SNEEKER COURANT (67ste Jaargang)enWYMBRITSERADEEL(14deJaargang) Nieuwstijdingen. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleiflZand - Sneek. TELEFOON No. 150. S^oola,i2kjLelic>lc>jcüL 1O cent per reg;el. Op geen enkel Pleiziervaartuig Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Het Kaatsspel. Woensdag 19 Juni 1912. 28e Jaargang. ANNEX mijn-ingenieur (cum of op de aan ge- beide spelers in het perk teruggeslagen, hengen met dit mooie spel, dat zeker de al Emmerik. Perk of «Krite* weer doch Amsterdam. Voorlpn Gelukt het, dan zoo niet dan ’t opslagpartuur. De beide i ver- Bovenslagljjn Opslagljjn voor den besten opslager Opslaglyn voor den minsten opslager mogen de eerste middelen bij voorkomende ongelukken ontbreken. VERBANDTROMMELS en VERBAND- STOFFEN enz. worden geleverd door Firma B. MEINDERSMA. moeite waard is gekend te worden. Vooral wanneer ’t gespeeld wordt, zooals Zondag hier verwacht mag worden. In ons volgend no. denken wij een ver klaring van het Belgische spel te zullen geven. Mej. J. Piersma J. van der Wees Briefkaarten. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, gedurende de le helft der maand Juni 1912, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zyn kunnen worden uitgereikt Brieven. 't Eene partuur draagt een rooden, ’t an dere een witten band. Bij den opslag staat een keurmeester, die er op let, dat de opslager niet over stapt, en zoodoende den afstand tot de voorljjn van 't perk korter maakt. By de •ff tegen 15 September of 1 October a.s. de gemeente gemeten van elektrische verlich ting. BALK. De heer dr. Poelstra alhier gaat metterwoon de gemeente Gaasterland ver laten om zich te vestigen te Bussum. Ve len zullen zeker het vertrek van den knap pen medicus betreuren. Overigens zal dit vertrek allicht een einde maken aan een l verhouding, die het niveau der Gaaster- landsche raadsvergaderingen nimmer heeft Gewoonlyk bestaan de beide paturen, die tegen elkaar zullen kampen, ieder uit 3 personen, ’t Eene partuur bevindt zich in 't perk, (n.l. 2 er van, de 3e staat naast ’t perk,) ’t andere partuur by den opslag. gevormd (in ’t Friesch noemt men dit >krite.<) De lengte van het perk is onge veer 15 M., de breedte ongeveer 4 M. De voorste zyde van het perk is tot op de ge- heele breedte van het terrein doorgetrok ken. Zoo wordt de «voorlyn* gevormd. Op afstanden respectievelijk van 30 en 26 M. vanaf de voorljjn zijn twee an dere lynen gespannen voor den «besten en voor den «minsten opslager.* Dan is er nog, evenwijdig aan de voorlyn, en op een afstand van 35 M. de «bovenslagslijn*; de dienst van deze lijnen zullen we straks zien, ’t Spreekt dat de grootte van die af standen niet steeds gelijk is, aangezien men rekening dient te houden met de ruimte en de geschiktheid van het terrein, en met veel of weinig wind. Ter verduidelijking onderstaande teeke- ning ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. foot het examen van laude). IJLST In de Donderdagavond gehouden ledenvergadering der coöperatieve vereeni- ging Electra* alhier werd aan het bestuur machtiging verleend om over te gaan tot aanbesteding van leidingnet c.a. en aangaan van een geldleening. Het huishoudelijk reglement werd tevens vastgesteld. Wanneer geen onvoorziene omstandig- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. die er op let of de bal ook voor of op de voorlijn komt te vallen. Deze keurmeester let ook op de eene zylijn van ’t perk, ter wijl aan ’t benedeneinde van ’t perk mede een keurmeester is om toe te zien of de bal soms buiten de zy'lyn valt, of over de achterljjn van ’t perk heen gaat in welk laatste geval de bal «kwaad* is. Nemen we nu aan, dat het spel een aan vang neemt. Die voor best opslaat, tracht den bal in het perk te kry’gen. Nu heb ben we de volgende mogelijkheden1. de jal komt vóór of op de voorlyn2. de jal komt wel over de voorlyn, maar valt rniten of op een der beide zylynen3. de bal gaat over de achterlijn heen4. de aal komt in het perk. In de eerste 3 ge vallen, dus altijd wanneer de opslager den bal niet in het perk brengt, heeft het par tuur in het perk 2 punten. In het laatste geval zal de bal öf «blij ven zitten »d. w. z. door de menschen in ’t perk niet worden teruggeslagen in welk geval 2 punten vóór het partuur aan den opslag zyn, öf de bal wordt door een der in beslag neemt. Deze zou kunnen worden gehouden op het gedeelte Zuidend-zyde in vaste hoogere hokken zoodat geregeld overspringen niet meer voorkwam 2e. Plaatsing van het zg. wrak vee niet aan den publieken weg, doch langs den muur en waterplaats. Zuidend-zyde 3e. Nuchteren kalveren onder de boomen Slaat hy hem over de bovenslaglyn, dan zyn 2 punten voor 't perkpartuurslaat hy hem minder ver, tusschen vóór- en bovenslaglyn, dan wordt de plaats waar de bal blijft liggen, door een bordje aan geduid waarop «le kaats*, maar zyn hier mee door geen der beide parturen punten verworven. Nu kan het ook gebeuren, dat een der 3 spelers van het partuur aan den opslag den bal zoover terugslaat, dat hij weer over de voorlyn komt, in welk geval touwen een langwerpig vierkant, het perk, de bal weer zit, en, zooals we gezien heb ben de twee punten voor het opslagpartuur zyn. Soms wordt door het perkpartuur de derde man, die buiten het perk staat mag nu ook meedoen de bal dan nog eens weer teruggeslagen, zoogenaamde triktrakslagen, wat een zeer aardig schouwspel oplevert. De bal is nu tot rust gekomen, ’t zy met, ’t zy zonder een kaats. Hy wordt toegeworpen aan het opslagpartuur, nu wordt, wanneer er een kaats is, opgeslagen door den «minsten opslager*. ’t Zelfde begint nu opnieuw. Zoo gaat het door, tot er twee kaatsen zyn gekomen of een der beide parturen 6 punten heeft ge kregen. De parturen moeten nu verwisselen, ’t Partuur uit ’t perk komt aan den op slag en omgekeerd. Is er 1 kaats, dan krygt die voor best opslaat den bal, zyn er 2, dan moet die voor minst opslaat, 1 keer opslaan, waarna de «beste opslager* de bal weer overneemt, ’t Partuur, dat nu in het perk staat, moet trachten 1 of beide kaatsen voorby te slaan. heeft ’t telkens 2 punten, zyn ze voor kaatsen zyn dan vervallen en worden wijderd. Inmiddels heeft een der beide parturen 8 punten gekregen. Men zegt dan dat 't een «half spel* of «eerst* heeft. De tegen partij had dan O, 2, 4 of 6 punten. Deze punten en dit is een bijzondere eigen aardigheid van het kaatsspel verliest ze nu weer, die punten «vervallen* zooals de term luidt, zoodat dit partuur dan even ver is als by den aanvang van ’t spel. Maar bij een volgend «eerst* kan 't het partuur, dat nu won, evenzoo vergaan. Zoo speelt men door, tot een der beide parturen 6 «eerst* of 3 «spel* heeft ver overd, in welk geval de tegenpartij heeft verloren. Opgemerkt dient nog te worden, dat een «eerst* niet kan «vervallen* m. a. w. 8 punten eenmaal veroverd, kunnen niet weer verloren gaan. De stand van het spel wordt aangege- geven door de «telegraaf*, geplaatst tegen het omheiningstouw op het midden van het terrein. B. Dykstra Sneek. Uit het Buitenland terugontvangen Brieven. Th. J. v. d. Velde Briefkaarten. W. Schegenga Bergstrasse. NOTA. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de brieven en briefkaarten te vermelden opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Men zal zich herinneren, dat in de laat ste vergadering van de Ver. «Middenstand* alhier besloten werd in samenwerking met de «Kamer van Koophandel* hier ter stede een onderzoek in te stellen naar de oorza ken van het verminderen der toevoer aan onzs veemarkt en de middelen, die even tueel tot verbetering zouden kunnen leiden. Deze commissie bestaande uit de heeren P. Abbinga en K. Zandhuizen voor Mid denstand en S. Henstra en E. Priester voor de Kamer van Koophandel, heeft de vorige week een conferentie gehouden met ver schillende veehouders en -handelaren, die geregeld onze markt bezoeken en waarin verschillende zaken onze veemarkt betreffen de werden besproken. Als gevolg daarvan is door genoemde commissie tot den gemeenteraad een adres gericht, waarin zy verklaren, dat volgens de meening van belanghebbenden, met een beetje goeden wil en betrekkelyk weinig kosten verbeteringen aan te brengen zijn, die den aanvoer en de verkoop zeker zullen vergemakkelyken. Deze verbeteringen zyn le. Verplaatsing van Het 4-jarig zoontje van een landbouwer Onze vroegere plaatsge- te Wessem, dat voor een paar dagen door een insect aan de knie werd gestoken, is Nog een week ongeveer, en de Interna tionale Kaatsparty, die bij gunstig weer duizenden naar Sneek zal lokken, zal weer gehouden worden. Nu ligt Sneek niet in het centrum van den kaatshoek. Tot voor eenige jaren werd deze sport in en om Sneek zoo goed als in ’t geheel niet be oefend, en eerst in den allerlaatsten tijd wordt hier aan het oude Friesche spel, vooral ook dank zy de energieke Sneeker Kaats- vereeniging, weer meer dan gewone aan dacht geschonken. We meenen dan ook, dat een groot deel onzer lezers in ’t geheel niet of ten minste onvoldoende op de hoogte zal zyn van de regels van het spel, dat, naast de zeilwed strijden op de Meer, de aandacht van l heel Nederland en een niet onbelangrijk deel van het buitenland op Sneek gericht doet zyn, en willen daarom beproeven voor hen van het nogal ingewikkelde spel eenige verklaring te geven. Als terrein kiest men bij voorkeur zulk een stuk land of straat, waar de bal kan voortrollen en stuiten. Een terrein waar de bal smoort is voor kaatsen geheel en ongeschikt. Op het terrein wordt door middel van kunnen verhoogen. GAASTERLAND, 17 Juni. Wel kun nen we merken, dat een gedeelte van Gaas terland, het fraaiste gedeelte, van eigenaar is veranderd. Het viel ons ep toen we de bosschen doorkruisten, dat alles weer zoo netjes was aangelegd. Ook zullen de oude rechten weer worden gehandhaafdwerd vroeger het fietsen in de bosschen door de Maatsch. Gaasterland verboden, de familie v. d. Feltz, de nieuwe eigenaar heeft dit verbod zeker tot genoegen van velen, we der opgeheven. OUDEGA (W.) Benoemd tot controleur aan de Hollandiafabriek te Scharsterbrug de heer R. de Jong, controleur aan de Zuivelfabriek alhier- LEMMER. Tot onderwijzeres aan de bij zondere school alhier is benoemd mej. C. de Geus alhier. Te Harlingen is men ijverig in de weer een Openbare Leeszaal te doen tot stand komen. Voor de oprichting zyn tot op heden toe zeggingen gedaan tot een bedrag van f1500 voor de instandhouding is ingeschreven f 400. Al een aardig sommetje dus, maar voor de bereiking van dit loffelijk doel nog op verre na niet genoeg. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben Zaterdag last gegeven tot opening van de zeesluis te Nieuwezylen. Benoemd tot lid van den keuringsraad in het le militiedistrikt van Friesland de heer A. Swart, arts te Bergum. Gister 17 Juni zyn de millicien-soldaten (4-maanders) behoorende by de 2e ploeg van het blyvend gedeelte der lichting 1911 voor de herhalingsoefeningen onder de wa penen gekomen. Op de door de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken op Zondag 7 Juli te Leeuwarden te hou den betooging ten gunste van de geheel- Tamiang) de Atjeh- onthouding en het stelsel van plaatselyke keuze, zullen als sprekers optreden de h.h. ds. G. Horreus de Haas te Sneek, ds. A. van der Heide te Britswerd, J. by de Ley te Hoornsterzwaag, IJ. Schuitmaker te Franeker en mevr. R. VosStel te Wester- embden. Wanneer een teruggeslagen bal zoover afwykt, dat hy over het omheiningstouw heenvliegt, is hy «kwaad* en komen voor het opslagpartuur 2 ballen aan den tele graaf. Wordt de bal uit het perk gesla- gen, en rolt hij langs den grond over de voorlyn van 't perk staat een keurmeester, »kwaadlatten«, die op afstand langs het omheiningstouw worden gelegd, --- -- dan geldt hy als «kaats*. op bet »Oud Kerhof* of langs de vaart, De bal mag alleen na den eersten stuit nog geslagen wordenheeft hy tweemaal gestuit, dan mag hy nog gekeerd worden. De bal mag niet met 2 handen geslagen worden, mag niet een kleedingstuk of het hoofd aanraken, terwyl de hand by het slaan op den bal niet langs den grond of het gras mag gaan, zoogenaamd «schra pen*. Om den 3en man, die buiten het perk staat, voor zyn werkeloosheid schadeloos te stellen, slaat hy, wanneer zyn partuur aan den opslag is, vaak voor best op, hoewel de regeling van de verdeeling der functies overigens geheel aan de spelers zelf wordt overgelaten. Wij hopen, dat wy door deze beknopte uiteenzetting het spel eenigszins hebben verklaard voor hen die ’t spel geheel niet kennen. En verder raden wy hen aan Zon dag de wedstrijd te gaah bij wonen. Er zyn daar honderden kaatsliefhebbers, die hen gaarne geheel op de hoogte zullen waar nu het «wrak vee* wordt geplaatst 4e. Koeien bij het begin der markt, waar nu de schapenhokken worden geplaatst; heden tusschen beide komen, kan hiermee 5e. Varkensmarkt, zelfde plaats als nu, doch eenige overdekking vond de vergade ring eene noodzakelyke vereischte. 6e. In tyden van tongblaar of andere besmettelyke veeziekte, de quarantaine bui ten de markt met verbod dat het verdachte vee over de markt worde gevoerd. Ook ten opzichte van den geleider van dat vee dienen strenge maatregelen te wor den genomen 7e. Het toezicht op de «uiers* dient alleen aan den deskundigen veearfs te wor den opgedragen. Mocht dit geen stedelyke verordening betreffen, dan wordt den raad beleefd in overweging gegeven te trachten deze bepaling in dien zin te doen wijzigen. 8e. Beter toezicht, nauwkeuriger con trole en goede regeling by de plaatsing van het vee 9e. De doorgangen over de breedte van de markt, richting N.-Z., dienen geheel te worden doorgetrokken 10. Aanschaffen van een weegtoestel voor groot veeom groote kosten te voor komen, zou dit toestel wellicht in het zg. zandhok kunnen worden geplaatst. Wy kunnen daaraan toevoegen, dat, be halve voor de varkensmarkt dan, overdek ken niet noodig geoordeeld wordt, indien ook ’t nu nog opene terrein beplant wordt met boomen. zooals thans op de koeien- markt. Deze toch bieden voldoende be schutting. Na een ongesteldheid van een week is alhier op 58-jarigen leeftyd overleden de heer Gerardus Jan Sluyterman, oud-kapiiein ter zee. De overledene had by de marine een niet onbelangrijke loopbaan achter zich. Op 16-jarigen leeftyd als adelborst in dienst getreden by het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, werd hy 1 September 1872 benoemd tot adelborst le klasse, 10 Mei 1875 tot luit, ter zee 2e klasse, 1 Maart 1886 tot idem le klasse, 16 September 1896 tot kapitein-luitenant en 1 November 1901 tot kapitein ter zee. Twee jaar later heeft hy den zeedienst met pensioen verlaten. Verschillende expedities maakte hij mee o.a. op Atjeh en Tamiang. Hier in Sneek, zyn geboorteplaats, waar hy sedert zyn pensionneering woonde, had hy zitting in verschillende colleges, en was o.a. geruimen tyd voorzitter van het college van regenten van de cellulaire gevangenis, lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwys, enz. De overledene was officier der orde van Oranje Nassau en gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangryke krijgs verrichtingen (Atjeh en medaille en van het onderseheidingsteeken voor 30-jarigen officiersdienst. Aan de Vereening tot Ziekenver pleging alhier is by Koninklyk besluit mach tiging verleend tot aanvaarding van een legaat, besproken door wylen M. Bouma, wed. R. L. Feenstra alhier. OOSTERLITTENS. De heer G. Scheffer alhier komt voor op de voordracht voor on derwijzer te Erica, Nieuw-Dordrecht en Klazienaveen, achtereenvolgens als nr 2, 2 en 3. AKKRUM. De heer A. Sybesma van Morra, thans alhier, is benoemd tot onder- |l gen worden, wyzer aan een byzondere school (school-8 vereeniging) te Apeldoorn. WOUDSEND. f de Schapen markt, noot de heer J. Bakker, Gzn., is aan de De nieuwe uniform, grys-groen laken, zal niet worden gedragen door de onbereden artillerie en torpedisten. Tevens zullen bij de invoering der uni form alle bestaande rang-onderscheidings- teekenen voor de onderofficieren vervallen en door een eenvoudiger kenteeken vervan- byzondere school (school- NIEUWE SNEEKER COURANT i Postkantoor - Sneek. Onze Veemarkt. □oor een insect gestoken. Openbare Leeszaal te Harlingen. Opening zeesluis. Keuringsraad. Herhalingsoefeningen. Onthouders-Meeting. Kolonel G. J. Sluyterman. f Nieuwe uniform.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1