i Plaatselijk Nieuws. I 1 I de De reeds I NIJEZIJL, 30 Mei. 1 het en Het hoofd was van den romp var aan 1 1 Donderdagmorgen deed een warmoezier te ’s-Gravenhage bijl de politie aldaar aangif te, dat uit zijn tuin, op de De la Reykade, een partij bloemkool was gestolen. De po litie trok er met den politiehond Marre op uit, die lucht kreeg aan eenige voetstappen in den tuin achtergelaten. Deze leidden naar het water, waarna werd overgestoken met een schuit, waarvan ken nelijk ook door den dief was gebruik ge maakt. Aan de overzijde werd den hond lucht gegeven aan een vaarstok, die de dief Te Delft is gisterenmorgen te 8 uur aan het Oude Delft de 59-jarige juffrouw H. biji het glazenwasschen uit het raam gevallen. Ziji bleef op de plaats dood. in Wymbritseradeel, in hare laatste verga dering, in de vacature van wijlen den heer D. L. Tromp, met algemeene stemmen tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer Johs. Feenstra alhier. f T -W Het reeds vroeger voorloopig aangekon- Ongeveer 600 gulden. Goed, ik zal hen op het politiebureau la ten onderzoeken en u laten betalen met het geld, dat op hen gevonden wordt. Tot weer ziens. Voorwaarts, koetsier. Naar het poli- tieposthuis Schakenring. Het rijtuig reed weg en in het Anker keerde de gewone rust weldra terug maar niet voor lang. Dinsdagavond is biji Gendringen de ar beider Reinders uit Doesburg, die biji zijn familie te Gendringen op bezoek was ge weest, plotseling aangevallen door een per soon, die hem met een zwaar voorwerp op het hoofd sloeg, waardoor hiji bewusteloos neerviel. De aangevallene, die een zware wonde aan het hoofd bekwam, werd van zijn geld, horloge en andere sieraden, welke hiji biji zich had, beroofd. Door de tram overreden. bejaarde caféhouder J. te Heerenveen, beging heden de onvoorzichtigheid uit den in be weging zijnde tram te springen, met treurig gevolg dat hiji er onder raakte gedood werd, gescheiden. Verbetering van volkshuisves ting. Bij koninklijk besluit van 14 dezer is de stichting Woningstichting in de ge meente Stavoren, gevestigd te Stavoren, toe gelaten als stichting uitsluitend in het be lang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Te Amsterdam heeft een zekere P. zijn vrouw, met wie hiji al geruimen tijd in on min leefde, toen deze terugkwam van het be zoek aan haar dochtertje in het Wilhelmi- nagasthuis, op straat aangevallen en een bloedige snede toegebracht. Daarna richtte de man het mes tegen zichzelf. Bei den werden in het gasthuis gebracht. De vrouw kon na verbonden te zijn weer huis waarts gaan; de man is ter verpleging op genomen. Want nog op denzelfden dag moest het oude en soliede huis Schauderl ervaren, dat het ’t slachtoffer was geworden van een zeer brutale oplichting. De drie levenslustige vrienden, waren zoo goed als de commissaris van politie geraffi neerde oplichters, die sedert lang door de politie gezocht werden, evenwel zonder suc ces. Het zegevierende lachje van den heer Schauderl verdween langzamerhand: tegen ze ven uur ’s avonds was er angst op zijn ge zicht te lezen en nog een uur later had hiji de uitdrukking van iemand, die een ramp heeft ondervonden. En toen het nacht was geworden en hiji zijn bed opzocht, begon de twijfel hem te plagen en hield hem geruimen tijd uit den slaap. Na een slechten nacht stond Ijiji den vol genden morgen vroeger op den gewoonlijk. Haastig kleedde hiji zich aan en ging dade lijk naar zijn bureau. Daar nam hij uit zijn portefeuille een blauw papier én stak dat in zijn zak. Toen ging hij naar een bankier, deze nam het bankbiljet van hem aan en onderzocht het. Hiji draaide het rechts en links: hij nam ook een loupe om het water merk en het nummer te onderzoeken kortom, hiji deed precies zooals mijnheer de la Roche, alleen met dit onderscheid, dat hiji tot een ander resultaat kwam dan de commissaris, want hiji gaf het den menschen- kenner terug met de woorden, dat het bank biljet niets waard was. i digde Buitengewoon Concert van de heeren i Monnier Harper, violist, Joan Lulofs, con- certzanger en Paul Gaillard, organist, zal thans, plaats hebben in de Groote Kerk alhier op Dinsdag 4 Juni. Men deelt ons mede dat dit concert een proef is om een ieder in de gelegenheid te stellen van hooge kunst te genieten. De meer gegoeden zullen zich zeker niet onbetuigd laten, en de entree uit zich zelve wat te ver- hoogen. Blijkt het dat de opkomst en ont vangsten voldoende zijn, dan wil men op de ze wijze meermalen kerkconcerten organisee- ren, waardoor ook de kleinere burger in de gelegenheid wordt gesteld voor een zeer ma tige entrée iets goeds op muzikaal gebied te kunnen genieten. In de Stct. is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van de bevolking des Rijks in 1911, en wel wat betreft de provincie Friesland. Hieruit blijkt, dat de totale bevolking dier provincie op 1 Januari j.l. 364.415 bedroeg en wel 183,160 mannen en 181,255 vrouwen. Deze cijfers zijn voor Leeuwarden respec tievelijk 37,436, 17,767 en 19,672voor Sneek 13.055, 6273 en 6782. en voor Harlingen 10,518, 5095 en 5423. Naar men verneemt, zal het bestuur der N. T. M. thans gevestigd te Heerenveen, 1 Nov, naar Dtrecht worden overgebraent. Het kantoor-personeel zal mede naar Utrecht worden verplaatst. In de Woensdag j 1. gehouden zitting van de rechtbank te Leeuwarden, hebben o.m. terechtgestaan: Fokke V., 56-jarig los arbeider, geboren te Nijland. Hij is vijf maal opgezonden geweest, den laatsten keer voor twee en een half jaar. Hij is voor eenige dagen te Leeuwarden wegens landlooperij gearresteerd. »Wat nu maar weer naar Veenhuizen» dacht ik, hé?« vraagt de president. Het is Fokke wél. Eisch als boven. Barmen V., 24 jaar, zonder beroep, te Workum, wegens beleediging van een ambtenaar in functie al daar, bij herhaling van misdrijf gepleegd. Geeischt 1 maand gevangenisstraf en tot 14 dagen veroordeeld. Hessel de J., 19-jarig boerenknecht te Molkwerum, wegens mishandeling aldaar. Geeischt 14 dagen ge vangenisstraf en tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis veroordeeld. Barmen H., 29-jarig los werkman te Sneek, wegens mishandeling aldaar, bij herhaling van misdrijf ge pleegd. Eisch bekrachtiging van het vroeger bij ver stek gewezen vonnis, zijnde 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak ambtshalve 8 dagen aangehouden. Frederik O., 32-jarig caféhouder, en Hendrikus H., 34-jarig paardenslachter, beiden te Sneek, wegens huisvredebreuk, door zich wederrechtelijk te bevinden in de roef van het schip van Sjoerd Duiker, gepleegd in den nacht van 28 eu 29 Februari j.l. te Hommerts. (Deze zaak is de vorige week met gesloten deuren behandeld). Veroordeeld de eeiste tot 4 maanden, de tweede tot 1 maand gevangenisstraf. Zoo dikwijls Antje te Tirns bezoek van haar vrijer had, liepen er «struners» om de deur. Paaschmaandag avond had zij er geen hinder van gehad, maar den volgenden morgen bleek, dat ze er toch waren geweest. Een raam stond ombooggesehoven en een der gordij nen hing gedeeltelijk vernield naar buiten. Daar zal de jongen van Tettje F., een 59jarige weduwe te Tirns, wel weer bij zijn geweest, dacht Antje. Zij naar der weduwe huis en ze vroeg den verdachte, of hij aan de zaak debet was. «Ik soil mem efkes roppe», antwoordde het jong- mensch verlegen. En hij riep. «Mem» kwam en nauwelijks had ze Antje in het oog gekregen, of ze riep haar een grievende beleediging toe. Daarvoor staat ze heden terecht. De president vermaant Tettje ernstig en de subs-offieier eischt f 15 boete of 15 da gen hechtenis. Ned. Herv. Kerk. Boeroepen te IJlst (toez.) ds. Lodder te Vrcomshoop. Eerste prijs (zilv. distinctief, f 75 en 3 verg. zilv. medailles) no. 23, «De Concurrent» van Witmarsum. Tweede prijs (zilv. distinctief, f 45 en 3 zilv. medail les) no. 2, «Klaas Mug« van Ried. Derde prijs (zilv. distinctief en f 30), no. 34, «Sjirk de Wal« van Dronrijp. Vierde prgs (zilv. medaille en f 15) no. 46, «Trge Doarpen», van Terzool. Vijfde prijs (zilv. medaille en f 15), no. 39, «Eerste ling», van Appelscha. Zesde prijs (zilv. en f 15, no. 14, «Hald moed», te Achlum. Zevende prijs [medaille] no. 3, «Het Noorden* te St. Jacob. De prijs voor den versten bovenslag [zilv. medaille] werd gewonnen door R. Zaagmans, van Witmarsum. Hij sloeg den bal over een afstand van ongeveer 50 M., gerekend van de -voorlijn. HEEG. Toen de lamdbouwer L. IJkerna, van Gaastmeer, zich met paard en tilbury he denmorgen vlak biji ons dorp bevond, kwam uit tegengestelde richting een auto aanrijd den. Ofschoon IJkerna dadelijk uitsprong en het paard biji den bek trachtte te grijpen, kon hij toch niet verhinderen, dat het, door schrik bevangen, met rijtuig en al in de diepe bermsloot juist voor de woning van den heer J. Bouma, terecht kwam. Dank zijl dadelijk toegeschoten hulp, was alles gauw weer op het droge en daar er weinig beschadigd was, kon de reis na een klein half uur voortgezet worden. De heer A. Kingma te Wanswerd is benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Oudega (W.), en heeft die benoeming aangenomen. De veekoopman W. de B. van Wyckel bevond z’ch met eenige koeien op de markt te Purmerend. N dat hij in een café met een gegadigde over een der dieren had onderhandeld, zou men het nog eens be kijken, doch het was verdwenen. Men heeft hier met een geval van brutalen diefstal te doen. De politie te Purmerend is met het geval in kennis gesteld. Bondskaatsparti/ te Oosterlittens De uitslag der op Pinkstermaandag te Oosterlittens gehouden Bondskaatspartij is als volgt Dat het platteland tegenwoordig niet achterblijft, bleek hier gisterennamiddag. Het trok de aandacht dat een geheele trouw- stoet van Nijezijl alhier arriveerde in drie auto’s. Wel een bewijs, dat de opheffing van de beperktheid tot berijden der wegen in de provincie, door heeren Gederp. Staten, gun stig werkt. De elfstedentocht per rijwiel op Pinkstermaandag is uitstekend geslaagd, hoewel het weer niet bijzonder meewerkte: wat dat aangaat schijnen de elfstedentoch ten in ’t algemeen het niet te kunnen treffen. Een strakke noordwesten wind en af en toe, vooral op den morgen, dikke regenbuien. Trouwens van grooten in vloed op den tocht is het minder gunstige weder niet geweest. Van de 264 deelnemers die den tocht te Bolsward begonnen hebben slechts 8 bem niet kunnen volbrengen in den daarvoor vastgestelden tijd van 19 uur. De officieele lijst vermeldde oorspronkelijk 278 namen, doch 14 deelnemers waren niet opgekomen. Alle zes dames die aan den tocht medededen, zijn op tijd aangekomen en ook een man met een houten been, die reeds 54 jaar is. Hij heeft er 15*/, uur over gedaan. Aan den oudsten deelnemer, de 57-jarige J. Postma van Witmarsum, is een extra medaille geschonken. Mej. Frax van Amsterdam, de oudste der dames, die den tocht volbracht, ontving het zilveren rijwiel aan geboden door den heer J. Smit Ezn. alhier; terwijl de door de Firma Binkes uitgeloofde zilveren medaille voor den oudsten Sneeker heer en een bronzen medaile voor den jongsten Sneeker mededinger(ster) werden uitgereikt aan de h.h. Sjoerd de Vries en E. v. d. Zee. Hoewel de deelnemers algemeen de hulpvaardigheid van het publiek prezen, waren de laatst aankomenden daarover minder goed te spreken. Naar gemeld wordt wees men hun een verkeerden weg, lachte ze spottend na, deed hekken voor hun neus dicht en dergelgke fraaiigheden meer. Dat kwam, omdat men ze voor achterblijvers hij den wedstrijd aanmerkte Bolsward heeft tot laat in den nacht feest gevierd. Bij de prijsuitdeeling werd druk geredevoerd ook de burgemeester is aan ’t woord geweest. IJLST, 29 Mei 1912. Pinkster-Maandag ga ven op het terrein naast den stationsweg de verschiUende afdeelingen der Gymnastiekver- eeniging „de Stanfries,” dames, heeren, jon gens en meisjes allen te zamen, maar toch ieder afzonderlijk, hare jaarlijksche uitvoe ring, waarvan wij kunnen zeggen dat zij uitstekend is geslaagd. Na den opmarsch werd het varieerend pro gramma flink afgewerkt, en als men dan weer eens op zoo’n algemeene uitvoering ziet wat de gymnastiek aan spierkracht, sierlijkheid van houding en beweging te aan schouwen geeft, dan moet het ons verwon deren dat niet nog veel meer jonge men- schen zich aansluiten. ’t Is hier de plaats niet, breedvoerig over het nut der gymnastiek uit te weiden, doch dit ziet ieder: gymnastiek, goed toegepast, werkt versterkend voor lichaam en geest en beschavend ook, moet dat tenminste en kèn dat. Flink was ’t optreden der jonge mannen, wel het meest met de vrije oefeningen en aan parterrerek, maar even correct en daar- biji gracieus ook in verband met de oefen staf dat der jonge dames, vooral biji de stokoefeningen. Ook de jongens met hun vaandelreien en klassikaal brug, waarbiji ze telkens een „stand” te zien gaven, hadden veel succes. Hun hoogspringen had veel belangstelling. Biji de vaandelreien zagen wiji het echte jongenskarakter op den voor grond treden. De meisjes verwierven wel het meeste applaus en niet het minst met de boogreiën. Hierbiji werden afwisselend een gedeelte oefeningen op de plaats en een ander ge deelte oefeningen van de plaats uit, biji het laatste waren de houdingen en passen zeer lief. In het nummer „spelen” kregen wiji duidelijk te zien, hoe spelende de lichame lijke waardigheid wordt verkregen. Twee nummers van het programma werden door de zoo gunstig bekende Chr. Muziek- vereeniging „Concordia” op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerd. Ook tijdens den op en afmarsch en tusschen de gymnastiek- nummers in heeft „Concordia” zich best van haar taak gekweten. Een woord van lof komt in de eerste plaats toe aan haren ijve- rigen directeur, den heer J. S. de Vries. Het publiek dat in veel grooter getale was opgekomen dan vorige jaren, ging niettegen staande de koude, voldaan huiswaarts. De samenwerking van „Stanfries” en „Concor dia” kunnen wiji niet anders dan toe juichen. „Stanfries” heeft getoond dat ziji trots het vooroordeel dat hoe langer hoe meer begint te wijken dezen dag heeft willen majten tot een propaganda-dag en ziji is daar in geslaagd. Na afloop hielden de dames en heeren een gezellig halfuurtje en behoorde deze jaar- lijksche uitvoering, die voor IJlst een zeke re beteekenis krijgt, tot het verleden. „D. N.” De werkman J. v. d. G. werkzaam aan de stoom-zuivelfabriek de Hem alhier had het ongeluk zijn voet zoo hevig te branden aan kokend water, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Opheffing o. 1. school te Raard. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van Westdon- geradeel tot opheffing van de openbare lage re school te Raard. L o t e r iji-b e d r ij f. Naar het „Dbld.” neemt, heeft de minister van Justitie de officieren van justitie en dezen weer aan de commissarissen van politie opgedragen een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over den omvang die loterijibe- drijven als Lotisico, Tijdgeest e. a. reeds hebben genomen, en tevens mee te deelen of en zoo ja welke maatregelen eventueel te gen deze bedrijven reeds werden of thans worden genomen. d’hote komen. Ik zal daar ook verschijnen en er mij van overtuigen of ik de goeden voor miji heb. Bij het dessert ongeveer zal ik ze dan arresteeren. Ik zelf blijf van nu af hier. Afgesproken, zeide Schauderl. Het uur van de table d’höte naderde. Enkele haastigen namen hun plaatsen reeds in en wachtten geduldig; daarna kwamen er nog enkelen, eindelijk de groote massa en toen de gong voor de tweede maal weer klonk, kwamen ook de drie vrienden binnen, spoedig gevolgd door den commissaris van politie. Toen het dessert was opgedragen, stond de la Roche van zijn stoel, schraapte zich de keel en zeide: In naam van de wet. Het spijt mij zeer, de hooggeëerde aanwezigen te moeten mee deden, dat zich in ons midden drie groote misdadigers bevinden, die ik in opdracht van mijn regeering bij deze arresteer. Nauw hoorden de drie ingenieurs deze woorden of zij: sprongen van hun stoelen op en renden, alles wat hun in den weg kwam, omverloopende, naar de deur. Maar daarvoor stonden aHe kellners, huisknechten en koet siers van het hotel, die er wel voor zorgden, dat er niemand door kwam. In hun midden stond de hotelier Schauderl en deelde piet stentorstem zijn bevelen uit. Een wagen voor vier personen, brulde hiji. Breng de schurken naar boven, opdat zij hun goed inpakken, maar alleen onder toe zicht. De commissaris en ik wachten intus- schen hier beneden. Het rijtuig kwam voor. Na een paar-minuten kwamen ook de drie boeven met arme zondaarsgezichten langzaam de trap af, vergezeld van een leger kellners en huisknechts. Instappencommandeerde de la Roche, A propos, mijnheer, hebben de kerels hun rekening al betaald? Neen, nog niet. Hoeveel zijn zij schuldig? SNEEK. Aan de Woensdag alhier gehouden voor- jaars-paardenmarkt waren aangevoerd 30 paarden le soort 170 2e 76 3e 5 veulens Totaal 281 stuks. ggVoor le soort paarden werd van f 350 tot f 500 betaald, voor 2e soort van f 175 tot f 325, voor 3e soort van f 100 tot f 150. S|jDe handel was over ’t algemeen zeer stadig. De afdeeling «Sneek» van «Volksonderwijs» hield Vrijdagavond jl. haar jaarlijksche algemeene vergade ring. g£ln het jaarverslag werd o.m. met voldoening terug gezien op de alhier ten vorigen jare gehouden algemeene vergadering en de bij die gelegenheid gehouden zeil wedstrijd, waarvoor de Sneeker Zeilvereeniging en Sneeker Zeilers hulde werd gebracht. ^Ontmoedigend was ’t, dat er van rechts nog steeds alles gedaan wordt om de openbare school te onder- mjjnen. èV ’t Aaantal leden bedroeg bij ’t begin, van ’t jaar 137- Wegens te weinig medewerking vreesde men dat met de uitgave van ’t Maandblad niet zal kunnen worden doorgegaan. De rekening over ’t afgeloopen jaar bedroeg in ont vangsten f545,29, in uitgaven f 476,91, batig saldo alzoo f 68.38. g" Als bestuurslid werd met algemeene stemmen her kozen Dr. H. Klein, tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering J. D. Riemersma. Besloten werd ten bekwamen tijd een ouderavond voor school no. 1 te houden. Daarna werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief. Bij de Pinkster-Maandag gehouden zeilwedstrijd van «Lyts Frisia« te Grouw werd in de le klasse, middenzwaardjachten, de prijs gewonnen door»Mignon« van den heer J. Heringa, en de premie door «Hendrika» van den heer F. de Groot Boersma, beiden alhier. De verkoop van het «Rusthuisbloempje» op Pinkster-Maandag en Dinsdag j.l. heeft in totaal opge bracht f92.17. Den verkoopsters werd tot belooning een gratis entrée verstrekt voor de bioscoop. Het’eene ongeval volgde hier Woensdagmiddag op den Lemsterweg het andere. Te twee uur kwam een paard vrij onzacht in aanraking met een fietsrijder, met het gevolg, dat de berijder een gekneusde voet opliep en zijn karretje inelkaar werd getrapt. Tegen zes uur kwam in snel tempo het paard van den heer S. aanrennen, zoodat men, zoo liet het zich aanzien, ernstiger onheilen vreesde. Gelukkig wist de bestuur der zonder ongelukken van den wagen te komen. Het woeste dier, aan zichzelf overgelaten, dat bijna eenige kinderwagens had omvergeteden, werd gelukkig, in zijn vaart gestuit doordat het kwam te vallen. De vrees was geweken. Bedekt met bloedende wonden werd het beest naar zijn stal gebracht en gingen de bewoners van dezen weg in huis, hopende voor een derde ongeval bewaard te blijven. «F. D.« Beëdiffinff. In de Woensdag gehouden civiele terecht, zitting van de rechtbank te Leeuwarden is de heer K. Blok beëedigd als deurwaarder bij die rechtbank, ter standplaats Buitenpost. Voor de betrekking van tuinknecht bij de ge- meeuteplantsoenen hebben zich 34 sollicitanten aange meld. Voor tuinjongen 2. Tot helpster aan de gemeentebewaarschool alhier is benoemd mej. P. C. Faber. De rijksveldwachter J. Boringa te L. Vr. Parochie, vroeger alhier, wordt met 3 Juni a.s. verplaatst naar Leeuwarden. Naar men verneemt is op de A.-R. I Vrijdag slaagde te Leeuwarden voor het on der- Kresvereen„Vreest God, eert den Koning, wgzers-examen de heer K. de Vries, onderofficier bjj het garnizoen aldaar. Slechts 15 maanden had hg gestudeerd en dan nog tusschen zijn militaire werk zaamheden door. Ansjovisvisschers van Workum namen Pinkste- ren-Maandagmorgen te halfdrie, west van Workum, dus in de richting van Wieringen. aan de kim een eigenaardig luchtverschijnsel waar. Het was het best te verg* lijken bg een rots van vuur, dat een schitterend roodachtig licht verspreidde Het duurde ongeveer 4 minuten. Beweging van het verschijnsel was niet merkbaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2