginnen, zoodat ieder vrij en gelijk kon mededingen. Perceel I werd toen be schreven op f 350, II op f 240, III op f 371, IV op f 321, samen f 35,118.30 dus aanzienlijk lager dan eerst. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Varensgezel Bartholomeus B., 18 jaar, gedomi cilieerd te Leeuwarden, heeft den 20 December ruzie gekregen met winkelier R. Westra te Sneek over een schuld, waarvan Westra betaling eischte. De ruzie liep zoo hoog, dat Bartholomeus zijn woede koelde aan een winkelruit, die in scherven viel. Beklaagde beweert, dat hij niet anders kon. Eisch f 7 boete of 7 dagen hechtenis. De turf, die schipper H. uit Sneek Wieger Kooiker te Bolsward had geleverd neen, dat was niet de waar, die Kooiker begeerde. Hij maakte dus aanmerking. De schipper kwam, met diens vrouw Pietje en zoon Freerk. En Kooiker vertelde, wat hem niet behaagde. En des schippers vrouw en zoon werden boos en scholden Kooiker uit. Eisch tegen hen wegens beleediging ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis. »L. Crt.« In een Woensdag gehouden buitengewone, civiele terechtzitting heeft de Rechtbank te Leeuwarden het verzoek van den Voogdijraad aldaar, om L. B. te Sneek uit de voogdij over zijn minderjarige kinderen te ontzetten, van de hand,!gewezen. In de plaats van den heer J. Spoelstra, die ont slag heeft gevraagd, is benoemd tot hoofd der Groen van Prinstererschool alhier, de heer H. Biesma, thans onderwijzer aan de leerschool van de Chr. Kweekschool te Leeuwarden. Tot onderwijzer aan de Jan van Nassauschool alhier (afd. M. U. L. O.) is benoemd de heer J. Faber, onderwijzer met hoofdacte te Marrum. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 1 Maait 1912, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan D. J. de Jong, als assistent bjj de pharmacie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 December 1912, benoemd als zoodanig, mejuffrouw A. Regenbogen, aldaar. (Stct.) Benoemd tot tijdeljjk hoofd per school te Goïn- garjjp de heer T. E. Holtrop te IJlst. De minister van Koloniën heeft ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned -Indië om te worden benoemd tot tijdelijk aspirant-civiel-ge- zaghebber van de buitenbezittingen van Ned.-Indië, de heer B. Koopmans te Heerenveen. Bij Kon. besluit van 28 dezer is benoemd tot SNEEK. De Bond voor Staatspensionneering hield Dinsdag jl. alhier zijn le propaganda-avond in dit seizoen. Zooals altijd was Amicitia’s zaal gevuld met een groot gehoor, dat met belangstelling luisterde naar ’t geen de heer P. Ronner alhier over’tWetsontwerp-Talma, inzake invaliditeits- en ouderdomsverzorging ten beste gaf. In ’t belang van de trekhonden en de vogels in ’t wild worden er op moment wetsontwerpen aange boden, zei de heer R. Maar er is absoluut nog niets gedaan voor de ouden var. dagen. Verscheidene jaren geleden, vervolgt spreker, werd een deputaten-vergadering gehouden, waar dr. Kuiper in een prachtige rede, en doelende op de ouden van dagen, zei: «O Heere, zij kunnen niet wachten geen nacht en geen dag*. Bijna 19 jaren zijn na deze voorbij gegaan, en nog laat de hulp voor die oudjes op zich wachten. In de 2e Kamer werd eenige dagen geleden door den heer Troelstra een motie voorgesteld, waarin deze er op aandringt dadelijk den 70 jarige f 2 per week te geven. En wat is er gebeurd? ’t Voorstel Troelstra is met 56 stemmen door de Kamer verworpen. Na vooraf ’t Deeusche, ’t Engelsche en ’t Duitsche stelsel van verzekering even te hebben aangehaald, daarbij opmerkende dat die stelsels resp. in 11,12 en 162 artikelen zijn vervat, volgt minister Talma’s ontwerp met 394 artikelen. Achtereenvolgens behandelde sprekér nu de 5 af- deelingen van dit wetsontwerp, hekelde niet weinig de tallooze gebreken er in, niet ’t minst de Weezen ver zorging en ’t patroonsstelsel, en eindigt met de hoop dat ’t denkbeeld in dit Wetsontwerp neergelegd, nooit verwezenlijkt mag worden. Ten slotte kreeg minister Kolkman’s Tariefwet nog een veeg, waarbij de heer R alle aanwezigen opwekte om a.s. Vrijdagavond op ’t appèl te zijn, om den heer De Wilde deze wet te hooren verdedigen. Na de aanwezigen te hebben opgeroepen, die spreker op 't zeggen van een onwaarheid mochten hebben betrapt, was ’t laatste woord gezegd. Een levendig applaus volgde. Debat had niet plaats. Een opwekking om als lid tot de afdeeling toe te treden, had tot resultaat dat een kleine 40 nieuwe leden zich dien avond aansloten. Daarna kregen we de opvoering door ’t Reciteerge- zelschap «Ons Genoegen* van: «Uit het leven», be kroond tooneelspel in 3 bedrijven, dat hoogst verdien- stelijk voor ’t voetlicht werd gebracht. Te middernacht dankte de Voorzitter allen, die zoo veel hadden gedaan tot ’t welslagen van dezen avond. Een 2de propaganda-avond volgt 8 Maart. Voor het Toelatings-Examen Rijksnormaallessen alhier hebben zich aangemeld 28 adspiranten, nl. voor de le klasse 18 meisjes en 8 jongens, voor de 3e klasse 1 meisje en 1 jongen? Woensdagmiddag ruim halfeen kwam de goe derentram uit de richting Joure langs de Gedempte Neltjeshaven alhier. Voor de bakkerij van den heer J. Velds stond de ongehuwde stoombootknecht Hette Kuipers met een kar, beladen met meel van de Nijverheid. Terwijl de man een baal meel naar boven brengt, komt de tram uit de richting Joure. K. snelt terstond naar buiten om zijn onveilig staande kar te zwenken, niettegen staande de waarschuwing van binnen: «Laat de kar maar in den steek, denk om je zelf*. Maar 't was te laat: ’t voertuig komt in zyn volle lengte tusschen den muur van de bakkerij en de tram, waardoor K., die den duwer nog steeds vasthield, zóo beklemd raakte, dat hij weinige oogenblikken daarna vreeseljjk schreeu wende, met een half vernielden duim en een ontzet tende pijn in ’t onderlijf, in de bakkerij werd binnen gedragen. Dr. Bouma was spoedig aanwezig. Een half uur daarna werd K. per brancard naar ’t Zieken huis gebracht. Kort daarna verspreidde zich de treurmare, dat de ongelukkige reeds was overleden; gelukkig bleek dit niet waar, de toestand van K. moet thans heel gunstig zijn. Heden Vrjjdag was het 25 jaar geleden dat de fitter Johs. de Vries bij de heeren Joh. Volkers <k Zn. in dienst trad. Door de Directie der H. IJ. S. M. is aan de heeren Gebr. Metz, stucadoors alhier, bjj onderhandsche aan besteding opgedragen, het wit- en pleisterwerk aan de stations en inrichtingen van de volgende baanvakken

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2