t) i ZSffl G'Ï^AP. SIEEW8- ES ADVERTENTIEBLAD 67e Jaargang. Zaterdag 13 April 1613» Zich beperken. No. 30u Uitgever: B. FALKENA Mzn., Groote Kerkstraat, Sneek. HER-IJK van Maten en Gewichten. Feuilleton. 9-12 van Neen, ’t ’t teruggeven Zee maanden leuteer betrad Robertson de Mei 9 13 15 17 20 21 22 23 24 Dit blad verBohijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek 10,40 per 3 maanden. franco per p o t f 0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. hij. Toen de trein in beweging raakte, keerde hij naar zijn plaats terug en begroef zich in een krant. Het meisje dat reeds zat, had ook haar lectuur. a a ti a dat wij van al dat gemeend onontbeerlijke het gemis niet eens meer gevoelen. Het geluk ligt meestal in het kleine, in het eenvoudige. Wanneer tegenspoed ons treft, dan meenen wij meestal dat ons geluk in scherven valt. Maar het is niet zoo! Wanneer we dan moeten afdalen op de maatschappelijke ladder, dan wordt ons geluk misschien minder schitterend, maar toch zeker inniger. Het ons geschonken leven blijft altijd nog rijk B. Crt. beginnen met de letters: op iederen dag van voorin, negen tot twaalf, namidd. één tot vier. 8 Mei, voorin, namidd. 1—4. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. stoep van kolonel Witherbee’s prachtig huis in de Fith Avenue. Hij had niet één, maar verscheidene visites gemaakt bij Marjorie Witherbee, pinds de episode van ’t verloren spoorwegkaartje, en hij had een belangrijke wijziging gebracht in zijn vrijgezellenover tuiging. Vanavond wilde hij gaan vernemen in hoe verre Marjorie ’t met hem eens was. Zij was dien avond schooner dan ooit, en, overstelpt door den indruk, vergat Robertson zijn voornemen, om heel diplomatiek tot het doel zijner komst te ge/raken. Zonder inlei ding barstte het op een gegeven cogenblik los. Zij was schoon als een droom, zij den Pullmanwagen binnenstapte, keek Ro bertson verbaasd op. Het was zonder twij fel een geval van liefde op het eerste ge zicht. Het trof, dat zij op de plaats kwam te zitten vlak naast Robertson. Eerst keek ze een poos uit het raampje naar het gewoel op het perrontoen haalde zij uit haar taschje een portemonnaie en daaruit haar spoorkaartje, dat ze stak; tusschen het glas en den rand. Daarna stond zij op en liep naar het an dere einde van den waggon, waar ze bleef staan op het balkon. Onderweg had ze een half-toevalligen blik achter zich geworpen in de richting, waar Robertson bezig was van den schrik tei bekomen. Robertson’s oogen volgden haar, en toen zij op het balkon verdween, kreeg hij een prachtig idee. Na. zich overtuigd te hebben dat niemand op) hem lette, boog hij naar ’t raampje, greep haastig het kaartje van het meisje, borg ’t in zijn vestzak en wandelde naar het balkon aan het andere einde. Dit kan als introductie dienen! lachte Zoo bleef het, tot de conducteur kwam. Robertson gaf zijn kaartje en begon weer te lezen, met gehuichelde onverschilligheid, voor wat er rondom hem gebeurde. Uw kaartje, als ’t u belieft, dame? zei de man beleefd. Zij keek op en stak de hand uit naar het raampje, om het bewijs van haar recht tot meerijden te toonen. Een uitroepje gaf lucht aan haar verbazing, toen zij ’t niet vond. Wat? Ik heb ’t vijf minuten geleden tusschen ’t raampje gestoken, ’t Kan toch niet weggewaaid zijn Niet waarschijnlijk, meende de conducteur, ’t raampje is dicht. Misschien heeft u ’t er afgestooten Hij zocht op den vloer, en Robertson hielp dadelijk ijverig mee zoeken. ’t Is gek! zei ’t meisje. Ik weet ze ker dat ik het daar stak. De conducteur betuigde zijn leedwezen, dat hij haar om vracht moest vragen. Hoe ver gaat u? New-York, antwoordde zij. Dan heeft u tien gulden en zes-en-zestig cents te betalen. Het meisje beet op haar lip. Zij bekende dat ze zooveel geld niet bij zich had, en Robertson bood beleefd zijn diensten aan. 0, ik kan toch geen geld leenen van een vreemde! ’t Is niet noodig, dat u geld leent, zei hij glimlachend, door een gelukkig toe val heb ik een kaartje Boston-New-York overmijn zuster zoiu de reis meemaken, maar kreeg op ’t laatste oogenblik verhin dering, toen ik de kaartjes al genomen had. gen en zelfs honger lijden, dan iets van de hooge plaats op te offeren of een sport lager te dalen op de maatschappelijke ladder. De moeder is lijdende en zou gedurende de zomermaanden buiten moeten verblijven. De dochter is muzikaalzou gaarne concerten be zoeken en lessen volgen. Maar al deze noodige of gewenschte uitgaven moeten achterwege blijven, omdat de schijn moet worden gered. En wat helpt dit nog De faam is meestal zeer goed op de hoogte van ai het onver kwikkelijke en treurige, dat in een familie voorvalt, en verkondigt gaarne alles wat zij weet, luid en doordringend. De piëteit, waarmede men aan oude erf stukken of aan meubelen, die men in het jonge huwelijk heeft medegebracht, gehecht is, mag ongetwijfeld aanspraak maken op eerbied. Ook de trots is begrijpelijk, waardoor men niet gaarne wil scheiden van getuigen van betere tijden die men gekend heeft. Maar wanneer dit al les nu te zwaar wordt bij de bestaande om standigheden? Wanneer de opvoeding der kin deren, wanneer misschen de gezondheid daar voor moet worden cpgeofferd Zal men dan niet beter doen, zich van deze gerechtvaardigde gevoelens los te maken en op de puinhoopen van het oude een nieuw tehuis te stichten, dat toch ook behaaglijk en mooi zijn kan Men maakt zich zoo dikwijls tot martelares van den schijn. De menschelijke waardigheid echter wordt niet bepaald door de meer of minder weelderige omgeving. Op den duur zal men ook de achting der menschen eerder win nen, door bij tegenspoed met vertrouwen op God, met kracht en moed den strijd te aan vaarden, dan door te willen offeren aan den schijn. Het gebeurt dagelijks, dat door plotselinge sterfgevallen, door verliezen, door tegenspoed, vrouwen zich moeten beperken. Zoo dikwijls ontbreekt dan het juiste inzicht in wat nood zakelijk is en wat kan worden gemist. Noodzakelijk is steeds, dat de kinderen een’ goede opvoeding ontvangennoodzakelijk is het, steeds zorg te dragen voor het behoud der gezondheid. Maar bij al het andere is zoo weinig onontbeerlijks. Wij menschen zijn allen gehecht aan wat ons omgeeft en wij meenen dit alles onmogelijk te kunnen missen. Maar het is een waan. Spoedig reeds bemerkten wij, Die dingen mogen toch overgedaan wor den, nietwaar conducteur? Neen, meneer, lachte de beambte maar ,daar ik uw zuster niet ken, kan ik niet weten, of deze dame niet de persoon is voor wie ’t biljet werd genomen. Mis schien Ik denk er niet aan! riep de dame. ’t Is de eenige manier, raadde de conducteur, ’t zou mij de onaangename taak sparen, u te verzoeken, den trein te Wor cester te verlaten. Als u vast het kaartje nam, conducteur, stelde Robertson voor, dan heeft deze dame tijd er over te denken. Als zij niet besloten is, het aan te nemen, als wij Springfield bereikt hebben, kunt u het mij x en Ik heb mij al bedacht. Ik VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag, 9 April 1912. Aanwezig de heerenP. Reinouts van Haga, voor zitter, S. Henstra, W. Nieveen, E. Priester, H. Brennink- meyer, S. v. d. Meulen Szn.en J. Lindeman, secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer R. Gorter. Punten van behandeling: 1. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en vastgesteld. 2. Lecture van de uitgegane stukken. a. Adhaesiebetuiging bij het adres van de Neder - landsche Kamer van Koophandel te Londen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het ontwerp- tariefwet. b. Verzoek aan Burgemeester en Wethouders va;; Sneek, de ingezonden Rekeningen Verantwoording der Kamer over 1911 aan don Raad te willen voorleirtieu ten fine van onderzoek. 3. Ingekomen stukken a. Afschrift van de rekesten met bijbehoorende memorie van toelichting van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Koeltechniek aan Z. E. den Minister van L. N. en H. en het Gemeentebestuur van Amsterdam, ten einde te komen tot een event, proefneming op uitgebreide schaal met den invoer van gekoeld en bevroren vleesch in ons land. Wordt besloten dit stuk ter kennismaking bij de leden te laten circuleeren. b. Brochure betreffende de Hollandsche Afd. op de »Ideal Home Exhibition* te Londen in April 1912, ingezonden door de Afd. Handel van het Departement van L. N. en H. Wordt besloten als voren. c. Schrijven van cfen Directeur-Generaal van de Posterijen en Telegrafie, waarin afschrift van zijne be schikking op het verzoek van de Kamer van Koophandel te Zutfen, inzake uitbreiding van Zondagsdienst op de Telegraafkantoren in gemeenten met meer dan lÓOL'O inwoners, met welk verzoek de Kamer te Sneek instem ming heeft betuigd. Adressante wordt daarin te kennen gegeven 1. dat tot de gevraagde uitbreiding, in verband met het eenmaal aangenomen beginsel van Zondagsrust voer het telegraafpersoneel, geene voldoende aanleiding kan gevonden worden en toen Zich beperken in zijne levenswijze, zijne levenswijze moeten inkrimpen, dat is voor de meeste menschen een gehaat woord. En toch voor hoevelen wordt dit gehate niet tot een bittere noodzakelijkheid? Wanneer de eischen en gewoonten, waaraan men tot nu toe heeft vastgehouden, moeten verdwijnen of verminderen; wanneer men van een schitterende plaats in het leven moet af dalen tot een bescheidener plaatsje dat doet aan het hart van den door lange jaren van voorspoed verwenden mensch bitter pijn. Ons aanpassingsvermogen, dat het ons zoo gemakkelijk maakt, van betere levensvoor waarden te genieten, laat ons dikwijls in den steek, wanneer wij alles of toch veel moeten missen, van wat ons het leven schoon en be haaglijk maakte; slechts klagend en zuchtend bukken wij ons onder het ijzeren juk der noodzakelijkheid en leeren het getnis verdra gen van veel, wat ons vroeger onontbeerlijk scheen. Dit afdalen is ook niet gemakkelijk: er zijn gevallen, waarin het leven zware lasten op zwakke schouders legt, die toch dapper en met energie gedragen worden. Hoevele weduwen, die ni den dood van den echtgenoot zich met hare kinderen door het leven moesten slaan hoevele weezen, hoevele vrouwen, die door tegenspoed van den echtgenoot geheel hare levenswijze moesten veranderen, kunnen hier- niet getuigen Maai’ naast deze verhef fende voorbeelden zijn er die van anderen, welke slechts morrend het kruis opnamen en hunne dagen in bitterheid doorbrengen, meestal omdat zij te hoog opzien naar den schijn. De schijn maakt vele slachtoffers. Om vrienden en bekenden den toestand gunstiger voor te kunnen stellen, dan deze in werkelijkheid is, om te verblinden, om zich te kunnen verheffen boven anderen, wordt de veel te dure woning, wordt het te groote dienst personeel behouden en daartegenover een systeem van sparen en knibbelen ingevoerd, dat de noodzakelijke uitgaven voor leven en gezondheid tot een minimum beperkt, en een uitgave tot ontspanning of genoegen in het geheel niet toelaat. Liever wil men ontberin- beoi u zeer verplicht, zei hét meisje nedterig, ik neem ’t graag aan. Best, zei dé conducteur, en hij ging verder, Robertson en zijn reisgenoote gele genheid latend voor een geanimeerde gedach tenwisseling. Toen ze aan ’t Grand Central Station af scheid namen, sprak zij Ik zal mijn vader vragen, u een post wissel te, sturen voor het kaartjeen als u eens een avond niets beters te doen hebt, wilt u misschien wel een visite ko men maken. Robertson wilde protesteeren tegen den postwissel, maar haar rijtuig reed al weg, en hij bleef staan, ten prooi aan gedachten. Juffrouw Witherbee, begon hij, ik kan het niet langer uitstellen. Sinds dien Juli dag, toen ’t Fatum wilde, dat wij elkaar ont moetten in den trein van Boston, heb ik slechts één gedachte gehad. Van ’t eerste oogenblik, toen ik u zag, wist ik, dat mijn oogen de eenige vrouw aanschouwden, die mijn leven tot een droom van geluk kan ma ken. Zij glimlachte lief, maar trok zacht de hand weg, die hij had gevat. ’t Is heel vriendelijk van u, meneer Robertson, antwoordde zij, ik ben er trotsch op, dat ik bij u zulke gevoelens heb opge wekt en u zult ook wel hebben opgemerkt, dat ik u de grootste achting toedroeg inderdaad groeide de achting tot een soort genegenheid, maar ik geloot, datdat ’t meer de genegenheid van een zuster is. Zoo zijn wij begonnen dat zult ge u wel herinneren en u weet, wat zuster lijke genegenheid is. Ik heb' haar nooit ont- BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, maken bij deze bekend a dat dit jaar voor den herijk der maten en ge wichten zitting zal worden gehouden in het voormalig Paleis van Justitie a/d Marktstraat alhier, op 8, 9, 10, 13, 15, 17, 20, 21, 22, 23 en 24 Mei, en wel Verkoopers van nieuwe maten en gewichten Apothekers, Goud- en Zilversmeden, op Ijkplichtigen, wier ge slachtsnamen (namen v. firma’s als geslachts namen te beschouwen), A,*B” 0, D, E, F G H, I J, K. L M, N, 0, P, Q R,S T, U, V W, X, IJ, Z Openbare instellingen b dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van ’s Rijks schatkist d dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is e dat maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. terug gebracht mogen worden f dat er nog gelegenheid bestaat maten en gewich ten te laten herijken aan het ijkkantoor te Leeuwarden aan de Oosterkade, op eiken Dinsdag en Vrijdag van 9— 1 uur g dat de onderdeelen van het Gram (de milligram- gewichten) niet op de herijkzitting, maar alleen aan de jjkkantorea herjjkt kunnen worden (opzending per post franco) dat, als maatregel van orde, de ijkplichtigen mtge- noodigd worden om zich op den voor hun geslachts naam (firma) vastgestelden dag, ’s morgens, een kwar tier vóór het begin der zitting, aan het herijklokaal te bevinden tot het verkrijgen van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten ten herijk behoo ren aan te bieden. Sneek, den 10 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. R. COURANT. N m sneek es mui ge- 10 B

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1