Volksconcerten in 1912. I Plaatselijk Nieuws. te SNEEK, zullen in I RECLAMES. Nierziekte bekruipt U onverwacht. zo k- Amerika. Kaarst. Bij de schoonmaak kan het van nut zijn te weten, dat muggenvlekken het best verwijderd worden door er over te wrijven met een lapje met azijn. In Griekenland bestaan geen spoorboekjes. Dat zal lastig reizen zijn of kunnen de knappe Grieken alle uren van vertrek en aankomst uit het hoofd An hot uit ver wil in i lijk aar kar Me kijl wa en loo wil Ee alti me no; hui gei wa om vai en de bei die vo< de kei ze len kle VOi wis we eer Ht en De Joi Wi IJlst. St. Johannesga. Sneek. terug. oo WI kt op tv Tt Cc ha ba Tl bn str Ni tai m al 9* ai hi d< al ZJ m vi di vii iü vo lei nu va ke wi ha m vl la de 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. de 19-jarige bakkers en de 18-jarige boeren- 19 April 30 April 27 Mei 6 Juni 13 Juni 22 Juni 27 Juni 4 Juli 11 Juli 25 Juli 2 Augustus 15 Augustus 31 Augustus 12 September zullen de concerten worden afgelast Marktstraat. Marktstraat. Wilhelminapark. Schaapmarktplein. Wilhelminapark. Marktstraat. Wilhelminapark. Vischmarktplein. Stationsplein. Schaapmarktplein. Marktstraat. Marktstraat. Marktstraat. Schaapmarktplein. door het uitsteken van vlaggen op DE COMMISSIE. Een van de laatste faillissement-opgaven ver meldt als gefailleerde De Haan, als rechtercommissaris De Vos, als curator De Koe. ’s Mans beroep was veehandelaardat doet de deur nog toe. Niets is meer te vreezen dan een nierziekte, omdat deze u, zonder dat gij u er van bewust zjjt, bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en hun kracht om het bloed te filtreeren verliezen, zonder dat gij eenig ander waarschuwend kenteeken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneergeslagen- heid en voortdurende vermoeidheid, want zelfs wan neer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtijds alleen door weinig in het oog loopende verschijnselen. Nierziekten doen echter niet iedereen op dezelfde wjjze aan. Geen enkele patient heeft alle verschijnselen zij loopen zeer uiteen bij verschillende menschen. Mannen hebben dikwijls een ellendig gevoel in hun rug en rheumatische pijnen, doch niet het minste kenteeken van waterzuchtanderen lijden aan graveel, urinestoornissen en buitensporigen dorst, maar hebben daarentegen niet den minsten last van hun rug. Vrouwen hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen ledematen, en zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer anderen hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwaarmoedigheid. Doch indien gij eenig teeken van nierziekte of blaas- zwakte hebt, leidt uw kwaal misschien tot vernietiging der nieren, voordat gij eenig idee van gevaar hebt. Nierziekten verheffen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijna zonder voorafgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóo ernstig, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bij het eerste verschijnsel der verschrikkelijke nierziekte. Foster’s Rugpijn Nieren Pillen geven het gewenschte resultaat, omdat zij uitsluitend dienen voor de nieren en blaas, en alleen een nierengeneesmiddel kan de nieren heelen. Zij maken de nieren, blaas en urinewegen terdege schoon, gaan de ontsteking tegen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid te en natuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nieraandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urine zuur af te voeren, waaruit zoovele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen ontspruiten. Koopt geen pillen, die niet den volledigen naam Foster’s Rugpijn Nieren Pillen op het etiket hebben. Zij zijn te Sneek verkrijgbaar bij den heer Joh. W. Meijer, drogist; en te Dokkum bij den heer J. H. Boor- sma. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. vertelde, hoe die er was gekomen en bevond, dat de beide soorten geheel met elkander overeenstemden. En nu wist ik, wie de dief was. Ja, ja, zei de inspecteur lachend, maar hoe bent u in ’t bezit van de cassette gekomen Heel eenvoudig. Ik ging straks naar 't politie bureau en zei tegen een agent, dat u hem liet verzoeken dadelijk naar uw woning te gaan en uw vrouw te vragen, of ze hem de bewuste cassette wilde meegeven, omdat de zaak afgedaan was. Hij bracht ze ook werkelijk mee en daar is ze. Meneer, dat was een meesterlijke zet en de zaak is daarmee werkelijk afgedaan, riep de inspecteur, die schudde van lachen. Ziedaar mijn hand u bent aangesteld maar mijn vrouw heeft geljjk, uit dat verwenschte snuiven, zei ze altijd, komt niets goeds vóórt. Ik zal in ’t vervolg bij zulke gevallen de doos maar thuis laten. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Bij slecht weder den St. Martinitoren. J. Wobma, A. Hiemstra, De Openbare Leeszaal alhier werd gedurende de maand April bezocht door 1352 personen, terwijl 'Ireurig ongeluk. Woensdagmiddag waren op het erf van den architect en aannemer Van der Voet te Oegstgeest, twee kinderen van 5 jaar uit dit gezin (tweelingen) aan het spelen, toen een zware kist op een der knaapjes viel, die daardoor zoo ernstig werd verwond, dat het spoedig daarna overleed. Het drama ie Rijswyk. Het openbaar ministerie bjj het gerechtshof te ’s Gravenhage vorderde tegen me vrouw van Hall te Rijswjjk, wegens doodslag op haar echtgenoot gepleegd, tien jaar gevangenisstraf. De rechtbank had acht jaar opgelegd. Gemeentegeneesheer-raadslid. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft Woensdag behandeld het beroep van dr. W. C. Poelstra te Balk tegen het besluit van Ged. Staten van Fries land, waarbij ongegrond verklaard is zijn, bij den raad van de gemeente GaasterJand ingebracht bezwaar te gen het besluit van B. en W. van die gemeente, waar- bij dezen hem ingevolge art. 25, 4e lid, der Gemeente wet hebben gewaarschuwd, dat zij zullen overgaan tot het bevelen van eene nieuwe keuze voor een raadslid, op grond, dat hij blijkens gedane kennisgeving aan den gemeenteraad zijne benoeming tot gemeentegeneesheer voor Balk, Harich, Mirns en Bakhuizen heeft aange nomen en als zoodanig den eed heeft gedaan. De Koninklijke beslissing volgt later. Electriciteits-tentoonstellinq. In verband met de groo- te belangstelling, waarin het electriciteits-vraagsluk zich in den laatsten tijd in het noorden des lands mag verheugen, heeft het Bestuur der Coöperatieve Elec- trische Centrale te Bergum het plan opgevat aldaar in de tweede helft der maand Juli eene tentoonstel ling te organiseeren van toegepaste electriciteit voor woning, landbouw en klein-industrie. Enkele der grootste firma’s in ons land, op het ge bied van electro-tecbniek, hebben bereids hunne mede- t werking toegezegd. Joh. Bouma, Mej. A. v. Dijk, Mej. v. d. Werf, Uit het buitenland Brieven Aan de Rijksnormaallessen alhier zijn benoemd: tot directeur de heer S. de Boer; tot onderwijzer in het rekenen aan de klas sen III en IV de heer M. Baarda, met onthef fing van zijn lessen in de natuurlijke his torie; tot onderwijzer in de wiskunde de heer H. Schurink, met eervol ontslag aan de voorbereidende klasse voor rekenen en teeke- nen; in de vacature-Baarda de heer J. Dijk stra; in de vacature-Schurink de heer J. Lindeman. Verplaatst, met ingang van 1 Mei, van Rotterdam naar Sneek de surnumerair der post, en tel. E. Giliam, en met 16 Mei de klerk der post, en tel. Ie kl. S. v. d. Woude, van Sneek naar Verplaatst kantoor) naar post, en tel. J. kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand April 1912. Brieven Verdacht van verduistering. De marechaussee te Roermond heeft Dinsdag naar de gevangenis te Roer mond overgebracht B. A. C. M., 31 jaar, brievengaar der te Budel, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van postzegels, in zijn hoe danigheid gepleegd. Schouwburg afgebrand. De schouwburg Diligentia te Alkmaar is gisterenmorgen totaal afgebrand. De belendende perceelen kregen veel schade. Gisternamiddag is schipper J. de W., varende op het schip Jenneke Pieternella, van Werkendam, bjj het strijken van den mast onder de spoorbrug te Zalt- bommel door de lier bewusteloos geslagen. Met ern stige hoofdwonden is de man in het gasthuis opgeno men. De dokter stelde hersenschudding vast. Machine gesprongen. Gisternamiddag is te Muiden op de werf van de naaral. vennootschap Scheepsbouw maatschappij voorheen firma H. Schouten, een machine gesprongen. Een monteur uit Amsterdam werd ernstig gewond eenige werklieden liepen onbeduidende kwets uren op. Inbraak. Dinsdagavond is er ten huize van den heer H. G. W., aan den Tolsteegsingel te Utrecht, ingebro ken, bjj afwezigheid van de huisgenooten. Een aan zienlek bedrag aan geld (verscheidene honderden gul dens) benevens eenige voorwerpen moeten ontvreemd zijn. De grootste kaas ter wereld is dezer dagen afgeleverd in Canada. Deze monsterkaas heeft een omtrek van 7 meter, is 3 meter hoog en weegt niet minder dan 3000 K.G. G. F. Tijmstra te Wommels. 1911, met bekende afstamming: le prijs „Sie- I men” van de firma Schaap te Deersum. Volbloed enterstieren, geboren na 31 Octo- ber 1910 en vóór 1 Februari 1911: le prijs „Pel Klaas” van J. E. Dijkstra te Workum; 3e prijs „Piet” van K. IJ. Veilenga te Tirns. Volbloed enterstieren, geboren na 31 Maart 1911: 2e prijs „Frieslander” van Wed. C. J. Witteveen te Abbega. WOMMELS. Door den winkelier S. R. alhier zal een auto-omnibusdienst worden ingesteld op Sneek en Leeuwarden. De dienst zal eerstdaags reeds worden geopend. Moord In de buurschap Appel, gem. Nijkerk, is Woensdagavond een oude schaapherder met afgesne den hals in het veld gevonden. In een van zijn zak ken bevond zich een gesloten knipmes waaraan bloed kleefde. het aantal uitgeleende boekwerken over die maand 510 bedroeg. Op Donderdag 16 Mei a.s. (Hemelvaartsdag), ’s avonds 8 uur, zullen de Woguummera eeu concert ge ven in de Herv. Kerk alhier. De Staatscourant no. 103 bevat o.ra. een afdruk van de statuten van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene vrije Christelijke School voor Lager Onderwijs te Sneek. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat de aflevering der lotelingen van de lichtingen 1911 en 1912, die dit jaar in Mei voor korte oefening inoeten worden ingelijfd, zal worden gehouden te Leeuwarden, in bet Beursl kaal voor de lichting 1911 voor alle daarbij betrokken gemeenten op Woensdag 29 Mei 1912, voormiodags 97, uur en voor de lichting 1912 voor alle gemeenten op Dinsdag 21 Mei 1912, voormiddags 97, uur. Met ingang van 16 Mei is benoemd tot postbode te IJlst de heer J. J. Rusticus, thans te Witmarsum. Voor het diploma van den Ned. Bond voor Zieken verpleging slaagde zuster M. Molenaar te Zutphen, vroeger alhier. De Katholieke Landdag in onze provincie zal dit jaar gehouden worden op 2 Juni te Leeuwarden. Mr. Baron van Wijngaarden, Tweede Kamerlid, zal er spreken over den tegenwoordigen politieken toestand des lands. Het vele dooden der mollen wreekt zich al op de Friesche zandgronden. Tal van aardappelvelden moeten opnieuw bepoot worden, de eerste pootaardap- pelen zijn geheel door ritnaald verwoest. Prins Hendrik heeft twee groote zilveren me dailles ter beschikaing gesteld van de Friesche land bouwtentoonstelling. die dezen zomer te Leeuwarden wordt gehouden. Geref. Kerk. Beroepen te Hindeloopen en Stavoren ds, P. van Hoven te Hoogvliet. IJLST. Donderdagmorgen toen de machinist der Firma Nooitgedacht bezig was brandstof te halen uit het steenkoolhok, stortte een groot stuk binnenmuur neer. Gelukkig wist hjj bijtijds nog te ontkomen. Alleen de steenkoolschop werd verbrijzeld. »Fr. D.« JOURE. De heer Jac. N. D. Hoogslag te Sneek, sedert eenige jaren directeur van het >Gemengd koor Joure*, heeft voor de verdeie leiding bedankt. 8-9*/s 8—10 4—6 8-10 7‘/ï-9 8 7,-107, 77,-9 8-9*/, 8-9*/, 8-10 8—10 8 10 8>/,-10*/, 8 10 De VOLKSCONCERTEN van het STEDELIJK MUZIEKCORPS 1912 worden gehouden op de volgende tijden en plaatsen Vrijdag Dinsdag Maandag Donderdag Donderdag Zaterdag Donderdag Donderdag Donderdag Donderdag Vrijdag Donderdag Zaterdag Donderdag ■j- rekenbaar vyas, toen hiji de bovengenoemde feiten uitvoerde. Minderwaardig, maar toerekenbaar, dat heeft de subs.-officier uit het rapport gele zen, aldus verklaart deze, nu bovengenoem de zaak Woensdag j.l. weder werd behandeld. Hiji herinnert er aan, in Januari 6 maan den gevangenisstraf te hebben geëischt te gen beklaagde en vindt het billijk, dat thans de lange hechtenis wordt afgetrokken. Eisch dus 6 maanden gevangenisstraf, met vermin dering van den duur der hechtenis sinds 31 Januari 1912. De verdediger, mr. C. A Römer te Leeu warden, refereert zich aan het oordeel der rechtbank. Twee jongens, knecht Marten H. i knecht Sikke V., zagen in den avond van 24 Maart, om acht uur ongeveer, op den weg onder Gaastmeer met verlangen naar een flesch jenever uit. Ziji zou warden meege bracht door Anne Loüwsma uit Osingahui- zen, die het recht, om met een Gaastmeerder meisje te vrijen, van de jongelingschap in dat dorp met die flesch alcohol had gekocht. Het tweetal keek naar Anne uit, tot ze hem op de fiets zagen komen. Hiji naderde, steeds dichterDe flesch jenever Neen, die had-ie niet meegenomen. Marten en Sikke, verwoed, trokken hem van de fiets, stompten hem, sloegen hem met een tabaksdoos en Sikke sneed hem zelfs met een mes door de kleeren. Dat was een ernstige aanranding, waar over Sikke Woensdag voor de Rechtbank Marten was niet verschenen heel wat van den president te hoeren kreeg, dat hem niet smaakte. Hij bekende, gelijk zijn kameraad van dien avond het voor den rechter-commis- saris heeft gedaan. De mishandelde verklaar de herhaaldelijk door de jongens te zijn las tig gevallen. Een vrij ernstig feit, aldus qualificeert de de subs.-officier het gebeurde. Eisch ieder 3 maanden gevangenisstraf. Voetbalwedstrijiden. Op het wed- strijdprogramma van den Frieschen Voetbal bond voor Zondag a.s. komen een drietal ont moetingen voor, alle voor de le klasse. Op de Wilhelminabaan te Leeuwarden spe len „Frisia III” en „Voorwaarts”, beide al daar. „Rood Geel” van Leeuwarden trekt naar „S. V. C.” in Sneek, terwijl D. I. L.” van Leeuwarden ook naar Sneek gaat, om tegen „L. S. C.” te spelen. Vanwege het Friesch Rundveestamboek werd Woensdag te Leeuwarden een voorjaars keuring gehouden, waarvoor 240 stieren, ver deeld in 12 rubrieken, waren ingeschreven. De volgende bekroningen werden o. m. toe gekend. Oudere fokstieren met bekende .afstammingI 2e prijis „Hendrik” van Johs. Oppedijk te i Koeverderpolder biji Woudsend. Oudere stieren zonder bekende afstamming: le prijs de eenige aangebodene „Jonker” van G. F. Tijmstra te Wommels. Tweejarige stieren, géboren vóór 1 Maart men” SNEEK. Door de leerlingen van het Gymnasium en de H. B. School alhier was Dinsdagavond j.l. een feestavond .n Amicitia georganiseerd. Een goed ge vulde zaal belangstellenden, waaronder werden opge merkt de leeraars en ouders der leerlingen, hebben eenige oogenblikken van genot gesmaakt. Na het openingswoord van den heer P. Sipma, leeraar aan de H. B. School, werden tot genoegen der aanwe zigen een paar tooneelstukjes opgevoerd en wisselden voordracht en muziek elkaar aangenaam af. Een gezellig bal, dat misschien voor velen het glanspunt was, besloot dezen gezelligen feestavond. Postkantoor te Sneek. Ljjst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn Weesp. van Amsterdam (telegraaf- Sneek de commies-tit. der de Klerk, onder intrekking van zijn verplaatsing naar Neuzen. Benoemd tot opzichter bdji den tram- aanleg in oostelijk Groningen de heer J. Knetemann van Bolsward, leerling van de Middelbaar Technische School alhier. Te .Leeuwarden zijn geslaagd voor het examen van onderwijzeres de dames M. A. Eissens en A. C. Dethmers, beiden van hier, R. Bouma van Wommels en F. Keikes van Bolsward. Aan de Christelijke Kweekschool voor onderwijzers te Leeuwarden zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse Cornelia de Jon ge van Heeg; van de 2e naar de 3e klasse Aagje de Jong van IJlst en Ottoi Folkerts van Scharnegoutum. De heer J. C. Fijistra te IJlst is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Sloten. De Commissaris der Koningin in Fries land heeft benoemd tot lid van het coHege van zetters der directe belastingen voor de gemeente Wijmbritseradeel den heer J. Feen- stra te Woudsend. Benoemd tot hoofd der Christelijke school te Oppenhuizen de heer de Boer, thans in gelijke betrekking te Spijk (Gr.). Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland is, na afgelegd examen, tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk toegelaten de candidaat van de Univer- siteit te Utrecht J. C. van Apeldoorn. Tot ontvanger van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten” is be noemd de heer A. Brouwer, hoofd der school te Baard. Voor het te Franeker gehouden schrif telijke gedeelte van het examen ter verkrij ging van het diploma voor candidaat-gemeen- te-secretaris of ambtenaar ter secretarie, af genomen vanwege de Nederlandsche Vereeni ging voor Gemeentebelangen, slaagde de heer S. Hoogland, ambtenaar ter provinciale griffie van Friesland, vroeger ambtenaar ter secretarie van de gemeente Wijmbritseradeel. Het verbouwen van de boerenhuizinge, in huur bdji B. B. de Vries bij Hommerts, is gegund aan K. Hartstra te Heerenveen voor f 7490. Er werden 4 büjetten ingeleverd. Engele de V., een 26-jarig los werk man te Harlingen, heeft den 10 Maart te Sneek in het koffiehuis van Johannes Schaaf een glasruit ter waarde van f 3.75 vernield. Na het verhoor der getuigen vroeg de subs.- officier bij de Leeuwarder Rechtbank Woens dag zijne veroordeéling tot 14 dagen gevan genisstraf. Den 24 Januari j.l. verscheen voor de rechtbank te Leeuwarden de 30-ja rige boerenknecht Jan H. te UitweHingerga, wegens diefstal van verschiHende kruideniers waren, toebehoorende aan W. Visser, gepleegd in den nacht van 22 op 23 October te voren, en diefstal van verschiUende manufactuur- goederen, eigen aan S. Terpstra, gepleegd op verschiHende data in de maand November 1911, alles te Oppenhuizen. De rechtbank ge lastte indertijd een onderzoek naar den toe stand van beklaagdes geestvermogen, dat door dr. P. B. Westerhuis te Leeuwarden is ingesteld. Het resultaat van diens bevindin gen is, dat, hoewel er aan het geestelijk leven van Jan wel iets mankeert, hiji toch wel toe- de en der Hit Bal ech i __1D_‘_

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2