I Intrekking van eene Vergunning. (Art. 28,8°.) Plaatselijk Nieuws. Bekendmaking Hinderwet. 1 1 1 r? leer- BECLAMES N 21 i vragen een adviseur v v v. d. trok f 1 1 B 51 2; ii i: L g Den eersten Paaschdag is te Franeker de algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Kaatsbond, waarbij 51 afdee- lingen vertegenwoordigd waren. De heeren W. Westra te Franeker en 0. Hiemstra te Wommels werden herbenoemd als bestuursleden, terwijl eerstgenoemde bij acclamatie weder tot voorzitter werd aange wezen. De ontvangsten van de bondspartij te Beet gum hadden bedragen f 990.50, de uitgaven i 1036.17, nadeelig saldo, alzoo f 45.67; voor de partij te Achlum van „Jong Nederland” was ontvangen f 305, uitgegeven f 558.46, nadeelig saldo dus f 253.46, wat grooten- DBANKWET. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DÉ HOOP, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. I kunnen belemmeren, waartoe ook zeker het houden van een gezellig babbeltje tijdens den dienst behoort, deels aan het slechte weer was te wijten ge weest. De huishoudelijke ontvangsten hadden be dragen f 409.94, de uitgaven f 365.97, voor- deelig saldo f 43.97. In totaal werd ontvangen dus f 1705.94, uitgegeven f 1960.60, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 255.16. Het voorstel van het hoofdbestuur om de contributieregeling in dien geest te wijzigen, dat door de grootere afdeelingen wat meer wordt bijgedragen, is aangenomen. Als plaats, waar de bondswedstrijd in 1913 zal plaats hebben, werd Bolsward aan gewezen, terwijl uitgemaakt werd dat de par tij van „Jong Nederland” dit jaar in Dron- rijp wordt gehouden. Bepaald is verder dat de kaatsers in ’t vervolg niet meer op de bal mogen spuwen. Inzake de bekende motie-Leeuwarden over de Internationale te Sneek werd de wensche- lijkheid uitgesproken dat alle partijen wat toegeven, opdat deze' onverkwikkelijke zaak van de baan komt; pogingen daartoe zullen worden aangewend. Benoemd tot tijdelgk opzichter bij den provin cialen waterstaat van Gelderland voor de werken aan den weg Apeldoorn—Arnhem onze stadgenoot, de heer J. Kampen. Na gehouden examen zijn o.m. toegelaten tot de le klasse van de Chr. Kweekschool te Leeuwarden H. Wiebenga van hier, Hiltje Grondsma van IJlst, W. Bijlsma en A. Steenbeek, beiden van Woudeend. Benoemd tot k weekeling aan de Rijksk weekschool voor ouderwijzers te Maastricht Bouke Jongsma te Balk en aan de pas opgerichte R.-k. Kweekschool voor onder wijzer te Leeuwarden Hendrik Folmer te Sloten, beiden leerlingen van de school voor m. u. 1. o. te Balk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Welsrijp ds. G. van SNEEK. Niettegenstaande ’t ruwe weer werd Paasch-Maandag de Tentoonstelling van, door de leerlingen der Ambachtsschool al hier vervaardigde, werkstukken, nog door honderden personen bezocht. En die honder den hebben zeker niet weinig ’t werk be wonderd van hen, die eerlang de wereld in gaan, om ’t ambacht in een niet minder gun stige conditie te brengen dan in den tijd van ’t GHdewezen. Wat ’t practisch werken be treft, kreeg men op de tentoonsteHing zoo overal den indruk, welk een moeite ’t leer- arenpersoneel zich moet getroosten, om al les door ’t jonge volkje zoo keurig netjes afgewerkt te krijgen. Op de Timmerzaal komt men oogen te kort voor de groote stukken uit ’t derde leerjaar, die vaak op de ware grootte zijn vervaardigd. In de zaal voor hand- en decoratie-teeke- nen viel ons oog terstond op een extra ver zameling modeHen, waarnaar in ’t 2e jaar wordt geteekend. Een interieurtje van den 16-jarigen Horst alhier (fontein, handdoekraam) bijzonder de aandacht. De plaat-, lijn- en de vaak zeer samenge stelde projectie-teekeningen, muntten in al le vakken uit door een hoogst zuivere afwer king, gepaard aan zeer juiste berekeningen. Op de zaal, waar zich de prachtige voor werpen bevonden voor de verloting, kon men zich overtuigen, welke fijne meubelen door de leerHngen worden vervaardigd en die de jonge schüders in een kleurenpak hebben ge stoken, dat op solide afwerking en fijnen smaak volkomen aanspraak kan maken. In de zaal van den Cursus voor Technisch Middelbaar Onderwijs, vergaten we nog een penteekening van een Woudsender jongeling, Joh. G. de Boer, voorsteUende de binnenka mer van een deftige woning, welk stuk werd vervaardigd buiten de gewone lesuren om. Zooals velen weten is deze Cursus tegen woordig een vijf halfjaarsche, die opleidt voor toekomstige patroons en aannemers, voor opzichter en bouwkundig teekenaar en voor opzichter bij den Rijkswaterstaat. In ’t vijfde semester is aan de leervakken toegevoegd Fransch, Duitsch, natuur- en werktuigkunde. Voor toelating tot dezen cursus is vereisch- te, dat men in ’t bezit is van een diploma j van een ambachtsschool of minstens een ge- I lijkwaardige kennis bezit. Elk halfjaar wordt er les gegeven van 1 October tot 15 Maart. Deze Cursus beschikt reeds over een schat van materialen, ook voor den Waterbouw- enkelen commissaris mogen doorgedrongen zijn, op de vriendschap van, of ook maar de bekend heid met den hoofdcommissaris, kan maar een enkele gelukkige onder ons zich beroemen. Tot die gelukkigen behoor ik niet. En zoo weet ik in het minst niet, of onze hoofdcom missaris in zijn privé-leven eenige overeenkomst vertoont met wijlen Willem den Zwijger, al leen dan wat de kunst van zwijgen betreft, dan wel met een oude, breiende en koffiedrinkende jongejuffrouw, wier mond geen oogenblik stil staat. Maar wat ik wel weet, en wat met mij thans heel Amsterdam weet, is, dat bedoelde titularis, waar het de uitoefening zijner functie en het bestuur van ons politiecorps betreft, zwijgen blijkbaar een der schoonste deugden van den mensch acht. Politie agenten moeten kunnen zwijgen. Dat spreekt wel van zelf. Hoe zouden ze anders zoovele delicate werkzaamheden kunnen uit voeren, die tot hun dienst behooren Hoe zou den ze er in slagen zooveel mogelijk processen verbaal op te maken, wanneer ze den menschen al vooruit toeschreeuwden, dat ze zich aan over tredingen schuldig maakten Hoe zouden ze der justitie behulpzaam kunnen zijn in het op sporen van misdaden en misdadigers,wanneer ze alles dadelijk aan de groote klok gingen hangen. Ze zullen zeker ook veelal zwijgen. De zorg voor de veiligheid onzer goede stad rust op hunne schouders, En dit gevoel van zware ver antwoordelijkheid zal hen wel van zelf tot zwijgende, denkende menschen n aken. Maar de hoofdcommissaris vindt het niet genoeg, dat ze kunnen zwijgen, hij acht het ook noodzakelijk, dat ze als regel zwijgen. En dat niet tegenover het publiek, waar een ze kere terughoudendheid zeker op haar plaats zou zijn, maar allereerst tegenover hun con fraters. Politie-agenten, zoo luidt toch het nieuwe consigne, mogen op straat niet meer met el kaar praten. Dit voorschrift moet natuurlijk cum grano salis opgevat worden. Het is on denkbaar, dat agenten onder geen omstandig heden met elkaar een woord zouden mogen wisselen. Was dit de bedoeling, dat zou het noodzakelijk zijn, iederen agent voor zijn aan stelling in gebarentaal te oefenen. Immers tel kens wanneer ze elkaar noodig hebben bij arrestaties, bij vechtpartijen als anderszins, moe ten ze toch een middel hebben om elkaar hun verlangen, hun behoeften, hun gedachten ken baar te maken. Maar ze mogen geen praatjes maken over het weer, over hun huishoudelijke aangelegen heden, over de menschen en dingen op straat waarmee ze niets te maken hebben, kortom over alles wat niet met hun dienst in betrek king staat. Ze mogen dus, terwijl ze op straat in dienst zijn, geen gezellig keuveltje houden. Met het oog op de veiligheid en de belan gen van het publiek lijkt dit voorschrift voor treffelijk. Zwijgende agenten kunnen voorzeker hun aandacht des te beter bij hun dienst be palen, oog hebben voor alles wat o,p straat en in hun omgeving gebeurt. Maar het lijkt mij uiterst moeielijk aan dit voorschrift ook maar zoodanig de hand te houden, dat het niet tot een doode letter wordt. Agenten hebben elkaar op straat telkens noodig. Dat behoeft nog niet voor een arres tatie of iets dergelijks te zijn. Juist met het oog op een goeden politiedienst zullen ze el kaar telkens mededeelingen moeten doen over wat ze opmerkten en om eikaars aandacht te vestigen op wat de een gebeuren zag en waar van de ander niet onkundig mag blijven. Hoe zal nu voldoende gecontroleerd kunnen worden, of pratende agenten't gegeven voorschrift over treden? In de eerste plaats al, wie zal het controleeren De inspecteurs Maar daartoe is hun aantal bij lange niet voldoende, zoolang ze ook nog iets anders te doen hebben als agenten te controleeren. We zouden dus zoo doende een nieuw corps moeten vormen, dat de politie naging, zooals de politie de burgerij nagaat. Maar dit daargelaten, schijnt het wel haast een onbegonnen werk te controleeren, of agenten onnoodig want dit is toch de bedoeling op straat met elkaar praten. En al is dan ook de bedoeling van het nieuwe voorschrift toe te juichen, het komt mij voor, dat men met een dergelijk voorschrift zijn doel voorbij schiet. Men moet in agenten een zeker vertrouwen stellen. Dat brengt hun positie mee. Kan men dat niet, dan is een politiecorps eer een gevaar als een beveiliging. Maar dit vertrouwen sluit ook in, dat men hun zekere vrijheid moet laten en het aan hun plichtsge voel en gevoel van verantwoordelijkheid over laten, hun dienst getrouw en nauwgezet te vervullen. Het verbieden een woord met elkaar op straat te wisselen, is hen narijden als school jongens. En waar aan dit verbod toch moeilijk de hand te houden valt, zou het zeker de voorkeur verdienen in plaats daarvan hen te doordringen van de plicht alles na te laten, wat het goed verrichten van hun dienst zou BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK; Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hin derwet Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie liggen twee bij hun college ontvangen verzoekschriften met bijlagen van a CORNELLS GORTER, wasch- en strijkbaas, en b de firma P. KOOLSTRA en ZONEN, beiden te Sneek, strekkende tot het erlangen van veigunning Sub a tot het oprichten eener wasch- en strijkinrich- tvng gedreven dooreen gasmotor van 2l/x paardenkracht, in een te stichten gebouw op het terrein aan het ver lengde van de le Woudstraat, kadastraal bekend ge meente Sneek sectie C no. 2067, en Sub b tot het oprichten eener Smederij en Koper slagerij in het gebouw kadastraal bekend gemeente Sneek sectie B, no. 3382, aan de Muntstraat, Dat op Woensdag, den 24 April 1912, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de gedane ver zoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Men zij indachtig, dat, volgens de bestaande jurispru dentie, n>et tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, den 10 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. DE HOOP, Burgemeester. JAC. VAN DER LAAN, Secretaris. wie de jongen was. ’t Was een jongen van ongeveer 8 jaar, met blond haar en wenkbrauwen en bruine oogen, tenger van postuur. Hij droeg een manchester- broek, blauw flanellen kieltje en klompen. Zijn lijk is naar de algemeene begraafplaats gebracht. Schip gestrand. Volgens een telegram van het eiland Alderney feinde Eng. Kanaal) is het van Rotterdam naar Bilbao bestemde Nederlandsche stoomschip Rhe- nania, van W. H. Müller Co.’s Algemeene Scheep- vaart-Maatechappij te Rotterdam, gestrand. De beman ning is gered. Groote brand in Engeland. Te Ipswick heeft Paasch-Zondag een geweldige brand gewoed, de ergste, die daar ooit is voorcekonjen. Men schat de schade op ongeveet t wee-en-een-half millioen gulden. Het vuur woedde in de magazijnen van de firma Fraser, die een groote zaak heeft in meubelen, tapijten, enz., en greep met zoo groote snelheid om zich heen, dat binnen twee uur tijds de brand in verschillende straten in het hart der stad woedde. Een hotel, een rijwielenfabriek en een inrichting voor electrische installaties zijn uitge brand. Msnschenlevens zijn er niet te betreuren. Een reuzeneik. Bij Isselborg is een eikeboom van den Vorst von Salm-Salm verkocht voor f 468. Voor het vervoer naar het station op een half uur afstands moest f48 worden betaald. teneinde te geraken tot de oprichting eener Centrale voor Friesland’s Zuid- Bolsward, Wommels, Mantgum, j bleek nóg niet ernstig sprake te zijn, maar voor IJlst thans zeker. BOLSWARD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, door uitsnijding van een ruit, inbraak gepleegd bij den heer H. Hommes alhier. De toonbanklade in den winkel is gelicht en het aanwezige bedrag, ruim f 5, medegenomen. De vermoedelijke dader K. B. is in arrest gesteld en moet reeds bekend hebben. Nekkramp. Te Nijmegen is Zaterdag bij een drie jarig knaapje nekkramp vastgesteld. Aangehouden. De marechaussee te Breda heeft Zater dag aangehouden den voortvluchtigen kwitantielooper F. D. K., uit Breda, die er met 1500 gid. van zijn pa troon, den heer v. d. 3., vandoor was gegaan. Bij was nog in het bezit van 50 gulden. Vermoord Zaterdagmorgen is in een kolk, in de Molenstraat te Maurik, gevonden het lijk van den 43- jarigen F. Veldkamp, veldwachter aldaar. Zijn horloge stond op 9 uur van een nabestaanden boom was een tak afgesneden, waarmee men hem vermoedelijk te lijf is gegaan. Zijn pet, sabel en knipmes vond men op eenrgen afstand van het lijk. De verslagene want algemeen veronderstelt mén moord had in zekere kringen door zijn dienstijver veel vjjanden. Hij laat een weduwe met drie kinderen na. Oudje overleden. Rotterdam’s oudste inwoonster, Sophia Dorothea Riedeman. weduwe van wijlen den heer Bastiaan Hokke, West-Zeedijk 291, is op 100- jarigen leeftijd overleden. Smaasappel-station. Station Meppel wordt door handelsreizigers wel eens betiteld met de uitdrukking »sinaasappel-station«. Dat dit niet geheel ten onrechte is. blijkt uit het feit, dat gedurende de laatste drie maanden door den restaurateur 24000 sinaasappelen werden verkocht. Doodelijk verwond. Te Maartensdijk, bij Hilversum, is den eersten Paaschdag een 19-jarige jongeling uit een aldaar staanden woonwagen door een revolverschot doodelijk verwond. Hij werd overgebracht naar de rijksklinieken te Utrecht. Gisteravond was hij nog in leven. De dader, een 19-jarige Duitscher, afkomstig uit een woonwagen te ’s Graveland, is voortvluchtig. Treurig ongeluk. Maandagmiddag sprong een jongen aan de Mosseltrap te Rotterdam op een voorbijrijdenden vleeschwagen. De jongen viel en kreeg een achterwiel van den wagen over den hals. Hij werd binnenge dragen in een apotheek in de buurt, waar twee te hulp geroepen dokters slechts den dood konden vaststellen. Gisteravond wist men nog niet, b. Dotinga, die per nets was, en moest uit wijken voor de groentekar van J. B., in aanraking met de tram, de kar van J. B. terecht kwam, met het gevolg dat fiets en kar groote averij bekwamen. gelukkig met de schrik vrij. »F. D.« IJLST. In de laatst gehouden ledenvergadering van de coöperatieve vereeniging »Electra« alhier, is de concessie, door het gemeentebestuur verleeud, aange nomen. Besloten is, voor technische vragen een adviseur is besloten pogingen in het werk te steHen j aan te stellen en aan het bestuur machtiging verleend, Electrische westhoek, Wolfswinkel te IJlst. In de «Prins» van de vorige week komen o.a.- voor de portretten van den heer E. Jansen, wien on langs als secretaris der gemeente Wonseradeel ontslag verleend werd, en van dr. W. K Hoekstra, arts te Wommels, die 19 Mei zijn 50-jarig ambtsjubileum te vieren hoopt. OUDEGA (W.) Donderdag smaakte de heer J. v. d. Kooi, werkmeester aan de fabriek der Koninklijke Ne derlandsche Maatschappij van Kaas- en Roomboterfa brieken alhier het genoegen, 25 jaar in dienst van ge noemde Mij. te zijn werkzaam geweest. Bij monde van den heer Haitink uit Sneek is den jubilaris namens de directie aldaar een prachtig gouden horloge vereerd, en ie hem namens het personeel een zeer fraaie rust stoel aangeboden. 1JSBRECHTUM. Donderdagmiddag toen de tram van Bolsward naar Sneek ter hoogte van «Schoonoord* gekomen was, kwam de dochter van den landbouwer S. Dotinga, die per fiets was, en moest uit wij ken kunde, die bij t onderwijs den noodigen fjets en kai groote avery bekwamen. Zij zelf kwam dienst moeten bewijzen, h.h. Verslaggevers - - genoten de eer die hulpmiddelen bij ’t on derwijs te bezichtigen. In een, in de vorige week, gehouden bestuursvergadering van het Departement ,Sneek” van de Maatschappij van Nijverheid j met de firma Nooitgedagt alhier een stroom-contract j aan te gaan. Van samenwerking met andere plaatsen Wommels, 1 Leagegean, Sneek en tusschengelegen plaat? zelf schijnt de tot standkoming der nieuwe verlichting sen. - Belan gsteUenden zullen worden opgeroepen tot eene vergadering, om de zaak goed onder de oogen te zien en zich door een deskundi ge te laten voorlichten. De a.s. Huisvlijttentoonstelling kan zich thans reeds verheugen in 340 inzendingen. Niettegenstaande de tijd van aangifte reeds verstreken is, komen bij den Secretaris nog telkens aanvragen in. Zeer waarschijnlijk beschikken velen in onze stad over schoone collectiën huisindustrie uit de Oost of de West. Wij houden ons overtuigd dat deze ter op luistering van de Expositie hoogst welkom zullen zijn, Heden, Dinsdag, werden alhier verhan deld ongeveer 5000 kievitseieren tegen 13 a 15 cent per stuk. Ten vorigen jare bedroeg de aanvoer op den tweeden Dinsdag in April pl.m. 1500, welke toen tegen 23 a 25 cent per stuk wer den opgekocht» Zondag had alhier op een terrein aan de Kerkhofslaan een match plaats voor den Frieschen Voetbalbond tusschen de plaatse lijke vereenigingen „L. S. C. I” en „S. V. C. I”. Na een zeer spannende wedstrijd behaalde laatstgenoemde club de overwinning met 10. De gisteren te Leeuwarden gespeelde voetbalwedstrijd tusschen „Shepherd Bush F. C.” en „Frisia” werd door eerstgenoemde club gewonnen met 21; ft' ei b( ee kl hc gt ve A te bï st: kl. ka se dc H va 3C V ei A e B e BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Gezien eene op den 2 April 1912 ingekomen schriftelijke verklaring van ANTJE STELMA wed. TJEERD BAKKÉR, van beroep vergunninghoudster, wonende te Sneek, waarbij deze verklaart afstand te doen van de bij besluit van 29 April 1905 verleende en te haren name staande vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein in de navolgende lo- caliteithet voor benedenlokaal van het perceel kadastraal bekend Gemeente Sneek, Seetie B, No. 2717, plaatselijk ge merkt wijk 4 no. 13 en gelegen aan de Kruizebroederstraat aldaar; Overwegende, dat, ingevolge artikel 28. 8". der Drankwet eene vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klem wordt ingetrokken, wanneer eene schriftelijke, door den houder der vergunning onderteekende verklaring wordt over* gelegd, dat deze afstand doet van de vergunning; Gelet op de bepalingen der Drankwet, Besluiten De ten name van Antje Stelma wed. Tjeerd Bakker voor- noemd staande vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in te trekken met ingang van 30 April 1912. Gedaan te Sneek, den 6 April 1912. ^1^0 J i (Iw x-., «auxon.ug xuvl uv Liaixl, J die haar met geweld ter zjjde wierp, zoodat zij tegen v iwa «*.«-.** Mi bof non I i-I InrAnhl Lmam rv»rv4- zMrtTTrtl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2