Plaatselijk Nieuws. BEKENDMAKING. HER-IJK van Maten en Gewichten. MI LI T I E. Herhalingsoefeningen. Drankwet. I 1 ge- l 8 Mei, voorm. 9*/,—12 namidd. 1—4’/,. d S' het aantal gevallen t 1 2 1 1 1 1 ii n ti 1 4 i 8 i z v 8 v g j’ ti d n - v „S. V. d n ti e g z d z o iederen dag van halftien na- tot voorm. tot twaalf, midd. één half vjjf. Geiejorm. Kerk. De heer D. J. van Katwijk, cand- te Rotterdam, heeft het op hém uitgebracht beroep te Pijnacker-Nootdorp aangenomen en voor de-beroepen naar Balk en Wyckel en meerdere plaatsen bedankt. Ds. G. Ploos van Amstel te IJlst, die het beroep naar de Geref. Kerk te ülrum aannam, hoopt op 28 April’e.k. afscheid te nemen van zijne gemeente en op 5 Mei zijne intrede te doen in de kerk van ülrum, na bevestigd te zijn door zijn broeder Ds. C. W. E. Ploos van Amstel te Delft. Het scirriftelijk examen voor de acte van onder- wijzer(es), dat voor Friesland bepaald was op den 4 dezer, is eene week uitgesteld. Rykssubsidie paardenfokkerij. Over 1912 is ten be hoeve van de paardenfokkerij in Friesland f 4880 rijks- subsidie beschikbaar gesteld. WOUDSEND. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat een schaap van den heer D. de Jongh alhier zes levende lammeren ter wereld heeft gebracht. b. alle roerende goederen tot de uitoefening der zaak dienende, hetzij machines, werktuigen, gereedschappen, emballage- en vervoermiddelen, kantoormeubelen, paarden, paardetuigen. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan een directeur, onder toezicht van 2 of meer commis sarissen. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer J. J. Zwart, koopman, te Sneek. Woensdag had de beproeving van 4 giersproeiers en 4 bespanningen voor den Fiieschen hooiwagen, als inzendingen op de twee eerste prijsvragen der Friesche Landbouw-Tentoonstelling 1912, bij den heer 8. Alber- da te IJsbrechtum plaats, onder leiding van den heer G. Lako, directeur van het instituut van landbouw werktuigen en gebouwen te Wageningen en de heeren 8. Alberda en D. A Schaafsma te IJsbrechtum. Het resultaat van deze beproevingen wordt op de aan staande Landbouw-Tentoonstelling bekend gemaakt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de verzoekschriften van lo. KORNELIS VEENSTRA, caféhouder wonende te Sneek, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel kada straal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 1183 gele gen aan de Galigastraat alhier wijk 9 no. 94 en wel de beneden voorkamer. 2o. JOHANNES SCHAAF, herbergier wonende te Sneek, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 1288, gelegen aan de Kleine Palen alhier wijk 13 no. G. 3o. ANNE HETTEMA, timmerman wonende te Sneek, om verlof tot verkoop van alcoholvrijen drank voor het perceel gelegen aan de Prins Hendrikkade alhier, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 3528. 4o. JOHANNES DOÜWE OS1NGA caféhouder wo nende te Sneek, om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein voor het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 2717, gelegen aan de Kruizebroederstraat alhier wijk 4 no. 13. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleeenen van deze vergunningen, schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Sneek, den 2 April 1912 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. Voetbalwedstrijden. Voor den Frie- schen Voetbalbond spelen den len Paaschdag alhier „L. S. C. II” en „Bolsward” van Bols- ward, voor de 2e klasse B. Den 2en Paaschdag ontvangt „U. D. I. L.” te Leeuwarden voor de le klasse „V. A. C.” van Heerenveen. In Sneek spelen dan „L. S. C.” en C.” beiden alhier. „Voorwaarts” te Leeuwarden houdt den len Paaschdag op haar terrein in de Schrans serie wedstrijden, waaraan zes le klasse clubs deelnemen. Des morgens van 1112 uur spe len „Rood-Geel” en „U. D. I. L.” beiden al daar. Van 121 uur spelen „Frisia III” te Leeuwarden en „S. V. C.” van Sneek. Van 12 uur „Voorwaarts” te Leeuwarden tegen „V. A. C.” van Heerenveen. Daarna worden nog drie wedstrijden gespeeld tusschen de respectieve winnaars, een z.g. halve compe titie. Drie prijzen zijn uitgeloofd, t. w. een dis tinctive, le prijs, een groote zilveren medail le, 2e prijs en een kleine zilveren medaille, 3e prijs. In de Dinsdag te Leeuwarden gehou den vergadering dér Federatie van Friesche afdeelingen van den Bond voor Staatspensi- onneering (welke door 21 der 37 aangeslo ten afdeelingen werd bijgewoond), werd o. m. tot bestuurslid gekozen de heer A. Schötteln- dreier alhier. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 dezer, bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bevorderd tot adjunct-commies de heer Driebergen, thans eerste klerk. Onze vroegere stadgenoot de heer G. Molenaar, thans verbonden aan de Zutphensche Crt. is met ingang van 1 Mei benoemd tot redacteur aan de Haagsche Courant. »N. S. Crt.« De Staatscourant no. 81 bevat o.m. de statuten van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier. Blijkens een opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den centralen gezondheidsraad in de week van 27 Maart tot en met 2 April 1912, werden alhier o.a, 3 gevallen van roodvonk geconstateerd en 1 geval van diphtheritis in Wymbritseradeel. Met nummer 78 van de «Staatscourant» is ver zonden een akte betreffende de N. V. veevoederfabriek »de Hoop« te Sneek. De vennootschap heeft ten doelden handel in gra nen, zaden, veevoeder en al hetgeen daartoe behoort, in den ruimsten zin genomen de fabricage van Ijjn- en veekoeken en het malen van granen. Duur tot 30 Juni 1937. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 50,000, verdeeld in 50 aandeelen, elk groot f 1000, waarvan 18 aandeelen zijn geplaatst. In dit kapitaal wordt deelgenomen door den heer S. Westra, wethouder van Sneek en koopman, voor 12 aandeelen, door den heer J. Zwart voor 3 aandeelen en door den heer Jelle Zwart voor 3 aandeelen en ter volstorting dezer aandeelen wordt bij deze in de ven nootschap ingebrachtdoor den heer Westra 2/a gedeelte en door de heeren J. en Jelle Zwart */t gedeelte in den onverdeelden eigendom van a. den stoomkorenmolen »de Hoop«, met aanverwan te fabriek van veevoeder en bijbehoorende bergplaatsen en kantoor, met erf, te Sneek, met inbegrip van alle daartoe behoorende machines, werktuigen, gereedschap pen en alle andere goederen, welke volgens de wet door bestemming onder onroerende zaken worden i begrepen; De BURGEMEESTER van Sneek, roept de hieronder vermelde miliciens-verlofgangers op, om ieder op den datum en op de plaats, achter zijn naam vermeld, in 1912 op grond van artikel 80 in verband met artikel 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21) bij hun Korps onder de wapenen te ko men, voorzien van de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen 1. Jan Bruining, der lichting 1905, van de gemeente Leeuwarden, behoorende tot het 2e Reg. Vest. Art. 10e comp., datum van opkomst 15 April 1912, plaats van opkomst Amsterdam. 2. Geert Steegstra der lichting 1905^ van de ge meente Sneek, behoorende tot het 2e Reg. Vest. Art. 4e comp., datum van opkomst 15 April 1912, plaats van opkomst Amsterdam. Onder de miliciens van de lichting 1911, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën wielrij ders, de compagnieën hospitaalsoldaten en de mitrail- leurafdeelingen zijn ook te begrijpen de miliciens van andere lichtingen, die in 1911 hunne eerste oefening aanvingen, met uitzondering echter van hen, die ten gevolge van verleende ontheffing vau den werkelij^en dienst eerst in 1911 voor eerste oefening onder de wa penen kwamen. Militieplichtigen, die gedurende drie jaren of lange,r bij de koloniale troepen hebben gediend, behoeven niet meer voor herhalingsoefeningen op te komen' De verlofgangers worden er op gewezen f lo dat zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich op den dag, voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddag bij het korps moeten aan-, melden; 2o dat zij, die woonachtig zijn binnen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag, voor de opkomst- bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aan melden: voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zjjn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven; voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddag. Zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden datum' in werkelijken dienst kunnen komen, moeten zich na hun herstel onverwijld naar hun korps begeven. Hij, die inwoont bij of samenwoont met een gezin, waarin een besmettelyke ziekte heerscht, behoort van leze omstandigheid mededeeling te doen aan den bur gemeester onder overlegging van eene geneeskundige verklaring. Hij mag eerst onder de wapenen komen, wanneer acht dagen zijn verloopen, nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundige, in dat gezin geweken is, tenzij eerder ontsmetting heeft plaats gehad. De verlofgangers ontvangen het daggeld, waarop zij aanspraak hebben, onmiddellijk na aankomst bij en door de zorg van het korps. Zij kunnen echter, als zij uit drukkelijk verlangen het reeds vóór hun opkomst te zij uren lang, sidderend! van angst, achter de deur. Daar voor bleef aUes stil, maar zij durfde niet openen, die stilte wantrouwde zij. Eindelijk, de morgen begon al te dagen, kraakte het hekje, een; welbekende stap na derde de deur en deze werd met den sleutel geopend. Goddank, het was Karei! De bosch wachter was niet weinig verbaasd zijn vrouw geheel gekleed nog op te vinden achter de deur met een revolver in de hand. Met een paar woorden vertelde zij hem wat er gebeurd was, waarop hij riep: O! God, mijn arme hond! Hij snelde den tuin in. Jawel, op korten afstand van de deur lag Hector in het gras, bloedend uit een ge wonden poot, maar gelukkig leefde hij nog, hief zijn kop op, keek zijn baas met smar- telijken blik aan en trachtte zich op te richten. Wat was er gebeurd? Karei had voorzien dat hij* den geheelen nacht wel zou moeten wegblijven om op 2 stroopers te loeren, die hij gelukkig betrapt en naar dei marechaussee-kazeme had ge bracht. Om zijn vrouw niet ongerust te ma ken had hij een briefje onder den halsband van den hond geschoven ten, het dier naar huis gezonden. Geen kind had trouwer verpleegd kunnen worden dan Hector het door Anna werd gedaan. Gelukkig was de wond niet ernstig en binnen een paar weken was; de hond ge heel genezen zonder eenig nadeel van zijn wond te ondervinden. Na dien nacht heeft de boschwachters- vrouw zich nooit meer angstig gevoeld, al gebeurde het nog menig maal dat Karei een geheelen nacht moest uit blijven. 9 Mei 10 13 15 17 20 21 22 23 24 SNEEK; We hadden ’t genoegen, door den vriendelijken directeur rondgeleid, reeds gis teren al ’t moois van de jaarlijksche tentoon stelling in onze Ambachtsschool in oogen- schouw te nemen. Bij vernieuwing kregen we in alle zalen weer den indruk in welke uitstekende han den zich ons ambachtsonderwijs bevindt. Niet genoeg kunnen we bewonderen den geregelden gang dien men daar betracht: van ’t deel tot ’t geheel, op elk terrein, van ’t bijzondere tot ’t ajgemeene, ziedaar ’t geheim, dat ’t ambacht van jaar tot jaar weer in een betere conditie brengt. De pa troons beginnen gelukkig hoe langer zoo meer te begrijpen, dat theorie en practijk steeds samen moeten gaan, dat de eene de andere moet steunen, zal er met oordeel en met vrucht kunnen worden gewerkt. En komt de 16- of 17-jarige van de school de werk plaats binnen, dan mag niet terstond van hem worden geëischt, een kozijn of iets an ders moeilijks te maken, maar is hij zoo ver gevorderd, dat hij van a tot z weet, waaruit zoo’n kozijn bestaat, en kunnen de verschHlende deelen door hem worden ver vaardigd. Met zoo’n onderlegde moeten onze bazen binnen zeer korten tijd kunnen opschieten. We hebben op de Tentoonstelling veel moois gezien, o. a. in de smidszaal een bloemen- stander van een zeldzaam mooie constructie, waarin de semetrie van de verschillende stuk ken niet genoeg kan warden bewonderd. ’t Teekenwerk in aUe zalen: projectie-, lijn-, handteekenen enz., zal de vaklui, die de tentoonstelling gaan bezoeken, ongetwij feld veel belang inboezemen. Misschien zal men dan onder ’t handteekenen van de ver schillende leerjaren bij de lettervormen vin den: „Uw daad moet grooter zijn dan uw woord”. Bij die spreuk dachten we onwille keurig aan de leeraren onzer ambachtsschool, van wien men zeker mag getuigen dat hun werk niet gebaseerd is op zeggen, maar op doen. Een bezoek in de zaal van Middelbaar Tech nisch Onderwijs, overtrof verre onze ver wachting. ’t Fundeerwerk van ’t eerste leer jaar, kapconstructie van 2e en 3e, voor bezoekers, welke in die leer zijn opgegaan, een herinnering om aan dit werk vooral de aandacht te wijden. Laten we eindigen met een opwekking om in de a.s. Paaschdagen de tentoonstelling in onze ambachtsschool te bezoeken, men zal den tijd daar besteed., allerminst beklagen. En mocht bij dat bezoek ’t hart voor die schoone inrichting opengaan, dan lijdt ’t geen twijfel of de portemonnaie ontsluit zich ook, wanneer- men nl. u mocht vragen aan de a.s. verloting deel te willen nemen. De kostbare prijzen voor de a.s. trekking recom- mandeeren zichzelven. Permitteere men dan ons de vraag, of ge door ’t nemen van een paar loten niet gaar ne een inrichting steunt, waarop onze stad meer dan trotsch mag zijn. De taak van de commissie voor Kin dervoeding op de lagere scholen in deze ge meente, is weer afgeloopen. Van 11 Januari tot 15 Maart werd gedurende 3 dagen per week (Dinsdags, Donderdags en Vrijdags) warm voedsel verstrekt. Het meeste gebruik er van werd gemaakt op school no. 3, waar bij den aanvang 246 leerlingen mee aten, welk aantal den laat- sten dag tot 202 was geslonken. Aan ge noemde school alleen werden 6359 porties gebruikt. Ook werden tal van paren klom- pen verstrekt. Bij het toelatings-examen voor de Voor bereidende klasse der RijksnormaaUessen al- De Geheel-Onthouders-Zangkoren in Friesland zullen dit jaar in de bosschea van Olterterp een zan gersfeest houden. Als datum is 4 Augustus vastgesteld. Ruim 500 leden hebben reeds medewerking toegezegd. In de gisteren te Leeuwarden gehouden jaarver gadering van de Naaml. Venn. A. Bloembergen Zonen’s Bank, werd het verslag over het boekjaar 1911 uitge bracht en de balans en winst- en verliesrekening ter goedkeuring aangeboden. Uit het verslag blijkt, dat de Vennootschap zich over een voortdurenden bloei in hare zaken mag ver heugen en dat zoowel het hoofdkantoor als de bijkan toren en agentschappen tevreden zijn. Het rapport van den heer Karel M. de Jong fe ’s Gravenhage, lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants, die de boeken en bescheiden heeft nagezien, eindigt met de conclusie, dat alles accoord is bevonden. Het bijkantoor te Sneek is betrokken in een faillissement hetgeen tengevolge heeft, dat van de winst f 37,000 wordt gereserveerd tot versterking der reserves om daaruit eventueel het verlies te dekken. De bruto winst bedroeg f 113,022.02*/,, waarvan voor onkosten f 8151.53, voor salarissen f 25,869.17, voor bijdrage pensioenfonds personeel f 1060.35*/, en voor afschrijving op debiteuren f 4249.20*/, moet worden afgetrokken, zoodat een saldo overblijft van f 73,691.76*/,. Hiervan wordt bestemd f 15.000 als afschrijving op inbreng, f 37,000 als reserve bovenvermeld. Het dividend werd bepaald op 4 pCt., waarvoor f 20.800 benoodigd is, terwijl de bedrijfsbelasting f572 eischt en f 319.76*/, als saldo op nieuwe rekening overgaat. De heer mr. I. Wolff werd als commissaris herkozen. Men is in Friesland druk bezig met de voorbe reiding van vrijzinnig-godsdienstige open-lucht-samen- komsten. In op één na al)e 7 districten, waarin het daartoe verdeeld is, zijn districts-comité’s uit pre dikanten en leeken gevormd, terwijl een centraal-comité o.a. zal zorgen voor de uitgave van een gemeenschap pelijk propaganda-blad, welks redactie uit 7 predikanten bestaat. Reeds zijn verschillende samenkomsten vast gesteld o.a. op 9 Juni te Hallum, 30 Juni te Zwarte wege end en te Metslawier, op 28 Juni te Tzummarum en op 18 Augustus op het terrein bij »De Tent« te Oranjewoud. Ook te Rijs (bij Balk) zal misschien een samenkomst worden gehouden, waartoe uit den omtrek SneekBalk nog medewerking van enkele personen wordt gezocht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, maken bij deze bekend a dat dit jaar voor den herijk der maten en ge wichten zitting zal worden gehouden in het voormalig Paleis van Justitie a/d Marktstraat alhier, op 8, 9, 10, 13, 15, 17, 20 21, 22, 23 en 24 Mei, en wel Verkoopers van nieuwe maten en gewichten, Apothekers, Goud- en Zilversmeden, op IJkplichtigen, wier ge slachtsnamen (namen van firma’als geslachts namen te beschouwen), beginnen met de letters: A, B op O, D, E, F G, Ha, He Hi, Ho, Hu, Hjj, I, J K. L, M N, O, P, Q, R S, T U, V w, X, IJ, Z Openbare instellingen b dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van ’s Rijks schatkist d dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is e dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz terug gebracht mogen worden f dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkantoor te Leeuwarden aan de Oosterkade, op eiken Dinsdag en Vrijdag van 9— 1 uur g dat de onderdeelen van het Gram (de milligram- gewicbten) niet op de herjjkzitting, maar alleen aan de jjkkantoreo herijkt kunnen worden (opzending per post franco) dat, als maatregel van orde, de ijkpliehtigen uitge- noodigd worden om zich op den voor hun geslachts naam ifirma) vastgestelden dag, 's morgens, een kwar tier vóór het begin der zitting, aan hei herijklokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behoo- ren aan te bieden. Sneek, den 2 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. hier zijn geslaagd: Bijltien de Graaf, Aaltje van der Horst, Pieternelli van der Meulen, allen alhier; Lucia Tuinman te Hindeloopen; Trijntje de Wit alhier; Akke Wuite te Schar- negoutum; Geertje IJmker te Koudum; Hen- drikus Bakker te Tirns; Anne Brandsma, Koert de Haan en Cornells Hettema, aUen alhier; Outger Metzlar te Wieuwerd; Jelmer van der Meulen alhier; Jou Ratsma te Grouw, en Theodorus Gerbrandus Dominions Stoe- linga alhier. Niet toegelaten: vier. Uitslag van het overgangs-examen aan de Herhalingsschool alhier. Van de jongens werden bevorderd: van klasse Ia naar klasse Ib 5, niet bevorderd 5van klasse Ib naar II 10, niet bevorderd 3. Van de meisjes werden bevorderd van klasse Ia naar Ib 10, niet bevorderd 3; van klasse Ib naar II 9. Aan 16 leerlingen, die de school hebben doorloopen, kon het getuigschrift worden uitgereikt, aan één leerling niet. In de Vrijdag gehouden vergadering der Vereen, voor Chr. Onderwijs werd het bestuur gemachtigd de verbouw van de Jan van Nassauschool alhier op te dragen aan den heer F. Blok, voor de begrootingssom van f 10.950. F. D. De 58-jarige schippersknecht Francis- cus van B., geboren te Grouw, heeft den 14 Maart aan de marechaussees-kazerne alhier om een paar centen gevraagd, daar hij niets had en ten einde raad was. De brigadier Prijs heeft Franciscus bij die gelegenheid aangehouden. De stumper vroeg Woensdag, teen hij voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht stond, voor den tijd van twee jaar te worden opgezonden. Eten paar maanden geleden is hij ontslagen. Eisch: 3 dagen hechtenis en 3 jaar in een Rijkswerkinrichting. Wegens wielrijden zonder licht en niet willen afstappen op last der politie, gepleegd onder Hommerts, is de 24-jarige koopman Bauke H. te Sloten, Woensdag door de Leeu warder Rechtbank, overeenkomstig den eisch, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis veroor deeld

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2