SNEEKER COURANT (67ste Jaargang) en WYMBRITSERADEEL (14de Jaargang) 4 in /I i No. 102. ZaterdagK2l September 1912. 28e Jaargang. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. O* r N ieuwstijdin gen. Uitgevers: Firma BRANDENBURGH Ged. Poortezijlen, - Hoek KleillZand - Sneek. TELEFOON No. 150. n Firma B. MEINDERSMA. e Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Sneeker Belangen. „natura” Gratis verzekerd. Prima Lofodinscfie Levertraan. Joh. W. Meijer, LeX“eekburB ANNEX it. n Reclames Red a me kol om a 10 cent per regel* een durf om na I Kufeke’s-, Nestlé’s-, Molonaar’s Kindermeel. Melksuiker, Arrowroot. Maizena, Eikel-Cacao. Ovomaltine, Hygiama. Sanatogen, Roburine. Melkflesschen, Speenen. ABONNEMENTS-PRIJS Per jaar f 1.franco per post f 1.50, buitenland f 5. Afzonderlijke nummers 2 cent. ADVERTENT1E-PRIJS 15 regels 25 cent, elke regel meer 4 cent. Bij abonnement belangrijke korting. en Ingezonden Mededeelingen 10 cent per regel. VI. ninger en komt aanwaaien over ’t vlakke Friesche land en in zeilers hoofden en zeilers harten weer wekt de begeerte naar ’t zoo bij onzen volks aard passend genot, dat „it strüzen lans wylde weaterwegen» biedt. Dan komen meteen aan ’t licht de heel den winter geheimzinnig stil gehouden ver anderingen, verbeteringen, nieuwigheden in den wintertijd aangebracht of uitgedacht. Dan zien wij de resultaten van plannen, die heel den winter hebben rondgewoeld in zeilershoofden, die gekoesterd door zeilers- enthousiasmo tot krachtige werkelijkheid zijn geworden! En zoo meenen wij goed te doen voor den winter nog eens de aandacht te ves tigen op enkele punten, die ons van be lang schijnen voor de watersport en het water-toerisme. Wat het eerste betreft, is zeker het ver- eenigingsleven der zeilers in dezen van groote invloed en ’t meeste belang zullen de Sneeker zeilers, dan ook hebben bij een goede verstandhouding, bij samenwerking tusschen de beide vereenigingen hier ter stede, die hunne belangen behartigen: de »S. Z. C.« en de Zeilver. „Sneek». We weten, de zeilers tenminste weten het, dat de harmonie tusschen beide licha men niet steeds volkomen is. We willen niet vragen naar het waarom of het aan wie de schuldwe meenen te mogen veronderstellen, dat allen die be langstellen in onze Sneeker zeilsport vol doende het groote voordeel beseffen, dat een goede verstandhouding tusschen beide moet opleveren. En we hopen, dat men er in zal slagen om in dezen winter een weg te vinden, waarop beide elkaar ontmoeten, om samen verder te gaan, elkaar steunend, waar ’t noodig is en waar zulks maar eenigszins kan, maar toch beide in hun volle kracht en onafhankelijkheid. Beide hebben hun eigen taak de aloude zeilvereeniging, die volgende zomer haar 100ste verjaardag denkt te vieren, zij heeft een traditie op te houden de traditie van den grooten wedstrijd op Kermis-Woensdag, die de naam Sneek heeft doen noemen tot in verre landen! De traditie van de „Snee- ker pan, die nooit verloren gaat" en die, naar we hopen nooit verloren zal gaan. Onze goede, oude, traditioneele hard- zeildag moet gehandhaafd blijven in zijne oude eer en roem, zoo mogelijk opgevoerd worden tot meerdere luister. Hiervoor te zorgen is de taak der Zeil vereeniging „Sneek", een taak waarvoor zij het vertrouwen en den steun geniet van vele stadgenooten. Daarnaast vindt de Club haar terrein. De zeilers wier kring zich de laatste jaren zoo sterk heeft uitgebreid hebben eigen belangen, die behartigd dienen te worden. Zij wenschen geregeld eenige malen per jaar onderling hun krachten te meten, zij wenschen op andere Friesche zeilwedstrij den de Sneeker naam hoog te houden. Daarvoor is regeling noodig organisatie. De S. Z. C. heeft in haar 10-jarig bestaan bewezen, de rechte organisatie hiervoor te zijn heeft getoond wat bij goede leiding en onderlinge samenwerking te bereiken valt. Ziedaar het terrein van beide organisa ties afgebakend. Komt er nu iets bijzon ders we noemen een buitengewone, tus- schentijdsche wedstrijd b.v. wat is dan natuurlijker dan dat ‘beide samenwerken Dat kan slechts aan de zaak die men dient ten goede komen en is voor de onderlinge verstandhouding noodig. Want hier ligt het gevaarlijke terrein. Laat men niet elkaar een vlieg trachten af te vangen, om alleen met de eer van een dergelijke mooie dag te gaan strijken, maar elkaar erkennen beseffen, dat men elkaar noodig heeft. Dan, wanneer die samenwerking er is, kan nog veel meer bereikt worden, dan tot nu toe. En dan denken wij b.v. aan de Donder dag na de groote wedstrijd. Hoe dikwijls heeft men al niet den wensch geuit, die dag weer aan de zeilwedstrijd toe te voe gen hetzij door de ouderwetsche Wimpel- tocht hetzij op een andere wijze, maar om in elk geval de groote jaarlijksche wed strijd niet zoo koud met één dag te laten eindigen. Toen we nu onlangs, den dag na de A. N. W. B.-wedstrijden, de inderdaad mooie en gezellige ringzeilerij der S. Z. C. mee maakten, toen we de echt sympathieke, eensgezinde toon voelden, die er die beide dagen heerschte toen hadden we een idee zou dit niet iets zijn voor den Kermis-Don- derdag Zou de S. Z. C. dan niet een Ringzei lerij kunnen organiseeren waaraan des noods ook vreemde jachten konden mee doen en op die manier een tweede meer onderlinge zeilersdag toevoegen aan de groote Woensdag Tot nu toe, deed de S. Z. C. niets in de Kermisweek, juist om de zeilver. geen „concurrentie" aan te doen. Doch we ge- looven, dat tegen een dergelijke regeling de Zeilver. heel geen bezwaren zou heb ben, integendeel ze zou waardeeren. Haar kraaiennest, tenten, vlaggen en dansvloer, enz. konden dan zonder moeite of kosten hun nut en vroolijkheid bieden, en de Sneeker zeilers zouden zeker een eenige^ na-fuif hebben. En als dan nog eens met vereende krach ten een gondelvaart, met een vuurwerk kon worden georganiseerd, zou dat niet de kroon gezet zijn op ’t werk, door samen werking tot stand gebracht Op dan, Sneeker zeilers, bestuurders van beide vereenigingen, tracht een onderlinge verstandhouding te vinden, die zooiets mo gelijk maakt, waarbij beider belangen ge baat zijn, waarbij beider krachten elkaar aanvullen. Dan zullen over het jubeljaar 1913 al thans allen, die belangstellen in de Snee- ker zeilsport met recht kunnen jubelen Over ’t water-toerisme waarover we nog iets wilden zeggen een volgend maal. Groote Advertentiën kunnen uiterlijk tot Maandags- en Donderdags- avonds ingezonden werden, kleine tot Dinsdags- en Vrijdags- morgens 10 uur. ’t Is me een durf om na een waterige zomer als deze nog over watersport en watertoerisme te gaan schrijven. En vooral om dan nog optimistisch te schrijven over de toekomst. Maar ’t weer is de laatste week ten minste droog en ’t lijkt er zelfs op, dat de laatste helft van September goed wil maken, wat de vorige 6 weken bedierven. En nu de sluiting van ’t zeilseizoen dan weldra daar is, meenen wij de gelegen heid te moeten aangrijpen iets te zeggen over wat voor onze stad van belang is en velen belang inboezemt. Ja, aan alles komt een eind; ook aan de dezen zomer zoo schaarsche zeilgenoe- gens. Zondag houdt de S. Z. C. haar laatste onderlinge wedstrijd, waarmee het seizoen officieel gesloten wordt. Nog zal wel een enkele liefhebber, van een mooie September-, misschien zelfs Octoberdag pro- fiteeren, om nog eens over d« wijde water vlakte te scheeren, maar de meeste zeilers zullen na Zondag hun fokken en zeilen, hun touw- en houtwerk opbergen voor de winterslaap, tot de eerste lentewind weer SNIKZWAAG. De heer J. Piek alhier wordt met ingang van 1 Oct. als kommies bjj 's Rjjks belastingen aangesteld te Sas van Gent (Zeel.) IDSKENHÜIZEN. Tot hoofd der school alhier is benoemd de heer S. Djjkstra te Akkrum, tot onderwijzeres Mej. A. Bakker te Woudsend. IJLST, 17 Sept. 1912. De heer P. van Tuinen, onderwjjzer alhier, is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Heems kerk (N.H.) BOZUM. Aan den heer E. Odolphie, postbode alhier, ik een pensioen verleend van f 350. Uit West-Dongeradeel, waar de aardap peloogst in vollen gang is, wordt geschreven, dat het natte weer groote schade heeft be rokkend, vooral bjj de >munstersche«. Som mige knollen zyn zoo erg aangetast, dat men aan omploegen van den akker de voor keur geeft boven de gewonen tpdroovende wjjze van rooien, die te kostbaar zou wor den. Voor de borgers wordt 85 cents per 35 K.G. netto betaald. In de overige soorten is weinig handel. Uit Wonseradeel wordt geschreven, dat de oogst van granen, peulvruchten, aard appelen enz., waarbij verleden jaar soms over de f 300 per pondemaat werd gemaakt zich thans veel ongunstiger laat aanzien. De aardappeloogst valt bovendien zeer ongeljjk uit. Waar de een er 40 a 50 korf per pondemaat rooit, krjjgen anderen er meer dan 300. Woensdag 18 September werd te Leeu warden de 3e jaarvergadering gehouden van afd. der Ger. Ver. voor Drankbestrijding in Friesland. Twintig afd. waren vertegen woordigd. De rekening sloot met een saldo van on geveer f 25. De Ver. telt thans 36 afd. met 759 leden (verspreide leden 50)er £is dus groei te konstateeren. Zjj trad in het afgeloopen jaar toe tot het Prov. Drankweer-Comité. Herkozen werd de heer Joh. Land te Kollum als secretaris. Besloten werd, dat het Bondsbestuur de afd. zal opwekken om in omliggende plaat sen vergaderingen te beleggen tot oprich ting van afd. en voorts tot het verspreiden van propaganda-lektuur. De Ver. zal uitgeven een geschriftje »Waarom Ger. Drankbestrijding Al da delijk werden door de afgevaardigden 1300 ex. daarvan besteld. De veldwachter Blom van Wgnjeterp, die met den onbezoldigden ryksveldwachter Idzinga een paar stroopers ontdekte, ont ving van een van het tweetal, v.d. H. van Houtigehage, zoo’n slag met een geweer dat hij bewusteloos neerzeeg. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt, en vjjf hazen zjjn in beslag ge nomen. Blom’s toestand is bevredigend. Verdronken. Een 2-jarig jongetje te De Wilp joeg de eenden in de sloot, maar raakte daarbij zelf te water en verdronk. In plaats van 30 September vertrekken de milicien-viermaanders van de lichting 1912 te Leeuwarden op 28 dezer met groot verlof. Te Groningen hebben zich 15 en te Lei den 46 vrouweljjke studenten laten inschrij ven. Gedurende de 4 dagen is de landbouw tentoonstelling te Zutfen door 20000 beta lende personen bezocht. Het waarborgfonds behoeft niet te worden aangesproken en het Rjjks- noch het Prov. subsidie is benoo- 50 cent onder contróle van den Vegetariërsbond is per pond fijner dan Roomboter. GRATIS monster op aanvrage. Na ontvangst postwissel van f 1.50 of onder rembours franco door het geheele land 3 pond overheerlijke versche „Natura”. Behalve dat de gebruikers gratis verzekerd zijn, geven wij bovendien ééns per jaar 5 procent van het bestede bedrag terug. Overal wederverkoopers gevraagd Nederlandsche Plantenboterfabriek „Natura,1 17747 van Ostadestraat Amsterdam. Per <4 flesch f 0.70, per i/2‘ flesch f 0.35. Scotts Emulsion. Per flacon f 2.25 en f 1.25. digd. Maar het financieel succes is toch ook weer niet zoo schitterend, dat van winstuitkeering aan de aandeelhouders sprake kan zjjn. Maar dat zoo’n zaakje zich zelf bedrui pen kan, is al mooi. De nieuw-benoemde Voorzitter der Tweede Kamer de heer jhr. mr. O. T. A. M. van Nispen tot Sevenaer is in de Woensdag gehouden zitting door den tjjdeljjken voorz. den heer Lieftinck, geïnstalleerd. Te Wjjnjeterp is de boerderjj van L. H. totaal afgebrandeen koe kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Tentoon stellin gsvereeni gi n g Landbouw be lang te Zierikzee zal op Donderdag 26 dezer aldaar een tentoonstelling van zaaigranen enz gehouden worden. Men stond indertjjd versteld van de groote hoogte, die de vliegers wisten te be reiken, toen onze landgenoot Wjjnmalen te Issy les-Moullinaux bjj Parjjs het hoogte- rekord op 3800 M. bracht. Intusschen zjju al weer veel grooter hoogten bereikt, en nu heeft de bekende Fransche vlieger Le- gagneux het record opnieuw geslagen door tot 5600 M. te stijgen. Het Hongaarsche Huis van afgevaardig den, waar zich eenige weken geleden zulke heftige tooneelen hebben afgespeeld bij het bedwingen van de obstructie door den Voorz., Graaf Tisza, is thans heropend, ’t Schjjnt nu niet minder hard te zullen gaan, dan toen. Op Tisza en den minister-president Lu- kaez is al weer van belang gescholden, en een groot aantal afgevaardigden zjjn al weer met den sterken arm verwijderd. De afgevaardigden hadden in een ge deelte van de zaal een barrikade opgewor pen, die de agenten moesten opruimen al vorens hen te kunnen bereiken. Zoo hevig was het verzet, dat 6 agenten vaak nauweljjks een opposant konden ver wijderen. Bg de groote volkstelling, die de Britsche Regeering in Indië ondernomen heeft, bleek, dat daar niet minder dan 302.000 meisjes onder de zes jaar zjjn, die gehuwd waren. Hiervan zjjn 17.000 weduwen, die volgens de leerstellingen der Hindoes dus wel hun leven lang weduwen, zullen blyven. Onge veer 2.500.000 meisjes, tusschen 6 en 10 jaar waren gehuwd en 6.500.000 tusschen de 10 en 15, zoodat in Indië ongeveer 9.500.000 meisjes beneden de 15 jaar ge huwd zjjn. De doorvoer van levend vee door Frank rijk uit Nederland en andere landen, tjjdelijk verboden, is thans weer toe gestaan, op voorwaarde, dat het niet weer in het land wordt teruggevoerd. Geljjk bekend is heeft de rubberkultuur in de laatste jaren reusachtige vorderingen gemaakt. Ook voor ons land en zjjn kolo niën belooft ze van groote beteekenis te zullen worden. Daarom heeft het financieel weekblad H. D. de Vos Wekeljjksche Uitlotingscou- rant, besloten tot de uitgave van Rubber Cultuurondernemingen*, dat alle jaren in de maand September zal verschijnen en zal bevatten inlichtingen omtrent allerlei Rub- bermaatschappjjen. Het doel van deze uitgave is, zoo wordt gezegd in het voorwoord van het nu ver schenen eerste nummer, een zoo volledig mogelgk naslaboek, voor rubberkultuuronder- nemingen waarbjj het Nederlandsche publiek belang heeft tot stand te brengen. Het eerste deel behandelt alle ter Am- sterdamsche Beurs officieel genoteerde maat schappijen. Aan de Woensdag alhier gehouden paar denmarkt waren aangevoerd 266 paarden en 28 veulens, samen 294 stuks. De prjjzen beliepen voor le soort paarden f 300 f 500. 2e f 175 f 325. 3e f 90 f 175. Veulens f 100 f 150. De handel was over ’t algemeen goed de markt was flink bezocht door vele Gro- Hollandsche kooplieden. TERHORNE. De heer J. van der Weide alhier is geplaatst op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school te Ureterp. OOSTERZEE. Op het viertal voor on derwijzer aan de Chr. School alhier zjjn geplaatst de h.h. G. Froentjes te Doezum (Gr.), W. P. Cnossen, Oudega (H.O.N.), P. Dykstra, Berlikum en H. Visser, Kou- dum. NIEUWE SNEEKER COURANT 1 T) T) f 1 T c i Watersport en watertoerisme. iSS'fS' Het natte weer en de aardappelen. De oogst. Gereformeerde Vereeniglng voor Drankbestrijding. Stroopers. Viermaanders. Vrouwelijke studenten. De landbouwtentoonstelling teZutfen. De Voorzitter der Tweede Kamer. Brand. Vanwege de Centrale Het hoogte-rekord. Obstructie. Jeugdige echtgenooten. Invoer van vee in Frankrijk. Rubber Cultuurondernemingen. Najaarspaardenmarkt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1912 | | pagina 1