Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Briefkaarten J 1 1 i Mej. J. Egerland Van Hengel Mevrouw Antusch Mej. wed. Steenbergen G. Reitsma 1 1 Amsterdam, id. Arnhem. Harlingen. Ruhrort. Heden Dinsdag werden alhier verhan- circa 3000 kievitseieren tegen 22 a 23 per stuk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen onder de aandacht van degenen, die gedurende het jaar 1911 iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, dat hunne vor deringen voor zoover ze niet vóór of op 30 Juni e.k. zijn ingeleverd, volgens art. 228 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) zullen zijn verjaard. Sneek, den 1 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester JAC. van der LAAN, Secretaris. Uit het verslag omtrent den toestand en de verrichtingen der vereeniging over 1911 is ’t volgende genoteerd: Mej. J. van der Schaaf, voorloopig tot 1 Mei 1911 wijkverpleegster, werd definitief aangesteld voor onbepaalden tijd. Het be stuur wilde haar een lijfrente verzekeren van f 300 ’s jaars, ingaande op haar 55en ver jaardag. Zij wenschte deze verzekering te verhoogen tot f 400 en indien zij eerder dan op haar 55e jaar in staat van blijvende in validiteit mocht geraken, ook zooveel eerder in het genot er van te treden. Aan haar wensch is tegemoet gekomen. Voor een uit luk van mijn besten vriend voor heimelijk loerende gevaren te behoeden. Ik heb u hardnekkig en in ’t oogvallend het hof ge maakt, omdat ik anderen, die gewetenloozer zijn dan ik, wilde verhinderen het te doen. En ik verheug mij va,n harte, dat het mij gelukt is. Leonore had al lang haar hand van zijn arm laten glijden. Doodsbleek stond ze in het heHe maanlicht vOor hem, en nooit te voren had hij in een paar oogen een uit drukking van zoo wilden doodelijken haat gezien. Ik dank u, dat u mij tot zoover begeleid hebt, mijnheer Evertsen. Den verderen weg zal ik liever aUeen afleggen- Met een beleefde buiging, nam hij zijn hoed af. Hij wist, dat deze vrouw hem nooit zou kunnen vergeven. Maar het was zijn plicht geweest, het vonkje uit te doo- ven, dat hij tegen zijn wil in haar ontsto ken had. En hij was tevreden oiver wat hij gedaan had. Twee uur na zijn terugkomst zond Leo nore’s man zijn getuigen aan dokter Evert sen, en deze verdedigde zich met geen woord tegen het verwijt schandelijk verraad ge pleegd te hebben tegen het vertrouwen van zijn vriend. Leonore had het geweten, dat hij zich niet verdedigen zou, wanneer ze deze leugen over hem vertelde. En ze had het juiste middel gevonden om de ijverzuch tige woede van haar man te prikkelen. In haar hart was niets) dan triomfeerende be vrediging toen ze hoorde, dat dr. Evertsen door den eersten kogel van haar man doo delijk getroffen was. En nooit hield ze op dein doode te haten. van Woudsend; Ruurd Jellema van Gauw; Wiebe Nauta van Offingawier; Johanna Praamsma van Bolsward; Wijbe de Boer van Oppenhuizen; Douwe Bootsma, Jan Renema I en Hendrik Walda te Scharnegoutum. Postkantoor te Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Maart 1912. Brieven Enkelen wenschten het voorrijden of paoen der gid sen te verbieden, door een bepaling, dat deze minstens vijf meter voorop zouden moeten rijden, doch om prac- tische redenen werd een dergelijk verbod niet wen- schelijk geacht. Ook waren klachten ingekomen over de hooge tareven der gidsen in Stavoren. Besloten werd door het plaatsen van meerdere hand wijzers het nemen van gidsen minder noodzakelijk te maken en daarvoor de medewerking van den A. N. W. B. in te roepen. Getracht zou worden met alle gidsen vooraf tarieven vast te stellen, terwijl zorg zou gedragen worden, dat in Stavoren voortaan gidsen zouden gestationneerd worden, die beslist met route en ijstoestand volkomen op de hoogte zijn. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat het cen traal bestuur na een uitgebreid onderzoek, ingesteld naar aanleiding van het bij den controlepost Sneek ingekomen protest en de daarop gevolgde in het publiek geuite beschuldigingen, alsof de prijswinnaar de heer C. C 1. de Koning de voorschriften van het officieel pro gramma zou overtredeu hebben, tot de overtuiging was gekomen dat deze beschuldigingen geen zweem van waarheid bevatten. De afgevaardigden van Sloten en Sneek, die ook ieder hunnerzijds een onderzoek hadden ingesteld, verklaarden tot een zelfde overtuiging geko men te zjjn. Valsehe munter. Te Amsterdam is Zondagavond een man aangehouden, verdacht van het opzettelijk uitgeven van valsch geld; bij een huiszoeking in zjjn woning in de Bloemstraat zjjn verschillende materia len, bestemd tot het vervaardigen van valsch geld, gevonden. Twee valsehe rijksdaalders werden bij de politie gedeponeerd. De Bloemenvelden. Men schrijft uit Hillegom aan de »N. R. Crt.c Zondag den z. g. Hyachinten-Zondag, hebben weer duizenden een bezoek gebracht aan de bollenvelden hier in den omtrek. Het gure weer was zeker oorzaak, dat het getal bezoekers nog niet grooter geweest is. Desniettemin passeerden ons dorp ontel bare rijwielen en vooral ook een groot aantal auto's die de streek in verschillende richtingen doorkruisten. Zij die de hyachinten nog willen zien, dienen vooral niet langer te wachten dan deze week. Ook de tulpen staan reeds in bloei. Zijn kleinzoon gestoken. Zondag heeft te Amsterdam in een huis in de Land van Beloftensteeg een bejaarde man zijn 18-jarigen kleinzoon met een dolkmes in de rechterzijde gestoken. De jongen was zoo ernstig ge kwetst, dat hjj in een der gasthuizen moest worden opgenomen. Zijn grootvader is in hechtenis genomen. Door den bliksem getroffen. Te Den Ham, gemeen te Aduard (Gron.) is Zaterdagavond de bliksem gesla gen in den toren op de kerk van de Ned. Herv. Ge meente. De toren, het laatst gerestaureerd in 1729 en 30 meter hoog, is tot aan de nok van het kerkge bouw afgebrand. Het kerkgebouw kreeg waterschade, het orgel heeft veel geleden. De toren was verzekerd. Op wandelaars geschoten. Terwijl Zondagavond een man met zijn vrouw en twee kinderen op de voetbrug over het Zuid-Bevelaudsche Kanaal bij Wemeldingen wandelden, werd vanuit een sleepboot, die in de richting Hansweert voer, op hen geschoten. De vrouw en een van de kinderen werden getroffen. De politie doet onderzoek. Door den storm van Zaterdag hebben de duinen op Terschelling, die van de stormschade van 8 November vrijwel hersteld waren, opnieuw ernstige schade ge kregen, zoodat zij op verscheidene plaatsen den gehee- len voet hebben verloren en loodrecht op het strand staan. Slaapziekte. De 20-jarige M. W., te Kampen, knecht op een motorschuit, is, naar de Zw. Ut. meldt, door slaapziekte aangetast. Zaterdagavond legde bjj zich ter ruste en alle pogingen, ook van medische zijde, om hem wakker te krijgen, hebben tot heden gefaald. Hij zal naar het ziekenhuis worden overgebracht. Visschersbool omgeslagen. Gisteren kwam de garna lenboot Sch. 6 uit zee deVisschershaven te Scheveningen binnen, toen een vloedgolf, gepaard met een hevigen rukwind,’t scheepje opnam en 'n eind verder in de haven neerwierp, waarbij het omsloeg. De bemanning, be staande uit vier personen, wérd van boord geworpen. Spoedig waren een aantal roeibootjes bemand, om de drenkelingen te hulp te komen en mocht men er op die wijze in slagen, drie hunner te redden. De vierde visscher, een broer van een der geredden, verdween in de diepte, vóór men hem kon bereiken. De stoomreddingsboot voer terstond uit, om nog hulp te bieden, maar moent daarin niet slagen. Het Ijjk van den man, een 40-jarigen weduwnaar, vader van twee kinderen, is nog niet gevonden. Eén der geredden zat in een der touwen van den mast verward en werd daaruit in bewusteloozen toe stand gered maar door toepassing van de kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten weder opgewekt. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, Na eenige huishoudelijke zaken werden de financieele vanaf heden gedurende dertig dagen voor de belang hebbenden ter inzage zal liggen eene opgave van de Uitkomsten, bedoeld in de artikelen 9 10 11 tot 13 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betreffende de grondbelasting van gebouwde en onge bouwde eigendommen. Sneek, den 3 April 1912. De Burgemeester voornoemd, P.J. DE HOOP. Het zou inderdaad beter zijn, dat hij het niet hoorde. Met het volle gewicht van haar mooie jon ge lichaam hing ze nu. aan zijn arm. Haar oogen glansden en haar adem ging snel. Maar morgen zal hij terug komen, zei ze heel zacht. Bent1 u niet bang voor de gevaren van een geheim, dat wij samen voor hem zouden hebben? Neen. Maar ik ik ben bang, mijnheer Evert sen! Niet voor mijn man, maar voor u en voor mij zelf. Dan moet ik het voor mijn eereplicht houden, u van dezen angst te bevrijden. Ik ben van plan, overmorgen, een rfeis te gaan maken, mevrouw, een reis, die me waar schijnlijk maandenlang van hier verwijderd zal houden. Leonore’s gezicht vertoonde een uitdruk king van grenzelooze verbazing. U wilt op reis gaan? U wilt nu weggaan? En waar om? Omdat er voor mij hier niets meer te doen is, nadat ik mijn vriendschapsplichten tegenover uw man vervuld! heb. Vriendschapsplichten? Ik begrijp niet, wat u bedoelt. Wilt u mij mijn belofte, die ik u zoo even gegeven heb de belofte om open hartigheid met openhartigheid te beantwoor den, teruggeven Neenriep ze heftig. Wanneer u niet wilt, dat ik bet allerergste van u denk, moet u die belofte houden. Ik ben gedurende deze vier weken uw ge trouwe begeleider geweest, mevrouw niet om u aangenaam te zijn, maar om het ge- T. Faber Amsterdam. Hendrikje van der Berg Wartena. G. H. van Brug Voor de betrekking van onderwijzeres ter assis tentie in de handwerken aan school no. 3, op eene jaarwedde van f 112,50, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. De Openbare Leeszaal alhier werd gedurende de maand Maart bezocht door 1393 personen, terwijl het aantal uitgeleende boekwerken over die maand 589 bedroeg. De vereeniging Openbare Leeszaal alhier heeft besloten de bovenzaal van haar gebouw in te richten voor een leeszaal ten dienste van de leesgrage jeugd beneden den 18-jarigen leeftijd. Onderwijzers o.a. zullen worden uitgenoodigd, om, zoodra ’t plan tot uitvoering komt, zich met de keuze der boeken te belasten. De alhier gevestigde afdeeling van den Alg- Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan den raad onzer gemeente een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op een gemeentelijke ver ordening, waarbij bet zal worden verboden winkels en magazijnen voor den verkoop van waren geopend te hebben vóór ’s morgens 7 uur en na ’s avonds 9 uur. Een uitvoerige toelichting is bij het adres gevoegd. Het winkelhuis, waarin banketbakkerij, aan de Nauwe Burgstraat en eigen aan den heer K. Idema, is door dezen onderhands verkocht aan den heer H. J. Volkers alhier. Men schrijft aan de »L. Crt.« dat de Neder- landsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding dit jaar ook nog spelleiderscursussen zal openen te Leeuwarden en te Sneek. Mej. Sj. Poppinga alhier, thans tijdelijk werk zaam aan de Chr. School te Heeg, is benoemd te Leeu warden aan de Chr. School, hoofd de heer Heslinga. Bij Kon. besluit van 1 dezer is benoemd tot militie le luitenant bij de infanterie de militie 2e luitenant H. Haga, van het 9e regiment infanterie. Bij Kon. besluit van 29 dezer is met ingang van 1 April 1912, tot tijdelijk ambtenaar bij het Staats- boschbeheer benoemd de beer G Gerbranda, te Utrecht. Naar wij vei nemen zal met 1 Mei a.s. als Chef of Directeur van het hotel «de Wjjnberg« te Bolsward optreden de heer J. Vallinga, thans oberkellner in ’t hotel «Munster* alhier. Benoemd tot hoofd der chr. school te Losdorp de heer J. Visser, waarnemend hoofd der school voor christelijk volksonderwijs te Oppenhuizen. Benoemd tot hoofd der school voor christelijk volksonderwijs te Oppenhuizen de heer P. Bartlema, thans in gelijke betrekking te Minnertsga. Na gehouden examen is het diploma der Rijks- landbonwwinterschool te Leeuwarden o. m. toegekend aan J.C. Schaap te Deersum. Aan dezelfde inrichting is on voorwaardelijk bevor derd van de le tot de 2e klasse L. Dijkstra van Oppen huizen. De centrale stierenkeuring en fokveemarkt van wege het Friesch Rundvee Stamboek wordt Woensdag 1 Mei te Leeuwarden gehouden. Geref. Kerk. Beroepen te Wijckel en Balk de heer D. J. van Katwijk, cand. te Rotterdam. Zaterdag is in den ouderdom van 81 jaar over leden de heer F. Rinia van Nauta, oud burgemeester van Hindeloopen. Voetbalwedstrijden. Voor den Frieschen Voetbal bond, le klasse, wist «Frisia III« te Leeuwarden op de Wilhelminabaan aldaar van »S. V. C.<, van Sneek, te winnen met 1—0. Op het terrein aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwar den speelden «Rood Geel II« en «Voorwaarts II< voor de 2e klasse A een gelyk spel met den eindstand 2—2. »L. V. C.« won des middags op hetzelfde terrein van «V. A. 0. II« van Heerenveen met 2—0. Voor de 2e klasse B speelden in Sneek »L. S. 0. II« en «F. 0. A. 1I«, van Bolsward. »L. S. C.« won met 4-0. WONSERADEEL. Het kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente wijst aan 1667 aangeslagenen, wier belastbaar inkomen is vastgesteld op f 1,256,850. Volgens de progressieve regeling wordt van den laagst- aangeslagene 1.92 pCt. van f 25 gevraagd, dus f 0.48 en van den hoogst getaxeerde 4.91 pCt. van f 12,000, derhalve f589.67. Het geheele heffingsbedrag bedraagt f 44.926.17. De Friesche Elf-steden. Dezer dagen heeft te Leeu warden, het algemeen bestuur der Friesche Elf-s*eden- vereeniging vergaderd onder presidium van mr. M.E. Hepkema. Tegenwoordig waren de meeste leden van het centraal-bestuur en de afgevaardigden van Bolsward, Workum, Sloten en Sneek. resultaten medegedeeld van den laatst gehouden tocht, waarvan de onkosten ruim f 500 hadden bedragen. Aan inleggeld en entrées was iets minder ontvangen, zoodat de rekening met een klein tekort sloot, waartegenover stond, dat vele nieuwe leden waren toegetreden. Vervolgens kwam in behandeling de organisatie der elf-stedentochten in volgende jaren en werden de op merkingen besproken, die verschillende rijders aan het bestuur hadden kenbaar gemaakt. SNEEK. Gisterenavond hield del Kaatsver- eeniging „Sneek” op de bovenzaal van ’t ca fé „Onder de Linden” haar jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering. De notulen van de vergadering van 17 April 1911. werden oijder dankzegging goedgekeurd, ’t Jaarverslag vermeldde dat de vereeniging rechtspersoonlijkheid had verkregen en dat men met zeer veel voldoening terug mocht zien op den schitterenden; afloop van den Internationale van 25 Mei ten vorigen jare. ’t Aantal leden bedroeg op 31 Dec. 260. De penningmeester, de heer R. Tjallema, gaf daarna rekening en verantwoording van de •beheerde financiën. Voor den wedstrijd met de Belgen hadden deze bedragen: aan uitga ven f 2068,81, aan ontvangsten f 1982,20, na- deelig saldo alzoo f 86,61, Uitgaven van de vereenigingf 299,435, ontvangsten f 259,25, nadeelig saldo f 40,185. Een commissie, dooi den voorzitter benoemd, de rekeningen te on derzoeken, kon bij monde van den heer F. de Jong constateeren dat aUe cijfers in de volmaaktste orde waren bevonden. Voor die accuratesse ontving de heer Tjallema van de vergadering een wooird van dank. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergade ring te Franeker benoemde men bij acclama tie den heer P. Ronner, die niet aanwezig was, maar had laten weten dat hij zich een eventueele benoeming zou laten, welgevallen. Herkozen werd als bestuurslid de heer R. Tjallema, die de benoeming voor een jaar aannam. De Beschrijvingsbrief hield de aanwezigen verder tot bij middernacht bezig. Alle ton gen, vooral die van de jongere linie, geraak ten bij de behandeling van dezen niet wei nig in beweging. Aan den afgevaardigde werd vrij mandaat gegeven bij de beraadslaging over de door ’t Hoofdbestuur voorgestelde contributierege- ling. Als plaats, waai; de a.s. Bondswed strijd zal worden gehouden, werd den afge vaardigde de opdracht gegeven voor Witmar- sum te stemmen, terwijl men voor den wed strijd van „Jong Nederland” Rauwerd prefer reerde. Nog werd bij de behandeling der afdeelings- voorstellen den wensch uitgesproken dat voortaan ’t spuwen op den bal zal worden verboden. Meegedeeld werd nog dat dit jaar weer de Internationale zal worden gehouden en dat ’t Bestuur reeds druk in de weer is en zich nog lang zal moeten bezig houden, om deze partij weer naar wenschi te doen slagen. Verder dat er dit jaar na afloop van den wedstrijd geen concert in de Buitentuin zal worden gegeven, maar dat er alsdan een vuurwerk op ’t terrein zal worden ontsto ken dat twee kaatsliefhebbers voor de groo- te partij in Juni een gouden med. of, naar keuze een gouden horloge ter waarde van f 50 hebben uitgeloofd voor hem, die dit jaar de Koning der partij wordt. Dat ’t Be stuur verder voornemens, is1 dezen zomer verschillende wedstrijden te houden, waar onder een voor jongens. De „Vereeniging tot Ziekenverpleging” alhier hield Vrijdagavond op de bovenzaal van ’t café „De drie Friezen” haar jaarlijk sche algemeene vergadering. deld cent Op Dinsdag 4 April ten vorigen jare be droeg de aanvoer ongeveer 500 stuks, waar voor toen 30 a 35 cent per stuk werd be taald. Uitslag overgangs- en eind-examens Bur geravondschool alhier. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: R. Tjerkstra, D. Posthu mus, Tj. Boorsma, Th. de Boer, J. Zoethout, J. Groenendaal, J. Feringa, J. Post, A. de Vries G. ten Cate en S. de Haan. Voorwaardelijk R. van der Vliet. Niet be vorderd 3 leerlingen; 2 leerlingen zijn tus- schentijds vertrokken. Van de 2e naar de 3e klasse: D. Winkler, C. Faber, J. Sflvius en P. Bruining Top (vak- leerling). Niet bevorderd 1 leerling, terwijl 1 leerling tusschentijds is vertrokken. Het eind-diploma verkregen: A. Stoelenga, W. Brouwer, R. Tjerkstra, H. v. d. Horst, H. Kampen, B. H. Wempe en J. Lusthoff (vak- leerling). Dit diploma kon niet worden uitgereikt aan 3 leerlingen. Tbt jde le klas van de Chr. Normaal school alhier zijn toegelaten: Jan de Jong, Auke v.d. Linde en Petrbnella Wielinga van Sneek; Tjitse Bijl en Tjitse Boonstra van Jutrijp; Wietze Bijlsma en Hielke de Jong gestelde lijfrente van f 300 was verschuldigd f 117.25 en het hooger bedrag van f 55.46 is door zuster van der Schaaf voor hare reke ning genomen. Ook H. Geelof, voorloopig aangesteld tot 1 Mei 1911 als concierge van het wijkhuis in de Groote Kerkstraat, ’werd definitief be noemd voor onbepaalden tijd. Het aantal patiënten op het morgen-spreek- uur bedroeg 6265 tegen 6492 in 1910 en 4636 in 1909. Het getal der bezoeken door de verpleegsters in de woningen der pa tiënten gebracht, was weder belangrijk toe genomen en bedroeg in het afgeloopen jaar 9204 tegen 7304 in 1910. Aan de artsen ver leenden de zusters bijstand in 14 gevaHen. Van betalende patiënten is ontvangen f 405.90, iets meer dan in 1910; de contributie, in 1910 f 1192.10, was gedaald tot f 1149.05 in 1911. Op de lijst van ten geschenke ontvangen artikelen treft men o. a. aan een bezending van 30 stuks nieuwe kleeding, ingekomen van de „Nederlandsche Naaivereeniging”, ge vestigd te ’s Gravenhage. Uit den staat van ontvangsten en uitgaven bij dit verslag gevoegd, bleek dat voor zie kenverpleging is uitgegeven f 2444.131/2 en ontvangen aan contributiën, verpleeggelden en bijzondere diensten f 1633.45. Hoewel het nadeelig saldo bijna; geheel! ten nutte der stadsarmen is besteed, heeft de gemeente Sneek daartoe slechts een subsidie van f300 bijgedragen. In de laatste maand des jaars leed de ver eeniging een gevoelig verlies door het over lijden van den heer H. F. Pijttersen. Het ge mis van dezen voor de vereeniging zoo ver dienstelijken man zal nog lang worden ge voeld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, waarvan; de cijfers boven zijn genoemd, is goedgekeurd. De heer H. Fennema (voorzitter) is tot be stuurslid herkozen en nam zijne herbenoe ming aan. In de plaats van, wijlen den heer H. F. Pijttersen is de heer dr. Ament geko zen. Bij het punt rondvraag, spraken sommige leden van de wenschelijkheid, om een belang rijk hoogere subsi did van de gemeente te ontvangen. Medegedeeld is nog, dat de vereeniging ook zal meewerken, de belangen van de „vereeni ging tot bestrijding der tuberculose” te be vorderen. In den aanstaanden zomer zal voor dat doel een der wijkzusters worden opge leid. i 1 I I j i 1 I a 3 1 i 1 I c 1 1 c t i j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2