SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) e„ WYMBRITSERADEEL (14de Jaar gang) Firma 6. MEINDERSMA. I van der Kallen, Sneek. w No. 91. Woensdag 14 Augustus 1912. 28e Jaargang. c. i Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. t. I. H-eola.ixi.elx. olom Brieven van een Oud-Sneeker. Uitgevers: Firma H. BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KlciflZaïld- Sneek. TELEFOON No. 150. Versche Inmaakkruiden. Kruidenazijn. Wijnazijn, Azijnessence. Wandelwagentjes belangrijk in prijs VERLAAGD. TM Nieuwstijdingen. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. r aK’ t'.Z f ANNEX I. I Voor den Inleg. t t 1 9 a ,t t it t n- NIEUWE SNEEKER COURANT ge- A Met het oog op het Vreemdelingen-Vepkeer in Friesland. van a kleinveetentoonstelling op de en «V 1O cent per re<el. wet van ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Reclames en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. e d 5t. 9 vergevorderd Saison zijn onze IS. ït. s en Donderdags- Vrijdags- Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags avonds ingezonden worden, kleine tot Dinsdags- en morgens 10 uur. MM N. P. S. Bovenstaande brief lag reeds ge reed toen ik de Nieuwe Sneeker ontving, waarin juist een artikeltje over ’t water toerisme voorkwam. Vandaar dat ditzelfde onderwerp zoo kort na elkaar tweemaal behandeld wordt. Toch gelooven wij dat dit geen kwaad kan, wy.ar wij ’teens zijn met den A.N.W.Ber die profiteerde „Op ’t water ligt jullie toekomst.” Wellicht dat ik dan ook in een volgende brief nog eens op dit onderwerp terug kom. Lang gewacht. Iemand te Drachten hoopt eerstdaags zyn aandeel in een nalatenschap te ontvangen, waarvan alleen de intresten reeds een aan zienlijk kapitaal bedragen, ’t Is reeds 47 jaren in de maak. Handel.- en Kantoorbedienden. De internationale federatie van handels- en kantoorbedienden zal op 24, 25 en 26 dezer een congres houden in Den Haag. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar fl.franco per post fl.50, buitenland f5.— Afzonderlijke nummers 2 cent. om een van glanzende waterpartijen, van wuivend groen en slank-spitse dorpstorens, opdoe mend uit vruchtbare landouwen. De Carsjens-maatschappij stelt gratis ter beschikking van de passagiers een vrij- uitvoerige reisbeschrijving, verlucht door een 7-tal photo’s en voorzien van een dui delijk schetskaartje. Onwillekeurig moest ik toen denken aan mijn Friesch geboorteland, en kwam ik tot de overtuiging dat wat in Holland kan, in Friesland ook zou opgaan, in Friesland waarheen, ook zonder dat er kostbare re clame voor gemaakt wordt, reeds zeer vele vreemdelingen zich begeven, om te genie ten van de zeilsport, welke in die pro vincie zoo druk beoefend wordt. Wel is het mij bekend, dat van uit Sneek en andere plaatsen zoo nu en dan plezier tochtjes worden georganiseerd, welke blij kens de volgepropte booten ten zeerste in den smaak vallen, doch stelselmatig, zoo- als in Leiden, geschiedt dit niet. Maar waarom eigenlijk niet Zou dit nu eens niet wat zijn voor de Sneeker Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, desnoods in overleg en samenwerking met hare zuster-vereeni- ging te Hindeloopen, en met de H. IJ. S. M. Een ringtochtje van een uur of vijf, 3 maal per week, bijv, als proef, kan toch zonder al te groote moeite wordengeorga- niseerd. Het nijvere Bolsward zal wel zorgen, dat de Elfsteden-tocht op ’t zomerprogram- ma een vaste plaats verkrijgt en daarmee dit oude stadje een groote vermaardheid wordt bezorgd. Welnu, laat Sneek zorgen dat wanneer men over Friesland spreekt ook haar naam genoemd wordt. Ja, ’t allereerst genoemd wordt en dat kan waar Sneek, het middel punt is van het waterland, van de moren, die Frieslands schoon vormen. Niemand is er die ook maar één oogen- blik gelooft, dat onze Friesche Meren in schoonheid achterstaan bij de zooveel klei nere van Zuid-Holland. Wat daar kan zou dat hier niet kunnen JORWERD. By een te Zaandam houden harddraverij zonder handicap, waar aan door 15 van de beste Nederlandsche paarden werd deelgenomen, is de le prys, f 200 gewonnen door Adi K. van A. Sierd- sma alhier, pikeur J. Jansen. IRNSUM. Zaterdag 10 Augustus was het 50 jaar geleden, dat de Weleerw. heer J. Hoogman, Pastoor alhier, tot Priester gewyd werd. Den volgenden dag werd het feest kerkelijk gevierd. De jubilaris had den wensch te kennen gegeven, dat het feest uitsluitend op deze manier gevierd zou worden. WIEUWERD. De heer H. de Jong al hier komt voor op het drietal als onder wijzer aan de openbare school te Harkema- Opeinde. OLDEBOORN. Dat bij het onderwys tegenwoordig geen gebrek aan personeel is, blykt wel hieruit, dat voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier zich niet minder dan 58 solli citanten, hebben aangemeld. WARNS. De heer G. W. Boomsma van Leeuwarden, thans tydelyk alhier werk zaam is benoemd tot dagelyksch opzichter bij de uit te voeren werken in de Schrans en de Verlengde Schrans. OLDEBOORN. De heer G. Fennema alhier slaagde te Groningen voor de hoofd- acte. STAVOREN. Omtrent de vlucht van Jan Olieslagers over de Zuiderzee wordt nog gemeld, dat deze zal plaats hebben einde Augustus met een watereendekker met passagiers. Den eersten dag wordt ge vlogen van Enkhuizen naar Stavoren, den tweeden van Stavoren naar Enkhuizen. Dit zal dan de eerste overzeevlucht in Nederland zyn. Friesche Landbouwtentoonstelling Leeuwarden 1912. Aan het programma voor de afzonder lijke dagen is het volgende ontleend Maandag 26 Augustus. Opening der ten toonstelling door den directeur-generaal van den Landbouw den heer P. van Hoek in de ledenvergadering der Friesche Maatschap pij van Landbouw, welke bijeenkomst door den voorzitter, dr. E. van Welderen baron Rengers, zal worden geopend. Lezing van den heer Th. M. Th. van Welderen baron Rengers. Onderwerp Wa terschappen.» Harddraverij op de korte baan van alle paarden. Dinsdag 27 Augustus. Vee- en kleinvee tentoonstelling op de veemarkt. Lezing van den heer C. Broekema. On derwerp «Stamboeken». Lezing van den heer J. A. Palsma. On derwerp «Stieren- en Fokvereenigingen.» Lezing van den heer J. Mesdag. Onder werp: Contiöle-Vereenigingen.« Lezing van den heer L. Broekema. On derwerp »Mededeelingen omtrent de huis dieren in de Friesche terpen gevonden.» Rondleiden van rundvee op het tentoon stellingsterrein in den ring. Concours van aangespannen tuigpaaiden, toebehoorende aan en gereden door eigenaars of zoons van eigenaars wonende in Fries land. Figuurryden van bespanningen der ry- dende- en veldartillerie. Woensdag 28 Augustus. Bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlander. Vee- en veemarkt. Paardententoonstelling op de veemarkt. Lezing van den heer J. Leendertz Czn. Onderwerp »Tuinbouw«. Lezing van den heer Tj. Kuperus. On derwerp Onderlinge Vee verzekering.» Rondleiden van vee en paarden op het tentoonstellingsterrein in den ring. Voorryden van Friesche paarden vcor de krompaneelen beugelchais in span. Figuurryden van bespanningen der rijden de- en veldartillerie. Donderdag 29 Augustus. Opening van de van aangespannen Stamboek- SNEEK. De stand van het boezemwater was heden 3 cM. beneden Z. P. Tot tydelyk hoofd der Jan Nassauschool alhier is benoemd de heer T. de Jong te Helpmen. By Kon. Besluit van 7 dezer zyn benoemd bij het college van regenten over de strafgevangenis alhier tot voorzitter, P. J. de Hoop, lid van het college tot lid, W. van Heyningen Nanninga, be waarder der hypotheken, het kadaster tn der scheepsbewyzen. De heer S. Dykstra, onderwyzer aan de Jan van Nassauschool alhier slaagde te Groningen voor de hoofdacte. Tramweg Sneek-Bolsward. Het «Staatsblad» no. 243 bevat de van den löden Juli, tot toekenning een renteloos voorschot uit ’s rijks schat kist ten behoeve van de inrichting van het baanvak SneekBolsward van het spoor wegnet der Nederlandsche Tramweg-Maat- schappy voor het doorvoeren van wagens der hoofdspoorwegen. wekenlange vacantie door, herscheppend de in den winter vrijwel uitgestorven strand dorpen in bloeiende verkeerscentra, waar groote welvaart heerscht, welke niet alleen ten goede komt aan de vele hotels paleizen zijn het vaak doch ook de dorpelingen bevoordeelt, die vrijwel alle ruimte in huis aan de goed-betalende badgasten afstaan, zichzelven behelpende met een veldbed op den zolder gespreid. Natuurlijk bepalen de badgasten zich in hunne amusementen niet tot de plaats zelve; zij maken uitstapjes in den omtrek, naar Amsterdam, den Haag en Leiden, in welke laatste groote stad met circa 60.000 inwo ners tal van oude gebouwen en musea de moeite van bezichtiging overwaard zijn. De Vereeniging voor Vreemdelingen-Ver keer heeft op de hoeken der straten handwijzers doen neerzetten, waarop verwezen wordt naar de stedelijke merkwaardigheden, welke in Baedeker een uitvoerige beschrijving vinden. Ook worden boeken en platen verkocht, waarin historische bijzonderheden vermeld zijn. De Noordwijker badgasten maken even eens gaarne gebruik van een gelegenheid, de Hollandsche meren te bezichtigen. Voor dat doel heeft de Carsjens-Maatschappij enkele booten in de vaart gelegd, welke in de zomermaanden dagelijks uit Leiden afvaren en zonder ergens aan te leggen een tochtje maken via Koudekerke, Wou- brugge, het Brasemer meer, Oude Wete ring, de Ringvaart en door het Kager Meer terug. ’s Winters worden deze vaartuigen ont takeld en dienen dan voor vrachtvervoer. Men fluistert hier in Leiden, dat de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij,deze ondernemende Maatschappij bij uitstek, welke overal hare voelhorens uitsteekt en (bedrieg ik mij niet) er zelfs personeel op na houdt, dat voordurend nieuwe verkeersgebieden weet te ontdekken, dat deze maatschappij, herhaal ik, het idee dezer boottochten heeft geopperd en o. a. alle kosten, aan de reclame verbonden, voor hare rekening neemt. Zij doet dit natuurlijk niet alleen, om de aandeelhouders der Carsjens-Maatschappij aan behoorlijke dividenden te helpen, doch wel om het reizigers-verkeer te doen toe nemen. En zij is er inderdaad in geslaagd de aandacht van het reizend publiek op de Hollandsche Meren te vestigen, ja, tot zelfs in het buitenland is «this most picturesque part of Holland® zeer wel-bekend. In de nabijheid van het Leidsche station der H. IJ. 8. M. is een in ’f oog vallend reclame-bord aangebracht, waarop in ’t Hollandsch en in ’t Engelsch een korte be schrijving wordt gegeven van den boottocht terwijl op de booten zelve een 6-tal prent briefkaarten, keurig ingebonden, verkocht worden voor den luttelen prijs van f0.10. Ook rijdt er van Scheveningen naar Lei den een echte mail-coach,® waarop een palfrenier in het rood, welk rijtuig met 4 paarden bespannen, dat uitsluitend dient voor het vervoer van reizigers van en naar de booten, niet nalaat telkens en telkens tal van nieuwsgierigen te trekken, wanneer het lawaaiïg-rinkelend en rammelend Lei den komt binnenrollen. De kosten van den boottocht zijn niet zoo bizonder grootop de grootste stoo- mers is de prijs fl.(men kent er geen klassen, wat m.i. tot het welslagen dezer onderneming zeer veel bijdraagt), terwijl op een kleinere boot, die wat later vertrekt, f0,50 per persoon betaald moet worden. De tocht duurt circa 4’/2 uur. Aan boord is volop gelegenheid te lun chen en zelfs om een middagmaaltijd te gebruiken. Ik heb zelf dit tochtje meegemaakt ben onder de bekoring gekomen van het echt-Hollandsche landschap, dat zich aan de verrukte blikken vertoont in den vorm Concours hengsten. Concours merries. Figuurryden van bespanningen der rij dende- en veldartillerie. Voorryden van de veiligheidsbespannin- gen als inzendingen op de prysvragen uit geschreven door de Comm. voor Landbouw industrie en Werktuigen. Vrijdag 30 Augustus. Voortzetting van den wedstrijd in hoefbeslag op het tentoon stellingsterrein. Lezing van den heer T. Hettinga. On derwerp «Boerenleenbanken». Lezing van den heer O. Greebe. Onder werp «Landbouwverzekeringen». Lezing van den heer Schurer. Onder werp »Aan- en verkoopvereenigingen«. Concours van aangespannen hengsten. Springconcours. Concours van aangespannen ruinen en merries. Sauts couples. Zaterdag 31 Augustus. Lezing van dr. E. van Welderen baron Rengers. Onder werp: «Doel en streven der FriescheMaat schappij van Landbouw». Kaatspartij van 36 uitgenoodigde kaat sers. Lezing van den heer R. M. Veeman. Onderwerp »De Landbouwcoöperatie als instelling van den Bond«. Zondag 1 September. Pluimvee- en ko-‘ nynententoonstelling. Opening Landbouwscholen. Op 10 September wordt de Koloniale Landbouwschool te Deventer geopend, be gin October de middelbare Landbouwschool te Groningen. Bezoldiging gemeente-veidwachters. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de colleges van Ged. St. verzocht hem bericht te doen toekomen in de eerste helft van October hoe het met de bezoldi ging der gemeente-veldwachters in ’t alge meen is gesteld, en er by de gemeentebe sturen op aan te dringen, om, mochten deze bezoldigingen nog niet op behoorlyk peil zyn gebracht, te willen bevorderen dat dit alsnog geschiede. Brand door hooibroei. Te St. Anna is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de voor 10 jaar gebouwde boe- renhuizinge eigen aan en bewoond door den landbouwer T. Wynstra, afgebrand. z De schuur en een deel van de voorhuizinge gingen geheel verloren, terwyl het andere deel en de aangrenzende gebouwen met be hulp van een paar spuiten gespaard konden worden. Oorzaak vermoedelyk hooibroei. Reusachtige nalatenschap. In de Staatscourant van Donderdag werd bekend gemaakt, dat by de Weeskamer te Semarang eene nalatenschap berustte ten bedrage van 6 centen. Rechthebbenden konden zich aanmelden by het Departement van Koloniën te ’s Gra- venhage. Pluimvee- en Konynententoonstelling op het tentoonstellingsterrein. Wedstryd in hoefbeslag op het tentoon stellingsterrein. Paardententoonstelling op de veemarkt. Lezing van den heer K. Eriks Azn. Onderwerp: «Export van Eieren». Lezing van den heer K. Terpstra. Onder werp «De Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland als Organisatie». Lezing van den heer Tj. Kuperus. On derwerp «Export van Zuivelproducten». Lezing van den heer Van Gelder. On derwerp: «Vleeschexport». Concours van aan gespannen Stamboek- Uit het isolement waarin Friesland lan gen tijd zijn kracht heeft gezocht, schijnt het zich, bedriegen niet alle teekenen, te willen opheffen. De terecht zoo beroemde Elfstedentocht werd in 1912 voor ’t eerst per rijwiel vol bracht, zulks onder de toejuichingen van tallooze geestdriftige Friezen en vreemde lingen. De bij dien tocht betoonde hulp vaardigheid aan de kloeke deelnemers en deelneemsters, deed velen weldadig aan en belooft veel voor de toekomst. Daarop heeft Hindeloopen zich omge- tooverd in een badplaats, waar kleurige vlaggen en wufte badtentjes, een vroolijk aanzien schenken aan ’t Friesche strand en welgestelde stedelingen zich kunnen ver meien, te midden van het „eeuwig spel van wind en golven®. Tout comme chez nous, zou ik met den Franschman kunnen zeggen. Werkzaam in een der Zuid-Hollandsche steden, thans met Katwijk en Noordwijk door een electrische tram verbonden, ben ik er dagelijks oog getuige van, hoe elk kwartier de mooie wagenljes, geheel gevuld, zich in sierlijken, vluggen gang voortbewegen in de richting dezer badplaatsen, waar in het seizoen, dat gewoonlijk duurt van Juni t/m September, een levendige, opgewekte drukte heerscht. Tal van vreemdelingen, vooral Duit- schers, maar ook Hongaren en personen van anderen landaard, brengen daar een s e e a e n 3 t t 1 1 1 1 af r h ,t s r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1