I D I BEKENDMAKING. 399ste Staatsloterij. Niets is lastiger te verdragen dan aambeien. Plaatselijk Nieuws. I 7198 11019 17791 11078 18810 9995 17562 24 April. f 100. 7351 9985 9937 11U26 9954 11085 4288 7122 9975 17779 4293 9935 11012 17789 11087 18776 15331 18807 17793 RECLAMES 8tl OP va Bi 9932 COLLECTE FRIESLAND. 346 4262 4274 Fc C< te (w scl VO ee Ds va ak en H te Ht SC! de H st m m 347 359 377 k< Si ri Jf h< m A 5j da ’t i ke te St er F< W ga F« P( St Ri M i; na be D H JC H N; SI te v. V I -* - 7114 7115 7317 4276 4285 4287 6974 7109 6988 7131 7051 7172 3e trekking 17781 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Gelet op het Besluit van den Heer Staatsraad, Com missaris der Koningin dezer Provincie van den 17 April 1912 no. 396 le Afdeeling A /Provinciaal blad no. 3 van 1912). Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen lo. dat de uitreiking der beschripivgsbiljetten voor de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, voor tiet 'ienstjaar 1912/1913, op Maan iag den 13 M i 1912 en de wederophaling der biljetten twintig dagen daarna zal beginnen, en dat met e> n en ander, behalve Zondags. Hemelvaartsdag en Pinkstermaandag, onafgebroken zal worden voot tgegaan 2o. dat de aanslagregeling, bedoeld bij art. 19 7 der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149/, moet zijn afgeloopen den 15 October 1912. 3o. dat de regeling van aanslagen, die niet uit de beschrijving voortvloeien of die om andere redenen zijn aangehouden, moet zijn afgeloopen binnen een maand, nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opge roepen. Voorts worden de Ingezetenen hierbij indachtig ge maakt op de volgende bepalingen der bovenaangehaalde Wet. Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereenigirg of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederjj, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont Art. 16. Hier te lande wonende beheerende veu- nooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappen. als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 15 bedoelde commanditaire vennootschappen op aandee- len, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereeuigingen en onderlinge verzekeringmaatschappjjen, als ook boek houders van hier te lande gevestigde reederjjen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bjj liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, a.vorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 16 en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereeuigingen, andere vereeuigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen,onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederjjen, zjjn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of reksning een zoodanig uit treksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeerin gen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter Maar weinig kwalen worden er aan het menschdom opgelegd, die p^julgker zijn en meer ongemak veroor zaken dan aambeien. De onophoudelijke jeuking en brandende pijn verschaffen u dagen vol kwelling en nachten van slapeloosheid en ellende. En indien jeu kende aambeien veronachtzaamd worden, leiden zij tot inwendige of bloedende aambeien, die den patiënt zjjn energie ontnemen, bloedarmoede veroorzaken en hem zwak en wegkwijnend maken. Reeds de eerste aanwending van Foster’s Zalf geeft een ongekend gevoel van verkwikking en ver lichting aan de aangedane deelen, en slechts zelden is één doos onvoldoende om een volkomen en duurzame genezing teweeg te brengen. Voor eczema, huiduitslag, gordelroos, puisten en alle jeukende huidziekten is Foster’s Zalf een zeker genees middel. Z/j is wonderlijk verzachtend, heelend en antiseptisch. Zij prikkelt de huid niet en doet haar niet te spoedig opdrogen. Zij is zonder wederga. Overtuigt u, dat gij de echte Foster’s Zalf krjjgt. Zij is te Sneek verkrijgbaar bij den heer Joh. W Meijer, drogisten te Dokkum bij den heer J. H. Boorsma. Toezending /cschiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10.v >or zes doozen, heid deed vergiftiging vermoeden, wat nader door den inmiddels geroepen geneesheer dr. Mom, te Langweer, werd bevestigd. Door het toedienen van een braak middel werd erger voorkomen. Een deel der familie, de vader met t wee zoons, die met hun schip in Oosterzee lagen, werd eveneens aangetast, waarvoor hulp werd ingeroepen bij een arts te Lemmer. Vrijzeker is het gebruik van gesmolten rundvet oorzaak der ziektever schijnselen. »J. Crt.« JOURE. De staking in ‘t meubelbedrijf ie nu geheel De xaak-Ewoldt. Ds. Ewoldt uit Oosterzee is Dins dagmiddag opnieuw gevankelijk te Heerenveen bin nengebracht. Omtrent deze gevangenneming meldt men uit Hee renveen aan de »L. Crt.«, dat de arrestatie geschiedde op telegrafischen last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, welk college heeft bevolen dat ds. Ewoldt, beschuldigd van moord op zijn vrcuw, zal terechtstaan voorde rechtbank te Heeren veen, met last tot zijne on middellijke gevangenneming. De rjjksveldwachter Veldhuis vond ds. E. niet in de pastorie te Oosterzee, maar arresteerde hem te Echten. Hij was naar Lemmer geweest om bij den rgksontvanger het hem nog toekomende traktement te halen. Per rijwiel reden de veldwachter en ds. E., die geboeid was, naar Heerenveen, gevolgd door den majoor der Rijksveldwacht Bijkerk, van Lemmer. Toen de politie de. E. de boeien aanlegde, zeide deze •Moet dat zoo?«. Het plan van ds. E. nroet zijn geweest met zijn zuster weder de pastorie te gaan bewonen. Ds. E. heeft 8 dagen tjjd om tegen de beschikking van het hof in hooger beroep te komen. 1DSKENHUIZEN. Dat het instellen van een keu ringsdienst op eet- en drinkwaren geen overbodig weelde-artikel is, bleek deze week uit een geval, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De familie V. alhier werd na het gebruiken van ’t middagmaal ernstig ongesteld. De aard dier ongesteld- geeindigd. Sedert de laatste opgaaf waren nog 6 man in staking, bij de heeren Bos en Praamsma elk drie. De heer Bos nu teekende in begin dezer week het officiee'e contract met de Bondsbesturen De heer Praamsma echter zei altijd, ik heb met mjju personeel te maken en niet met die vreemde heeien van die hoofdbesturen. Van het contract, dat de andere bazen geteekend hadden, wilde de heer Praamsma dan ook niets weten. Wel wilde hij echter met iedei der gezellen afzonderlijk contracteeren, wat met goedvinden van de betrokken hoofdbesturen is geschied. En zoo zijn ook daar de mannen weer aan ’t werk en is deze geschiedenis weer gepasseerd. »J, Crt« Ontvlucht. Dinsdagavond kwamen te Harderwijk 13 jongens aan, die ontvlucht waren uit het gesticht Hoenderloo. Als reden van deze vlucht gaven ze op, de minder aangename behandeling van een der opzich ters. Nat ze den nacht op het politiebureau hadden door gebracht, zijn ze Woensdag naar het gesticht terugge bracht. Iliefdesdrama 1 In het korte Voorhout te ’s Graven- hage heeft Dinsdagmorgen een student van de Tech nische Hoogescbool te Delft, neet een vrouw van ver dachte zeden in een rijtuig gezeten, eerst die vtonw en daarna zichzelf met revolverschoten in het hoofd verwond. De man had een schotwond in den rei hter- slaap en de vrouw een in den linkerslaap. Beiden werden in het gemeenteziekenhuis opgenomen. De jongeman is daar Dinsdagavond overleden de vrouw is Woensdag gestorven. De politie heeft den koetsier, die hen had gereden gehoord, doch wenschte omtrent zjjn verklaringen en die van anderen geen inlichtingen te verstrekken. Historisch. Te Tiel is dezer dagen opgericht een afdeeling van de Nederlandsche Padvinders-Organisatie. Een jongen vroeg aan zijn moeder, of hij zich ook als Padvinder mocht opgeven, waarop het antwoord luidde»Ja, als ge met die vieze dingen maar niet thuis komt(N. v. d. D.) Treurige ongelukken. Bij het oversteken van den rijweg tusschen de le en 2e Constantijn Huygensstraat, te Amsterdam is Woensdagavond een zesjarige knaap door een auto overreden en kort daarop in het Wilhel- minagasthuis overleden. Aan den Paralelweg te Bergen-op-Zoom is Woens dagmiddag een kindje van '8 maanden, van den steen houwer Rop dien weg spelende, aangereden door een daar passeerende aardkar met een paard bespannen. Een der wielen ging dwars over het lichaam van de kleine, die onmiddellijk een lijk was. Het kind was aan de waakzaamheid van de moeder die binnenshuis werkzaam was, ontsnapt. De moord te Surhuisterveen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag veroordeeld R. K., te Surhuizumerheide, S. K., te Surhuizum, en F. v. d. V., te Surhuis terveen, respectievelijk tot 6 jaar, 2 jaar én 8 maanden en *2 jaar gevangenisstraf, eerstgenoemde wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende van R. Wijma, den twee de wegens mishandeling met recidive en den derde wegens opzettelijke beschadiging. De rechtbank gelaste de invrijheidstelling van de laatste beide beklaagden. De eisch was: 10, 8 en 6 jaar. Zuivelfabrikanten. Onder voorzitterschap van den heer Hibma alhier, is Woensdag te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van zuivelfabrikanten in Nederland. Besloten werd, om een nieuwe redactie voor de grondslagen voor de kaascontröle in te stellen door het kaascontröle-laboratorium de noodige stappen te doen om in samenwerking met den Algemeenen Ned. Coöp. Zuivelbond en den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland een kaascontröle-station tot stand te brengen en voor het eerste jaar een crediet van f 800 ter be schikking te stellen van het bestuur van genoemd station. 3e Klas. 2e trekking 23 April. 7090 f 1000. Prijzen van f 45. Prijzen vau f 45 4e Trekking 25 April. Pryzen van f 45. der Commissie van aanslag, bedoeld bij art, 19 16 of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Lij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld mj art. 15 1 eerste lid, en art. 15 §2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van ait. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 4C0. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. la, h en k zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter pla tse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belas ingjaar het eerst bevinden, bij het gemeente bestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten bltjke dat zjj hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of van wege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art 34 en die in gebreke blyven uit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Geven zij ter- bekoming van dat bewjjs aan het be voegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bew js, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Art. 12 2. 2e lid lo.d. Biljet B wordt uitgereikt lo. aan alle m het Rijk wonenden aan wie biljet A wordt ui tg-rei kt. voor zooverre: d. zij den Ontvanger der Directe Belastingen ui ter lijk op 15 Mei hunnen wensch om een biljet b te ontvangen schriftelgk hebben kenbaar gemaakt. Sneek, den 25 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. SNEEK. Ds. Th. H. Ph. v. Papenrecht, al hier, beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente te Hoorn, hoopt Zondag 28 April afscheid te nemen van zijn Gemeente en Zondag 5 Mei zijn intrede te doen te Hoorn, na bevestigd te zijn door ds. W. H. Roobol, uit Enschedé. Door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn zilveren medailles beschik baar gesteld voor de hier te houden tentoon stelling van Huisvlijt en Kunstnijverheid. Onder presidium van 'den heer C. A. Zelvelder, vergaderde Maandagavond de Af deeling „Sneek” van ’t Centraal Genoot schap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie- Kolonies. Uit het jaarverslag bleek, dat de vorige zomer een 13-tal kinderen waren uitgezon den naar de Kolonie te Egmond aan Zee, waarvan men de beste resultaten voor hun gezondheid had gezien. Onder de ontvangsten kwam een post groot f 17,34 voor: „bijdragen van de ouders der in het vorige jaar uitgezonden kinderen.” Nog was er op de rekening een post, die vermelding verdient, n.l. een ontvangst van f46.15, afgedragen door den Comm, van Po litie, als aandeel in de opbrengst der met St. Nicolaas gehouden verlotingen. Een andere post onder de ontvangsten gaf echter redenen tot ontevredenheid, n.l. de post contributies, die geregeld achteruit gaat en dit jaar dan. ook slechts, f 350,had be dragen, terwijl deze f555,is geweest. Toch heeft deze sympathieke vereeniging zeker recht op den steun der burgeriji. Haar re kening mag niet als dit jaar sluiten met een tekort. Tegenover f477,42 aan ontvangsten, stond n.L aan uitgaven f488.245. Biji de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen de dames Mevr. Ament en mej. M. H. Grefe. Aan het eind der vergadering bracht de Voorz. een woord van dank aan de vertrek kende secretaresse Mevr. Van Papenrecht Hermans, voor het vele dat zij voor de ver eeniging had gedaan. „N. Sn. Crt.” Biji Kon. besluit van 22 dezer is met in gang van 15 Mei 1912, herbenoemd tot bur gemeester der gemeente Wymbritseradeel de heer H. M. Tromp alhier. Met ingang van 16 Mei a.s. is benoemd tot stationschef der Nederl. Tramweg Miji. te Franeker de heer J. de Vries, thans amb tenaar bij genoemde Mij. alhier. Benoemd tot eersten onderwijzer aan een christelijke school te Zutphen de heer H. Wijma te Oudega (W.); tot onderwijzer te Zaandam de heer L. Hazelhoff te Langweer. Te Leeuwarden zijn geslaagd voor de acte van onderwijzer de heeren R. Wiarda van Tirns en J. Fijlstra van IJlst. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Stiens is benoemd Mej. G. v. d. Tol te Heeg. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben aan den heer M. O. Schuurmans te IJlst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van aanslag voor de belasting op bedrijis- en andere inkomsten, standplaats Sneek, en in zijne plaats be noemd den heer H. Oppedijk te Hommerts. De 19-jarige dienstbode Maria. B., thans wonende onder Langweer, is Woensdag door de Rechtbank te Leeuwarden, wegens dief stal ten nadeele van K. Vrolijk alhier, over eenkomstig den eisch tot 1 maand gevange nisstraf veroordeeld. Door het Dijksbestuur van „Wymbrit- seradeels c.a. Contributie Zeedijken” werd gisteren in de Stadsherberg te Hindeloopen, voor het seizoen 1912 publiek verpacht het grasgewas van de zeedijken, gelegen in de gemeenten .Hindeloopen en Hemelumer 01de- phaert en Noordwolde. De opbrengst der pereeelen bedroeg thans te zamen f3804.50 tegen f3572.in het vo rig jaar. Biji de alhier, in het café het „Rood Hert,” ten overstaan van de notarissen Mulder van Heeg en Wierda van IJlst, gehouden finale verkoop werd het huis te Folsgare, laatst bewoond door win. den heer F. Abma, ge kocht door de h.h. K. Feikema alhier en R. Abma te Folsgare, voor f468. Een perceel weiland te Oudega, van den- zelfden eigenaar, werd voor f2722.50 of f495 per pd. gekocht door den heer M. Zijl- stra onder Oosthem. Nog werd een perceel weiland te Oosthem van denzelfden eigenaar voor f 693 gekocht door den heer W. Abma te IJlst. Te Leeuwarden wordt dezen zomer van wege de commissie voor het onderwijs in de Friesche taal een examen afgenomen tot het verkrijgen van een “bewijs van. bekwaamheid tot het lesgeven in ’t Friesch. Voetbalwedstrijden. Voor de le klasse van den Frieschen Voetbalbond speelt „Voorwaarts” van Leeuwarden Zondag a.s. alhier tegen „S. V. C.” „L. S. C.” ontvangt hier „F. C. A.,” van Bolsward. Voor de 2e klasse spelen op het terrein in de Schrans biji Leeuwarden „Voorwaarts II” aldaar en „V. A. C. II,” van Heerenveen. Des morgens spelen te Sneek nog „S. V. CL II” en „L. S. C. II,” beiden alhier. Tot 28 April bestaat gelegenheid, om in te schrijven voor de Zilveren-Kruiswedstrijden. Uitreiking belastingbiljetten. De Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland heeft bepaald, dat met de uit reiking van de beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijis- en andere inkomsten, voor het dienstjaar 19121913, op Maandag 13 Mei 1912 zal worden begonnen. Friesche Zuidwesthoek. De weiden stoffeeren zich groote koppels vee zijn reeds ontstald en vergasten zich aan het malsche voorjaarsgras. De groei in de wei den i^ inderdaad voordeelig zoodat de voor uitzichten voor den veehouder gunstig zijn. Op onderscheidene boerderijen is de goede weide-stand eene uitredding geweest de hooivoorraden waren n.l. gering, zoodat, als het tegengeloopen was, stellig hier en daar ernstige ongelegenheid zou zijn ontstaan. WOUDSEND. In een gemeentelijke vergade ring werd Maandagavond door de Gerei. Kerk alhier in beginsel besloten, over te gaan tot het stichten van een nieuw kerkgebouw. Fi- nantieel werd een regeling getroffen, waar door de verwezenlijking der plannen moge lijk werd gemaakt. „Fr. D.” BOLSWARD. Biji de gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature- W van Randen, a.-r.) tusschen de heeren IJ. Tj. de Boer (a.-r.) en dr. H. J. Slijper (lib.), leeraar aan de rijkszuivelschool alhier, ver kreeg de heer dr. Slijper 446, de heer ide Boer 384 stemmen. Gekozen alzoo dr. Sliji- per. Er zijn 844 stemmen uitgebracht, daaronder 14 van onwaarde. Elfstedentocht per rijwiel op Pinkster-Maandag. De route is veran derd en thans vastgesteld als volgt: Bols ward, Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeu warden, Sneek, IJlst, (Sneek), Sloten, Stavo ren, Hindeloopen, Workum, Bolsward. In het laatst van Mei staan bouw- en greid- landen op het mooist en passeeren de deel nemers de mooiste streken onzer provincie, terwijl zooveel mogelijk van rijwielpaden ge bruik zal kunnen worden gemaakt. De commissie besloot om de deelnemers in drie groepen te laten afrijden, ’s morgens 5, 6 en 7 uur, opdat deelnemers uit andere plaatsen gemakkelijk Bolsward per tram of extra-tram zullen kunnen bereiken. De A. N. W. B. stelt voor alle bondsleden, die den tocht volbrengen, een zilveren her- innenngspenning beschikbaar. Dames zoowel als heeren kunnen deelnemen mits ziji den 18-jarigen leeftijd hebben be reikt. Motorfietsen mogen niet meedoen, tan dems worden wel toegelaten. Ieder deelne mer, die den tocht volbrengt, ontvangt van de commissie een zilveren herinneringsmedail- le. De duur van den tocht wordt berekend op 12 uur. Aangifte voor den tocht, met toezending van het inleggeld (fl.50) kan uiterlijk tot 14 Mei plaats hebben biji den heer J. M. Kingma te Bolsward.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2