AFKONDIGING. Plaatselijk Nieuws. „Nieuwe Sneeker Courant” zijn overgenomen door de Beschikbaarheid van drinkwater. De vergadering was het eenparig Te Heerlen is Donderdag het toen Heeft hij wel- stak Op de 22 en 23 October te houden al- gemeene vergadering van den N. P. B. zal naar alle waarschijnlijkheid, naar de R. Ct. meedeelt, ds. O. Horreus de Haas, van Sneek, een en ander verhalen van ’t eigenaardige uit het Friesche Godsdienstig volksleven. Te Leeuwarden slaagde voor het onder wijzers-examen de heer D. Zijlstra, leerling van de Rijksnormaallessen alhier. Buitenland. Brieven Verwijdering van rook, water en vuil. B. FALKENA Mz., Handelsdrukkerij, Groote Kerkstraat. Privaten. !i alhier, welke firma genoemde bladen voortaan gecombineerd, onder één titel, zal blijven ver- f volgen. Onder dankzegging voor den steun en de medewerking, die ik heb mogen ondervinden, beveel ik de nieuwe gecombineerde uitgave bij U aan. Daar mijne drukkerij overigens op denzelfden voet wordt voortgezet, houd ik mij bij voort during beleefd aanbevolen voor de levering van alle voorkomend handelswerk. MAKKUM. Onze plaatsgenoot H. Draaisma slaagde Zaterdag voor hetonderwjjzers-examen. FRANEKER. Op de voordracht voor on derwijzeres aan School 0, alhier, (vac. mej. E. Seidel), komen voor de dames: T. Dekker te Irnsum en T. A. Nauta te Burg werd; even eens op de voordracht ter voorziening in de vacature mej. de Jong. WOMMELS. De „Staatscourant’' bevat een afdruk van de akte betreffende de Coöpera tieve Boerenleenbank alhier. Buitengewone Zitting Provinciale Staten. Bij Kon. Besluit van 29 Mei is aan den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland machtiging verleend tot het bijeen roepen van de Staten dier Provincie in bui tengewone zitting op Dinsdag 11 dezer» ten Den volgenden morgen begaf ik mij naar de woning mijns vriends. «Hij is een unr geleden uitgegaanzeide mij oude huishoudster. „Uitstekenddacht ik, hij laat er thans geen gras over groeien". Ik trad zijn kamer binnen, strekte mij met gevallen in een gemakkelijken stoel uit en een sigaar aan. - Een kwartier had ik misschien gezeten, er hevig aan de huisbel werd getrokken. Bleek en ontsteld trad Anselmus eenige oogenblikken later de kamer binnen en viel, terwijl hij mij een toornigen, verwijtenden blik toewierp, als vernie tigd in een stoel neder. „Om godswil, wat is er riep ik, terwijl een bang voorgevoel zich van mij meester maakte, „is hij niet gevlucht Heeft hij zich vrijwillig in handen van het gerecht gegeven Anselmus antwoordde niethij sloeg zich in vertwijfeling voor het hoofd, terwijl hij mij bijna beleedigend aanzag. «Maar spreek toch!" riep ik angstig, is Guido nog hier?" „Hij is gevlucht®, sprak hij toonloos, „spoor loos verdwenen. Maar hij heeft Mimi mijn dierbare Mimi »Bij alle góden wat heeft hij haar vermoord «Domkop donderde hij mij met verpletteren den nadruk toe, „hij heeft haar medegenomen, verstaat gij: medegenomen!" Ik was vernietigd. „O o!" steunde hij, zich tegen het voorhoofd. Geheel verslagen nam ik, zonder een enkel woord meer te zeggen, mijn hoed en sloop zon der gedruisch de kamer uit, den ongelukkigen Anselmus met zijne smart alleen latend. Maar één ding heb ik gezworen: mij nim mer weder met huwelijkszaken van anderen in te laten{Avondpost^ J- w. d. LAAK» Secretarie. CONCERT SCHAAPMARKTPLEIN. en weder sloeg hij Dölleman, einde alsdan aan de orde te stellen de benoe ming van een hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer L. van Krimpen. Tentoonstelling van „Herema State." De groote collectie schilderijen, die verloot zal worden ten bate van het volkssanatorium „Herema State” te Joure, zal, naar de Leeu warder Crt meedeelt, in den aanstaanden herfst ook. in een kunstzaal te ’s Gravenhage ten toongesteld worden. De tentoonstelling in het Friesch museum is intusschen verlengd tot Zaterdag 8 dezer. Voor hen, die haar nog niet bezichtigden, is dus nog gelegenheid er een kijkje te nemen. Waarschuwing aan arbeidzoekenden. De minister van Binnnenlandsche Zaken heeft verzocht de waarschuwing aan perso nen die naar Duitschland gaan om werk te zoeken aan te vullen als volgt: „Inlichtingen aan de Nederlandsche arbeids beurs te Oberhausen behooren schriftelijk te worden gevraagd met betaling van het ant woord door bijvoeging öf van een antwoord coupon, welke op het postkantoor voor 14 cent verkrijgbaar is en daar moet worden afgestempeld, of van een Duitschen postzegel van 20 pfennig. Een middel tegen mond- en klauwzeer Na de mededeelingen van de Deutsche Ta- geszeitung, dat in Rostock een bacterioloog een middel zou gevonden hebben tegen mond en klauwzeer aan de waarheid van dit bericht is dadelijk getwijfeld vertelt nu de Tagliche Rundschau, dat door dr. Krafft te München, zulk een middel ontdekt is. In een stal met twintig besmette dieren, werden eenige gezonde koeien gebracht, op welke het middel toegepast was. Geen dezer dieren werd geïnfecteerd. Deze vinding, die tot nu toe streng geheim gehouden is, zal spoedig een punt van bespreking uitmaken in den Beierschen Landdag. Op het middel is reeds patent aangevraagd. Voet afgeknepen. Bij het binnenkomen te IJmuiden, is een matroos van een Duitsoh stoomschip in een staaldraad verward ge raakt, waardoor hem een voet werd afge knepen. Overreden. Donderdag is onder Vroonho ven de 50-jarige gehuwde landbouwer H., va der van een talrijk gezin, door een stoomtram gegrepen en gedood. Zijn zoon werd ernstig gewond. Gestikt. 3-jarig zoontje van de familie E. in een mest- vaalt gevallen. Toen het er uit gehaald werd was het kind reeds gestikt. Inwer in Belgie. Naar de „Belgische Mo- niteur” bericht, heeft de Belgische regeering weer den invoer van melkkoeien en van drach tige vaarzen met tenminste 4 groote tanden, over het tolkantoor Maaseijck toegestaan. Vakantiekaarten. De Staatsspoor zal met 1 Juli a.s. weer vancantiekaarten uitgeven. Evenals verleden jaar zullen zij al naar de klasse f 4,f 3,of f 2,kosten. De zaak-Ewoldt! Woensdag 5 Juni, ’s morgens 9 uur, zal de rechtbank te Heerenveen beginnen met de behandeling van de zaak van ds. A. Ewoldt, 38 jaar, predikant te Oosterzee, thans gede tineerd. Het O. M. zal worden waargenomen door den substituut-officier van justitie mr. W. Visscher, die de volgende getuigen heeft la ten dagvaarden: Mr. J. J. E. Boischloo, rechter-commissaris bijl de rechtbank te Heerenveen; dr. J. A. Bruins, predikant te Idaard; Pieter Rinke- ma, wethouder te St. Nicolaasga; Lamkje van Zanden, vroegere dienstbode van be klaagde, te Leeuwarden; JeHe Bijkerk, bri gadier-majoor der rijksveldwacht te Lem mer; Sijmen Veldhuis, rijksveldwachter brig.- tit. te Echten; Luitje Bosma, rijksveldwach ter te St. Nicolaasga; Douwe Bosma, gemeen te-veld wachter te St. Nicolaasga; Klaas Ver beek, gemeente-veldwachter te Idskenhuizen Douwe de Boer, boerenknecht te IJpecolsga; Jan Ates de Boer, koopman te IJpecolsga; Hendrik Hendriks Bouwstra, arbeider te Tjerkgaast; Cornells Evert Peters, arts te Heerenveen, tevens als deskundige; Klaas IJkema, arts te St. Nicolaasga, als deskun dige; Evert Schaap, wethouder te Tjerk gaast; diens echtgenoote Martentje Oostra; Richtje Coens, dienstbode te Sneek; Foekje Visser, huisvrouw van Harm Visser te Oos terzee; Afke van der Meer, huisvrouw van Ruurd Boersma, te Oosterzee; Jantje Feen- stra, dienstbode te Oosterzee; Sipkje Lem- stra, huisvrouw van Foinger Bruinsma al daar; Joukje Twerda, weduwe Sietze Leen- stra, de moeder van wijlen mevrouw Ewoldt, te Sneek; Hiltje de Wild, weduwe Otto van Zanden, te Rottum; Nanne de Boer, landbou wer te Hommerts Harmen Wiarda, bode der begrafenisvereeniging te OosterzeeJacob Reen, winkelier te Oosterzee Mark van der Bijl, veerman te Oosterzee; Rinze van der Goot, fabrikant te Sloten en nog 2 andere getuigen. I Art. 21. Steinberg. F. van Brosy, Sneek, 4 Juni 1912. Briefkaarten Montreux. i Art. 40. 7. 8. 9. 10. 1. 2. 3. 4. Leiden. Meppel. Midwouda. 5. 6. Door deze bericht ik U, dat de beide door mij uitgegeven wordende bladen, n.l. de «SNEEKER COURANT» en «WIJMBRITSERADEEL* Violettes de Cannes Maz. Polka Blum. J. Martin. G. Verdi. Léhar. L. Canne. uitvoering Fr. Popy. Joh. Strauss. J. Preckher. R. Eilenberg. G. Bizet. Balleron. Art. 20. Achter alinea 1 in te laschen Privaten met waterspoeling, welke op beerputten loozen, moeten voorzien zijn van een stankafsluiter tusschen het privaat en den beerput, terwijl de spoe ling moet geschieden door middel van de gemeente lijke waterleiding. Afdeeling 5. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 17 Mei 1912, no. 14, is vastge steld de volgende verordening De Raad der gemeente Sneek, Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders Gelet op het advies der Gezondheidscommissie met den zetel Sneek, d.d. 3 November 1911, no. 972, Besluit: met intrekking van zijn besluit van 1 Februari 1912 no. 13a, de BOUWVERORDENING dezer gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van den 31en Maart 1905, no. 5, te wijzigen als volgt Afdeeling 4. Concert. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan het Concert, hedenavond 8 uur in de Groote Kerk te geven, door den vei maarden lerschen viool-virtuoos Monnier Harper van Parijs, met medewerking van de hh. Joan Lulofs, bariton-zanger, Apeldoorn en Paul Gaillard, organist, Sneek. Het programme bevat werken van Bach Héndel, Schubert, Henschel, Valerius, Wieniawsky, e.a. Mr. L. W. van Gigch te Amsterdam, die den beklaagde zal verdedigen, heeft als ge- tuige-deskundigen doen dagvaarden dr. H. I. M. Schoo te Amsterdam en prof. dr. C. H. H, Spronck te Utrecht. heeren S. v. d. Meulen Sz. en J. D. Riemer- sma. Tot leden der commissie voor het nar zien der rekeningen van den penningmeester Achter alinea 5 in te lasschen: De regenbak mag in geen geval minder dan 3.50 meter verwijderd zijn van eenig deel van eenjbeerput. Afdeeling 9. SNEEK. 3 Juni 1912. In eene op j.l. Vrij dagavond gehouden ledenvergadering der aJE- deeling Sneek van den Bond voor Staatspen- sionneering, werden tot afgevaardigden naar .de op 9 en 10 Juli a.s. te Leeuwarden te houden algemeene vergadering, benoemd de werden door den voorzitter aangewezen de heeren J. Deinum en P. IJpes. Tot candidar ten voor het hoofdbestuur werden aanbevo len mej. Elize Jochim, te Amsterdam, J. de Ruiter te Stiens en H. N. Schuitema, te Rot terdam. De vergadering was het eenparig eens, dat het hoofdbestuur in overleg met de aideelingen, de candidaten voor de Twee de Kamer schriftelijk de vraag stelt, of zij Al of niet voorstanders zijn voor Staatspen- sionreering in den zin als door den Bond wordt gewenscht. Verder werd de beschrij vingsbrief behandeld. Vobr het Toelatingsexamen H. B. S. hebben zich aangemeld voor klasse I, 39, klasse II, 3, klasse III, 1, klasse IV, 1, klasse V, 1. Totaal 45 leerlingen. Firma H. BRANDENBURGH, uitgevers der De Zondag gehouden eerste onderlinge zeilwed strijd der »S. Z. C.« had tot uitslag, dat in de eerste klasse [kleine kielbooten] de prijs gewonnen werd door de «Voila* van den heer K. Vrolgk Hzn., en de premie door de «Cornelia* van den heer P. J. Oljj. In de gemengde klasse behaalde de «Waterrot* van den heer S. IJ. Olij de prijs. Het slechte weer was oorzaak, dat zeer weinig schepen aan de partij deelnamen. Der wirdt üs skreaun «Yn Amsterdam binne in stikmanuich Friezen gear- stapt, om, as.it slagje wol, to arbeidzjen for it folks- sanatorium op ’e Jouwer. De Friezen yn Amsterdam scille oproppen wirde ta in gearkomste, dy’t utskrean wirdt, sa gou as der geskikte sprekkers tawird jown ha om it goed rjucht fen it Fryske sanatorium to be- pleitsjen. En den soil teffens it ütstel dien wirde om in krite Amsterdam op to rjuchtsjeu, dy’t aloanarbeid- zje moat yn it bilang fen «HEREMA STATE* en fen pasjinten, dy’t op heitUns groan betterskip siikje wolle en derta holpen wirde moatte. Dit artikel aan te vullen met het volgende De tonnen worden van gemeentewege verstrekt. Het gebruik van eigen tonnen is geoorloofd, mits deze overeenkomen met een bij de gemeente aange nomen model en gemerkt zijn met den naam van den eigenaar, zullende in dit geval bij elk privaat twee tonnen moeten behooren. Burgemeester en Wethouders kunnen van het be paalde omtrent de verwijdering van faecaliën door middel van het tonnenstelsel vrijstelling verleenen, en toestemming geven privaten met waterspoeling welke op beerputten loozen, te gebruiken, indien deze putten worden gesteld nabij gemeenteriolen van vol doende capaciteit of openbaar vaarwater «n voldoen aan de volgende voorwaarden: A. afgesloten en waterdicht worden gemaakt van harde klinkers in sterken tras of cementmortel of van ander deugdelijk waterkeerend materiaal ten genoegen van Burgemeester en Wethouders; B. zoo worden gebouwd dat de uitvloei-opening ten minste 0.80 meter en de bovenkant op tenminste 1.20 meter boven Friesch zomerpeil gelegen is; C. voor elke woning van een perceel ten minste 2 M8 groot zijn; D. een opening hebben van 0.30 meter in diameter E. gesloten zijn met een ijzeren of steenen deksel van ten hoogst- 50 cM. in diameter, zoodanig dat daaruit geen dampen kunnen opstijgen F. met aarde tot een hoogte van ten minste 0,25 meter overdekt zijn en telkens na het ledigen weder overdekt worden; G. niet onder een gebouw liggen; H. geen muren hebben welke dienen tot fundamenten van andere muren; I. alleen worden gebouwd op de plek door Burge meester en Wethouders aan te wijzen, in geen geval evenwel minder dan 3.50 meter van eenig deel van een regenbak verwijderd J. voorzien van een overloop, welke het vocht langs goede rioleering voert naar gemeenteriool of open baar vaarwater, een en ander ten genoegen van Burgemeester en Wethouders K. beerput en valpijp moeten voorzien zijn van een of meerdere afvoerbuizen voor de rioolgassen van ten minste 5 cM. diameter, welke ten minste een meter boven de hoogste dakgoot van het perceel moeten uitsteken, een en ander ten genoegen van Burgemeester en Wethouders L. Burgemeester en Wethouders kunnen ten aan zien van de sub A—K genoemde voorwaarden nadere eischen stellen. Gebruikers van perc elen waarin privaten met waterspoeling aanwezig zijn, zijn verplicht de beer putten., waarop deze privaten loozen, ten minste een maal pér jaar te doen ledigen en voorts zoo dikwijls dit door Burgemeester en Wethouders noodig wordt geoordeeld. Het is verboden de lediging der putten anders te doen plaats hebben dan door den gemeentelijken reinigingsdienst. De lediging geschiedt ten koste van den gebruiker van het peiceel. Aldus vastgesteld te Sneek, ter openbare raads vergadering van den 17den Mei 1912. (get.) P. J. de HOOP, Voorzitter. J. v. d. LAAN, Secretaris. Zijnde deze verordening door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 23 Mei 1912, no. 89, le afdeeling B, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5 Juni 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd; P. J. de HOOP, Burgemeester. J. v. d. LAAN, Secretaris. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 23 Mei 1912, no. 89, le afdeeling B, in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5 Juni 1912. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. de HOOP, Burgemeester. Muziekuitvoering (bij gunstig weer), op Donderdag 6 Juni, te geven door het Sted. Muziekcorps, directeur de heer Paul Gail lard. Aanvang ’s avonds acht uur. PROGRAMMA: Marche Militaire. Fête Provencale Ouv. Künstler leben, Wals a. Bonsoir b. le Roitelet Fant, de l’opera Carmen a. b. le Tic Tac du Moulin, Liberté Ouverture Fant. sur „le Trouvère” Wals Les Saltimbanques, Potp. Bij ongunstig weer wordt de door het uitsteken der vlagjes op den to ren aigelast. i I Openbare Leeszaal en Bibliotheek aantal bezoekers over de maand Mei bedroeg 1118 dat der uitgeleende boekwerken 380. In de maand April j.l. werden 338 banden opgenomen waaronder de volgende zeer belangrijke Goethe, Hoffmann, Eichendorf en Ludwig. Sammt- liche Werken en diverse andere werken der beste Duitsche schrijvers. J. Kuiper, Geschiedenis van het Christel, lager onder wijs. Ocko Scharlensts, Chronjjk van Friesland. Schotanus, Beschrijvingen en chronijk v. Friesland. Zwaardemaker, Failliet en Crediteur. Victor Hugo, La légende des siècles. PlasschaerlLeerb. der oever-, strand- en dijksver- dediging. Louis Co perus, Psyche. Schaepman, Aya Sofia en Napoleon. Van Lerckel, Spoorwegbouw en onderh. Raynal, Le meuble au XXe siècle [plaatwerk.] Mostley, The rise of the dutch republic. Gëillustr. land- en tuinbouwbibliotheek, [75 deeltjes] enz. enz. Postkantoor te Sneek. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn Kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Mei 1912. Binnenland. Brieven Mej. C. v. Rooyen, Geerling, Seheepvaart, Reen erna, te Sneek. Het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 2