SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) T. R. TJERKSTRA, Witte Goederen. Fa. H. BRANDENBURCH, Trouwkaarten, Een gefolterd Priester! Woensdag 12 Juni 1912. 28e Jaargang. No. 73. 4 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Gemaakte Uil «eversFirma H. BRANDEN BURGH O Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleilizaïld - Sneek. ReclameKolom Op geen enkel Pleiziervaartuig Abbé I. DUVAL, 110 Rue Reaumur, PARIS (Frankrijk.) Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. WYMBRITSERADEEL, op Zaterdag 8 Juni 1912, ’s voorm. 10‘/2 uur. N i en w st ij d in gei) ANNEX MET Kruizebroederstraat GROOTE KEUZE. onze werkzaamheden TELEFOON No. 150. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post fl.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. A 1O cent per tremel. Spr. zou persoonlijk het volgende willen voorstellenadressanten kosteloos de hooi- wijk en de aanwas afstaan, indien zij de erfpacht van den grond op f 10 terugbren gen, wat ongeveer de tegenwoordige huur dat ervan is. De heer De Boer gelooft toch niet dat ze willen doen. De heer Jorritsma geeft nog in over weging om met de Zuivelfabriek een over eenkomst te treffen dat een deel van de Ingekomen is een schrijven van T. de Vries, die zich opnieuw aanbeveelt als arm- meester en tevens de gelegenheid te baat neemt den Raad vergunning te vragen, om bij zijn schoenhandel ook het schoenma kersbedrijf te mogen uitoefenen. Hij belooft dat zijn armmeesterschap daar geenszins onder zal lijden en zal zorgdragen dat daarover nooit klachten zullen worden gehoord. Door B. en W. is het volgende dubbeltal opgemaakt T. de Vries, Woudeend. I mogen de eerste middelen bij voorkomende ongelukken ontbreken. VERBANDTROMMELS en VERBAN D- STOFFEN enz. worden geleverd door Firma B. MEINDERSMA. Lage Prijzen. Vlugge Levering. STOOMDRUKKERIJ Ged. Poortezijlen Hoek Kleinzand. plaats wordt. De heer Dr. Rengers vraagt of de heer Jorritsma verwacht dat belanghebbenden met dit stuk beschoeide wal ter lengte van 15 M. Gedurende 12 jaar en G maanden was de abbé I. DUVAL het slachtoffer van een kwaal, welks pijnlijke gevolgen slechts zij kunnen begrijpen, die ze kennen. Hij werd door een vrijwel algeheele doofheid overvallen, gepaard met ondragelijke oorsuizingen. Nadat hij alles zonder resultaat beproefd had en hij zijn geduld verloor, gelukte het hem eindelijk zich in 2 maanden door een eenvoudige en weinig kostbare behan deling geheel te genezen. Uit naastenliefde acht hij zich verplicht, alle personen, die aan onderstaande adres schrijven, deze behandeling belangeloos mee te deelen. scheepsvaar water aldaar, in erfpacht wilden geven, kreeg de gemeente gelegenheid te voldoen aan de dringende verzoeken telkens door bewoners dier streek aan den Raad gericht, tot het maken van een Met gesloten beurs zou men dan van beide kanten mooi zijn geholpen. Bij de eerste onder handeling bestond hier tegen bij adressanten ook weinig bezwaar. Al leen zou nog nader moeten worden geregeld de plaats van de aan te brengen haag. Eenige dagen later echter gaf adressant te kennen, dat zijn echtgenoote, de afscheiding dichter bij het vaarwater wanschte te hebben, wat vcor de gemeente bezwaarlijker zou worden. Hierna is nog een schrijven van hen in gekomen, w .arin zij als hunne meening uit spreken, dat de gemeente zooveel en 'zij zoo weinig zouden krijgen. Op alle mogelijke manieren hebben B. en W. getracht een overeenkomst met hen te treffen. Tenslotte werd afgesproken dat zij het D. B. zouden berichten welke retributie zij als erfpacht van de bedoelde grond zou den wenschen. Gevraagd wordt f 40 ’s jaars, wat als retributie voor een stukje grond breed 15 en lang 30 M. veel te hoog wordt geacht. De heer Jorritsma deelt nog mede, dat adressanten toen ze voor 5 weken hun verzoek tot den Raad richtten om afstand in koop van een gedeefe hooiwijk, zij zoo vast hadden verwacnt dat dit evenals zoo veel dergelijke verzoeken zou worden toe gestaan, dat zij direct last gaven te beginnen met het afbreken hunner boereplaats, Deze is nu geheel afgebroken, terwijl de zaak met den Raad nog hangende is. Dat treffen van een overeenkomst tot rui ling lijkt hun niet goed toe, ze zoeken er wat achter en beschouwen het alsof de ge meente hen wil plagen of dwingen met dit lange wachten. Zij houden vast aan hun verzoek om de hooiwijk waarop ze nog geen antwoord heb ben gekregen. Zij beweerden dan ook reeds dat ze den timmerman maar last zouden geven de nieuwe plaats weer te bouwen waar de oude gestaan heeft. Gebeurde dit, dan zou de tegenwoordige toestand worden besten digd, wat zou zijn. Alle kans om dit gewenschte plekje grond te krijgen zou dan zijn verkeken. Spr stelt voor, adressanten voor een gewone ver goeding de gevraagde hooiwijk af te staan zonder meer. Voor ’t overige kan men dan zien, later eens tot een overeenkomst te geraken. De heer De Boer gelooft wel, dat om een eind te maken aan deze lijdensgeschie denis, het voorstel van den heer Jorritsma overweging verdient. Spr. ondersteunt dit voorstel dan ook. De heer Hoekstra kan zich niet ver- eenigen met het voorstel van den heer Jor ritsma. Als men adressanten nude hooiwijk afstaat verwacht Spr., gezien de onzinnig hooge retributie door hen voor het stukje grond gevraagd, niet veel van een later te maken overeenkomst met hen. De heer Dr. Rengers zou er weinig vcor gevoelen nu te beginnen met een con cessie te doen aan deze menschen die zoo stijf op hun stuk staan, waardoor ze den Raad zullen dwingen zijn mooie plannen voor een opslagplaats op te geven. Eerder zou men zich moeten afvragen of het belang van die streek het nieteischtde onteigeningswet in toepassing te brengen. De V o o r z. betreurt het ten zeerste dat van deze mooie plannen, die voor beide partijen zulk een gewenschte oplossing zou den zijn, nu mets terecht komt. De heer O p p e d ij k vraagt of men de zaak niet voorloopig kan verdagen om nog eens af te wachten. De V o o r z. antwoordt dat dan wellicht de boereplaats komt waar de oude stond De V o o r z. geeft de volgende toelichtingwat niet in ’t gemeentebelang zou zijn. In Mei 1.1. kwam van adressant mede namens zijn echtgenoote een verzoek in om overname van een gedeelte hooiwijk, zulks in verband met hunne plannen eene nieuwe boereplaats te doen bouwen op eenigen afstand van de tegenwoordige. De gem.-opzichter, toen om advies ge vraagd, maakte hiertegen geen bezwaarhij ried aan te trachten in dezen tot een ruiling te komen. Als adressanten nl. in ruil voor een gedeelte hooiwijk en aanwas, de gemeente gemeester dezer gemeente. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. d adres van de Hengelvereen. „De Baars11 te Sneek, verzoekende de leden der vereeni- ging welke in ’t bezit zijn van eene visch- akte, kosteloos vergunning te verleenen in de vaarwaters van Wymbritseradeel te mo gen visschen, daar het koopen van èn een vischakte èn een vergunning der gem., de meeste leden te duur komt. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit adres te beschikken en te handhaven het voor deze vergunning vastgestelde bedrag van f3.00. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. De V o o r z. deelt nog mede, dat de ver pachting van het grasgewas van de bermen iets meer dan het vorige jaar n.l. 11896, heeft opgebracht en verder dat de verkie zing van een lid van den Raad (vacature- D. L. Tromp) zal plaats hebben op Dinsdag 25 Juni a s. Voordat de werkzaamheden worden voort gezet, spreekt de heer De Boer (Weth.) den Voorzitter ongeveer als volgt toe „Mijnheer de Burgemeester 1 Zooals uit de ingekomen stukken blijkt, is u herbenoemd als Burgemeester dezer Gemeente. Ik meen de tolk der geheele Verg, te zijn, wanneer ik u met die her benoeming van harte gelukwensch. Ik hoop dat God u gezondheid, wijs heid, lust en kracht moge schenken om voort te gaan uw taak als hoofd dezer gemeente te volbrengen met dezelfde voor beeldige ijver en nauwgezetheid, als u in de zes jaren die achter ons liggen, hebt gedaan. Menige gemeente mag jaloersch zijn op Wymbritseradeel, zulk een Burgemeester te bezitten. Ruste Gods onmisbare zegen steeds op uw werk. Dat ’s Heeren zegen op u daal’, Zijn gunst uit Sion u bestraal’?' De V o o r z. betuigt zijn hartelijken dank voor het gesprokene en eveneens voor de blijken van waardeering die hij b>j zijn her benoeming reeds mocht ondervinden. „Indien er," zegt Spr. „in de afgeloo- pen periode iets goeds tot stand kwam, dan is dat in de eerste plaats te danken aan uwe steun, die ik steeds mocht on dervinden. Niet te vergeefs heb ik vóór zes jaar een beroep gedaan op uwe me dewerking. Waar u spreekt van een ja- loersch-zijn op Wymbritseradeel, daar doelt u er zeker op, dat Wymbritseradeel geen zwaar belaste gemeente is, getuige het feit dat onlangs de opcenten aanmerke lijk zijn verlaagd. Ook ik spreek de hoop uit, dat Gods zegen steeds op onze werkzaamheden moge rusten." Punt III. Voorstel tot intrekking van de gemeenschappelijke verordening op het gebruik van den Mac-Adamweg Sneek-Bolsward. Besloten wordt dit punt van de agenda af te voeren, daar men nog een antwoord van h.h. Ged. St. wachtende is. Punt IV. Missive van Ged. Staten hou dende opmerkingen over het ingezonden afschrift der verordening vermeldende de titels der gel dende verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Ook met betrekking tot dit punt is men nog een schrijven van h.h. Ged. St. wach tende. Toch gelooft de V o o r z. dat wel tot vasttelling kan worden overgegaan. Hiertoe z. h. st. besloten. Punt V. Adres van Mej. G. v.d. Tol te Heeg om eervol ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School te Heeg. Z. h. st. wordt besloten het gevraagde eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Augustus a s. Punt VI. Adres van P. Hettinga te Uit- wellingerga om van de gemeente in koop te ontvangen een opvaartje aldaar. Voordat tot stemming wordt overgegaan, wordt de openbare Verg, eenigen tijd ge schorst. Na heropening wordt T. de Vries met algem. stemmen herbenoemd. Punt XII. Kantbeschikking van den Com. missaris der Koningin waarbij om bericht en raad een adres van den Burgemeester dezer ge meente, om dispensatie van het 2e lid van art- 74 der gemeentewet. Dit adres om dispensatie, bedoelt opnieuw vergunning te verkrijgen, dat de heer H. M. Tromp te Sneek mag wonen. Nameneden wethouder den heer DeBoer deelt de V o o r z. mede dat zulks met het oog op het houden der vergaderingen van het D. B. enz. wenechelijk wordt geacht, zoodat de wethouder voorstelt gunstig te adviseeren, De heer W esselius vindt het, waar het gemeentehuis nog in Sneek staat, ook het beste dat de Burgemeester te Sneek woont. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voor stel van den wethouder den heer De Boer besloten. Punt XIII. Staten van oninbare posten van Hoofdelijken Omslag, Schoolgeld enz. over het dienstjaar 1911. Deze staten, in totaal bedragende f 14.57 worden z. h. st. vastgesteld. Punt XIV. Af- en overschrijving van pos ten der Gemeentebegrooting dienst 1911. Verschillende posten dezer begrooting, die niet toereikend zijn behoeven versterking tot een totaal-bedrag van f 101, Z. h. st. wordt tot deze af- en overschrij ving besloten. Ter behandeling vanPunt XV. Behan deling van reclames tegen het primitief kohier van Hoofdelijken Omslag dienst 1912 gaat de openbare Verg, over in eene met gesloten deuren. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. Voorzitter de heer H. M. Tromp, Burge meester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 12 ledenafwezig met kennis geving de h.h. Kooistra en Ageséén vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer D. L. Tromp. Punt 1. Notulen van den 20 April i l. De notulen der vorige Verg, worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en mededee lingen.. Ingekomen zijn a een schrijven van de Rijksveldwachters in de brigade Sneek, houdende dankbetui ging voor de verleende gratificaties b een resolutie van h.h. Ged. St. tot goedkeuring van het schoolgeldkohier le kwartaal 1912 c een missive van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling van het K. B„ waarbij de heer H. M. Tromp met met magazijn afwijking van de rooilijn B. en W. stellen voor gunstig op het adres te beschikken, daar zij meenen dat een en ander zal leiden tot verbetering van den toestand aldaar. Z. h. st. wordt dienovereenkomstig be sloten. Op een technische wenk van den heer Hoekstra zal worden gelet. Punt XI. Benoeming van een armmeester wegens aftreding van T. de Vries te Woudeend afdoende geholpen zouden zijn. De heer Jorritsma antwoordt dat er nog wel ’n 8 h 9 M. aan toegevoegd kon worden. In dat geval lijkt het Spr. wel vol doende toe. De heer Breeuwsma is voor het voor stel van den heer Jorritsma. Als een ander met een dergelijk verzoek komt wordt het in den regel toegestaan, dus billijkheidshalve moet men het hiermee ook doen. Met 8 tegen 4 stemmen van de h.h. Hoek stra, Reitsma, Dr. Rengers en Hettinga wordt hierna het voorstel van den heer Jor ritsma tot afstand in koop van de hooiwijk aangenomen. Punt VII. Adres van J. de Groot te Uit- wellingerga om een gedeelte bermsloot in koop te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, gunstig op dit adres te beschikken en adressant voor f 9.30 het gevraagde ter grootte van 31 M2 en deel uitmakende van den grindweg in koop af te staan. Z. h. st. hiertoe besloten. Gelet zal worden op een wenk van den heer Hoekstra, die het wenschelijk acht voortaan inplaats van houten pompen, stee nen duikers in de bermen te doen asn- brengen. Punt VIII Adres van A. Jasper en P. Huitema dorpsreinigers te Woudeend om ver- hooging van hun bijslag. De werkzaamheden van adressanten zijn langzamerhand zoo toegenomen, dat zij ’t samen soms niet af kunnen. Zij verzoeken daarom hun f 50 meer te geven, teneinde hiervoor af en toe extra hulp te kunnen nemen. De gem.-opzichter, om advies gevraagd deelt mede, dat adressanten tot Oct 1910 steeds in de ongunstigste positie zijn ge weest daar zij de minste bijslag van alle dorpsreinigers kregen. De Raad is hun toen ter wille geweest, door J/3 der kosten van aanschaffing van een ijzeren praam door de gem. te doen dragen. De verplichte afbeta ling van de resteerende der aanschaf- fingskosten valt hun echter met hun sober loon niet mee. De gem-opz. adviseert daarom adressanten de nog resteerende f 120 (kosten ijzeren praam), die over de volgende drie jaren af betaald moesten worden, kwijt te schelden. Dit komt hem op dit oogenblik meer ge wen scht voor dan verhooging van bijslag. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Punt IX. Adres van E. de Boer dorps- reiniger te Heeg om hem voor hel aanschaffen van een ijzeren praam financieel behulpzaam te zijn. Adressant, wiens houten praam versleten ie, zou graag een nieuwe ijzeren praam aan schaffen, doch vraagt daarvoor de finanti- eele steun van den Raad. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st besloten gunstig op het adres te beschikken. De kosten voor een ijzeren praam in ruiling tegen de ,oude worden geraamd op f 300, waarvan de gemeente f 100 zal dragen, ter wijl adressant de rest dan bij gedeelten kan afbetalen. Punt X. Adres van het bestuur der afdee- ling Heeg van de vereeniging het Groene Kruis, RAADSVERGADERING van SNEEK. Mej. J. G. H. Hovens Greve, doctoranda in de klassieke letteren alhier komt als no. 1 voor op de voordracht voor leeraat(es) in de oude talen en letterkunde aan het gymnasium te Leeuwarden. Op een in Den Haag uitgeschreven prijsvraag voor Horlogemakersbedienden be haalde de heer H. Bolman, leerling bij den heer K. Christian alhier den eersten prijs. IJLST. De heer R. Nooitgedagt alhier slaagde te Leeuwarden voor het onderwijzers examen. TERKAl’LE. Aan den heer J. Bonzema, hoofd der school alhier, is een pensioen van f 867 toegekand. R AU WERD, 7 Juni. Op verzoek is eer vol ontslagen de heer II. B. van Slooten als burgemeester der gemeente Rauwerder- hem. WARNS. De Stet. (no. 132) bevat de akten betreffende de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek Warns en Omstreken. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Blanksma is Vrjjdag te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van het Friesch Paardenstamboek. Uit het jaarverslag bleek, </u.« U.O ^at Ket aantal leden in de loop van het verzoekende voor de stichting van eene woning jaar 1911 van 764 steeg tot 788. Er wer den 13 keuringen gehouden, 139 merries werden aangeboden, 78 opgenomen. De ontvangsten bedroegen met het batig saldo over 1910 f 2906,38, de uitgaven f 1958,20- Te Franeker en Heerenveen werden cur sussen in hoefbeslag gegeven, de eerste wordt dit jaar voortgezet, terwijl er ook een te Sneek zal worden gehouden. De direkteur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het eindexamen van de Rjjkszuivelschool te Bolsward, tot welk examen ook worden toegelaten zij die niet als leerling dier in richting zijn ingeschreven, zal plaats hebben van 21 tot 26 Juni en 2 tot 6 Juli a.s., en dat zjj die aan dit examen wenschen deel te nemen zich schriftelijk vóór 19 Juni a.s. by den directeur der school moeten een stuXje grond, gelegen aan het groot- NIEUWE SNEEKER COURANT opslagplaats. niet in het belang der gemeente Friesch Paardenstamboek. Eindexamen Rijkszuivelschool te Bolsward.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1