SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) DE INTERNATIONALE KAATSWEDSTRIJD te SNEEK op 23 Juni 1912. Woensdag 26 Juni 1912. 28e Jaargang. No. 77. Officieel Orgaan c’er Gemeente Sneek De parturen 3 en 4. De parturen I en 2 11 r I Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek Kleinzaïld - Sneek. TELEFOON No. 150. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. ANNEX J. Vlietstra A. Terpstra Y. Aukema E. Bourlard N. Milfort S. Gelinne ’t Ti. Kooistra S. Tichelaar S. A." Kooistra G. Dubuisson E. Paternoster P. Demart ...y I zegd van Fi anekf r. Fn.meries. Hiermee afgeloopen Wijnberg en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. terstond zwaait uit bijna Belgisch vlaggetje, een »Salut au door direct de Branbanqonne in gang door de stad, vonden de vreemde lingen veel sympathie, wat ook wel bleek uit de vele vlaggen, waaronder een enkele Belgische. Ondanks ’t talrijke publiek verliep de optocht dank zij ’t flinke optreden van politie en marechaussee in uitstekende orde. De stoet begaf zich tenslotte naar de Marktstraat, waar ten stadhuize de officieele ontvangst namens ’t gemeentebestuur zou plaats hebben. In de kleine zaal van ’t Stadhuis had deze plechtigheid plaats Onze burgcmeesier, de heer P. J de Hoop, beschermheer van de Kaatsvereeni ging, sprak de aanwezigen ongeveer als volgt toe ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 1 5 regels 35 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. zullen alle Sneekers dat met ons waar- deeren. Daarvoor breng ik u hier namens ons gemeentebestuur dank en ik hoop, dat dit bestuur dat toont zoo uitstekend voor zijn taak berekend te zijn, lang de leiding der kaatssport hier ter stede in handen moge houden.(Applaus.) Het gesprokene werd door den heer Norbert Vanlerberg van Manage in ’t Fransch vertaald, waarna de heer Biévelez namens de Belgen antwoordde, waarbij hij in de eer.-te plaats hulde bracht aan den Burgemeester die zooveel heeft gedaan voor de bevordering van ’t kaatsspel hier ter stede, en verder dankt voor de vriende lijke en enthousiaste ontvangst den Belgen hier ten deel gevallen. De Belgen zijn hier altijd goed en vriendelijk ontvangen, maar meer nog waardeeren zij de eer van de officieele ontvangst van heden. ■En wat de wedstrijd betreft Verleden jaar is gezegd, dat de Friezen zich niet .goed getraind hadden. Wij hebben gelezen, dat zij zichdit jaar bijzonder sterk maakten. Maar ook wij zijn voor den strijd gereed en hebben vast besloten te zullen winnen. Mag ’t dan niet zoo schit'erend gaan als verleden jaar, toen wij alle 4- prijzen be haalden, de eerste zullen wij zorgen, dat weer naar Belgie gaat.« Nadat de heer Biévelez nog een woord van dank heeft gesproken tot het bestuur der Kaatsvereeniging en den president, den heer Zuiderbaan in ’t bijzonder stelt hij een dronk in op de Ville de Sneek, son honorable Bourgmestre et le président de la Kaatsver. Sneek." De heer Zuiderbaan dankte daarna nog het gemeentebestuur voor de groote eer en het genoegen aan de Kaatsvereeniging b°- reid, door deze- officieele ontvangst. »Dat toch is de grootste eer voo een ver., door ’t gemeentebes.uur erkend te worden. Daar voor brengen wij u dank niet a'leen namens de leden der Kaatsver. Sneek, maar namens heel de burgerij. Zij zal het zeker op prijs stellen dat ons gemeentebestuur steunt wat hare sympathie heeft. was de officieele plechtigheid en begaf men zich naar de waar gedineerd werd. Dat oi k daarbij nog menig woordje werd ge en ’t er recht gezellig was, spreekt zelf en ’t was dan ook al vrij laat een enorme De Zondag. ’s Morgens in de stad. Zondagmorgen Een prachtige zomerdag met blauwe lucht, waaraan ’t zonnetje a] vroeg fel brandde, maar daarbij een lekker frisch windje. Wel wat sterk voor de fietsers, die wind tegen hadden, maar die zouden zich daardoor wel niet laten tegenhouden. En al vroeg kwamen ze dan ook op zetten uit alle richtingen, langs alle wegen bij heele clubjes vaak. Ook tram en trein vooral van de Harlinger en Leeuwarder kant bracht veel volk. En ’t bestuur lachte in zijn vuistje, ’t Wist, dat de partij gered was. Want slecht weer was nog eenige, wat deze kon doen mislukken. Op ’t terrein. Toen we te kwart voor elf op ’t terrein kwamen, waren reeds bijna alle zitplaat-en bezet en een van de controleurs fluisterde ons in ’t voorbijgaan al in, jlat zeker reeds een 1500 bezoekers de controle waren gepasseerd. En toen te ruim elf uur de partij begon was dit aantal al tot flink over de 2000 gestegen. Het terrein is in uitstekende toestand. Dank zij de warmte van de vorige dagen was ’t geheel opgedroogd. De eerste partij. Onder applaus treden de eerste parturen in ’t veld, ’t Zijn 1 J. Vlietstra Albert Terpstra IJ. Aukema. 2 Naisy Milfort, Samuel Gelinne Emile Bourlard Als ’t los gaat zijn de Friezen aan den opslag. Jan Vlietstra, die voor best op slaat, brengt zijn eerste bal in, en de Bel gen laten zittende tweede is buiten, de De Zaterdag. Een nieuw Vaandel. Dat was me een feestavond, j.l. Zater dag, een feestavond voor heel Sneek, maar voor de Kaatsvereeniging wel in ’t bijzonder. Want had ze geen reden tot feestvieren, deze betrekkelijk nog jonge Vereeniging, die reeds kan bogen op de roem, dat zij tenminste één dag van "t jaar de aan dacht van heel Friesland en zeker een groot deel van Holland vestigt op onze stad. Deze Ver. die een hier ter stede on gekende en onbeoefende sport zoo populair heeft weten te maken in slechts enkele jaren En wat ditmaal de vooravond van haar „internationale" voor de Kaatsver. Sneek zoo belangrijk zou maken, dat waren twee dingen ’t in bezit krijgen van een eigen standaard en de officieele ontvangst ten stadhuize, waarmee zij feitelijk wordt er kend, als een voor Sneek nuttige vereeni ging, die de steun en de erkentenis ook van ’t Gemeentebestuur verdient. Dat een dergelijke vereeniging het niet tenger zonder standaard kon doen heeft men terecht begrepen en’t lang gewenschte vaandel is er dan ook dit jaar gekomen. Zooals wij reeds meldden is ’t een groote vlag (170 bij 125 cM.) in de Sneeker kleu ren, n.l. een. zwart veld met gele rand. Op ’t zwart een lauwerkrans met de initialen der Kaatsvereeniging Sneek in zilver. Bo venop de draagstok een mooie, forsche mannenfiguur een echte sportkerel Kortom ’t is een symbool waarop de Sneeker Kaatsver. trotsch mag zijn. Wij willen hopen, dat deze vlag de Sneeker jongelui zal bez;elen met nog meer liefde voor het aloude Kaatsspel, mag opwekken tot een ijveriger beoefenen, opdat op vol gende bondspartijen Sneek eens een goed figuur mag slaan, ’t Zal er dan om gaan de Sneeker kleuren, de eer van ’t vaandel te verdedigen. Sneeker jongelui, zorgt dat gij voorbe reid zijt, dit op waardige wijze te doen De aankomst. Het nieuwe vaandel dan werd met muziek ’t Bols ward er St Melijk korps, dat al de festiviteiten opluisterde afgehaald aan de woning van dén president, waarna bestuur, muziek en tal van'belangstellenden zich naar ’t station begaven om daar de Belgen te verwelkomen. Op ’t stationsplein verdrong zich reeds een publiek van vele honderden. Precies op tijd te 7.37 rolt de trein uit ’t zuiden binnen en elk portierraampje een De muziek brengt drapeau" te zetten. Intusschen zijn de Belgen, vroolijk en enthousiast als altijd, uitgestapt en is ’t een echt gezellige drukte op ’t perron. Het handdrukken van goeie, oude bekenden, een voorstellen aan nieuwe vrienden neemt eenige oogenblikken in beslag. Dan wordt door het dochtertje van de heer Christian aan de beide dames, die uit België meegekomen zijn, Mevr. Biévelez en haar dochter, als welkom een bouquet aangeboden, waarna de stoet zich op gaat stellen om in optocht de stad in te trekken, de Belgische en Friesche vlag en de nieuwe standaard voorop. Als de Belgen op ’t Stationsplein komen wordt hun een hartelijke ovatie gebracht door de honderden aanwezigen, hun tocht door de dichte rijen toeschouwers is een ware zegetocht. Trouwens op heel hun toen men scheidde met goede moed voor den volgenden dag. Want al was de barometer iets gezakt, de heldere sterrelucht deed een mooie dag verwachten en dus konden de kaatsers en deaandeelhouders rustig hun hoofd neerleggen om weer de noodige krachten te verzamelen voor den volgenden dag Want dat ’t zou spannen, dat was wel zeker. M. H. Op mij rust de aangename taak U in de eerste plaats namens het Dag. Bestuur dezer gemeente welkom te heeten, U, die uit het naburige en bevriende België tot ons zijt gekomen, met uw keur van kaatsers en uw be langstellende vrienden. Wij stellen dit op prijs, want al is het kaatsspel oud, ondanks de sterke concurrentie van nieuwere takken van sport, heeft het zijn oude naam steeds hoog gehouden. Niet alleen hier in ’t barre Noorden, maar ook in uw vader- derland ’t schoone Belgie. Wij herinne ren ons uw succes van verleden jaar, doch kunnen U wel verzekeren, dat U om dat ditmaal weer te behalen een moeilijke strijd zult hebben. Want ook onze Friesche spelers hebben zich ge traind. Dochwij staan niet als vijanden tegenover elkaar, maar als vrienden in een vriendschappelijke krijg. Van harte wensch ik dan ook, dat deze dagen, die gij hier in Sneek zult doorbrengen weer mogen zijn dagen van genoe gen, dagen van genot, dagen van succes desnoods. In de tweede plaats moet ik namens het D. B. een hulde brengen aan ’t bestuur der Kaatsver., dat nu reeds voor de vierde maal hier in Sneek een feest organiseert, dat de aandacht op Sneek vestigt eri onze stad bekend doet zijn, to F ver buiten zijn poorten. Dat valt toe te juichen en zeker derde in doch komt terug en levert een kleine kaats. Dan krijgt de minste (A. Terpstra) de bal en ook deze slag eindigt in een kaats, waarop gewisseld wordt met de stand 22. Van de Belgen komt thans Bourlard als minste aan den opslag. Hij slaat buiten en de stand wordt 42. Dan krijgt Mil fort (beste) de bal, hij brengt hem hoog en zeker achter in ’t perk, doch Aukema is er op voorbereid en met een mooie uitslag slaat hij de kaats ver voorbij. Stand 62. Een triktrak-slag leve t een kleine kaats op, waarom gewisseld wordt. Jan Vlietstra brengt een van zijn harde schuivers in en de Belgen zien geen kans deze uit te krij gen, waarmee ’t eerste eerst voor de Friezen is. Jan Vlietstra is op dreef, hij slaat op met een ongekende kracht, alle lage ballen waar de Belgen geen raad mee weten. Een enkele is buiten doch 3 blijven „zitten" zoodat de stand 62 wordt. De volgende bal wordt door Milfort flink uitgeslagen, maar door Aukema even mooi terug geslagen in ’t perk. De bal zit en de Friezen hebben een spel. In ’t volgend eerst laten de Belgen 2 ballen zitten, maar slaan de Friezen 2 bui ten, zoodat de stand 44 is, wanneer met 2 flinke kaatsen gewisseld wordt. Emile slaat mooi in, de Friezen laten zitten (4—6.) Als de Friezen ook een bal van Milfort niet weten weg te werken, is het eerst voor de Belgen (2 1) bij een stand 4—6. Milfort is uitstekend in zijn opslag. Hij weet harde schuivers te geven, en prip- pers soms, even goed als de Friezen. Als twee van zijn ballen blijven zitten is de stand 04 voor Belgie. Dan krijgt Auke ma een mooie bal achterin en hij weet hem onder luid applaus uit te slaan tot in de tribune (24). De volgende bal mist hij echter en dan laat Terpstra e m leelijke pripper zitten waarmee de Belgen een spel (dus gelijk) halen stand 26. De strijd om ’t volgend eerst begint met 2 kaatsen van Aukema, waarvan een vlak bij de bovenslag. Milfort, die heeft geruild met Gelinne en thans vóórin staat, slaat de eerste kaats ver voorbij (02). Een pripper van Vliet stra laat hij echter zitten (22). De volgende slag levert kaats op. Wel slaat Aukema de bal flink terug maar ze is »kwaad«. Als nog een kleine kaats gemaakt is wordt gewisseld. Beide kaatsen blijven voor de Belgen, zoo dat de stand 26 wordt. Als Aukema de volgende bal ver uit brengt is Gelinne echter gereed voor den terugslag. Toch blijft er een flinke kaats over, waarop weer gewisseld wordt. Gelinne slaat de bal mooi uit, maar Aukema is op zijn plaats, hij keert de bal bijtijds en de kaats is niet voorbij. Stand 4-6. De volgende bovenslag van Gelinne wordt weer door Aukema teruggeslagen in ’t perk (66). Hetzelfde herhaalt zich nog eens, en dan i i na de stand 6 gelijk dit Algemeen roemt men de zekere opslag van de Belgen, van Milfort vooral. Bijna geen bal slaat hij buiten. Trouwens ook de Friezen moeten het van den opslag hebben ze zijn hier beter dan in ’t perk, vooral doordat A. Terpstra, die voorin staat, leelijk knoeit. Ook zijn opslag is slecht. Bij de stand 4—0 en een kaats slaat hij 3 ballen ach- MIEUWE SNEEKER COURANT 4 1 3V I eerst voor de Friezen (3-2).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1