SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) Limonade Kunstmatige Bronwaters BREAKFAST BESCHUIT, bij Firma H, Westerhof Firma H. Brandenburgh, Een goede le's. No. 83. Woensdag 17 Juli 1912. 28e Jaargang. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Uitgevers: Firma H. BRANDEN BURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleillZand - Sneek. TELEFOON No. 150. Firma B. Meindersma. Huntley en Palmer’s Ontvangen I ANNEX BUI- P. G. C. Grenadine Frambozen Sinaasappel Citroen I cent per stuk. GED. POORTEZIJLEN. t t ,t t t' r i- x i. 11 NIEUWE SNEEKER COURANT l n Reclames Voorzitter de heer H M. Tromp, Burge- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. 1O cent per regel. Punt 5. te Sneek ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.5O, buitenland f5. Afzonderlijke nummers 2 cent. —o Feuilleton. Victoria 12 ct.Drachenquelle 12 ct. o it n d k a eene prachtige collectie M Srtjfis Vele nieuwe dessins. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. RAADSVERGADERING van WYMBRITSERADEEL, op Zaterdag 13 Juli 1912, ’s voorin. 10'/i uur. 1', fl. 40 ct. fl. 75 ct. oordeeld met de bijvoeging dat deze les goed was voor een Zeer geschikt voor TENPARTIJTJES. Vraagt monsters en prijsopgaaf aan Q e e PIC-NIC’s en „Amerikaansche schoonheden, mijn vriend, bestaan slechts op papier. Ik haat de Ameri- kaansche vrouwen." En kapitein Lovelace blies met een grim mig gezicht een rookwolk de lucht in. Hij was een welbekende Don Juan wiens succes bij het schoone geslacht ons allen met nijd en bewondering vervulde. „Ik meende, dat u juist naar de Ver- eenigde Staten gekomen waart, om de Amerikaansche vrouwen te bestudeeren „Dat wel, maar in Parijs heb ik van de Amerikaansche vrouwen genoeg gekregen Ik heb daar een treurige ervaring opgedaan. Lester. Ik ben bedrogen door een vrouw bedrogen geworden," voegde hij er met na druk aan toe. Lovelace en ik hadden samen gedineerd en een flesoh fijnen ouden portwijn er bij gedronken, die hem buitengewoon mede deelzaam had gemaakt. Anders zou ik van deze geschiedenis wel nooit iets vernomen hebben. „Dat is wel een geheel nieuwe ervaring voor u,“ meende ik belangstellend. „Dat zeker, maar ’t was voldoende, om al mijn illusies te verstoren. Ik heb opge houden, de vrouwen als engelen te beschou wen. Ik ontmoette haar in Parijs. Haar man was zakenman een echte geldzoeker een arbeidsmachine. Tegenover zulke menschen heeft men gewoonlijk gemakkelijk spel. Mevrouw van Sporf was een mooie vrouw. Ik was natuurlijk attent en van Sporf noodigde mij uit te dineeren. Ik was de eenige gast." „U hebt, naar ik vermoed, geen beroep zeide van Sporf, toen Synthia ik bedoel Vele feilen bedekt met haren mantel de liefde, vele schei iren pleistert het geluk, maar het onheil rukt alles naakt, en de smart slaat in elke kloof met geweldige slagen hare wigge. Van Nieveld. dag naar New-York vertrekken wilde, ver borg zij plotseling haar gezicht in haar zak doek met de opmerking dat ik haar ver schrikt had. „Cynthia wij hebben elkander lief. Een onzalig toeval heeft je aan een ander ge ketend, aan een onwaardige, die je niet op prijs weet te stellen terwijl ik mijn leven lang je slaaf wezen zalzeide ik harts tochtelijk en juist was ik van plan tot po etische ontboezemingen over te gaan toen zij mij met den uitroep „Daar is Will plotseling tot de werkelijkheid terugbracht En inderdaad daar was hij en kwam met een zelfvoldaan lachje naar ons toe. „Morgen vroeg om elf uur zal ik uw ant woord halen", fluisterde ik snel en stond toen op om den niets vermoedenden heel joviaal te begroeten. Daar wij toevallig in een lunchroom zaten, bestelde ik een derde portie ijs en deed of er niets aan de hand was. Den volgenden morgen toog ik op weg naar de woning van het echtpaar. Cynthia die ik te midden van een aantal reiekoöars aantrof, zag er bleek uit, en in haar oogei lag een uitdrukking van koorteachtige op gewondenheid. Getrouw aan mijn devies „Vestingen moeten stormenderhand veroverd worden", verloor ik geen tijd. „Cynthia", riep ik voor haar te voet val lend en haar handen aan mijn lippen druk kend. „Cynthia 1“ „8stfluisterde zij „William is in dt zijkamer, hij heeft argwaan gekregen. Ik be zweer je het, verlaat mij I" Op hetzelfde oogenblik klonk een hevig geklop het kloppen van den echtgenoot op de kamerdeur. „Om ’s hemels wil maak dat je weg komtriep zij, haastig het deksel van een reuzenkofïer openend. En om harentwille klom ik er in. Niet uit vrees voor haar man, alleen uit liefde voor die valsche, goudlokkige kleine slang Het deksel werd toegeslagen en de koffer gesloten. „Binnen" riep zij toen. „Nu schat, klaar met ’t inpakken." hoorde kelijke houding, kon geen vin verroeren en slechts door een klein luchtgaatje eenige frissche lucht naar binnen krijgen „Oppassen 1“ klonk het in ’t Engelech. „Oppassen I” En dan vlogen wij door de lucht. Een vreeselijke slag volgde, zoodat mij hooren en zien verging. Men had mij met nog andere zware koffers met een of andere helsche machine van de laadplaats af op het schip gehesohen. Ik verzeker u dat een treinbotsing kinderspel hierbij moet zijn. V er volgens bracht men de koffers in ’t scheeps ruim waar het schommelen en stampen van ’t schip het best merkbaar is Als ik anders het Kanaal overstak nam ik een aparte hut omdat ik veel aanleg voor zeeziekte had en nu had ik ook een apart verblijf. Ik zal maar een sluier over het volgende doen, u kunt het zich voorstellen wat er gebeurde. Doch zelfs dat verdroeg ik met heldenmoed. Eindelijk eindelijk kwamen we te Lon den en de douane opende mijn gevangenis. Ik vernam later dat een telegram in Cha ring Cross was aangekomen om dezen koffer dadelijk bij aankomst te openen en te door zoeken. Cynthia had mij verraden, ’t was herkomstig van den duivelschen Yankee! Meer dood dan levend werd ik te voorschijn gebracht en in verzekerde bewaring gesteld wegens poging om de maatschappij te be- nadeelen. Bij ’t verhoor verzweeg ik natuur lijk het gebeurde, gaf een valschen naam op, bracht een nacht in de gevangenis door en ■werd den volgenden dag tot f60 boete ver volgenden keer. En dat is zij voor mij geweest, want ik zal mij nooit weer met een getrouwde vrouw be moeien. Cynthia echter heb ik nooit weer gezien." De kapitein hield op. Ik drukte hem deel nemend de hand. Nu is hij gehuwd maar met geen Ame rikaansche. der kerktijd gesloten is, wat Spr, toch wen- schelijk acht. De Voorz. antwoordt dat dit een ver pachte brng is. Waar echter die pacht wel dra afloopt kan met de nieuwe verpachting met deze opmerking rekening worden gehou den Punt 6. Adres van A. Vellinga en P. van der Bank te Heeg, houdende klacht dat hun polderbemaling door de gemeente is bezwaard geworden. Adressanten beweren, dat door het gemeente- riool de sloot, welke ten behoeve der polder bemaling schoon moet blijven, wordt vervuild, redenen waarom zij verzoeken hierin verbe tering te brengen. De gem. opzichter noemt de klacht overdreven de zinkputten worden elke week schoonge maakt, wat eigenlijk om de 14 dagen vol doende zou zijn. Het doorlaten van vuil is dan ook tot een minimum beperkt, zoodat van eene wederrechtelijke bezwaring geen sprake is B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. ik haar man zeggen. „Ja Will. Zoo juist heb ik den laatster koffer ingepakt en gesloten". Haar stem scheen mij door tranen verstikt. „Dan kunnen koffers en pakjes dadelijk verzonden worden, lieveling". Meer hoorde ik niet. Ik geloof dat ik flauw viel. Toen ik weer bij kennis kwam, vernam ik verward wazengeruisch en stem menklank. Wij, de koffer en ik, bevonden ons klaarblijkelijk op straat en werden sze! over de afphaltstraat gereden. Ondanks mijn vreeselijken toestand, en ofschoon ik geen lid kon verroeren, waagde ik het 4 louter uit liefde voor Cynthia niet ’n kik tv geven. Tot mijn geluk kon ik ten minste adem halen en was vast besloten het avontuur met heldenmoed te doorstaan en haar geheim, bet geheim onzer liefde, te bewaren, Zij zou mij toch roo gauw als ’t kon verlossen. Zij had blijkbaar een plan en geen tijd gehad het mij mede te deelen. Mijn overpeinzingen werden plotseling on derbroken. Ik en mijn koffer werden opeens met een harden smak ergens op neergt- gooid en had mijn hoed mijn hoofd niet beschermd, mijn arme schedel zou er slecht afgekomen zijntoch had ik een gevoel of mijn heele constitutie flink door elkaar ge schud werd. Doch ook nu maakte ik niet het minste geluid. Cynthia’s oogen konden immers op den koffer gevestigd zijn en het geringste steunen haar verraden. Gedurende 5 minuten werd mijn kooi hevig heen en weer geworpen toen hoorde ik een stem roepen„Snel Charing Gross inla den 1“ Nu werd mij alles helderop deze wijze vluchtte mijn aangebedene met mij naar Engeland. Mijn kooi werd op den trein ge zet en voort ging het. Na een viertal uren van vreeselijk lijden, die mij een eeuwigheid toeschenen, werd mijn koffer weer voor den dag gehaald. Al mijn ledematen deden pijn maar mijn hart klopte vol blijde verwach ting want nu zou Cynthia mij zeker spoedig verlossen en wachtte mij een heerlijk loon voor mijn moeizaam volbrachten tocht. Ik bevond mij anders in alles behalve gemak- mevrouw ons in de rookkamer alleen gelaten had. „U hebt niets te doen en toi tijdverdrijf kijkt u eens de wereld rond, nietwaar Ik knikte van ja. „Kijk, kapitein, u zoudt de beste cicerone voor mijn vrouw zijn. Ik heb het te druk en zit tot over de ooren in het werk. Niet waar, u leidt haar een beetje rond! Wij blijven slechts tien dagen hier en gedurende dien tijd zou zij gaarne alle bezienswaardig heden in oogenschouw nemen." „Gaat dit voorstel van uw vrouw uit?” vroeg ik. „Neen, het is een denkbeeld van mij. Het is toch immers geheel zonder gevaar," voegde hij er glimlachend aan toe. „Ik nam het voorstel natuurlijk met graagte aan, want ik moet je bekennen. Lester, dat ik geheel verliefd op de kleine vrouw was. Wij hadden gelijksoortige ka rakters. Zij bewonderde Longfellow ik eveneens. Ik hield van Wagner zij ook Maar je hebt ze toch zelf gezien en daarom behoef ik geen beschrijving te geven van haar sierlijke gestalte, haar goudblond haar, haar prachtige teint en haar oogen deze valsche, verraderlijke, Judas-oogen. Gedu rende haar tiendaagsch verblijf in Parijs leidde ik mevrouw van Sporf dus in het paradijs van de Amerikanen ron.l. Zij zag alles. Wij dejeuneerden en dineerden in verschillende restaurants. Wij maakten rij tochten en bezochten opera’s en concerten. Ik werd er bijna gek van. Ik legde uit, ik speelde voor tolk, ik onderhandelde, maar tevens ondernam ik aanval op aanval op de Amerikaansche vesting. „Hoort u eens, kapitein Love", zij noemde mij steeds „kapitein Love," de heks „dat moogt gij niet doen. Dat is oneer lijk spel tegenover William en ook tegen over mij in het geheel niet mooi," zeide zij toen, terwijl zij de kleine handjes afwe rend ophief. Maar ik voelde, dat ik indruk op haar gemaakt had, want toen ik haar op den negenden dag van onze tochten door Parijs stoutweg een gemeenschappelijkp vlucht voorstelde, omdat zij den volgende^ Punt 7. Benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Heeg. De voordracht bestaat uit de dames A. Bakker, Woudsend G. Zondervan, Scharsterbrug G. L. de Jong. Heerenveen. Ter bespreking van deze voordracht wordt de openbare Verg, eenigen tijd geschorst. Na heropening wordt met 8 stemmen be noemd mej. Zondervanop mej. Bakker wa ren 4 stemmen uitgebracht. Punt 8. Aanbieding van de gemeentereke- ning dienst 1911. Deze rekening bedraagt in ontv. f 156.126.81’ in uitg. -143,748.80' en sluit alzoo met een batig saldo van f 12.378.01. De rekening wordt in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de hh. Hettin- ga, Breeuwsma en Nauta teneinde daarover rapport uit te brengen. Punt 9. Verzoek van A. J. Beeksma te Goënga om overschrijving van een plekje grond op zijn naam. Het vorig jaar is te Goënga een werkmans woning gesticht op een stukje grond, kad. be- meester. Secretaris de heer J. Poppinga. Aanwezig 12 ledenafwezig met kennisge ving de h.h. Dr. Rengers en Hoekstra; één va cature ontstaan door het overlijden van den heer D. L. Tromp. Punt 1. Notulen van den 8 Juni j.l. Nadat de Verg, met gebed is geopend wor den de notulen der vorige Verg, gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en mededee lingen. Ingekomen zijn a een schrijven van T. de Vries te Wouds end, die onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen zijne herbenoeming tot Armmeester in de 3e afdeeling aanneemt b een schrijven van het college Armmees- ters, dat met genoegen heeft kennisgenomen van de herbenoeming van T. de Vries tot Arm meester en daarvoor zijn dank betuigt c een schrijven van h.h. Ged. St., de ont vangst berichtende van de verordening, ver meldende de titels der geldende verordenin gen tegen wier overtreding straf is bedreigd; d een schrijven van h h. Ged. St. houdende mededeeling dat den heer H. M. Tromp ver gunning is verleend te Sneek te wonen e een schrijven van F. Hokwerda, die zijne benoeming tot 4e ambtenaar ter secretarie onder dankbetuiging aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. f proces-verbaal van gehouden kasverifica tie bij den gem. ontvanger. Zal voor de leden ter inzage worden ge legd. g een schrijven van Pieter Hettinga en echtgenoote te Uitwellingerga, meldende dat zij de erfpacht van het gevraagde stukje grond ten behoeve van een opslagplaats al daar met f 10,willen verlagen en alzoo wil len brengen op f 30. Op voorstel van den Voorz. wordt beslo ten eene raadscommissie op te dragen, deze zaak nader te onderzoeken om te trachten tot eene overeenkomst te geraken. Als leden dezer commissie worden door den Voorz. aangewezen de hh. Hoekstra, Jorritsma en Koopmans. h. een schrijven van de commissie, die de oprichting eener electrische centrale voor Woudsend voorbereidt. Graag wil zij van den Raad vernemen of de gemeente ten behoeve van de straatverlichting van deze electrische centrale gebruik wenscht te maken. Volgens gemaakte berekeningen zou dit de gemeente plm. f 500 per jaar moeten kosten. Op voorstel van den Voorz. wordt het schrij ven tot de volgende Verg, verdaagd. i. een schrijven van de commissie voor Dorpsbelangen te Scharnegoutum inzake sloot- demping. Wordt besloten dit stuk aan te houden. j. een adres van den architect Tiemens te Arnhem, die namens den Ger. kerkeraad te Woudsend vaststelling van de rooilijn vraagt ten behoeve van een nieuwe kerk aldaar. Dit adres is te laat ingekomen om nog he den te worden behandeld. Waar adressanten echter graag willen voortmaken, stelt de Voorz. voor, dit adres in eene Dinsdagmor gen 10 uur te houden Verg, te behandelen, waartoe z. h. st. wordt besloten. Punt 3. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen lid van den Raad, den heer J. Feenstra te Woudsend. Voor dit onderzoek wijst de Voorz. eene commissie aan nl. de hh. Miedema, Nauta en Breeuwsma, terwijl de Verg, eenigen tijd wordt geschorst. Na heropening der Verg, wordt op voorstel der commissie, die alle stukken in orde heeft bevonden, besloten tot toelating van den heer J. Feenstra. Punt 4. Adres van ingezetenen van Gaast- meer om verandering en verbetering te bren gen in den overhaal over de groote vaart al daar. Adressanten beklagen zich dat hun de eelti ge verkeersweg naar 't Heidenschap thans is afgesneden nu deze overhaal is gestaakt. Voor kerkgangers en schoolkinderen is dit een groote afbreuk. Ja, zelfs verwacht men op den duur ook van de post verstoken te blijven. Als belastingbetalende ingezetenen meenen zij in dezen stiefmoederlijk te worden behan deld, redenen waarom zij met dit adres ko men. B. en W zijn het niet met adressanten eens, waar die klagen over een stiefmoederlijke be handeling pas immers heeft de gemeente f 250’'0 uitgegeven voor een weg Gaastmeer Oudega. Verder kan worden opgemerkt dat de be diening van deze overhaal door particulieren plaats had en niet van gemeentewege. Waar B. en W. echter in het behoud van dezen verkeersweg wel een algemeen belang zien, stellen zij voor adressanten f 40 per jaar te verleenen als tegemoetkoming in de kosten der bediening van de overhaal. De heer Hettinga zegt dat adressanten dan maar zelf met „die heer in Leeuwarden”, waarvan zij in hun adres spreken, een over eenkomst moeten maken. Den heer Miedema blijkt uit het voor stel van B. en W. niet duidelijk wat de be doeling is met het voetpad. De Voorz. antwoordt dat B. en W. met opzet het voetpad laten rusten. De geheele kwestie is deze, dat onlangs door den heer Tiesma te Leeuwarden werd geannonceerd, dat voortaan het gebruik van zijn voetpad werd verboden. Het D. B. lijkt het voorzichtiger alleen van de overhaal te spreken. De heer- Wesselius is niet tegen het voorstel van B. en W., maar wie a zegt moet ook b zeggen. Spr. gelooft niet dat men klaar komt met dit voorstel alleen, want als men het veer weer wil laten bedienen rijst direct ook de vraag, waar men de lui aan wal kan zetten en dat wordt een moeilijk op te lossen kwestie. Doet men ook beter de zaak aan te houden teneinde een nader onderzoek in te stellen De Voorz. zou hier wel iets voor voelen, maar de Raad doet ’t beste zich te houden buiten de kwestie van het voetpad, waar be paald burenveeten of familieveeten aan vast zitten. Z. h. st. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Adres van de schippersvereeniging om op de beweegbare bruggen te Tirns, Wolsum en Abbegaster ketting lantaarns met rood en groen licht te plaatsen. De schippersvereen. „Verbetering zij ons Streven” te Sneek, komt met dit verzoek, daar het soms bij avond zeer moeilijk te onder scheiden valt of deze bruggen open of geslo ten zijn. B. en W zijn van meening dat hier werke lijk sprake is, niet alleen van ongerief maar zelfs van eenig gevaar, waarom zij voorstel len gunstig op het adres te beschikken voor zoover betreft de bruggen te Tirns en te Wol sum, terwijl zij verder voorstellen adressante te berichten, dat de brug bij het Abbegaster- ketting aan particulieren behoort. Z. h. st. dienovereenkomstig besloten. In verband met deze bruggen-kwestie merkt de heei' Wesselius op dat hem is mede gedeeld dat de brug te Scharnegoutum niet zooals alle andere gem. bruggen Zondags on- n fl I i r r t a r' 3' 1 8 t n 6 r i. i e d e a s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1