s e HEUffS- ES iPÏERTESTIERLAll ÏMR SJEEE ES MSTREEES. 1. Toilet maken. Een Ontnuchtering, No. 20. Zaterdag 9 Maart 1912. 67e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. Feuilleton. I N. C. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor S n e e k t 0,40 per 3 maanden, franco per poatf0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. er nu hij aan haar. Schrikkelijk! Maar nu zijn zij getrouwd, gevaarlijk terrein, die ik stel, tot de deringen behooren. lang voorbij; onze zijn «tweebeidjes samen Moeder de vrouw heeft het druk Alle locomotieven der Nederlandsche Tramweg Mij. zullen van stoomfluiten voorzien worden. Dé bei blijft voor het rijden in de plaatsen. Laten wij zorgen onze geestdrift niet te verlie zen laten we onze bewondering behouden voor alles wat schoon en edel is, en onze belangstelling in alles wat ons leven kan verrijken en verheffen. Ik kom op een Ik hoop, dat de gevallen, groote, zeer groote uitzon- De wittebroodsweken zijn beiden zijn niet meer met Er is werk in over vloed. Moeder de vrouw heeft het druk ge noeg, een huishouden eischt vrij wat zorg en de kinderen brengen heel wat karweitjes aan; op tijd dient het middagmaal of het twaalf uurtje gereed te zijn; want manlief heeft het ook druk; de zaken gaan goed, maar welke zaak marcheert, zooals ’t behoort, zonder dat het oog van den meester er over gaat. Het huishouden en de kinderen hébben de eischen verdubbeld; ’t spreekt dus vanzelf, dat de rust- poozen niet al te lang moeten duren, er moet gewerkt worden, terwijl het dag is en elk voordeel wordt met vreugde begroet. Pas is de man thuis uit zijn werk of uit zijn kantoor, of hij wordt onthaald op een reeks van klachten over den bakker, die weer Jaarcijfers. In 1833 was in Friesland de percents gewijze verhouding van bouw- tot grasland 20.8 tot 79.2, in 1910 16.5 tot 83.5. In 1910 bedroeg in Friesland het getal land- en tuinbouwbedrijven van 1—5 hectare 9598, van 5—10 hectare 3083, van 10—20 hectare 2312, van 20—50 hectare 4096, van 50—100 hectare 317 en van 100 en meer hectare 3. zins verbluft. Wat zijn jullie mannen toch kortzichtig, ’t Is toch een uitgemaakte zaak, dat hij om Annie komt I Ze is hem natuurlijk opgevallen, want je zult toch zelf moeten bekennen, dat ze mooi is. Anders zou hij ook wel, als hjj naar school gaat, vlak langs het huis loopen en niet altijd aan den overkant op het trottoir, om hier in te kijken. Om die reden ook heeft hij bij ons al ’n visite gemaakt en bij de anderen niet. Waar om ik Marietje en Liesje weggestuurd heb Als er drie huwbare dochters tegelijk komen, zou hij allicht kunnen schrikken. Die kunnen wel voor den dag ko men, als hij wat avances gemaakt heeft en eens een keer meer bij ons. geweest is. O, jullie vrouwen, jullie vrouwen, riep de rechter eenigszins boos. Wat kunnen jullie er toch dwaze denkbeelden op na houden. Wie zegt je nu, dat hij nog wel eens weer een visite bij ons zal maken Nu, ik hoop toch, dat hij onze uitnoodiging zal aannemen. Ik had zoo gedacht we moesten hem inviteeren, om Zondag over acht dagen bij ons te ko men eten 1 De naaister heb ik tegen Woensdag be steld. Annie moet een nieuwe japon hebben in den tijd, die er nog voor ons dineetje verloopen moet, kan zij het nieuwe stuk op de piano ingestudeerd hebben. Marietje en Liesje blijven dien middag in de keuken zij kunnen dan een handje meehelpen en daar ze dan wel moe zullen zijn, vroeg naar bed gaan. Mevrouw Bieders’ woordenvloed werd evenwel plot seling en heel onzacht onderbroken door gegil en ge schreeuw en tegelijkertijd ging de deur open en storm den drie blondgelokte menschenkinderen, elkaar plat drukkend, de kamer binnen. Och mama, geef me als ’t u blieft zacht lila rose kleurt me volstrekt niet, riep de oudste, die in de wolken was over het idee van de nieuwe japon. Marietje scheen evenwel minder in haar humeur, want luid huilend kwam er uit Dan help ik niet in de keuken Verwacht niet, dat ik een of andere blad zijde uit het Wetboek van Mevrouw Etiquette zal opslaan en ze u zal voorlezen. Niets ligt minder in mijn bedoeling en, ik zou haast durven zeggen, in mijn aard. Niet dat ik, zooals sommigen, alle vormen haat en vervloek, volstrekt niet; ik erken, dat er gezelschaps- en beleefdheidsvormen moeten zijn en zullen zijn en ik ben conservatief genoeg om het te betreuren, dat zekere attenties in kleeding en toilet bij bepaalde gelegenheden in onbruik raken. Ik weet wel, dat, op de keper be schouwd, het dwaas mag heeten om, als ge nooit een «hoogen zijden* draagt, dien dan op te doen, als ge even den minister wenscht te spreken; ik kan er in komen, dat iemand het nut er niet van inziet om juist in ’t zwart gekleed visites te maken of examen af te leg gen. Maar toch, er zit iets in. ’t Kostuum geeft een zekere wijding aan de audiëntie en aan het examen en de welverzorgde kleeding van gastheer en gastvrouw is een kompliment aan ’t adres van den logé of den bezoeker, en omgekeerd. Ik heb het er altijd voor gehou den, dat de menschen, die zoo voortdurend en onbegrensd op aHe vormen in dit opzicht af geven, degenen zijn, die zich in gezelschap het minst weten te «redden*. En dan kan ik er toe komen, om hun gelijk te geven, er maar niet aan te doen, want niemand is bespottelij ker dan dengene, die vormen wil nabootsen, die hij niet kent of die hem niet eigen zijn. Maar we zouden het niet hebben over mode en gebruik, heb ik gezegd. Ik dacht aan heel ander toilet maken; wat ik op ’t oog heb, zou ik kunnen noemen: «geestelijk toiletmaken*. Ik zal u zeggen wat ik bedoel. Nieuw is de zaak volstrekt niet en nieuw is ook niet, helaas! datgene, wat mij aanleiding geeft er een woord of wat aan te wijden. Misschien zult ge u straks herinneren, ook wel eens in uw omgeving of onder uw kennissen personen ontmoet te hebben, die hun geestelijk toilet te weinig verzorgden. Laten we ons voorstellen een paar jongelui in den huwbaren leeftijd. Als zij hem ver wacht of denkt te ontmoeten (of ze reeds ge- Liesje, de jongste, was ook alles behalve op haar gemak, want ze snikte hartbrekend Ik wil ook bij de visite zijn. Nu werd het den heer Stephanus Biedets toch wat al te bont. Hij werd boos en riep En nu houden jullie allemaal je mond jullie bent gek 1 Van die heele geschiedenis komt niets l Wat heb ik aan jullie praatjes Ik wil eten I Mevrouw Veronika Bieders zweeg. Ze wist wei, als haar man op dezen toon sprak, er niet met hem viel te spotten. Ook Marietje en Liesje droogden van schrik haar tranen, maar nu zette Annie net op een huilen. De op dit oogenblik weinig medelijdende va der scheen het niet te bemerken, met groote stappen liep hij naar de eetkamer en zette zich daar aan de sneeuwwit gedekte tafel. Het middagmaal had dezen keer geen aangenaam verloop. Annie scheen van de lucht te leven en ook de andere leden der familie bleken niet veel trek te hebben. Allen stonden bijzonder vlug van tafel op en Annie, Marietje en Liesje verlieten de kamer, omdat papa zijn middagdutje wilde doen. Bij de deur gaven ze elkaar nog enkele duwen, daar ze er alle drie tege lijk uit wilden. Alleen mevrouw Bieders bleef mees ter van het terrein. Bieders, ik zie nu, dat je wilt, dat anderen hem ons voor den neus wegnemen, was alles, wat ze op ernstigen toon zei. Nu werd hij werkelijk woest en sloeg zelfs met de vuist op tafel. Ik wil er geen woord meer van hooren. Van de uitnoodiging komt niets, zoolang ik nog baas in huis ben. In de eerste plaats weten we volstrekt niet, of de leeraar iets van Annie weten wil, in de tweede plaats is het meisje nog veel te jong, om aan trouwen te denken, en in de derde plaats is alles onzin. Nu was öf de heer Bieders geen baas in huis, öf hij was, althans naar het oordeel zijner waardige echtge- noote, tot betere inzichten gekomen, want op den japon is alleen niet voldoende*. Nu zou ik het heel onaangenaam vinden, als de lezeres uit het bovenstaande opmaakte, dat ik de vrouw beschouw als de dienstwillige en dienstplichtige onderdanige van den man en dat alle schuld bij haar ligt. In geen geval is dat mijn bedoeling. De man behoort even zeer toilet te maken in dezen zin voor de vrouw en 't is de vraag door wie van beide partijen het geestelijk toilet het meest ver waarloosd wordt. Vast staat, dat er gezinnen zijn, waar door het gebrek ook aan geestelijk toilet de huiselijkheid en het familieleven lijden en die twee behoorden toch te zijn de hoek steenen der maatschappij. Maak toilet, niet alleen voor uw vrouw of uw man, ook voor uw kinderen, uw ouders, uw broers en zusters, uw vrienden, uw bezoekers. Dat wil niet zeggen: huichel opgewektheid en belangstelling. Maar toon in uw kring een vroolijk gezicht, of als dat niet kan, leg dan uw groote zorgen bloot, wees vertrouwelijk en gij zult vertrouwen wekken. Maar ban alle kleine onaangenaamheden; wilt ge die kwijt zijn, laat ze er buiten op de wandeling afwaaien of stop ze in den doofpot, maar be derf er niet het familieleven door. Mokken en mopperen, lange gezichten en hangende lippen, zuchten over de meid en klachten over de leveranciers, zondenregisters van de kinderen en van de bedienden, en honderd andere, dergelijke dingen behooren niet bij een ontvangtoilet en evenmin bij een visite-toilet. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 2*/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. te laat was; den slager, die weer 2 ons te veel of te weinig had gebracht en dien de vrouw teruggezonden heeft; den groenteman, die 2 dubbeltjes wou hebben voor een klein bloemkooltje; den oudsten jongen, die nu al weer «door zijn broek heen* was en «hij was pas nieuw*; over het meisje, dat de kachel in de keuken niet had aangehouden en het stof in de voorkamer niet had afgenomen en een pan heeft gebroken, «je weet wel, een van die mooie bruine pannetjes, die ik laatst gekocht heb*. Is het wonder, dat hij een krant opneemt en nu en dan «ja, ja« laat hooren zonder meer en het koffieuurtje niet tracht te verlengen Of iets anders. Hij heeft een mooie bestel ling gekregen, waar wat aan te verdienen is niet alleen, maar van iemand, die tot nog toe altijd bij zijn concurrent was. Hij is er vol van. Als hij thuis komt, is zijn eerste woord daarover. Maar pas begint hij zijn opgetogen heid te luchten (en tegen wiefn) zal hij dat eerder doen dan tegenover zijn vrouw), of zij springt op: «Wacht even, de melk mocht eens over koken!* En de woorden, waarmee ze w eer binnenkomt, bewijzen duidelijk, dat de mooie bestelling niet in staat is geweest zelfs voor een oogenblik maar, de kousen en de melk en wat dies meer zij, op den achtergrond te duwen. Hij leest iets interessants in de krant en zal ’t voorlezen; de gedachte aan een huishou delijk zaakje leidt de attentie af of schijnt de vrouw des huizes elders te roepen. Ik ken weinig grootere deugden in de Hol- landsche vrouw, dan haar huiselijken en huis- houdelijken aard; zij is er over de heele wereld beroemd om; die deugd is de trots der mannen altijd geweest en zij heeft ten allen tijde een hoogst gunstigen invloed uitgeoefend op het volgende menschengeslacht. Maar alles heeft zijn grenzen, Ik zou die vrouw van zooeven willen toeroepen: »Toe, maak wat toilet! Zooals ge vroeger uw liefste japonnetje hebt aange trokken ter wille van uw aanstaande, trek nu uw vroolijkste gezicht eens aan voor uw man; vergeet eens even de kool, de andijvie, de melk, de runderlappen, de kadetjes, de spons en de dweil, met de meid er bij. Maak het koffieuurtje of het etensuur( tot het gezelligste, dat er kan zijn, een andere dan uw morgen- afgesproken Zondag was de leeraar werkelijk ten eten gevraagd. In de puntjes was hij verschenen. Elegant gekleed, het haar netjes gefriseerd, met fijne hand schoenen aan zat hij in het salon. Mevrouw Bieders straalde. Een patent mensch, fluisterde zij haar echtge noot toe. Ook Annie zag er verrukkelijk uit in haar nieuwe lila japon. üit de buurt, waar de keukén gelegen was, drongen af en toe doffe geluiden. Daar waren Marietje en Liesje bezig en weerden zich naar haar krachten. Het gesprek in het salon vlotte niet erg. De leeraar was zeer karig met zijn woorden en vond het blijkbaar een beetje vreemd, dat hij de eenige gast was. Dat komt er niet op aan, dacht mevrouw Bieders, die schuchteren zijn de beste echtgenooten. Eindelijk ging men aan tafel. De leeraar deed de handschoenen uitbij had merkwaardig fijne, kleine handen. Mevrouw Bieders keek er ontsteld naar, want zij ontdekte aan den ringvinger der rechterhand een glad den, gouden ring. Hoe bevalt het u hier vroeg mynheer Bieders. 0, niet kwaad, antwoordde de aangesprokene. Ik vind de inwoners zeer vriendelijk en gastvrij. Mijn grootste bezwaar is evenwel, dat ik geen geschikte woning kan vinden en dikwijls als ik hier voorbijkwam, keek ik naar boven, of hier niet een étage vrij was, want de stand bevalt me wel. Nu evenwel heb ik een geschikte woning gevonden en kan mijn familie laten overkomen. Zoo, bent u getrouwd vroeg mijnheer Bieders naïef. Al een jaar, mijnheer Bieders. De avond ging niet zeer opgewekt voorbij. Daar mevrouw Bieders plotseling een hevigen aanval van migraine kreeg, liet zij spoedig haar gast in den steek en later heeft zij hem nooit weer gevraagd. Toen rechter Bieders van een Zondagwandeling thuis kwam, werd hij door zjjn vrouw met stralend gelaat ontvangen. Bieders, zei ze triomfantelijk, raad eens, wie hier een visite gemaakt heeft Hoe kan ik dat nu raden Wat mij aangaat, kan iedereen wegblijven, want dan moet ik over een paar weken, met nauwsluitend gekleede jas aan en hoo- gen hoed op, een visite terug gaan maken. Daar, lees maar sprak ze, en reikte hem een visitekaartje over. Hij zette een eenigszins verbaasd gezicht. De nieuwe leeraar’t Is aardig dat hij bij ons een visite maakt en dan zoo gauw 1 Bieders, is dat alles, wat je te zeggen hebt vroeg ze, van vreugde stralend. Hij is nog bij geen andere familie geweest en ik betwijfel het zeer, of bij al bjj den burgemeester een visite heeft gemaakt. Waarom denk je wel. dat hij alle dagen bij ons voor bijkomt Bieders werd boos. Omdat hij in het hotel «De Post* woont, en omdat hij op weg naar school hier voorbij moet, en om dezelfde reden zal bij ons ook reeds een bezoek heb ben willen brengen. We liggen immers juist aan zijn dagelykschen weg. Mevrouw Bieders stoorde zich niet aan de kalmte van haar man en ging opgewonden voort Annie heeft hem opengedaan, hij werd vuurrood, toen hij haar zag. Ik heb Marietje en Liesje onmi l dellijk naar hun kamers gestuurd. En waarom heb je dat gedaan vroeg hij eenigs- engageerd zijn of niet, dat doet er niet toe), dan is er geen mis op, of ze trekt een japon aan, waarvan ze weet dat hij die keurig vindt; zij overlegt wat daar nu goed bij zal staan en ’t effect nog zal verhoogen, een kleinigheidje, een strikje, een lintje, een kettinkje, een speldje, een broche, een vul zelf maar in, al naar de heerschende mode het meebrengt. Noem dat geen behaagzucht, geen coquetterie; ik vind het de natuurlijkste zaak van de we reld en hij doet precies hetzelfde, al is ’t op andere wijze; zijn kleermakersrekening is in den engagementstijd belangrijk hooger dan vroeger; hij gebruikt meer boorden en man chetten; zijn dassen zijn spoediger versleten of onbruikbaar; honderd andere kleine zaken eischen meer dan vroeger. Ge ziet, de par tijen zijn aan elkaar gewaagd. En ook in ander opzicht wordt er toilet gemaakt. Schijnt niet de hoofdpijn, waarover straks nog geklaagd werd, verdwenen te zijn; is niet de zenuw achtige prikkelbaarheid een beetje gaan liggen; is het wolkje, dat straks opkwam, niet plot seling weggevaagd, nu hij er is Anders zijn allerlei kleinigheden in huis te doen, maar zij kon zich geheel aan hem wijden en De tijd gaat ook zoo gauw om! N OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1